2024 balandžio 19 d. penktadienis, 9:34
Reklama  |  facebook

„Argintos“ vadovaujamas konsorciumas pradeda 5,5 mln. eurų dviejų valyklos bioreaktorių rekonstrukciją

2021-07-08 15:01
Didžiausia Lietuvos vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys" už beveik 5.5 mln. eurų iki šių metų pabaigos ketina iš esmės atnaujinti du iš šešių Vilniaus miesto nuotekų valykloje esančių bioreaktorių, kurie valo sostinėje susidarančias nuotekas.
nuotrauka
„Vilniaus vandenų“ nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus vandenys, UAB
Vilniaus m. savivaldybė,
Arginta, UAB
Gavusi statybos leidimą, bendrovė pasiruošimą darbams pradėjo dar birželį, o liepos 8 d. svarbiausių šio etapo darbų pradžią pažymėjo bepilote skraidykle atgabenta ir į bioreaktoriaus dugną įbetonuota kapsule su palinkėjimais išsaugoti švarią aplinką ateities kartoms.

Pradėti pirmieji pirmojo Vilniaus nuotekų valyklos rekonstrukcijos etapo darbai

Pasak „Vilniaus vandenų" generalinio direktoriaus Mariaus Švaikausko, cituojamo įmonės pranešime, pagaliau Vilniaus miesto nuotekų valyklos rekonstrukcija įgavo realų fizinį pavidalą. Dar birželį, gavus statybos leidimą, čia suvežta visa reikalinga technika ir pradėti pirmieji pirmojo Vilniaus miesto nuotekų valyklos rekonstrukcijos etapo darbai.

„Daugiau nei 30 metų Vilniuje veikiančią Nuotekų valyklą laikas sustiprinti moderniomis šiuolaikinėmis technologijomis, nes plečiantis miestui, auga ir nuotekų, ir teršalų jose kiekis. Bioreaktoriaus sekcijų rekonstrukcija pagerins nuotekų valymą iš esmės – bus įdiegtos azoto ir fosforo teršalų šalinimo technologijos, kurios leis ne tik efektyviau valyti teršalus, bet ir padidinti nuotekų valyklos pajėgumus", – teigia M. Švaikauskas.

Rekonstrukcija, pasak sostinės vicemero Valdo Benkunsko, buvo reikalinga jau seniai, tačiau tam reikėjo sukaupti labai daug politinės valios, nes ilgus metus aplinkosauga buvo antraeilis dalykas. „Šiandien tikrai turime kardinaliai pakitusį požiūrį – esame dėmesingi supančiai aplinkai ir keliame sau aukštesnius standartus nei numato įvairios direktyvos ir reglamentai. Suprantame, kad pasikartojančios ekologinės nelaimės ar nekokybiškos vandentvarkos paslaugos atsilieps ateities kartoms, todėl valymo įrenginių modernizavimą laikome neišvengiamu ir, ko gero, geriausiu išeities tašku", - sako Vilniaus miesto vicemeras Valdas Benkunskas.

Bus atnaujinami visi bioreaktoriai

Šiuo metu Vilniaus miesto nuotekų valykloje naudojami 6 bioreaktoriai. Tai svarbiausia valymo grandis, atsakinga už biologinį nuotekų valymą. I rekonstrukcijos etapo metu bus atnaujinami visi bioreaktoriai, visi bioreaktoriai bus pritaikyti azoto ir fosforo šalinimui. Rekonstravus bioreaktorius, biologinės grandies pajėgumas bus padidintas net 50 proc., įdiegus papildomą įrangą, azoto ir fosforo teršalų išvalymą ketinama padidinti daugiau nei 60 proc. Būtent šiuos teršalus morališkai pasenusi valykla ne visuomet pajėgdavo išvalyti.

Nuotraukoje – 
bepilote skraidykle atgabenta ir į bioreaktoriaus dugną įbetonuota kapsulė su palinkėjimais išsaugoti švarią aplinką ateities kartoms.

Į pirmojo tvarkomo valyklos bioreaktoriaus ištuštintos sekcijos dugną nuleistoje simbolinėje kapsulėje bendrovė ir memorandumą pasirašę partneriai – Aplinkos ministerijos, Vilniaus miesto savivaldybės atstovai, taip bendrovės rangovai ir prie memorandumo panorę prisijungti visuomenės nariai ateities kartoms pažadėjo vykdyti tvarią veiklą tausoti gamtą, žalią Vilniaus miestą. Ir toliau dėti maksimalias pastangas, kad visa tai, ką turime šiandien, būtų išsaugota.

„Esame pasiryžę kurti švaresnį ir žalesnį miestą, kelti teikiamų nuotekų tvarkymo paslaugų kokybę Vilniaus gyventojams. Ši nuotekų valyklos rekonstrukcija yra reikšmingas mūsų bendrovės žingsnis tausojant gamtą. Griežtėjantys šalies bei tarptautiniai aplinkosaugos reikalavimai skatina atkreipti dėmesį į augančias taršos problemas ir elgtis atsakingiau visiems – tiek pramonei, tiek juridiniams ir fiziniams vartotojams", – sako „Vilniaus vandenų" vadovas.

Nuotekų valyklos pajėgumai išaugs iki 160 tūkst. kub. metrų nuotekų per parą

„Vilniaus vandenų" valdoma didžiausia Vilniaus mieste ir apskrityje nuotekų valykla surenka ir išvalo daugiau kaip 100 tūkst. kub. metrų nuotekų per parą ir beveik 130 tonų įvairių teršalų. Po trejus metus (2020–2023 m.) truksiančios rekonstrukcijos, Nuotekų valyklos pajėgumai išaugs iki 160 tūkst. kub. metrų nuotekų per parą ir daugiau nei 150 tonų teršalų.

Valyklos rekonstrukcija išspręs ir dažnų liūčių sukeliamas problemas sostinėje. Siekiant užtikrinti didesnį valyklos pralaidumą liūčių metu, kai valyklai tenka apdoroti staiga išaugusį didelį kiekį nuotekų, bus pastatytas naujas grotų pastatas su smėliagaudėmis, kuriame vyksta pirminis nuotekų valymas, atnaujintos pirminio dumblo ir grąžinamo dumblo siurblinės, jose pakeičiant nusidėvėjusią, funkcijų nebeatliekančią įrangą, rekonstruoti paskirstymo, komunikacijos kanalai, pakeisti vamzdynai.

„Pilnai atrestauruoti vieną bioreaktorių trunka iki pusmečio. Miestui valyklą yra svarbu turėti kuo greičiau. Todėl šiandien, kai jau gauti statybų leidimai, esame mobilizavę pajėgas ir pasiruošę imtis ne tik Vilniui, bet ir visos šalies upių vandens kokybei didelės svarbos turinčio projekto", – pranešime cituojamas rekonstrukcijos darbus atliekančios įmonės „Arginta" direktorius Marius Citavičius.

Siekiant efektyviau valyti teršalus, planuojama rekonstruotoje valykloje sumontuoti ir vadinamojo tretinio valymo įrangą – papildomą valymo grandį, kurioje būtų valomos smulkiosios dalelės, fosforas. Tretinis valymas galėtų būti viena iš alternatyvių technologijų, pasitelkiamų plastiko nuotekose sulaikymui. Ieškodama ateities sprendimų bendrovė nuotekų valykloje jau perdirba ir elektros energijos gamybai panaudoja čia išgaunamą dumblą.

Investicijos į nuotekų valyklos atnaujinimą sudaro beveik 44 mln. eurų

Nuotekų valyklos rekonstrukcijos darbai oficialiai pradėti 2020 m. rugpjūčio mėnesį. Bendrosios investicijos į nuotekų valyklos atnaujinimą sudaro beveik 44 mln. eurų, iš kurių daugiau nei pusę lėšų skirs bendrovė „Vilniaus vandenys", likusias – Aplinkos ministerija iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų.

„Vilniaus vandenų“ rangovu tapo UAB „Arginta“ vadovaujamas konsorciumas, į kurį įeina „Atzwanger SpA" ir „EMIT group – Ercole Marelli Impianti Technologici Srl".

Valyklos rekonstrukcijos darbus suplanuota atlikti etapais. Daugiausia jų kiekiu ir verte, už 32.8 mln. eurų, ketinama atlikti pirmajame rekonstrukcijos etape. Darbus ketinama pabaigti per trejus metus nuo sutarties su rangovais pasirašymo.

„Vilniaus vandenų“ nuotr.

Statybunaujienos.lt



Infrastruktūra

nuotrauka
2024-04-16 18:27
Žemės gelmėse slypi neišnaudotas potencialas, kurį galima paversti energijos šaltiniu. Bendradarbiaujant su tarptautinėmis įmonėmis, KTU „M-Lab“ įsikūręs „Geoenergy Lab“ paramos būdu gavo beveik 3 mln. eurų vertės programinę įrangą, leidžiančią efektyviai modeliuoti žemės gelmių reiškinius. Tai svar...
nuotrauka
2024-04-12 13:47
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" veikla rodo ryžtą tausoti aplinką. Prisijungusi prie ekspedicijos „Išsaugokime Baltiją", įmonė savo aplinkosauginių iniciatyvų sąrašą papildė dar viena svarbia priemone. Pasak įmonės atstovų, šis žingsnis taps dar vienu būdu užtikrinti,...
nuotrauka
2024-04-12 10:00
Klaipėdoje atnaujinta dar viena viešoji infrastruktūra – baigti šaligatvio nuo Sausio 15-osios g. iki Tiltų g. remonto darbai. Suremontuoto šaligatvio ruožas yra reprezentacinėje miesto vietoje, kultūros paveldo teritorijoje, prie vienos pagrindinių uostamiesčio gatvių – Taikos prospekto rytinėje pu...
nuotrauka
2024-04-10 12:56
Kovo pradžioje „Via Lietuva“ inicijuoti blogiausios šalyje kokybės magistralinio kelio A14 Vilnius-Utena rekonstrukcijos darbai įgauna pagreitį. Per mėnesį netoli 30 km siekiančioje atnaujinamo kelio atkarpoje jau atlikta 70 proc. visų paruošiamųjų darbų, išardyta 10 km ilgio betoninio kelio atkarpa...
nuotrauka
2024-04-08 10:44
Nepastovių orų lydima pavasario pradžia vis dar sunkina kelių su žvyro danga būklę. Nepaisant to, AB „Kelių priežiūra“ mechanizmai vien per šių metų kovo mėnesį jau sugreideriavo daugiau kaip 7 tūkst. kilometrų žvyrkelių. Kai kuriuose ypač sudėtinguose ruožuose darbai buvo kartojami kelis kartus. Be...
nuotrauka
2024-04-05 09:39
Turto bankas atidarė saulės parkus, kurie elektra aprūpina įmonės valdomus visuomeninės paskirties pastatus. Skaičiuojama, kad 2,21 MW suminės galios saulės parkai per 25 metų eksploatacijos laikotarpį CO2 emisiją sumažins kone 7 tūkst. tonų ir padengs didžiąją dalį elektros energijos poreikio pasta...
nuotrauka
2024-04-04 17:04
Pavasarį uostamiestyje skelbia intensyvėjantys miesto gatvių ir šaligatvių dangų atnaujinimo darbai. Kai kurios dangos nebuvo remontuotos jau kelis dešimtmečius – nuo tada, kai buvo paklotos. Atnaujintos dangos ne tik saugesnės pėstiesiems bei kitiems eismo dalyviams, bet ir atrodo estetiškiau.
nuotrauka
2024-04-03 13:11
Panevėžyje iki rudens planuojama pabaigti su europine magistrale „Via Baltica“ besijungiančios Smėlynės gatvės kapitalinio remonto darbus. Šiems darbams, kaip valstybei svarbiam vietinės reikšmės kelių projektui, 2024 m. skirta 722 tūkst. eurų Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšų.
nuotrauka
2024-04-03 09:39
Atlikus kasmetę A. Goštauto g. estakados virš Geležinio Vilko g. apžiūrą, specialistai nustatė, jog reikia atlikti tilto sujungimo siūlių ir lietaus nuvedimo tinklo remontą. Kol kas remonto apimtys ir trukmė nėra žinomi, tam būtina atlikti detalesnį konstrukcijų vertinimą.
nuotrauka
2024-03-29 15:29
Kauno oro uostui ilgalaikiame Lietuvos oro uostų tinklo plėtros plane (angl. master plan) iki 2052 m. numatytas svarbus vaidmuo. Oro uosto plėtra ir diegiamos inovacijos leis žengti svarbius žingsnius plėtojant konkurencingą Lietuvos oro uostų modelį ir gerinant efektyvumą. Kauno oro uosto plėtra tu...
nuotrauka
2024-03-29 10:05
„Ignitis", valdanti didžiausią greito elektromobilių įkrovimo tinklą Lietuvoje „Ignitis ON", neapleidžia lyderio pozicijų elektromobilių įkrovimo tinklo plėtros srityje – sudarė sutartį su „Baltic Shopping Centers", valdančia Kaune įsikūrusį prekybos ir laisvalaikio centrą „Mega", dėl iš viso 20 ele...
nuotrauka
2024-03-28 14:43
Šiauliuose po žiemos sezono startavo darbai tranzitinėse miesto gatvėse – kapitalinio remonto darbai prasidėjo intensyvioje Pramonės gatvėje, toliau rekonstruojama ir modernizuojama Aukštabalio gatvė. Abu šie valstybei svarbūs vietinės reikšmės kelių projektai iš dalies finansuojami Kelių priežiūro...
nuotrauka
2024-03-27 17:02
Penkios Armėnijoje įsikūrusios įstaigos, įskaitant vaikų darželius, kultūrinį centrą ir nacionalinį politechnikos universitetą, netrukus naudosis lietuvių įrengtos saulės jėgainės elektros energija. Elektrinę įrengs Lietuvos saulės energetikos bendrovė „Solet".
nuotrauka
2024-03-27 16:57
Nepatvirtinta Seimo nario abejonė, kad leistinos generuoti galios rezervavimo ribojimai hibridinėms elektrinėms, kurias sudaro saulės ir vėjo elektrinės, yra neteisėti.
nuotrauka
2024-03-27 13:32
2024 m. Vilniaus miesto savivaldybės planuose – net 120 kilometrų ištisiniu būdu išasfaltuotų gatvių, apie 40 km sutvarkytų šaligatvių ir 12,5 km įrengtų dviračių takų. Šiemet sostinės susisiekimo infrastruktūros tvarkymui bus skiriama 74 mln. Eur.
nuotrauka
2024-03-26 09:51
Lietuvoje žaliąją elektros energiją jau perka daugiau nei kas dešimtas Lietuvos gyventojas. Labiausiai tarp jų išsiskiria 26-25 m. gyventojai, bendrai jie sudaro daugiau nei trečdalį (35,5 proc.) perkančiųjų žalią elektros energiją.
nuotrauka
2024-03-25 16:03
„Via Lietuva“ (anksčiau – Lietuvos automobilių kelių direkcija), Susisiekimo ministerijos siūlymu, parengė atnaujintus reikalavimus asfalto sluoksnių įrengimo darbams valstybinės reikšmės keliuose. Nurodoma, kad atnaujintas taisyklių projektas padidins naujų asfalto dangų tarnavimo laiką, sumažins k...
nuotrauka
2024-03-25 15:47
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" pasirašė 82 mln. eurų finansavimo sutartį su Europos investicijų banku (EIB) ir Šiaurės investicijų banku (NIB) dėl 94 megavatų (MW) Pomeranijos vėjo parko Lenkijoje.
nuotrauka
2024-03-25 13:46
Aplinkos ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos teikimo komisija patvirtino reikalavimus projektams, kuriais siekiama besivystančiose šalyse švelninti klimato kaitą ir diegti atsinaujinančius energijos išteklius perduodant Lietuvos patirtį.
nuotrauka
2024-03-22 12:53
Iki šiol viešojoje Lietuvos geležinkelių infrastruktūroje buvo naudojamos tokios garsą atspindinčios ir jį sugeriančios sienelės, kurios negeneruoja papildomos pridėtinės vertės, tik nuolatines sąnaudas. Tačiau tai pakeis šalyje vykdomas analogų neturintis pilotinis projektas – jo kūrėjai pasiūlė in...

Statybunaujienos.lt » Infrastruktūra