2023 balandžio 1 d. šeštadienis, 10:14
Reklama  |  facebook

Kaip kiekvienas galėtų prisidėti prie tvaresnės mirusiųjų aplinkos pagerbimo?

2022-10-31 09:14
Kiekvienais metais komunalininkai, atliekų tvarkytojai pastebi, kad nuo spalio iki lapkričio mėnesio vidurio, Vėlinių laikotarpiu, atliekų srautas kapinių teritorijoje padidėja kone dvigubai. Šiuo laikotarpiu žmonės stengiasi aplankyti artimųjų kapavietes ir jas sutvarkyti. Pavyzdžiui, sugrėbti lapus, pasodinti ar pamerkti gėles, uždegti žvakes. Būtent dėl šios priežasties kapinių teritorijose esantys atliekų konteineriai persipildo, o atliekos nėra rūšiuojamos.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt arch. nuotr.


Minimos įmonės
Vilnius Tech Aplinkos inžinerijos fakultetas,
Alternatyvos, draugiškos aplinkai

VILNIUS TECH Aplinkos inžinerijos fakulteto prodekanė doc. dr. Aušra Zigmontienė atkreipia dėmesį, kad per Vėlines labai svarbus yra saikas. Prieš įsigyjant žvakes derėtų pagalvoti, ar tikrai ant vieno kapo reikia uždegti 5-10 žvakių. Juk artimo mirusio žmogaus pagerbimui ir jo prisiminimui pakaks ir vienos.

„Norint, kad ant kapo kuo ilgiau būtų įžiebta šviesa, galima nupirkti vieną, tačiau degančią ilgesnį laiką – 36 valandas ar net ilgiau. Prekybininkai pastebi, kad Vėlinių laikotarpiu žvakių pardavimai itin išauga. Verta pirkti ir stiklines žvakes, kurias galima naudoti ilgai, pakeičiant tik žvakės dėklą. Skatinčiau naudoti natūralaus vaško arba kokybiško parafino žvakes, kurių sudėtyje yra mažiau toksiškų medžiagų“, – universiteto pranešime cituojama ekspertė.

Žvakių rūšiavimas ir perdirbimas

Pasak VILNIUS TECH prodekanės, senas žvakes ir dėklus, jei jie jau nebebus naudojami, tikrai lengva išrūšiuoti pagal jų pagaminimo medžiagą: stiklinius dėklus reikia mesti į stiklui skirtus atliekų konteinerius, plastikinius – į plastikui skirtus.

kapinėsPortalo Statybunaujienos.lt
arch. nuotr.

Tačiau reikia atkreipti dėmesį, rašoma pranešime, kad prieš metant dėklus į rūšiuojamų atliekų konteinerius, reikia pašalinti likusį vašką, žvakių dagtį, atskirti metalines bei plastikines detales. Pavyzdžiui, nuo stiklinės žvakės ar plastiko žvakės nuimti metalinį dangtelį ir mesti juos į tam skirtus konteinerius. Jei atskirti neįmanoma, išdegusias žvakes ir jų dėklus reikia išmesti į mišrių atliekų konteinerius.

„Plastikiniai žvakių gaubtai, deja, bet nėra tinkami perdirbimui. Keičiami stikliniai žvakių indeliai, stikliniai žvakių gaubtai, į kuriuos įlietas vaškas – perdirbami. Stiklas yra tokia medžiaga, kurią taip pat galima perdirbti, o tai daryti galima neribotai, neprarandant kokybės gaminant kitus gaminius iš stiklo“, – aiškina docentė.

Gyvos ir dirbtinės gėlės – kokias rinktis?

A. Zigmontienė pabrėžia, kad gyvos gėlės, aplinkosauginiu požiūriu, nors ir greičiau patenka į atliekų konteinerį, tačiau išmestos į žaliųjų atliekų konteinerį – perdirbamos į kompostą, kurį vėl galima panaudoti.

Pastaraisiais metais vis populiariau tampa į kapus nešti dirbtines gėles, iš jų gaminti įvairias puokštes. Šių gėlių gamybai naudojamos įvairios medžiagos: plastikas, metalas, tekstilė. Tokia medžiagų gausa ne tik apsunkina jų rūšiavimą, bet ir sumažina perdirbimo galimybes.

