2025 m. liepos 4 d. penktadienis, 3:56:58
Reklama  |  facebook

Lietuvoje to dar teks palaukti: įspūdingiausi tvarūs pasaulio statiniai

2022-06-17 10:41
Kovojant su klimato kaita ir ieškant tvaresnių statybos sprendimų, Vakarų šalyse statoma vis daugiau medinių daugiaaukščių gyvenamųjų namų. Dėl savo architektūros ir dizaino sprendimų šie pastatai kasmet susižeria aibę prestižinių apdovanojimų.
nuotrauka
Medinis daugiafunkcis kompleksas. Norvegija. Ricardo foto / Archdaily.com


Nors Lietuvoje individualių medinių gyvenamųjų namų netrūksta, pasekti Vakarų pavyzdžiu kol kas neleidžia galiojantys teisės aktai. Pagal priešgaisrinės saugos reikalavimus, šalyje galima statyti ne aukštesnius nei 4 aukštų medinius pastatus.

Šiemet Aplinkos ministerija pranešė, jog taisykles peržiūri ir rengia naujas, leisiančias statyti bent 9 aukštų medinius pastatus.

Tačiau ekspertų teigimu, mediena demonizuojama nepagrįstai. Gaisro metu ji netgi gali būti patvaresnė už plieną, kuris pradeda lydytis ir savo laikančiąsias savybes praranda staiga. Tuo tarpu medinių konstrukcijų atsparumas ugniai yra tiksliai apskaičiuojamas.

Kol Lietuvoje medinių daugiaaukščių statyba ribojama, pasidairyti galima po įspūdingiausius tokius pastatus pasaulyje.

Mjøstårnet, Norvegija

Ricardo foto. Archdaily.com

Norvegijoje 90 % individualių ir 30 % naujos statybos daugiabučių namų yra tvarūs. Ne veltui ši šalis didžiuojasi aukščiausiu pasaulyje mediniu pastatu Mjøstårnet. 2019 m. užbaigtas pastatas yra Brumunddal mieste ir siekia net 85,4 metrų. Jis pavadintas didžiausio Norvegijos ežero, Mjosos, garbei – Mjøstårnet reiškia „Mjosos ežero bokštas“.

18 aukštų pastato paskirtis multikompleksinė – veikia viešbutis, apartamentai, biurai, restoranas, baseinas. Kaip aukščiausias medinis pastatas Mjøstårnet įtrauktas į Gineso pasaulio rekordų knygą. Šis daugiaaukštis taip pat yra pelnęs įvairių prestižinių apdovanojimų, tokių kaip Niujorko dizaino apdovanojimą, CTBUH Award of Excellence, Norvegijos Tech apdovanojimą.

Forté, Australia

Architectureanddesign.com

10 aukštų daugiabutis „Forté“ – pirmasis pastatas Australijoje, pagamintas iš kryžminės laminuotos medienos (CLT), leidęs Australijai atsidurti aukštų medinių pastatų žemėlapyje. 2012 m. pastatytas namas tapo pirmuoju Australijoje penkių žvaigždučių Green-Star sertifikuotu gyvenamuoju pastatu. Iš viso 10 aukštų pastate yra 23 butai, o pirmame aukšte įsikūrė mažmeninės prekybos parduotuvės.

Statant šį pastatą buvo sutaupyta 700 tonų anglies dioksido, kuris būtų išleistas į atmosferą, statant tokio paties dydžio namą iš betono ir plieno. Tai prilygsta 345 lengvųjų automobilių pašalinimui iš mūsų kelių. Perėjimas prie ekologiškų technologijų ir medžiagų, tokių kaip CLT, atveria kelią tvarios plėtros ateičiai, kuri leis žalumo idėjas pritaikyti ir pastatams.

Treet, Norway

Įkvėptas Norvegijos medinės statybos istorijos ir poreikio tvariems būstams, „Treet“ („Medis“) tapo vienu pirmųjų inžinerinės medienos daugiaaukščių pastatų, patraukusių pasaulio dėmesį. 2015 m. Bergene, Norvegijoje, pastatytas 14 aukštų gyvenamasis namas yra hibridinis klijuotos medienos karkaso, iš CLT pagamintų balkonų ir laiptų bei butų iš surenkamų modulių, sukrautų vienas ant kito, derinys.

Zueblin-timber.com

Statant šį medinį daugiabutį, buvo imtasi griežčiausių priešgaisrinės apsaugos priemonių: pagrindinė apkrovą laikanti sistema turi išbūti gaisre 90 minučių nesugriuvusi, o antrinės apkrovą laikančios sistemos, tokios kaip koridoriai ir balkonai, turi būti atsparios ugniai 60 minučių.

Knarviko bendruomenės bažnyčia, Knarvikas, Norvegija

Hundven Clements Photography. Archdaily.com

Medinė architektūra Norvegijoje pasirenkama ne tik gyvenamiesiems namams, bet ir bažnyčioms statyti. Knarviko bendruomenės bažnyčia – puikus to pavyzdys. Įspūdingas medinis statinys išsiskiria savo kampuotais sprendimais ir smailiu piramidės formos bokštu. Bažnyčia pastatyta ant uolos krašto, kas padeda sukurti dar įspūdingesnį pastato įvaizdį.

The Metropol Parasol, Ispanija

Arquitecturaviva.com

Metropol Parasol pastatas La Encarnacion aikštėje Sevilijoje, Ispanijoje, gali būti laikomas didžiausia pasaulyje medine konstrukcija. Ją suprojektavo vokiečių architektas Jurgenas Mayeris-Hermannas, o statinio formą įkvėpė netoliese esantys fikusai ir Sevilijos katedra.

Statinį sudaro šeši nedideli mediniai „skėčiai“, pagaminti iš grybo formos medinių grotelių, įrėminantys struktūrą ir sukuriantys šešėlius, judančius visą dieną. Statinys dengia La Encarnacion aikštę ir saugo archeologinę vietovę.

150 m pločio ir 28 m aukščio statinį sudaro keturi aukštai: rūsys su platforma, iš kurios galima apžiūrėti archeologinę vietovę, 2155 kv. m prekyvietė su iškilia aikšte pasirodymams, restoranas ir balkonas, iš kurio atsiveria panoraminiai Sevilijos senojo kvartalo vaizdai.

Tall Wood Building, Kanada

Daugiau nei 400 studentų įsikūrė 53 m aukščio mediniame name Britų Kolumbijos universiteto miestelyje Vankuveryje, Kanadoje. 18 aukštų bendrabutis – puikus pavyzdys, kaip universitetai imasi lyderystės, skatinant tvaresnius statybos būdus.

Vancouver.housing.ubc.ca

Pastato projektuotojai teigia, jog aukštus medinius pastatus labiau apsimoka statyti prastesnio dirvožemio vietose, nes pamatai ir antstatas yra lengvesni, palyginus su plieno ir betono konstrukcijomis. Be to, medinių namų statyba yra tylesnė, todėl mažiau drumsčia aplinkinių gyventojų ramybę. 

Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
nuotrauka
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
nuotrauka
2025-07-01 08:41
Pirmadienį, birželio 30 d., Panevėžyje, Juozo Miltinio dramos teatre įvyko Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) 2025 ceremonija, kurios metu pagerbti geriausi architektūriniai kūriniai Lietuvoje.
nuotrauka
2025-06-30 14:39
Vilniaus centrinėje dalyje, tarp A.Juozapavičiaus ir Žvejų gatvių, esantis sklypas įgys naują veidą – baigėsi konkursas, kuriame penkios architektūros studijos varžėsi dėl galimybės sukurti gyvenamąjį kvartalą prie Mindaugo tilto. Laimėtoju pripažintas studijos „Aketuri Architektai“ projektas „FLUME...
nuotrauka
2025-06-30 08:34
Bet kuris kokybiškas produktas gimsta dar braižymo lentoje, o jo kelionė tęsiasi tol, kol patikimai tarnauja daugelį metų. Todėl renkantis jungiklius, svarbu ne tik dizainas – dar svarbiau, iš ko ir kaip jie pagaminti. Originalūs JUNG jungikliai išsiskiria išgaamžėmis medžiagomis, pažangiomis gamybo...
nuotrauka
2025-06-27 15:46
Stresas, įtampa, nuovargis – dažni šiuolaikinio žmogaus palydovai. Todėl vis svarbesniu tampa klausimas – kur mes galime atgauti jėgas? Pasak psichologo, atsakymas slypi ten, kur praleidžiame daugiausia laiko – mūsų namuose. Tinkamai kuriama namų aplinka gali tapti ne tik atsipalaidavimo erdve, bet ...
nuotrauka
2025-06-27 14:46
Klaipėdos centrinio pašto pastate, kur numatoma įkurti F. W. Argelanderio mokslo ir meno centrą – pažintis su navigacijos, astronomijos, pašto istorijos ekspozicijomis, pačiu Argelanderiu bei Prūsijos karališkąja šeima, interaktyvūs sprendimai, erdvės mokslui, menui, bendruomenėms. Jau išnagrinėtos ...
nuotrauka
2025-06-27 14:34
Naujausias Turto banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad, renkantis darbdavį, kas penktam gyventojui svarbi ergonomiška darbo vieta. Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas pritaria – kai darbo erdvė jauki, yra oro, šviesos, darnos, kūnas atsipalaiduoja, imama giliau kvėpuoti, mąstyti ir ku...
nuotrauka
2025-06-27 10:31
Vilniaus Dailės akademijos ir Islandijos menų universiteto tyrėjos Viltės Adomavičiūtės vystomas projektas „Hempforma“ pateko tarp 22 finalininkų prestižiniame pasauliniame Naujojo europinio bauhauzo (NEB) prizo konkurse. „Hempforma“ siūlo gaminti tyrimais pagrįstas tvarias biokompozitines akustines...
nuotrauka
2025-06-27 10:19
Kultūros infrastruktūros centro (KIC) Kultūros paveldo objektų priežiūros ir konsultavimo grupės „FIXUS Mobilis“ įgyvendinamas edukacinis projektas „PASIDAIRYK PATS“ (oficialus pavadinimas „Apsaugok ir sutaupyk: paveldo prevencinė priežiūra“) sulaukė didelio susidomėjimo. Tą patvirtino ir surengta k...
nuotrauka
2025-06-27 08:52
Vilniaus koncertų ir sporto rūmai – išskirtinės architektūros ir istorinės atminties objektas – šiandien išgyvena tylų irimo procesą. Neeksploatuojamo pastato priežiūra reikalauja vis daugiau valstybės lėšų, o nesiimant sprendimų dėl jo įveiklinimo, šios investicijos tėra laikinos priemonės, – rašom...
nuotrauka
2025-06-26 15:07
Tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „Kantar“ (UAB „TNS LT“) Vilniaus biuras praėjusią savaitę persikėlė į naujas patalpas baigiamo rekonstruoti Šv. Jokūbo komplekso teritorijoje. Atskirame 19 amžiaus pabaigos pastate bendrovė suderino istorinį paveldą su šiuolaikiniu darbo organizavimu.
nuotrauka
2025-06-26 14:36
Lietuvos oro uostai (LTOU) skelbia, kad jau sudaryta geriausių architektūrinių idėjų naujam Vilniaus oro uosto atvykimo terminalui pasiūlymų eilė. Tarptautinė komisija, kuri buvo sudaryta iš oro uostų atstovų ir gerai žinomų Lietuvos bei užsienio architektų, įvardino penkias geriausias idėjas, o pir...
nuotrauka
2025-06-20 16:31
Istorija be mitų: ekspertų žvilgsnis į Atgimimo aikštę – į taip pavadintą diskusiją archeologus, istorikus, kitų sričių ekspertus bei visuomenę pakvietė Klaipėdos savivaldybė. Prieš tęsiant projekto įgyvendinimą, dar kartą siekta išgirsti įžvalgas apie aikštės istorinį kontekstą bei šiandieninius mi...
nuotrauka
2025-06-20 15:13
Ilguvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje (Šakių r.) baigiami tvarkybos darbai, pradėti 2022 metų spalį. Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu buvo tvarkoma ne tik bažnyčios pastatas, bet ir šalia esant varpinė. Šie darbai yra labai svarbūs siekiant išsaugoti vertingą regiono sakralinį stati...
nuotrauka
2025-06-20 07:45
Ottas Alveris, vienas iš Mustamäe valstybinės vidurinės mokyklos projektuotojų, teigia, kad natūralios šviesos įnešimas į šiuolaikinius viešuosius pastatus yra iššūkis bet kuriam architektui.
nuotrauka
2025-06-17 13:04
Daugelį Vilniaus rajonų iš pirmo žvilgsnio pažįstame, tačiau apie jų istoriją žinome labai nedaug. Miesto rajonai dažnai slepia daugybę savo veidų, ne išimtis – ir Viršuliškės. Kaip atrodė rajonas iki 8-ojo dešimtmečio? Kaip keitėsi Viršuliškės išdygus pirmiesiems daugiabučiams? Visa tai galima suži...
nuotrauka
2025-06-16 09:25
Gegužės 23 d. apie pusantro šimto moksleivių iš 7 Lietuvos mokyklų ir jų mokytojai bei palaikymo komandos, įvairių įmonių atstovai ir ekspertai rinkosi į Kauno „Mokslo salą“. Čia vyko KTU Statybos ir architektūros fakulteto jau šeštus metus organizuoto moksleivių projekto „Design. Engineer. Construc...
nuotrauka
2025-06-13 10:16
Prasideda dalyvių, norinčių, kad jų namų virtuvės, valgomojo ar kitos namų ar verslo erdvės būtų nemokamai atnaujintos profesionalių IKEA interjero dizainerių, atranka. Aštuonių atrinktų laimėtojų namuose ar verslo patalpose bus įgyvendinti pokyčiai, tapsiantys naujojo rudens sezono TV3 laidos „Namų...
nuotrauka
2025-06-12 14:55
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Realco“ vilniečiams pristato penkias naujo gyvenamojo kvartalo prie Mindaugo tilto architektūrines idėjas. Jau galima susipažinti su visais penkiais konkurso darbais, taip pat iki birželio 18 d. pabaigos teikti savo pasiūlymus bei pastabas.

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras