2024 lapkričio 8 d. penktadienis, 7:53
Reklama  |  facebook

KTU ekspertai: ne tik policija, bet ir architektai miestų rajonus gali paversti saugesniais

2018-04-13 07:10
„Pagerintas apšvietimas, aiškus privačių ir viešų zonų atskyrimas. To pakaktų, kad kai kurie mūsų miestų mikrorajonai taptų saugesni“, – įsitikinusi Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto absolventė Justina Čivinskaitė. Kauno miesto mikrorajonų saugumo ir nusikaltimų prevencijos galimybes keičiant aplinką tyrusi studentė už šį darbą sulaukė Lietuvos mokslų akademijos premijos. Tad kokiais būdais siūloma miestų erdves padaryti saugesnes be didesnio pareigūnų skaičiaus?
nuotrauka
Asociatyvi Pexels.com nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),

Pasak J. Čivinskaitės, nusikalstamumo problemos vien tik kriminalinės teisingumo sistemos nepajėgs išspręsti. Ieškant alternatyvių būdų jam kontroliuoti buvo pastebėta, kad nusikaltimams įtaką daro tam tikri aplinkos faktoriai, o jų valdymas gali padėti pavojinguose rajonuose sumažinti nusikalstamumą.

Taip dar 1971 m. buvo sukurtas nusikaltimų prevencijos per aplinkos dizainą – CPTED (angl. Crime Prevention Through Environmental Design) modelis, nagrinėjantis kaip aplinkos dizaino sprendimai gali sumažinti nusikalstamumą. Šio modelio sprendimai apima nuo sudėtingesnių erdvės išplanavimų iki paprasčiausių suoliukų vietos parinkimo, o pagrindinė mintis – geras matomumas. Deja, kaip pastebi absolventė, planuojant miesto erdves Lietuvoje dar retokai atsižvelgiama į šio metodo galimybes.

Justina ištyrė 10 skirtingo išplanavimo Kauno kvartalų, o gilesniems tyrimams pasirinko kvartalą Gričiupio rajone, prie Kovo 11-osios g. Iš rezultatų paaiškėjo, kad šios vietos saugumui didžiausią proveržį gali daryti teritorijos stebėjimas bei aiškus nuosavybės jausmo sukūrimas.

„Šiam jausmui, dar kitaip apibrėžiamam kaip teritorijų tvirtinimui, sustiprinti naudojamos įvairios formos – ženklinimas, tvoros ar kitokie dizaino elementai, atskiriantys ribas tarp privačių ir viešų erdvių. Taip pat užtikrinimas, kad visos erdvės turėtų aiškią funkciją ir būtų naudojamos, prižiūrimos. Nusikalstamumą skatina net elementariausi sulaužyti suolai, šiukšlės, netvarkingi konteineriai“, – pasakoja KTU Statybos ir architektūros studijų absolventė.

Daugiau matomumo – mažiau nusikalstamumo

Ji tikina, kad tirtame kvartale viena iš didžiausių problemų buvo apšvietimo bei žmonių aktyvumo tamsiuoju paros metu trūkumas. Skaičiuojama, kad tamsiuoju paros metu, norint jaustis saugiau, kito žmogaus veidą reikia įžiūrėti bent iš 7,5 metrų. Ten, kur mažesnė tikimybė būti pastebėtiems, ten ir galimybė nusikalsti – didesnė. Šiuo klausimu galėtų padėti ir naujai kuriami verslai, visą parą veikiantys traukos centrai ar judresnis eismas.

Studentės mintims pritaria ir „Erdvinės miesto struktūros ir gyventojų saugumo“ mokslinę studiją kartu su bendraautoriais atlikęs KTU Statybos ir architektūros fakulteto profesorius Kęstutis Zaleckis.

„Remiantis erdvės sintaksės teorija, teritorijos pavojingumas priklauso nuo įvairių su matomumu susijusių faktorių. Tai ir fasadų uždarumas, durų bei langų vietos. Atlikto tyrimo metu buvo nustatyta, kad Lietuvoje sovietmečiu kažkodėl buvo populiaru pagrindines gatves ir daugiabučių rajonus atskirti gyvenamaisiais, atskirą sodą turinčiais namais. Tokių gatvių galima rasti visoje Lietuvoje. Jos didina teritorijos pavojingumą, nors tuo metu miestus projektavę specialistai tikėjosi priešingo rezultato“, – sako K. Zaleckis.

Pasak jo, reikia atsižvelgti į tai, kiek laiko žmogus pamatęs lauke vykstantį užpuolimą ar kitą pagalbos reikalaujantį įvykį, užtruktų išeiti iš pastato, atbėgtų suteikti pagalbą bei koks žmonių srautas pro tokią vietą praeina ar pravažiuoja. Kaip pastebi mokslininkas, būtent tolesnės vietos nuo gatvių, pagrindinių įėjimų sukuria nesaugumą daugiabučių kvartaluose.

