2023 gruodžio 9 d. šeštadienis, 13:28
Reklama  |  facebook

Naudinga žinoti. Kaip atpažinti nesąžiningas vartojimo sutarčių sąlygas?

2019-07-30 14:26
Prieš pasirašydami sutartį su pardavėju ar paslaugos teikėju paprastai stengiamės nuodugniai perskaityti sudaromos sutarties sąlygas, įvertinti nustatytus terminus bei numatytus šalių įsipareigojimus. Toks atsargumas visiškai pagrįstas, juk vadovaujantis Civiliniu kodeksu „teisėtai sudaryta ir galiojanti sutartis jos šalims turi įstatymo galią“. Tačiau derėtų nepamiršti, kad vartojimo sutarties sąlygos visais atvejais privalo būti sąžiningos vartotojo atžvilgiu.
nuotrauka
Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt iliustr.


Minimos įmonės
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT),

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba pristato dažniausiai praktikoje pasitaikančias nesąžiningas vartojimo sutarčių sąlygas, kurias laiku pastebėjus ne tik užtikrinsite, kad jūsų teisės nebūtų pažeistos, bet ir išvengsite galimų ginčų su pardavėju ar paslaugos teikėju.

Verslininko atsakomybės už žalą panaikinimas arba apribojimas

Vartojimo sutarties sąlyga laikoma nesąžininga, jeigu ja panaikinama arba apribojama verslininko civilinė atsakomybė už žalą, padarytą dėl vartotojo gyvybės atėmimo, sveikatos sužalojimo ar vartotojo turto sugadinimo, tokių sąlygų pavyzdžiai:

„Bendrovė negali būti atsakinga už bet kokį kūno sužalojimą arba už bet kokį pažeidimą, atsiradusį variklyje ar automobilyje dėl netvarkingo turbokompresoriaus ir/ar komponentų“.

„Jei bagažui (pvz.: kelioniniam krepšiui arba lagaminui patalpintam į bagažo skyrių) buvo padaryta žala dėl firmos kaltės, kompensuojama iki 200 EUR žalos vertės arba atitinkama suma vietine valiuta. Didesnį nei 200 EUR vertės nuostolį kompensuoja draudimo kompanija, jei Keleivis yra sudaręs draudimo sutartį“.

Neproporcingai didelė vartotojo atsakomybė

Nesąžininga laikoma ir tokia sutarties sąlyga, kuri numato neproporcingai didelę vartotojo civilinę atsakomybę už sutarties neįvykdymą arba netinkamą įvykdymą, pavyzdžiui:

„Užsakymo atšaukimo bauda – 50 % nuo užsakymo sumos“.

„Jeigu klientas įsigijo Metinį abonementą su vienkartiniu abonementinio mokesčio apmokėjimu iš karto už visą Metinio abonemento galiojimo laikotarpį, klientas turi teisę vienašališkai nutraukti šią sutartį nenurodydamas nutraukimo priežasčių, informavęs apie tai įmonę. Tokiu atveju sutartis laikoma nutraukta tuo momentu, kai įmonė gauna iš kliento pranešimą apie sutarties nutraukimą. Abonementinio mokesčio suma už likusį nepanaudotą abonemento galiojimo laikotarpį pasibaigus sutarties galiojimui negrąžinama ir įmonė laiko ją kaip kompensaciją už nuostolius, sukeltus įmonei dėl išankstinio sutarties nutraukimo kliento iniciatyva“.

Neaptarti vartotojo įpareigojimai

Jei sutartyje įtvirtintos sąlygos, su kuriomis vartotojas neturėjo realios galimybės susipažinti iki sutarties sudarymo (nebuvo pateiktos sutartyje numatytos instrukcijos, vidaus taisyklės ir pan., tačiau vartotojas sutartimi įpareigojamas jų laikytis), tokios sąlygos taip pat laikytinos nesąžiningomis, pavyzdžiui:

„Užsakovas užtikrina, kad asmenys, kurie naudojasi signalizacijos sistema, laikysis signalizacijos sistemos eksploatavimo instrukcijų <...>“.

„Bendrovė turi teisę vienašališkai nutraukti šią sutartį, jei abonentas nevykdo esminių šios sutarties sąlygų arba nesilaiko bendrovės vartotojo taisyklių“.

„Lankytojas, būdamas pramogų centre ir naudodamasis jame teikiamomis paslaugomis, įsipareigoja besąlygiškai laikytis šiose taisyklėse nustatytų reikalavimų ar nurodymų. <...> taisyklių sąrašas nėra išsamus ir baigtinis <...>. Operatorius turi teisę už šių taisyklių nesilaikymą savo nuožiūra skirti lankytojui 30 (trisdešimties) eurų baudą“.

Vienašališkas sutarties sąlygų keitimas

Būtina atminti, kad verslininkas negali vienašališkai, be sutartyje numatyto ar pakankamo pagrindo, keisti sutarties sąlygų. Tokios sąlygos būtų laikomos nesąžiningomis, pavyzdžiui:

„Bendrovė pasilieka teisę keisti, taisyti ar pildyti pasiūlymų sąlygas be išankstinio perspėjimo“.

„Paslaugų teikėjas turi teisę savo nuožiūra be išankstinio įspėjimo keisti šias taisykles, teikiamų paslaugų sąrašą ir jų kainas“.

Sutartyje įtvirtinamas automatinis vartotojo sutikimas

Vartojimo sutarčių sąlygos, kuriose įtvirtinamas automatinis vartotojo sutikimas, kuris nėra išreiškiamas aktyviais vartotojo veiksmais, laikomos nesąžiningomis. Tokių sąlygų pavyzdžiai:

„Sudarydamas sutartį klientas duoda savo sutikimą naudoti ir apdoroti kliento nurodytus mokėjimo kortelės duomenis (įskaitant mokėjimo kortelės numerį ir tipą, jos galiojimo laiką, CVV / CVC kodą) <...>“.

„Lankytojai, nepilnamečių asmenų tėvai ir globėjai, įsigydami bilietus ir (ar) įeidami (patekdami) į pramogų centro patalpas, suteikia leidimą operatoriui fotografuoti save ir nepilnamečius asmenis ir sutinka, kad operatoriaus padarytos nuotraukos būtų viešai skelbiamos interneto svetainėje“.
Dar vienas nesąžiningos vartojimo sutarties sąlygos požymis – vartotojo galimybės ginti savo pažeistas teises apribojimas. Jei verslininkas sutarties sąlygose panaikina arba suvaržo jūsų teisę pareikšti ieškinį arba pasinaudoti kitais jūsų pažeistų teisių gynimo būdais – tokia sutarties sąlyga yra nesąžininga. Verslininkas negali jums perkelti įrodinėjimo pareigos, reikalauti perduoti spręsti ginčą tik arbitražui, nustatyti išimtinį teritorinį teismingumą spręsti ginčą tik verslininko buveinės vietos teisme ir pan.

Būtina pažymėti, kad kiekvienu atveju vartojimo sutarties sąlygos nesąžiningų sąlygų taikymo požiūriu vertinamos sistemiškai, atsižvelgiant į jų tarpusavio ryšį, o ne pateiktas atskiras sutarties sąlygas, todėl sudarydami sutartis visada atidžiai perskaitykite visas sąlygas, o jeigu visgi turite pagrįstų įtarimų, kad su jumis sudarytos vartojimo sutarties sąlygos gali būti nesąžiningos, galite kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą dėl sutarties sąlygų įvertinimo. Kartu su prašymu būtina pateikti vartojimo sutarties kopiją.

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos informacija
Statybunaujienos.lt
Žymės  SutartysAktualijos

nuotrauka
2023-12-08 12:47
Vilniaus senamiestyje daugiabučių ir administracinį projektą „Vilniaus Džiazas“ plėtojanti prabangaus NT vystytoja „Unique Properties“ pristatė architektūrinį sprendimą, Drujos gatvėje sukursiantį daugiau erdvės visiems eismo dalyviams ir kartu leisiantį išlaikyti vientisą tarpukario pastatų komplek...
nuotrauka
2023-12-08 11:41
Turto bankas netrukus skelbs pastato A. Goštauto g. 11 Vilniuje rangos darbų su techninio darbo projekto parengimu pirkimą. Prieš konkursą bus organizuojamos rinkos konsultacijos, siekiant rinkos dalyvius supažindinti su projektu, jo apimtimi ir išgirsti potencialių tiekėjų lūkesčius, pastabas. Toki...
nuotrauka
2023-12-08 11:04
Aplinkos ministerija parengė statybos techninio reglamento „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“ pataisas, leisiančias patikslinti teisinį reglamentavimą ir pašalinanti praktikoje kylančius taikymo neaiškumus dėl ekspertizės akte informacinėje sistemoje „Infostatyba“ skelbiamų asmens duomenų...
nuotrauka
2023-12-08 10:59
Vienos didžiausių Lietuvoje kelių tiesimo bendrovių UAB „Fegda“ generaliniu direktoriumi paskirtas Jonas Jablonskis. Iki šiol ir UAB „Fegda“, ir UAB „Fegda grupė“ vadovavęs Gediminas Gribulis tęsia darbą kaip įmonių grupės generalinis direktorius ir toliau koncentruosis ties strateginiais įmonių gru...
nuotrauka
2023-12-08 10:50
90 proc. vadovų mano, kad tvarumas yra svarbus, tačiau tvarumo strategiją turi vos 60 proc. įmonių. Anot „Deloitte“, įtraukią kultūrą turinčios įmonės yra 27 proc. pelningesnės ir 22 proc. produktyvesnės. Tad kodėl kone pusė organizacijų vis dar atidėlioja tvarumo strategijos kūrimą ir integravimą?
nuotrauka
2023-12-08 09:41
Per sausį-lapkritį šiemet Lietuvoje buvo įsteigta 14681 nauja įmonė, bankrutavo 872. Daugiausia naujų bendrovių sukuriama paslaugų, prekybos ir statybų sektoriuose. 22 proc. visų bankrutavusių įmonių yra statybų bendrovės. Naujų įmonių vadovų kreditingumo analizė parodė, kad beveik 800 iš jų yra asm...
nuotrauka
2023-12-08 08:06
Prie rašomojo stalo žmogus praleidžia didelę dienos dalį. Kaip, įrengiant darbo vietą, pasirinkti darbo stalą, kad galima būtų dirbti efektyviai, nekenkiant sveikatai?
nuotrauka
2023-12-07 15:43
Trečiadienį Vilniuje iškilmingoje konkurso „Už darnią plėtrą“ ceremonijoje paskelbti ir apdovanoti geriausi 2023 metų NT projektai Lietuvoje. Geriausiųjų NT projektų rinkimus Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) ir Darnios plėtros akademija organizuoja jau 16 metus.
nuotrauka
2023-12-07 14:28
2023 metams artėjant į pabaigą šalies nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkoje dar labiau įsivyravo pasyvios nuotaikos. Įregistruotus NT sandorius analizuojančio Registrų centro analitikų teigimu, mažėjantis NT sandorių skaičius atspindi šalyje vyraujančias makroekonomines tendencijas ir gyventojų ...
nuotrauka
2023-12-07 14:19
Aplinkos ministerijos iniciatyva parengtas informacinis leidinys „Miestų kvartalinė renovacija: esamos situacijos analizė" pristato svarbiausius faktus ir tendencijas apie šiandieninį miestų atnaujinimo progresą Lietuvoje ir supažindina su dabartiniu miestų atnaujinimo (modernizavimo) kvartalais mod...
