2024 balandžio 19 d. penktadienis, 7:58
Reklama  |  facebook

2023-ųjų krizės: daugumą jų Lietuvoje nulėmė pačių organizacijų sprendimai ir pažeidimai

2024-01-18 09:51
Krizių ir pokyčių komunikacijos agentūros „INK Special Projects" įrankis „Seismonitor" praėjusias metais fiksavo 376 viešas krizes ir krizines situacijas ‒ kiek daugiau nei po 1 atvejį kiekvienai dienai. Tai skirtingi ir skirtingų mastelių įvykiai: nuo konflikto su klientu iki žmonių gyvybes nusinešančio gaisro, nuo programišių užšifruotų organizacijos duomenų iki atimtos veiklos licencijos, nuo kirmėlių saldainiuose iki 160 mln. Eur siekiančių klientų permokų.
nuotrauka
Freepik nuotr.


Minimos įmonės
Baltcap, UAB
INK Special Projects, UAB
ESO (Energijos skirstymo operatorius), AB
„Praėjusiais metais verslams komunikacijos krizių nestigo. Didžiosios dalies krizių priežastys susijusios su pačių organizacijų sprendimais ir įstatymo ar reguliavimo pažeidimais. Tai rodo, kad organizacijose sprendimai priimami neapsvarsčius reputacinių, komunikacinių ir net teisinių pasekmių", ‒ sako pranešime cituojamas „INK Special Projects" vadovas Kęstutis Gečas.

Pasak jo, pažengusios organizacijos yra įsidiegusios rizikų valdymo ir reikšmingesnių sprendimų vertinimų algoritmus, kurie apsaugo nuo klaidingų ar abejotinų sprendimų, taip pat didelį dėmesį skiria reikšmingesnių sprendimų komunikacijai bei komunikaciniam pasiruošimui.

Gamtosauga – nuo žodžių prie veiksmų


2023-aisias energetikos sektorius, ypač elektros tiekėjai, gavo atokvėpį, mat atsitraukė didelį spaudimą kėlusi energetinė krizė. Tai matyti ir iš to, kaip lengvai ir sklandžiai susitvarkyta su dviejų mažųjų elektros tiekėjų bankrotais. Tiesa, to neįvyko su bene garsiausia 2023 m. krize, kilusią dėl klientų permokų ESO.

„Pernai matėme sėkmingą „Tuščių narvų" kampaniją už kailinių žvėrelių fermų draudimą. Gegužę buvo skandalas dėl nupjauto vadinamojo Ceikinių ąžuolo, liepą kilo protestai dėl ketinimų pjauti medžius Basanavičiaus gatvėje Vilniuje, o lapkritį vyko protestas prie Seimo dėl miškų kirtimo. Taigi, galime matyti, kad aplinkosauginės problemos tampa ne tik svarbesnės, bet ir dažniau imamasi viešų veiksmų, kad jos būtų pastebėtos ir sprendžiamos. Tai reiškia, kad statybų bei medienos pramonės bendrovių veiklos aplinka sudėtingėja", ‒ teigia „INK Special Projects" vadovas.

Dėmesio centre – socialinė atsakomybė


2023 m. pagrindiniai sektoriai, kuriuose kilo viešos krizės bei krizinės situacijos, liko nepakitę, tai: prekyba, transportas ir logistika, gamyba, statyba ir NT bei sportas, kultūra, pramogos. Daugiausiai nemalonių situacijų – prekybos sektoriuje, tačiau jos, kaip įprasta, buvo palyginti smulkios. Labiausiai išsiskyrė jau bankrutavusio, maistą su padirbtomis galiojimo etiketėmis pardavinėjusio prekybos tinklo „Sale" istorija.

2023-iais, kaip ir metais anksčiau, pagrindinė krizinių situacijų priežastis – prieštaringi sprendimai, t. y. veiksmai, kurie nepažiesdami reguliavimo rėmų, pažeidžia socialinės atsakomybės, etines normas. Šią kategoriją aukštumoje išlaiko karas Ukrainoje.

Antroje vietoje ‒ įvykiai dėl įstatymo ar reguliavimo pažeidimo. Čia galima paminėti Lietuvos banką (LB), kuris kaip niekad gausiai dalino baudas ir kitas sankcijas finansų sektoriaus dalyviams. Trečioje ‒ problemos dėl paslaugos ar prekės kokybės, ketvirtoje ‒ incidentai: nuo „Amber Grid" dujotiekio sprogimo iki nukritusių vėjo turbinų; nuo mirtino gaisro „Senevita" senelių namuose iki eismą Vilniaus oro uoste užblokavusio „Brussels Airlines" lėktuvo.

Naujai penketuke pasirodžiusi kategorija – komunikacijos sukelta krizė arba melagiena. Metų pradžioje daliai maisto gamintojų teko aiškintis dėl svirplių miltų jų produktuose, vasarą netikėto neigiamo atgarsio sulaukė atnaujinta „Call Russia" kampanija. Nemalonumų dėl neatsargaus kalbėjimo užsitraukė Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys, neigiamai pasižymėjo ir kitų tautybių atstovus niekinęs Valstybinės kalbos inspekcijos vadovas Audrius Valotka, ar žurnalistą Vidą Mačiulį užsipuolęs Andrius Užkalnis.

INK special project

„INK Special Projects" grafikas

Garsios krizės pabaiga ir iššūkiai finansų sektoriui

„Finansų sektorius 2023 m. susidūrė su nemažai iššūkių. Ne tik dėl LB dalinamų baudų, bet ir naujų investicinio gyvybės draudimo, II pakopos pensijų fondų reguliavimo iniciatyvų. Beveik vienu metu iššūkių kilo šio sektoriaus bendrovėms dėl NT: neišspręstos „Noewe" (buvusi „Lewben") reputacinės problemos grįžo dar vienu smūgiu dėl galimos „Yellowstone" nuomos, o „BaltCap" kilo bėdų su Nacionalinio stadiono statybomis užsiimančiu fondu", ‒ apibendrina K. Gečas.

Anot jo, negalima nepaminėti ir kito – šįkart teigiamo – įvykio, kuomet pirmojoje metų pusėje iš krizės išėjo ir reputaciją ėmė ryškiai taisytis „Viada". Iki tol kaltinta ryšiais su Rusija ir rusišku kapitalu, bendrovė apsigynė teisme. Tuo nepasitenkinusi, skyrė paramą Ukrainai bei įsitraukė į dar vieną lėšų besiginančiai šaliai rinkimo kampaniją. Tai turėjo parodyti, kad ji neturi sąsajų su rusišku kapitalu ir svarbiausia – su karu Ukrainoje ir kartu pašalinti pagrindinį reputacinį „akmenį".

„INK Special Projects" vadovo teigimu, atskiro paminėjimo vertas ir Lietuvos naujienų portalų žygis prieš „Meta", kurios valdomame socialiniame tinkle „Facebook" atsirado daug netikrų tiek žiniasklaidos kanalų, tiek kitų žinomų šalies prekių ženklų paskyrų. Gausiai reklamuojamos, jos vedė į portalų klonus, kur buvo viliojami gyventojų duomenys. „Facebook" nesiimant veiksmų dėl šios bendrovei pelningos, o žiniasklaidos kanalams nuostolingos situacijos, jai didintas viešas spaudimas.

2023-ųjų „INK Seismonitor" krizių ir krizinių situacijų apžvalgoje apibendrinama informacija iš „INK Seismonitor", kuris stebi situaciją 17 ekonominės veiklos sektorių ir krizines situacijas grupuoja pagal jų kilmę į 12 kategorijų. 
Statybunaujienos.ltObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-04-18 15:01
KTU mokslininkai ir verslo atstovai sako, kad ieškant konkurencinio pranašumo ekonominėje erdvėje, padėti gali verslo skaitmenizavimas – vienas prioritetinių Pramonės 4.0 tikslų. Tuo tarpu skaitmenizacijai diegti ir palaikyti jau reikalingi naujos kartos specialistai.
nuotrauka
2024-04-18 14:49
Lietuvos nekilnojamojo turto rinkos situacija – bene daugiausiai diskusijų pastaruoju metu viešojoje erdvėje kelianti tema. Laukiama jos atsigavimo požymių, netyla kalbos apie būstų kainas, aptariami nauji reikalavimai statytojams. Tačiau kaip mūsų šalį ir jos sąlygas statybų vystymui mato čia jau n...
nuotrauka
2024-04-17 16:32
Didelę infrastruktūros pastatų statybos ir kultūros paveldo objektų atnaujinimo patirtį Baltijos šalyse turinti Lietuvos statybos bendrovė „HSC Baltic" pasirašė ilgalaikės nuomos sutartį su „Baltic Horizon" valdomais „Meraki" verslo namais.
nuotrauka
2024-04-17 08:53
Tai, apie ką kažkada svajojo vien rašytojai fantastai, tampa realybe. Dirbtinis intelektas milžinišku greičiu keičia mūsų gyvenimus – ne vien laisvalaikį ir pramogas, bet ir darbinę veiklą. Bendrovės „Emplonet" IT atrankų padalinio vadovė, dirbtinio intelekto personalo sprendimuose ekspertė Ieva Kil...
nuotrauka
2024-04-17 07:28
Užsienio kapitalo įmonė LAYHER BALTIC, kuri tiekia į rinką pastolių sistemas, Ukrainoje įkūrė antrinę įmonę. Karo sąlygomis gyvenančioje šalyje jau antrus metus veikianti įmonė planuoja plėtrą: iki metų pabaigos atidarys dar 2 pastolių sandėlius ir planuoja 10 mln. eurų apyvartą.
nuotrauka
2024-04-15 13:46
Balandžio 26 d. „Litexpo“ parodų rūmuose vyks tarptautinė konferencija „Skaitmeninė statyba 2024. Vilnius“, subursianti nekilnojamo turto (NT) vystytojus, valdytojus, projektuotojus bei statytojus kalbėti apie Lietuvos statybų sektoriaus pažangą skatinančias temas.
nuotrauka
2024-04-11 15:29
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Eika" pirmąjį 2024 m. ketvirtį naujų butų pardavimo rinkoje augo labiausiai ir užėmė rekordišką rinkos dalį – 12 proc. Sėkmingiausi visoje Vilniaus rinkoje pagal pardavimus buvo šios bendrovės vystomi projektai „Mėlyni vilkai" ir „Metų laikai".
nuotrauka
2024-04-10 08:42
Telekomunikacijų ir IT bendrovė „Telia“ šiemet nusprendė pakeisti įprastą komandų formavimo ir stiprinimo programą, į ją įtraukdama dronų gamybos mokymus. Bendrovės darbuotojų surinktas skraidykles ketina padovanoti Šaulių sąjungai. „Telia“ pirmame mokymų etape planuoja įsigyti apie 20 dronų komplek...
nuotrauka
2024-04-10 08:34
Ekonomikos ir inovacijų ministerija investuoja, kurdama naujas tvarias darbo vietas ir pritraukdama investuotojų į Akmenės, Jonavos ir Mažeikių rajonus. Tam bus paskirstytas 52,82 mln. eurų finansavimas 9 projektams. Taip pat planuojama skirti papildomą sumą kitiems teigiamai įvertintiems projektams...
nuotrauka
2024-04-10 08:27
2023 m. balandį bendro gyvenimo būsto („co-living“) projektą „WeLoft“ Vilniaus Viršuliškėse atidariusi NT vystytoja UAB „Business Plius“ per metus pasiekė 90-100 proc. užimtumą ir sostinėje planuoja naują šios koncepcijos objektą.
nuotrauka
2024-04-10 07:26
Ar galima pastatyti objektą be projekto valdytojo? Taip, galima. Tam reikia pakankamai kompetentingų, profesionalių užsakovų arba idealaus projekto bei rangovų, statančių be nuokrypių. Jeigu užsakovai neturi pakankamai statybinių kompetencijų, projekto valdytojų komanda yra būtina, nes nėra projektų...
nuotrauka
2024-04-09 11:16
Vilniaus neparduotų butų sandėlis pastaraisiais mėnesiais grįžo į priešpandeminę 5 tūkst. reikšmę, tad vystytojai lėtina naujų projektų plėtros tempus. Savo ruožtu investuotojus į NT sunkiau prognozuojama rinka glumina, tačiau pinigų masė rinkoje išlieka didelė, o patrauklūs objektai su ryškesne nuo...
nuotrauka
2024-04-09 07:44
Artėjant šiltajam metų sezonui, daugelis privačių ir daugiabučių namų įgauna naują išvaizdą. Dažnai būna keičiamos namų ar butų, lauko arba vidaus durys. Tačiau vienas iš pirmųjų žingsnių, renkantis duris, – apgalvoti ir nuspręsti, koks durų rakinimo sprendimas Jums bus tinkamiausias ir pateisins Jū...
nuotrauka
2024-04-08 11:02
Gegužės 15-17 d. Vilnius vėl taps inžinerijos ir technologijų inovacijų epicentru – čia vyks jau 32-oji LITEXPO tarptautinė specializuota technologijų, inovacijų ir inžinerinių sprendimų paroda „Balttechnika 2024“. Organizatoriai tvirtina – renginys ne tik suburs specialistus iš šalies ir užsienio, ...
nuotrauka
2024-04-08 10:32
Atėjęs pavasaris daugiau gyvybės į pastaruoju metu gerokai aprimusią šalies nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinką neįpūtė. Nepaisant kovą fiksuoto kiek padidėjusio įregistruotų sandorių skaičiaus, vis dar atsiliekama nuo pastaruosius kelerius metus stebėto sandorių kiekio vidurkio, skelbia įregist...
nuotrauka
2024-04-07 19:30
OC PAROC pristato naują šilumos izoliacijos plokštę vėdinamų sienų šilumos izoliacijai ir apsaugai nuo vėjo.
nuotrauka
2024-04-04 10:33
Nekilnojamojo turto rinkoje – vis daugiau augimo ženklų. Tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ 2024-uosius pradėjo parduodama daugiau nei pusę šimto butų – ketvirtadaliu daugiau nei per pirmąjį praėjusių metų ketvirtį ir beveik dvigubai daugiau nei per tris paskutinius 2023-ųjų mė...
nuotrauka
2024-04-03 07:43
Statant ar remontuojant klijai yra svarbus elementas, nes jie gali labai paveikti darbo kokybę ir patvarumą. Tinkamai parinkti klijai gali padėti užtikrinti, kad konstrukcija bus tvirta, patvari, estetiška ir atitiks visus reikalavimus. Klijų pasirinkimas yra svarbus ir gali turėti didelę įtaką meis...
nuotrauka
2024-04-02 13:52
Didžiausias Lietuvos šilumos ir karšto vandens tiekėjas AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) užbaigė 100 proc. Klaipėdoje veikiančių bendrovių UAB „Miesto energija“ ir UAB „Pramonės energija“ bei 4,34 proc. uostamiesčio šilumos ūkį valdančios AB „Klaipėdos energija“ akcijų įsigijimo procesą. Sandoris, ...
nuotrauka
2024-04-02 10:16
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, šių metų kovą Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduoti 234 būstai ir fiksuota 20 sutarčių nutraukimų. Palyginti su vasariu, kai parduoti 195 būstai, pardavimai išaugo apie 20 proc., tačiau su praėjusių metų kovu, kuomet pirkėjai įsigijo 3...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas