2023 rugsėjo 28 d. ketvirtadienis, 3:00
Reklama  |  facebook

Lietuva intensyvina žaliąją energetiką – valstybė kofinansuos visas teigiamai įvertintas paraiškas saulės elektrinėms

2022-03-17 08:34
Energetikos ministerija skelbia, kad jau yra patvirtintos paraiškos bei rezervuotas joms skirtas finansavimas gyventojų nuosavoms saulės elektrinėms. Patvirtintų registracijos formų suma siekia beveik 48 mln. eurų, iš kurių 39,5 mln. eurų bus skiriama individualių saulės elektrinių įrengimui ant gyventojų namų stogų bei virš 8 mln. eurų elektrinių įsigijimui iš nutolusių saulės parkų.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt (EST LT) nuotr.


Minimos įmonės
APVA (Aplinkos projektų valdymo agentūra),
Lietuvos energetikos agentūra, VŠĮ
„Padarėme viską, kad valstybės kofinansavimą gautų visos teigiamai įvertintos paraiškos, – Energetikos ministerijos pranešime cituojamas ministras Dainius Kreivys. – Tai reiškia, gaminančių vartotojų skaičius Lietuvoje artimiausiu laikotarpiu augs geometrine progresija“.

Pasak ministro, tai – didelis pokytis visam atsinaujinančios energetikos sektoriui, todėl dabar svarbiausia užtikrinti tvarų šio segmento augimą. Energetikos ministro įsakymu iki 9 mėnesių jau prailgintas saulės elektrinių prijungimo sąlygų prie elektros tinklų terminas. Tai padės gyventojams išvengti pakartotinio kreipimosi į ESO ir mokėjimo antrąkart už sąlygų išdavimą tuo atveju, jei laiku nespėja įsirengti elektrinių per numatytą laiką. Ministerija taip pat ketina prailginti mokėjimo prašymų pateikimo terminą, t.y., palikti daugiau laiko saulės elektrinėms įsirengti (ar įsigyti) ir pateikti sąskaitas kompensacijoms. Lietuvos energetikos agentūra nuo šiol seks saulės elektrinių įrengimo kainų dinamiką, sutartyse fiksuojamus įkainius ir reguliariai teiks informaciją Energetikos ministerijai.

Praėjusią savaitę, praneša ministerija, D. Kreivys susitiko su saulės elektrinių rinkos dalyviais ir asociacijų atstovais, kuriame išsakė poziciją, jog saulės panelių ir rangos darbų negali kilti daugiau nei šį kilimą lemia objektyvios priežastys. Kaip ir anksčiau, tokių elektrinių įsirengimas savo namų ūkiuose išliko ženkliai paklausesnis, lyginant su jų nuoma iš nutolusių saulės parkų, tačiau, pasak energetikos ministro, vertinant elektros energijos tinklą ir jo transformacijos perspektyvą, planuojama, jog ateityje prioritetas turėtų būti teikiamas nutolusioms saulės elektrinėms.

Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) duomenimis, šiemet patvirtinta beveik 19,5 tūkst. paraiškų: 14720 dėl saulės elektrinių įrengimo namų ūkiuose bei 4728 dėl saulės elektrinės dalies įsigijimo iš elektrinių parkų. Pastarieji yra puiki alternatyva tiems gyventojams, kurių namų stogai nėra tinkami saulės elektrinei įrengti, ir norintiems elektrinės priežiūrą pilnai patikėti tiekėjui.

„Siekiame skatinti vietinę elektros generaciją iš atsinaujinančių energijos išteklių ir didinti namų ūkių energetinį savarankiškumą, o šiemet numatytas fizinių asmenų saulės elektrinių įrengimo ar įsigijimo kofinansavimas yra svarbus žingsnis šiuo keliu. Įgyvendinus šias priemones, gaminančių vartotojų skaičius Lietuvoje artimiausiais metais turėtų išaugti dvigubai“, – sakė energetikos ministras Dainiu Kreivys. Pasak jo, saulės elektrinių vystymo planai ambicingi ir dabar svarbu, kad rinka sugebėtų atlikti suplanuotus darbus, nepritruktų reikalingų priemonių ir kaina liktų konkurencinga.

Statistika rodo, kad Lietuvos gyventojai vis sparčiau įsisavina atsinaujinančios energetikos prasmę. Pagal pirminį planą, 2022 m. iš Europos Sąjungos (ES) paramos lėšų buvo ketinama skirti apie 4,1 mln. eurų saulės elektrinių įrengimui namų ūkiuose bei 1,2 mln. eurų elektrinių įsigijimui iš nuotolinių parkų. Vis dėl to, atsižvelgiant į ženkliai padidėjusį gyventojų susidomėjimą, energetikos ir finansų ministerijos paramai skirtas lėšas padidino dešimčia kartų. Šie skaičiai taip pat ženkliai perkopė ir praėjusių metų paraiškų sumas: 2021 m. individualių saulės elektrinių įrengimui buvo skirta virš 10 mln. eurų, o elektrinių įsigijimui iš nuotolinių parkų – beveik 4 mln.

„Šiandien visi gyventojai bus informuoti apie teigiamai įvertintas paraiškas ir jiems rezervuotą finansavimą, Informaciją taip pat gali ir pranešimus galės rasti prisijungę prie APVIS. Taip pat planuojame, kad, atsižvelgiant į pareiškėjų didelį skaičių ir tiekimo grandinių sutrikimus, bus prailgintas mokėjimo prašymų teikimo terminas, o tai reiškia, kad visi saulės elektrinės įrengimo darbai galės būti atlikti ir agentūrai atsiskaitymo dokumentai pateikti iki kitų metų vasario vidurio“, – cituojamas Jonas Balkevičius, APVA Nacionalinių programų valdymo departamento direktorius.

Pagal priemonę „Elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių gamybos įrenginių įrengimas namų ūkiuose“ nebuvo patvirtinta 2,4 proc. pateiktų paraiškų, o pagal priemonę „AIE namų ūkiams (įsigijimas iš saulės elektrinių parkų)“ nebuvo patvirtinta 1,9 proc. Abiem atvejais norą tapti gaminančiais vartotojais išreiškę asmenys patys anuliavo savo paraiškas arba kartu su paraiška nepateikė privalomų dokumentų.

Pagal naująjį 2021–2027 m. ES fondų investicijų programos projektą, investicijos į saulės, vėjo elektrinių bei kaupimo įrenginių fiziniams asmenims įrengimą turėtų siekti 164,5 mln. eurų, t.y. apie 27 mln. eurų kasmet šešerių metų laikotarpiu. Planuojama, kad kvietimai pagal naująją investicijų programą fiziniams asmenims bus skelbiami kitų metų pirmame ketvirtyje. Energetikos ministerija prognozuoja, kad iki 2050 m. Lietuvoje iš atsinaujinančių energijos išteklių elektrą patys gamins apie 500 tūkst. vartotojų. 
Statybunaujienos.ltInfrastruktūra

nuotrauka
2023-09-26 13:40
AB Lietuvos automobilių kelių direkcija su rangovu pasirašė rangos darbų sutartį, pagal kurią planuojama nutiesti arti penkių km ilgio taką nuo Kretingos iki Vydmantų gyvenvietės, t. y. pusiaukelės tarp Kretingos ir Palangos. Naujasis takas susijungs su Vydmantuose jau esančia trasa, vedančia į didž...
nuotrauka
2023-09-25 16:27
Elektromobilių įkrovimo tinklo vystytoja „Eleport“ gavo 13,8 mln. eurų finansavimą viešosios europinio TEN-T kelių tinklo įkrovimo infrastruktūros plėtrai. Įgyvendindama pagal Europos infrastruktūros tinklų priemonę (EITP) finansuojamą projektą Estijos įmonė šalia svarbiausių transporto arterijų Bal...
nuotrauka
2023-09-21 07:47
Klaipėdoje vieši 20-ies Nyderlandų įmonių delegacija, suinteresuota Lietuvos jūrinių jėgainių parko statyba. Vizito tikslas - susipažinti su vietos verslais, pasiūlyti savo ekspertizę, bendradarbiavimą būsimiems jūrinio vėjo parko vystytojams ir susijusioms įmonėms.
nuotrauka
2023-09-20 13:51
Jau šį ketvirtadienį sostinėje bus žengtas dar vienas reikšmingas žingsnis tvarios energijos pritaikymo link. AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) rugsėjo 21 d., 10 val. Vilniuje, Elektrinės g. 2 kviečia tapti istorinio įvykio liudininkais – ketvirtadienį galingiausio Baltijos šalyse absorbcinio šilumo...
nuotrauka
2023-09-20 12:41
Šią savaitę Lietuvos automobilių kelių direkcija pasirašė sutartį dėl magistralinio kelio Vilnius–Utena ruožo, esančio Utenos mieste, rekonstravimo darbų. Darbus kelio atkarpoje planuojama pradėti artimiausiu metu, baigti – kitų metų liepą.
nuotrauka
2023-09-20 11:51
Rugsėjį į Vilniaus gatves grįžusios transporto spūstys primena liūdną statistiką, kad vidutiniškai vilniečiai kamščiuose praleidžia maždaug 35 minutes per dieną arba 136 valandas per metus. Ekspertai įvardija dvi pagrindines to priežastis – infrastruktūros silpnybės ir gyventojų įpročiai.
nuotrauka
2023-09-19 14:42
Jau atlikta daugiau nei du trečdaliai suplanuotų dviejų (II ir III) kelio ruožų modernizavimo darbų įgyvendinant didžiausią nepriklausomos Lietuvos kelių infrastruktūros projektą, „Via Baltica" Kaunas–Marijampolė–Suvalkai kelio rekonstrukciją. Taip pat sparčiai įsibėgėja ir ilgiausio, beveik 16 km i...
nuotrauka
2023-09-18 16:04
Pasvalio rajone pradėjo veikti „Tube Green“ biometano gamykla, kuri per metus pagamins 100 tūkst. megavatvalandžių (MWh) biometano. Tokio kiekio užtektų visus metus dujomis aprūpinti 110 tūkst. Lietuvos gyventojų arba pilnai patenkinti 26 proc. dujomis šalyje varomo transporto poreikio. Pagal gamybo...
nuotrauka
2023-09-18 15:39
AB „Panevėžio energija“ atstovai pristatė planuojamą Panevėžio elektrinės rekonstrukcijos, pritaikant naudoti atsinaujinančius energijos išteklius, projektą – rekonstruoti termofikacinę elektrinę ir dujinę kogeneraciją pakeisti biokuro kogeneracija.
nuotrauka
2023-09-18 11:48
Prasideda priėjimo prie Gulbino ežero atvėrimo darbai. Vilniečiai galės patogiai ateiti prie ežero, esančio šalia Gulbinų kvartalo, iš šiaurinės ir pietinės pusių. Planuojamas įrengti apie 250 m ilgio medinis takas, ežero pakrantėje taip pat bus kuriama poilsiavietė, įrengiamos grilio vietos su suol...
nuotrauka
2023-09-15 15:08
Rugpjūčio pabaigoje pabaigtas trejų metų trukmės projektas - modernizuotas laivybos kelias Nemunu. Šios upės 200 km ilgio ruožas nuo Kauno iki Kuršių marių tapo tinkamas keleivinei, krovininei ir pramoginei laivybai visu laivybos sezonu.
nuotrauka
2023-09-13 16:03
Šiais metais Vilniaus miesto gatvės vėl bus skenuojamos siekiant įvertinti asfalto dangos nusidėvėjimą. Remiantis gautais duomenimis bus sudėlioti gatvių remonto prioritetai – tai leidžia ir kasmet sutaupyti apie 5 proc. gatvių remontui skiriamų lėšų.
nuotrauka
2023-09-11 12:28
Generolo Silvestro Žukausko poligone Pabradėje pristatytas NATO itin aukštos parengties greitojo reagavimo pajėgų poreikiams skirtos infrastruktūros vystymo projektas.
nuotrauka
2023-09-07 09:54
Avaringumu garsėjantis Vakarų Lietuvoje esantis krašto kelias Plungė-Vėžaičiai netrukus bus sutvarkytas. Tvarių miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pradeda atkarpos remonto darbus, taip užtikrindama kelio saugumą ir kokybę. Per penkis mėnesius planuojamo įgyvendinti projekto ver...
nuotrauka
2023-09-06 09:43
Nuo Čekijos širdies Prahos iki Suomijos sostinės Helsinkio – Europos šalis sujungsiantis transeuropinio tinklo kelias E67 ypač reikšmingas Lietuvai. Čia, nuo Marijampolės iki Lietuvos ir Lenkijos sienos, įgyvendinamas vienas didžiausių pastaraisiais dešimtmečiais projektų – magistralinio kelio „Via ...
nuotrauka
2023-09-05 14:22
Baigėsi kvietimas investicinei paramai biometano dujų gamybai bei biodujų valymo įrenginiams įrengti. Gautas rekordinis skaičius paraiškų – net 22 paraiškos už 67,75 mln. eurų.
nuotrauka
2023-08-30 14:12
Dar iki liepos pradžioje sostinėje vykusio NATO viršūnių susitikimo atnaujinus dalį Vilniaus gatvių, tvarių miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ imasi antrojo šio projekto etapo. Jo metu bus sutvarkytos Vilniaus vakarinės dalies gatvių, kiemų, pėsčiųjų ir dviračių takų dangos. Pe...
nuotrauka
2023-08-30 06:05
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables“ Tauragės rajone pradėjo saulės elektrinės statybas prie jau veikiančio vėjo elektrinių parko, taip sukuriant pirmąjį bendrovės hibridinį saulės ir vėjo elektrinių parką ir atveriant didesnes galimybes efektyviau išnaudoiti valdomą infra...
nuotrauka
2023-08-30 05:57
Po istorinės krovinio kelionės įvertinta Klaipėdos miesto gatvių būklė. Iš Klaipėdos uosto į bendrovės „Orlen Lietuva“ gamyklą Mažeikiuose vežtas krovinys Klaipėdos gatvėmis judėjo rugpjūčio 6-osios ir 7-osios naktimis.
nuotrauka
2023-08-25 08:10
Šiemet AB Lietuvos automobilių kelių direkcija planuoja skirti 13,5 mln. eurų inžinerinių saugaus eismo priemonių įrengimui, o tai dvigubai daugiau nei praėjusiais metais. 2022 m. inžinerinių saugaus eismo priemonių plėtrai panaudota kiek daugiau nei 6 mln.

Statybunaujienos.lt » Infrastruktūra