2024 liepos 24 d. trečiadienis, 13:00
Reklama  |  facebook

Kartelė verslo lyderiams auga – turės nebijoti atvirumo ir savikritikos

2023-09-15 11:17
Visuomenės nuomonės tyrimai rodo, kad Lietuvos verslui pavyksta auginti pasitikėjimą darbdaviais. Šalies vadybos ekspertai sako, kad šis laimėjimas džiugina, bet kartu ir užkrauna didesnes atsakomybes.
nuotrauka
Greg Epperson nuotr.


Minimos įmonės
LITEXPO Lietuvos parodų ir kongresų centras, UAB
Antai pranešime cituojamo „Litexpo" vadovo Jono Sakalausko nuomone, pasitikėjimo siekiantiems lyderiams būtina savirefleksija ir svarbu sau užduoti atvirą klausimą: kokią vertę savo darbu aš sukuriu įmonei ir bendruomenei? Tuo tarpu verslo psichologas Dainius Baltrušaitis, taip pat cituojamas pranešime, išskiria 4 kertines atsakomybes, kurios yra svarbios ateities lyderystėje.

Darbuotojus demotyvuoja nepasitikėjimas ir kontrolė

J. Sakalauskas, kalbėdamas apie šiuolaikinę lyderystę, yra linkęs vartoti atviros lyderystės terminą. Anot jo, atviros lyderystės esmė yra žmonės ir darbas su žmonėmis.

Jonas Sakalauskas, LITEXPO vadovas

LITEXPO vadovas
J. Sakalauskas

„Aš kalbu apie atvirą lyderystę, kurios esmė yra matyti žmogaus potencialą, jį nukreipti tinkama linkme, paskirti į tinkamą vietą ir įgalinti veikti. Mano, kaip vadovo, užduotis yra matyt žmones, suprasti jų motyvacijas, emocijas, atpažinti jų potencialus ir nukreipti juos tam tikra linkme", – sako J.Sakalauskas.

Anot vadovo, pagrindinė atrama, kuria remiasi kiekvienas vadovas nukreipdamas žmones į jiems tinkamas vietas, yra jų intuicija ir emocinis intelektas, gebėjimas matyti ir jausti savo komandą. Todėl darbas su savo vidumi yra viena svarbiausių lyderio užduočių.

„Grubiai tariant, kiekvienas lyderis turi mokėti atskirti grūdus nuo pelų. Nebūtinai didžiausią pridėtinę vertę įmonei sukuria darbuotojai, kurie moka save gerai pristatyti ir yra mėgstami grupės narių. Labai dažnai įmonei naudingiausi yra tylesni ir jautresni žmonės, kuriems davus galimybę pasireikšti ir tinkamas užduotis, jie padaro stebuklus. Įmonės yra ištraukiamos iš labai sudėtingų situacijų, per savaitę yra įgyvendinami projektai, užsitęsę metus", – sako J.Sakalauskas.

Žmonės yra skirtingi ir juos motyvuoja skirtingi dalykai. Pašnekovas sako, kad per vadovavimo metus suprato, jog darbuotojus demotyvuoja nepasitikėjimas ir kontrolė.

„Žmonės veikia emociniame pasaulyje. Todėl visos įmonės, kurios kontroliuoja žmogų, kada jis dirba, kada jis sėda prie kompiuterio, kiek jis per dieną padarė – ilgalaikėje perspektyvoje numuša žmonių motyvaciją. Mums, vadovams, valdybų nariams, akcininkams, dažnai atrodo, kad kontrolė leis žinoti, ar resursai yra naudojami tikslingai, bet, manau, kad didelis noras kontroliuoti yra daugiau baimių ir nepasitikėjimo padarinys. Esu įsitikinęs, kad nepriklausomybė ir savarankiškumas ir yra didelio progreso priežastis. Manau, kad įmonėje vyraujanti pasitikėjimo kultūra suteikia galimybes žmogui augti, rizikuoti ir pasiekti kartais daug daugiau nei buvo tikėtasi", – sako J. Sakalauskas.

Atviras lyderis mato savo klaidas


Anot J. Sakalausko, atviras lyderis yra tas, kuris yra sąmoningas matyti save ir įžvelgti savo pliusus bei minusus, įvertinti, ar yra tinkamas tam darbui, ar kuria įmonei pridėtinę vertę.

„Didžiausias iššūkis esu aš pats. Kai kyla klausimas, kodėl kažkas nenutiko, visą laiką atsisuku į save patį. Aš manau, kad nėra blogų žmonių ir darbuotojų, į kuriuos galime pirštu rodyti ir kaltinti kažko nepadarius. Kalti esame mes, kaip vadovai, kurie nešame atsakomybę už įmonę ir komandą. Jei kažkas nepavyksta, visada klausiu, ko aš nepadariau arba ką blogai padariau, kur yra mano ribos. Kviečiu ir kitus vadovus atsisukti į save ir suprasti savo ribas, kad ir kaip tai kartais yra skausminga", – sako pašnekovas.

Jis pažymi, kad sėkmingos organizacijos bus tos, kurios gebės surasti, formuoti ir ugdyti lyderius organizacijų viduje. „Atvira lyderystė remiasi principu, kad turime kitiems suteikti galimybę augti ir tapti geresniems už mus. Mes turime ne bijoti dėl savo vietos, o – laiku suprasti, kad kitas žmogus gali sukurti didesnę vertę įmonei", – pastebi J. Sakalauskas.

Svarbiau lyderiauti, nei būti lyderiu

Lietuvos verslo forumo ir tyrimų bendrovės RAIT 2023 m. atliktas verslo aplinkos tyrimas atskleidė, kad pasitikėjimas darbdaviu (CEO) Lietuvoje, lyginant su ankstesne tyrimo banga, augo. Pasitikėjimą verslo lyderiais išreiškė 42 proc. apklaustųjų, o savo darbdaviu – net 64 proc. Verslo psichologas D. Baltrušaitis sako, kad žmogus yra visada linkęs labiau pasitikėti tuo, ką jis pažįsta ir kas yra arčiau jo. O lyderis ir yra tas žmogus, kuris yra arčiausiai darbuotojo.

D. BaltrušaitisD. Baltrušaitis,
„HR Savaitė Lietuva"
organizatorius

D. Baltrušaitis, „HR Savaitė Lietuva" organizatorius, kalbėdamas apie šiuolaikinę lyderystę sako, kad lyderis nėra daiktavardis, tai – veiksmažodis: „Visai nesvarbu, kaip mes lyderį pavadinsime, svarbu, ką jis daro, kad organizacija judėtų į priekį, kad žmonės jaustųsi gerai."

D. Baltrušaitis taip pat išskiria 4 kertines atsakomybes, kurios yra svarbios ateities lyderystėje. Pirmiausia, pasak D. Baltrušaičio, kol lyderiai dirbs su žmonėmis, tol svarbiausia jų užduotis bus darbuotojų motyvacija. „Jei kažko nemoki – štai tau mokymai, jeigu esi perdegęs – štai tau psichoterapeutas, jei trūksta resursų – štai tau papildomi resursai. Bet jeigu darbuotojai neturi motyvacijos – gali viską duoti, bet nieko nebus sukurta", – įžvalgomis dalijasi verslo psichologas.

Antra, pašnekovas sako, kad nebe žinios yra vertybė šiuolaikiniame pasaulyje, o – įžvalgos: „Technologijos nėra įžvalgesnės už žmones. Todėl manau, kad lyderio užduotis yra ugdyti savo ir darbuotojų įžvalgumą. Kaip tu padedi sau ir savo žmonėms, kas vakarą paklausti savęs, ką aš galiu padaryti geriau ir kitaip?"

Trečia, anot D. Baltrušaičio, ateities lyderis turės gebėti suderinti nesuderinamus dalykus. „Geras lyderis žino, kada reikia būti autokratišku, kada demokratišku, o kada liberaliu. Jis geba suderinti, pasirinkti ir būti tokiu, kokiu toje situacijoje reikia. Man atrodo, geras lyderis yra tas, kuris nustato ribas ir rėmus, kurių viduje darbuotojams leidžia veikti laisvai", – sako D. Baltrušaitis.

Ketvirta – geras lyderis turi padėti žmonėms nutildyti triukšmą. „Mes gyvename apsupti triukšmo, kuris mus nuolat blaško į įvairias puses. Lyderio užduotis – tą triukšmą nutildyti, pažinti darbuotoją, padėti jam atrasti stipriausias savo puses ir įgalinti susikurti gerovę pačiam", – pabrėžia pašnekovas. 

„HR Savaitė Lietuva" nuotr. 

Statybunaujienos.ltObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-07-24 07:13
„Teltonikos“ plastiko ir mechanikos komponentų gamyklos statybos prasidėjo – antradienį į pastato pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė su laišku ateities kartoms. Renginyje dalyvavę ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė ir Vilniaus meras Valdas Benkunskas akcentavo šio projekto naudą ...
nuotrauka
2024-07-23 09:55
Sostinėje, šalia Ukmergės gatvės, iškilo naujas SBA grupės verslo miestelis „Urban HUB“. Naujos koncepcijos prekybos bei verslo miestelio rangos darbus atliko tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“. Naująją verslo erdvę rangovas pastatė už daugiau nei 23 mln. eurų. Viso čia įsikurs...
nuotrauka
2024-07-22 15:48
2024 m. birželio pabaigoje buvo pasiektas susitarimas, kurio rezultatas – pirmaujančio Baltijos šalių modifikuoto bitumo čerpių ir hidroizoliacinių membranų gamintojo „Mida LT“ kartu su gamykla Lietuvoje ir atstovybe Latvijoje bei Estijoje tapimas tarptautinės statybinių sistemų gamintojų grupės „SO...
nuotrauka
2024-07-19 09:43
Tarptautinė investicinė VMG grupė Akmenės laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) veikiančiose medienos perdirbimo ir baldų gamyklose bei didžiausiame Baltijos šalyse pramonės inovacijų parke Klaipėdos rajone iki metų pabaigos planuoja įdarbinti dar beveik 200 įvairių sričių darbuotojų.
nuotrauka
2024-07-18 07:24
Įprastą mūrijimo būdą – sausus mišinius ateityje pakeis inovatyvi technologija, reikalaujanti mažiau laiko, žmogiškųjų ir finansinių resursų. Trečią dešimtmetį statybinių medžiagų rinkoje skaičiuojanti įmonė „Tegra State“ savo asortimentą papildė nauju produktu – FOME FLEX GLUE BLOCKS blokelių putų ...
nuotrauka
2024-07-17 08:01,      papildyta 2024-07-22 08:22, Papildyta VIDEO iš apsilankymo INHUS gamykloje
Surenkamojo gelžbetonio su galutine apdaila svarba architektūroje ir statyboje yra didelė dėl daugelio priežasčių. Šios technologijos privalumai apima tiek ekonominius, tiek techninius, tiek estetinius aspektus, kurie prisideda prie efektyvesnio ir kokybiškesnio statybos proceso.
nuotrauka
2024-07-12 07:55
Viena ryškiausių pastarojo meto tendencijų – atsinaujinančios energijos naudojimas namų ūkiuose. KONTESTA, bendradarbiaudama su saulės modulius į rinką tiekiančia įmone AUTONOMECO, jau antrus metus gamina automobiliams statyti skirtas stogines, terasas su saulės moduliais. Tokias stogines įmonės dem...
nuotrauka
2024-07-11 13:45
Trečia pagal dydį Estijos statybos bendrovė „Mapri Ehitus" įsigijo 72 proc. Lietuvos statybos bendrovės „Bauschmidt" akcijų. Statybos bendrovė, iki šiol daugiausia užsiėmusi žemės ūkio statybomis, pakeitė pavadinimą į „Mapri Statyba" ir šiuo metu plečia savo veiklą kitose statybos srityse.
nuotrauka
2024-07-11 09:34
SBA grupės plėtojamame prekybos ir verslo mieste „Urban HUB“ Kaune pasirašyta sutartis dėl 3900 kv. m erdvių nuomos su „Energijos skirstymo operatoriumi“ (ESO). Į greta Kauno laisvosios ekonominės zonos įsikūrusį miestelį ESO komanda, planuojama, persikels jau 2025 m. I ketvirtį.
nuotrauka
2024-07-10 13:31
Perdegimo sindromas gali užklupti dėl pernelyg didelio darbo krūvio, užimtumo bei menko poilsio ir darbo balanso. Nors perdegimas niekaip nesusijęs su metų laikais, ekspertai įspėja, kad vasarą reikėtų būti atidesniems ir stebėti savo psichologinę sveikatą. Pasak jų, vasaros grafikas dažniausiai ku...
nuotrauka
2024-07-10 07:24
Įmonė „Gerbūvio projektai“ įgyja pagreitį. Jau trečius metus sparčiai auga užsakymų portfelis, o nuo 2020 m. apyvarta kasmet auga kone dvigubai. 2023-aisiais įmonė tempo nemažino.
nuotrauka
2024-07-09 08:02
Po dvejus metus trukusių atnaujinimo (kapitalinio remonto) darbų prekybos ir laisvalaikio centras PANORAMA tapo vienu iš įstabiausių centrų ne tik Vilniuje, bet ir regione. Aštuoniais etapais sėkmingai įvykdyti darbai proceso dalyviams suteikė patirties, kuri dėl santykinai nedidelės Lietuvos prekyb...
nuotrauka
2024-07-08 15:46
NT plėtros bendrovė „Homa Group“ buvusio Panevėžio mėsos kombinato teritorijoje Smėlynės g. 85 ketvirtadienį oficialiai pradės beveik 9000 kv. m ploto prekybos parko „TOWER" statybas. Kompanija jau yra susitarusi dėl didesnės dalies ploto nuomos, o 14 mln. Eur vertės projektą planuojama atidaryti ki...
nuotrauka
2024-07-08 14:40
Investicijų valdymo įmonės „Demus Asset Management" valdomo nekilnojamojo turto projekto „Ežero takais by Citus" plėtrai užtikrintas 4,2 mln. eurų finansavimas. Į projektą iš viso ketinama investuoti 7,95 mln. eurų – dalį šios sumos, 2 mln. eurų „Demus Asset Management" jau anksčiau pritraukė iš in...
nuotrauka
2024-07-08 14:19
Prieš dvejus metus Kauno Laisvoji ekonominė zona (LEZ) paskelbė apie pirmąjį pritrauktų investicijų milijardą, šiuo metu investicijų suma jau artėja prie antrojo milijardo – ji siekia 1,56 milijardo eurų. Šios investicijos artimiausiu metu leis sukurti beveik 10 tūkst. aukštos kvalifikacijos darbo v...
nuotrauka
2024-07-08 07:23
Dėl įmonės INTERSURGICAL kitos paskirties inžinerinio statinio (automatizuotų sandėliavimo sistemų statinys), kurį RASEINIŲ STATYBA pastatė Švenčionių rajone, Statybos inspekcija kreipėsi į teismą, reikalaudama panaikinti statybą leidžiantį dokumentą (SLD) ir statinį nugriauti. Po beveik dvejus metu...
nuotrauka
2024-07-05 07:59
Siekiant užtikrinti gyventojų komfortą ir gerovę, akustikos ir garso reikalavimai pastatų projektuose tampa vis svarbesni. Akustikos kokybė turi didelę reikšmę ne tik gyvenamosiose patalpose, bet ir biuruose, mokyklose, ligoninėse, kt. pastatuose. Garso izoliacija padeda sumažinti triukšmo lygį, užt...
nuotrauka
2024-07-03 13:51
„EIKA" grupei priklausanti investicijų valdymo įmonė „Eika Asset Management" (EAM), 2023 m. valdžiusi keturis investicijų fondus, sako, kad tai buvo naujų rinkų ir naujų produktų paieškos metai. Jau padarytų investicijų grąža džiugino, tad įmonė skyrė laiką nagrinėti naujoms galimybėms, kai kurios j...
nuotrauka
2024-07-02 13:39
Nuo liepos 2 d. Nidoje duris atveria pirmoji bendradarbystės (angl. coworking) erdvė „Out of Office“. Susimokėję už dieną, savaitę, mėnesį ar net visą vasarą ja pasinaudoti galimybę turės visi Kuršių Nerijoje dirbantys poilsiautojai. Nauja erdvė įsikūrė buvusio restorano „Bo House“ patalpose ant Kur...
nuotrauka
2024-07-01 16:45
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco" duomenimis, birželį NT sostinės pirminėje rinkoje parduoti 204 būstai ir fiksuoti 7 sutarčių nutraukimai. Palyginti su geguže, kuomet buvo parduoti 247 būstai, pardavimai sumažėjo kiek daugiau nei 17 proc.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas