2024 gegužės 29 d. trečiadienis, 11:12
Reklama  |  facebook

Kaip kiekvienas galėtų prisidėti prie tvaresnės mirusiųjų aplinkos pagerbimo?

2022-10-31 09:14
Kiekvienais metais komunalininkai, atliekų tvarkytojai pastebi, kad nuo spalio iki lapkričio mėnesio vidurio, Vėlinių laikotarpiu, atliekų srautas kapinių teritorijoje padidėja kone dvigubai. Šiuo laikotarpiu žmonės stengiasi aplankyti artimųjų kapavietes ir jas sutvarkyti. Pavyzdžiui, sugrėbti lapus, pasodinti ar pamerkti gėles, uždegti žvakes. Būtent dėl šios priežasties kapinių teritorijose esantys atliekų konteineriai persipildo, o atliekos nėra rūšiuojamos.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt arch. nuotr.


Minimos įmonės
VILNIUS TECH Aplinkos inžinerijos fakultetas,
Alternatyvos, draugiškos aplinkai

VILNIUS TECH Aplinkos inžinerijos fakulteto prodekanė doc. dr. Aušra Zigmontienė atkreipia dėmesį, kad per Vėlines labai svarbus yra saikas. Prieš įsigyjant žvakes derėtų pagalvoti, ar tikrai ant vieno kapo reikia uždegti 5-10 žvakių. Juk artimo mirusio žmogaus pagerbimui ir jo prisiminimui pakaks ir vienos.

„Norint, kad ant kapo kuo ilgiau būtų įžiebta šviesa, galima nupirkti vieną, tačiau degančią ilgesnį laiką – 36 valandas ar net ilgiau. Prekybininkai pastebi, kad Vėlinių laikotarpiu žvakių pardavimai itin išauga. Verta pirkti ir stiklines žvakes, kurias galima naudoti ilgai, pakeičiant tik žvakės dėklą. Skatinčiau naudoti natūralaus vaško arba kokybiško parafino žvakes, kurių sudėtyje yra mažiau toksiškų medžiagų“, – universiteto pranešime cituojama ekspertė.

Žvakių rūšiavimas ir perdirbimas

Pasak VILNIUS TECH prodekanės, senas žvakes ir dėklus, jei jie jau nebebus naudojami, tikrai lengva išrūšiuoti pagal jų pagaminimo medžiagą: stiklinius dėklus reikia mesti į stiklui skirtus atliekų konteinerius, plastikinius – į plastikui skirtus.

kapinėsPortalo Statybunaujienos.lt
arch. nuotr.

Tačiau reikia atkreipti dėmesį, rašoma pranešime, kad prieš metant dėklus į rūšiuojamų atliekų konteinerius, reikia pašalinti likusį vašką, žvakių dagtį, atskirti metalines bei plastikines detales. Pavyzdžiui, nuo stiklinės žvakės ar plastiko žvakės nuimti metalinį dangtelį ir mesti juos į tam skirtus konteinerius. Jei atskirti neįmanoma, išdegusias žvakes ir jų dėklus reikia išmesti į mišrių atliekų konteinerius.

„Plastikiniai žvakių gaubtai, deja, bet nėra tinkami perdirbimui. Keičiami stikliniai žvakių indeliai, stikliniai žvakių gaubtai, į kuriuos įlietas vaškas – perdirbami. Stiklas yra tokia medžiaga, kurią taip pat galima perdirbti, o tai daryti galima neribotai, neprarandant kokybės gaminant kitus gaminius iš stiklo“, – aiškina docentė.

Gyvos ir dirbtinės gėlės – kokias rinktis?

A. Zigmontienė pabrėžia, kad gyvos gėlės, aplinkosauginiu požiūriu, nors ir greičiau patenka į atliekų konteinerį, tačiau išmestos į žaliųjų atliekų konteinerį – perdirbamos į kompostą, kurį vėl galima panaudoti.

Pastaraisiais metais vis populiariau tampa į kapus nešti dirbtines gėles, iš jų gaminti įvairias puokštes. Šių gėlių gamybai naudojamos įvairios medžiagos: plastikas, metalas, tekstilė. Tokia medžiagų gausa ne tik apsunkina jų rūšiavimą, bet ir sumažina perdirbimo galimybes.

Kai dirbtinės gėlės išmetamos, svarbu atkreipti dėmesį į tai, iš ko jos pagamintos. Jeigu iš plastiko, tuomet jas reikia mesti į plastiko atliekoms rinkti skirtus konteinerius, prieš tai atskyrus įvairias papildomas tekstilės ar kitokias detales. Jeigu dirbtinės gėlės pagamintos iš tekstilės, jas reikia mesti į mišrioms atliekoms skirtus konteinerius.

„Tačiau noriu pabrėžti, kad nors dirbtines gėles ir galima išrūšiuoti, vis dėl to jos yra sunkiai perdirbamos: sudėtinga nustatyti plastiko tipą tinkamam atliekų rūšiavimui. Tiesa, tokias gėles galima išplauti, sutvarkyti ir vėl papuošti kapus. Ir tai tikrai nėra blogas sprendimas“, – cituojama VILNIUS TECH ekspertė.  
Statybunaujienos.lt
Žymės  Atliekos, KapinėsAplinka

nuotrauka
2024-05-28 10:22
Europos Sąjunga didina kovos su klimato kaita apsukas. Dar 2023 m. priimta nauja Energijos vartojimo efektyvumo direktyvos (ENEF) versija gerokai išplečia šios taikymo ribas, taip pat kelia ambicingesnius tikslus dėl energetinių išteklių nešvaistymo. Įgyvendinti reikalavimus lieka ne tiek ir daug la...
nuotrauka
2024-05-27 14:43
Baisogaloje ir Šeduvoje atidaromos dvi naujos didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės, į kurias Radviliškio rajono gyventojai atliekas galės pristatyti jau nuo šių metų gegužės 28 dienos.
nuotrauka
2024-05-27 10:04
Aplinkos ministerija informavo vandentvarkos įmones, kad nuo š. m. liepos 1 d. jos galės priimti nuotekas iš nuotekų vežėjų tik jeigu bus pateikti duomenys Nuotekų tvarkymo informacinėje sistemoje (NTIS).
nuotrauka
2024-05-24 11:08
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimo bandymo papirkti Aplinkos apsaugos departamento (AAD) darbuotoją. Įtarimai šiuo metu pareikšti vienam asmeniui.
nuotrauka
2024-05-23 13:50
Viena žaliausių Lietuvos savivaldybių Tauragė vadinama ne veltui: šią savaitę miestelyje persodinti dideli medžiai. Pasak savivaldybės atstovų, šis projektas yra ypač svarbus dėl sparčiai kintančio klimato bei vis dažnesnių karščio bangų mieste. Medžiai yra natūrali priemonė, kuri padeda sumažinti p...
nuotrauka
2024-05-22 09:17
Statybų sektorius vaidina svarbų vaidmenį darydamas įtaką klimato kaitai, nes jis sudaro didelę pasaulinės energijos naudojimo ir išmetamo anglies dioksido (CO2) dalį. Apytiksliai net 39 proc. pasaulinio išmetamo CO2 kiekio tenka statybos pramonei. Pasak Kauno technologijos universiteto Aplinkos inž...
nuotrauka
2024-05-17 06:35
Seimas priėmė Aplinkos apsaugos įstatymo, Aplinkos oro apsaugos įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kurios padės spręsti lokalias taršos problemas gyvenamosiose vietovėse ir sustiprins savivaldybių galias įgyvendinant funkcijas aplinkos apsaugos srityje.
nuotrauka
2024-05-16 10:51
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia savivaldybių administracijas ir regioninius atliekų tvarkymo centrus (RATC) teikti paraiškas dotacijoms namų ūkiuose susidariusioms asbestinio šiferio atliekoms tvarkyti. Kvietimui numatyta suma – 200 tūkst. eurų.
nuotrauka
2024-05-14 09:50
Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacija (toliau – LRATCA) kreipėsi į Seimo Aplinkos apsaugos komitetą dėl nepaaiškinamų kogeneracinių jėgainių veiksmų, kai vienašališkai yra mažinami priimtų energetinę vertę turinčių atliekų kiekiai iš regioninių atliekų tvarkymo centrų (toliau – RATC...
nuotrauka
2024-05-09 09:52
Klaipėdos savivaldybė prašo Aplinkos ministerijos atkreipti dėmesį į susirūpinimą keliančias statybas rekreacinėse teritorijose pajūryje. Čia fiksuojami atvejai, kai be jokios projektinės dokumentacijos ir statybą leidžiančių dokumentų statomi moduliniai pastatai. Tuo metu kontroliuojanti institucij...
nuotrauka
2024-04-29 09:55
Pilaitėje vilniečiai jau penktą sezoną puoselėja „Idėjų lysvę", Sapiegų parke antakalniečiai šiuo metu turi ir lysvių lauke, ir ištisus metus veikiantį hidroponinį daržą. Morkos ir burokėliai auginami net Senamiestyje. Naujas bendruomenės daržas atsiras Verkiuose, o Naujininkuose, naujojoje Savivald...
nuotrauka
2024-04-26 13:11
Bendrosios gaisrinės saugos taisyklės papildytos nauju skyriumi „Pavojingųjų ir nepavojingųjų atliekų laikymas“, kuriuo reglamentuojamas atliekų tvarkymas. Šias taisykles patvirtino Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktorius Saulius Greičius.
nuotrauka
2024-04-26 09:59
Nuo gegužės 1 d. dešimtyje populiariausių „Ignitis ON" elektromobilių įkrovimo vietų Vilniuje bus galima tikėtis įsikrauti elektromobilį dar greičiau ir patogiau. Tokia galimybė atsiras, nes bendrovės „Ignitis" valdomo didžiausio elektromobilių greitojo įkrovimo tinklas Lietuvoje „Ignitis ON" pradės...
nuotrauka
2024-04-26 09:33
Startuoliai ir inovatyvūs verslai gali reikšmingai prisidėti sprendžiant aktualius viešojo sektoriaus iššūkius Europoje. Balandžio 24 d. Vilniuje vykusiame projekto „GovTech4All“ „DemoDay“ renginyje 6 Europos miestų savivaldybių atstovai pristatė savo specifinius su energiniu efektyvumu ir klimato k...
nuotrauka
2024-04-25 07:17
Prognozuojama, kad iki šio šimtmečio pabaigos daugės karščio bangų ir tropinių naktų, o šaltų dienų sumažės. Numatoma, kad toliau didės ir bendras metinis kritulių kiekis nuo dabartinių 684 mm – 42-98 mm, ypač žiemos sezonu. Baltijos jūros lygio pakilimas svyruos nuo 22 cm iki 35 cm.
nuotrauka
2024-04-23 08:21
Vilniuje prie pat Vakarinio aplinkkelio, Girulių g. 23 sutvarkyta nauja viešoji erdvė. Joje įrengtas apšviestas pasivaikščiojimo takas su galimybe prisėsti ir pasigrožėti atsiveriančiais vaizdais, obelų sodas, sporto aikštelė.
nuotrauka
2024-04-23 08:03
Minint tarptautinę Motinos Žemės dieną, Turto bankas pristatė kasmetinę tvarumo ataskaitą. Kompleksiškai taikytos priemonės 2023 metais Turto bankui leido sumažinti suvartojamos energijos kiekį net 13 proc., o valdomo nekilnojamojo turto portfeliui CO2 emisiją – 12 proc. (t. y. 7,5 kg CO2 / m2), ly...
nuotrauka
2024-04-22 08:04
INSTITA įgyvendino dar vieną lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstravimo ir lietaus nuotekų valymo įrenginių statybos projektą – vykdė II etapo darbus. Tai itin reikšminga veikla, kuri, užsakovo GRINDOS duomenimis, viršnorminę lietaus nuotekų taršą, lyginant su 2021-aisiais, sumažino net 60 proc. ir ...
nuotrauka
2024-04-18 09:52
Ryškiomis spalvomis pleškančios gėlės – vienas iš gražiausių ir pigiausių namų akcentų. Tai, kad šiemet daug namų balkonų, terasų ir sodų pražys įvairiais žiedais, rodo ir gėlių, sėklų pardavimo skaičiai, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Tiesa, planuojant jomis dekoru...
nuotrauka
2024-04-17 14:26
Vilniaus paukštyno akcininkai patvirtino investicijų į poveikio aplinkai mažinimą planą. Šiam planui įgyvendinti įmonė skirs 852 tūkst. eurų. Skaičiuojama, kad įgyvendinus numatytas priemones Vilniaus rajone, Rudaminoje, veikiančiuose bendrovės objektuose kvapų sklaida gali mažėti 40 proc.

Statybunaujienos.lt » Aplinka