Kai dirbtinės gėlės išmetamos, svarbu atkreipti dėmesį į tai, iš ko jos pagamintos. Jeigu iš plastiko, tuomet jas reikia mesti į plastiko atliekoms rinkti skirtus konteinerius, prieš tai atskyrus įvairias papildomas tekstilės ar kitokias detales. Jeigu dirbtinės gėlės pagamintos iš tekstilės, jas reikia mesti į mišrioms atliekoms skirtus konteinerius.

„Tačiau noriu pabrėžti, kad nors dirbtines gėles ir galima išrūšiuoti, vis dėl to jos yra sunkiai perdirbamos: sudėtinga nustatyti plastiko tipą tinkamam atliekų rūšiavimui. Tiesa, tokias gėles galima išplauti, sutvarkyti ir vėl papuošti kapus. Ir tai tikrai nėra blogas sprendimas“, – cituojama VILNIUS TECH ekspertė.  
Statybunaujienos.lt
Žymės  Atliekos, Kapinės
Aplinka

nuotrauka
2023-03-16 09:59
Bendrovė „Ecoservice“ investavo 700 tūkst. eurų į pirmąją tokio tipo ir apimčių statybinių atliekų rūšiavimo liniją Lietuvoje. Pagal specialų užsakymą suprojektuoti ir pagaminti įrenginiai užtikrins, kad didžioji dalis statybinių ir griovimo atliekų bus naudojama pakartotinai – iki šiol antriniam pa...
nuotrauka
2023-03-06 05:19
Rangovams tęsiant darbus aukščiau upės krantinėje, vilniečiai jau galės naudotis atkarpoje tarp Žvėryno ir Baltojo tiltais įrengtais daugiau kaip 2 km pėsčiųjų takasi, apie 1 km dviračių takais. Čia bus ir dviračių stovų, poilsio salelių, apsčiai suoliukų.
nuotrauka
2023-03-01 10:02
NT plėtros bendrovės „Darnu Group“ įsteigtas „Darnių iniciatyvų paramos fondas“ kartu su Lietuvos hidrobiologų draugija atliks Europoje retai vykdomą kompleksinį tyrimą – įvertins per Vilniaus miestą tekančios Neries upės dalies ekologinę bei užterštumo būklę, bus numatytos upės būklės gerinimo ir n...
nuotrauka
2023-02-27 04:55
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas ir Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla susitarė dėl veiklos plano, kaip stiprinti aplinkosauginių nusikaltimų tyrimus ir siekti, kad už tokias veikas atsirastų baudžiamumas. Taip pat artimiausiu metu planuojama surengti bendrų Aplinkos apsaugos departa...
nuotrauka
2023-01-14 07:04
Vilniuje, tarp Giedraičių ir Kintų gatvių esančioje teritorijoje, bus įrengtas skveras su pakelta terasa, kurios apačioje bus galima rengti įvairius renginius, muges, koncertus, o viršuje esančiu taku pasivaikščioti ir pasigrožėti rajonu iš viršaus.
nuotrauka
2023-01-06 15:09
Sausio 6-oji – tradicinė Trijų karalių šventė, pažyminti Kalėdinio laikotarpio pabaigą. Dažnai būtent šią dieną į dėžes vėl pakuojamos šventinės dekoracijos ir nupuošiamos kalėdinės eglės.
nuotrauka
2023-01-05 07:24
Kaune kasmet sugeneruojama apie 400 tonų asbesto atliekų. Sveikatai kenksmingų statybinių šiukšlių utilizavimas jau dešimtmetį kompensuojamas iš miesto biudžeto. Startavo nauja programa: kauniečiams bus pilnai padengiamos ne tik pavojingų atliekų surinkimo bei sutvarkymo, bet ir transportavimo į sąv...
nuotrauka
2022-12-28 13:54
Artėjant Naujiesiems metams visuomenėje vis garsiau kalbama apie fejerverkų daromą žalą ne tik gyvūnams, aplinkai, bet ir žmonėms. Svarbu atkreipti dėmesį, kad fejerverkų sukeliamas garsas didelį stresą varo ir nuo karo bėgantiems, šiuo metu Lietuvoje apsistojusiems ukrainiečiams. Naujųjų metų naktį...
nuotrauka
2022-12-27 15:04
Vis dar neatsiejama Naujųjų Metų sutikimo dalis yra fejerverkai. Švęsdami kasmet į orą paleidžiame daug įvairių pirotechninių gaminių, kurių sprogimai padidina triukšmo lygį, degimo produktai iškart pablogina vietos aplinkos oro kokybę, į aplinką išmetami sveikatai kenksmingi teršalai (kietosios dal...
nuotrauka
2022-12-27 06:06
Seimas pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Aplinkos apsaugos rėmimo programos, Mokesčio už aplinkos teršimą, Angliavandenilių išteklių mokesčio ir Mokesčio už valstybinius gamtos išteklius įstatymų pakeitimams, kuriais įgyvendinamas Konstitucinio Teismo nutarimas ir mažinama administracinė naš...
nuotrauka
2022-12-27 05:27
Seimas priėmė Želdynų įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimus, kuriais siekiama sustiprinti želdinių apsaugą. Šie pakeitimai įsigalios nuo 2023 m. gegužės 1 d.
nuotrauka
2022-12-22 04:53
Aplinkos ministerija nepradės Suvalkijos (Sūduvos) nacionalinio parko planavimo, kol su vietos bendruomenėmis išsamiai neaptars galimų ūkininkavimo, miškų kirtimo, statybos ir architektūros pasikeitimų.
nuotrauka
2022-12-06 10:43
Jūrės miestelyje (Kazlų Rūda), kuriame gyvena 400 žmonių, įgyvendintas neeilinis projektas – prie 30 sodybų įrengti buitinių nuotekų valymo įrenginiai, kurie ne tik daro gyvenimą patogesnį, bet ir saugo aplinką.
nuotrauka
2022-12-01 11:13
Nors kalendorinė žiema prasideda šiandien, vilniečiai jau turėjo progų prasilenkti su miesto teritoriją tvarkančių įmonių traktoriais, motoblokais, kompaktiškais sniego valytuvais bei kita įranga. Šį šaltąjį sezoną sostinės viešąsias erdves prižiūrės daugiau kaip 200 skirtingos technikos.
nuotrauka
2022-11-25 06:58
Seimas pritarė Želdynų įstatymo pataisoms įstatyme įtvirtindamas, kad savivaldybių atstovaujamosios institucijos galės pačios spręsti dėl didesnių atkuriamosios vertės įkainių nustatymo savo sprendimu saugotinais paskelbtiems želdiniams.
nuotrauka
2022-11-24 16:15
Ketvirtadienį, lapkričio 24 d., Seimas pritarė Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinojo įstatymo pataisoms, numatančioms palengvinimus gyventojams. Nuo 2023 m. įteisinti gręžinius bus dar paprasčiau, o įteisinimo procedūros tais atvejais, kai požeminio vandens išteklių naudojimui...
nuotrauka
2022-11-21 14:47
Kauno apygardos prokuratūros prokuroras teismui su kaltinamuoju aktu perdavė baudžiamąją bylą, kurioje Jonavos rajone veikianti naftos atliekų tvarkymo įmonė kaltinama dėl aplinkos apsaugos pažeidimų. Įtariama, jog įmonės padarytos žalos aplinkai vertė siekia daugiau nei 2,3 mln. eurų.
nuotrauka
2022-11-14 10:03
Tvarumo ataskaitos seniai nebėra naujiena verslo pasaulyje – didelės viešojo intereso įmonės yra įpareigotos atskleisti nefinansinę informaciją jau penkerius metus, o nuo 2024 m. įsigaliosianti direktyva dėl įmonių informacijos apie tvarumą teikimo (angl. CSRD – Corporate Sustainability Reportin...
nuotrauka
2022-10-27 09:17
Vilniaus Pilaitės bendruomenė susirūpino, kad tiesiant dviračių taką Pilaitės prospekto ir Elbingo gatvių sankryžoje bus pašalinta prieš 40 metų pasodinta beržų alėja. Vilniaus savivaldybės specialistai ramina – alėja išliks, o gyventojai turės patogesnę sankryžą.
nuotrauka
2022-10-26 15:19
Lietuvos jūrų muziejuje kartu su Aplinkos ministerija spalį surengta konferencija „Gyvūnų gerovės, apsaugos ir globos pokyčiai Lietuvoje: rezultatai, iniciatyvos ir iššūkiai ateičiai“ pažymėjo naujojo muziejaus objekto – Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centro veiklos pradžią. Pirmieji šio centr...

Statybunaujienos.lt » Aplinka