2024 liepos 24 d. trečiadienis, 11:59
Reklama  |  facebook

Didžiojo prizo laimėtojas „BOKŠTO SKVERAS“ suformavo naują konversijos projektų praktiką

2023-07-17 07:58
Prikeliant naujam gyvenimui kultūros paveldo objektus, teisingiausia yra rasti būdą, kaip istorinę architektūrą tinkamai įveiklinti: tik įžvalgūs ir teisingi sprendimai lems, ar objektas bus išsaugotas ateities kartoms. Kad ir kokių iššūkių pasitaikytų šiame kelyje, UAB ARCHINOVA vadovo Aleksandro Gvildžio žodžiais, nukrypti negalima, nes bet koks kompromisas, ieškant paprastesnio sprendimo vertingosioms savybėms išsaugoti, reiškia dalies jų praradimą.
nuotrauka
Norbert Tukaj nuotr.


Minimos įmonės
Archinova, UAB
Studio Seilern Architects (Anglija),
KPD (Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos),
Baltisches Haus, UAB
Kad ši nuostata teisinga, patvirtina ir ARCHINOVOS su partneriais iš Jungtinės Karalystės STUDIO SEILERN ARCHITECTS, pirmuosiuose Nacionaliniuose architektūros apdovanojimuose (NAA) pelnyti prizai: už geriausią konversijos projektą, įgyvendintą Vilniaus senamiestyje – šimtmečius veikusios seniausios miesto ligoninės (špitolės) pastatuose įkurtą kompleksą „Bokšto skveras“, kuris taip pat pelnė ir Didįjį NAA prizą.

„Vienas iš svarbiausių sėkmingo projekto faktorių – užsakovai „Baltisches Haus“, kurie nepagailėjo nei laiko (projekto darbai truko 13 metų), nei lėšų, kad rastos vertybės būtų deramai ištirtos ir išsaugotos. Buvusios bei tyrinėjimų metu naujai atrastos vertingosios savybės buvo integruotos į projekto sprendinius – jas restauruojant ir eksponuojant naujoms funkcijoms pritaikytuose pastatuose“, – sako A.Gvildys. Šiame projekte nėra nieko, dėl ko būtų nueita paprastesniu keliu.

Suformavo naują praktiką, kuri laikoma pavyzdine

Buvęs apleistas Vilniaus senamiestyje kompleksas konvertuotas ir prikeltas naujam gyvenimui. Parengta tvarkybos bei pritaikymo koncepcija suteikė galimybę maksimaliai išsaugoti pastatų vertingąsias savybes ir leisti sukurti veikiantį šiuolaikišką ir funkcionalų objektą. Tai daugiafunkcis 6 korpusų ir 4 kiemų kompleksas „Bokšto skveras“ su administracinėmis ir gyvenamosiomis patalpomis, restoranu, SPA su 25 m ilgio baseinu ir pirčių kompleksu požeminėje sklypo dalyje bei požeminė automobilių saugojimo aikštele.

ARCHINOVA

Projektas NAA įvertintas už autentiškumo puoselėjimą, vientisumo išlaikymą ir harmoningą įsiliejimą į urbanistinę miesto struktūrą. Anot vertinimo komisijos, tai puikus pavyzdys, kaip istorinius pastatus pritaikyti naujoms funkcijoms, nedarant žalos jų vertingosioms savybėms ir harmoningai įliejant į miesto tūrinę erdvinę struktūrą. Panašu, kad ARCHINOVA su partneriais suformavo naują konversijos praktiką, kurią, iš pradžių atsargiai vertinę, pripažino ir Kultūros paveldo departamento (KPD) specialistai.

Įgyvendino unikalius sprendinius

„Įtikinti KPD ir kitas institucijas buvo iššūkis, nes teko ginti šiuolaikinės architektūros inkliuzų panaudojimą (kaip pavyzdys – dvigubo stogo konstrukcija), kitus sprendinius, kurie iki šiol nebuvo naudojami paveldo objektų projektuose Lietuvoje, – pasakoja A.Gvildys. – Šiame projekte, priešingai nei dažnu atveju, aišku, kas yra sena, o kas nauja. Nėra istorinę architektūrą imituojančių naujų priestatų, kai šiuolaikinė architektūra tampa anemiška (neperskaitoma).“

ARCHINOVAĮrengiant biurus pastogėje reikėjo natūralaus apšvietimo, neprarandant pirminės baroko stogo formos – masyvios, vienalytės, be stoglangių. Taip buvo nuspręsta įrengti unikalų dvigubą stogą, kurio vidinė dalis su stiklo plokštumomis skirta apšvietimui, o išorinė – iš specialiai ekstruduotų profilių – lamelių sudaro vientiso stogo įvaizdį. Lamelių išgaubtos formos yra istorinių čerpių interpretacija.

