2021 spalio 17 d. sekmadienis, 11:50
Reklama  |  facebook

Ką reikia žinoti, norint įdarbinti nepilnametį?

Agnietė VILKIŠIENĖ      2017-06-20 07:21
Prasidėjus vasaros sezonui darbdavių elektroninio pašto dėžutes užplūsta per atostogas nusprendusių padirbėti nepilnamečių laiškai. Kol vieni verslininkai svarsto, kokie specialūs reikalavimai keliami nepilnamečio įdarbinimui, kiti – dalijasi karčia patirtimi apie jaunuolių darbo ypatumus statybų sektoriuje.
nuotrauka
Asociatyvi LRV nuotr.


Minimos įmonės
Montuotojas, AB
LSA (Lietuvos statybininkų asociacija), VŠĮ
VDI (Valstybinė darbo inspekcija),

Draudžiamų darbų sąraše – nuo triukšmo iki toksinių medžiagų poveikio

Lietuvoje nepilnamečiai skirstomi į dvi amžiaus grupes, t. y. paaugliai nuo 16 iki 18 metų ir vaikai (iki 16 metų). Kiekvienai iš šių kategorijų galioja skirtingi įdarbinimo reikalavimai. Tačiau tiek vienu, tiek kitu atveju vadovas privalo sudaryti tinkamas sąlygas jaunuolio sveikatai ir saugai. Teisės aktų leidėjai saugias darbo sąlygas nepilnamečiams apibrėžia labai nevienareikšmiškai. Paliekamas platus horizontas interpretacijoms. Vadovas privalo įvertinti konkrečią riziką asmens vystymuisi ir nuspręsti, ar nepilnametis galės dirbti ir jeigu taip – kokį darbą.

Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) specialistai rekomenduoja vadovautis draudžiamų darbų sąrašu.

„Nepilnamečiai darbo metu negali ilgą laiko tarpą būti karštyje arba šaltyje. Jie negali dirbti su toksinėmis medžiagomis. Pavojingų medžiagų neturėtų būti ir jų darbo vietoje. Taip pat jaunuoliai negali dirbti su pavojingais įrenginiais. Šalia darbo vietos neturėtų būti prietaisų, kuriais kiltų grėsmė susižeisti“, – pasakoja VDI Asmenų aptarnavimo ir teisės taikymo skyriaus vedėja Irina Janukevičienė.

Galioja papildomi reikalavimai darbo vietai

Jeigu vadovas nusprendžia, kad nepilnametis yra pajėgus ir bus saugus dirbdamas paskirtą darbą,

jam privalo būti užtikrinta nekenksminga aplinka. Tarkim, patraukti įrenginiai kuo toliau nuo jauno asmens darbo vietos, taip pat atokiau turėtų atsidurti cheminės medžiagos, tokios, kaip dažai, skiedikliai.

Vėliau nepilnametis keliauja pas gydytoją, kad šis parašu patvirtintų jauno asmens tinkamumą dirbti numatytą darbą. Atsakingu už jaunuolį ir toliau laikomas vadovas.

Atleisti jauną asmenį taip pat sudėtinga, kaip ir įdarbinti

Net ir sklandžiai vykstant įdarbinimo procesui darbdavys įspraudžiamas į papildomus darbo laiko apskaitos reikalavimus. Tarkim, paaugliai gali dirbti ne daugiau kaip 8 valandos per parą ir ne daugiau kaip 40 valandų per savaitę. Taip pat pažymėtina, kad asmenims iki 18 metų draudžiama dirbti naktinį bei viršvalandinį darbą, budėti įmonėje ar namuose.

Nepertraukiamasis paros poilsis jauniems asmenims turi būti ne trumpesnis kaip 12 valandų ir apimti laiką nuo 22 valandos iki šeštos valandos. Asmenims iki 18 metų turi būti suteikiamos ne mažiau kaip dvi poilsio dienos per savaitę, o dirbti poilsio ir švenčių dienomis jauni asmenys gali tik gavus jų rašytinį sutikimą.

„Su jaunuoliais, kurie nusprendė padirbėti vasarą, dažniausiai pasirašomos terminuotos arba sezoninio darbo sutartys. Todėl jeigu darbuotojas neatvyksta į darbą arba kitaip netinkamai atlieka užduotis, su juo sutartis gali būti nutraukta, kaip ir su vyresniais jo kolegomis“, – pastebi VDI specialistė ir priduria, kad jeigu yra įdarbinamas vaikas iki 16 metų, apie tai privalo būti pranešta Valstybinei darbo inspekcijai. Šiemet tokių pranešimų jau gauta daugiau nei 90.

