2024 birželio 17 d. pirmadienis, 22:32
Reklama  |  facebook

Mokslininkai apie verslo sėkmę: mokėti lyderiauti pokyčių metu – absoliutus pranašumas

2023-10-02 10:47
Nors apie technologinio pramonės perversmo įtaką šalies verslams kalbama jau daugiau nei dešimtmetį, ekspertai prognozuoja, jog Lietuvos įmonių laukia dar didesni pasikeitimai. Anot Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto (KTU EVF) dekanės, profesorės dr. Editos Gimžauskienės, šiandienos rinkoje pokyčių lyderystė tampa būtina sąlyga siekiant verslo sėkmės.
nuotrauka
Unsplash nuotr.


Minimos įmonės
KTU Ekonomikos ir verslo fakultetas,
„Lietuvos ir daugelio kitų šalių laukia didžiulės transformacijos: spartėjantis skaitmenizavimas, žengiantis koja kojon su dirbtinio intelekto sprendimais, žiedinės ekonomikos svarba, tvarumo sprendinių realus įgyvendinimas ir rezultatų viešinimas teikiant tvarumo veiklos ataskaitas. Visa tai reiškia sisteminį pokytį“, – sako prof. dr. E. Gimžauskienė.

Pasak jos, pasaulyje atliekamų tyrimų rezultatai rodo, jog tik 10 procentų sėkmingai suformuluotų strategijų yra sėkmingai įgyvendinamos ir pavirsta išmatuojamais finansiniais rezultatais. Didžioji dalis strateginio valdymo problemų kyla ne iš idėjų „bado“, bet iš negebėjimo sėkmingai įgyvendinti strateginius sprendimus.

Būtina išmokti įgyvendinti pokyčius versle


„Viziją, strategiją bei verslo modelio logiką organizacijose tradiciškai formuoja aukščiausio lygio vadovai. Tačiau už realių veiksmų įgyvendinimą yra atsakinga vidurinė grandis. Būtent nuo jos gebėjimo sistemiškai suvokti pokyčio esmę bei pasekmes ir įgūdžio tai perteikti žemesnėms valdymo grandims priklauso, kiek sėkmingi bus pokyčių rezultatai. Vertinant faktą, kad skaitmeninė transformacija ir žiediniai sprendimai yra nūdienos verslo aplinkos objektyvi realybė, pokyčių lyderių įmonėse bei organizacijose reikės visose valdymo grandyse“, – pabrėžia KTU profesorė.

KTU EVF dekanės teigimu, pokyčių įgyvendinime yra svarbūs keli dalykai. Visų pirma – gebėjimas pamatyti ir įvertinti įgyvendinamus sprendimus sistemiškai – organizacijos „big picture“. Nemažiau svarbu yra pokyčių priežasčių ir pasekmių komunikacija. Kitaip tariant – gebėjimas „parduoti“ naujas idėjas per naudos faktorius suinteresuotosioms šalims. Galiausiai – empatija, leisianti pamatuoti nepasitikėjimo priežastis bei abejones. Empatija iš esmės leidžia pajusti darbuotojų pulsą bei pasirinkti tinkamiausius komunikacijos sprendimus.

Edita Gimžauskienė, KTU nuotr.

Edita Gimžauskienė, KTU nuotr.

Vienerių metų studijos – vadovų lyderystei ugdyti

„Verslo administravimo KTU MBA studijos – 10–12 mėnesių verslo krypties studijų programa, skirta pokyčių lyderystės ir atsparumo verslo aplinkoje ugdymui. Šią programą studijuoti pasirinkę vadovai, semsis žinių iš aukšto lygio Lietuvos ir užsienio dėstytojų bei verslo praktikų. KTU MBA atveria galimybę įgyti naujausių srities žinių, lavinti strateginį ir kritinį mąstymą bei pasiruošti pokyčių valdymui.

Nors užsienyje verslo administravimo (MBA) studijų programos yra vykdomos jau seniai, Lietuvoje tiesiogiai sufokusuotų į organizacinių pokyčių lyderystę mokymosi galimybių vadovams nėra daug. KTU MBA yra pirmoji tokio tipo programa mūsų universitete, kuri tiesiogiai padeda ugdyti tarpdisciplinines per realių verslo problemų sprendimus“, – teigia prof. dr. E. Gimžauskienė.

Antrus metus vykdoma Verslo administravimo KTU MBA studijų programą apima keturias tarpdisciplinines sritis: strategiją ir verslo modelius, technologines tendencijas ir transformacijas, inovacijų valdymą ir organizacijos vystymą.

Galės pritaikyti praktikoje

Studijuojantys vadovai įgytas žinias pritaiko praktinių veiklų metu, per kurias yra realizuojami keturi projektai. Šiems projektams įgyvendinti yra skatinama naudoti įmonės ar organizacijos, kuriai vadovauja ar dirba, pavyzdžius.

Programos turinys yra apjungtas į vientisą sistemą, nuosekliai keliaujant nuo strategijos ir verslo modelių, susipažįstant su technologinėmis tendencijomis ir transformacijomis, išgryninant inovacijų valdymo bei organizacijos vystymo aspektus. Taigi, studijuojantys, kurių įmonės yra nagrinėjamos projektuose, gauna papildomą naudą – sprendimus, kurie testuojami studijose, vėliau bus galima pritaikyti praktikoje.

„Tradiciškai MBA studijos yra orientuotos į atskiras vadybines bei verslo funkcijų disciplinas tokias kaip žmogiškieji išteklius, marketingas, finansus ir t.t. Šioje programoje klasikinės vadybos ir verslo disciplinos yra integruotos bei papildytos technologiniu pobūdžio turiniu. Tai – vienas iš pagrindinių KTU MBA programos išskirtinumų, kuriančių vertę“, – sako KTU EVF dekanė.

KTU Mechanikos ir inžinerijos fakulteto (MIDF) dekanas dr. Andrius Vilkauskas padės vadovams technologinio projekto metu atpažinti ir pritaikyti naujausias technologijas įmonių veikloje. Jo teigimu, istoriškai žvelgiant, iki antrosios ar trečiosios pramonės revoliucijos verslo modeliai skatino vystytis tam tikras technologijas. Tačiau ilgainiui, verslo modeliai ir technologinės naujovės apsikeitė vietomis.

„Kartu su mokslo pažanga, technologijos ėmė keisti pačius verslo modelius. Pavyzdžiui, atsiradus internetui, pardavimų procesas visiškai pasikeitė – atsirado elektroninė prekyba, be kurios šiandieninės rinkos neįsivaizduotume. Todėl dažnai kyla klausimas: kas turi didesnę įtaką verslui? Ar pati idėja, koks turėtų būti verslo modelis, ar atsiradusios technologijos, kurios skatina naujų modelių atsiradimą. Vadinasi, vadovai privalo stebėti technologijas, skatinti jų pažangą ir tinkamiausiu momentu gebėti jomis pasinaudoti, kad verslas uždirbtų daugiau“, – sako dr. A. Vilkauskas.

KTU nuotr.

Andrius Vilkauskas, KTU nuotr.

Kontaktiniai susitikimai – 3 kartus per mėnesį

Verslo administravimo KTU MBA studijų programa prisitaiko prie vadovų įtempto gyvenimo būdo – vykdoma hibridiniu mokymosi modeliu. Kontaktiniai susitikimai yra galimi vadovams patogioje lokacijoje 3 dienas per mėnesį (ketvirtadieniais, penktadieniais ir šeštadieniais), o kiti užsiėmimai – nuotoline mokymosi forma.

„Vadovų studijų vertė yra ne tik žinios, bet ir praktikos, gaunamos paskaitų metu. Viena iš esminių MBA studijų verčių yra naujų pažinčių tinklas. Tai reiškia galimybę vienas kitą pažinti, dalintis patirtimi ir mokytis vieniems iš kitų. Todėl labai svarbu yra surinkti studijuojančių grupę, kurios vadybinės patirtys yra panašios. Dėl šios priežasties stojimo procesas į šią programą taip pat kiek kitoks, nei įprastai: vykdomi motyvaciniai pokalbiai, be to, norintieji studijuoti verslo administravimo KTU MBA programą, turės pateikti su studijų programa susijusią esė. Tai leis geriau susipažinti kandidatais ir suformuoti homogenišką studijuojančių grupę“, – pasakoja prof. dr. E. Gimžauskienė.
Statybunaujienos.ltObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-06-17 11:50
Vilniuje, Zigmantiškių gatvėje, šalia Lentvario, „Maxima LT“ atidarė vieną moderniausių logistikos centrų Baltijos šalyse. Logistikos centras aptarnaus visą „Maximos“ prekybos tinklą – arti pustrečio šimto parduotuvių.
nuotrauka
2024-06-17 10:40
Šiuo metu statomame naujajame Vilniaus oro uosto išvykimo terminale – baigti saulės energijos modulių montavimo darbai. Saulės moduliai dengia 5 tūkst. kv. metrų plotą ant pastato stogo ir ateityje patenkins apie trečdalį viso naujojo išvykimo terminalo elektros poreikio.
nuotrauka
2024-06-17 10:34
Sostinės Naujamiestyje, buvusio „Lelijos“ siuvimo fabriko vietoje, oficialiai pradedamas didžiausio Europoje technologijų ir kūrybinių industrijų miestelio „Tech Zity Vilnius“ statybos. Pirmasis projekto etapas, apimantis 16,5 tūkst. kv. m ploto, duris atvers jau 2025 m. vasarą, o 75 proc. patalpų j...
nuotrauka
2024-06-14 10:55
Verslo parką „Business Garden Vilnius“ plėtojanti „Vastint Lithuania“ gavo leidimą projekto antrajam statybų etapui. Verslo parke Vilniuje iškils du biurų pastatai ir daugiaaukštė automobilių stovėjimo aikštelė, bus įrengta ir daugiau viešųjų erdvių. Į darbuotojų patogumą orientuotų biurų paklausą š...
nuotrauka
2024-06-14 10:42
„Ruukki Construction“, priklausanti SSAB, pasirašė sutartį su kelionių bendrove „Experience Pyhä Oy“ dėl „Ruukki® Classic LowCarbon“ stogo dangos, pagamintos iš SSAB „Fossil-free™“ plieno, tiekimo investicinės bendrovės ekologinių atostogų vilų projektui Pyhätunturi, Suomijos Laplandijoje. Ateityje ...
nuotrauka
2024-06-11 11:46
„Omniva LT“ baigė pirmąjį naujo Kauno logistikos centro statybos darbų etapą – jame užbaigtas biuro patalpų įrengimas, čia dirbti persikėlė administracijos darbuotojai iš Kauno. 2400 kv. m ploto patalpose sukurtos ne tik modernios darbo vietos, bet ir darbuotojų laisvalaikio bei poilsio erdvės. Suku...
nuotrauka
2024-06-11 10:49
Šiais metais grįžtančius į paskaitas studentus ar naują gyvenimo etapą Kaune pradedančius pirmakursius Kauno technologijos universitetas (KTU) pasitiks pasikeitęs. Šiemet užbaigta Studentų gatvės rekonstrukcija, šiuo metu daug dėmesio skiriama bendrabučių atnaujinimui, pastatų modernizavimui ir saul...
nuotrauka
2024-06-10 10:32
Naujuoju „Kärcher“ vadovu Lietuvoje paskirtas Mindaugas Levickas. Jis tapo atsakingas už Lietuvos padalinio tolesnę verslo plėtrą, veiklos strategijos planavimą ir įgyvendinimą, finansų bei personalo valdymą.
nuotrauka
2024-06-10 08:04
Karo kontekste, pažangios technologijos tampa svarbiu faktoriumi. Termovizoriai – įranga, gebanti atvaizduoti šilumą infraraudonųjų spindulių spektre – viena tokių technologijų. Ši įranga ne tik leidžia kariams identifikuoti priešus ir jų judėjimą teritorijoje, bet ir apsaugo jų gyvybes, padeda numa...
nuotrauka
2024-06-07 13:26
Lietuvoje pirmą kartą pradedama įgyvendinti „GovTech smėliadėžės" programa, skirta praktiškai išbandyti dirbtinio intelekto (DI) technologija grįstų sprendimų galimybes viešajame sektoriuje. Birželio 5 d. Vilniuje vykusiame programos atidarymo renginyje 14 viešojo sektoriaus institucijų pristatė sav...
nuotrauka
2024-06-07 10:54
SBA grupė, valdanti daugiau kaip 40 įmonių ir vienijanti 3 500 darbuotojų bendruomenę, personalo valdymą kelia į skaitmeninę sistemą „SAP SuccessFactors“.
nuotrauka
2024-06-07 09:56
Centrinėje sostinės dalyje esantis Šnipiškių rajonas, kuriame telkiasi didieji sostinės verslai ir neseniai duris atvėrė ramybe alsuojantis Vilniaus japoniškas sodas, pasipildė naujais daugiabučiais. Tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ drauge su Čekijos investicijų grupe „RSJ In...
nuotrauka
2024-06-06 12:38
Su finansiniais sunkumais susidurianti pastatų vidaus inžinerinių sistemų montavimo ir projektavimo įmonė „Alinita“, priklausanti „Panevėžio statybos tresto“ grupei, planuoja pradėti restruktūrizavimo procesą.
nuotrauka
2024-06-06 10:40
UAB „Translinija", bendradarbiaudama su nekilnojamojo turto plėtros bendrove „EIKA Development", imasi naujo projekto – Utenoje planuoja statyti viešbutį su restoranu, konferencijų centru bei SPA zona. J. Basanavičiaus gatvėje, buvusio banko vietoje, iškilsiantį viešbutį planuojama baigti statyti 20...
nuotrauka
2024-06-05 14:50
Vienai iš didžiausių Lietuvoje NT plėtros bendrovių „Omberg group“, kartu su investiciniais fondais plėtojančiai gyvenamosios paskirties projektus Vilniuje ir komercinės – Kaune, vadovauti pradeda Deimantė Laumytė. Prie įmonių grupės vairo stojus ilgametę vadovavimo patirtį sukaupusiai verslo strate...
nuotrauka
2024-06-05 14:36
Šiemet praėjusių metų finansinę atskaitomybę laiku pateikė 103 882 bendrovės – tai penktadaliu (20,14 proc.) daugiau nei pernai (86 468). Nors savo 2023 m. rezultatus deklaravo daugiau įmonių, dalis sektorių patyrė pajamų mažėjimą palyginti su 2022 m., rodo kredito biuro „Creditinfo Lietuva" analizė...
nuotrauka
2024-06-05 13:23
Stiklo gamyba yra ne tik itin svarbus Europos pramonės sektorius, bet ir vienas iš pagrindinių energijos vartotojų bei aplinkos teršėjų. Vien 2021 metais jis į aplinką išmetė 17 mln. tonų anglies dvideginio, daugiausia dėl iškastinio kuro deginimo. Galimą šios problemos sprendimą netrukus gali pasiū...
nuotrauka
2024-06-04 09:46
Lietuvoje ketvirtadalis smulkių įmonių įvardija, kad susiduria su sunkumais ieškant darbuotojų. Ką daryti, kad darbuotojų paieškos procesas smulkioms įmonėms būtų lengvesnis ir kaip joms išsiskirti kitų darbdavių gausoje, pasakoja Užimtumo tarnybos ir „Luminor“ banko ekspertės.
nuotrauka
2024-06-04 08:57
Didžiausia Lietuvoje ekstremalaus sporto erdvė po stogu „Banga Ramp Park“ duris atvers rugpjūtį. Paspirtukų, BMX dviračių, riedlenčių ir riedučių sporto entuziastams skirtas 850 kv. m. rampų parkas įsikurs „SBA Urban“ plėtojamame projekte „Urban HUB“ šalia Ukmergės gatvės Avižieniuose, Vilniaus pašo...
nuotrauka
2024-06-04 08:51
Šiandien visame pasaulyje tvarumo klausimai tampa neatsiejama modernaus verslo dalimi. Dėl augančio vartotojų sąmoningumo ir tarptautinių teisinių reikalavimų, įmonės vis dažniau įdiegia tvarumo strategijas – Lietuvoje ši tendencija taip pat įgauna pagreitį.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas