2025 m. liepos 19 d. šeštadienis, 22:06:23
Reklama  |  facebook

Kaip viešųjų pirkimų procedūros griauna rangovų ir užsakovų planus, o atsakomybes permeta statybininkams

2023-09-27 07:20
Dėl ydingos verslo aplinkos, viešųjų pirkimų praktikos, politikų baimės imtis sprendimų stringa projektai, griūva įmonių planai. Nors politikai deklaruoja mažinantys administracinę naštą verslui, statybos įmonės verčiamos vykdyti joms nebūdingas veiklas, kiekviename konkurse vis iš naujo įrodinėti, kad turi kompetencijų įgyvendinti projektus.
nuotrauka
Asociatyvi VA STATYBA nuotr.


Minimos įmonės
VA Statyba, UAB
LSA (Lietuvos statybininkų asociacija), VŠĮ
SSVA (Statybos sektoriaus vystymo agentūra),
VPT (Viešųjų pirkimų tarnyba),

Siekdamos verslo tvarumo, įmonės formuoja metinius užsakymų portfelius. Tačiau ir idealiausias planas negarantuoja normalaus darbo.

Ydingos procedūros niekais paverčia įmonių planus

„Įvertini įmonės galimybes, susiplanuoji, kokiuose rangos konkursuose dalyvausi ir pateiksi pasiūlymus, pagal tai susiplanuoji įmonės metų veiklą. Tačiau 80–90 proc. atvejų konkursų, viešųjų pirkimų datos nukeliamos, neretai ne po vieną kartą: konkurso dalyviai uždavinėja klausimus, perkančioji organizacija pateikinėja atsakymus. Tokiu būdu procedūros užtęsiamos, o įmonės planai griūva, – sako UAB VA STATYBA vadovas ir Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) Tarybos narys Virginijus Almanaitis. – Turi metinį planą, potencialių užsakymų portfelį, o pasibaigus ketvirčiui pamatai, kad tą laiką vien teikei komentarus, o rezultato – jokio.“

Virginijus Almanaitis VA STATYBA
VA STATYBA vadovas
ir LSA Tarybos narys
Virginijus ALMANAITIS. 
VA STATYBA nuotr. 

Pirkimo organizatorius, privatus arba valstybės, savivaldybės institucija, paruošia pirkimo dokumentus ir skelbia konkursą. Tada rangovai parengia savo pasiūlymus pagal pirkimo reikalavimus ir pateikia pirkimo organizatoriui. Pasibaigus vertinimo procesui, kuris trunka kelis mėnesius, pirkimo organizatorius pasirenka laimėtoją, sudaroma sutartis.

Pasak V.Almanaičio, nereti atvejai, kai pradėjus darbus koreguojami projektiniai sprendimai, taip užtęsiant statybos darbus ir sukeliant problemų tiek užsakovui, tiek rangovams.

„Užsakovai arba pirkimo organizatoriai pirmiausia rengia projektą, atliekama jo ekspertizė, pagal jį gaunamas finansavimas – tai užtrunka kelis metus. Tada statybininkai pagal projektą skaičiuoja sąmatą ir teikia savo pasiūlymus. Tačiau rinkoje situacija keičiasi greitai ir kas buvo aktualu užsakovui rengiant projektą, nebeatitinka situacijos, statybininkams teikiant pasiūlymus: rinkos kainos nebeatitinka tų, kuriomis sąmatą skaičiavo ir finansavimą užsitikrino užsakovai. Pasitaiko, kad kainos skiriasi 15–20 proc., – pasakoja V.Almanaitis, ir akcentuoja, kad niekas negalėjo numatyti pandemijos, karo, kitų rinkos sukrėtimų, žymiai koregavusių kainas. – Užsakovas – tiek privatus, tiek viešojo sektoriaus, – vėl turi iš naujo ieškoti finansavimo, nes nespėja paskui rinką. Turime ne vieną pavyzdį, kai konkursai organizuojami po kelis kartus, vis didinant objekto biudžetą.“

DALIUS GEDVILAS, LSA prezidentas
Lietuvos statybininkų asociacijos
prezidentas
Dalius GEDVILAS.
LSA / Alekso Jauniaus nuotr. 

Proceso trukmei įtakos turi ir nepatenkinama, pasak V.Almanaičio, projektų kokybė. Vadinamuoju konsultacijų laikotarpiu statybininkai užsakovams pateikia ne tik klausimų, bet ir pasiūlymų, susijusių su projekto korekcijomis, kurios yra naudingos visoms pusėms. Tada vėl stabdomas rangos konkursas ir procesas užsisuka iš naujo.

Standartizuota rangos sutartis – sprendimas geras, bet tik rekomenduotinas

Susitarimą su Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) dėl standartizuotos statybos rangos sutarties ir rekomendacijas dėl kvalifikacinių bei ekonominių naudingumo kriterijų, statybos sektorius sutiko itin palankiai, nes teikia vilčių, kad užsakovai – viešasis sektorius ir privatūs statytojai – dalinsis atsakomybėmis ir rizikomis su rangovais.

Tačiau problema ta, kad ši standartizuota sutartis yra rekomenduojamojo pobūdžio, todėl užsakovai naudoja savo sutartis, kuriose visa atsakomybė perkeliama rangovui.

Kaip sakė LSA prezidentas Dalius Gedvilas, rugsėjį Asociacija grįš prie šios aktualios rangovams temos. „Rinkoje stebime ydingą rangos sutarčių praktiką. Minima standartizuota rangos sutartis, ją įteisinus kaip privalomą, išeliminuotų nemažai neigiamų aspektų. Bet tam reikia politinės valios“, – sako D.Gedvilas.

KAZYS STARKEVIČIUS
LR Seimo
Ekonomikos komiteto
pirmininkas
Kazys STARKEVIČIUS.
Seimo nuotr.

Seimo Ekonomikos komitetas pripažįsta, kad, siekiant viešųjų pirkimų skaidrumo ir operatyvumo, standartizuoti dokumentai turi didelę reikšmę.

Ekonomikos komitetas pritarė LSA siūlymui, kad VPT turėtų teisę rengti ne tik rekomenduotinas dokumentų formas, bet ir privalomas (pvz., standartinių sutarčių) ir papildė Viešųjų pirkimų įstatymą nuostata, kad „pirkimo sutartys sudaromos taikant VPT patvirtintas tipines pirkimo sutarčių sąlygas“.

„Tačiau atsižvelgiant į tai, kad dėl objektyvių priežasčių visos viešųjų pirkimų sutartys negali būti standartizuotos, pasiūlyta nustatyti, kad tipinės pirkimų sutarčių sąlygos gali būti netaikomos, kai jos nėra pritaikomos specifiniam perkamam objektui arba dėl kito argumentuoto perkančiosios organizacijos nurodyto pagrindimo“, – aiškina Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius.

SSVA kuria sistemą, bet rezultato laukiama ne anksčiau kaip po kelerių metų

Statybos įmonių atestavimas yra procedūra, kurios metu ekspertai teikia išvadą, ar įmonė yra pasirengusi vykdyti atitinkamą veiklą ypatinguosiuose statiniuose, o Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) priima sprendimą išduoti Kvalifikacijos atestatą. Nuo š. m. gegužės rangovams nebereikia savo kvalifikacijos įrodinėti kasmet, dokumentai galios 5 metus.

AIDAS VAIČIULIS, SSVA direktorius
SSVA direktorius
Aidas VAIČIULIS.
SSVA nuotr.  

„LSA Tarybos darbotvarkėje dažnai keliame klausimus, susijusius su administracinės naštos mažinimu. Vienas tokių – įmonių kvalifikacijos deklaravimo dubliavimas, – sako LSA Tarybos narys V.Almanaitis. – Rangovai, dirbantys ypatingų statinių statybos projektuose, privalo savo kvalifikaciją patvirtinti ne tik SSVA – dalyvaudami viešųjų pirkimų konkursuose, tą pačią procedūrą privalo atlikti dar kartą. Paradoksas, kai, pvz., perkančioji organizacija per trumpą laiką skelbia 3 pirkimus, o rangovas, dalyvaujantis visuose šiuose pirkimuose, turi kiekvieną kartą įrodinėti tai pačiai perkančiajai organizacijai savo kvalifikaciją.“

LSA nuomone, tai perteklinis reikalavimas, biurokratinis reliktas viešųjų pirkimų procedūrose. Jeigu valstybė skelbia pasirinkusi kursą mažinti administracinę naštą, tai perkančiosios organizacijos turi pasitikėti SSVA patvirtinta rangovo kvalifikacija.

Arba, kaip sako V.Almanaitis, vietoj kiekvienam konkursui pateikiamų kvalifikaciją įrodančių dokumentų galėtų būti sukurta standartizuota forma, kurioje perkančioji organizacija pagal poreikius sužymi pozicijas, kokius kriterijus turi atitikti rangovas, ir sistema pasiūlo potencialių rangovų sąrašą.

SSVA kuria sistemą, kurioje pagal savo vykdomas funkcijas kaups duomenis, reikalingus įmonės kvalifikacijai įrodyti. Kaip sakė SSVA direktorius Aidas Vaičiulis, įgyvendinus projektą, kiekvienas rangovas galės teikti apie save duomenis, kurie galėtų būti prieinami ir perkančiosioms organizacijoms. Tokiu būdu atkristų būtinybė kiekviename konkurse įrodinėti kvalifikaciją.

