2025 sausio 23 d. ketvirtadienis, 15:03
Reklama  |  facebook

Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos LINPRA uždaviniai: tobulinti mokymo procesus ir gerinti inžinerinės pramonės įvaizdį

2016-05-15 09:01
Lietuvos inžinerinė pramonė neabejotinai yra viena iš labiausiai išsivysčiusių šalies ekonomikos sričių. Pernai Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijai „LINPRA“ priklausančios įmonės iš viso uždirbo apie tris milijardus eurų. Tai – milžiniški skaičiai, kurie, beje, galėtų būti ir dar didesni. Kaip sako asociacijos LINPRA direktorius Gintaras Vilda, šiandien didžiausias inžinerinės pramonės rūpestis – naujų darbuotojų ruošimas, kuris yra gerokai lėtesnis nei norėtųsi.
nuotrauka
Kooperuodamasi su švietimo įstaigomis LINPRA nuo rugsėjo ketina į Lietuvos mokyklas išsiųsti du infomobilius – „STEAM“. LINPRA nuotr.


Minimos įmonės
LINPRA (Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociacija ),
Pameistrystė sugrįžta

Neseniai G. Vilda su kolegomis lankėsi Belgijoje. Išvykos tikslas ir buvo susitikti su partneriais iš įvairių šalių ir kartu pasiaiškinti, kaip Belgijoje ruošiami meistrai, kaip profesiniuose centruose vyksta pameistrių mokymas.

Vilda

Nuotraukoje –
LINPRA direktorius Gintaras Vilda

Būtent pameistrystė, asociacijos „LINPRA“ direktoriaus manymu, šiuo metu yra logiškiausias naujos specialistų kartos ruošimo modelis. „Mes šiuo metu daug dirbame su Vilniaus Jeruzalės darbo rinkos mokymo centru, mėgindami išsiaiškinti, koks turėtų būti meistras, galintis turėti pameistrių, koks turėtų būti jo vaidmuo įmonėje, kurioje jis dirba. Kalbant apie pameistrystės mokymo formą, mums dažnai pritrūksta supratimo, kaip ji bus įgyvendinta. Visi supranta, kad tai mokymas įmonėje. Tačiau jeigu po tokio mokymo įgyjama kvalifikacija, ar tai reiškia, kad tas meistras, kuris moko, tampa profesinės mokyklos darbuotoju? Kas nutinka, kai profesinė mokykla ir įmonė pasirašo sutartį dėl bendradarbiavimo suteikiant kvalifikaciją ir organizuojant mokymus? Tai sudėtingas procesas, apie kurį išmanymo Lietuvoje dar yra labai nedaug“, – neslėpė asociacijos direktorius.

Pasirodo, kad Belgijoje pameistriai į mokymosi procesą įsijungia vienas po kito. Mokymai prasideda nebūtinai rugsėjį, o tada, kai pameistrys nusprendžia mokytis. „Profesinio mokymo centras dirba visus metus. Galiausiai pameistriai pradeda mokytis vieni iš kitų. Tas, kuris jau ruošiasi baigti programą, tampa mokytoju tiems, kurie ją dar tik pradeda. Taigi mokymosi procesas organizuojamas labai lanksčiai. Nesiekiama, kad mokymo planas visus paverstų savo įkaitais“, – sakė G. Vilda.

Būtent tokį modelį, ruošiant specialistus inžinerinei pramonei, asociacijos direktoriui labai norisi pritaikyti ir Lietuvoje. Pašnekovo įsitikinimu, tokia ir bus mokymosi ateitis. Pameistrystės mokymo forma yra labai sena, tik ilgokai buvo pamiršta. Dabar ji sugrįžta. Pameistrystės mokymo įdiegimas tiek pačiose mokyklose, tiek ir įmonėse, veikiant kartu su mokyklomis, leistų geriau išnaudoti įmonių turimus išteklius, pagerintų mokymo kokybę ir sukurtų prielaidas mokymo lankstumui bei jo turinio priartinimui prie realių darbo aplinkos sąlygų. 

Negalima atstumti norinčiųjų mokytis

Lietuvos inžinerinei pramonei žengiant į priekį, specialistų ugdymas taps vis aktualesne problema. Kaip sako asociacijos LINPRA direktorius, surasti užsakymus yra gerokai paprasčiau nei žmones, kurie gebėtų juos įgyvendinti. Norinčiųjų mokytis irgi stinga, nors šioje srityje siūlomos darbo vietos dažnai yra modernios ir gerai apmokamos. Kvalifikuotų inžinerinės pramonės sektoriaus projektų vadovų vidutinis mėnesinis darbo užmokestis siekia nuo 1000 iki 4000 eurų, o darbininkų ar operatorių – nuo 500 iki 900 eurų.

LR Seimo ŠMKK posėdyje pranešėjas Jeanas-Pierre'as Belleris yra atkreipęs mūsų švietimo sistemos dalyvių dėmesį į faktą, kad „gebėjimai prisitaikyti, lankstumas yra naujos kartos darbuotojų esminės kompetencijos, užtikrinančios šalies ekonominę gerovę. Šalyje žmogaus pasirengimas darbui dabar ir ateityje yra sukuriamas tik švietimo sistemai bendradarbiaujat kartu su socialiniais partneriais“.

Nepriklausomybės aušroje sukurta Lietuvos švietimo sistema reikalauja permainų. Jaunimui reikia sudaryti galimybes patiems surasti sprendimo būdą siekiant įgyti norimą kompetenciją ir įsidarbinti. Pavyzdžiui, Prancūzijoje jaunam žmogui siekiant padėti pačiam pasirinkti profesinį kelią, yra kuriama palaikymo sistema, apimanti mokymosi laikotarpį ir aplinką. Labai svarbu, kad jauni žmonės jau studijuodami įgytų praktinės patirties ir galėtų atsiskleisti profesine prasme.

Deja, Lietuvoje kol kas pirma galvojama, kaip baigti studijas, o tik tuomet ieškoma būdų kur ir kaip pritaikyti įgytas žinias. Jaunimui būtina padėti rinktis profesiją įvertinant šalies ekonomines perspektyvas, prognoze dėl ateities specialistų poreikio, praktinę patirtį, suaugusių patarimus. Lietuva turi siekti pertvarkyti savo profesinio orientavimo sistemą, kad jaunuoliai būtų raginami išnaudoti atsiveriančias galimybes ir patys pasirinkti tinkamą mokymosi programą, sritį, kur jie norės dirbti. 

„Todėl mes, inžinerinės pramonės atstovai, ir norime pakeisti karjeros planavimo – profesinio orientavimo veiklą. Tam kooperuodamiesi su švietimo įstaigomis nuo rugsėjo ketiname į Lietuvos mokyklas išsiųsti du infomobilius – „STEAM“ (angl. „Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics“) laboratorijas. Mokiniai galės iš arčiau susipažinti su inžinerinės pramonės specialybėmis, specialistų darbo procesais, o profesinio ugdymo centrų moksleiviai – atlikti profesinę praktiką. Taip siekiame kuo labiau priartėti prie mokinių, pasiekti net priešmokyklinio amžiaus vaikus, kad galėtume kuo anksčiau juos supažindinti su būsimų profesijų galimybėmis. Reikia, kad jaunas žmogus kuo anksčiau pradėtų matyti galimus savo profesinius kelius ir galėtų sąmoningai juos pasirinkti“, – kalbėjo pašnekovas.

Siekia keisti visuomenės požiūrį į inžinerines specialybes

Pašnekovas pastebi ir tai, kad šalyje vis dar yra labai daug stereotipinio mąstymo, susijusio su inžinerinėmis specialybėmis. Klaidingą požiūrį savo vaikams dažniausiai perteikia tėvai. „Kažkada jie matė senas gamyklas, kuriose technologijos buvo archajiškos, o darbas sunkus. Šiandien gamyklos stipriai atsinaujinusios. Įrengimai yra modernūs, robotizuoti, o staklės mažai kuo skiriasi nuo paprasto kompiuterio. Todėl kompiuterinis raštingumas dirbantiems prie staklių yra esminis įgūdis. Apie visa tai dar labai mažai kalbama“, – teigė G. Vilda.

Kitaip tariant, reikia keisti visuomenės požiūrį į inžinerines specialybes. Ir tai artimiausiais metais neabejotinai bus vienas iš svarbesnių asociacijos LINPRA uždavinių.

„Turime pasirūpinti, kad jaunimas suprastų, jog šiuolaikinės inžinerinės įmonės yra modernios, jose pritaikoma daug informacinių technologijų. Tas, kuris pasirinks šią kryptį, pasirinks ateitį. Juo labiau kad inžinerinė pramonė pastaruosius dešimt metų tik augo, o ir šiemet prognozuojamas 10 proc. sektoriaus apyvartos augimas. Ši sritis yra visos Europos pramonės variklis ir sukuria didžiąją dalį pačių naujausių prekių, paslaugų ir technologijų. Dauguma naujausių vartojimo technologijų ir gaminių yra išvystomi inžinerinėje pramonėje. Buities technika, pastatų sistemos, miestų infrastruktūra, kompiuteriai, telefonai, lėktuvai, laivai, automobiliai – visa tai yra inžinerinės pramonės rezultatas“, – sakė G. Vilda.

Statybunaujienos.lt



RESTA

nuotrauka
2024-10-03 10:40
Artėjant 30-ajai tarptautinei statybos ir būsto sprendimų parodai „RESTA 2025", jos organizatoriai pristatė atnaujintą parodos prekės ženklą. Jų teigimu, jis simbolizuoja žengimą išvien su sparčiai besikeičiančia ir modernėjančia statybų industrija bei siekį parodyti, kad statybos yra plati ir įvair...
nuotrauka
2024-05-06 13:00
Į parodą atvežėte gerą gaminį, norėjote pristatyti įdomią naujovę, bet prie ekspozicijos priėjo vos vienas kitas žmogus. Priešais įsikūrusioje ekspozicijoje nebuvo nieko naujo, bet žmonės nuolat prie jos būriavosi. Kaip įminti buvimo parodos dalyviu mįslę, kad išleisti pinigai sugrįžtų padidėjusiu ž...
nuotrauka
2024-04-30 12:15
„OmnispowerEurope“ drauge su partneriais sukūrė unikalią bateriją, galinčią dirbti ir aukštoje, ir žemoje temperatūroje bei užtikrinti didžiausią įrenginio našumą. Ji ne tik dirba 24x7 režimu, kad maksimaliai sumažintų sąnaudas ir generuotų didžiausias vertes, bet ir yra besimokanti baterija. Ji nuo...
nuotrauka
2024-04-29 16:39
Balandžio 26 d. didžiausiame skaitmeninės statybos forume Lietuvoje – tarptautinėje konferencijoje „Skaitmeninė statyba 2024. Vilnius" – paskelbti ir apdovanoti geriausi praėjusiais metais Lietuvos įmonių įgyvendinti skaitmeninės statybos projektai.
nuotrauka
2024-04-26 16:47
Tarptautinėje statybų verslo parodoje „RESTA 2024" buvo diskutuojama ir apie tai, ar duomenys apie pastato techninę eksploataciją yra svarbūs ir ar jie padidina pastato vertę.
nuotrauka
2024-04-26 10:20
Tarptautinės statybos verslo parodos RESTA metu jau šeštą kartą įvyko konkursas „Įspūdingiausios RESTA ekspozicijos“ (ĮRE). Konkurso metu apdovanotos 5 įspūdingiausias ekspozicijas parengusios bendrovės bei architektai/projektuotojai, įrengę nugalėtojų ekspozicijas.
nuotrauka
2024-04-26 10:08
Įsitikinti, kaip įvairiai interjerą mato ir kokias emocijas juo gali perteikti skirtingi žmonės, galima užsukus į LITEXPO parodos „Baldai ir dizaino sprendimai" garsių nuomonės formuotojų erdvę. Joje dizaineris Robertas Kalinkinas, menininkė Monika Dirsytė ir tinklaraščio susitvarkyk.lt autorė Toma ...
nuotrauka
2024-04-26 06:16
Protingų namų ekspertai iš „JUNG Vilnius" 2024 metų tarptautinės statybų verslo parodos „RESTA" lankytojams demonstruoja, jog namai gali tapti dinamiška aplinka, kuri su mumis sąveikauja, supranta mūsų poreikius ir padeda gyventi patogesnį gyvenimą. Šią naujos kartos namų evoliuciją, kartu su kitomi...
nuotrauka
2024-04-26 06:10
Daugiabučių atnaujinimo klausimas tampa vis aktualesnis – Vyriausybės programoje iškelto tikslo kasmet renovuoti po 1000 daugiabučių pasiekti kol kas nepavyksta. Aplinkos ministras Simonas Gentvilas mano, kad pastatų atnaujinimas skydais leistų pamatyti 3 kartus greitesnį renovacijos procesą ir suta...
nuotrauka
2024-04-25 07:10
Balandžio 25 d. „LITEXPO“ vyksiančioje parodoje „RESTA 2024“ Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) organizuoja konferenciją „Pastatų renovacija skydais Lietuvoje: iššūkiai ir perspektyvos“. Konferencijoje išskirtinis dėmesys bus skiriamas efektyviems senų daugiabučių modernizavimo sprendimams. L...
nuotrauka
2024-04-23 07:10
Tarptautinės statybos verslo parodos RESTA metu jau šeštą kartą įvyks konkursas „Įspūdingiausios RESTA ekspozicijos“ (ĮRE). Konkurso metu bus apdovanotos 5 įspūdingiausias ekspozicijas parengusios bendrovės bei architektai/projektuotojai, įrengę nugalėtojų ekspozicijas.
nuotrauka
2024-04-10 14:13
Paskutinį balandžio savaitgalį, 25-27 d., LITEXPO parodų ir kongresų centras, kaip ir kasmet, vėl pakvies į svarbiausią šalyje statybų sektoriaus temoms dedikuotą parodą – „Resta 2024“. Pirmą kartą surengta dar 1994-aisiais, „Resta“ per 30 metų ženkliai išaugo, sustiprėjo ir dabar yra vienintelė spe...
nuotrauka
2024-02-07 15:06
Pandemija parodų verslui tapo tikrai egzistencine grėsme. Jos laikotarpiu LITEXPO pajamos smuko net penkis kartus. Panašią statistiką fiksavo ir parodų organizatoriai užsienyje. Pesimistiškesni analitikai netgi prognozavo, kad sektorius išgyvena negrįžtamus pokyčius ir patyrė neatitaisomą žalą. Vis ...
nuotrauka
2023-05-30 13:31
Didžiausiai Baltijos šalyse tarptautinei statybų verslo parodai „Resta“ suteiktas Pasaulinės parodų industrijos asociacijos UFI sertifikatas. Lietuvos parodų ir kongresų centro LITEXPO teigimu, ši paroda yra vienintelė Baltijos šalyse, pelniusi tokį įvertinimą.
nuotrauka
2023-05-03 08:49
Jau penktą kartą Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO vykstančios tarptautinės statybų verslo parodos RESTA metu buvo įvardintos įspūdingiausios ekspozicijos. Konkurso „Įspūdingiausios RESTA ekspozicijos“ vertinimo komisija analizavo, kodėl vienoms įmonėms pavyksta būti matomoms, išskirtinėms,...
nuotrauka
2023-04-28 09:26
Jau penktą kartą įvyko konkursas „Įspūdingiausios parodos ekspozicijos“. Jungtinės RESTA ir BALDAI IR DIZAINO SPRENDIMAI 2023 parodos išrinktos įspūdingiausios ekspozicijos, įvardinti jų autoriai.
nuotrauka
2023-04-27 18:59
Ketvirtadienį, balandžio 27 d., LITEXPO atidaryta 3 dienas truksianti didžiausia Baltijos šalyse tarptautinė statybų verslo paroda „Resta 2023". Daugiausia dėmesio joje skiriama energiniam statinių tvarumui, skaitmeninei statybai, profesiniam orientavimui, darniam miestų vystymui ir Ukrainos atstaty...
nuotrauka
2023-04-18 10:43
Išmanių namų ekspertai šių metų tarptautinės statybų verslo parodos RESTA lankytojus balandžio 27–29 d. pasitiks pristatydami tvariam ir komfortiškam gyvenimui sukurtus gaminius. Estetiškų elektros instaliacijos prietaisų ir išmaniųjų sistemų gamintojo JUNG stende didžiausio dėmesio tikimasi naujos ...
nuotrauka
2023-02-03 07:30,      papildyta 2023-04-18 06:50, Komisijos nariai
Tarptautinės statybų verslo parodos RESTA metu jau penktą kartą įvyks konkursas „Įspūdingiausios RESTA ekspozicijos“ (ĮRE). Konkurso metu bus apdovanotos 5 įspūdingiausias ekspozicijas parengusios bendrovės bei architektai/projektuotojai, įrengę nugalėtojų ekspozicijas.
nuotrauka
2022-04-28 07:10
Paroda paprastai suvokiama kaip renginys, kurio metu lankytojams pristatomi eksponatai, sprendimai, veikla. Ir todėl svarbūs du klausimai: ką pristatyti ir kaip tai padaryti.

Statybunaujienos.lt » RESTA