Jauniems asmenims darbo įstatymai nustato ir daugiau lengvatų. Draudžiama nepilnametį siųsti į komandiruotę. Atostogauti nepilnametis turi teisę irgi ilgiau, nei vos keliais metais už jį vyresnis, bet jau aštuonioliktą gimtadienį atšventęs kolega. Jaunam asmeniui nustatyta minimalių kasmetinių atostogų trukmė yra net 35 kalendorinės dienos.

Verslininkai: statybų sektorius – netinkama vieta nepilnamečiams 

Nuotraukoje dešinėje – Alfonsas Jaras 

Verslininkai perspėja, kad nepilnamečių įdarbinimas statybos įmonėje kelia didesnį galvos skausmą, nei kokiame kitame sektoriuje. AB „Montuotojas“ generalinis direktorius, Lietuvos statybininkų asociacijos Socialinių klausimų ir darbų saugos komiteto vadovas Alfonsas Jaras įvardija sunkumus, kuriuos patiria statybų bendrovės, kuomet jose pradeda dirbti jaunuolis, dar neturintis 18 metų.

„Mes dirbame padidinto pavojingumo objektuose. Tačiau ir kitose statybos sektoriaus įmonėse yra tokie pavojai, kaip darbas aukštyje, įrenginiai ir suvirinimo įranga. Jaunuoliui privalu skirti aprangą, kuri atitinka visus europietiškus standartus. Tačiau to nepakanka. Šalia reikia paskirti vadovą, mokytoją, kuris galėtų tokį darbuotoją apsaugoti ir prižiūrėti“, – pastebi A. Jaras.

2017 m. sausio–gegužės mėn. Valstybinėje darbo inspekcijoje (VDI) iš viso gauti 18 pranešimų apie mirtinus ir 60 apie sunkius nelaimingus atsitikimus darbe. Beveik 40 proc. nuo visų nelaimingų atsitikimų tenka darbuotojams, kurių darbo stažas yra iki vienerių metų. Skaičiuojant mirtinus atvejus, apie 30 proc. žuvusiųjų darbe dirbo vos pirmą mėnesį.

Tad jaunuoliui, kuris neturi 18 metų, yra ypatingai didelė rizika dirbti statybos objektuose.

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-10-15 21:07
Duonos, užkandžių ir šaldytų gaminių įmonė „Mantinga“ iš SEB banko pasiskolinto 21,32 mln. eurų. Didžiausia paskolos suma, 11,4 mln. eurų, bus skirta naujos sluoksniuotų gaminių linijos įsigijimui. 5,3 mln. eurų bus skirti vienos iš įmonės gamyklų rekonstrukcijai. Šios investicijos, kurių bendra ver...
nuotrauka
2021-10-15 07:30
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį, spalio 14 d., pasirašė Seimo priimtus Viešųjų pirkimų įstatymo ir susijusių įstatymų pakeitimus, kuriuos šalies vadovas inicijavo 2020 m. gegužės mėn.
nuotrauka
2021-10-15 07:23
Susisiekimo ministerija siūlo jau nuo ateinančių metų keliams finansuoti taikyti naują, aiškesniais kriterijais ir ilgalaikiu planavimu pagrįstą finansavimo sistemą. Tai numatyta Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšų administravimo sistemos pertvarkoje, kuriai jau pritarė Vyriausybė ir j...
nuotrauka
2021-10-14 10:41
500 ha sostinės teritorijoje, apimančioje Šeškinės, Pašilaičių ir Fabijoniškių rajonus, netrukus bus pradėti lietaus nuotekų sistemų rekonstrukcijos darbai. Rekonstrukcija suprojektuota taikant žaliosios infrastruktūros ir tvarios vandentvarkos principus.
nuotrauka
2021-10-14 09:54
Asmeniui, pardavusiam nekilnojamąjį turtą (NT), neišlaikius jo 10 metų, atsiranda prievolė deklaruoti už jį gautas pajamas ir sumokėti valstybei gyventojų pajamų mokestį, skaičiuojamą nuo skirtumo tarp gautų pajamų ir su to turto pardavimu susijusių patirtų išlaidų.
nuotrauka
2021-10-14 08:21
Analizuojant stojimo rezultatus, kaip pranešė Seimo Švietimo ir mokslo komitetas, paaiškėjo, kad tarp populiariausių studijų programų universitetuose išlieka medicina ir teisė, o kolegijose – tarptautinis verslas ir bendrosios praktikos slauga.
nuotrauka
2021-10-14 07:55
Aplinkos apsaugos departamentui stabdant dalį AB „Klaipėdos jūrų krovinių kompanija“ („Klasco“) veiklos, aplinkos ministras Simonas Gentvilas atkreipia dėmesį, kad aplinkosaugininkai priėmė sprendimą surinkę reikalavimus pažeidžiančio dulkėtumo įrodymus.
nuotrauka
2021-10-14 06:36
Jau ketvirtį amžiaus Alytuje įsikūrusi „Grinduva“ dalyvauja išskirtinių savo reikšme ir dydžiais objektų statybose. Pasak įmonės vadovo Tomo Vailionio, profesinė šventė yra tinkama proga dar kartą akcentuoti, kad žmonės yra svarbesni už procesus.
nuotrauka
2021-10-13 11:17
Aplinkos ministerija siūlo, kad statant objektus, finansuojamus iš valstybės ar savivaldybių biudžeto, statytojams būtų privaloma naudoti elektroninį statybos darbų žurnalą. Taip siekiama mažinti šešėlinę ekonomiką ir spartinti daugiabučių renovaciją.
nuotrauka
2021-10-13 07:03
Statybų sektoriaus aktualijos ir tendencijos nuolat keičiasi. Ilgą laiką dėmesys krypo į šilumos izoliavimą, vėliau – pastato išorinių konstrukcijų sandarumą, o paskutiniu metu aktualiausia tapo garso izoliacijos sprendimų svarba. Populiarėjančios lengvo mūro medžiagos dėl masės trūkumo dažnai negal...
nuotrauka
2021-10-12 09:48
Jau daugiau nei dešimtmetį galioja Europos Sąjungos (ES) reikalavimas statant, parduodant ar nuomojant pastatus pateikti jų energinio naudingumo sertifikatus (PENS). Pastatai vertinami skalėje nuo F iki A++ – pagal šį rodiklį galima vertinti, kiek išlaidų reikės jo apšiltinimui ir eksploatacijai.
nuotrauka
2021-10-11 14:32
Vyriausybėje aptartas Finansų ministerijos parengtas 2022 m. valstybės biudžeto projektas, kuriame didžiausias dėmesys skiriamas šalies saugumui, investicijoms į švietimą, žalesnę, inovatyvią ir aukštos pridėtinės vertės ekonomiką, taip pat gyventojų pajamų augimui, skurdo rizikos mažinimui.
nuotrauka
2021-10-11 10:13
Jei išrašyta ir pateikta sąskaita laiku nebuvo apmokėta, galite ne tik atgauti savo lėšas, bet ir turite teisę be įspėjimo iš skolininko gauti 40 Eur sumą. Ši teisė įmonei atsiranda, kai sueina terminas į sutartyje ar įstatyme nustatytas palūkanas.
nuotrauka
2021-10-11 09:31
Vilniaus oro uostas, priklausantis Lietuvos oro uostų tinklui, paskelbė tarptautinį viešąjį pirkimą ir pradeda ieškoti rangovo, kuriam bus patikėta statyti naująjį keleivių išvykimo terminalo modulį šiaurinėje oro uosto dalyje. Pastačius šį 14,4 tūkst. kv. metrų terminalą, bendras Vilniaus oro uosto...
nuotrauka
2021-10-08 08:05
Spalio 7 d. įvykusiame Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) visuotiniame narių susirinkime Dalius Gedvilas vėl buvo išrinktas asociacijos vadovu.
nuotrauka
2021-10-06 10:01
Daugiabučių namų renovacijai spartinti skirti teisės aktų pakeitimai, kuriuos siūlo Aplinkos ministerija, padėtų įgyvendinti Vyriausybės iškeltą siekį per metus atnaujinti po tūkstantį daugiabučių.
nuotrauka
2021-10-06 07:06
Į skolininkus orientuotos finansinio stabilumo priemonės, tokios kaip pradinio įnašo reikalavimas, paskolų įmokos ir trukmės ribojimas, apsaugojo vartotojus nuo per didelės finansinių įsipareigojimų naštos pandemijos sukelto šoko metu. Lietuvos banko tarptautinėje Makroprudencinės politikos konferen...
nuotrauka
2021-10-05 11:26
Kompensacijoms už atsinaujinančius energijos išteklius naudojančius šilumos siurblius arba biokuro katilus, įsigytus vietoje iškastinį kurą naudojančio seno šildymo katilo, gauta 1991 paraiškų už 5,52 mln. eurų. Aktyviausi buvo Vilniaus ir Kauno miestų bei rajonų gyventojai.
nuotrauka
2021-10-05 09:43
Nekokybišką, supuvusią ir standartų neatitinkančią medieną Azijos įmonėms siuntę uostamiesčio gyventojai stos prieš teismą dėl stambaus masto sukčiavimo, didelės vertės svetimo turto pasisavinimo, neteisėto disponavimo svetimomis mokėjimo kortelėmis ir apgaulingo apskaitos tvarkymo.
nuotrauka
2021-10-04 11:54
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nekurs naujos Skaidriai dirbančio asmens tapatybės identifikavimo sistemos ir nerinks papildomų duomenų iš rangovų ir statybininkų, kaip buvo planuota. Vietoj to pasinaudos „Sodros“ informacine sistema, apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybin...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos