Gamta nekuria kopijų – medis interjere gali tapti nepakartojamu
Medžiui natūralumu ir ilgaamžiškumu neprilygsta jokia kita medžiaga – dėl to ginčytis būtų sunku. Archeologiniai radiniai tai puikiai patvirtina – aptinkama įvairiausių mūsų protėvių naudotų buities daiktų, pagamintų iš tradicinės Lietuvoje augančios medienos (liepos, beržo, žilvičio ir kt.), pasaulyje žinomas ne vienas atvejis, kuomet ant medinių polių buvo statomi ištisi miestai. Žinoma, senovėje medį pakeisti kokia kita medžiaga nelabai ir buvo galimybės, ypač Lietuvoje. Ir nors laikai gerokai pasikeitė, medis vis dar žavi, ir panašu, kad šiuo metu jis išgyvena savo renesansą.
Gamta su naujausiomis technologijomis varžytis negali, tačiau neabejotinas jos pranašumas yra tai, kad ji kopijų nekuria – kiekvienas medienos raštas yra originalus ir nepakartojamas, o ir sendamas medis – nors ir keičiasi, bet išlieka žavus ir patrauklus.
Be visų kitų savo savybių, medis – šiuolaikiška ir moderni statybinė medžiaga. Naujai į ją pažvelgti ragina ir žymiausi pasaulio architektai, pristatydami vis daugiau projektų, kuriuose kaip pagrindinė statybinė medžiaga naudojamas medis, kurį jie apibūdina kaip lengvą, lanksčią, lengvai perdirbamą ir saugią medžiagą. Jei mediena tinkamai paruošta, išdžiovinta, laikantis visų reikalavimų, ji tarnauja labai ilgai, be to, ji gali būti atnaujinama, restauruojama.
Lenkimui, trinčiai, skilimui atsparesnė yra didesnio tankio mediena. Skirtingų rūšių mediena turi skirtingas savybes. Vienas svarbesnių faktorių – atsparumas drėgmei. Spygliuočių medžių mediena yra tvirtesnė už daugelio lapuočių ir atsparesnė puvimui. Tiek pas mus, tiek ir Europoje medinių namų statybai dažniausiai yra naudojamos pušys.
Mediena pasižymi kai kuriomis, tik jai vienai būdingomis prigimtinėmis savybėmis. Didžiausią praktinę reikšmę turi ypatinga jos spalva ir tankis, taip pat drėgmės poveikio pasekmės.
Pabandykime pasižvalgyti, kur medis naudojamas: kurui, popieriui, įrankiams, muzikos instrumentams, žaislų, netgi vaikiškų dviratukų gamyboje, transporte. Medžio apdaila naudojama ir įrengiant automobilių salonus, taip pat laivų, būsto, pirčių statybai ir įrengimui. Įrenginėjant namą, medis tarsi jau įprastas. Nors prieš kurį laiką jį bandyta pakeisti plastiko ir kitomis sintetinėmis medžiagomis, vis tik medinės grindys, langai, durys, laiptai, baldai šiuo metu yra kokybės ir brandumo ženklas.
Medis tinka bet kokio stiliaus interjere, jį galime derinti su metalu, stiklu, oda, plastiku, o natūrali medžio spalva prisitaiko prie bet kokių, – tiek natūralių, tiek ryškesnių sintetinių spalvų. Šiuolaikiniame interjere galime stebėti grįžusius tradicinius medinius interjero baldus, namų aksesuarus, sienų ir lubų apdailą. Medis interjere vizualiai sušildo, tiek gyvenamajai, tiek visuomeninei erdvei suteikia jaukumo ir puikiai dera su tokiomis šaltomis medžiagomis kaip plienas, metalas, akmuo, plytos.
Šiuo metu madingiausias medžio panaudojimo būdas interjere, – kada viena ar dalis kambario sienos dekoruojama medžiu, taip sukuriant šilumos efektą. Tokia dekoratyvi zona pati savaime gali tapti viso namų interjero ar vienos erdvės akcentu.
www.manosiena.lt iliustr.