2025 m. liepos 2 d. trečiadienis, 5:55:59
Reklama  |  facebook

Architektas pataria: mažesnis būstas – praktiškiau, funkcionaliau ir patogiau Fotogalerija

2018-05-08 13:56,      Papildyta nuotraukomis 2018-06-06 10:40
Įsigyjant nuosavą būstą, kyla klausimas – kokio dydžio namų pirkėjui reikia? Nors daugelį sužavi dideli būstai, „Vilniaus architektūros studijos“ vadovas Algimantas Pliučas rekomenduoja rinktis mažesnės kvadratūros namus. „Kalbant apie nedidelio būsto privalumus, viskas bet kokiu atveju susiveda į finansus. Toks būstas ne tik mažiau kainuoja, nereikalauja daug pinigų jį įrengiant, bet ir sutaupo išlaikymo kaštus. Būtent tokį variantą renkasi šiuolaikiški žmonės, keičiantys vartojimo įpročius“, - teigia architektas, pasidalindamas savo mintimis apie mažesnės kvadratūros būsto privalumus.
nuotrauka
„Cherry Garden“. „Vilniaus architektūros studijos“ vizualizacija


Minimos įmonės
Vilniaus architektūros studija, UAB
Neseniai kartu su bendraautoriumi Tomu Noreika projektavęs naująjį sostinės Kalnėnų rajone statomą „Cherry Garden“ būstų projektą, architektas A. Pliučas sutiko papasakoti, kodėl verta galvoti apie mažesnės kvadratūros būstą ir rinktis kotedžo tipo butą. „Vilniaus architektūros studijos“ vadovas teigia, kad architektai projektuodami būstus turi apgalvoti ne tik apie jų vidaus įrengimą, bet ir visos bendruomenės tolesnį gyvenimą. Jis tikina, kad šiandien architektas ne tik kūrėjas, bet ir psichologas, formuojantis bendruomenės bendravimą ir pramogas.

Daugelis linkę manyti, kad mažo būsto įrengimas atneša didelius iššūkius?

Tai yra iššūkis mums, bet ne būsto pirkėjui – klientas gauna jau mūsų iš anksto apgalvotus sprendimus. Įrenginėjant mažą būstą, reikia viską labai gerai apgalvoti, tinkamai išdėlioti erdves.

algimantas pliucas

Architektas Algimantas Pliučas

Projektuojant „Cherry Garden“, iššūkis buvo viską padaryti kuo racionaliau. Stebėjome kitus kotedžo tipo būstų projektus, analizavome, ką galima tobulinti. Daug kur gyventojai turi pailgus siaurus kotedžus, kuriuose yra mažiau langų ploto, o kiemas įrengtas abiejose pusėse. Mes pagalvojome, kad reikia sukoncentruoti viską į vieną pusę ir daryti juos plačius su dideliais, erdvę suteikiančiais, langais.. Tuomet ir kiemo erdvė tampa platesne, visi kambariai žiūri į apželdintą ir gražią teritoriją, o ne į parkavimo vietas ir asfaltą. Iš ekonominės pusės – nugarine būsto dalimi tu susiglaudi su kitu būstu, šilumos nuostoliai proporcingai mažėja. Racionalumas yra svarbus ne tik buto vidaus išplanavime, teisingai paskirstant erdves, bet ir urbanistiškai sudėliojant, kad tas gyvenimas būtų patogus ir išorėje. Pirkėjai, kurie renkasi tokio tipo būstą, mėgsta laiką leisti lauke, ilsėtis, poilsiauti terasoje ir bendrauti su kaimynais. Ji turi tokią pačia svarbą, kaip ir namo vidus.

Šiame projekte automobiliai buvo išskirti į visiškai atskirą zoną, kad nestovėtų po kiekvienu langu. Kol jūs skaitote knygą namuose, jūsų vaikai gali saugiai žaisti uždaroje teritorijoje, kur nevažinėja automobiliai. Automobiliai sustatyti į stoginę, kuri atskiria vidinius kiemus nuo gyvenamosios teritorijos. Beje, kiekviena iš keturių atskirų pramogų zonų, kurias įrengs projekto vystytojas, vėliau gali netgi turėti savo identitetą ar kažkokį skirtingą apželdinimo stilių. Vieni galbūt pristatys instaliacijų, kiti – šachmatų, batutų arba griliaus zoną. Tie kiemeliai gali būti ir toliau pačių gyventojų tobulinami, jie gali įgyti skirtingą charakterį. Svarbiausia tai, kad kiekvienas kiemelis yra skirtas tik aštuoniems kaimynams.

Teigiate, kad tenka apgalvoti ne tik tai, ar būsimiems gyventojams patiks būstas, bet ir tai, kaip jie sutars su kaimynais?

Architektas turi spręsti ir socialines, bendruomenių problemas, kad jiems būtų gera gyventi tiek su aplinkiniais kaimynais, tiek viduje. Sukūrėme net keturias erdvias bendras zonas, kuriose kaimynai galės bendrauti, susirasti naujų draugų ir leisti su jais laisvalaikį, o jų vaikai saugiai kartu žaisti uždarame nuo automobilių kiemelyje. Kita vertus, gyvenvietėje bus tik 32 kotedžo tipo būstai, todėl ir kaimynų nebus daug, o tai dar labiau sustiprins bendruomenę. Mes turime tą aplinką paversti tokia, kad vėliau ji būtų mylima, prižiūrima ir puoselėjama.

Kokie, jūsų nuomone, yra nedidelės kvadratūros būsto privalumai?

Vienas iš privalumų yra kaina: kuo mažesnis būstas, tuo mažesnė kaina, kaštai jo įrengimui ir išlaikymui. Reikia mažiau medžiagų, mažiau santechnikos. Tikrai nesugalvosi įrengti trijų vonios kambarių 60 kv. metrų būste. Atitinkamai mažėja išlaidos, priežiūra, valymas.

Šiuo atveju brangesnis yra tik projektavimas. Kuo labiau iš anksto suplanuota ir apgalvota kiekviena erdvė, tuo daugiau laiko skiri šiam darbui. Yra tekę matyti didelių butų, po 100 kv. m., kur, atrodo, kad ten du kambariai vos telpa. Vietos nėra, dar kažkokia kolona maišo ir kampai neišnaudoti, žmonės nelaimingi, galvoja, kaip čia jį persidaryti. O galima suprojektuoti mažą butą taip, kad jis atrodytų žymiai erdvesnis, tik dokumentuose pamatysi, kad iš tikrųjų dydis yra 56-57 kv.m., o galvosi, kad jis yra kokių 80 kv. m.

eksterjeras

Į ką atsižvelgiate projektuodami nedidelio ploto būstą?

Reikia gerai apgalvoti kiekvieną kampą, kiekvieną erdvę. Kad nebūtų nereikalingų koridorių ar patalpų daiktams susidėti. Anksčiau turėti tą vadinamą „tamsiuką“ buvo labai populiaru, tačiau jo tikrai nereikia. Ir jei gyventojai dar to nesuvokia, architekto uždavinys yra tai pasakyti. Puikus pavyzdys – Vakarų Europa, kuri jau seniai atsisakė tokio pobūdžio patalpų.

Projektuojant nedidelį būstą reikia apgalvoti, kad tas pats kvadratinis metras vienu metu būtų erdvė prie valgomojo stalo kėdei pastatyti, kitu atveju – praėjimas pro šalį į virtuvę ar vonios kambarį. Koridorius automatiškai yra tik ten, kur laiptai ir jais į antrą aukštą užlipi toje vietoje, kur yra įėjimai į kambarius. Kuo mažiau erdvės atskyrimų – koridorių, uždarų patalpų, tuo funkcionaliau yra išdėstoma erdvė. Anksčiau reikėdavo virtuvę projektuoti atskirai, kurioje žmonės ir skalbinius virindavo ir kečupą virdavo, reikėjo saugoti, kad neprigaruotų visi namai. Dabar visus buities darbus atlieka maži įrenginiai, todėl nebėra jokių kvapų, puikiai veikia ventiliacija. Virtuvė tampa neatskiriamu svetainės elementu, kurioje praleidžiant daug laiko galima bendrauti su visais, esančiais svetainėje. Viskas turi būti kompaktiškai koncentruota, o pastato elementai turėtų būti ergonomiški.

Ką patartumėte žmonėms, ketinantiems įsigyti nuosavą būstą?

Reiktų įvertinti finansus ir dabartinį gyvenimo etapą. Nereikia būsto vertinti kaip vienintelės vietos ir galvoti, ar čia bus patogu gyventi po dvidešimt metų. Į būstą reikia žiūrėti kaip į automobilį – tau jis turi atitikti šios dienos poreikius, naudojimą planuoti ateinantiems 3-5 metams, priklausomai nuo sėslumo. Bet tu visada turi galimybę pasikeisti, išsirinkti kitą, gal dar mažesnį, nes ir tas gali kažkada pasirodyti per didelis. Gal ateityje nebereikės tų trijų kambarių arba reikės ketvirto. Tada būstą galima išnuomoti, parduoti ir nusipirkti kitą – gal kitoje vietoje, gal kitame mieste. Būsto nereikia vertinti kaip gyvenimo tikslą, o kaip elementarų, šių dienų technologijas ir tendencijas atitinkantį daiktą, nes viskas sensta. Beje, visi žino, kad mažesni ir patogiai išplanuoti būstai yra patys likvidžiausi ir greičiausiai parduodami tiek pirminėje, tiek antrinėje rinkoje. 

„Vilniaus architektūros studijos“ iliustracijos

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka




Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-07-01 08:41
Pirmadienį, birželio 30 d., Panevėžyje, Juozo Miltinio dramos teatre įvyko Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) 2025 ceremonija, kurios metu pagerbti geriausi architektūriniai kūriniai Lietuvoje.
nuotrauka
2025-06-30 14:39
Vilniaus centrinėje dalyje, tarp A.Juozapavičiaus ir Žvejų gatvių, esantis sklypas įgys naują veidą – baigėsi konkursas, kuriame penkios architektūros studijos varžėsi dėl galimybės sukurti gyvenamąjį kvartalą prie Mindaugo tilto. Laimėtoju pripažintas studijos „Aketuri Architektai“ projektas „FLUME...
nuotrauka
2025-06-30 08:34
Bet kuris kokybiškas produktas gimsta dar braižymo lentoje, o jo kelionė tęsiasi tol, kol patikimai tarnauja daugelį metų. Todėl renkantis jungiklius, svarbu ne tik dizainas – dar svarbiau, iš ko ir kaip jie pagaminti. Originalūs JUNG jungikliai išsiskiria išgaamžėmis medžiagomis, pažangiomis gamybo...
nuotrauka
2025-06-27 15:46
Stresas, įtampa, nuovargis – dažni šiuolaikinio žmogaus palydovai. Todėl vis svarbesniu tampa klausimas – kur mes galime atgauti jėgas? Pasak psichologo, atsakymas slypi ten, kur praleidžiame daugiausia laiko – mūsų namuose. Tinkamai kuriama namų aplinka gali tapti ne tik atsipalaidavimo erdve, bet ...
nuotrauka
2025-06-27 14:46
Klaipėdos centrinio pašto pastate, kur numatoma įkurti F. W. Argelanderio mokslo ir meno centrą – pažintis su navigacijos, astronomijos, pašto istorijos ekspozicijomis, pačiu Argelanderiu bei Prūsijos karališkąja šeima, interaktyvūs sprendimai, erdvės mokslui, menui, bendruomenėms. Jau išnagrinėtos ...
nuotrauka
2025-06-27 14:34
Naujausias Turto banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad, renkantis darbdavį, kas penktam gyventojui svarbi ergonomiška darbo vieta. Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas pritaria – kai darbo erdvė jauki, yra oro, šviesos, darnos, kūnas atsipalaiduoja, imama giliau kvėpuoti, mąstyti ir ku...
nuotrauka
2025-06-27 10:31
Vilniaus Dailės akademijos ir Islandijos menų universiteto tyrėjos Viltės Adomavičiūtės vystomas projektas „Hempforma“ pateko tarp 22 finalininkų prestižiniame pasauliniame Naujojo europinio bauhauzo (NEB) prizo konkurse. „Hempforma“ siūlo gaminti tyrimais pagrįstas tvarias biokompozitines akustines...
nuotrauka
2025-06-27 10:19
Kultūros infrastruktūros centro (KIC) Kultūros paveldo objektų priežiūros ir konsultavimo grupės „FIXUS Mobilis“ įgyvendinamas edukacinis projektas „PASIDAIRYK PATS“ (oficialus pavadinimas „Apsaugok ir sutaupyk: paveldo prevencinė priežiūra“) sulaukė didelio susidomėjimo. Tą patvirtino ir surengta k...
nuotrauka
2025-06-27 08:52
Vilniaus koncertų ir sporto rūmai – išskirtinės architektūros ir istorinės atminties objektas – šiandien išgyvena tylų irimo procesą. Neeksploatuojamo pastato priežiūra reikalauja vis daugiau valstybės lėšų, o nesiimant sprendimų dėl jo įveiklinimo, šios investicijos tėra laikinos priemonės, – rašom...
nuotrauka
2025-06-26 15:07
Tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „Kantar“ (UAB „TNS LT“) Vilniaus biuras praėjusią savaitę persikėlė į naujas patalpas baigiamo rekonstruoti Šv. Jokūbo komplekso teritorijoje. Atskirame 19 amžiaus pabaigos pastate bendrovė suderino istorinį paveldą su šiuolaikiniu darbo organizavimu.
nuotrauka
2025-06-26 14:36
Lietuvos oro uostai (LTOU) skelbia, kad jau sudaryta geriausių architektūrinių idėjų naujam Vilniaus oro uosto atvykimo terminalui pasiūlymų eilė. Tarptautinė komisija, kuri buvo sudaryta iš oro uostų atstovų ir gerai žinomų Lietuvos bei užsienio architektų, įvardino penkias geriausias idėjas, o pir...
nuotrauka
2025-06-20 16:31
Istorija be mitų: ekspertų žvilgsnis į Atgimimo aikštę – į taip pavadintą diskusiją archeologus, istorikus, kitų sričių ekspertus bei visuomenę pakvietė Klaipėdos savivaldybė. Prieš tęsiant projekto įgyvendinimą, dar kartą siekta išgirsti įžvalgas apie aikštės istorinį kontekstą bei šiandieninius mi...
nuotrauka
2025-06-20 15:13
Ilguvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje (Šakių r.) baigiami tvarkybos darbai, pradėti 2022 metų spalį. Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu buvo tvarkoma ne tik bažnyčios pastatas, bet ir šalia esant varpinė. Šie darbai yra labai svarbūs siekiant išsaugoti vertingą regiono sakralinį stati...
nuotrauka
2025-06-20 07:45
Ottas Alveris, vienas iš Mustamäe valstybinės vidurinės mokyklos projektuotojų, teigia, kad natūralios šviesos įnešimas į šiuolaikinius viešuosius pastatus yra iššūkis bet kuriam architektui.
nuotrauka
2025-06-17 13:04
Daugelį Vilniaus rajonų iš pirmo žvilgsnio pažįstame, tačiau apie jų istoriją žinome labai nedaug. Miesto rajonai dažnai slepia daugybę savo veidų, ne išimtis – ir Viršuliškės. Kaip atrodė rajonas iki 8-ojo dešimtmečio? Kaip keitėsi Viršuliškės išdygus pirmiesiems daugiabučiams? Visa tai galima suži...
nuotrauka
2025-06-16 09:25
Gegužės 23 d. apie pusantro šimto moksleivių iš 7 Lietuvos mokyklų ir jų mokytojai bei palaikymo komandos, įvairių įmonių atstovai ir ekspertai rinkosi į Kauno „Mokslo salą“. Čia vyko KTU Statybos ir architektūros fakulteto jau šeštus metus organizuoto moksleivių projekto „Design. Engineer. Construc...
nuotrauka
2025-06-13 10:16
Prasideda dalyvių, norinčių, kad jų namų virtuvės, valgomojo ar kitos namų ar verslo erdvės būtų nemokamai atnaujintos profesionalių IKEA interjero dizainerių, atranka. Aštuonių atrinktų laimėtojų namuose ar verslo patalpose bus įgyvendinti pokyčiai, tapsiantys naujojo rudens sezono TV3 laidos „Namų...
nuotrauka
2025-06-12 14:55
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Realco“ vilniečiams pristato penkias naujo gyvenamojo kvartalo prie Mindaugo tilto architektūrines idėjas. Jau galima susipažinti su visais penkiais konkurso darbais, taip pat iki birželio 18 d. pabaigos teikti savo pasiūlymus bei pastabas.
nuotrauka
2025-06-09 13:12
Vilniaus miesto savivaldybė pristato urbanistinės ir gamtinės konteksto analizės rekomendacijas. Dokumentas skirtas miesto plėtotojams, architektams, urbanistams ir jų komandoms, rengiančioms teritorijų planavimo dokumentus – detaliuosius planus. Tikimasi, kad rekomendacijos įneš daugiau aiškumo, ko...
nuotrauka
2025-05-30 15:10
Sostinės viešosios erdvės pelno ne tik miestiečių pripažinimą – jų kokybę ir architektūrinę vertę aukštai įvertino ir profesionalų bendruomenė. 2025 m. Nacionaliniuose architektūros apdovanojimuose viešųjų erdvių kategorijoje nominuoti du Vilniaus vystymo kompanijos projektuotojų komandos sukurti pr...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras