2023 rugsėjo 26 d. antradienis, 9:34
Reklama  |  facebook

Kartelė verslo lyderiams auga – turės nebijoti atvirumo ir savikritikos

2023-09-15 11:17
Visuomenės nuomonės tyrimai rodo, kad Lietuvos verslui pavyksta auginti pasitikėjimą darbdaviais. Šalies vadybos ekspertai sako, kad šis laimėjimas džiugina, bet kartu ir užkrauna didesnes atsakomybes.
nuotrauka
Greg Epperson nuotr.


Minimos įmonės
LITEXPO Lietuvos parodų ir kongresų centras, UAB
Antai pranešime cituojamo „Litexpo" vadovo Jono Sakalausko nuomone, pasitikėjimo siekiantiems lyderiams būtina savirefleksija ir svarbu sau užduoti atvirą klausimą: kokią vertę savo darbu aš sukuriu įmonei ir bendruomenei? Tuo tarpu verslo psichologas Dainius Baltrušaitis, taip pat cituojamas pranešime, išskiria 4 kertines atsakomybes, kurios yra svarbios ateities lyderystėje.

Darbuotojus demotyvuoja nepasitikėjimas ir kontrolė

J. Sakalauskas, kalbėdamas apie šiuolaikinę lyderystę, yra linkęs vartoti atviros lyderystės terminą. Anot jo, atviros lyderystės esmė yra žmonės ir darbas su žmonėmis.

Jonas Sakalauskas, LITEXPO vadovas

LITEXPO vadovas
J. Sakalauskas

„Aš kalbu apie atvirą lyderystę, kurios esmė yra matyti žmogaus potencialą, jį nukreipti tinkama linkme, paskirti į tinkamą vietą ir įgalinti veikti. Mano, kaip vadovo, užduotis yra matyt žmones, suprasti jų motyvacijas, emocijas, atpažinti jų potencialus ir nukreipti juos tam tikra linkme", – sako J.Sakalauskas.

Anot vadovo, pagrindinė atrama, kuria remiasi kiekvienas vadovas nukreipdamas žmones į jiems tinkamas vietas, yra jų intuicija ir emocinis intelektas, gebėjimas matyti ir jausti savo komandą. Todėl darbas su savo vidumi yra viena svarbiausių lyderio užduočių.

„Grubiai tariant, kiekvienas lyderis turi mokėti atskirti grūdus nuo pelų. Nebūtinai didžiausią pridėtinę vertę įmonei sukuria darbuotojai, kurie moka save gerai pristatyti ir yra mėgstami grupės narių. Labai dažnai įmonei naudingiausi yra tylesni ir jautresni žmonės, kuriems davus galimybę pasireikšti ir tinkamas užduotis, jie padaro stebuklus. Įmonės yra ištraukiamos iš labai sudėtingų situacijų, per savaitę yra įgyvendinami projektai, užsitęsę metus", – sako J.Sakalauskas.

Žmonės yra skirtingi ir juos motyvuoja skirtingi dalykai. Pašnekovas sako, kad per vadovavimo metus suprato, jog darbuotojus demotyvuoja nepasitikėjimas ir kontrolė.

„Žmonės veikia emociniame pasaulyje. Todėl visos įmonės, kurios kontroliuoja žmogų, kada jis dirba, kada jis sėda prie kompiuterio, kiek jis per dieną padarė – ilgalaikėje perspektyvoje numuša žmonių motyvaciją. Mums, vadovams, valdybų nariams, akcininkams, dažnai atrodo, kad kontrolė leis žinoti, ar resursai yra naudojami tikslingai, bet, manau, kad didelis noras kontroliuoti yra daugiau baimių ir nepasitikėjimo padarinys. Esu įsitikinęs, kad nepriklausomybė ir savarankiškumas ir yra didelio progreso priežastis. Manau, kad įmonėje vyraujanti pasitikėjimo kultūra suteikia galimybes žmogui augti, rizikuoti ir pasiekti kartais daug daugiau nei buvo tikėtasi", – sako J. Sakalauskas.

Atviras lyderis mato savo klaidas


Anot J. Sakalausko, atviras lyderis yra tas, kuris yra sąmoningas matyti save ir įžvelgti savo pliusus bei minusus, įvertinti, ar yra tinkamas tam darbui, ar kuria įmonei pridėtinę vertę.

„Didžiausias iššūkis esu aš pats. Kai kyla klausimas, kodėl kažkas nenutiko, visą laiką atsisuku į save patį. Aš manau, kad nėra blogų žmonių ir darbuotojų, į kuriuos galime pirštu rodyti ir kaltinti kažko nepadarius. Kalti esame mes, kaip vadovai, kurie nešame atsakomybę už įmonę ir komandą. Jei kažkas nepavyksta, visada klausiu, ko aš nepadariau arba ką blogai padariau, kur yra mano ribos. Kviečiu ir kitus vadovus atsisukti į save ir suprasti savo ribas, kad ir kaip tai kartais yra skausminga", – sako pašnekovas.

Jis pažymi, kad sėkmingos organizacijos bus tos, kurios gebės surasti, formuoti ir ugdyti lyderius organizacijų viduje. „Atvira lyderystė remiasi principu, kad turime kitiems suteikti galimybę augti ir tapti geresniems už mus. Mes turime ne bijoti dėl savo vietos, o – laiku suprasti, kad kitas žmogus gali sukurti didesnę vertę įmonei", – pastebi J. Sakalauskas.

Svarbiau lyderiauti, nei būti lyderiu

Lietuvos verslo forumo ir tyrimų bendrovės RAIT 2023 m. atliktas verslo aplinkos tyrimas atskleidė, kad pasitikėjimas darbdaviu (CEO) Lietuvoje, lyginant su ankstesne tyrimo banga, augo. Pasitikėjimą verslo lyderiais išreiškė 42 proc. apklaustųjų, o savo darbdaviu – net 64 proc. Verslo psichologas D. Baltrušaitis sako, kad žmogus yra visada linkęs labiau pasitikėti tuo, ką jis pažįsta ir kas yra arčiau jo. O lyderis ir yra tas žmogus, kuris yra arčiausiai darbuotojo.

D. BaltrušaitisD. Baltrušaitis,
„HR Savaitė Lietuva"
organizatorius

D. Baltrušaitis, „HR Savaitė Lietuva" organizatorius, kalbėdamas apie šiuolaikinę lyderystę sako, kad lyderis nėra daiktavardis, tai – veiksmažodis: „Visai nesvarbu, kaip mes lyderį pavadinsime, svarbu, ką jis daro, kad organizacija judėtų į priekį, kad žmonės jaustųsi gerai."

D. Baltrušaitis taip pat išskiria 4 kertines atsakomybes, kurios yra svarbios ateities lyderystėje. Pirmiausia, pasak D. Baltrušaičio, kol lyderiai dirbs su žmonėmis, tol svarbiausia jų užduotis bus darbuotojų motyvacija. „Jei kažko nemoki – štai tau mokymai, jeigu esi perdegęs – štai tau psichoterapeutas, jei trūksta resursų – štai tau papildomi resursai. Bet jeigu darbuotojai neturi motyvacijos – gali viską duoti, bet nieko nebus sukurta", – įžvalgomis dalijasi verslo psichologas.

Antra, pašnekovas sako, kad nebe žinios yra vertybė šiuolaikiniame pasaulyje, o – įžvalgos: „Technologijos nėra įžvalgesnės už žmones. Todėl manau, kad lyderio užduotis yra ugdyti savo ir darbuotojų įžvalgumą. Kaip tu padedi sau ir savo žmonėms, kas vakarą paklausti savęs, ką aš galiu padaryti geriau ir kitaip?"

