2023 birželio 7 d. trečiadienis, 4:46
Reklama  |  facebook

KTU ekspertai tikina: atėjo laikas keisti pastatų energinio naudingumo sertifikavimo sistemą

2021-10-12 09:48
Jau daugiau nei dešimtmetį galioja Europos Sąjungos (ES) reikalavimas statant, parduodant ar nuomojant pastatus pateikti jų energinio naudingumo sertifikatus (PENS). Pastatai vertinami skalėje nuo F iki A++ – pagal šį rodiklį galima vertinti, kiek išlaidų reikės jo apšiltinimui ir eksploatacijai.
nuotrauka
KTU SAF mokslininkė Lina Šeduikytė. KTU nuotr.


Minimos įmonės
KTU Statybos ir architektūros fakultetas,

Nuo 2021-ųjų norint statyti naują pastatą tenka jį suprojektuoti taip, kad jis atitiktų aukščiausią A++ kategoriją. Tačiau KTU Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) mokslininkų teigimu, šią sistemą reikia tobulinti, atsižvelgiant į statybų sektoriaus pokyčius bei suvienodinti sistemas visoje ES.

Ekspertai tikina, kad sertifikavimas atlieka svarbų vaidmenį, nes tai – skaidri informacijos priemonė pastatų savininkams ir su nekilnojamu turtu susijusiems asmenims, be to, tai yra vienas iš svarbiausių informacijos apie energijos vartojimo efektyvumą ES pastatų fonde šaltinių. Nerenovuoti daugiabučiai Lietuvoje siekia E-F energines klases, po renovacijos dauguma pasiekia C klasę. Taip pat yra išskirtinių pavyzdžių, kai po renovacijos pasiekiama ir A+ klasė.

Skaičiuojama, kad ES pastatams tenka 40 proc. visos sunaudojamos energijos, jie išskiria 36 proc. visų šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Siekiant padidinti pastatų energinį efektyvumą, buvo sukurtos Europos parlamento ir Tarybos direktyvos dėl pastatų energinio naudingumo ir energijos vartojimo efektyvumo.

Rugsėjį vykusiame renginyje „Build Back Smarter: the digital potential of the Energy Performance of Buildings Directive“ buvo diskutuojama apie pastatų energinio naudingumo direktyvos skaitmeninį potencialą ir darnumą.

Renginio metu Europos komisijos „DG Grow“ generalinė direktorė Kersin Jorna teigė, kad dabartinės sąlygos suteikia puikias galimybes verslui tiek dėl darbo vietų kūrimo renovuojant standartų neatitinkančius ES šalių pastatus (Europos mastu tokių pastatų yra per 75 proc.), tiek ir mažinant šildymo sąskaitas gyventojams bei prisidedant prie CO2 emisijų mažinimo. K. Jorna pabrėžė, kad ypatingą vaidmenį turės su šiuolaikinėmis technologijomis susijusios veiklos statybos sektoriuje, kurios gali prisidėti prie pastatų skaitmenizavimo ir išmanaus valdymo.

Siūloma įtraukti daugiau rodiklių

Tačiau pasak mokslininkų, dabar naudojamas energinio naudingumo sertifikatas neapima daug šiuo metu aktualių temų, tokių kaip tvarumo klausimai, energijos taupymas, COpėdsako mažinimas, žmonių gyvenimo kokybės užtikrinimas. Vis dažniau svarstoma, kad dabartiniai standartai turėtų keistis, atsižvelgiant į paminėtus aspektus ir skaitmenizacijos procesus. Prie naujos sistemos kūrimo prisideda ir KTU mokslininkai.

„Šiuo metu su tarptautiniais partneriais vykdome ES programos „Horizontas 2020“ lėšomis finansuojamą projektą „Naujos kartos skaitmeninis dinaminis pastatų energinio naudingumo sertifikavimas vartotojų sąmoningumo ir kokybės didinimui (D^2EPC)“, kurio metu siekiame sukurti naują dinaminę sertifikavimo sistemą, kuri nagrinėtų visą pastato gyvavimo ciklą, atsižvelgtų į darnumo, komforto ir energijos taupymo klausimus“, – universiteto pranešime cituojama KTU SAF mokslininkė Lina Šeduikytė.

L. Šeduikytės teigimu, į šiuo metu kuriamą naują dinaminį modelį siūloma įtraukti pažangiojo parengtumo rodiklio (angl. SRI), patalpų oro kokybės vertinimo, gyvavimo ciklo analizės (angl. LCA), finansinių baudų / paskatinimo rodiklių, BIM ir pastatų skaitmeninių dvynių bei GIS integracijų aspektus. PENS skaitmenizavimas leistų supaprastinti procesus ir vartotojui pateikti patogią ir išsamią informaciją.

 Į šiuo metu kuriamą naują dinaminį modelį siūloma įtraukti pažangiojo parengtumo rodiklio (angl. SRI), patalpų oro kokybės vertinimo, gyvavimo ciklo analizės (angl. LCA), finansinių baudų / paskatinimo rodiklių, BIM ir pastatų skaitmeninių dvynių bei GIS integracijų aspektus.

„Įvedus naujus rodiklius, susijusius su patalpų oro kokybe ir komfortu, PENS taps išsamesniu dokumentu, darančiu teigiamus pokyčius vartotojų požiūriui ir elgsenai. Tarkim, pažangiojo parengtumo rodiklio naudojimas galėtų padidinti supratimą apie išmaniųjų pastatų pranašumą, ypač energijos suvartojimo srityje, paskatinti vartotojus diegti pažangias technologijas statyboje“, – teigia L. Šeduikytė.

Statybos sektorius su valstybinių institucijų paskatinimų ar be jų vis aktyviau taiko statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas, tačiau dauguma ES šalių dar nenaudoja BIM ar kitų skaitmeninių dokumentų sertifikatų išdavimui, nes pirmųjų taikymas nėra reglamentuotas ar privalomas. Per ateinančius metus Belgija ir Nyderlandai planuoja pasirengti metodikas kuomet BIM bus naudojamas PENS skaičiavimams.

Iššūkis – suvienodinti sistemas ir skaitmenizavimo modelius

Mokslininkai jau atliko esamų ES valstybių teisinių bazių analizę. Nepaisant teigiamo dabartinių sertifikato indėlio į pastatų energinio naudingumo gerinimą, esamos situacijos ES šalyse atskleidė daugybę apribojimų.
 
„Būtina sukurti holistinę sistemą, skirtą stiprinti ir gerinti sertifikatų kokybę ir taikymą, įvedant naujus ir ekonomiškai efektyvius pastatų ir sistemų energinio naudingumo vertinimo metodus ir suvienodinti sistemas. Dauguma ES valstybių turi nacionalines duomenų bazes su patvirtintais vertinimo šablonais. Bet yra ir išimčių, pavyzdžiui, Rumunijoje nėra standartinių šablonų, tad ekspertai įkelia PENS įvairiais formatais“, – sako L. Šeduikytė.
 
Sertifikatų atnaujinimas gali būti susietas pasirenkant papildomus naujus rodiklius. Kaip ir buvo minėta, paaiškėjo, kad dauguma ES šalių nenaudoja BIM ar kitų skaitmeninių priemonių jų išdavimui. Būtų naudinga išduoti PENS, kurie pagrįsti realaus laiko duomenimis ir pažangiomis priemonėmis, integruotomis į BIM.

Darnumas statybos sektoriuje – misija įmanoma

Šiuolaikinės visuomenės sąmoningumas ir atsakingumas didėja – tai atsispindi ir įmonių veiklose. Vis daugiau įmonių kelia sau iššūkius ir uždavinius, kaip mažinti COpėdsaką veiklos procesuose, kaip būti lyderiaujančiomis ir darniomis įmonėmis.

Statybos procese atsiranda poreikis pereiti prie visapusiško pastatų aplinkosauginio efektyvumo vertinimo ir išplėsti suvokimą apie tikrąjį pastato poveikį aplinkai. Šiam tikslui siūloma naudoti gyvavimo ciklo analizę (angl. LCA) ir specialiai atrinktus rodiklius. Atliekant šį vertinimą, būtų galima pasiūlyti projektuotojams ir inžinieriams padidinti pastato aplinkosauginį efektyvumą pirminiame projektavimo etape. Gyvavimo ciklo analizė leidžia įvertinti bet kokios sistemos poveikį aplinkai per visą jos gyvavimo ciklą: nuo reikalingų medžiagų išgavimo, gamybos, iki naudojimo ir utilizavimo / antrinio panaudojimo.