Paprasti būdai didinti saugumą parkuose

Saugumo situaciją įvairūs planavimo sprendimai gali pakeisti ir parkuose, kuriuose paskutiniu metu buvo įvykdytas ne vienas skausmingas nusikaltimas.

Kaip teigiama, juose dėl pastatų stygiaus kontrolė yra mažesnė, tad ji turi būti kuriama kitais būdais. Pasak K. Zaleckio, norint ją padidinti, reikia atsižvelgti į takų išdėstymą ir matomumą.

„Parko takų tinklas turi būti suregztas taip, kad priekyje pamačius pavojingą žmonių grupę, būtų galimybė pakeisti savo maršrutą. Taip pat turi būti užtikrintas geras matomumas. Kitaip sakant, iš vieno tako ar net nuo gatvės turi matytis, kas vyksta kituose parko takuose. Tai galima pasiekti žemaūge augalija ar, priešingai, aukšta laja pasižyminčiais medžiais“, – vardija KTU profesorius.

Kiti parko saugumą skatinantys būdai – žmonių susirinkimo vietos, tokios kaip treniruokliai, šachmatų lentos, stalo teniso ar vaikų žaidimų aikštelės. Jos padidina čia esančių žmonių skaičių, daro jį įvairesnį. Saugumą parke taip pat didina žinojimas, kad jis stebimas vaizdo kamerų bei jame patruliuoja policija. Kuo dažniau ji lankosi, tuo parkas tampa mažiau patrauklus negerų motyvų turintiems asmenims.

Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2024-11-07 16:10
Lapkričio 13 d. Aplinkos ministerija kartu su Vilniaus miesto savivaldybe ir Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija kviečia į XVIII Lietuvos urbanistinį forumą „15 minučių miestas: sprendimai tvariam augimui?". Renginys vyks Vilniuje, „Dūmų fabriko" erdvėje (Dūmų g. 5). Jo dalyviai diskutuo...
nuotrauka
2024-11-07 14:16
Šiandieniniai miestai susiduria su daugybe iššūkių: apleistos pramoninės teritorijos, kintantys socialiniai poreikiai ir augantis gyventojų skaičius reikalauja naujų sprendimų. Miestų rajonų konversija – tai procesas, leidžiantis atgaivinti senus industrinius kompleksus ir pritaikyti juos šiuolaikin...
nuotrauka
2024-11-06 07:43
Įsibėgėjant rudeniui ir ilgėjant vakarams, namuose norisi daugiau jaukumo. Jį sukurti gali padėti ne tik vilnonis pledas, karštos arbatos puodelis ar obuoliais kvepiantis pyragas – tinkamai parinktas apšvietimas namus užpildys švelnia šviesa ir ramia nuotaika.
nuotrauka
2024-11-04 09:49
Nuo lapkričio 1 d. įsigaliojo Statybos įstatymo pokyčiai, kurie apima ir įvairių projektavimo, statybą leidžiančių dokumentų nagrinėjimo, derinimo procesą per informacinę sistemą „Infostatyba". Vilniaus miesto savivaldybė informuoja, kad dokumentų pridavimas, derinimas nuo lapkričio 1 d. gali užtruk...
nuotrauka
2024-10-25 13:37
„FIXUS Mobilis“ tęsia pernai pradėtą edukacinių vaizdo klipų ciklą, skirtą istorinių statinių prevencinės priežiūros pagrindams. Nemokamas ir laisvai prieinamas naujas videomokymų serijas kviečiama žiūrėti „FIXUS Mobilis“ YouTube kanale.
nuotrauka
2024-10-24 09:42
Spalio 11 dieną Vilniaus rotušėje iškilmingai įteikti Lietuvos architektų sąjungos (LAS), šiais metais atšventusios veiklos šimtmetį, apdovanojimai: Architektūros Riterio ordinai ir LAS Garbės ženklai.
nuotrauka
2024-10-23 15:36
„Impact Day" (liet. Poveikio diena) Taline – didžiausias poveikio ir tvarumo temoms skirtas festivalis Baltijos ir Šiaurės šalyse, kuriame šiemet dalyvavo ir „Eika" grupės vadovas Domas Dargis. Diskusijoje „Crafting sustainable urban spaces for better living" (liet. Kuriant tvarias urbanistines erdv...
nuotrauka
2024-10-22 14:59
„Stock-office“ koncepcija, kurioje verslas gali vienoje erdvėje sutalpinti biurą, sandėlį ir prekybos vietą, pastaraisiais metais tampa vis populiaresnė. Šios erdvės itin patrauklios verslui, tačiau jų interjeras dažnai lieka funkcionalus, bet neišsiskiriantis kūrybiškumu. „Urban HUB“ projekte, Kaun...
nuotrauka
2024-10-22 10:30
Inovatyvios mokymo(si) erdvės tampa vienu svarbiausių šiuolaikinio aukštojo mokslo transformacijos elementų. Kauno technologijos universitetas (KTU) Studentų g. 50 įrengė unikalias iššūkiais grįsto mokymosi metodams pritaikytas erdves, kurios ne tik modernizuoja infrastruktūrą, bet ir iš esmės keiči...
nuotrauka
2024-10-16 15:35
Pirmadienį Vilniaus miesto savivaldybėje visuomenei pristatytos Daugiabučių modernizacijos architektūros gairės, kurias kūrė architektų ir daugiabučių atnaujinimu sostinėje besirūpinanti komanda. Pasiūlymus šioms gairėms galima teikti iki spalio 31 dienos.
nuotrauka
2024-10-16 12:03
Spalio 11 d. Vilniaus rotušėje paskelbti 2024 metų konkurso Žvilgsnis į save nugalėtojai.
nuotrauka
2024-10-14 09:36
Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė penktadienį pasveikino šalies architektų bendruomenę, mininčią Lietuvos architektų sąjungos 100-mečio sukaktį.
nuotrauka
2024-10-11 13:30
Už Tuskulėnų Rimties parko Vilniaus Žirmūnų seniūnijoje esanti teritorija su nenaudojamais angaro, dirbtuvių, sandėlių pastatais pradeda įgauti naują veidą. Architektūrinio konkurso laimėtojai – architektūros studija „Aketuri" – paskelbė jau parengę projektinius pasiūlymus naujai irklavimo bazei.
nuotrauka
2024-10-11 08:15
Pagal ARCHITEKTŪROS LINIJOS architektų koncepciją Rokiškyje sukurtas paminklas Tyzenhauzams. Projekto autoriai architektai prof. Gintaras Čaikauskas ir Faustas Lasys laimėjo 2022 m. Rokiškio rajono savivaldybės paskelbtą idėjų konkursą Tyzenhauzų giminės įamžinimui.
nuotrauka
2024-10-10 11:10
Šią savaitę VILNIUS TECH viešėjo Ukrainos parlamento žmogaus teisių komisaro atstovas ir Tarptautinės žmogaus teisių agentūros „West Support" atstovas iš Ukrainos Mykyta Kozyrenko. Vizito metu jis susitiko su Vilniaus Gedimino technikos universiteto rektoriumi ir modulinių baldų, sėkmingai naudojam...
nuotrauka
2024-10-02 09:27
Vilniaus miesto savivaldybė kartu su daugiabučių renovacijos projektus administruojančia įstaiga „Atnaujinkime miestą" ir „2XJ" architektais pristato Daugiabučių modernizacijos architektūros gaires. Tikimasi, kad architektų ir renovacijos ekspertų parengta studija ateityje padės užtikrinti kokybišką...
nuotrauka
2024-10-01 10:13
Sostinės centre prie Bernardinų sodo esantys nenaudojami pastatai – XVII a. menantys Kirdiejų rūmai – bus atnaujinami, o juose įsikurs Vilniaus muziejus. Rūmų komplekso sutvarkymo ir įveiklinimo idėjos autoriai praeitą savaitę gyventojams pristatė projektinius pasiūlymus.
nuotrauka
2024-09-27 16:03
Kauno miesto savivaldybė paskelbė architektūrinės idėjos konkursą, kviesdama projektuotojus prisidėti kuriant gyvesnį bei patrauklesnį senamiestį. Keliami 3 tikslai: dabartinę Kauno pilies aikštelę paversti žalia laisvalaikio oaze, po ja numatyti požeminį automobilių parkavimą, o netoliese trikampės...
nuotrauka
2024-09-27 07:31
Įmonės ARCHITEKTŲ GILDIJA padalinys Team4BIM.com dalyvavo Kopenhagoje vykusioje parodoje-konferencijoje, kurioje buvo aptariamas statybos, projektavimo bei pastatų eksploatavimo proceso skaitmenizavimas, siekiant užtikrinti efektyvesnius procesus bei mažinti neigiamą poveikį aplinkai. Konferencijoje...
nuotrauka
2024-09-25 15:46
Naujos mokyklos Ukrainoje kils sparčiau – Milano ir Turino architektūros studija „Scandurra Studio Architettura" jau rengia adaptyvų tipinį techninį projektą pagal savo projektinį pasiūlymą „NEW – Neighbourhood for Educational Wonder" (angl. „edukacinio stebuklo kvartalas"), laimėjusį Lietuvos inici...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras