Alvydas Rudokas: dirbti tapo saugu, subrangos riziką pakeitus į generalinio rangovo atsakomybę
Bendrovė „Dauniškis ir Ko“ rinkoje veikia jau 15 metų. Utenoje įsikūrusi įmonė sėkmingai darbuojasi bendrastatybinių ir specialiųjų statybos darbų srityje, yra viena iš stambiausių statybos įmonių Rytų Lietuvoje. Įmonei suteikta teisė būti ypatingojo statinio statybos rangovu, statant įvairios paskirties (ne tik gyvenamosios, bet ir negyvenamosios bei specialios paskirties, kaip hidrotechnikos, inžinerinės infrastruktūros, ir kt.) objektus.
Statybos inžinierius sugrįžo prie savo ištakų
„Tačiau iš tiesų mūsų įmonės pradžia siekia 1991-uosius, kuomet, privatizavęs lentpjūvę, įsteigiau individualią „Dauniškio“ įmonę, kuri vertėsi medienos gamyba, – prisimena bendrovės „Dauniškis ir Ko“ direktorius Alvydas Rudokas. – Aš esu statybos inžinierius, tad nenuostabu, kad po kelerių metų – 1997 m. –ėmėmės ir statybos verslo, kuris tapo pagrindine veikla.“
Nuotraukoje –bendrovės „Dauniškis ir Ko“ direktoriusAlvydas Rudokas
Tai buvo virsmo metai. Individualioje įmonėje smarkiai didėjo darbų apimtys, augo darbuotojų skaičius.
Tuo pat metu keitėsi ir verslo aplinka – A. Rudokas nusprendė, kad atėjo metas individualią įmonę perregistruoti į uždarąją akcinę bendrovę.
Jis nenorėjo prarasti įmonės vardo, todėl iš individualios įmonės „Dauniškis“ gimė uždaroji akcinė bendrovė „Dauniškis ir Ko“.
2011 m. iš to paties „kamieno“ gimė dar viena uždaroji akcinė bendrovė – „Dauniškio prekyba“, kuri veikia kaip atskira įmonė, vadovaujama Tautvydo Rudoko, A. Rudoko sūnaus.
Kodėl sudėtinga įgyti darbuotojų su keliomis kompetencijomis
Nors Lietuvos rinka maža, atrodytų, verslo žmonės pažįsta vieni kitus ir saugo savo reputaciją, tačiau A. Rudoko įmonė patyrė apgaulių, kurių neišvengė ir daugelis kitų. Dirbdami kaip subrangovai, prarado pinigus, tad greitai priėjo išvadą, kad saugiausia daryti tai, už ką atsakai pats. Todėl „Dauniškis ir Ko“ veikia kaip generalinis statybos darbų rangovas: stato naujus pastatus ir statinius, renovuoja daugiabučius.
„Savo jėgomis atliekame visus bendruosius statybos darbus bei smulkius specialiuosius. Tam turime du santechnikus ir du elektrikus, tačiau santechnikai įrengti, lauko inžineriniams tinklams, elektrai samdome subrangovus“, – sako A. Rudokas, pastebėdamas, kad rinkoje daugėja siauros specializacijos įmonių, kurių vienos imasi grindų įrengimo, kitos – stogų ir pan., nes „visko neaprėpsi“.
Įmonės vadovas sutinka, kad turėti darbuotojus, kurie įvaldę po kelias kompetencijas, būtų itin naudinga įmonei. Tačiau Utenoje, visame regione, tai yra problema. Dar viena nerimą kelianti priežastis – brandus įmonės darbuotojų amžius. Kai darbuotojų amžiaus vidurkis siekia apie 50 metų, dalijasi A. Rudokas, juos mokyti ir suteikti papildomų kompetencijų ne taip ir paprasta. Įmonėje dirba ir jaunų žmonių, tačiau bendroji tendencija nesikeičia: padirbėja įmonėje, įgyja kiek patirties ir netrukus ateina sakydami, kad važiuoja uždarbiauti į užsienį. Įmonėje dirba ir grįžusių iš emigracijos, tačiau tai reti atvejai, kurie neturi lemiamos reikšmės.
Verslo liudijimai iškraipo rinką„Nevalia nepaisyti ir to, kas vyksta Lietuvos rinkoje, kalbu apie iškraipytą konkurenciją, – sako A. Rudokas. – Mūsų įmonės darbuotojai dirba pagal darbo sutartis, tai reiškia ir didelius mokesčius, kurie, sudėjus visa sykiu, siekia apie 75 proc. atlyginimo dydžio. Nemažai statybose dirbančių asmenų turi verslo liudijimus ir mokesčių moka tik apie 30 eurų per mėnesį.“
Įmonės vadovas viliasi, kad netruks įsigalioti Finansų ministerijos parengtos pataisos, pagal kurias iš verslo liudijimų sąrašo išbraukiamos pastatų apdailos ir remonto veiklos, o pajamos, gautos vykdant šias veiklas, bus apmokestinamos, t. y. bus mokamas mokestis nuo gautų pajamų, o ne fiksuoto dydžio pajamų mokesčiu, kuris yra taikomas įsigyjant verslo liudijimą.
Regionams trūksta patrauklių idėjųRegione veikiančios įmonės savininkas ir vadovas įsitikinęs, kad aktyviau turėtų veikti ir savivaldybės, šiuo atveju – Utenos rajono savivaldybė.
Visagino LIDL parduotuvė
Regionams trūksta patrauklių idėjų, kurios kurtų modernią gyvenamąją aplinką, trūksta naujos gyvenamosios statybos, kad jauni žmonės norėtų likti savo mieste dirbti ir jame auginti vaikus. Dėl to, verslininko pastebėjimu, laimėtų ir miestas, ir rajonas, ir rajono politikai, kurie dabar ieško būdų, kaip patraukti į savo pusę rinkėjus artėjančiuose savivaldybių rinkimuose.
„Tenka apgailestauti ir dėl savivaldybės praleistos progos turėti laisvąją ekonominę zoną Utenoje. Marijampolė yra panašaus dydžio kaip Utena ir ji turi LEZ, į kurią ateina investicijos“, – sako A. Rudokas, pastebėdamas, kad artėjantys savivaldos rinkimai yra proga ateiti žmonėms, kurie turi progresyvių, efektyvių idėjų, paskatinti rajone verslą.
Pusę 2018 m. darbų apimčių generavo prekybos centrų statybaBendrovėje „Dauniškis ir Ko“ dirba apie 140 darbuotojų, kurie, negalutiniais duomenimis, per 2018 m. atliko darbų beveik už 10 mln. eurų. Pusę šių apimčių generavo LIDL prekybos centrų statyba. Per pastaruosius dvejus metus įmonė pastatė net tris naujus LIDL prekybos centrus Kaune, Visagine, Utenoje, dar du atnaujino – Vilniuje ir Kaune. Kita 2018 m. darbų apimtis teko atnaujinimo projektams: Molėtų kultūros centro ir policijos pastatų, MAXIMOS parduotuvės Vilniuje, Savanorių pr., ir kt.
Utenos regioninis profesinio mokymo centras
Bendrovė turi didelės patirties renovuojant daugiabučius gyvenamuosius namus. Pastaruoju metu modernizavo daugiau kaip 40 gyvenamųjų namų Utenos, Zarasų, Ignalinos r., Molėtų r. Be LIDL, įmonė yra pastačiusi nemažai ir kitiems prekių ženklams priklausančių prekybos centrų: NORFA- XXL J. Basanavičiaus g., Utenoje; NORFA-XL-2 Dariaus ir Girėno g., Ukmergėje; BAUHOF Dukstynos km., Ukmergėje; NORFA XXL Dukstynos k., Ukmergės r.; NORFA ir inžinerinių įrenginių statyba Vilniaus g., Anykščiuose; NORFA Aušros g., Utenoje; rekonstruota baldų parduotuvė į PALINK maisto prekių parduotuvę ir kt.
„Siekiame išlaikyti turimas pozicijas“„Dėl užsienio rinkų laikomės nuostatos dirbti Lietuvoje tol, kol čia bus darbo. Tad Lietuvoje – kur gauname darbo, ten ir dirbame. Neturime tokios prabangos dirbti tik Utenoje ir jos apylinkėse – čia nėra tokių objektų, o kai įmonėje dirba beveik pusantro šimto žmonių, negana gauti paremontuoti kabinetą ar du“, – sako A. Rudokas.
„Voveraitė“
2018-aisiais, kad spėtų įvykdyti visus įsipareigojimus, „Dauniškis ir Ko“ dirbo dideliu tempu. 2018 metų lapkričio pabaigoje įmonė tebeformavo 2019 m. užsakymų portfelį – sutarta dėl darbų, kurių įmonei užteks keturiems mėnesiams, o dėl kitų sutarčių vyko derybos.
Kalbėdamas apie perspektyvą, bendrovės „Dauniškis ir Ko“ direktorius ir savininkas A. Rudokas buvo konkretus: „Siekiame išlaikyti turimas pozicijas.“
„Dauniškis ir Ko“ nuotr.