2025 m. liepos 6 d. sekmadienis, 11:15:37
Reklama  |  facebook

Įsirengti saulės elektrinę ar pirkti elektrą iš saulės parko?

2024-05-10 07:34
Praėjusį mėnesį gaminančių vartotojų skaičiui Lietuvoje perkopus 100 tūkst. ribą, gyventojų susidomėjimas savarankiška elektros energijos gamyba iš saulės toliau auga. Pasak rinkos ekspertų, nors daugiausia vartotojų – 64 tūkst. – elektrą gamina ant namų stogų įrengtose saulės elektrinėse, sparčiai populiarėja energijos gamyba saulės parkuose. Tokių vartotojų skaičius, Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) duomenimis, šiuo metu siekia apie 36 tūkst.
nuotrauka
Mantas Kavaliauskas. „Elektrum Lietuva“ nuotr.


Minimos įmonės
ESO (Energijos skirstymo operatorius), AB
Elektrum Lietuva, UAB

Pasak energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovo Manto Kavaliausko, valstybei siekiant per artimiausius šešerius metus pasiekti 300 tūkst. gaminančių vartotojų skaičių, elektros gamyba bus aktyviai skatinama tiek privačiose saulės elektrinėse, tiek saulės parkuose.

„Daugiau nei pusė šalies būstų sudaro butai, todėl nutolusių gaminančių vartotojų skaičius ilgainiui, tikėtina, pradės lygintis ar net pralenks individualių saulės elektrinių savininkus. Aišku, abu gamybos modeliai turi savų privalumų ir trūkumų, kuriuos būtina žinoti gyventojams, svarstantiems prisijungti prie gaminančių vartotojų gretų“, – sako pranešime cituojamas įmonės atstovas.

Pagrindiniai privalumai ir trūkumai

„Elektrum Lietuva“ atstovo teigimu, pastaraisiais metais rekordiniu greičiu augusį saulės elektrinių populiarumą lėmė kompleksinės priežastys, svarbiausios iš jų – neapibrėžta ekonominė situacija, skatinusi ieškoti efektyvių sprendimų išlaidoms mažinti, mažėjančios pačios įrangos kainos bei siekis užtikrinti energetinę nepriklausomybę, kuris itin suaktyvėjo po 2022 m. energijos išteklių krizės.

Molėtų r. savivaldybėMolėtų r.
savivaldybės
nuotr.

Anot M. Kavaliausko, svarbiausias tiek saulės elektrinių, tiek nutolusių saulės parkų privalumas – jie gali garantuoti mažesnes elektros sąskaitas ir sumažinti priklausomybę nuo dinamiškai kintančių elektros kainų. Žinoma, pradinė investicija į saulės gamybą gali būti nemaža, bet vėlesnės išlaidos yra pakankamai subalansuotos, todėl tai garantuoja gana greitą atsiperkamumą.

„Jei yra įmanoma, gyventojai dažniausiai renkasi saulės elektrinių sprendimą, nes jis suteikia galimybę saulės energiją naudoti momentiškai. Skirtingai nuo individualių elektrinių, saulės parkų atveju vartotojai neturi galimybės gaminamos elektros naudoti momentiškai, kadangi pastarieji yra prijungiami prie ESO tinklų ir iš jų elektra atkeliauja iki vartotojo. Už tai ESO mokamas vadinamasis pasaugojimo mokestis“, – sako M. Kavaliauskas.

Visgi jis atkreipia dėmesį, kad gyventojai, nusprendę prisijungti prie gaminančių vartotojų gretų ir įsirengti saulės elektrinę, paprastai turi vienintelę galimybę – savo pastato stogą, kuris gali neatitikti visų reikalavimų, keliamų saulės elektrinei įsirengti. Kitas galimas sprendimas – turint vietos kieme, elektrinę įsirengti šalia namo, bet dažnai tam galimybės būna ribotos, be to, toks sprendimas šiek tiek brangesnis.

„Taip pat derėtų nepamiršti, jog norint pasistatyti nuosavą saulės elektrinę reikia žengti nemažai žingsnių: įsivertinti savo stogą ar žemės sklypą, ar jie bus tinkami statyboms, išsirinkti patikimą rangovą, įrangą, įsivertinti savo elektros įvado galimybes prijungti saulės elektrinę, fiziškai įrengti elektrinę, pateikti rangovo deklaraciją. Tad atidus pasiruošimas yra būtinas, siekiant efektyvaus rezultato”, – teigia jis.

Tuo tarpu įsigyjant saulės parko dalį dokumentacijos tvarkymu užsiima parko vystytojas. Be to, nutolusi saulės gamyba yra tinkamas sprendimas klientams, neturintiems saulės elektrinės įrengimui tinkamo stogo ar sklypo.

„Pasirinkus šį generacijos būdą vartotojas turi mažiau kasdienių įsipareigojimų. Jam nereikia rūpintis saulės parko priežiūra, nes už ją atsakingas vystytojas. Jis įsipareigoja patiekti klientui minimalų elektros energijos kiekį, kai įsirengus nuosavą saulės elektrinę gamybos apimtys yra nepastovios ir priklauso nuo oro sąlygų bei dienos laiko. Galiausiai, sklypai saulės parkams parenkami taip, kad užtikrintų didžiausią elektros gamybą, o įsigijęs jau veikiančio parko dalį gyventojas neturi laukti generacijos pradžios“, – sako ekspertas.

Turto bankas

Turto banko nuotr.

Greitesnį atsiperkamumą lemiantys veiksniai

Neapsisprendžiantiems, kokia elektrinė – nutolusi ar įrengta ant namo stogo – yra finansiškai patrauklesnė investicija, M. Kavaliauskas teigia, kad nors jų atsipirkimo laikotarpis skiriasi nežymiai, būtina įvertinti individualias sąlygas.

„Elektrinėms saulės parkuose, siekiant užtikrinti maksimalią energijos gamybą, yra parenkama orientacija pietų kryptimi, pati įranga nuolat prižiūrima ir aptarnaujama, kad generacija būtų optimali. Tuo tarpu namo stogo kryptis, ant kurios įrenginėjama saulės elektrinė, gali būti ne pati tinkamiausia, o tai tiesiogiai lemia mažesnį gamybos efektyvumą. Žinoma, elektrinė, įrenginėjama ant stogo, šiuo metu yra kiek pigesnė alternatyva, tačiau galutiniame rezultate, vertinant kainos ir gamybos santykį, atsiperkamumo rodiklis yra panašus“, – teigia jis.

Svarstantiems apie saulės parko dalies įsigijimą, M. Kavaliauskas pataria pasidomėti parko efektyvumu, nes šis rodiklis daro tiesioginę įtaką vartotojo išlaidoms. Pavyzdžiui, jei saulės parko plėtotojas garantuoja itin didelę saulės elektros gamybą iš vieno kilovato, bendrai įsigyjamas kilovatų kiekis bus mažesnis. Mažės ir saulės parko aptarnavimo mokestis, kuris taip pat skaičiuojamas per kilovatą, tad investicija atsipirks greičiau.

Solet„Solet" nuotr.

„Jei elektrinė yra mažiau efektyvi, kilovatų reikės daugiau, atitinkamai tai vartotojui kainuos brangiau. Pavyzdžiui, „Elektrum Lietuva“ parkuose naudojami didelio galingumo dvipusiai moduliai gamina elektros energiją ne tik iš tiesioginės saulės šviesos, bet ir iš atspindėtos nuo žemės. Tai reiškia, kad dvipusis modulis prie tinkamų sąlygų gali pagaminti iki 20 proc. daugiau elektros energijos nei tokios pačios galios standartinis vienpusis modulis“, – sako jis.

Tuo atveju, jei nusprendžiama tapti nutolusiu gaminančiu vartotoju, M. Kavaliauskas pataria atsižvelgti į energijos gamybos pradžios datą – saulės moduliai elektrą gamina visus metus, tačiau šiltuoju metų sezonu, kovą–rugsėjį, jos sugeneruoja gerokai daugiau. Vadinasi, jei saulės parkas pradės dirbti rudenį, vartotojas elektros pasigamins mažiau ir neišnaudos visų metų saulės ciklo, praras efektyviausią laikotarpį.

M. Kavaliauskas priduria, kad investicijų į saulės energetiką atsiperkamumą greitina Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) finansinės paskatos – skaičiuojama, kad vartotojui per mėnesį suvartojant 400 kWh elektros, saulės parko atsiperkamumo laikotarpis gali siekti 5 metus, o pasinaudojus APVA parama – per kiek daugiau nei 3,5 metų. Per panašų laikotarpį gali atsipirkti ir investicija į saulės elektrinę, tačiau tikslus terminas priklauso nuo jos įrengimo sąlygų – stogo nuolydžio, jo krypties ir kt.

„Bet kokiu atveju, tapimas gaminančiu vartotoju gyventojams apsimoka dėl to, kad vartodami tiek saulės parkų, tiek individualių saulės elektrinių pagamintą elektrą jie ženkliai sutaupo. Mūsų skaičiavimais, tapus gaminančiu vartotoju išlaidos elektros energijai gali sumažėti apie 70–80 proc.“, – apibendrina jis. 
Statybunaujienos.lt



Infrastruktūra

nuotrauka
2025-07-03 08:55
„Via Lietuva“, siekdama kokybiškai prižiūrėti valstybinės reikšmės kelių infrastruktūrą, diegia inovacijas, padėsiančias efektyviau valdyti procesus. Pasitelkiant inovatyvius sprendimus – specialiai dangos būklei vertinti sukurtą mobilią aplikaciją – planuojama per keletą metų įvertinti visą pėsčiųj...
nuotrauka
2025-07-02 12:55
AB „Via Lietuva“ tęsia darnaus judumo infrastruktūros plėtrą prie valstybinės reikšmės kelių – pasirašytos dvi sutartys dėl pėsčiųjų ir dviračių takų, kurių bendras ilgis apie 4,3 km, įrengimo Palangoje. Planuojama, kad naujai įrengta infrastruktūra palangiškiai ir kurorto svečiai galės naudotis jau...
nuotrauka
2025-07-01 15:27
Atsinaujinančios energetikos bendrovė „Ignitis grupė" pradeda elektros energijos kaupiklių sistemų (EEKS) parkų projektų įgyvendinimą Lietuvoje. Energijos kaupiklių parkai bus įrengti Kelmės, Mažeikių ir Kruonio apylinkėse. Projektų bendra galia sieks 291 megavatus (MW), o talpa – 582 megavatalandes...
nuotrauka
2025-06-26 10:07
AB „Via Lietuva“ praneša, kad modernizuojant „Via Baltica“ atkarpą nuo Marijampolės iki Lietuvos-Lenkijos sienos jau atlikta daugiau nei 50 proc. visų suplanuotų darbų. Visus paskutinio 12 km kelio A5 Kaunas-Marijampolė-Suvalkai ruožo (nuo 85 iki 97,06 km) darbus numatyta pabaigti iki metų pabaigos,...
nuotrauka
2025-06-25 09:31
Vykdant magistralinio kelio A14 Vilnius-Utena ruožo nuo 64,332 iki 93,726 km kapitalinį remontą, po gausesnių kritulių kelyje A14 Vilnius-Utena, ruože nuo Molėtų iki Utenos, šlaituose susidarė išplovos.
nuotrauka
2025-06-23 13:12
Atsinaujinančios energijos gamyba Lietuvoje sparčiai auga, tačiau kartu daugėja ir neišspręstų klausimų – kaip efektyviai paskirstyti elektros srautus, kaip išnaudoti energijos perteklių, kaip reaguoti į rinkos svyravimus be žmogaus įsikišimo. Šiuos iššūkius spręsti ėmėsi panevėžietis Paulius Leonav...
nuotrauka
2025-06-20 09:53
Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentas perdavė teismui baudžiamąją bylą su kaltinamuoju aktu, kuriame vienos Lenkijos Respublikos akcinės bendrovės atstovas kaltinamas davęs kyšį valstybės tarnautojui prilygintam asmeniui – UAB „Enefit Green“ projektų vad...
nuotrauka
2025-06-19 09:23
Lietuvoje vystant kelių infrastruktūrą vis daugiau dėmesio skiriama ne tik darbų mastui, bet ir jų kokybei bei iššūkiams, su kuriais susiduria rangovai ir projektuotojai. Kelių remontas, rekonstravimas, naujų tiesimas – tai sudėtingas inžinerinis procesas, kuriame kiekvienas etapas turi įtakos galut...
nuotrauka
2025-06-18 11:55
Vilniuje tęsiami gatvių atnaujinimo darbai, apimantys dešimtis skirtingų miesto gatvių bei kelių ruožų. Per šiuos metus planuojama ištisiniu būdu išasfaltuoti daugiau nei pusšimtį sostinės gatvių kilometrų. Dalį projektų įgyvendina tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“. Da...
nuotrauka
2025-06-18 09:50
Birželio 17 d. baigėsi juridinių asmenų paraiškų teikimas didelės galios elektros energijos kaupimo įrenginių, skirtų teikti balansavimo paslaugas elektros perdavimo sistemos operatoriui, įrengimui. Priemonei buvo skirta 102 mln. eurų.
nuotrauka
2025-06-18 09:37
AB „Via Lietuva“ toliau vykdo darnaus judumo infrastruktūros plėtrą šalyje. Dar šiais metais planuojama pradėti ir iki 2026 m. vidurio įrengti ar sutvarkyti apie 16 pėsčiųjų ir dviračių takų ruožų, kurių bendras ilgis – kiek daugiau nei 50 km.
nuotrauka
2025-06-17 09:11
Dalyje Lietuvos kariuomenės karinių vienetų, strategiškai svarbiausiose vietovėse, jau veikia neseniai įrengtos naujos degalinės. Kituose Lietuvos kariuomenės daliniuose vyksta arba netrukus prasidės degalinių ir kuro saugyklų statybos, kurios leis užtikrinti kuro atsargų tiekimą taikos, krizės ar k...
nuotrauka
2025-06-16 14:34
Viena svarbiausių uostamiesčio jungčių tarp Šilutės plento ir Taikos prospekto netrukus pasikeis neatpažįstamai – tvarkoma ne tik važiuojamoji dalis, bet ir pėsčiųjų bei dviračių takai. Šiandien, birželio 16 d., Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus lankėsi Paryžiaus Komunos gatvėje, kur intensyviai atlie...
nuotrauka
2025-06-13 10:58
Panevėžio apygardos teismas atmetė bendrovės „Proit“ prašymą taikyti laikinąsias apsaugos priemones, kuriomis buvo siekiama sustabdyti AB „Via Lietuva“ vykdomą elektroninės kelių rinkliavos (e-tolling) sistemos nuomos (EKRIS) konkursą. Tai jau antrasis „Proit“ inicijuotas teisminis bandymas per past...
nuotrauka
2025-06-13 10:54
Atvertas eismas rekonstruotu tiltu per Dubysą Ariogaloje, Raseinių rajono savivaldybėje. Tiltas eismo dalyviams atveriamas net keliais mėnesiais anksčiau nei planuota, o visi statybos darbai turėtų būti baigti liepos pabaigoje.
nuotrauka
2025-06-11 13:58
Šį mėnesį planuojama pradėti Kareivių gatvės atkarpos nuo Verkių g. iki Žirmūnų g. rekonstrukciją. Itin didelius eismo srautus patiriančioje sostinės gatvėje bus siekiama pagerinti situaciją visiems eismo dalyviams – automobilių vairuotojams, dviratininkams ir pėstiesiems, taip pat viešojo transport...
nuotrauka
2025-06-10 11:51
Kauno geležinkelio stotis ir jos prieigos – vartai į miestą, matomi atvykstantiems svečiams ir turistams. Siekiant šią teritoriją padaryti patrauklesnę keliaujantiems, teritorijoje tarp M. K. Čiurlionio gatvės ir stoties pastato pradedami rekonstrukcijos darbai. Čia bus įrengtos patogios „Kiss and R...
nuotrauka
2025-06-10 09:45
Maždaug pusės senesnės statybos Vilniaus daugiabučių namų vidaus vamzdynų būklė yra kritinė. Šių gyvenamųjų objektų inžinerinių tinklų nusidėvėjimas pasiekė tokią ribą, kad ignoruoti padėtį darosi pavojinga. Tai liudija ir kasmet tūkstančiais fiksuojamos avarijos. Specialistai atviri – be gyventojų ...
nuotrauka
2025-06-10 09:20
Elektromobilių įkrovimo tinklo operatorė „Inbalance grid“ pradėjo vasaros plėtros sezoną – startavo nuo Kryžkalnio „Orlen“ degalinių, kur įjungti 8 nauji greitojo įkrovimo taškai A1 kelyje į pajūrį ir iš jo. Iš viso šiais metais „Inbalance grid“ įrengs 54 didelės galios įkrovimo prieigas.
nuotrauka
2025-06-09 13:18
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) finansuos įvairiose Lietuvos savivaldybėse esančių kelių, vedančių į teritorijas, kuriose kuriamos darbo vietos, tvarkymą: 7 projektams įgyvendinti skirta 5 mln. eurų.

Statybunaujienos.lt » Infrastruktūra