„Iki metų pabaigos tikimės paleisti bazinį modelį, kuris dar apie ketverius metus bus tobulinamas, – sako A.Vaičiulis. – Pagal darbų ir duomenų apimtis ši sistema prilygs Infostatybai.“

Kaip patikrinti tai, kas netaikoma

Įmonės laisvos rinkos sąlygomis veikia jau 30 metų ir jos įrodė gebančios kurti, statyti, keisti miestų veidus. Lietuvos statybininkai vertinami ir užsienio rinkose, tačiau valdžia demonstruoja nepasitikėjimą verslu. Pavyzdžiui, Europoje, Skandinavijoje taikomos tipinės sutartys, kuriose aptartos rangovų ir užsakovų atsakomybės, įsipareigojimai, kurios nelaiko vienos pusės žemesne, bet Lietuva vis atidėlioja sprendimus.

„Ko verta standartizuota rangos sutartis, jei jos galima nepaisyti, ko verti aiškinimai, kad reikia stebėti, kaip ji veikia, taisyti klaidas ir tobulinti? Kokias išvadas galima padaryti iš sutarties, kuri tiesiog netaikoma? Pagaliau, kodėl įmonės, užuot vykdžiusios tiesiogines savo funkcijas, turi samdyti darbuotojus, kurie kiekvienam konkursui įrodinėtų tuos pačius dalykus – kad įmonė turi kompetencijų statyti?“ – apibendrindamas ydingą praktiką, klausia LSA Tarybos narys ir įmonės VA STATYBA vadovas V.Almanaitis.

Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2025-07-18 10:14
AB „Akola group“, valdanti vieną didžiausių žemės ūkio ir maisto gamybos įmonių grupių Baltijos šalyse, laikinai atideda netiesiogiai valdomos AB „Kaišiadorių paukštynas“ biojėgainės statybų projektą Kaišiadoryse. Biojėgainės veiklos pradžia buvo numatyta 2026 m. pirmąjį ketvirtį. Biojėgainės statyb...
nuotrauka
2025-07-18 09:52
Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale antrąjį šių metų ketvirtį parduota įvairaus kilnojamojo ir nekilnojamojo turto už 28,5 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-18 08:35
Klaipėdos rajone ir toliau auga ugdymo įstaigų plėtra – per dvejus metus prie Ketvergių pagrindinės mokyklos bus pastatytas dviejų aukštų priestatas, kuriame veiks mokykla ir darželis. Čia bus įrengtos dvi naujos grupės darželinukams bei trys klasės mokiniams. Darbus, kurių vertė beveik 2,5 mln. eur...
nuotrauka
2025-07-17 13:46
Laisvėjančios pinigų skolinimosi sąlygos, pozityvūs gyventojų lūkesčiai ir kainų augimo perspektyva toliau skatina būsto rinkos aktyvumą, o tai atsispindi ir realiuose sandorių skaičiuose, skelbiama „Ober-Haus“ būsto rinkos apžvalgoje. VĮ Registrų centro duomenimis, 2025 metų antrąjį ketvirtį Lietuv...
nuotrauka
2025-07-17 09:44
Tendencija darbo rinkoje – į Lietuvą pirmąjį pusmetį atvyko dirbti 4 tūkst. mažiau trečiųjų šalių piliečių. Daugiau darbo rinkoje šiemet skaičiuojama pradėjusių dirbti Europos Sąjungos piliečių (1,7 tūkst.) nei pernai tokiu pat laikotarpiu.
nuotrauka
2025-07-17 08:00
Tinkamas lango angos montavimas ir sandarinimas lemia namų šilumos ir akustines savybes. Dėl nesandarios lango–sienos jungties atsiranda šalčio tilteliai, taip prarandant šilumą. „SOUDAL Window System“ (SWS) – tai profesionali langų ir durų montavimo sistema, sukurta spręsti šias problemas.
nuotrauka
2025-07-17 07:43
Šiuolaikinėje statybos ir architektūros praktikoje vis svarbesnį vaidmenį įgyja ne atskiri sprendimai, o sklandus, tarpusavio pasitikėjimu grįstas komandos darbas. Statybininkų ir architektų bendradarbiavimas tampa kertiniu projekto sėkmės veiksniu, o jo esmė – derinti kūrybines vizijas su inžinerin...
nuotrauka
2025-07-16 12:13
Fondo „Lords LB Management“ valdoma bendrovė „PN Management“, vykdanti „Preses Nama Kvartāls“ plėtrą Rygoje, ir buvęs statybų partneris AS „UPB“ pasirašė taikos sutartį, kuria išsprendžiami visi ilgalaikiai nesutarimai tarp šių bendrovių.
nuotrauka
2025-07-15 15:00
Liepos 15 d. Vilniaus Žirmūnų rajone iškilmingai įkasta kapsulė su laišku ateities kartoms. Šis simbolinis gestas pažymėjo jau vykstančias moderniausio ir didžiausio lengvosios atletikos maniežo Vilniuje statybas – tai vienas svarbiausių sporto infrastruktūros projektų Lietuvoje.
nuotrauka
2025-07-15 10:41
Po itin nerezultatyvių 2024 metų Lietuvos komercinio nekilnojamojo turto investicinių sandorių rinkoje 2025 metais jau fiksuojamas augimas. „Ober-Haus“ duomenimis, per 2025 m. pirmąjį pusmetį Lietuvoje buvo įsigyta modernaus srautinio komercinio turto (biurai, prekybinės, sandėliavimo ir gamybinės p...
nuotrauka
2025-07-15 07:17
Sanatorijos „Gradiali“ atnaujinimo ir plėtros darbai Palangoje šiandien vertinami kaip vienas ambicingiausių pastarųjų metų sveikatingumo infrastruktūros projektų Lietuvoje. Projektą etapais įgyvendino generalinis rangovas – UAB „Rekana“ iš Šiaulių. Po trejų metų intensyvaus darbo sanatorijos plotas...
nuotrauka
2025-07-14 10:03
PS „MB.MS" – jungtinės veiklos įmonė, įsteigta UAB Merko statyba ir SIA Merko Būve (AS Merko Ehitus grupės dukterinių įmonių) bei SIA WPR 2, – pasirašė rangos sutartį dėl vėjo jėgainių parko statybos Latvijoje, Smiltenės rajone. Sutarties vertė – daugiau kaip 30 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-11 06:44
Europos Komisijai pradėjus viešąsias konsultacijas dėl karinio mobilumo paketo, Lietuva aktyviai sieks daugiau Europos Sąjungos (ES) investicijų strateginiams projektams, gerinantiems Baltijos šalių regiono susisiekimą ir karinio mobilumo jungtis su Europa.
nuotrauka
2025-07-10 12:42
Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pardavė 218 būstų ir komercinių patalpų Vilniuje ir Kaune. Šis skaičius beveik pasiekė visų 2024-ųjų metų rezultatą, kai buvo parduoti 239 objektai, ir gerokai viršija visų 2023 metų pardavimus, k...
nuotrauka
2025-07-09 06:55
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) sprendimas nutraukti narystę Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK) sulaukė viešo dėmesio. Liepos 3 d. LSA paskelbė apie išėjimą iš organizacijos, su kuria ją siejo net 35 metų partnerystė. Po šio žingsnio abi pusės pateikė savo vertinimus – LSA akcentavo...
nuotrauka
2025-07-08 09:02
Dar prieš porą metų Kauno tarpukario architektūrai patekus į UNESCO paveldo sąrašą daugelio kauniečių ir miesto svečių akys atsigręžė į jų kasdien praeinamus istorinius pastatus. Visgi, nors kultūrinio paveldo požiūriu tokie pastatai yra vertybė, energetiškai jie gali būti vieni nuostolingiausių.
nuotrauka
2025-07-08 07:34
Pasibaigus Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) organizuotiems Metų renovacijos projekto rinkimams, paaiškėjo, kad vienas iš trijų daugiausiai visuomenės balsų surinkusių projektų – penkiaaukštis daugiabutis Marijampolėje. Pastatą atnaujino generalinis rangovas UAB „Coner“, o jo transformacija...
nuotrauka
2025-07-07 08:17
Naujamiestis – vienas iš greičiausiai augančių sostinės rajonų ir strateginė Vilniaus teritorija, kur sprendimai dėl plėtros šiandien gali nulemti ne tik šio rajono, bet ir miesto gyvybingumo ateitį, sako NT ir verslo ekspertai. Sparčiai besikeičiantis buvęs pramoninis rajonas vis dar neturi aiškaus...
nuotrauka
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
nuotrauka
2025-07-03 15:36
Kaune, A. Juozapavičiaus pr. 57, duris atvėrė atnaujintas Turto banko administracinis pastatas, kuriame patogesnėmis darbo sąlygomis jau džiaugiasi 6 valstybės įstaigos. Atlikti darbai leido reikšmingai pagerinti pastato energinį naudingumą nuo F iki A klasės. Teigiami pokyčiai leidžia energijos sąn...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas