2025 m. kovo 28 d. penktadienis, 14:06:46
Reklama  |  facebook

Lietuva ir Šiaurės regionas – žaliojo perėjimo lyderiai

2024-09-20 10:24
Baltijos ir Šiaurės šalyse reikšmingai auga investicijos į žaliosios energijos projektus, aktyviai mezgamos tarptautinės partnerystės, teisinis reguliavimas išsiskiria pažangiu požiūriu. Visa tai iškelia regioną į atsinaujinančios energijos ir žaliojo kuro naudojimo lyderius ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje.
nuotrauka
Povilas Emilis ČĖSNA, „Green Genius“ Didmeninės prekybos skyriaus vadovas


Minimos įmonės
Green Genius Lithuania, UAB
Ambicijos ir reikalavimai visai Europai

ES Atsinaujinančios energijos direktyva kelia ambicingus tikslus Europai. Numatoma, jog iki 2030 m. ES atsinaujinančių išteklių energijos dalis turi siekti 40 proc., o bent 42 proc. pramonėje naudojamo vandenilio turi būti pagaminta iš nebiologinės kilmės atsinaujinančių energijos šaltinių. Tai skatins įmones, norinčias pasiekti šiuos tikslus, konkuruoti dėl žaliųjų išteklių.

Vis dėlto direktyva numato, kad įmonės savanoriškai sieks užsibrėžtų tikslų – baudos už tikslų neįgyvendinimą nėra apibrėžtos. Tokiu atveju pramonės išmetimų mažinimas tampa valstybių narių atsakomybe. Valstybės yra įsipareigojusios siekti pramonės dekarbonizacijos ir tai padaryti turi pasitelkdamos nacionalinės politikos instrumentus – skirdamos subsidijas arba nustatydamos konkrečius reikalavimus.

Pramonės emisijų kiekius ES reguliuoja ir vienas privalomas mechanizmas – ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema. Mokestis už leidimus turėtų skatinti įmones investuoti į žaliąsias technologijas ir inovacijas. Tačiau strateginių sprendimų priėmimą lėtina per žema ES apyvartinių taršos leidimų (ATL) kaina.

Dabartinė leidimų kainodara neskatina ieškoti naujų, inovatyvių būdų emisijų mažinimui. Trumpuoju periodu įmonėms paprasčiau ir pigiau tiesiog įsigyti leidimus ir į aplinką išskirti reikiamą anglies dvideginio kiekį.

Prognozuojamas ATL kainų augimas turėtų būti paskata pramonei aktyviau investuoti į atsinaujinančius energijos šaltinius. Jau dabar vertėtų ruoštis būsimiems reguliavimo pokyčiams, derinti savo emisijas su ES ilgalaikiais klimato kaitos tikslais ir taip sumažinti didesnių bei skubotų išlaidų riziką ateityje.

Kurana

Bendrovės „Kurana“ nuotr.

Investicijos į biometaną

Europa iki 2050 m. siekia tapti pirmuoju klimatui neutraliu žemynu. Vis dėlto šalys nevienodai aktyviai pereina prie aplinkai draugiškų sprendimų. Kol kai kurios valstybės lūkuriuoja, Lietuva ir kitos Šiaurės regiono šalys sparčiai investuoja į atsinaujinančios energijos bei tvarumą didinančius sprendimus.

Neseniai paskelbta, jog Lietuvoje ir Latvijoje į dviejų biometano gamyklų statybas bus investuojama per 35 mln. eurų.

Planuojama, jog 2026 m. Kaišiadorių rajone veiklą pradės „Akola group“ 19,4 mln. vertės biometano gamykla, o Latvijoje 15 mln. eurų gamyklą numatoma pradėti statyti kitais metais. Pastarosios jėgainės statyboms ir biometano plėtrai Latvijoje bendrovė „VIRŠI-A“ iš Europos energijos efektyvumo fondo (EEEF) jau užsitikrino 12 mln. eurų finansavimą.

Aktyvios investicijos į biometaną yra svarbus žingsnis Baltijos regionui mažinant iškastinio kuro naudojimą. Pozicija rinkoje vieninga, jog biometano poreikis augs. Vien Lietuvoje prognozuojamas poreikio didėjimas nuo 0,09 TWh šiuo metu iki 1,4 TWh 2030 m.

„Green Genius“ taip pat pertvarko Lietuvoje turimą biodujų jėgainių portfelį biometano gamybai. Vis dėlto biometano projektų plėtra yra ribojama šalyse susidarančių biologinių atliekų kiekio.

Klaipėdos
valstybinio jūrų uosto
direkcijos nuotr.
 
Aplinkai draugiškesnis transporto sektorius

Transporto sektorius generuoja apie 25 proc. Europos Sąjungos CO2 emisijų. Pagal ES Žaliojo kurso tikslus, iki 2030 m. šiuos išmetimus turėtume sumažinti 30 proc., o iki 2050 m. – visais 90 proc.

Lietuva, nors ir vėluodama, juda šių tikslų link – Susisiekimo ministerija kartu su Vokietija ir Japonija pasirašė bendrą deklaraciją, skatinančią CO2 taršos požiūriu beveik neutralių e-degalų plėtrą ir jų naudojimą. Klaipėdos uosto vandenilio gamybos ir papildymo punktų statybos projektas jau vykdomas.

Kaimyninėje Latvijoje atsinaujinančios energijos darbotvarkę įgyvendinanti Klimato ir energetikos ministerija siekia padidinti biokuro naudojimą transporto sektoriuje – tai antras didžiausias šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo šaltinis šalyje. Neseniai Vyriausybės patvirtintas Transporto energijos įstatymas įpareigoja kuro tiekėjus padidinti biokuro dalį degaluose.

Nors tai gali lemti didesnes degalų kainas, vis tik tai svarbi priemonė mažinant CO2 išmetimus transporto srityje. Ji taip pat prisidės prie bendrų šalies šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų mažinimo.

Pokyčiai vyksta ir jūros transporto srityje – Klaipėdos uostas kartu su kitais didžiaisiais Europos uostais yra įtrauktas į „X-Press Feeders“ žaliųjų koridorių kūrimą, jau šiemet uostą pasieks pirmasis žaliuoju metanoliu varomas laivas.

Žaliųjų koridorių projektas skatina aplinkai draugiškų degalų naudojimą ir tvarią laivybą Baltijos bei Šiaurės jūrose. Žaliuoju metanoliu varomi laivai gali ženkliai sumažinti trumpųjų nuotolių laivybos anglies pėdsaką.

Lietuvos oro uostaiLietuvos oro uostų nuotr.

Realūs sprendimai tvariai aviacijai

Aviacijos srityje didelį proveržį demonstruoja Šiaurės šalys, norinčios sukurti kelionių be iškastinio kuro modelį. Švedijos Chalmerso technologijos universiteto tyrimai rodo, kad nauja šilumokaičio technologija iki 2045 m. vandeniliu varomiems lėktuvams leis įveikti beveik visus skrydžius 1200 kilometrų atstumu.

Tokiu atstumu vyksta net 97 proc. skrydžių iš Šiaurės Europos, tad vandenilis gali tapti alternatyviu ir, svarbiausia, realiai panaudojamu kuru daugeliui regioninių skrydžių.

CO2 pėdsaką taip pat padės sumažinti ir Švedijoje tobulinamos anglies dioksido surinkimo ir saugojimo (CCS) technologijos. Europos Komisija neseniai patvirtino 3 mlrd. eurų paramą, skirtą biogeninio CO2 surinkimui, transportavimui ir saugojimui.