Trečia, anot D. Baltrušaičio, ateities lyderis turės gebėti suderinti nesuderinamus dalykus. „Geras lyderis žino, kada reikia būti autokratišku, kada demokratišku, o kada liberaliu. Jis geba suderinti, pasirinkti ir būti tokiu, kokiu toje situacijoje reikia. Man atrodo, geras lyderis yra tas, kuris nustato ribas ir rėmus, kurių viduje darbuotojams leidžia veikti laisvai", – sako D. Baltrušaitis.

Ketvirta – geras lyderis turi padėti žmonėms nutildyti triukšmą. „Mes gyvename apsupti triukšmo, kuris mus nuolat blaško į įvairias puses. Lyderio užduotis – tą triukšmą nutildyti, pažinti darbuotoją, padėti jam atrasti stipriausias savo puses ir įgalinti susikurti gerovę pačiam", – pabrėžia pašnekovas. 

„HR Savaitė Lietuva" nuotr. 

Statybunaujienos.ltObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2023-09-26 08:36
Užsienio kapitalo įmonė LAYHER BALTIC jau 11 metų dalyvauja Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA), kuriai šiemet suėjo 30 metų, veikloje. Įmonės vadovas Viktoras Voroncovas sako, kad tapusi įtakinga, LSA turi žengti dar toliau – jungti kuo daugiau statybininkų: ne tik statybos ir susijusias įmones...
nuotrauka
2023-09-22 12:59
Diskusijose apie kvalifikuotų darbuotojų stoką bei jų pritraukimo galimybes vis dažniau atsigręžiama į emigracijoje gyvenančius ir į Lietuvą sugrįžti svajojančius mūsų piliečius. Juolab, kad grįžtančių į gimtinę ar rimtai ketinančių tai daryti skaičiai kasmet auga. Emigrantų, ypač kvalifikuotų darbu...
nuotrauka
2023-09-22 11:30
Nekilnojamojo turto vystymo bendrovė „Homa Group“ keičia 2021 m. įsigyto viešbučio „Simple Plus“ pastato koncepciją ir pavadinimą. Šiuo metu Ševčenkos g. 21, Vilniaus Naujamiesčio rajone, atliekami paprastojo remonto darbai.
nuotrauka
2023-09-21 09:30
Pasaulyje gerai žinomas SIKA prekinis ženklas, kuriuo žymimos specifinės cheminės medžiagos, skirtos statybai, turi 113 metų patirtį, kuri prasidėjo Šveicarijoje. Šimtametė kompanijos istorija yra pagrindas, ant kurio kuriami modernios rinkos produktai ir kuris liudija šimtmečio patikrintą patikimum...
nuotrauka
2023-09-20 13:35
Tvarių miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ sostinės Viršuliškių rajone baigiamą vystyti naują 18 aukštų „Sky Office“ verslo centrą savo naujiesiems biurams jau pasirinko keletas nuomininkų.
nuotrauka
2023-09-19 20:06
Viena didžiausių šalies statybos bendrovių „Naresta“ pasirašė generalinės rangos sutartį dėl nacionalinio stadiono komplekso Vilniuje pirmojo etapo statybų. Sutartis pasirašyta su stadiono projektą įgyvendinančiu koncesininku – „BaltCap Infrastructure Fund“ valdoma įmone „Vilniaus daugiafunkcinis ko...
nuotrauka
2023-09-18 13:47
Turto bankas paskelbė du aukcionus ir siūlo įsigyti patalpas Vilniaus Naujamiesčio rajone – Algirdo ir Vytenio gatvėse esančiuose pastatuose – iš viso daugiau nei 1,6 tūkst. kv. m ploto.
nuotrauka
2023-09-18 07:17
Statyba tradiciškai laikoma inertiška, ją sunku įsivaizduoti be sunkiasvorės technikos, kalno medžiagų. Bet statyba taip pat įgyja vis daugiau lankstumo, kurio jai suteikia naujos technologijos. Viena tokių – geopolimerų injekcijų technologija.
nuotrauka
2023-09-15 15:41
2022 m. pabaigoje Lietuvos banko licenciją gavęs Uždarojo tipo informuotiesiems investuotojams skirtas investicinis fondas „Reverest Baltic Opportunity Fund“ pradėjo įgyvendinti nekilnojamojo turto projektus, siekdamas skirti išskirtinį dėmesį miesto pridėtinės vertės kūrimui ir objektų plėtrai be...
nuotrauka
2023-09-14 14:17
Turto valdymo bendrovės „BRAITIN" valdomai investicijų bendrovei „Verslo trikampis" Šiaulių bankas skolina 25,7 mln. eurų. Bendrovė, Vilniuje valdanti to paties pavadinimo biurų kompleksą, naujai gautas lėšas naudos anksčiau prisiimtų įsipareigojimų refinansavimui bei kasdienės veiklos poreikiams.
nuotrauka
2023-09-14 14:01
Pradedamas įgyvendinti naujas tvarus projektas „Sand Offices". Naujas verslo centras iškils sostinės Žalgirio ir Linkmenų gatvėse esančio seno administracinio pastato vietoje ir pasiūlys modernius inovatyvaus dizaino biurus.
nuotrauka
2023-09-14 13:31
Šią vasarą vos per du mėnesius – liepą ir rugpjūtį – investuotojai į naujus „Estateguru" sutelktinio finansavimo projektus investavo 18,9 mln. eurų.
nuotrauka
2023-09-14 07:57
Nuo praėjusių metų gegužės atsisakyta deklaracijų apie neypatingų statinių statybos užbaigimą tvirtinimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje (Statybos inspekcija), perduodant šią funkciją statinio ekspertizės rangovams. Tačiau pokyčiai įnešė į rinką sumaišties.
nuotrauka
2023-09-12 16:47
Modernizuodama verslo centrą „Europa“, nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ atnaujina ir daugiaaukštę automobilių stovėjimo aikštelę. Tūkstančio parkavimo vietų aikštelės atnaujinimo darbus planuojama užbaigti iki šių metų pabaigos, investicijos sieks apie 6 mln. eurų.
nuotrauka
2023-09-12 16:38
Šalia Vilniaus, Avižieniuose oficialiai pradėtos prekybinių sandėlių (angl. stock-office) projekto „Urban HUB" statybos.
nuotrauka
2023-09-11 12:28
Generolo Silvestro Žukausko poligone Pabradėje pristatytas NATO itin aukštos parengties greitojo reagavimo pajėgų poreikiams skirtos infrastruktūros vystymo projektas.
nuotrauka
2023-09-08 07:10
UKMERGĖS GELŽBETONIS – įmonė, gaminanti ne tik gelžbetonio gaminius, bet ir polistireninį putplastį, kurio gaminimo patirtis – 27 metai. Anksčiau didžiausios įmonės apyvartos buvo susijusios su polistireniniu putplasčiu, o per pastaruosius 5 metus gelžbetonio gaminių gamyba išaugo apie 3 kartus ir d...
nuotrauka
2023-09-07 08:08
Siekiant sudaryti tinkamas tarnybos ir gyvenimo sąlygas sąjungininkams ir Lietuvos kariams Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos batalione Marijampolėje atidaryta nuolatinė modulinė stovykla, kurioje įrengta visa jai reikalinga karinė infrastruktūra. Ši stovykla bus na...
nuotrauka
2023-09-05 12:47
Daugiafunkcio komplekso ant Šeškinės kalno projekte pradedamas naujas etapas: šią savaitę išduotas leidimas statyti Kultūros ir ugdymo centrą. Dar dviejų, į Ozo g. 27 kompleksą įeinančių objektų – Sporto centro su lengvosios atletikos maniežu ir futbolo treniruočių aikšte bei vaikų darželio – techni...
nuotrauka
2023-09-05 10:08
AB HISK stebėtojų taryba rugsėjo 4 d. išrinko naują nepriklausomą valdybos narį Aivarą Čičelį. Jis keičia iki šiol šias pareigas ėjusį Mindaugą Jusių.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas