2024 vasario 23 d. penktadienis, 9:35
Reklama  |  facebook

Kartelė verslo lyderiams auga – turės nebijoti atvirumo ir savikritikos

2023-09-15 11:17
Visuomenės nuomonės tyrimai rodo, kad Lietuvos verslui pavyksta auginti pasitikėjimą darbdaviais. Šalies vadybos ekspertai sako, kad šis laimėjimas džiugina, bet kartu ir užkrauna didesnes atsakomybes.
nuotrauka
Greg Epperson nuotr.


Minimos įmonės
LITEXPO Lietuvos parodų ir kongresų centras, UAB
Antai pranešime cituojamo „Litexpo" vadovo Jono Sakalausko nuomone, pasitikėjimo siekiantiems lyderiams būtina savirefleksija ir svarbu sau užduoti atvirą klausimą: kokią vertę savo darbu aš sukuriu įmonei ir bendruomenei? Tuo tarpu verslo psichologas Dainius Baltrušaitis, taip pat cituojamas pranešime, išskiria 4 kertines atsakomybes, kurios yra svarbios ateities lyderystėje.

Darbuotojus demotyvuoja nepasitikėjimas ir kontrolė

J. Sakalauskas, kalbėdamas apie šiuolaikinę lyderystę, yra linkęs vartoti atviros lyderystės terminą. Anot jo, atviros lyderystės esmė yra žmonės ir darbas su žmonėmis.

Jonas Sakalauskas, LITEXPO vadovas

LITEXPO vadovas
J. Sakalauskas

„Aš kalbu apie atvirą lyderystę, kurios esmė yra matyti žmogaus potencialą, jį nukreipti tinkama linkme, paskirti į tinkamą vietą ir įgalinti veikti. Mano, kaip vadovo, užduotis yra matyt žmones, suprasti jų motyvacijas, emocijas, atpažinti jų potencialus ir nukreipti juos tam tikra linkme", – sako J.Sakalauskas.

Anot vadovo, pagrindinė atrama, kuria remiasi kiekvienas vadovas nukreipdamas žmones į jiems tinkamas vietas, yra jų intuicija ir emocinis intelektas, gebėjimas matyti ir jausti savo komandą. Todėl darbas su savo vidumi yra viena svarbiausių lyderio užduočių.

„Grubiai tariant, kiekvienas lyderis turi mokėti atskirti grūdus nuo pelų. Nebūtinai didžiausią pridėtinę vertę įmonei sukuria darbuotojai, kurie moka save gerai pristatyti ir yra mėgstami grupės narių. Labai dažnai įmonei naudingiausi yra tylesni ir jautresni žmonės, kuriems davus galimybę pasireikšti ir tinkamas užduotis, jie padaro stebuklus. Įmonės yra ištraukiamos iš labai sudėtingų situacijų, per savaitę yra įgyvendinami projektai, užsitęsę metus", – sako J.Sakalauskas.

Žmonės yra skirtingi ir juos motyvuoja skirtingi dalykai. Pašnekovas sako, kad per vadovavimo metus suprato, jog darbuotojus demotyvuoja nepasitikėjimas ir kontrolė.

„Žmonės veikia emociniame pasaulyje. Todėl visos įmonės, kurios kontroliuoja žmogų, kada jis dirba, kada jis sėda prie kompiuterio, kiek jis per dieną padarė – ilgalaikėje perspektyvoje numuša žmonių motyvaciją. Mums, vadovams, valdybų nariams, akcininkams, dažnai atrodo, kad kontrolė leis žinoti, ar resursai yra naudojami tikslingai, bet, manau, kad didelis noras kontroliuoti yra daugiau baimių ir nepasitikėjimo padarinys. Esu įsitikinęs, kad nepriklausomybė ir savarankiškumas ir yra didelio progreso priežastis. Manau, kad įmonėje vyraujanti pasitikėjimo kultūra suteikia galimybes žmogui augti, rizikuoti ir pasiekti kartais daug daugiau nei buvo tikėtasi", – sako J. Sakalauskas.

Atviras lyderis mato savo klaidas


Anot J. Sakalausko, atviras lyderis yra tas, kuris yra sąmoningas matyti save ir įžvelgti savo pliusus bei minusus, įvertinti, ar yra tinkamas tam darbui, ar kuria įmonei pridėtinę vertę.

