2024 spalio 9 d. trečiadienis, 12:32
Reklama  |  facebook

Lietuva ir Šiaurės regionas – žaliojo perėjimo lyderiai

2024-09-20 10:24
Baltijos ir Šiaurės šalyse reikšmingai auga investicijos į žaliosios energijos projektus, aktyviai mezgamos tarptautinės partnerystės, teisinis reguliavimas išsiskiria pažangiu požiūriu. Visa tai iškelia regioną į atsinaujinančios energijos ir žaliojo kuro naudojimo lyderius ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje.
nuotrauka
Povilas Emilis ČĖSNA, „Green Genius“ Didmeninės prekybos skyriaus vadovas


Minimos įmonės
Green Genius Lithuania, UAB
Ambicijos ir reikalavimai visai Europai

ES Atsinaujinančios energijos direktyva kelia ambicingus tikslus Europai. Numatoma, jog iki 2030 m. ES atsinaujinančių išteklių energijos dalis turi siekti 40 proc., o bent 42 proc. pramonėje naudojamo vandenilio turi būti pagaminta iš nebiologinės kilmės atsinaujinančių energijos šaltinių. Tai skatins įmones, norinčias pasiekti šiuos tikslus, konkuruoti dėl žaliųjų išteklių.

Vis dėlto direktyva numato, kad įmonės savanoriškai sieks užsibrėžtų tikslų – baudos už tikslų neįgyvendinimą nėra apibrėžtos. Tokiu atveju pramonės išmetimų mažinimas tampa valstybių narių atsakomybe. Valstybės yra įsipareigojusios siekti pramonės dekarbonizacijos ir tai padaryti turi pasitelkdamos nacionalinės politikos instrumentus – skirdamos subsidijas arba nustatydamos konkrečius reikalavimus.

Pramonės emisijų kiekius ES reguliuoja ir vienas privalomas mechanizmas – ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema. Mokestis už leidimus turėtų skatinti įmones investuoti į žaliąsias technologijas ir inovacijas. Tačiau strateginių sprendimų priėmimą lėtina per žema ES apyvartinių taršos leidimų (ATL) kaina.

Dabartinė leidimų kainodara neskatina ieškoti naujų, inovatyvių būdų emisijų mažinimui. Trumpuoju periodu įmonėms paprasčiau ir pigiau tiesiog įsigyti leidimus ir į aplinką išskirti reikiamą anglies dvideginio kiekį.

Prognozuojamas ATL kainų augimas turėtų būti paskata pramonei aktyviau investuoti į atsinaujinančius energijos šaltinius. Jau dabar vertėtų ruoštis būsimiems reguliavimo pokyčiams, derinti savo emisijas su ES ilgalaikiais klimato kaitos tikslais ir taip sumažinti didesnių bei skubotų išlaidų riziką ateityje.

Kurana

Bendrovės „Kurana“ nuotr.

Investicijos į biometaną

Europa iki 2050 m. siekia tapti pirmuoju klimatui neutraliu žemynu. Vis dėlto šalys nevienodai aktyviai pereina prie aplinkai draugiškų sprendimų. Kol kai kurios valstybės lūkuriuoja, Lietuva ir kitos Šiaurės regiono šalys sparčiai investuoja į atsinaujinančios energijos bei tvarumą didinančius sprendimus.

Neseniai paskelbta, jog Lietuvoje ir Latvijoje į dviejų biometano gamyklų statybas bus investuojama per 35 mln. eurų.

Planuojama, jog 2026 m. Kaišiadorių rajone veiklą pradės „Akola group“ 19,4 mln. vertės biometano gamykla, o Latvijoje 15 mln. eurų gamyklą numatoma pradėti statyti kitais metais. Pastarosios jėgainės statyboms ir biometano plėtrai Latvijoje bendrovė „VIRŠI-A“ iš Europos energijos efektyvumo fondo (EEEF) jau užsitikrino 12 mln. eurų finansavimą.

Aktyvios investicijos į biometaną yra svarbus žingsnis Baltijos regionui mažinant iškastinio kuro naudojimą. Pozicija rinkoje vieninga, jog biometano poreikis augs. Vien Lietuvoje prognozuojamas poreikio didėjimas nuo 0,09 TWh šiuo metu iki 1,4 TWh 2030 m.

„Green Genius“ taip pat pertvarko Lietuvoje turimą biodujų jėgainių portfelį biometano gamybai. Vis dėlto biometano projektų plėtra yra ribojama šalyse susidarančių biologinių atliekų kiekio.

Klaipėdos
valstybinio jūrų uosto
direkcijos nuotr.
 
Aplinkai draugiškesnis transporto sektorius

Transporto sektorius generuoja apie 25 proc. Europos Sąjungos CO2 emisijų. Pagal ES Žaliojo kurso tikslus, iki 2030 m. šiuos išmetimus turėtume sumažinti 30 proc., o iki 2050 m. – visais 90 proc.

Lietuva, nors ir vėluodama, juda šių tikslų link – Susisiekimo ministerija kartu su Vokietija ir Japonija pasirašė bendrą deklaraciją, skatinančią CO2 taršos požiūriu beveik neutralių e-degalų plėtrą ir jų naudojimą. Klaipėdos uosto vandenilio gamybos ir papildymo punktų statybos projektas jau vykdomas.

Kaimyninėje Latvijoje atsinaujinančios energijos darbotvarkę įgyvendinanti Klimato ir energetikos ministerija siekia padidinti biokuro naudojimą transporto sektoriuje – tai antras didžiausias šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo šaltinis šalyje. Neseniai Vyriausybės patvirtintas Transporto energijos įstatymas įpareigoja kuro tiekėjus padidinti biokuro dalį degaluose.

Nors tai gali lemti didesnes degalų kainas, vis tik tai svarbi priemonė mažinant CO2 išmetimus transporto srityje. Ji taip pat prisidės prie bendrų šalies šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų mažinimo.

Pokyčiai vyksta ir jūros transporto srityje – Klaipėdos uostas kartu su kitais didžiaisiais Europos uostais yra įtrauktas į „X-Press Feeders“ žaliųjų koridorių kūrimą, jau šiemet uostą pasieks pirmasis žaliuoju metanoliu varomas laivas.

Žaliųjų koridorių projektas skatina aplinkai draugiškų degalų naudojimą ir tvarią laivybą Baltijos bei Šiaurės jūrose. Žaliuoju metanoliu varomi laivai gali ženkliai sumažinti trumpųjų nuotolių laivybos anglies pėdsaką.

Lietuvos oro uostaiLietuvos oro uostų nuotr.

Realūs sprendimai tvariai aviacijai

Aviacijos srityje didelį proveržį demonstruoja Šiaurės šalys, norinčios sukurti kelionių be iškastinio kuro modelį. Švedijos Chalmerso technologijos universiteto tyrimai rodo, kad nauja šilumokaičio technologija iki 2045 m. vandeniliu varomiems lėktuvams leis įveikti beveik visus skrydžius 1200 kilometrų atstumu.

Tokiu atstumu vyksta net 97 proc. skrydžių iš Šiaurės Europos, tad vandenilis gali tapti alternatyviu ir, svarbiausia, realiai panaudojamu kuru daugeliui regioninių skrydžių.

CO2 pėdsaką taip pat padės sumažinti ir Švedijoje tobulinamos anglies dioksido surinkimo ir saugojimo (CCS) technologijos. Europos Komisija neseniai patvirtino 3 mlrd. eurų paramą, skirtą biogeninio CO2 surinkimui, transportavimui ir saugojimui.

Taip bus sugaudomas CO2, susidarantis deginant ar perdirbant biomasę, o Baltijos ir Šiaurės šalių regionas dar labiau įtvirtins savo lyderystę pereinant prie klimatui neutralios energijos ir kuro. 
Statybunaujienos.lt



Žaliasis kursas

nuotrauka
2024-10-08 11:56
Per pastaruosius 10 metų išryškėjusios pasaulinės megatendencijos, tokios kaip žemės išsaugojimas, besikeičiančios technologijos ir sociodemografiniai pokyčiai, daro stiprią įtaką investavimo procesams visame pasaulyje. To padariniai matomi ir Baltijos šalių nekilnojamo turto (NT) rinkoje. Nors tam ...
nuotrauka
2024-10-04 13:30
Aplinkos ministerija socialiniams partneriams pristatė Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų parengtą studiją apie naujų ir modernizuojamų pastatų energinio naudingumo rodiklių apskaičiavimą, kurios pagrindu bus atnaujinami atitinkami statybos techniniai reglamentai.
nuotrauka
2024-09-30 15:47
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Medienos ir kitų organinių medžiagų iš atsinaujinančių gamtos išteklių pagrindu pagamintų statybos produktų naudojimo visuomeninės paskirties pastatuose nustatymo metodiką, kurią taikant būtų galima paskaičiuoti, kiek medienos ir organinių medžiagų turi...
nuotrauka
2024-09-27 11:38
30 mln. eurų – tokio dydžio finansavimas skirtas viešųjų pastatų renovacijai, siekiant padidinti jų energetinį efektyvumą. Nauji reikalavimai paramos lėšų renovacijai prašantiems viešųjų pastatų valdytojams - užsitikrinti elektros energiją gamybą iš atsinaujinančių energijos šaltinių bei numatyti ga...
nuotrauka
2024-09-26 07:49
„Wolf Group“ šį rudenį švenčia savo 30 metų jubiliejų ir yra stipresnė bei ryškesnė nei bet kada anksčiau.
nuotrauka
2024-09-24 15:31
Vilniuje baigti Turto banko valdomo pastato, esančio Kareivių g. 1, remonto darbai. Užbaigus projektą 2 tūkst. kv. m ploto pastatas tapo energiškai efektyvesnis ir patogesnis darbuotojams. Projekto vertė – beveik 381 tūkst. Eur. Suremontuotose patalpose jau dirba Lietuvos probacijos ir Viešųjų pirki...
nuotrauka
2024-09-24 14:01
„EIKA“ įmonių grupės generalinis direktorius Domas Dargis neslepia – privatūs būsto klientai jų dėl tvarumo reikalavimų dar nespaudžia, tuo labiau nenori už tai daugiau mokėti iš savo piniginės. Visgi jis laikosi savo įsitikinimo, kad ilgalaikėje perspektyvoje kito kelio verslui tiesiog nėra ir geri...
nuotrauka
2024-09-23 10:14
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia plėsti švarios, atsinaujinančios energijos dalį žemės ūkio sektoriuje bei pasinaudoti parama mažinant dyzelinio kuro naudojimą. Iki pat metų galo ūkininkai raginami teikti paraiškas ir vietoje dyzelinio kuro grūdų džiovinimo įrenginiuose naudoti biom...
nuotrauka
2024-09-12 14:18
Daugiau nei trejus metus produktus iš perdirbtų medžiagų kurianti „Provectus Redivivus" žengė dar vieną svarbų žingsnį tvarumo link. Kartu su įmone „Avago" ir partneriais iš Norvegijos sukūrė naujos kartos akustinę plokštę, pagamintą iš perdirbtų poliuretano, plastiko bei gumos atliekų. Bendrovės va...
nuotrauka
2024-09-12 09:19
Vilniaus miesto savivaldybė pirmoji Lietuvoje projektuotojams siūlo pasitikrinti, kokį poveikį aplinkai turės suprojektuotas pastatas ar viešoji erdvė ir kiek tvarūs numatyti aplinkos sutvarkymo sprendimai. Žalumo indekso skaičiuoklė leidžia įsivertinti projekto ekologinį efektyvumą esamame sklype, ...
nuotrauka
2024-09-11 09:45
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) papildomai skyrė 1,13 mln. eurų 3 rezerviniams projektams, kuriais planuojama iš perdirbtų atliekų kurti inovatyvius, aplinkai palankius produktus ir technologijas. Pagal „Žaliojo eksperimento“ kvietimą iš viso skirtas beveik 8,8 mln. eurų finansavimas 21-...
nuotrauka
2024-09-09 09:40
Nuo šių metų lapkričio 1-osios įsigalioja Vyriausybės įpareigojimas visuomeninius pastatus, skirtus administracinėms, transporto, kultūros, mokslo bei sporto reikmėms, statyti naudojant bent pusę organinių ir medienos medžiagų. Pokyčiai paskatins žaliojo kurso programos įgyvendinimą, antrinių žaliav...
nuotrauka
2024-09-03 15:21
Šiandien, rugsėjo 3 d., ant triukšmą mažinančių užtvarų netoli Vilniaus pradeda veikti saulės moduliai, kurių pagaminta žalioji energija bus naudojama pagrindinės šalies automagistralės Vilnius-Kaunas-Klaipėda kelio ženklų apšvietimui.
nuotrauka
2024-08-30 13:12
Klaipėdoje toliau gerinama infrastruktūra pėstiesiems ir dviratininkams. Darbai neseniai baigti Šilutės plente, ties bendrovės „Klaipėdos energija“ teritorija, taip pat – Dubysos gatvėje. Šilutės plente įrengta daugiau nei pusė kilometro naujų takų, Dubysos gatvėje – daugiau nei 300 metrų. Abiejuose...
nuotrauka
2024-08-30 13:04
INVEGOS finansinei priemonei „Perspektyva" papildomai skirta 108 mln. eurų. Kartu atnaujintos ir šių paskolų, skirtų moksliniams tyrimams, technologinei plėtrai ir inovacinei veiklai, sąlygos: padidėjo maksimali paskolos suma ir dotacijos dydis, atsirado tvarumo reikalavimai.
nuotrauka
2024-08-02 13:14
Praėjusiais metais įmonės sutaupė iš viso 161 GWh energijos. Su 33 valstybės ir savivaldybių įmonėmis pasirašyti energijos sutaupymo susitarimai jau rodo teigiamus rezultatus, o Energetikos ministerija ir toliau kviečia įmones prisidėti prie ambicingų energijos vartojimo efektyvumo didinimo tikslų.
nuotrauka
2024-08-02 10:13
Augantis dėmesys tvarumui neišvengiamai prisideda ir prie aktyvesnio tvaraus nekilnojamojo turto (NT) vystymo. Vis dėlto, pirmąjį šių metų pusmetį sumažėjęs pastatų sertifikavimas Baltijos šalyse signalizuoja apie nevienareikšmę situaciją – ar ekonominiai iššūkiai nepakiš kojos NT vystytojų tvarumo ...
nuotrauka
2024-07-30 14:13
Siekdama didinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę bei užtikrinti žemesnes šildymo kainas, įmonė „Biovatas" užbaigė ketverius metus vykusį projektą ir Alytaus mieste įrengė kogeneracinę elektrinę. Projekto vertė – daugiau nei 13 mln. eurų, kurių didžioji dalis buvo finansuota iš Europos Sąjungos s...
nuotrauka
2024-07-26 10:15
Centralizuotai šilumą Kupiškio, Pasvalio miestams ir rajonams tiekianti AB „Panevėžio energija" šiais metais įrengs saulės fotovoltinės elektrines Subačiaus, Noriūnų, Pasvalio katilinių teritorijose. Tai leis naudoti aplinkai draugišką žalią elektros energiją bei sumažinti bendrovės elektros energij...
nuotrauka
2024-07-23 10:17
Siekdama didinti šalies konkurencingumą bei skatinti pramonės sektoriaus persiorientavimą į žiedinę ekonomiką, Inovacijų agentūra ragina verslus pasinaudoti Europos skaitmeninių inovacijų centrų (ESIC) paslaugomis. Centrai įmonėms ir organizacijoms siūlo konsultacijas ir pagalbą šiose srityse: testa...

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas