2023 spalio 3 d. antradienis, 18:22
Reklama  |  facebook

KTU mokslininkai išskyrė 4 skaitmeninių technologijų kuriamus pranašumus verslui

2023-05-18 11:45
Skaitmenizacija ir verslo procesų integracija visada buvo svarbiausiais Pramonės 4.0 aspektais, tačiau COVID-19 pandemijos kontekste verslų skaitmeninimas įgavo tik dar didesnį pagreitį ir reikšmę. Skaitmenizacijos nauda akivaizdi, ji dažnai tampa ir didelių verslui kylančių iššūkių priežastimi. Kasdien atsirandant vis naujiems technologiniams įrankiams bei sistemoms, verslai dažnai susiduria su sunkumais jas tinkamai įvertinti, pasirinkti ir diegti.
nuotrauka
Mantas Vilkas, KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto bei projekto „IN4ACT“ mokslininkas. KTU nuotr.


Minimos įmonės
KTU Ekonomikos ir verslo fakultetas,
Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai iškėlė klausimą – kokią realią svarbą skaitmeninės technologijos turi įmonėms ir kaip jos palengvina verslo procesų integraciją šiandieninėje Pramonės 4.0 aplinkoje?

Skaitmenizacija kiekviename žingsnyje

Į gaminius ar produktus integruotos stebėjimui bei kontrolei skirtos skaitmeninės technologijos leidžia rinkti, pasiekti, įvertinti, pateikti ir komunikuoti su atitinkamais veiksmais susijusią informaciją, taip sukurdamos pranašumus verslo procesų integracijai. Įvertindami tai, KTU mokslininkai siekė nustatyti kokius konkrečius pranašumus skaitmeninės technologijos gali sukurti verslo procesų integracijoje.

Mokslininkai pasirinko tirti vieną skaitmenine pažanga garsėjančią nerūdijančio plieno virtuvės gaminių rinkos lyderę.

„Tyrimas leido atsakyti į 2 verslo procesų valdymo ir integracijos studijų krypčiai aktualius klausimus: kaip skaitmeninės technologijos palengvina verslo procesų valdymą Pramonės 4.0 kontekste ir kokius konkrečius pranašumus ir mechanizmus skaitmeninės technologijos gali įnešti į verslo procesų integraciją“, – KTU pranešime cituojamas Mantas Vilkas, KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto bei projekto „IN4ACT“ mokslininkas.

Anot M. Vilko, teisingai pasirenkamos ir integruojamos skaitmeninės technologijos atlieka kritiškai svarbų vaidmenį įmonių procesų valdyme. Pvz., tyrime analizuojama įmonė naudoja daugybę skaitmeninių technologijų – nuo kompiuterizuotos projektavimo programinės įrangos iki vidinės komunikacijos sistemų skirtingiems veiklos procesams.

Keturi pranašumai

Analizuojant visus verslo procesuose įgyvendintus skaitmeninius sprendimus, mokslininkams pavyko išskirti keturis pagrindinius visų technologijų suteikiamus pranašumus. Tai – prieiga, atnaujinimas, dalijimasis ir iniciavimas.

„Pavyzdžiui, programinė įranga padeda padidinti procesų dalyvių gebėjimus, o prie skirtingų elementų, tokių kaip gaminiams reikalingos detalės, prikabinti QR kodai leidžia lengvai sekti procesams reikalingų atsargų kiekius ar jų vietas sandėlyje“, – sako M. Vilkas.

Atnaujinimo ir iniciavimo mechanizmus mokslininkas apibūdina kaip veiksnius, leidžiančius sklandžiai susieti visas įmonės veiklas bei procesus. Atnaujinimo pranašumas apibrėžiamas kaip automatizuotas informacijos apie įmonės procesams reikalingų elementų ar veiklų būseną atnaujinimas, kuris vėliau yra naudojamas sprendimų priėmėjų, tolesnių procesų dalyvių ar IT sistemų.

Tuo tarpu iniciavimas gali būti apibūdinamas kaip automatizuotas veiksmų generavimo procesas, kurį lemia kitų verslo procesuose generuojamų veiklų ar elementų esama būsena.

Dalijimosi ir prieigos mechanizmai yra tarpusavyje susiję kaip dvi skirtingos monetos pusės. Dalijimasis reiškia procesų dalyvių sąmoningas pastangas skleisti informaciją apie veiklas ar elementus tarp darbuotojų, o prieiga reiškia, jog proceso dalyviai lengvai ir realiuoju laiku gali gauti informaciją apie įmonės procesams naudojamus elementus ar veiklas.

Tikslas – automatizuoti

Mokslininkų teigimu, šios keturios tyrime išryškėjusios savybės yra svarbiausios skaitmeninių technologijų kuriamos verslo procesų integravimo naudos. Prieigą, atnaujinimą, dalijimąsi ir iniciavimą užtikrinantys mechanizmai leidžia visiškai arba iš dalies automatizuoti informacijos ar verslo procesuose naudojamų elementų automatinį perdavimą, taip mažinant laiko, žmogiškųjų ar net finansinių kaštų sunaudojimą.

Skaitmeninės technologijos leidžia integruoti tiek paprastus, tiek sudėtingus verslo procesus.
Šio tyrimo rezultatai rodo, jog geriausių rezultatų pasiekti gali tik tos įmonės, kurios į skaitmeninių technologijų pasirinkimą bei integravimą žiūri atsakingai – analizuodamos, įvertindamos, suprasdamos visų procesų eiliškumą, logiką bei technologijų atveriamas galimybes. 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2023-10-03 13:54
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) už peržiūrai reikalingų dokumentų nepateikimą šešiems mėnesiams sustabdė UAB „Banduva“ kvalifikacijos atestato galiojimą.
nuotrauka
2023-10-03 13:02
Klaipėdoje paskutinius žingsnius žengia sveikatos centro įkūrimo procesas, pradėtas siekiant didesnio sveikatos paslaugų prieinamumo gyventojams. Galimybe dalyvauti kuriant sveikatos centrą Klaipėdoje jau susidomėjo daugiau nei trys dešimtys gydymo įstaigų visame uostamiestyje.
nuotrauka
2023-10-03 11:01
Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Šiame etape kvietimams suplanuota skirti 19,57 mln. eurų. Bendrai jungtinio projekto metu siekiama iki 2026 m. įre...
nuotrauka
2023-10-03 10:11
Planuojama, kad 2024 m. pradžioje Lietuvoje pradės veikti šiuo metu testuojama Nuotekų tvarkymo informacijos sistema, leisianti užtikrinti, kad į aplinką nepatektų nevalytos nuotekos. Taip pat sumažės administracinė našta nuotekų tvarkytojams ir jų veiklą prižiūrinčioms institucijoms.
nuotrauka
2023-10-03 07:21
Nuo praėjusių metų pradžios Lietuvoje įsigaliojo statybos techninis reglamentas (STR), iš esmės keičiantis vėdinamo fasado naudojimą. Pagal STR, vėdinamam fasadui sukurti nebeužtenka to, kad visi komponentai būtų sertifikuoti. Dabar jis turi būti tiekiamas kaip vieno gamintojo elementas ir turėti ET...
nuotrauka
2023-10-02 16:23
Anot architektų, Vilniaus plėtra iki vieno milijono įmanoma nebent darant miestą kompaktiškesnį. Seime diskusiją apie milijoninį miestą surengusio Ateities komiteto pirmininko Raimundo Lopatos teigimu, apie Lietuvos sostinę verta mąstyti ir futuristiškai.
nuotrauka
2023-10-02 15:36
Rugsėjo 29 d. Mickūnuose, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Vilniaus rinktinės teritorijoje, atidarytas pirmasis, pilotinis, Inžinerinių priemonių parkas. Pradedama kurti valstybės gynybos metu kritiškai svarbi nauja kontrmobilumo sistema, kurią sudarys 18-ka tokio pobūdžio Inžinerinių priem...
nuotrauka
2023-10-02 10:47
Nors apie technologinio pramonės perversmo įtaką šalies verslams kalbama jau daugiau nei dešimtmetį, ekspertai prognozuoja, jog Lietuvos įmonių laukia dar didesni pasikeitimai. Anot Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto (KTU EVF) dekanės, profesorės dr. Editos Gimžauskienės...
nuotrauka
2023-10-02 10:36
Kauniečiams seniai pažįstamo studentų laisvalaikio klubo „Kolegos“ vietoje iškilo naujas unikalus pastatas – Kauno technologijos universiteto (KTU) tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. KTU Studentų miestelio vaizdą pakeitęs pastatas ne tik leido išsaugoti buvusio pastato arc...
nuotrauka
2023-10-02 07:48
Stogo langai įneša 3 kartus daugiau dienos šviesos negu fasadiniai langai. Kai kalbama apie stogo langus, dažniausiai pagalvojame apie šlaitinius stogus, bet ar žinojote, kad yra sprendimų, praplečiančių erdvės pojūtį namuose bei leidžiančių mėgautis puikiu vaizdu į dangų, ir plokštiems stogams?
nuotrauka
2023-09-30 14:29
Aplinkos ministerija parengė Statybinių atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimus, kurie paskatins perdirbtas statybines atliekas naudoti kaip antrinę žaliavą, užtikrins aiškesnį teisinį statybinių atliekų tvarkymo reguliavimą. Siūloma nustatyti kriterijų sistemą, kuri užtikrintų tinkamą inertinių staty...
nuotrauka
2023-09-29 15:56
Aplinkos ministerija patikslino, kokios institucijos nagrinės strateginio poveikio aplinkai vertinimo (SPAV) dokumentus, ir suteikė visuomenei daugiau galimybių dalyvauti SPAV procesuose bei į juos įsitraukti.
nuotrauka
2023-09-28 15:09
Mūsų visuomenėje yra išties įprasta praktika, kuomet būsto paskolos galimybėmis žmonės naudojasi prireikus naujo būsto – dažnai didesnio, erdvesnio ar tiesiog patogesnėje lokacijoje. Gauta suma panaudojama nekilnojamojo turto įsigyjimui ar būsto statymui, taip sukuriant visiškai naujas sąlygas komfo...
nuotrauka
2023-09-28 13:58
Nacionalinio stadiono vietoje intensyviai vyksta pasiruošimo darbai – sunkiasvorė technika kasa žemę ir ruošia vietą pamatams, įrengiami bandomieji pamatų poliai, gaminamos ir montuojamos statybinės konstrukcijos.
nuotrauka
2023-09-28 13:28
Aplinkos ministerijos apklausa atskleidė, kad žaliuosius pirkimus, t.y. darančius kuo mažesnį poveikį aplinkai visuose produkto gyvavimo ciklo etapuose, Lietuvoje vykdyti tampa vis paprasčiau.
nuotrauka
2023-09-28 12:07
Nuspręsta, kad fizinis barjeras gali būti įrengiamas ir prie valstybės sienos esančiose valstybės saugomų teritorijų šlapiose bei pelkėtose vietose.
nuotrauka
2023-09-28 11:53
Rengiantis Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais 2025 m. vasarį, Telšiuose ir Alytuje pradėti montuoti vieni svarbiausių sinchronizacijos įrenginių – sinchroniniai kompensatoriai. Jie padeda stabilizuoti elektros sistemos dažnį ir padidina tinklo dinaminį ...
nuotrauka
2023-09-27 12:48
Valstybės duomenų agentūra praneša, kad šių metų rugpjūtį statybos sąnaudų elementų kainos, palyginti su liepa, sumažėjo 0,3 procento, bet nuo pernai vasaros jos iš viso paaugo 2,9 proc.
nuotrauka
2023-09-27 12:18
Pernai Lietuvoje įvyko daugiau kaip 130 tūkst. nekilnojamojo turto (NT) sandorių, o turto įsigijimams su paskola prireikė profesionaliai įvertinti, kokia objektyvi įsigyjamo turto vertė. „Spinter tyrimų" atliktos apklausos duomenimis, už tai, kad turtą vertintų tik kvalifikuoti specialistai, pasisak...
nuotrauka
2023-09-27 11:17
Nuo rugsėjo 23 d. įsigaliojo Gaisrinės saugos pagrindinių reikalavimų pakeitimai, atveriantys galimybes statyti aukštesnius nei 5 aukštų visuomeninius pastatus, naudojant iš medienos ir organinių medžiagų pagamintus statybos produktus. Iki šiol maksimalus tokių pastatų aukštis negalėjo viršyti 5 auk...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos