2025 m. liepos 2 d. trečiadienis, 4:54:49
Reklama  |  facebook

Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas įsigalios jau 2020 m. sausio 1 d. – kuo pasirūpinti iš anksto

2019-10-18 09:32
2020 m. sausio 1 d. įsigalios naujasis Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas. Jis lems ne tik naujų teritorijų (apsaugos zonų, kuriose taikomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos) ir tuo pačiu naujų ūkinės veiklos apribojimų atsiradimą bei jų privalomą registravimą viešame registre, tačiau ir šiuo metu nustatytų ar privalomų nustatyti (jei iki šiol tai nebuvo padaryta) apsaugos zonų „sutvarkymą“, t. y.: trūkstamų dokumentų parengimą (įskaitant ir sutikimų gavimą ar susitarimų su žemės savininkais sudarymą), žemės sklypų savininkų informavimą, nuostolių atlyginimą ir galiausiai atitinkamų teritorijų įrašymą į Nekilnojamojo turto kadastrą bei Nekilnojamojo turto registrą.
nuotrauka
Kristina Matvejenkaitė, advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ asocijuotoji teisininkė


Minimos įmonės
Ellex Valiūnas ir partneriai, advokatų kontora,

Visi laiku nepadaryti „namų darbai“ turės būti atlikti iki 2022 m. gruodžio 31 d., jei ne – gresia administracinė atsakomybė.

Kas aktualu ūkinę veiklą vykdantiems asmenims

Jeigu šiuo metu konkrečiai ūkinei veiklai vykdyti yra nustatytos apsaugos zonos ar sanitarinės apsaugos zonos (SAZ), tačiau nuo 2020 m. sausio 1 d. tokių apsaugos zonų nebus numatyta naujajame įstatyme, tokios zonos bus laikomos nebeegzistuojančiomis, o Registrų centre turės būti iš karto panaikinti visi įrašai apie tokias zonas. Tuo pačiu nebeliks ir veiklos apribojimų, kurie buvo taikomi atitinkamoje teritorijoje. Pavyzdžiui, nuo 2020 metų naikinamos kurortų apsaugos zonos, taip pat kuro tiekimo bazių ir kietojo kuro cechų apsaugos zona, taip pat skystojo kuro degalinių apsaugos zona. Taigi, jeigu atitinkamuose žemės sklypuose buvo nustatytos šios zonos, jos iš esmės nebegalios nuo Naujųjų metų, o atitinkamų žemės sklypų Nekilnojamojo turto registro išrašuose turės nebelikti įrašų apie minėtas zonas ir jose taikomas specialiąsias žemės naudojimo sąlygas. 

Tačiau reikia turėti mintyje ir tai, kad pagal naująjį įstatymą atsiranda ir naujų apsaugos zonų. Pavyzdžiui, vietoj aukščiau įvardintų skystojo kuro degalinių apsaugos zonų atsiras apsaugos zonos konkretiems įrenginiams, antžeminiams ar požeminiams rezervuarams, dujų balionams ir kolonėlėms, kt. Taip pat aptariamame įstatyme atsiras ir tokios naujos teritorijos su jose taikomais veiklos apribojimais kaip pajūrio juosta, potvynių grėsmės teritorijos, aerodromo triukšmo apsauginės zonos, gamtos paveldo objektų teritorijos, gamtinių ir kultūrinių rezervatų teritorijos, siaurųjų geležinkelių apsaugos zonos, kt. Nuo 2023 m. sausio 1 d. įsigalios ir įstatyme numatytos magistralinių dujotiekių vietovės klasių teritorijos su jose nustatytais gana griežtais veiklos apribojimais.

Kai kurios iš šiuo metu nustatytų tam tikrų objektų apsaugos zonų po 2020 m. sausio 1 d. padidės arba sumažės. Pavyzdžiui, bus didinamos krašto apsaugos objektų apsaugos zonos, specialiosios radiolokatorių apsaugos zonos, o mažinamos gamybinių ir komunalinių objektų SAZ, dalis skirstomųjų dujotiekių apsaugos zonų, kt.

Nuo 2020 m. sausio 1 d. keisis ir apsaugos zonose taikomų veiklos apribojimų turinys, net jei pati apsaugos zona ar jos dydis nepakis.
Taigi verta pasitikrinti, ar vykdomai ūkinei veiklai po Naujųjų metų vis dar bus nustatyta konkreti apsaugos zona ir (ar) SAZ, kokio dydžio ji bus ir kokie nauji veiklos apribojimai joje bus taikomi, bei nepamiršti atlikti reikalingus duomenų pakeitimus dokumentuose ir viešajame registre.

Kitas svarbus įpareigojimas, kuris atsiranda naujajame įstatyme - tiems ūkinės veiklos vykdytojams, kuriems dar iki naujojo įstatymo įsigaliojimo reikėjo nustatyti atitinkamas apsaugos zonas, bet tai nebuvo padaryta, arba net ir nustačius būtinas apsaugos zonas, jos nebuvo įrašytos į viešąjį registrą, reikės visus nepadarytus ar nepabaigtus darbus atlikti pagal naujajame įstatyme numatytas procedūras ir jame nustatytais terminais. Tokiu būdu įstatymu siekiama, kad iki 2023 m. sausio 1 d. visos nustatytos teritorijos būtų įrašytos į Nekilnojamojo turto kadastrą ir Nekilnojamojo turto registrą.

Ūkinę veiklą vykdantiems asmenims už atitinkamų dokumentų nepateikimą laiku Nekilnojamojo turto kadastro ir Nekilnojamojo turto registro tvarkytojui galės būti taikoma administracinė atsakomybė ir skiriamos baudos nuo 150 iki 650 Eur.

Kas aktualu jau pradėjusiems rengti naujus projektus

Šiuo metu rengiami teritorijų planavimo dokumentai, žemės valdos projektai, statinių ar kitos veiklos projektai, jeigu jie nebus baigti rengti iki 2019 m. gruodžio 31 d., t. y. iki šios datos nebus patvirtinti ar nebus gauti statybą leidžiantys dokumentai, turės atitikti naujojo įstatymo reikalavimus nepriklausomai nuo to, kad įstatymas įsigalios tik nuo 2020 m. sausio 1 d. Taigi minėtuose rengiamuose dokumentuose iš esmės jau dabar, nelaukiant Naujųjų metų, reiktų numatyti sprendinius, atitinkančius naujojo įstatymo reikalavimus (t. y. vietoj šiuo metu teisės aktuose nurodytų apsaugos zonų ar SAZ nustatyti naujajame įstatyme nurodytas teritorijas). Įsigaliojus naujajam įstatymui turės būti pakeisti ir atitinkami procedūriniai dokumentai, numatantys specialiąsias žemės naudojimo sąlygas, t. y. teritorijų planavimo sąlygos ar specialieji reikalavimai.

Be to, šiuo metu rengiant planus ir projektus jau reikia pasirūpinti ir atitinkamų susitarimų su žemės sklypų ir net teritorijų, kuriose nesuformuoti žemės sklypai, savininkais ar patikėtiniais sudarymu, kurie atitiktų naujojo įstatymo reikalavimus. Nebepakanka gauti tik asmens sutikimą dėl konkrečios apsaugos zonos ar SAZ nustatymo, būtina susitarti ir dėl nuostolių atlyginimo bei nurodyti informavimo apie specialiųjų žemės naudojimo sąlygų taikymo pradžią ir pabaigą tvarką.

Kas aktualu ketinantiems startuoti su naujais projektais po 2020 m. sausio 1 d.

Po 2020 m. sausio 1 d. pradėtiems vystyti naujiems projektams galios bendri reikalavimai, nustatyti naujajame įstatyme, iš kurių paminėtini šie aktualiausi:

1) galės būti nustatytos tik tos teritorijos, kurios nurodytos naujajame įstatyme;
2) jokiuose kituose teisės aktuose numatyti veiklos apribojimai nebus pripažįstami specialiosiomis žemės naudojimo sąlygomis;
3) naujajame įstatyme nurodytos teritorijos galės ir turės būti nustatytos tik įstatyme išvardintuose dokumentuose, pvz., teritorijų planavimo, žemės valdos projektuose, statinių projektuose, poveikio visuomenės sveikatai ar poveikio aplinkai vertinimo dokumentuose, kt.;
4) visais atvejais dėl teritorijų nustatymo turės būti sudaryti susitarimai ar gauti žemės sklypų savininkų / patikėtinių ar valstybinės ar savivaldybės žemės, kurioje nesuformuoti sklypai, patikėtinių sutikimai, kuriuose bus privaloma aptarti nuostolių atlyginimo ir informavimo apie specialiųjų žemės naudojimo sąlygų taikymą tvarką;
5) sutikimų dėl teritorijų nustatymo nereikės tik nustatant teritorijas viešojo intereso tikslais (tokių atvejų sąrašas yra pateiktas įstatyme ir jis yra baigtinis) ir kai įstatyme numatytais atvejais Nacionalinė žemės tarnyba organizuos teritorijų įrašymą į Nekilnojamojo turto kadastrą ir Nekilnojamojo turto registrą;
6) kai teritorijos bus nustatomos tenkinant viešąjį interesą, bus privaloma įstatyme nustatyta tvarka ir terminais apie tai informuoti atitinkamus asmenis ir sumokėti kompensacijas dėl specialiųjų žemės naudojimo sąlygų taikymo;
7) visos be išimties nustatytos teritorijos turės būti įrašytos į Nekilnojamojo turto kadastrą ir Nekilnojamojo turto registrą.

Kas aktualu žemės savininkams ir valdytojams bei kito nekilnojamojo turto savininkams

Pagal naująjį įstatymą specialiosios žemės naudojimo sąlygos turės būti taikomos ir naujos teritorijos nustatomos ne tik suformuotuose žemės sklypuose, bet ir teritorijose, kuriose nesuformuoti žemės sklypai. Taigi ta aplinkybė, kad žemėje, kurioje būtina nustatyti atitinkamą apsaugos zoną ar SAZ, nėra suformuoto sklypo neatleis nuo pareigos įvykdyti įstatymo reikalavimus ir laikytis specialiųjų žemės naudojimo sąlygų atitinkamoje teritorijoje.

Teisę į kompensacijas nustatant teritorijas tenkinant viešąjį interesą turės ne tik žemės sklypų ir teritorijų, kuriose nesuformuoti sklypai, savininkai ar patikėtiniai, bet ir jų valdytojai (kurių teisės įregistruotos Nekilnojamojo turto registre), taip pat kito nekilnojamojo turto, įregistruoto Nekilnojamojo turto registre, savininkai. Kompensacijos turės būti išmokėtos kiekvienam iš šių asmenų atskirai pagal kiekvieno iš jų patiriamą konkretų nuostolių dydį. Žinoma, įstatyme yra numatyta ir išimčių, kada kompensacijos nebus mokamos.

Asmenys, kurie jau yra davę sutikimus dėl atitinkamų apsaugos zonų ar SAZ jų sklypuose nustatymo, tačiau nuostoliai jiems nebuvo atlyginti, po 2020 m. sausio 1 d. gavę pranešimą apie specialiųjų žemės naudojimo sąlygų taikymą jų sklypuose, galės kreiptis per 1 metus į ūkinės veiklos vykdytoją dėl patirtų nuostolių atlyginimo. Nepasiekus susitarimo bus galima kreiptis ir į teismą.

Asmenims, kurie nesilaikys žemės sklypuose ar teritorijose, kuriose nesuformuoti sklypai, taikomų specialiųjų žemės naudojimo sąlygų, gresia administracinė atsakomybė ir baudos nuo 150 iki 650 Eur.

Įstatymo įgyvendinimas apims iš esmės didžiąją dalį valstybės teritorijos, todėl bus nedaug tokių žemės sklypų ar teritorijų, kurios išvengs įstatymo taikymo. Pasibaigus įstatyme numatytam pereinamajam laikotarpiui iki 2022 m. gruodžio 31 d., nuo 2023 m. sausio 1 d. įsigalios kitos taisyklės, skirtos supaprastinam teritorijų registravimui Nekilnojamojo turto registre. 

Šaltinis – Ellex Valiunas advokatų kontora

Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2025-07-01 16:27
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) įvertino, kaip 2025 m. Lietuvoje vyksta savivaldybių pirkimų centralizacija. Iki šių metų birželio veikė 91 centrinė perkančioji organizacija (CPO), iš jų 85 – įsteigtos savivaldybių tarybų. Jos aptarnauja per 2,5 tūkst. pavaldžių įstaigų.
nuotrauka
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
nuotrauka
2025-07-01 15:14
Nuo liepos 1 d. daugiabučių gyventojams teks plačiau atverti pinigines – įsigalioja naujas minimalus mėnesinės kaupiamosios įmokos tarifas. Ką šis pokytis reiškia gyventojams, kam bus skiriamos sukauptos lėšos ir ar tai padės pagerinti daugiabučių būklę, pasakoja daugiabučių administravimo ir prieži...
nuotrauka
2025-07-01 11:33
Pirmadienį Seimas pritarė grupės parlamentarų Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinojo įstatymo projektui ir leido gėlo požeminio vandens gręžinius užregistruoti Žemės gelmių registre iki 2026 m. liepos 31 d.
nuotrauka
2025-07-01 09:32
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad nekilnojamojo turto pardavimo tarpininkavimo sutarties sąlygos, pagal kurias paslaugos gavėjas privalo sumokėti atlygį net tuo atveju, kai tarpininkas realiai nesuteikė paslaugų, pažeidžia vartotojo teises ir yra nesąžiningos.
nuotrauka
2025-07-01 08:29
Seimas baigė antrąją (pavasario) sesiją, kurioje nuo kovo 10 d. iki birželio 30 d. surengė 50 posėdžių, priėmė 279 teisės aktus, iš jų – beveik 200 įstatymų. Pavasario sesijoje patvirtinta mokesčių sistemos pertvarką, kuria siekiama prisidėti prie tvarių pajamų šaltinių gynybai finansuoti užtikrinim...
nuotrauka
2025-06-30 14:22
Nuo 2025 m. liepos 1 d. įsigalioja Žemės įstatymo pakeitimai, kurie leis valstybinėje žemėje esančių pastatų savininkams paprasčiau ir greičiau sudaryti žemės sklypo nuomos ar panaudos sandorį.
nuotrauka
2025-06-30 14:15
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno pareigybė. Ji skirta nagrinėti SVV subjektų skundus. Tam šiandien pritarė Seimas.
nuotrauka
2025-06-30 09:19
Įsibėgėjus maudynių sezonui Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) primena, kad visi asmenys turi teisę laisvai prieiti prie vandens telkinių (tvenkinių, ežerų, upių). Priėjimai negali būti užtverti, užstatyti ar kitaip apriboti. Tuo pačiu žmonės privalo laikytis ir tam tikros įstatymais nustatytos tvarkos...
nuotrauka
2025-06-27 08:49
Aplinkos ministras patvirtino statybos techninio reglamento (STR) „Statinių techninės ir naudojimo priežiūros tvarka. Naujų nekilnojamojo turto kadastro objektų formavimo tvarka“ pataisas, įteisinančias šiuo metu baigiamą kurti Pastatų duomenų banko informacinę sistemą apie daugiabučius namus ir sav...
nuotrauka
2025-06-26 09:29
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena apie galimybę gyventojams, turintiems ne miško paskirties žemės sklypus, gauti paramą sklype augančių medžių savaiminukų išsaugojimui bei įtraukimui į miško žemės apskaitą. Dėl didelio susidomėjimo kvietimas pratęstas iki kitų metų kovo.
nuotrauka
2025-06-26 09:16
Šiandien, birželio 25 d., Seimas priėmė Energetikos ministerijos pateiktą teisės aktų paketą, kuriuo į nacionalinę teisę perkeliama Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2023/2413 (RED III). Lietuva – viena pirmųjų šalių perkėlusių Direktyvos nuostatas. Šiuo penkių teisės aktų paketu siekiama...
nuotrauka
2025-06-26 07:49
Kompanija PAROC® pristato naują statybos rinkai skirtą gaminį – „PAROC Linio 10cc“. Tai moderni tinkuojamų fasadų (ETICS) šilumos izoliacijos iš akmens vatos plokštė, kuri jau gamykloje padengiama gruntu iš abiejų pusių. Toks sprendimas padeda efektyviau organizuoti darbus statybos aikštelėje, taupy...
nuotrauka
2025-06-25 14:14
Siekdama didinti konkurenciją viešuosiuose pirkimuose, pritraukti daugiau tiekėjų į viešuosius pirkimus, Viešųjų pirkimų tarnyba (toliau – VPT) atliko tiekėjų apklausą, kaip, jų nuomone, būtų galima mažinti administracinę ir finansinę naštą, bei informuoja apie atsakymų analizės rezultatus.
nuotrauka
2025-06-25 11:59
Valstybė dar nepasirengusi užtikrinti visų gyventojų apsaugos ekstremaliųjų situacijų ar karo atveju – daugiau nei pusė savivaldybių neturi galimybių užtikrinti trumpalaikės gyventojų apsaugos priedangose, rašoma Valstybės kontrolės pranešime. Priedangoms numatyti senos statybos statiniai, nevertina...
nuotrauka
2025-06-25 09:21
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų administravimo nuostatų pataisas, suderintas su naujais, nuo liepos 1 d. įsigaliosiančiais reikalavimais butų ir kitų patalpų savininkams kaupti lėšas namo atnaujinimui. Šiomis pataisomis siekiama sudaryti sąl...
nuotrauka
2025-06-23 12:59
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išaiškino, kad vien darbdavio pateiktas įsipareigojimas Migracijos departamentui įdarbinti užsienietį dar nereiškia, jog darbo sutartis tarp šalių yra sudaryta. Teismas pabrėžė, kad darbo santykiai prasideda tik įvertinus, ar būsimas darbuotojas iš tiesų atitinka kval...
nuotrauka
2025-06-23 11:47
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išaiškino, kad tais atvejais, kai Nacionalinė žemės tarnyba prie Aplinkos ministerijos (NŽT) yra išreiškusi sutikimą dėl konkretaus nuomojamo valstybinės žemės sklypo dalies dydžio nuomos teisės perleidimo, yra galima situacija, kai vėliau paaiškėja, jog, vadovaujanti...
nuotrauka
2025-06-23 09:48
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išaiškino, kad viešojo pirkimo sutartyje gali būti nustatyta perkančiosios organizacijos teisė vienašališkai nutraukti sutartį net ir nesant pažeidimo, tačiau tokia teisė turi būti įgyvendinama nepažeidžiant viešųjų pirkimų principų – ypač skaidrumo ir racionalaus lėš...
nuotrauka
2025-06-23 09:28
Nors už lango – permaininga lietuviška vasara, tačiau saulėtų dienų orų prognozėse tikrai žadama, todėl pats metas joms suplanuoti smagų laiką gryname ore. Nesvarbu, ar tai būtų jaukus balkonas, bendras kiemas ar pieva prie ežero, interjero dizainerė dalijasi keliais paprastais patarimais, kaip išna...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos