2024 balandžio 19 d. penktadienis, 13:14
Reklama  |  facebook

Alfonsas Jaras: gyvenimo tikslas turėtų būti matuojamas gerais darbais Fotogalerija

Genė DRUNGILIENĖ      2014-03-14 06:24,      Papildyta LSA nuotraukomis 2014-03-15 11:14
Jis kiekvieną rytą keliasi prieš tekant saulei ir pusantros valandos eina į darbą. Ketvirtą po pietų, jo paties žodžiais, „kepurė ant galvos“ ir vėl pusantros valandos pėstute atgal. Taip prasideda ir baigiasi stambiausios šalyje pagal darbų apimtis specialiųjų statybos montavimo darbų įmonės „Montuotojas“ generalinio direktoriaus ir bendrovės valdybos pirmininko Alfonso Jaro darbo diena.
nuotrauka
Bendrovės „Montuotojas“ generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas Alfonsas Jaras. Pašnekovo nuotr.


Minimos įmonės
Montuotojas, AB

Vienos kompetencijos vadovui – nebeužtenka

Ekonomisto išsilavinimą turintis A. Jaras statybinėje įmonėje dirba jau 42-ejus metus, iš kurių 22-ejus – yra akcinės bendrovės „Montuotojas“ generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas. Dėl to jis nebesiryžtų pasakyti, kas yra iš tiesų – ekonomistas, statybininkas ar vadybininkas. Šiuolaikinės statybos montavimo darbų įmonės vadovui reikia įvairių kompetencijų. Su griežtu atsakomybės ir kompetencijų skirstymu A. Jaras susidūrė tik karjeros pradžioje, 1962 m. baigęs ekonomikos mokslus.

Pirmuosius penkerius metus, paskatintas vieno iš tuometinių Statybos ministerijos vadovų Vinco Seibučio, jis dirbo Statybos ministerijos Mechanizacijos tresto vyriausiojo finansininko pavaduotoju; dar tiek pat – Valstybinio darbo resursų komiteto, veikusio prie Ministrų tarybos, skyriaus viršininku, buvo kolegijos narys. Į tuometinį „Prammontažo“ trestą, dabar – AB „Montuotojas“ – A. Jaras atėjo 1972 m. dirbti valdytojo pavaduotoju ekonomikos klausimais. 1991 m. privatizavus trestą, jis buvo išrinktas generaliniu direktoriumi ir valdybos pirmininku.

„Jei anksčiau buvau ekonomikos kuratorius ir ekonomikos klausimų sprendėjas, tai dabar tie klausimai – susiję ir nebeatskirsi, kur ekonomisto, inžinieriaus, o kur vadybininko darbas. Dabar svarbiausia – rezultatas ir dividendai akcininkams, o kiekvienos įmonės vadovas yra ir teisininkas, ir inžinierius, ir ekonomistas – daugiaprofilinės specializacijos žmogus“, – sako bendrovės vadovas A. Jaras.

Vadybos knygas skaito kaip detektyvus

Vienu iš mėgstamų skaitinių A. Jarui yra vadybos knygos, tarp kurių yra žinomiausių ir labiausiai pasaulyje pripažintų autorių kūriniai. Tačiau šias knygas jis skaito kaip detektyvus. „Tai yra tik teorinis pagrindas – šie klausimai turi būti maksimaliai susieti su realybe, – sako A. Jaras. – Nes svarbu, kokie žmonės yra tavo kairėje ir dešinėje, kokie – už tavęs ir kokie – priešakyje.“

Didelės bendrovės vadovas nelinkęs visko spręsti nei vienas, nei tuoj pat. „Diktatoriai nepasiteisino“, – aiškina savo vadybos principus A. Jaras. Jo pagrindinė komanda – penki žmonės, valdybos nariai, su kuriais visada tariasi kolegialiai.

„Dabar, kai esame viena iš stambiausių statybos šakos specializuotų įmonių, reikia būti globaliu specialistu, aprėpti daug, – sako A. Jaras. – Apie šiuos metus jau nebegalvoju, nes „traukinys eina nebesustabdomas“. Liko tik einamieji klausimai. Šiandien reikia strateguoti tai, kas bus kitais metais, po dviejų ar trejų metų. Bet ne ilgiau, nes mūsų problema – nėra stabilumo šalies ekonomikoje, nėra tęstinumo, keičiantis politinėms jėgoms. Mano, kaip vadovo, funkcija – numatyti, kas bus per artimiausius 2-4 metus, numatyti kvalifikuotų darbuotojų poreikį, investicijas keliant industrializacijos lygį, ieškoti užsakymų, išdėstyti juos Lietuvoje ir užsienyje. Tai yra tie globalūs klausimai, kurie gula ant mano pečių.“

Vadybinė patirtis susikaupia per daugelį metų, bendraujant su užsienio ir šalies partneriais, pagaliau – su darbuotojais, kurių yra buvę net 3 tūkst., dabar – apie tūkstantis.

„Montuotojas“ ir antrojo pasaulinio karo pradžia

Ne visada patirtis kaupėsi pamažu, dirbant kasdienius darbus. Teko išgyventi stresines situacijas, kurios priminė amerikietiškus kalnelius, kai per akimirką atsiduri pačiame dugne ir vėl imi kopti aukštyn. Patys didžiausi iššūkiai ir patyrimai ištiko, pradėjus dirbti su užsienio partneriais, pačioje nepriklausomybės pradžioje. „Kiek vadybinio patyrimo įgijome per pirmuosius kontaktus su bendra Amerikos ir Kolumbijos įmone, su kuria kartu statėme Klaipėdos naftos objektus, kiek daug ko nežinome, kiek daug turėjome išmokti iš partnerių, su kuriais dirbome“, – prisimena A. Jaras.

Apie 1994 – 1995 m. bendrovei pavyko gauti gerą užsakymą Estijoje: kartu su viena anglų įmone buvo patikėta statyti uostą Estijoje. „Montuotojas“ operatyviai suvežė savo techniką ir buvo pasirengęs dirbti. Tačiau vieną rytą A. Jarui paskambino vienas iš projekto vadovų britų. A. Jaras prisimena su pasididžiavimu klausęsis brito įvertinimo, kad bendrovė taip operatyviai atliko šį darbą.

Tačiau po minutės, jo paties žodžiais, jis pasijuto taip, lyg kas strėle būtų širdį pervėręs. Po pagyrų britas paklausė, ar lietuviai rengiasi vaidinti antrojo pasaulinio karo pradžią. Tai nebuvo patyčios, tai buvo prablaivėjimas, per akimirką atėjęs suvokimas, kokioje situacijoje iš tiesų yra bendrovė. Ir ne tik. Sutartyje buvo numatyta – jei užsakovai pamato, kad bendrovė atsilieka nuo darbų grafikų, o tai buvo realu su turima pasenusia technika, gali nutraukti kontraktą, reikalaudami sumokėti dideles baudas už netesybas ir projekto sužlugdymą. „Mes buvome pasirengę sumokėti 50 tūkst. dolerių, kurie buvo labai dideli pinigai, buvom nuliūdę. Bet jie, pamatę mūsų entuziazmą, praregėjimą, pasakė – nenusiminkite, mes duodame avansą – ne 15 ar 20 proc., o apie 30 -35 proc. su sąlyga, kad 50 proc. iš gautos sumos skirsime pasirengimo darbams, o likusią dalį – naujai pažangiai įrangai įsigyti“, – prisimena A. Jaras. Tai buvo stebuklingais atrodę suvirinimo aparatai, kurie spartino darbų eigą, gerino kokybę. Tačiau iškilo kita problema – kas dirbs su tais kompiuterizuotais įrenginiais. Skubiai reikėjo spręsti ir šią problemą.

Vėl ranką ištiesė partneriai britai. Jie davė savo specialistus, kurie per porą mėnesių apmokė „Montuotojo“ darbuotojus. Darbai buvo atlikti, A. Jaras iki šiol palaiko gerus santykius su buvusiais partneriais. Šis skaudus „pirminis mokslas“ vėliau plačiai atvėrė vartus sėkmingai dirbti su daugeliu partnerių užsienyje.

Dabar tokių problemų nebėra, bet bendrovė jau žino, kad būtina nuolat tobulėti, domėtis naujovėmis ir jas diegti savo įmonėje. Gyvenimas sutryps, sako A. Jaras, jeigu nesugebėsi žengti su technine pažanga. Todėl, nors „Montuotojas“ nėra mokymo įstaiga, čia dirba ir du mokslo daktarai, kuriuos vadovas vertina ir jais didžiuojasi.

Dieną pradeda ketvirtą ryto

„Kiekvieną rytą eidamas į darbą, nors ten stovi tarnybinis transportas, beveik pusantros valandos turiu pamąstymams, apgalvoju, ką galėsiu nuveikti. Jei įvykdžiau 50 proc. to, ką sugalvojau, manau, kad naudos būta per dieną maksimalios, – sako A. Jaras. – Bet ne visa gali padaryti savo jėgomis – pasitari su kolegomis.“

Vadovas turi išsiugdęs įprotį, kuris leidžia tinkamai suplanuoti laiką ir darbus, kai nereikia „verstis per galvą“, vėluoti. Visus savo sumanymus A. Jaras užsirašinėja ir pagal juos planuoja dieną, savaitę, mėnesius.

Jau 28 metus A. Jaras keliasi 4 val. ryto, padaro trumpą mankštą, nusimaudo po kontrastiniu dušu, lengvai užkanda ir išeina į darbą. Pėstute eina 5 kilometrus, nepriklausomai nuo oro sąlygų. „Pusę penktos išėjęs, prieš šeštą ryto jau būnu darbo vietoje“, – sako jis.

Stambios bendrovės vadovas, valdybos pirmininkas nesibodi sušlapti batų ar kelnių, pasilabinti su kiemsargiais, įtartinai apsvaigusiems žmonėms parodo, kurlink eiti stotį, nes šie paprastai traukia į tą pusę. „Nei jie žemina mano autoriteto, nei su jais glėbesčiuojuosi, – sako A. Jaras, kurio kelyje į darbą yra ir malonesnių dalykų. – Eidamas pasikraunu gamtos grožiu, kvepiančiomis gėlėmis, paukščių čiulbesiu, nuo Tauro kalno pasidžiaugiu gražiu miestu. Kai tenka važiuoti kur į komandiruotes, o ne paėjėti pėstute, jaučiuosi labiau pavargęs ir ne tiek padaręs bendrovei.“

Iki oficialios darbo pradžios 7 val. ryto A. Jaras jau būna perskaitęs laikraščius, sužinojęs visas jam svarbias naujienas. Ketvirtą po pietų, nors kartais suima tingulys, jis vėl pėstute eina namo. Per išeigines A. Jaras vis tiek dalį laiko praleidžia darbe – pavarto savo darbų užrašus, sudėlioja planus artimiausiam mėnesiui, savaitei. Tada vėl ramiai dirba – be stresinių situacijų, nors stresų yra pakankamai.

„Idealiausias poilsis – kai išeini į gatvę, pamiršti darbus, kai šypsaisi. Artėja pavasaris, tiek grožio gatvėse, kiek gražių žmonių. Koks gražus jaunimas. Kai matai linksmus ir laimingus žmones, bent tą minutę negalvoji apie darbą, negalvoji apie metalo konstrukcijas“, – sako A. Jaras, pripažindamas, kad suplanuoti kitokį poilsį sau – sudėtinga.

Anūkams teko būti seneliu ir tėvu

Alfonsas Jaras jaučiasi esąs skolingas namiškiams, nes daugiausia laiko atiduoda kitiems. Neįmanoma visur ir viskam save atiduoti šimtu procentų, ramina save didžiulės įmonės vadovas. Namiškiams vis pažada pabendrauti per išeigines, tačiau ir tų mažai laisvų telieka, nes vis atsiranda visokių būtinesnių, skubesnių darbų – bendrovėje, visuomeninių pareigų. Jis yra Lietuvos statybininkų asociacijos viceprezidentas, jau daug metų bendradarbiauja su Vilniaus dizaino ir technologijų kolegija.

Tačiau gyvenimas kartais labai skaudžiai primena, kas yra iš tiesų svarbiausia. A. Jaras neteko vienintelio sūnaus, kuris žuvo eismo įvykio metu, būdamas 28-erių metų. Žmona tuo metu stažavo užsienyje, marti sužalojimus pusmetį gydėsi ligoninėje, jam teko vienam rūpintis mažais anūkais, kurių vienas buvo pusantrų, kita – pusketvirtų metų. Sūnaus šeima jam yra didžiausias gyvenimo džiaugsmas. Marčią laiko savo dukra, o anūkais, kuriems jau per dvidešimt, rūpinasi ir kaip senelis, ir kaip tėvas. A. Jaras džiaugiasi, kad anūkai jaučiasi suradę savo kelius. Anūkė pasuko ekonomikos ir politikos mokslų keliu, rengiasi stažuoti užsienyje pagal savo specialybę. Anūkas pasirinko kriminalistikos mokslus, apie kuriuos galvojo nuo vaikystės.

Gyvenimo tikslą matuoja gerais darbais

Alfonsas Jaras sako niekada sąmoningai nesiekęs karjeros. Jam svarbiausia buvo viena – įdomus darbas. Jis jaučia didelį malonumą, kad daro tai, kas patinka. Dažnai sako pagalvojęs, kurių galų penktą ryto, kai visi miega, trenktis į darbą, bet jaučia didžiulį malonumą ir norą ten eiti, jaučia pasitenkinimą darydamas tai, ką sumąstė. O ko nepadarė, sako A. Jaras, teliks nurašyta į gyvenimo nuostolius – gyvenimas pateiks sąskaitą.

Kartais A. Jaras pasuka pro Aušros vartus. Gyvenimo patirtis leidžia atskirti tuos, kurie ištiesia ranką iš skurdo, nuo tų, kurie prašo alkoholiui. Viena tokių vargingų moterų papasakojo jam savo gyvenimo istoriją, kurios sugraudintas jis atidavė 100 litų banknotą. „Tačiau tie pinigai buvo niekis prieš žibančias moters akis ir jos dėkingumo ašaras“, – pasakojo A. Jaras. Nors lijo, jis sako pajutęs širdyje pavasarį, jautėsi padaręs gerą darbą.

Gyvenimo tikslas ir turėtų būti matuojamas gerais darbais, įsitikinęs A. Jaras. Žmogui trūksta gero žodžio, patapšnojimo per petį, ištiestos rankos – tai teikia abipusį džiaugsmą. „Esi laimingas duodamas ir laimingas, kai jauti gaunančiojo džiaugsmą. Ne karjera svarbiausia, o geri darbai. Esu laimingas ir čia dirbdamas, pėdsakai liks objektuose, kuriuos pastatėme ir kurių dar pastatysime“, – sako Alfonsas Jaras, AB „Montuotojas“ generalinis direktorius, kuriam vakar suėjo 75-eri.

 

Fotogalerijoje – pašnekovo ir bendrovės „Montuotojas“ nuotraukos

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka




Asmenybės. Sėkmės istorijos

nuotrauka
2024-02-29 06:43,      papildyta 2024-03-06 10:15, papildyta nuotraukomis
Vasario 29 d. Julius Laiconas, Lietuvos statybininkų asociacijos vadovų klubo prezidentas, šventė 80-ties metų jubiliejų.
nuotrauka
2023-11-22 09:48
Mirė Lietuvos statybininkų asociacijos Tarybos narys, buvęs AB „Panevėžio statybos trestas“ generalinis direktorius Egidijus Urbonas.
nuotrauka
2023-10-24 11:00
Sekmadienį, spalio 22-ąją, eidamas 78-uosius metus, mirė statybos inžinierius Algimantas Nekrašius.
nuotrauka
2023-10-06 07:27
Būsimiesiems specialistams, kai jie ima rinktis profesiją ar konkrečią mokymo įstaigą, svarbiausia, kad įgytų reikalingų žinių ir praktinių įgūdžių palankiausioje aplinkoje, kad dar mokydamiesi užsitikrintų galimybę sėkmingai įsidarbinti ir siekti karjeros pasirinktoje srityje.
nuotrauka
2023-09-29 07:51
Karjerą pradėjęs kaip darbininkas, Valerijus Iziumovas jau 14 metų yra įmonės YIT LIETUVA statybos direktorius. Bendrovėje jis dirba keturiasdešimt antrus metus: tai jo pirmoji ir, kaip pats sako, tikriausiai ir paskutinė darbovietė.
nuotrauka
2023-09-22 07:39
Įveikęs pirmąjį rimtą karjeros iššūkį, konstruktorius Andrius Gudelis jautėsi geriausiu. Po 10 metų geriausiu jį pripažino ir statybos inžinierių bendruomenė: Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) apdovanojimuose Andrius Gudelis šiemet buvo išrinktas Metų statybos inžinieriumi-projektuotoju.
nuotrauka
2022-08-02 16:25
Eidamas 90-uosius metus mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) emeritas, habilituotas daktaras, profesorius Jonas Gediminas Marčiukaitis.
nuotrauka
2022-04-25 07:43
Penktadienį, balandžio 22 d., Viktoras Voroncovas, LAYHER BALTIC vadovas, buvo apdovanotas Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) auksiniu pasižymėjimo ženklu.
nuotrauka
2022-04-12 07:29
Pirmadienį, balandžio 11–ąją, mirė žymus Lietuvos architektas, redaktorius, aktyvus visuomenės veikėjas Leonardas Vaitys, pranešė Lietuvos architektų sąjunga (LAS).
nuotrauka
2022-01-03 15:00
Apie nekilnojamo turto agentūros „Centro kubas“ įkūrėjo ir ilgamečio vadovo Arūno Strolio mirtį šiandien, sausio 3 d., pranešta socialiniame tinkle „Facebook“.
nuotrauka
2021-12-20 06:55
Pasitinkant didžiąsias metų šventes, Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) sukvietė verslo bendruomenę, visuomenės, politikos ir mokslo lyderius į kalėdinį LPK vakarą.
nuotrauka
2021-11-15 11:33
Eidamas 60-uosiu metus, mirė verslininkas, kelių ir infrastruktūros AB „Panevėžio keliai“ akcininkas, Remigijus Juodviršis. Lapkričio 15 d. R. Juodviršis atgulė Kairėnų kapinėse.
nuotrauka
2021-10-21 06:39
2021 m. spalio 16 d., eidamas 46-uosius metus, mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Aplinkos inžinerijos fakulteto (AIF) Pastatų energetikos katedros docentas, mokslų daktaras Giedrius Šiupšinskas (1976 liepos 24 d.–2021 spalio 16 d.).
nuotrauka
2021-09-19 07:15
Eidamas 88 metus mirė iškilus Lietuvos ir savo gimtojo Salako krašto patriotas, buvęs Lietuvos statybos ir urbanistikos ministras Algirdas Vapšys.
nuotrauka
2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojek...
nuotrauka
2021-06-09 09:35
Aplinkos ministerijos šių metų Viktoro Bergo premiją pelnė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus pavaduotoja Rūta Baškytė. Šia proga Aplinkos ministerija kviečia artimiau susipažinti su žinoma gamtosaugininke, kurios iniciatyva sutvarkyta ir pritaikyta lankymui daugelis vertingų gamti...
nuotrauka
2021-06-01 22:02
Gegužės 31 d. eidamas 80-uosius metus mirė Lietuvos inžinierius statybininkas, aktyvus visuomenės veikėjas Juozas Zykus.
nuotrauka
2021-06-01 16:28
Eidamas 96-uosius metus, mirė Statybos veteranų klubo patriarchas profesorius Bronius Sidauga. Gegužės 31 d. jis buvo palaidotas Vilniaus Karveliškių kapinėse.
nuotrauka
2021-01-26 15:24
Studijos „DO Architects“ bendraįkūrėja Andrė Baldišiūtė – pirmoji lietuvių architektė, jau šį trečiadienį debiutuosianti vokiečių bendrovės JUNG remiamos tarptautinės nemokamų renginių serijos „Architects, not Architecture | Virtual World Tour“ virtualioje scenoje.
nuotrauka
2020-12-23 09:39
Kokios naujovės laukia statybos sektoriaus artimiausiu metu? Kokiomis savybėmis turės pasižymėti šiame sektoriuje dirbantys žmonės? Apie tai pasakoja ne vieną dešimtmetį statybos sektoriuje dirbantis Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) alumnas, „Prorentus“ direktorius Linas Adoma...

Statybunaujienos.lt » Asmenybės. Sėkmės istorijos