nuotrauka
2023-12-06 14:12
Šiandien simboliniu kapsulės įkasimu pažymėtos žmonėms su intelekto ar psichosocialine negalia skirtų grupinio gyvenimo namų statybos. Juose gyventojai padedant socialiniams darbuotojams bus mokomi patys pasirūpinti savo buitimi ir pagrindiniais poreikiais: tvarkytis namuose, apsipirkti parduotuvėje...
nuotrauka
2023-12-06 10:58
Finansų ministerija, Aplinkos ministerija ir UAB „Investicijų ir verslo garantijos" (INVEGA) pasirašė sutartį dėl Daugiabučių namų modernizavimo fondo papildymo. Daugiabučių namų atnaujinimui skirta 192 mln. eurų 2021-2027 m. Europos Sąjungos (ES) finansavimo laikotarpio investicinių fondų lėšų. Tai...
nuotrauka
2023-12-06 10:51
Profesinio mokymo įstaigų ir verslo bendradarbiavimas, rodos, yra neišvengiamas – kasmet darbo rinką papildo apie 20 tūkst. naujų specialistų, kurie iki tol išbando savo jėgas praktikos ar pameistrystės metu. Vis dėlto, tik trečdalis šalies įmonių noriai ir aktyviai bendradarbiauja su profesinio mok...
nuotrauka
2023-12-05 14:59
Nacionalinės koncertų salės ant Tauro kalno projekte – svarbus postūmis. Baigtas testuoti salės akustinis modelis. Tai iki 10 kartų sumažinta pastato replika, skirta tinkamai įvertinti statomos salės akustiką. Ši technologija naudojama projektuojant aukščiausios klasės koncertų sales. Modeliu rūpino...
nuotrauka
2023-12-05 14:37
Tarptautinei žaliosios energetikos bendrovei „Ignitis Renewables" vykdant Baltijos jūros dugno tyrimus, skirtus įvertinti galimybes statyti jūrinio vėjo elektrines, aptiktas jūros dugne nugrimzdęs 70 metrų ilgio ir apie 6 m aukščio laivas. Skenduolį apie 38 metrų gylyje rado geofizinių tyrimų laivas...
nuotrauka
2023-12-05 12:16
Lietuvos valstybės nekilnojamojo turto portfelį šiuo metu sudaro kiek daugiau nei 9 mln. kv. metrų ploto iš kurio centralizuotai per Turto banką valdomas apie 1 mln. kv. m, daugiausiai biuro patalpų. Šio turto būklė, pasak Turto banko atstovų, iš esmės bus pagerinta per artimiausią dešimtmetį. Sieki...
nuotrauka
2023-12-05 11:01
Vidaus sienų perdažymas – paprastas ir nebrangus būdas atnaujinti ir pagerinti namų išvaizdą. Sienų dažymas bus smagus ir pasitenkinimą teikiantis užsiėmimas, jei tinkamai nusiteiksite ir pasiruošite.
nuotrauka
2023-12-05 09:54
Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą. Ekspertai sako, kad vienareikšmiškai pasakyti, kiek elektros sunaudos kalėdinės dekoracijos, yra sudėtinga, nes tai priklauso ...
nuotrauka
2023-12-04 13:10
Nuo šiol „INTRAC Lietuva“ gali pasiūlyti DEVELON buldozerius, kurie yra galingi ir lengvai valdomi. DEVELON buldozeriai turi efektyvią hidrostatinę pavarą, 2D sistemos reguliuojamus stūmimo peilius (verstuves), paprastą valdymą, ypač patogią operatoriaus kabiną ir puikų matomumą, kuris dar labiau pa...
nuotrauka
2023-12-04 09:22
Nors mokytis profesinio mokymo įstaigose kasmet pasirenka panašus kiekis asmenų, kaip ir aukštosiose mokyklose, šalies darbdaviai profesinį mokymą iki šiol vertina nevienareikšmiškai. Pasak ekspertų, verslo požiūris profesinio mokymo įstaigų atžvilgiu nuosekliai gerėja, vis dėlto dar yra kur pasiste...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos