2024 vasario 29 d. ketvirtadienis, 10:28
Reklama  |  facebook

Didžiojo prizo laimėtojas „BOKŠTO SKVERAS“ suformavo naują konversijos projektų praktiką

2023-07-17 07:58
Prikeliant naujam gyvenimui kultūros paveldo objektus, teisingiausia yra rasti būdą, kaip istorinę architektūrą tinkamai įveiklinti: tik įžvalgūs ir teisingi sprendimai lems, ar objektas bus išsaugotas ateities kartoms. Kad ir kokių iššūkių pasitaikytų šiame kelyje, UAB ARCHINOVA vadovo Aleksandro Gvildžio žodžiais, nukrypti negalima, nes bet koks kompromisas, ieškant paprastesnio sprendimo vertingosioms savybėms išsaugoti, reiškia dalies jų praradimą.
nuotrauka
Norbert Tukaj nuotr.


Minimos įmonės
Archinova, UAB
Studio Seilern Architects (Anglija),
KPD (Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos),
Baltisches Haus, UAB
Kad ši nuostata teisinga, patvirtina ir ARCHINOVOS su partneriais iš Jungtinės Karalystės STUDIO SEILERN ARCHITECTS, pirmuosiuose Nacionaliniuose architektūros apdovanojimuose (NAA) pelnyti prizai: už geriausią konversijos projektą, įgyvendintą Vilniaus senamiestyje – šimtmečius veikusios seniausios miesto ligoninės (špitolės) pastatuose įkurtą kompleksą „Bokšto skveras“, kuris taip pat pelnė ir Didįjį NAA prizą.

„Vienas iš svarbiausių sėkmingo projekto faktorių – užsakovai „Baltisches Haus“, kurie nepagailėjo nei laiko (projekto darbai truko 13 metų), nei lėšų, kad rastos vertybės būtų deramai ištirtos ir išsaugotos. Buvusios bei tyrinėjimų metu naujai atrastos vertingosios savybės buvo integruotos į projekto sprendinius – jas restauruojant ir eksponuojant naujoms funkcijoms pritaikytuose pastatuose“, – sako A.Gvildys. Šiame projekte nėra nieko, dėl ko būtų nueita paprastesniu keliu.

Suformavo naują praktiką, kuri laikoma pavyzdine

Buvęs apleistas Vilniaus senamiestyje kompleksas konvertuotas ir prikeltas naujam gyvenimui. Parengta tvarkybos bei pritaikymo koncepcija suteikė galimybę maksimaliai išsaugoti pastatų vertingąsias savybes ir leisti sukurti veikiantį šiuolaikišką ir funkcionalų objektą. Tai daugiafunkcis 6 korpusų ir 4 kiemų kompleksas „Bokšto skveras“ su administracinėmis ir gyvenamosiomis patalpomis, restoranu, SPA su 25 m ilgio baseinu ir pirčių kompleksu požeminėje sklypo dalyje bei požeminė automobilių saugojimo aikštele.

ARCHINOVA

Projektas NAA įvertintas už autentiškumo puoselėjimą, vientisumo išlaikymą ir harmoningą įsiliejimą į urbanistinę miesto struktūrą. Anot vertinimo komisijos, tai puikus pavyzdys, kaip istorinius pastatus pritaikyti naujoms funkcijoms, nedarant žalos jų vertingosioms savybėms ir harmoningai įliejant į miesto tūrinę erdvinę struktūrą. Panašu, kad ARCHINOVA su partneriais suformavo naują konversijos praktiką, kurią, iš pradžių atsargiai vertinę, pripažino ir Kultūros paveldo departamento (KPD) specialistai.

Įgyvendino unikalius sprendinius

„Įtikinti KPD ir kitas institucijas buvo iššūkis, nes teko ginti šiuolaikinės architektūros inkliuzų panaudojimą (kaip pavyzdys – dvigubo stogo konstrukcija), kitus sprendinius, kurie iki šiol nebuvo naudojami paveldo objektų projektuose Lietuvoje, – pasakoja A.Gvildys. – Šiame projekte, priešingai nei dažnu atveju, aišku, kas yra sena, o kas nauja. Nėra istorinę architektūrą imituojančių naujų priestatų, kai šiuolaikinė architektūra tampa anemiška (neperskaitoma).“

ARCHINOVAĮrengiant biurus pastogėje reikėjo natūralaus apšvietimo, neprarandant pirminės baroko stogo formos – masyvios, vienalytės, be stoglangių. Taip buvo nuspręsta įrengti unikalų dvigubą stogą, kurio vidinė dalis su stiklo plokštumomis skirta apšvietimui, o išorinė – iš specialiai ekstruduotų profilių – lamelių sudaro vientiso stogo įvaizdį. Lamelių išgaubtos formos yra istorinių čerpių interpretacija.

Tokio stogo projektavimas ir įrengimas buvo rimtas iššūkis, kuriam įveikti buvo pasitelktas 3D projektavimas. Netaisyklingos pastatų formos pareikalavo daug laiko ir kruopštumo, bet pastangos pasiteisino, nes kitaip įstatyti naujus gaminius į istorinius pastatus su išsikraipiusiomis per šimtmečius sienomis būtų buvę neįmanoma.

Poliruoto plieno gamintojus rado tik Japonijoje

Istorinio komplekso kompozicija papildyta dviem šiuolaikiniais tūriais.

„Konvertuojamo komplekso funkcionalumui užtikrinti reikėjo naujų elementų – laiptinės bei lifto. Buvo svarstyta juos integruoti į esamą pastatą, bet tai būtų dramatiškai pakeitę esamą planinę pastato struktūrą, būtų tekę nugriauti dalį skliautų su polichromija. Todėl buvo nuspręsta projektuoti atskirą tūrį, jo išskirtinumas – poliruoto plieno, kurio gamintojus pavyko rasti tik Japonijoje, apdaila. Veidrodinis naujojo tūrio paviršius atspinti istorinę aplinką, pranykdamas joje. Tas pats principas buvo pasitelktas ir įrengiant įgilintą į reljefą naują restorano tūrį su lauko terasa: restorano stogo apdailai irgi panaudotas veidrodinis plienas“, – pasakoja A.Gvildys.

Įrengiant vidaus inžinerines sistemas, buvo siekiama išvengti vizualinės taršos. Vienas iš įdomesnių sprendimų – bene pirmąsyk Lietuvoje panaudota aspiracinė dūmų aptikimo sistema, kuri leido išvengti išorinių detektorių montavimo.

Didžiajame kieme įrengtas SPA, tarp pastatų komponuojant baseino zoną su trijų takelių 25 m baseinu, o perimetre esančiuose istoriniuose rūsiuose suplanuotos persirengimų, masažų ir kitos SPA patalpos – pirmos tokios Senamiestyje.

Ko reikia, kad minusai netaptų klaidomis

Lietuvos senamiesčiuose, naujamiesčiuose ar buvusiose industrinėse teritorijose konversijoms ar restauracijai dar yra nemažai erdvės, bet daug ir grėsmių. Kaip pastebi architektas ir įmonės vadovas A.Gvildys, konversijos sėkmę lemia aplinkybių visuma. „Darbas kultūros paveldo objektuose yra dažnai brangesnis už plyno lauko statybą, todėl itin svarbus tinkamas biudžetas, kokį gali garantuoti ne kiekvienas investuotojas. Ir antras svarbus faktorius – teisingas istorinių pastatų panaudojimas kiekvienu konkrečiu atveju“, – sako architektas ir akcentuoja, kad tik sutapus visiems būtiniems dėmenims, atsiveria plačios galimybės.

Projektas įvertinimo sulaukė ne tik Lietuvoje – pelnytas ir tarptautinis apdovanojimas

Projekto „Bokšto skveras“ vedantis architektas visus 13 metų buvo a. a. Antanas Gvildys, Aleksandro Gvildžio tėvas. Jis mirė pernai, per Jonines, sulaukęs 65-erių, tad Didysis NAA prizas yra tarsi žymaus architekto pagerbimas, minint jo mirties metines. Per 13 metų susiformavo nemažas prie šio projekto dirbusių architektų autorinis sąrašas, Antanas Gvildys buvo viso projekto ir paminklosauginės jo dalies vadovas.

ARCHINOVA

„Teikdami paraišką NAA konkursui, tikėjomės apdovanojimo, nes matėme, kad realizuotas „Bokšto skvero“ projektas yra geras rezultatas Lietuvos architektūros ir paminklosaugos kontekste. Pelnytas Didysis prizas sustiprino mūsų pasirinktą kelią, teikia stimulą tais pat principais vadovautis ir kituose projektuose“, – sako įmonės ARCHINOVA vadovas A.Gvildys.

ARCHINOVA

ARCHINOVA„Bokšto skvero“ projektą sukūrė tarptautinė komanda – ARCHINOVA: A.Gvildys, A.Gvildienė, S.Lapienytė, I.Revuckaitė ir STUDIO SEILERN ARCHITECTS: C.Seilern, L.Monteiro, P.Jurevičius.

Didysis NAA prizas nėra vienintelis, pelnytas už šį projektą. Lietuvos architektų sąjungos organizuojamuose apdovanojimuose „Žvilgsnis į save 2021–2022“ projektas įvertintas kaip geriausias mišrios paskirties pastatų ir kompleksų kategorijoje. Projektas sulaukė ir tarptautinio pripažinimo: jam skirtas dizaino srityje itin vertinamas „D&AD“ apdovanojimas – verslo ir laisvalaikio erdvių dizaino kategorijoje įteiktas „Geltonasis pieštukas“ (auksas).  

Norbert Tukaj nuotr.

 

Statybunaujienos.ltMetų nominacijos

nuotrauka
2024-02-22 09:17
Devintus metus „Skaitmeninė statyba“ drauge su Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) organizuoja unikalų konkursą „Lietuvos BIM projektai“. Konkursu siekiama išrinkti geriausią šalies įmonių praktiką skaitmeninės statybos srityje – taikant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir me...
nuotrauka
2024-01-26 07:59
Jau daugiau nei 20 metų sostinės gimtadienį vainikuoja Vilniaus garsinančių lyderių apdovanojimai. Už idėjas ir darbus Vilniui, miesto puoselėjimą ir garsinimą kasmet Šv. Kristoforo statulėlėmis apdovanojami iškiliausi vilniečiai. Reikšmingiausi miesto apdovanojimai įteikt dešimt laureatų.
nuotrauka
2024-01-19 14:46
Baltijos-Amerikos laisvės fondas (BAFF) ir JAV ambasada Lietuvoje kartu su Inovacijų agentūra kviečia teikti paraiškas Lietuvos-Amerikos inovacijų apdovanojimui laimėti. Pretenduoti gali Lietuvos verslai, aukštojo mokslo įstaigos ir kitos organizacijos ar fiziniai asmenys, kurie bendradarbiaudami su...
nuotrauka
2024-01-19 07:58
Vienas ambicingiausių 2023 m. projektų – daugiau nei 500 bunų, įrengtų Nemuno vagoje. Pagrindinė bunų įrengimo Nemuno atkarpoje paskirtis – išlaikyti gilią ir laivybai tinkamą upės vagą. Specialiai šiam svarbiam Vidaus vandens kelių direkcijos vykdytam projektui įmonių grupė „Milsa“ sukūrė naują gam...
nuotrauka
2023-12-15 09:03
Kasmet pasitikdama didžiąsias metų šventes Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) sukviečia verslo bendruomenę, visuomenės, politikos ir mokslo lyderius į kalėdinį LPK vakarą. Gruodžio 13 d. iškilmingoje „Pirklių klube“ vykusioje apdovanojimų ceremonijoje skambėjo ne tik padėkos ir sveikinimai ar...
nuotrauka
2023-12-13 17:48
Gruodžio 13 d., Vilniuje 27-ąjį kartą įteikti Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) rengiamo kasmetinio konkurso „Lietuvos metų gaminys“ apdovanojimai. Šiais metais konkurse dalyvavo 50 lietuvišką produkciją gaminančių įmonių. Aukščiausio įvertinimo aštuoniose vertinimo kategorijose siekė 81 ga...
nuotrauka
2023-12-07 15:43
Trečiadienį Vilniuje iškilmingoje konkurso „Už darnią plėtrą“ ceremonijoje paskelbti ir apdovanoti geriausi 2023 metų NT projektai Lietuvoje. Geriausiųjų NT projektų rinkimus Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) ir Darnios plėtros akademija organizuoja jau 16 metus.
nuotrauka
2023-12-07 14:24
Tarptautinės Amerikos mokyklos Vilniuje pastatas pripažintas geriausiu 2022 metais šalyje pastatytu visuomeniniu objektu. Apie tai gruodžio 6 d. paskelbė Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija su Darnios plėtros akademija ir Tarptautinei Amerikos mokyklai Vilniuje (AISV) įteikė pagrindinį m...
nuotrauka
2023-12-04 16:23
Aplinkos ministerija pirmadienį įteikė apdovanojimus žaliausioms Lietuvos savivaldybėms. Jomis tapo Utenos rajono, Vilniaus ir Klaipėdos miestų savivaldybės. Visos trys tapo jau antrą kartą sudaryto Lietuvos savivaldybių aplinkosaugos reitingo lyderėmis.
nuotrauka
2023-11-28 10:10
Šiandien vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius įteikė apdovanojimus savivaldybių administracijų atstovams už sėkmingiausiai įgyvendintus VRM administruojamus 2014-2020 metų laikotarpiu ir Europos Sąjungos lėšomis finansuotus infrastruktūros projektus regionuose.
nuotrauka
2023-10-18 11:16
Jeigu jūs rūpinatės savo įmonės darbuotojų saugumu ir gerove, emocine būsena ir palankia atmosfera kolektyve, skatinate įvairovę, tausojate aplinką ar stiprinate bendruomenes – jūsų įmonę kviečiame dalyvauti Nacionalinių atsakingo verslo apdovanojimų 2023 konkurse ir iki lapkričio 21 d. teikti parai...
nuotrauka
2023-10-16 11:21
Ilgalaikė Lietuvos medinės statybos patirtis ir tradicija sėkmingai pasireiškia ir šiuolaikinėje architektūroje. Vienas tokių pavyzdžių – architektūros estetikos studijos „Arches“ projektuotas gyvenamasis namas vienai šeimai – „Kedro namai“. Slovėnijoje rengiamame BIG SEE Wood Design Award’23 šis pr...
nuotrauka
2023-10-16 09:47
ARCHzona parodos metu paskelbtas trumpasis sąrašas architektų, patekusių į prestižinį geriausios Europos apdovanojimų EUmies Awards sąrašas.
nuotrauka
2023-10-06 05:55
Europos Komisijos įsteigtų Žaliosios sostinės apdovanojimų finale Vilnius tituluotas žaliąja Europos sostine 2025. Konkurso finale Taline Vilnius nugalėjo du finalininkus – Portugalijos Gimarainsą bei Austrijos Gracą.
nuotrauka
2023-09-22 07:39
Įveikęs pirmąjį rimtą karjeros iššūkį, konstruktorius Andrius Gudelis jautėsi geriausiu. Po 10 metų geriausiu jį pripažino ir statybos inžinierių bendruomenė: Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) apdovanojimuose Andrius Gudelis šiemet buvo išrinktas Metų statybos inžinieriumi-projektuotoju.
nuotrauka
2023-09-15 07:19
Karolis Kauklys yra UAB LAYHER BALTIC Finansų skyriaus vadovas (CFO). Prieš šešerius metus atėjęs į įmonę, jis įnešė naujovių, kurios buvo svarbios ne tik vokiško kapitalo įmonei, bet lemtingai pakeitė ir kelių LAYHER BALTIC klientų įmones.
nuotrauka
2023-09-11 07:08
Statybininkų dienos proga, kuri šiemet buvo švenčiama Druskininkuose, tradiciškai įteikti apdovanojimai geriausiems sektoriaus darbuotojams. Taip pat šiemet Lietuvos statybininkų asociacija švenčia 30-metį. Ta proga įteikti specialūs proginiai ženklai.
nuotrauka
2023-09-09 07:45
Lietuvos statybininkų asociacijos 30-mečio proga išleistas specialus proginis ženklas. Išskirtinei progai sukurta ribota – 50 – ženklų serija. Vakar, Statybininkų dienos šventės metu, buvo įteikti pirmieji ženklai.
nuotrauka
2023-07-21 06:40
Lietuvos architektų „Trimonis architects“ suprojektuotas daugiafunkcis kompleksas „U40“, įsikūręs Užupio g. 40, atrinktas į vieno iš prestižiškiausių ir didžiausių pasaulio architektūros ir dizaino festivalių „World Architecture Festival“ (WAF) finalą.
nuotrauka
2023-07-01 07:51
Tarptautinės architektų dienos išvakarėse, birželio 30 d., įteikti Nacionaliniai architektūros apdovanojimai (NAA) – įvertinti geriausi per pastaruosius metus įgyvendinti architektūros kūriniai ir jų autoriai.

Statybunaujienos.lt » Metų nominacijos