„Didžiausias iššūkis esu aš pats. Kai kyla klausimas, kodėl kažkas nenutiko, visą laiką atsisuku į save patį. Aš manau, kad nėra blogų žmonių ir darbuotojų, į kuriuos galime pirštu rodyti ir kaltinti kažko nepadarius. Kalti esame mes, kaip vadovai, kurie nešame atsakomybę už įmonę ir komandą. Jei kažkas nepavyksta, visada klausiu, ko aš nepadariau arba ką blogai padariau, kur yra mano ribos. Kviečiu ir kitus vadovus atsisukti į save ir suprasti savo ribas, kad ir kaip tai kartais yra skausminga", – sako pašnekovas.

Jis pažymi, kad sėkmingos organizacijos bus tos, kurios gebės surasti, formuoti ir ugdyti lyderius organizacijų viduje. „Atvira lyderystė remiasi principu, kad turime kitiems suteikti galimybę augti ir tapti geresniems už mus. Mes turime ne bijoti dėl savo vietos, o – laiku suprasti, kad kitas žmogus gali sukurti didesnę vertę įmonei", – pastebi J. Sakalauskas.

Svarbiau lyderiauti, nei būti lyderiu

Lietuvos verslo forumo ir tyrimų bendrovės RAIT 2023 m. atliktas verslo aplinkos tyrimas atskleidė, kad pasitikėjimas darbdaviu (CEO) Lietuvoje, lyginant su ankstesne tyrimo banga, augo. Pasitikėjimą verslo lyderiais išreiškė 42 proc. apklaustųjų, o savo darbdaviu – net 64 proc. Verslo psichologas D. Baltrušaitis sako, kad žmogus yra visada linkęs labiau pasitikėti tuo, ką jis pažįsta ir kas yra arčiau jo. O lyderis ir yra tas žmogus, kuris yra arčiausiai darbuotojo.

D. BaltrušaitisD. Baltrušaitis,
„HR Savaitė Lietuva"
organizatorius

D. Baltrušaitis, „HR Savaitė Lietuva" organizatorius, kalbėdamas apie šiuolaikinę lyderystę sako, kad lyderis nėra daiktavardis, tai – veiksmažodis: „Visai nesvarbu, kaip mes lyderį pavadinsime, svarbu, ką jis daro, kad organizacija judėtų į priekį, kad žmonės jaustųsi gerai."

D. Baltrušaitis taip pat išskiria 4 kertines atsakomybes, kurios yra svarbios ateities lyderystėje. Pirmiausia, pasak D. Baltrušaičio, kol lyderiai dirbs su žmonėmis, tol svarbiausia jų užduotis bus darbuotojų motyvacija. „Jei kažko nemoki – štai tau mokymai, jeigu esi perdegęs – štai tau psichoterapeutas, jei trūksta resursų – štai tau papildomi resursai. Bet jeigu darbuotojai neturi motyvacijos – gali viską duoti, bet nieko nebus sukurta", – įžvalgomis dalijasi verslo psichologas.

Antra, pašnekovas sako, kad nebe žinios yra vertybė šiuolaikiniame pasaulyje, o – įžvalgos: „Technologijos nėra įžvalgesnės už žmones. Todėl manau, kad lyderio užduotis yra ugdyti savo ir darbuotojų įžvalgumą. Kaip tu padedi sau ir savo žmonėms, kas vakarą paklausti savęs, ką aš galiu padaryti geriau ir kitaip?"

Trečia, anot D. Baltrušaičio, ateities lyderis turės gebėti suderinti nesuderinamus dalykus. „Geras lyderis žino, kada reikia būti autokratišku, kada demokratišku, o kada liberaliu. Jis geba suderinti, pasirinkti ir būti tokiu, kokiu toje situacijoje reikia. Man atrodo, geras lyderis yra tas, kuris nustato ribas ir rėmus, kurių viduje darbuotojams leidžia veikti laisvai", – sako D. Baltrušaitis.

Ketvirta – geras lyderis turi padėti žmonėms nutildyti triukšmą. „Mes gyvename apsupti triukšmo, kuris mus nuolat blaško į įvairias puses. Lyderio užduotis – tą triukšmą nutildyti, pažinti darbuotoją, padėti jam atrasti stipriausias savo puses ir įgalinti susikurti gerovę pačiam", – pabrėžia pašnekovas. 

„HR Savaitė Lietuva" nuotr. 

Statybunaujienos.ltObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-02-23 08:44
Panevėžys atsinaujina ir jau šį pavasarį duris atvers dar vienas ambicingas ir perspektyvus miesto traukos objektas – Stasio Eidrigevičiaus menų centras. Šio projekto rangos darbai jau užbaigti, šiuo metu vyksta vidaus įrangos, baldų, ekspozicijos detalių montavimo, įrengimo ir kt. darbai.
nuotrauka
2024-02-23 07:15
Parduodamo arba nuomojamo objekto kainą lemia plotas. Tad užsakovai suinteresuoti turėti kuo daugiau ploto, bet neprarasti kokybiškos apdailos. Tradiciškai laikoma, kad kuo storesnis atitvarų ar perdangų apdailos sluoksnis, tuo geriau izoliuojamas garsas. Bet taip mažėja plotas, patalpų aukštis. Vok...
nuotrauka
2024-02-22 11:24
Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ planuoja statyti gyvenamuosius namus Lenkijoje. Įmonė pasirašė preliminarias sutartis žemės sklypui Varšuvoje įsigyti, investicijos į projektą sieks 24 mln. eurų.
nuotrauka
2024-02-21 08:37
Pirmaujanti Latvijos medinių langų gamintoja „Arbo Windows" įsigijo vieną didžiausių Lietuvos medinių langų gamybos įmonių UAB „Arlanga Wood", kuri priklausė įmonių grupės „Arlanga Group" įkūrėjui Arūnui Mažoniui. Sandorį finansavo bankas „BluOr Bank" su Latvijos „Plėtros finansų įstaigos Altum" užt...
nuotrauka
2024-02-21 07:52
Lietuvos statybos sektorius, pakėlęs pastatų energinio efektyvumo lygį, vis daugiau dėmesio skiria, kad būtų sumažintas anglies dvideginio pėdsakas. Nors šalyje tai dar nėra reglamentuota, rinka nelaukia ir remiasi tarptautiniais standartais. Objektyviai palyginti skirtingų medžiagų ir gaminių povei...
nuotrauka
2024-02-20 10:40
Didžiausia prekybinių sandėlių (angl. stock office) plėtotoja Vilniuje „Darnu Group“ Gariūnų gatvėje pradeda antrojo „Vilniaus verslo parko“ etapo statybas. Šiuo metu baigiamą statyti 4700 kv. m. ploto I etapą papildys dar 3500 kv. m. patalpų, kuriose bus įrengta 12 savarankiškas inžinerines sistema...
nuotrauka
2024-02-20 07:51
Kaip statyti pastatus greitai, naudoti kuo mažiau darbo jėgos, bet užtikrinti kuo aukštesnę kokybę? Atsakas – didinti statybos darbų mechanizacijos lygį, o sienas statant naudoti stambiagabarites sienines plokštes, kurios tinka ne tik pramoninei, bet ir gyvenamųjų pastatų statybai. Šiems rinkos iššū...
nuotrauka
2024-02-19 12:02
Suomijoje, Joensuu Abloy gamykloje, sukurta „Abloy Cumulus“ – naujos kartos platforma įeigos sistemai be raktų. CUMULUS sujungia aukštos kokybės užraktus ir saugų įeigos teisių valdymą.
nuotrauka
2024-02-15 17:38
Sostinės biurų rinka pasipildė nauju verslo centru. Administracinės paskirties pastato, iškilusio Vilniaus centre, Sporto gatvėje, rangos darbus atliko tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“. Naująjį verslo centrą rangovas pastatė už daugiau nei 12 mln. eurų nekilnojamojo turto plė...
nuotrauka
2024-02-12 16:09
Vykdydama verslo centro „Europa“ atnaujinimo ir modernizavimo planą, nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ baigė daugiaaukštės automobilių stovėjimo aikštelės renovacijos darbus. Jie truko vienerius metus, įmonės investicijos siekė 5 mln. eurų.
nuotrauka
2024-02-12 12:12
Išmaniuosius skaitiklius gaminanti ir juos eksportuojanti lietuvių kompanija „Elgama-Elektronika" praėjusiais metais skaičiavo rekordinį grynąjį pelną, kuris augo daugiau nei 14 kartų ir siekė 4,6 mln. eurų (2022 m. – 0,32 mln. eurų), o apyvarta augo beveik du kartus iki 41,37 mln. eurų (2022 m. – 2...
nuotrauka
2024-02-12 10:33
Lietuvos apeliacinis teismas iš dalies tenkino akcinės draudimo bendrovės „Gjensidige“ apeliacinį skundą ir konstatavo, kad UAB „Agromena lt“ ir BĮ Kultūros infrastruktūros centras, dėl kurių darbuotojų kaltės Tytuvėnų Bernardinų vienuolyne ir bažnyčioje 2012 m. kilo gaisras, šiuos pastatus apdraudu...
nuotrauka
2024-02-09 07:55
Rinkoje nuolat trūksta naujų kokybiškesnių izoliacinių gaminių. Poliuretano putos – tai medžiaga, turinti geriausias izoliacines savybes. Techniniu požiūriu tai reiškia, kad šie gaminiai turi mažiausią šilumos laidumą. Poliuretanas gali būti jau pagamintos plokštės arba aukšto ir žemo slėgio purškia...
nuotrauka
2024-02-08 08:04
Rinkoje vertinami sprendimai, kurie sudaro sąlygas statyti greitai, optimaliomis sąnaudomis bei gauti kokybišką rezultatą. Todėl itin populiarūs lego principu surenkami namai. Vieną tokių galimybių siūlo „ShellBau“ – karkasiniai namai iš patobulintų struktūrinių izoliacinių skydų (SIP).
nuotrauka
2024-02-07 14:39
Daugiau kaip dvejus metus sostinės prekybos ir laisvalaikio centre „Panorama" intensyviai vykdyti atnaujinimo darbai oficialiai baigti. Pasak „Panoramos" vadovės Birutės Kalanovaitės, šie pokyčiai buvo didžiausi per 15 prekybos centro veiklos metų ir pareikalavo beveik 15 mln. eurų dydžio investicij...
nuotrauka
2024-02-07 13:23
Lietuvos bankas skelbia mūsų šalies ir kitų euro zonos šalių kredito įstaigų (bankų, kredito unijų) paskolų ir sutarto termino (terminuotųjų) indėlių palūkanų normų palyginimą 2023 m. gruodžio mėn. duomenimis. Į paveikslus įtrauktos tos euro zonos šalys, kurių duomenys skelbiami Europos Centrinio Ba...
nuotrauka
2024-02-07 09:42
Nekilnojamojo turto projektų vystytojas „Releven" gavo 20 mln. eurų finansavimą Vilniaus Senamiestyje plėtojamam gyvenamajam kvartalui „Sanguškų parkas", į kurį per visą statybų laikotarpį ketinama investuoti apie 40 mln. eurų. Finansavimą projektui suteikė specializuotas Estijos kapitalo bankas „Bi...
nuotrauka
2024-02-05 09:12
Pokyčiai Daugiafunkcio komplekso projekte: fondas „Baltcap" pasitraukia, bendrovė „Hanner" planuoja perimti projektą. Vasario pabaigoje dėl projekto statybos indeksavimo ir kitų pakeitimų balsuos Vilniaus miesto savivaldybės taryba.
nuotrauka
2024-02-05 07:41
Kaip patikimai užsandarinti konstrukcines ir išsiplečiančias siūles fasaduose, stoguose ar pėsčiųjų takuose? Sprendimas – naujos kartos hermetikas „Fome Flex ROOF & FAÇADE“, padedantis suformuoti ypatingai elastingą ir patvarią siūlę.
nuotrauka
2024-02-02 12:20
Išankstiniais „Citus" analitikų duomenimis, pirminės būsto rinkos Vilniuje ir Kaune pirmąjį naujų metų mėnesį pabaigė gan ryškiu spurtu: pagal sausį sudarytų sandorių skaičių Kaune tai buvo geriausias rezultatas per paskutinius 18 mėn., Vilniuje – trečias per tą patį laikotarpį. Tuo tarpu, Klaipėdoj...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas