2023 rugsėjo 22 d. penktadienis, 7:23
Reklama  |  facebook

Nauji atsiskaitymų grynaisiais pinigais draudimai gali paveikti ir būsto nuomos rinką. Ką vertėtų žinoti?

2022-11-03 11:11
Kovojant su šešėline ekonomika ir rūpinantis pinigų plovimo prevencija, nuo šių metų lapkričio 1 d. draudžiami visi atsiskaitymai ir bet kokie kiti mokėjimai grynaisiais pinigais, jeigu jie viršija 5000 eurų (arba šią sumą atitinkančią sumą užsienio valiuta).
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt nuotr.


Minimos įmonės
AVOCAD, advokatų profesinė bendrija,
Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ jaunesnysis teisininkas Domantas Velykis, cituojamas pranešime, primena, kad įstatyme numatomos normos, neleidžia asmenims „apeiti“ naujojo reguliavimo, kadangi nustatyta, kad sandorio šalys neturi teisės fiktyviai skaidyti sandorio į dalis, už kurias atsiskaitymo vertė sumažėtų iki nereguliuojamos sumos.

Reikia suprasti, kad asmenys negali susitarti, jog, pavyzdžiui, už perkamą automobilį bus sumokama devyniais mokėjimais po keturis tūkstančius eurų. Taigi, yra vertinama ne vieno mokėjimo suma, o bendra visų atliktų mokėjimų už konkretų sudarytą sandorį suma.

Kaip tai paveiks būsto nuomos rinką?

Norisi atkreipti dėmesį, kad numatytas ribojimas yra taikomas atliekant atsiskaitymus dalimis pagal iš anksto numatytą sandorio sumą bei to iš anksto nenumačius. Skirtumas tarp šių aplinkybių yra toks – iš anksto numačius, kad sandorio suma viršys 5000 eurų, sandorio šalys privalo nuo sandorio sudarymo atlikti atsiskaitymus negrynaisiais pinigais; o tuo atveju, kai iš anksto nėra numatoma, kad sandorio suma viršys 5000 eurų, sandorio šalys gali atlikti mokėjimus grynaisiais pinigais tol kol bendra suma pasiekia 5000 eurų – šią sumą pasiekus yra privaloma tolesnius mokėjimus atlikti negrynaisiais pinigais.

Naujasis teisinis reguliavimas, rašoma pranešime, gali atnešti nemažai neaiškumų įvairiose srityse. Tarkime, ar galima į nekilnojamojo turto nuomos sandorį žvelgti kaip į tokį sandorį, kur yra taikomas anksčiau minėtas atsiskaitymas dalimis? Kol kas neaišku, kaip tokius atvejus aiškins teismų praktika, tačiau, pagal dabartinį reguliavimą tikrai gali kilti teisminių ginčų dėl būsto nuomos sandorių, susijusių su grynaisiais pinigais.

Jeigu tokiais atvejais vis dėlto būtų taikomas šis grynųjų pinigų ribojimas, peršasi išvada, kad įstatymas, turėjęs sumažinti šešėlį, kai kuriose srityse gali jį tik dar labiau paskatinti. Šiuo atveju, kaip rašoma pranešime, reikia sulaukti teismų išaiškinimo.

Kada atsiskaitymo grynaisiais pinigais ribojimai nėra taikomi?

Atsiskaitymai grynaisiais pinigais, viršijant 5000 eurų ribą, gali būti atliekami per įstatymuose nustatytus mokėjimo paslaugų teikėjus, tačiau tik tada, kai yra užtikrinamas kliento tapatybės nustatymas. Tai reiškia, kad sandorio šalys be apribojimų grynaisiais pinigais gali atlikti mokėjimus per bankus, kitas kredito ar mokėjimo įstaigas, pavyzdžiui, įnešti grynuosius pinigus į banko sąskaitą banko skyriuose ar bankomatuose; įnešti grynuosius pinigus mokėjimo paslaugų teikėjui, kuris atliks pinigų pervedimą kitai sandorio šaliai.

Taip pat pažymėtina, kad grynaisiais pinigais galima atsiskaityti ir tuo atveju, kai situacija atitinka visas šias sąlygas (akcentuotina, kad bet kurios sąlygos nebuvimas, lemia negalėjimą pasinaudoti šia išimtimi):
  • jeigu mokėjimo paslaugų teikėjas dėl atitinkamų priežasčių sandorio šalių atsiskaitymo vietoje savo paslaugų neteikia, t. y. asmenys neturi objektyvių galimybių atsiskaityti negrynaisiais pinigais. Pavyzdžiui, jeigu laikinai neveikia mokėjimo paslaugų teikimo procedūros ar banko aplikacija telefone; automobilio pirkimo-pardavimo sutartis yra sudaroma sekmadienį, o mokėjimo paslaugų teikėjas sandorio sudarymo vietovėje dirba tik darbo dienomis ar mokėjimo paslaugų teikėjas atitinkamoje vietovėje iš viso neteikia paslaugų (pavyzdžiui, kaimo vietovėje);
  • sandorio šaliai yra būtina nedelsiant atlikti atsiskaitymą po sandorio sudarymo. Pavyzdžiui, kai yra sudaroma pirkimo-pardavimo sutartis dėl prekės vertos daugiau nei 5000 eurų, o mokėjimo paslaugų teikėjas sandorio metu neteikia paslaugų. Jeigu pirkėjas nori prekę įsigyti iškart, bet pardavėjas nesutinka parduoti prekės, kol nėra atliktas atsiskaitymas už visą prekės kainą, galima mokėti grynaisiais pinigais.
  • akcentuotina, kad po atsiskaitymo grynaisiais, tuos pinigus gavusi sandorio šalis privalo per 10 dienų pranešti Valstybinei mokesčių inspekcijai apie atsiskaitymo grynaisiais pinigais pagal sandorį faktą. Taip pat šis asmuo privalo nurodyti aplinkybes, įrodančias pirmųjų dviejų sąlygų buvimą, dėl kurių nebuvo galima atsiskaityti negrynaisiais pinigais, nurodyti sandorio objektą, sandorio sumą bei informaciją apie sandorio šalis.

Atsakomybė už ribojimo nesilaikymą

Administracinių nusižengimų kodekse yra numatytos administracinės nuobaudos ir mokėjimą atliekantiems, ir mokėjimą priimantiems asmenims. Baudos dydžiai, priklausomai nuo nusižengimo dydžio, gali svyruoti nuo 100 iki 3000 eurų. 
Statybunaujienos.lt
Žymės  Pinigai, NuomaNT projektai

nuotrauka
2023-09-19 15:18
Lietuvos bankas pateikė pasiūlymus ir įgyvendins priemones, kurios praplės būsto paskolų gavėjų pasirinkimo galimybes, sumažins refinansavimo ir palūkanų maržos peržiūros naštą vartotojui, gerins vartotojų informuotumą ir kels jų finansinio raštingumo lygį.
nuotrauka
2023-09-19 14:53
Sostinės Bajorų rajone, Vanaginės draustinio pamiškėje pradėtos trečiojo ir paskutinio gyvenamojo projekto „Bajorų lajos" etapo statybos. Vienos iš didžiausių Lietuvoje NT plėtros bendrovių „Omberg group" projekte statomi du daugiabučiai.
nuotrauka
2023-09-15 15:51
Rinkdamiesi būstą Lietuvos didmiesčių gyventojai vis dažniau žvalgosi į užmiestį ir toliau nuo centro nutolusius rajonus. Būstui toliau nuo centro nutolusiuose rajonuose pirmenybę teiktų 40 proc. didmiesčiuose gyvenančių lietuvių, o dar 31 proc. rinktųsi gyventi priemiestyje ar už miesto ribos – 3 p...
nuotrauka
2023-09-11 14:23
„Eika“ grupė rugsėjo 6 d. oficialiai atvėrė šiuo metu didžiausių ne tik Vilniuje, bet ir visoje Lietuvoje bendro gyvenimo namų „Solo Society City House Vilnius“ duris.
nuotrauka
2023-08-31 13:17
Investicija į nekilnojamąjį turtą yra gyventojų įvardijama kaip viena patraukliausių, be to, yra nesudėtingai valdoma. Tačiau niekas nėra apsaugotas nuo nuostolių, susijusių su būstu. Praėjusiais metais buvo atlyginta daugiau nei 22 mln. eurų būsto nuostoliams padengti, rodo „Lietuvos draudimo“ duom...
nuotrauka
2023-08-30 05:47
Nekilnojamojo turto (NT) vystytojas „Amirex“ į Vilnių atnešė atitikmens neturintį kurortinio stiliaus projektą, kuris labiau primena vilą pajūryje nei būstą sostinėje. „Ežero vilos“ ant Buivydiškių tvenkinio kranto – ramybės sinonimas: projektas yra apsuptas miško ir vandens, o terasinis landšaftas ...
nuotrauka
2023-08-28 09:56
Jaunesnio amžiaus žmonės, besidomintys galimybe gauti paskolą nekilnojamam turtui, dažniausiai klausinėja apie paskolos išdavimo procedūrą, taip pat teiraujasi, ar galėtų gauti bendrą paskolą, jei su partneriu nėra susituokę, bei kokio dydžio pradinį įnašą reikėtų sukaupti. Tokie klausimai dominavo ...
nuotrauka
2023-08-25 07:06
Vieno pirmaujančių Baltijos regione nekilnojamojo turto plėtotojų „Pro Kapital Group“ dukterinė įmonė UAB „Pro Kapital Vilnius Real Estate“ pateikė Vilniaus miesto savivaldybei projektinius pasiūlymus dėl ant sostinės senamiesčio kalvos esančio buvusio Vilniaus kolegijos pastato pritaikymo gyvenamaj...
nuotrauka
2023-08-22 10:46
Visapusiškai tiek nuomininkų, tiek ir patalpų ar kitų nuomojamų nekilnojamojo turto (NT) objektų savininkų teisių ir interesų apsaugą užtikrina tik sudarytos nuomos sutarties įregistravimas Nekilnojamojo turto registre ir tokiu būdu fakto apie tai paviešinimas. Registrų centro analitikai pastebi, ka...
nuotrauka
2023-08-22 10:15
Netrukus prasidėsiantis rugsėjis ir nauji mokslo metai kaskart pagyvina šalies didžiųjų miestų būstų nuomos rinkas – jas užplūsta studentai. Tačiau tiek butus nuomojantis, tiek ir nuomojant visada tikėtini įvairūs iššūkiai ar nelaimingi įvykiai. Specialistai skaičiuoja, kad būsto užliejimas vandeniu...
nuotrauka
2023-08-22 10:11
Artėjant vasaros pabaigai, Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) gyventojams primena svarbiausią informaciją apie tai, kaip teisingai vykdyti gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto nuomos veiklą.
nuotrauka
2023-08-16 10:06
Vilniaus senamiestyje, Paupyje, startuoja priešpaskutinis, 9-asis plėtros etapas. Planuojama, kad iki 2024 metų pabaigos vilniečių pamėgtas rajonas pasipildys 4 aukštų namu su komercinėmis patalpomis ir 13 išskirtinių butų. Į plėtrą bendrovė „Darnu Group“ investuos 3,5 mln. eurų.
nuotrauka
2023-08-08 10:40
Nekilnojamojo turto (NT) rinką pastarąjį pusmetį stabdant aukštoms palūkanų normoms, renesansą išgyvena išperkamosios būsto nuomos (angl. rent to buy) rinka. Paslaugos Lietuvoje pradininkės „Hanner“ duomenimis, per pirmus 7 šių metų mėnesius fiksuojamas 35 proc. augimas, palyginus su rekordiniu visų...
nuotrauka
2023-08-03 09:12
Namai turi ypatingą reikšmę žmonių būsenai, o netinkama gyvenamoji aplinka didina įvairių fizinių ir emocinių sutrikimų riziką. Ekspertai pasakoja, kaip namai gali paveikti mūsų savijautą bei į ką renkantis būstą verta atkreipti dėmesį, kad būtume kuo sveikesni.
nuotrauka
2023-07-31 09:35
Europos centriniam bankui (ECB) vis keliant paskolų palūkanų normas ir EURIBOR artėjant prie piko, dažnas, planuojantis įsigyti pirmąjį būstą, nusprendžia kuriam laikui šį sprendimą atidėti. Nors palūkanų didinimas gali kelti baimę, visgi, tinkamai pasiruošus, jis neturėtų atbaidyti nuo būsto pirkim...
nuotrauka
2023-07-31 09:29
„Realco“ planuoja tolesnę plėtrą sostinės Pašilaičių mikrorajone, kur Justiniškių g. 126 ketina statyti daugiabučių kvartalą. Vilniaus miesto savivaldybei po viešinimo procedūrų pritarus projektiniams pasiūlymams, NT vystytoja ruošiasi statybos leidimo gavimui. Jį bendrovė tikisi gauti 2024 m. pirmą...
nuotrauka
2023-07-31 08:44
„SBA Urban” šalia Palangos, Kunigiškėse, vysto būsto poilsiui prie jūros projektą „Kopų slėnis“. Beveik hektarą siekiančioje teritorijoje, pušyno apsuptyje, iškils 5 namai. Statybos darbai Užkanavės gatvėje jau prasidėjo. Planuojama, kad naujakuriai į pilnai įrengtus pajūrio apartamentus įsikels jau...
nuotrauka
2023-07-27 09:31
Kauno centre esanti industrinė teritorija ant Aleksoto kalno netrukus pasikeis neatpažįstamai. Čia tvarių miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ jau pradėjo naujo, unikalaus ir išskirtinai tvaraus gyvenamojo rajono vystymo darbus.
nuotrauka
2023-07-25 09:15
Nekilnojamo turto (NT) plėtros bendrovė „Realco“ įpusėjo aukštesnės klasės gyvenamojo projekto Antakalnyje „Vileišio 27“ statybas. Bendrovė iškėlė vainiką, taip simboliškai pažymėdama pagrindinių konstruktyvo darbų pabaigą, taip pat skelbia sutarusi dėl ketvirtadalio butų pardavimo. Projektą, į kurį...
nuotrauka
2023-07-19 10:11
Didžiulio Kauno naujakurių dėmesio sulaukęs ir miesto urbanistiką dešiniojoje Neries krantinėje iš esmės keičiantis „Piliamiesčio“ kvartalas sėkmingai auga toliau. Tvarių miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ šiame projekte baigia statyti naują daugiabutį „Alšėnų pilies namas“, kuris kvar...

Statybunaujienos.lt » NT projektai