Taip bus sugaudomas CO2, susidarantis deginant ar perdirbant biomasę, o Baltijos ir Šiaurės šalių regionas dar labiau įtvirtins savo lyderystę pereinant prie klimatui neutralios energijos ir kuro. 
Statybunaujienos.lt



Žaliasis kursas

nuotrauka
2025-03-20 13:03
Vyriausybė pritarė Energetikos ministerijos parengtam naujos ES Efektyvumo direktyvos perkėlimui į nacionalinę teisę, kuriame numatomi pagrindiniai energijos vartojimo efektyvumo veiksmai dekarbonizuojant ekonomiką ir vykdant energetinių procesų pertvarką.
nuotrauka
2025-03-14 13:14
Prieš kelias savaites Europos Komisija paskelbė svarbius pasiūlymus, kurie turėtų ženkliai palengvinti įmonių tvarumo ataskaitų rengimo procesą. Siūlomais pakeitimais planuojama ne tik peržiūrėti tvarumo ataskaitų teikimo terminus, bet ir sumažinti įmonių, kurios privalės pateikti tvarumo ataskaita...
nuotrauka
2025-03-13 08:38
Baltijos šalių nekilnojamojo turto (NT) rinkoje tęsiasi tvarumo sertifikavimo banga – 2024 metais sertifikuotų pastatų kiekis išaugo 15 proc. iki 278 pastatų. Tvaraus NT lydere išliko Lietuva, kur pernai sertifikuotų NT objektų portfelis pagausėjo 18 vnt. iki 142 pastatų. Latvijoje jų skaičius atiti...
nuotrauka
2025-02-28 11:00
Aplinkos ministerija artimiausiu metu planuoja kreiptis į Europos Komisiją dėl Investicijų programos keitimo. Planuojama išplėsti galimybes investuoti į komunalinių atliekų perdirbimo infrastruktūrą. Finansavimas būtų skiriamas ne tik atskirai surinktoms, bet ir iš mišraus srauto atskirtoms atliekom...
nuotrauka
2025-02-27 09:32
Praėjusiais metais Europos Parlamento patvirtinti nauji Statybos produktų reglamento (angl. Construction Product Regulation, CPR) pakeitimai turės poveikį visai statybos produktų rinkai. Jų neišvengs ir Lietuvos statybos produktų bei medžiagų gamintojai, platintojai ir importuotojai.
nuotrauka
2025-02-17 13:34
Vilniuje, Gedimino pr. 38, esančio pastato atnaujinimo darbai įgauna pagreitį. Turto banko skelbtą rangos ir projektavimo darbų viešąjį konkursą laimėjo bendrovė „Infes“, su kuria pasirašyta sutartis 10,7 tūkst. kv. m pastato atnaujinimui. Atlikti darbai leis pasiekti ne mažesnę nei A energinio efek...
nuotrauka
2025-02-17 09:32
Penktadienį, vasario 14 d., Aplinkos ministerija maždaug 200 NT vystytojų, projektuotojų, architektų, savivaldybių atstovų auditorijai pristatė studiją „Miesto atnaujinimo kvartalais modelis“. Studijoje apibendrintos įžvalgos padėtų Lietuvos savivaldybėms nuosekliau ir sistemiškiau planuoti bei įgyv...
nuotrauka
2025-02-14 13:38
Tankiai gyvenamuose rajonuose įsikūrę prekybos centrai su stovėjimo aikštelėmis gali tapti strategine grandimi, padedančia Lietuvai siekti ambicingo tikslo – 230 tūkst. elektromobilių iki 2030 metų. Jie jau dabar pradeda spręsti vieną didžiausių potencialių elektromobilių savininkų problemą – ribota...
nuotrauka
2025-02-13 10:05
Naujojoje Akmenėje įvyko pirmasis Lietuvos anglies dioksido surinkimo, transportavimo ir panaudojimo platformos susitikimas, kuriame dalyvavo verslo, viešojo sektoriaus ir akademinės bendruomenės atstovai, siekiantys skatinti inovatyvių CO2 technologijų plėtrą Lietuvoje.
nuotrauka
2025-02-11 09:50
VšĮ Abromiškių reabilitacijos ligoninėje jau veikia unikalios hibridinės šilumos siurblių sistemos šildymui ir karšto vandens ruošimui. Siekiant mažinti visuomeninio pastato sukuriamas emisijas, karšto vandens ir šilumos energijos gamybai naudotos gamtinės dujos pakeistos į atsinaujinančius energijo...
nuotrauka
2025-02-05 08:34
Europos Komisija paskelbė apie skirtą finansavimą tarpvalstybiniams energetikos infrastruktūros projektams iš Europos infrastruktūros tinklų priemonės („Connecting Europe Facility“, CEF). Tarp finansavimą gavusių projektų – 6,8 mln. Eur dotacija Šiaurės-Baltijos vandenilio koridoriui ir daugiau kaip...
nuotrauka
2025-02-04 10:31
Dėl didėjančio šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio pasaulyje vis dažniau kyla karščio bangos, potvyniai, uraganai ir miškų gaisrai. Energetikos sektorius yra viena iš labiausiai prie klimato kaitos prisidedančių sričių, kuri taip pat atlieka ir lemiamą vaidmenį įgyvendinant strategijas, reikali...
nuotrauka
2025-02-03 10:28
Aplinkos ministerija primena, kad nuo 2023 m. rugsėjo 20 d. vidutinės ir didelės šalies įmonės gali teikti paraiškas subsidijai gauti pagal Klimato kaitos programos priemonę „Iškastinio kuro naudojimo mažinimas įmonėse“.
nuotrauka
2025-01-29 14:44
Vokietijos gynybos technologijų kompanija „Rheinmetall“, bendrovė „EPSO-G Invest“, priklausanti naujosios energetikos įmonių grupei „EPSO-G“ ir Giraitės ginkluotės gamykla pasirašė memorandumą dėl atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo būsimos 155 mm artilerijos šaudmenų gamyklos Baisogaloje p...
nuotrauka
2025-01-27 12:43
Sulaukus paraiškų visai numatytai sumai, sustabdytas kvietimas gaminantiems vartotojams, norintiems įsirengti elektros energijos kaupimo įrenginius namų ūkiuose Sostinės regione. Energetikos ministerijos inicijuotam kvietimui iš viso buvo skirta kiek daugiau nei 1,53 mln. Eur. Skirtos lėšos rezervuo...
nuotrauka
2025-01-24 13:14
Nuo sausio 24 d. dėl atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) paskolų juridiniams asmenims  į ILTE gali kreiptis saulės ir vėjo parkų, skirtų gaminantiems vartotojams, vystytojai. Jiems skirta iki 100 mln eurų priemonės lėšų. Pakeitus priemonės sąlygas, padidinta ir maksimali paskolos trukmė, kai pa...
nuotrauka
2025-01-17 15:33
Įsivaizduokite pasaulį, kuriame atliekos, anksčiau laikytos niekam netinkamomis šiukšlėmis, tampa vertingais, inovatyviais ir aplinkai draugiškais produktais. Su Inovacijų agentūros parama, UAB „Aconitum" įgyvendina unikalų, ES priemonės „Žaliasis eksperimentas" finansuojamą projektą. Juo įmonė, per...
nuotrauka
2025-01-17 08:10
Statybos sektorius yra viena iš sričių, kurioje technologinės inovacijos tampa būtinos siekiant didinti efektyvumą, mažinti sąnaudas ir prisidėti prie tvarumo tikslų. Polipropileno fibra yra reikšmingas sprendinys, keičiantis tradicinį požiūrį į betono armavimą ir suteikiantis galimybę pasiekti aukš...
nuotrauka
2025-01-07 12:07
Elektros įkrovos infrastruktūrą vystantiems verslams šie metai buvo itin derlingi – beveik padvigubinę viešų krovimo stotelių skaičių jie smarkiai pralenkė laiką. Vis dėlto sektorius kol kas vystosi „avansu", nes elektromobilių skaičiaus augimas šlubuoja, o investicijos vykdomos žvalgantis į ateitį...
nuotrauka
2025-01-07 09:33
Po ilgesnės pertraukos gyventojams vėl atsiveria naujos galimybės pasinaudoti parama ir namuose įsirengti elektros energijos kaupimo įrenginius. Nuo sausio 7 d. gaminantys vartotojai, turintys įsirengę saulės ar vėjo elektrines, gali teikti prašymus paramai elektros energijos kaupikliams. Tam skirta...

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas