ARTERY – gyvybinis impulsas Vilniui: tarptautinio lygio architektūra šiuolaikiniame miesto audinyje


Pastato parteris suprojektuotas taip, kad sutelktų bei paskirstytų miestiečių srautus 24/7. Objekto kompozicija darniai papildo Vilniaus urbanistinės kalvos siluetą, o suplanuotais sprendiniais – praleidžiant per pastato vidaus struktūrą bendruosius miesto pėsčiųjų srautus, projektas tampa teigiamu pavyzdžiu ateities projektams, kad miesto poreikiai gali būti sprendžiami ir privačiuose objektuose.
Gerinant pėsčiųjų bei dviratininkų judėjimą, zonose už „Artery“ sklypo ribų įrengti nauji landšafto sprendiniai. Sutvarkytos atkarpos nuo Baltojo tilto iki pastato bei tarp pastato ir Konstitucijos prospekto. Šioje zonoje buvo rekonstruota vienus iš didžiausių Vilniuje keleivių srautus aptarnaujanti viešojo transporto stotelė. Sklypo rytinėje pusėje įrengtas kordoneras / parkas pastato darbuotojų bei miestiečių poilsiui.
Tarptautinė kūrybinė partnerystė
Tarptautiniame architektūros konkurse (2016 m.) I vietos nugalėtoju tapo „Studio Libeskind“ darbas. Konkurse dalyvavo ir „ARCHINOVA“, kurios pasiūlytas darbas savo formos urbanistine kompozicija buvo artimas nugalėtojo darbui – tai, „ARCHINOVOS“ vadovo Aleksandro Gvildžio nuomone, galėjo būti vienas iš argumentų pakviesti bendradarbiauti įmonę, toliau vystant projektą. Tačiau didžiausias argumentas buvo studijos jau įgyvendintų išskirtinės architektūros objektų portfelis. Tokiu būdu tolimesniam projekto plėtojimui buvo sudaryta tarptautinė architektų komanda – „Studio Libeskind“ ir „ARCHINOVA“.
„Pirmąkart susitikę su „Studio Libeskind“ atstovu aptarti bendradarbiavimo, pasiūlėme į laimėjusį projektą integruoti urbanistinio integralumo sprendinius, kuriuos mes, būdami Vilniuje veikiantys architektai, matėme kaip reikšmingus pastato funkcijai papildyti – juos siūlėme ir savo konkursiniame darbe, – pasakojo A.Gvildys. – Tai jungtis tarp savivaldybės / Europos aikštės ir Baltojo tilto bei Šnipiškių bulvaro trasos atkūrimas sklypo ribose, visus šiuos srautus apjungiant pastato parteryje bei jo atriume. „Studio Libeskind“ komandai patiko idėja ir ją priėmė. Tai buvo pirmas sėkmingo bendradarbiavimo žingsnis.“
Iššūkiai ir sudėtingi sprendiniai
Viena sudėtingiausių, itin daug laiko pareikalavusių projekto dalių buvo pastato fasadai. Sudėtingos geometrijos pastatui buvo sukurta unikali fasadinė sistema, įgalinusi įgyvendinti struktūrinį skirtingo posvyrio statinio plokštumų stiklinimą. Į itin grakščius fasadus, be jokių išorėje kyšančių aliuminio detalių, pavyko integruoti nematomų funkcinių elementų pastatui eksploatuoti (pvz., tvirtinimo taškų sistema fasadui valyti). Specialiai šiam pastatui buvo ekstruduojami aliuminio profiliai, atitinkantys skirtingus fasadų posvyrio kampus. Sukurtos individualios langų varčios, struktūriniai įėjimų portalai I aukšte bei terasose.
Projektuojant pastato stogus, taikytas 5-ojo fasado principas. Didžioji dalis stogų suprojektuoti dvigubo tipo, išorinis sluoksnis padengtas emalitinio stiklo segmentais. Į pietų pusę orientuotų stogų apdailiniame stikle integruoti saulės elementai: ši technologija Lietuvoje panaudota pirmą kartą.
Unikali per 7 aukštus besitęsiančio atrijaus konstrukcija. Origamį primenanti geometrija yra pati sudėtingiausia. Ji modeliuota tol, kol buvo įvykdyti visi reikalavimai. Komanda užsibrėžė sukurti itin lengvo dizaino stiklo ir aliuminio struktūrinio fasado dermę su jį laikančio plieno konstrukcija. Origamio tipo atrijų dengiantys pora fasadų ir stoglangis yra tarsi vientisa skraistė, atskirianti vidų nuo išorės.
Kartu su konstruktoriais pavyko suprojektuoti grakščią eksponuojamo metalo konstrukciją, kuri yra jungiamoji 7 ir 20 aukštų korpusų, judančių nepriklausomai, grandis. Kadangi aukštybinė pastato dalis, veikiama stipresnio vėjo, gali reikšmingai svyruoti, buvo suprojektuota šarnyrinė pastato deformacijas suvaldanti nematoma sistema.
20 aukštų pastate nėra nė vieno tipinio aukšto plano: tai racionaliai veikianti planinė struktūra būtent biurams. Užtikrinant maksimaliai patogų biurų pastato patalpų išdėstymą, statinio laikančiosios konstrukcijos turėjo paklusti pastato formai, todėl dauguma laikančiųjų gelžbetonio kolonų yra pasviros, net ir evakuacinė laiptinė, kuri atkartoja pasvirusį bokšto fasadą iki pat 20-ojo aukšto.
Projektas nuo konkurso iki realizavimo buvo vykdomas 2016–2024 m., laikotarpiu, kai ištiko pandemija, karas Ukrainoje. Tai lėmė statybinių medžiagų tiekimo grandinių ir kainų įtampas, paveikusias ir projektą – buvo koreguojamos funkcijos: atsisakyta 260 kambarių viešbučio, vietoj jo suprojektuoti biurai. „Džiaugiamės, kad projektą vysčiusi komanda – užsakovas, architektai, projekto statybos valdytojai – suvaldė procesus neprarandant kokybės“, – reziumuoja „ARCHINOVOS“ vadovas.
Komandos patirtis ir pripažinimas
„ARCHINOVAI“ buvo pavesta realizuoti techninį projektą, darbo projektą bei autorinę projekto vykdymo priežiūrą. Todėl įmonei, sykiu su subrangovais konstruktoriais bei inžinieriais, teko sukurti metodikas, kaip architektūriškai nepriekaištingai suprojektuoti itin sudėtingos geometrijos konstrukcijas bei inžinerinius sprendimus. „Mūsų studija dar iki šio projekto yra suprojektavusi išskirtinai sudėtingų modernios architektūros objektų: „Green hall 2 ir 3“, K29 ir pan. Tačiau šis projektas papildė mūsų kompetencijas, projektuojant futūristinio dizaino objektus. Taip pat vertinga patirtis, įgyta dirbant su šiuo projektu, yra platesnio masto visuomeninių poreikių išpildymas privataus kapitalo vystomame objekte“, – sakė A.Gvildys.
NAA apdovanojimas studijos architektų komandai turi ypatingą reikšmę, nes šis pripažinimas žymi ne tik architektūrinį pasiekimą, bet ir patvirtina gebėjimą realizuoti išskirtinį projektą jautrioje miesto vietoje, įtraukiančiame tarptautiniame kontekste.
Tai jau nebe pirmas architektų komandos pripažinimas: pirmuosiuose NAA Geriausia konversija buvo pripažinta ir pelnė Didįjį prizą kompleksas „Bokšto skveras“, dar vienas įspūdingas „ARCHINOVOS“ projektas.