„Įgyvendinamo projekto idėja yra sukurti naujų rodiklių ir pažangių technologijų rinkinį, kuris įgalintų dinamišką PENS koncepciją, leidžiančią stebėti pastato duomenis realiu laiku ir reaguoti į pastato energinio efektyvumo ir kitų parametrų pokyčius. Siūloma įdiegti pažangias finansines schemas, kurios remtųsi paskatinimu (pvz., mokesčių lengvatos) tiems pastatų savininkams, kurie viršija PENS lūkesčius arba baudomis tiems, kurie neatitinka klasės reikalavimų.

Atsižvelgiant į bendrą kontekstą, akivaizdu, kad BIM naudojimas yra neišvengiamas dėl supaprastintų procedūrų renkant duomenis. Tikimasi, kad D^2EPC projekto koncepcija pavers PENS į patogią, patikimą ir ekonomiškai efektyvią ir informatyvią priemonę, skirtą plačiai visuomenei (pastatų gyventojams, savininkams.) ir profesionalams (projektuotojams, inžinieriams, pastatų valdytojams)“, – teigia KTU SAF mokslininkė L. Šeduikytė.
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2023-06-06 10:03
Darbo kodekso 44 str. numato darbdavio pareigą pranešti darbuotojui apie darbo sąlygas. Be to, iki darbo pradžios darbdavys privalo pateikti darbuotojui informaciją apie darbo funkcijos apibūdinimą ar aprašą arba darbo (pareigybės arba pareigų, profesijos, specialybės) pavadinimą ir, jeigu nustatyta...
nuotrauka
2023-06-05 13:07
Vilniaus apygardos teismas kaltu dėl piktnaudžiavimo pripažino buvusį Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) Teisės departamento direktorių Tautvydą Jakutį. Teismas jam skyrė galutinę 24 479 eurų baudą. Dar penki asmenys nuteisti už prekybą poveikiu. Jie turės sumokėti teismo skirtas baudas nuo 11 29...
nuotrauka
2023-06-05 06:41
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas gegužę atmetė UAB „Zarasų projektas“ apeliacinį skundą ir paliko galioti Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimą, kuriuo panaikintas Vilniaus savivaldybės administracijos išduoto statybos leidimo (SLD) statyti daugiabutį gyvenamąjį namą, atra...
nuotrauka
2023-06-05 06:22
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) gauto skundo dėl galimai neteisėtai pastatytos tvoros su atramine sienele pagrindu atliko faktinių duomenų patikrinimą Šiauliuose, Ginkūnų g. Patikrinimo metu išaiškinta ir daugiau šiurkščių pažei...
nuotrauka
2023-06-04 14:40
Vienoje seniausių Vilniaus senamiesčio gatvių už 1,071 mln. eurų parduodamos patalpos istoriniame Vaistinės name. Tai vienas pirmųjų Šv. Jono gatvėje atsiradusių mūrinių pastatų, išsaugojęs bėgančių laikmečių pėdsakus nuo pat ankstyvosios gotikos iki šių dienų.
nuotrauka
2023-06-04 12:13
Nekilnojamojo turto ekspertai sutaria, kad esminę įtaką pardavimams daro išaugusi 6 mėnesių EURIBOR palūkanų norma – šiuo metu ji siekia 3,78 proc., kai praėjusį mėnesį buvo 3,622 proc.
nuotrauka
2023-06-03 07:29
Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras, gindamas viešąjį interesą, priėmė nutarimą, kuriuo įpareigojo Trakų rajono savivaldybės administraciją pašalinti pažeidimus Trakuose, Akmenos ežero pakrantėje esančioje valstybės žemėje, kurie nustatyti vienai įmonei leidus pastatyti terasas ir įrengti dvi...
nuotrauka
2023-06-02 11:37
Kauno oro uostas žengia svarbų strateginį žingsnį – skelbiami tarptautiniai rangovų atrankos viešieji pirkimai keleivių terminalo ir šiaurinio perono plėtros projektams. Šių metų duomenys rodo, kad keleivių srautai Kauno oro uoste yra rekordiniai ir lenkia ankstesnes prognozes. Jei ši tendencija išl...
nuotrauka
2023-06-01 14:35
Vakar, gegužės 31 d. pasibaigus kvietimui daugiabučiams atnaujinti, buvo gauta arti 500 paraiškų. Preliminariais skaičiavimais bendra investicijų suma siekia apie 440 mln. eurų.
nuotrauka
2023-06-01 12:01
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) informuoja apie nuo birželio 1 d. koreguojamus dalies teikiamų paslaugų įkainius. Jie keičiami įvertinus pastarųjų metų pokyčius statybos sektoriuje ir išaugusias sąnaudas gerinant paslaugų kokybę ir prieinamumą.
nuotrauka
2023-06-01 05:56
Šiandien, birželio 1 d., prasideda pagrindinis priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas ir profesinio mokymo įstaigas. Į valstybės finansuojamas studijų vietas universitetuose ir kolegijose šiemet numatoma priimti 12,7 tūkst. pirmakursių. Profesinio mokymo įstaigose valstybės finansavimą planuojama ...
nuotrauka
2023-05-31 15:46
Vyriausybė pritarė, kad UAB Statybos produkcijos sertifikavimo centras (SPSC) būtų perduodamas Vilniaus Gedimino technikos universitetui (VILNIUS TECH). Tai sudarys palankias sąlygas VILNIUS TECH studentams ir mokslininkams kartu su bendrovės specialistais vykdyti aukšto lygio mokslinius tyrimus, ek...
nuotrauka
2023-05-31 09:55
Po pareigūnų atliktų kratų grindų dangą pardavinėjusios uostamiesčio įmonės akcininkas ir direktorė sulaukė įtarimų dėl mokesčių vengimo ir keletą metų apgaulingai tvarkytos bendrovės finansinės apskaitos. Įtariama, kad asmenys į valstybės biudžetą galėjo nesumokėti beveik 412 tūkst. eurų pridėtinės...
nuotrauka
2023-05-30 14:29
AB Lietuvos automobilių kelių direkcija kreipiasi į projektuotojus, kad rengdami kelių tvarkymo projektus, visais atvejais įvertintų galimybes išsaugoti kuo daugiau medžių, pritaikant kitas inžinerines saugos priemones, kurios apsaugotų eismo dalyvius.
nuotrauka
2023-05-30 09:55
Pagal Darbo kodekso 30 straipsnio 3 dalį darbdavys privalo imtis visų būtinų priemonių smurto ir priekabiavimo prevencijai užtikrinti ir aktyvių veiksmų pagalbai asmenims, patyrusiems smurtą ar priekabiavimą, suteikti.
nuotrauka
2023-05-30 06:26
Po Europos Komisijos paskelbtos Naujojo Europos bauhauzo iniciatyvos Aplinkos ministerija pradeda skatinti daugiabučių kvartalinę renovaciją. Modernizuojant daugiabučius itin daug dėmesio bus skiriama kvartalo visumai. Planuojama atrinkti iki dešimties Lietuvos savivaldybių, kuriose ši iniciatyva bū...
nuotrauka
2023-05-29 12:56
Pastarojo meto padėtį ir dabartinius iššūkius puikiai apibendrina Europos Sąjungos (ES) ekonomikos komisaro Paolo Gentiloni pareiškimas, kuriame teigiama, kad Rusijos invazija sukelia ne tik neapsakomas kančias ir destrukciją Ukrainoje, bet taip pat trukdo Europos ekonomikos atsigavimui. Karas padid...
nuotrauka
2023-05-29 06:02
Statybos inžinerijos studentų skaičius per pastaruosius keliolika metų sumažėjo kelis kartus. Lietuvoje inžinerijos studentų – tebestudijuojančių ir jau baigusių – ieško taip pat ir užsienio kompanijos. Ką daryti, kad daugiau moksleivių pasirinktų statybos inžineriją, diskutavo Lietuvos statybininkų...
nuotrauka
2023-05-27 09:24
Vilniaus vystymo kompanija mieste vystomiems projektams rengia atviro projekto konkursus. Projektuotojai kviečiami kurti kokybiškus, šiuolaikines tendencijas atitinkančius bei racionalių sprendimų pastatus. Šiuos konkursus vertina kompetentingi komisijos nariai, kurių atranką skelbia Vilniaus vystym...
nuotrauka
2023-05-26 09:27
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija papildomai skirs 3 mln. eurų jaunoms šeimoms finansinei paskatai pirmajam būstui įsigyti. Šių lėšų turėtų pakakti daugiau kaip 200 jaunų šeimų, kurios laukia pažymos, patvirtinančios jų teisę į finansinę paskatą. Daugiau lėšų jaunoms šeimoms finansinei paskat...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos