Ką reikia žinoti, norint įdarbinti nepilnametį?
Draudžiamų darbų sąraše – nuo triukšmo iki toksinių medžiagų poveikio
Lietuvoje nepilnamečiai skirstomi į dvi amžiaus grupes, t. y. paaugliai nuo 16 iki 18 metų ir vaikai (iki 16 metų). Kiekvienai iš šių kategorijų galioja skirtingi įdarbinimo reikalavimai. Tačiau tiek vienu, tiek kitu atveju vadovas privalo sudaryti tinkamas sąlygas jaunuolio sveikatai ir saugai. Teisės aktų leidėjai saugias darbo sąlygas nepilnamečiams apibrėžia labai nevienareikšmiškai. Paliekamas platus horizontas interpretacijoms. Vadovas privalo įvertinti konkrečią riziką asmens vystymuisi ir nuspręsti, ar nepilnametis galės dirbti ir jeigu taip – kokį darbą.
Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) specialistai rekomenduoja vadovautis draudžiamų darbų sąrašu.
„Nepilnamečiai darbo metu negali ilgą laiko tarpą būti karštyje arba šaltyje. Jie negali dirbti su toksinėmis medžiagomis. Pavojingų medžiagų neturėtų būti ir jų darbo vietoje. Taip pat jaunuoliai negali dirbti su pavojingais įrenginiais. Šalia darbo vietos neturėtų būti prietaisų, kuriais kiltų grėsmė susižeisti“, – pasakoja VDI Asmenų aptarnavimo ir teisės taikymo skyriaus vedėja Irina Janukevičienė.Galioja papildomi reikalavimai darbo vietai
Jeigu vadovas nusprendžia, kad nepilnametis yra pajėgus ir bus saugus dirbdamas paskirtą darbą,jam privalo būti užtikrinta nekenksminga aplinka. Tarkim, patraukti įrenginiai kuo toliau nuo jauno asmens darbo vietos, taip pat atokiau turėtų atsidurti cheminės medžiagos, tokios, kaip dažai, skiedikliai.
Vėliau nepilnametis keliauja pas gydytoją, kad šis parašu patvirtintų jauno asmens tinkamumą dirbti numatytą darbą. Atsakingu už jaunuolį ir toliau laikomas vadovas.Atleisti jauną asmenį taip pat sudėtinga, kaip ir įdarbinti
Net ir sklandžiai vykstant įdarbinimo procesui darbdavys įspraudžiamas į papildomus darbo laiko apskaitos reikalavimus. Tarkim, paaugliai gali dirbti ne daugiau kaip 8 valandos per parą ir ne daugiau kaip 40 valandų per savaitę. Taip pat pažymėtina, kad asmenims iki 18 metų draudžiama dirbti naktinį bei viršvalandinį darbą, budėti įmonėje ar namuose.
Nepertraukiamasis paros poilsis jauniems asmenims turi būti ne trumpesnis kaip 12 valandų ir apimti laiką nuo 22 valandos iki šeštos valandos. Asmenims iki 18 metų turi būti suteikiamos ne mažiau kaip dvi poilsio dienos per savaitę, o dirbti poilsio ir švenčių dienomis jauni asmenys gali tik gavus jų rašytinį sutikimą.
„Su jaunuoliais, kurie nusprendė padirbėti vasarą, dažniausiai pasirašomos terminuotos arba sezoninio darbo sutartys. Todėl jeigu darbuotojas neatvyksta į darbą arba kitaip netinkamai atlieka užduotis, su juo sutartis gali būti nutraukta, kaip ir su vyresniais jo kolegomis“, – pastebi VDI specialistė ir priduria, kad jeigu yra įdarbinamas vaikas iki 16 metų, apie tai privalo būti pranešta Valstybinei darbo inspekcijai. Šiemet tokių pranešimų jau gauta daugiau nei 90.
Jauniems asmenims darbo įstatymai nustato ir daugiau lengvatų. Draudžiama nepilnametį siųsti į komandiruotę. Atostogauti nepilnametis turi teisę irgi ilgiau, nei vos keliais metais už jį vyresnis, bet jau aštuonioliktą gimtadienį atšventęs kolega. Jaunam asmeniui nustatyta minimalių kasmetinių atostogų trukmė yra net 35 kalendorinės dienos.
Verslininkai: statybų sektorius – netinkama vieta nepilnamečiams
Nuotraukoje dešinėje – Alfonsas Jaras
Verslininkai perspėja, kad nepilnamečių įdarbinimas statybos įmonėje kelia didesnį galvos skausmą, nei kokiame kitame sektoriuje. AB „Montuotojas“ generalinis direktorius, Lietuvos statybininkų asociacijos Socialinių klausimų ir darbų saugos komiteto vadovas Alfonsas Jaras įvardija sunkumus, kuriuos patiria statybų bendrovės, kuomet jose pradeda dirbti jaunuolis, dar neturintis 18 metų.
„Mes dirbame padidinto pavojingumo objektuose. Tačiau ir kitose statybos sektoriaus įmonėse yra tokie pavojai, kaip darbas aukštyje, įrenginiai ir suvirinimo įranga. Jaunuoliui privalu skirti aprangą, kuri atitinka visus europietiškus standartus. Tačiau to nepakanka. Šalia reikia paskirti vadovą, mokytoją, kuris galėtų tokį darbuotoją apsaugoti ir prižiūrėti“, – pastebi A. Jaras.
2017 m. sausio–gegužės mėn. Valstybinėje darbo inspekcijoje (VDI) iš viso gauti 18 pranešimų apie mirtinus ir 60 apie sunkius nelaimingus atsitikimus darbe. Beveik 40 proc. nuo visų nelaimingų atsitikimų tenka darbuotojams, kurių darbo stažas yra iki vienerių metų. Skaičiuojant mirtinus atvejus, apie 30 proc. žuvusiųjų darbe dirbo vos pirmą mėnesį.
Tad jaunuoliui, kuris neturi 18 metų, yra ypatingai didelė rizika dirbti statybos objektuose.