Tokio stogo projektavimas ir įrengimas buvo rimtas iššūkis, kuriam įveikti buvo pasitelktas 3D projektavimas. Netaisyklingos pastatų formos pareikalavo daug laiko ir kruopštumo, bet pastangos pasiteisino, nes kitaip įstatyti naujus gaminius į istorinius pastatus su išsikraipiusiomis per šimtmečius sienomis būtų buvę neįmanoma.

Poliruoto plieno gamintojus rado tik Japonijoje

Istorinio komplekso kompozicija papildyta dviem šiuolaikiniais tūriais.

„Konvertuojamo komplekso funkcionalumui užtikrinti reikėjo naujų elementų – laiptinės bei lifto. Buvo svarstyta juos integruoti į esamą pastatą, bet tai būtų dramatiškai pakeitę esamą planinę pastato struktūrą, būtų tekę nugriauti dalį skliautų su polichromija. Todėl buvo nuspręsta projektuoti atskirą tūrį, jo išskirtinumas – poliruoto plieno, kurio gamintojus pavyko rasti tik Japonijoje, apdaila. Veidrodinis naujojo tūrio paviršius atspinti istorinę aplinką, pranykdamas joje. Tas pats principas buvo pasitelktas ir įrengiant įgilintą į reljefą naują restorano tūrį su lauko terasa: restorano stogo apdailai irgi panaudotas veidrodinis plienas“, – pasakoja A.Gvildys.

Įrengiant vidaus inžinerines sistemas, buvo siekiama išvengti vizualinės taršos. Vienas iš įdomesnių sprendimų – bene pirmąsyk Lietuvoje panaudota aspiracinė dūmų aptikimo sistema, kuri leido išvengti išorinių detektorių montavimo.

Didžiajame kieme įrengtas SPA, tarp pastatų komponuojant baseino zoną su trijų takelių 25 m baseinu, o perimetre esančiuose istoriniuose rūsiuose suplanuotos persirengimų, masažų ir kitos SPA patalpos – pirmos tokios Senamiestyje.

Ko reikia, kad minusai netaptų klaidomis

Lietuvos senamiesčiuose, naujamiesčiuose ar buvusiose industrinėse teritorijose konversijoms ar restauracijai dar yra nemažai erdvės, bet daug ir grėsmių. Kaip pastebi architektas ir įmonės vadovas A.Gvildys, konversijos sėkmę lemia aplinkybių visuma. „Darbas kultūros paveldo objektuose yra dažnai brangesnis už plyno lauko statybą, todėl itin svarbus tinkamas biudžetas, kokį gali garantuoti ne kiekvienas investuotojas. Ir antras svarbus faktorius – teisingas istorinių pastatų panaudojimas kiekvienu konkrečiu atveju“, – sako architektas ir akcentuoja, kad tik sutapus visiems būtiniems dėmenims, atsiveria plačios galimybės.

Projektas įvertinimo sulaukė ne tik Lietuvoje – pelnytas ir tarptautinis apdovanojimas

Projekto „Bokšto skveras“ vedantis architektas visus 13 metų buvo a. a. Antanas Gvildys, Aleksandro Gvildžio tėvas. Jis mirė pernai, per Jonines, sulaukęs 65-erių, tad Didysis NAA prizas yra tarsi žymaus architekto pagerbimas, minint jo mirties metines. Per 13 metų susiformavo nemažas prie šio projekto dirbusių architektų autorinis sąrašas, Antanas Gvildys buvo viso projekto ir paminklosauginės jo dalies vadovas.

ARCHINOVA

„Teikdami paraišką NAA konkursui, tikėjomės apdovanojimo, nes matėme, kad realizuotas „Bokšto skvero“ projektas yra geras rezultatas Lietuvos architektūros ir paminklosaugos kontekste. Pelnytas Didysis prizas sustiprino mūsų pasirinktą kelią, teikia stimulą tais pat principais vadovautis ir kituose projektuose“, – sako įmonės ARCHINOVA vadovas A.Gvildys.

ARCHINOVA

ARCHINOVA„Bokšto skvero“ projektą sukūrė tarptautinė komanda – ARCHINOVA: A.Gvildys, A.Gvildienė, S.Lapienytė, I.Revuckaitė ir STUDIO SEILERN ARCHITECTS: C.Seilern, L.Monteiro, P.Jurevičius.

Didysis NAA prizas nėra vienintelis, pelnytas už šį projektą. Lietuvos architektų sąjungos organizuojamuose apdovanojimuose „Žvilgsnis į save 2021–2022“ projektas įvertintas kaip geriausias mišrios paskirties pastatų ir kompleksų kategorijoje. Projektas sulaukė ir tarptautinio pripažinimo: jam skirtas dizaino srityje itin vertinamas „D&AD“ apdovanojimas – verslo ir laisvalaikio erdvių dizaino kategorijoje įteiktas „Geltonasis pieštukas“ (auksas).  

Norbert Tukaj nuotr.

 

Statybunaujienos.ltMetų nominacijos

nuotrauka
2024-07-22 10:28
Rugsėjo 6 d. Lietuvos statybininkų bendruomenė rinksis Vilniuje, kur tradiciškai švęs savo profesinę šventę - Statybininkų dieną: renginio dalyvių lauks šventinis renginys, statybininkų apdovanojimai, koncertas ir tradicinė sportinė Olimpiada.
nuotrauka
2024-07-18 08:52
Paskelbtas paraiškų priėmimas Metų statybos inžinieriaus nominacijai. Lietuvos statybos inžinierių sąjunga (LSIS) teigia jau sulaukusi pirmųjų konkurso dalyvių.
nuotrauka
2024-06-21 08:49
Praėjusią savaitę, ISM Vadybos ir ekonomikos universitete įvykusios Baltijos šalių šeimos verslo instituto (BFFI) ir Europos bendrovių valdysenos instituto (ECGI) organizuotos konferencijos „Šeimos įmonių vaidmuo ilgalaikio tvarumo kontekste“ metu buvo išrinkti geriausi regiono šeimos verslai. Tarp ...
nuotrauka
2024-06-19 11:05
Paėjusią savaitę ambasadoje Vilniuje įteikti Suomijos valstybiniai apdovanojimai nusipelniusiems lietuviams. Suomijos Liūto ordino riterio kryžiumi apdovanotas architektas, LAS Tarybos narys, prof. Gintaras Čaikauskas.
nuotrauka
2024-06-05 14:00
Aplinkos ministerija trečiadienį Prezidentūroje įteikė apdovanojimus žaliausiai Lietuvos savivaldybei. Šiemet ja tapo Panevėžio miesto savivaldybė. Taip pat apdovanota Jurbarko rajono savivaldybė. Ji per metus padarė didžiausią pažangą ir reitinge pakilo per 34 pozicijas, lyginant su 2023 m. rezulta...
nuotrauka
2024-05-29 15:32
Jau 23-iąjį kartą paskelbti Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) rengiamo kasmetinio konkurso „Lietuvos metų eksportuotojas“ nominantai. 2023 m. eksporto lyderiais pripažintos 7 įmonės dvejose įmonių grupėse pagal jų dydį.
nuotrauka
2024-04-29 17:04
Lietuvos architektų rūmų Tarybos sprendimu šiais metais rūmų garbės ženklas „Žiedas" skiriamas architektui, architektūros istorikui, profesoriui Jonui Minkevičiui. Apdovanojimas įteiktas Vilniuje, visuotinio Lietuvos architektų rūmų susirinkimo metu.
nuotrauka
2024-04-29 16:39
Balandžio 26 d. didžiausiame skaitmeninės statybos forume Lietuvoje – tarptautinėje konferencijoje „Skaitmeninė statyba 2024. Vilnius" – paskelbti ir apdovanoti geriausi praėjusiais metais Lietuvos įmonių įgyvendinti skaitmeninės statybos projektai.
nuotrauka
2024-04-17 10:48
Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Viešųjų pirkimų tarnyba penktąjį kartą kviečia organizacijas dalyvauti konkurse – pristatyti savo pasiektus rezultatus šių metų efektyviausių viešųjų pirkimų rinkimuose.
nuotrauka
2024-04-11 15:22
Balandžio 16 d. visi BIM entuziastai turi galimybę iš arti susipažinti su Lietuvos skaitmeninės statybos lyderiais: jau devintus metus „Skaitmeninė statyba“ drauge su Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) kviečia į konkurso „Lietuvos BIM projektai“ dalyvių projektų pristatymo renginį.
nuotrauka
2024-04-10 13:46
Ketvirtus metus vykstančios kampanijos „Ateitis – elektronikams" iniciatoriai, vienijantys lyderiaujančias sektoriaus įmones ir aukštąsias mokyklas Kaune, skelbia konkursą mokytojams-elektronikos entuziastams. Konkursu siekiama įvertinti mokytojų, skatinančių moksleivius domėtis perspektyvia elektro...
nuotrauka
2024-03-26 15:09
Mančesteryje vykusioje „Civic Trust Awards“ apdovanojimų ceremonijoje verslo ir laisvalaikio kompleksas „Bokšto skveras“ pripažintas nugalėtoju ir specialaus prizo laimėtoju, kuris įteikiamas išskirtiniams rekonstrukcijos projektams, įgyvendintiems saugomose teritorijose.
nuotrauka
2024-03-21 10:30
Kovo 20 d. paskelbtas kvietimas teikti paraiškas Žaliųjų pirkimų lyderių apdovanojimams, kurie skirti viešojo sektoriaus įmonėms, organizacijoms ir institucijoms, taip pat prekių ir paslaugų tiekėjams, tiekėjus vienijančioms organizacijoms ar viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančioms organizacijoms, į...
nuotrauka
2024-03-13 09:28
Didžiausioje pasaulyje nekilnojamojo turto parodoje „MIPIM" Kanuose, Vilniui įteikti iš viso 5 apdovanojimai už pasiekimus Europos perspektyviausio miesto rinkimuose. Bendroje vidutinio dydžio miestų kategorijoje sostinė užėmė 3-ją vietą. Apdovanojimus kasmet rengia dienraščio „Financial Times" inve...
nuotrauka
2024-02-22 09:17
Devintus metus „Skaitmeninė statyba“ drauge su Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) organizuoja unikalų konkursą „Lietuvos BIM projektai“. Konkursu siekiama išrinkti geriausią šalies įmonių praktiką skaitmeninės statybos srityje – taikant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir me...
nuotrauka
2024-01-26 07:59
Jau daugiau nei 20 metų sostinės gimtadienį vainikuoja Vilniaus garsinančių lyderių apdovanojimai. Už idėjas ir darbus Vilniui, miesto puoselėjimą ir garsinimą kasmet Šv. Kristoforo statulėlėmis apdovanojami iškiliausi vilniečiai. Reikšmingiausi miesto apdovanojimai įteikt dešimt laureatų.
nuotrauka
2024-01-19 14:46
Baltijos-Amerikos laisvės fondas (BAFF) ir JAV ambasada Lietuvoje kartu su Inovacijų agentūra kviečia teikti paraiškas Lietuvos-Amerikos inovacijų apdovanojimui laimėti. Pretenduoti gali Lietuvos verslai, aukštojo mokslo įstaigos ir kitos organizacijos ar fiziniai asmenys, kurie bendradarbiaudami su...
nuotrauka
2024-01-19 07:58
Vienas ambicingiausių 2023 m. projektų – daugiau nei 500 bunų, įrengtų Nemuno vagoje. Pagrindinė bunų įrengimo Nemuno atkarpoje paskirtis – išlaikyti gilią ir laivybai tinkamą upės vagą. Specialiai šiam svarbiam Vidaus vandens kelių direkcijos vykdytam projektui įmonių grupė „Milsa“ sukūrė naują gam...
nuotrauka
2023-12-15 09:03
Kasmet pasitikdama didžiąsias metų šventes Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) sukviečia verslo bendruomenę, visuomenės, politikos ir mokslo lyderius į kalėdinį LPK vakarą. Gruodžio 13 d. iškilmingoje „Pirklių klube“ vykusioje apdovanojimų ceremonijoje skambėjo ne tik padėkos ir sveikinimai ar...
nuotrauka
2023-12-13 17:48
Gruodžio 13 d., Vilniuje 27-ąjį kartą įteikti Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) rengiamo kasmetinio konkurso „Lietuvos metų gaminys“ apdovanojimai. Šiais metais konkurse dalyvavo 50 lietuvišką produkciją gaminančių įmonių. Aukščiausio įvertinimo aštuoniose vertinimo kategorijose siekė 81 ga...

Statybunaujienos.lt » Metų nominacijos