Darius Bieliauskas: Kiekvienas įveiktas iššūkis – didžiulė patirtis įmonei ir pridėtinė vertė klientams

Turime ilgametę statybos ir rekonstrukcijos darbų patirtį, tačiau ne kasdien susiduriame su 1000–1500 mm skersmens lietaus nuotekų tinklais ir tokiais, ypatingą reikšmę Lietuvai turinčiais objektais. Terminai buvo ypatingai trumpi, vamzdynų skersmenys „ne kasdieniniai“, visus darbus privalėjome derinti ir su kitais šiame objekte dirbančiais rangovais, o dar – ypatingai gausios liūtys – visos šios aplinkybės tapo iššūkiu, kurį vis tik įveikėme, įgydami neįkainojamos patirties.
Nemažai tinklų renovavote uždaru būdu, CIPP „rankovės“ įtraukimo metodu. Ar pirmą kartą naudojote šią technologiją?
Mums tai buvo vienas iš pirmųjų objektų, kuriame ją naudojome. Jos esmė – renovuojant vamzdynus vietoje polimerizuojamais vamzdžiais į išvalytą renovuojamą vamzdį įtraukiama epoksidinėse dervose išmirkyto audinio „rankovė“, kuri išpučiama ir, atlikus polimerizaciją ultravioletiniais spinduliais, sukietėja ir naudojama kaip visiškai naujas vamzdis.
Šiai technologijai naudoti, renovuojant didelio skersmens vamzdžius, įsigijome specialią įrangą, apmokėme darbuotojus ir sėkmingai startavome dirbdami oro uoste. Manome, kad įranga be darbo neliks ir užbaigus šį projektą, nes Lietuvos savivaldybės šiuo metu daug dėmesio skiria prieš kelis dešimtmečius įrengtų vamzdynų renovavimui. Svarbu ir tai, kad senieji inžineriniai tinklai įrengti tankiai apgyvendintose teritorijose, kuriose atnaujinta ir kita infrastruktūra. Bet koks šios infrastruktūros pažeidimas būtų susijęs su sunkiai įvertinamomis sąnaudomis, o mes galime pasiūlyti modernų, šiuolaikišką sprendimą, kuris padeda išvengti papildomų rūpesčių ir išlaidų.
Suprantama, kad darbuotojai, valdantys šiuos įrenginius, privalo būti kompetentingi, todėl bendrovė visada skyrė ir skirs lėšas jų mokymui. Darbuotojams sudaromos sąlygos stažuoti ir dalyvauti seminaruose užsienyje, įrangos gamintojų atstovus kviečiame ir pas save, kad jie akivaizdžiai pademonstruotų įrangos galimybes. Įgyta patirtimi galime pasidalinti su partneriais ir kolegomis, o esant reikalui, ir pakonsultuoti.
„Rankovės“ įtraukimo proceso momentas
Dalį įvairaus skersmens vamzdynų šiame objekte atlikote horizontaliojo valdomo gręžimo metodu. Ar seniai taikote šį betranšėjį būdą, kaip jis keičia darbus? Kodėl oro uoste pasirinkta ši technologija?
Šio metodo pranašumai ypač svarbūs vietovėse, kur absoliučiai nepageidaujami ar neįmanomi jokie žemės kasinėjimo darbai. Be to, renovuojant vamzdynus atviru būdu, tenka atlikti žemės kasimo darbus, kurie apriboja tiek eismą, tiek ir galimybes naudotis vamzdžiais remonto metu. Taikant betranšėjes technologijas, ne tik išvengiama šių problemų, bet ir žymiai greičiau atliekami darbai. Mūsų įmonė jau turi sukaupusi didelę tokių darbų patirtį, kadangi daugelyje naujų vandentiekio ir nuotekų tinklų statybos objektų daugiau kaip 80 procentų darbų atliekama šiuo metodu.
Bendrovė šiuo metu turi tris įvairaus galingumo tinklų statybos betranšėjėmis technologijomis komplektus, kuriuos sudaro gręžimo įranga, hidrodinaminės mašinos, CCTV aparatūra bei kitos pagalbinės priemonės.
Tiek įranga dirbti CIPP „rankovės“ įtraukimo metodu, tiek įranga naudoti betranšėjes technologijas yra naudinga investicija, nes paspartina darbus, o užsakovams kuria pridėtinę vertę.
Kameros renovacija
Ar buvo kokių iššūkių, netikėtumų, dirbant oro uoste?
Didžiausias netikėtumas buvo neįprastai gausios liūtys projekto vykdymo metu, tačiau profesionalaus planavimo ir didžiulių visų darbuotojų pastangų dėka viską pavyko sėkmingai atlikti laiku.
Taip pat reikia paminėti, kad mes buvome latvių bendrovės A.C.B. subrangovai, tad turėjome galimybę iš arti susipažinti su tokios apimties objektų valdymu, planavimu ir darbų eigos koordinavimu. Bendras darbas su tokia bendrove mums taip pat suteikė vertingų pamokų, patirties. Iki šiol analogiškuose objektuose dirbti neteko, tad džiaugiamės savo žmonėmis – ir darbų vadovais, ir visais objekte dirbusiais mūsų įmonės specialistais, nes jie buvo minimi tik geru žodžiu.
Darbams oro uoste buvome sutelkę tikrai nemažas pajėgas, praktiškai objekte ir objektu „gyveno“ visa įmonė, o darbai buvo organizuojami taip, kad procesas nenutrūktų ištisą parą.
Darbas oro uoste užbaigtas. Kokie šių metų projektai liko bendrovės „užsakymų portfelyje“?
Projektai į šių metų portfelį nebetelpa – nes pradėtus darbus teks tęsti ir kitais metais. Turime užsakymų vykdyti didelės apimties vandentiekio ir nuotekų tinklų rekonstrukcijos darbų projektus. Vien Žemaitijoje turėsime suprojektuoti ir įrengti bei rekonstruoti daugiau kaip 50 km inžinerinių tinklų. Esame užsitikrinę nemažai ir kitokių darbų: rekonstruosime kelius, tvarkysime viešąsias erdves, modernizuosime gyvenamuosius bei viešosios paskirties pastatus. Šiuo metu darbus atliekame Rietavo, Plungės, Kelmės, Telšių, Kretingos ir Vilniaus savivaldybėse.
Rugpjūčio pabaigoje pasirašėme sutartį dėl Vilniaus miesto Karoliniškių lietaus nuotekų valymo įrenginių rekonstrukcijos. Šiame viešajame pirkime dalyvavome kaip savarankiški tiekėjai, tad esame šio projekto generalinis rangovas. Objektas Vilniuje taip pat ne kasdienis – sostinėje teks rekonstruoti 8,5 kub. m/s našumo lietaus nuotekų valymo įrenginius, apie 1,6 km savitakinių buitinių ir lietaus nuotekų tinklų, apie 0,64 km drenažinių lietaus nuotekų tinklų, lietaus nuotekų valymo sistemas, įrengti monitoringo mazgus. Šiems darbams pagal sutartį yra numatyti dveji metai, iš kurių šeši mėnesiai skirti techninio darbo projekto parengimui. Įvertindami tai, kad pastaraisiais metais Vilnių „skalbia“ gausios liūtys, tikime, kad projekto įgyvendinimas palengvins ne tik pačių vilniečių gyvenimą, bet ir atvykstančių turistų ar miesto svečių viešnagę.
Bendrovės „Plungės lagūna“ nuotr.