Pastato baigtumo procentas. Kas lemia jo dydį?

Kaip baigtumo procentą lemia atskiri specialistai
Pastato ar jo dalies baigtumas yra apibrėžtas žemės ūkio ministro įsakymu „Dėl nekilnojamojo turto objektų kadastrinių matavimų ir kadastro duomenų surinkimo bei tikslinimo taisyklių patvirtinimo“ patvirtintų Nekilnojamojo turto objektų kadastrinių matavimų ir kadastro duomenų surinkimo bei tikslinimo taisyklėse (toliau – Taisyklės).
Jose nurodyta, kad nurodyta, kad pastato ar jo dalies baigtumas yra kadastro duomuo, parodantis, kiek procentų pastato (jo dalies) yra pastatyta pagal projektą arba kiek procentų liko, kai jis buvo fiziškai pažeistas.

„Pastato baigtumą apskaičiuoja matininkas, rengdamas pastato kadastrinių matavimų bylą, – aiškina Eglė Voverienė, advokatų kontoros ILAW LEXTAL vyresnioji teisininkė. – Jeigu atliekant kadastro darbus nustatoma, kad pastatytos visos pastato konstrukcijos ir įrengtos inžinerinės sistemos pagal pastato statybos (rekonstravimo, kapitalinio remonto) projektą, pastato baigtumas yra 100 proc. Kitais atvejais, norint gauti pastato baigtumo procentą, reikia apskaičiuoti, kiek procentų lyginamojo svorio sudaro trūkstamų konstrukcinių elementų (langų, durų, vidaus ar išorės apdailos ir pan.) vertė, t. y. iš esmės, kiek pastato įrengimo elementų trūksta iki visiško projekto išpildymo.“
Šiose taisyklėse yra pateikta formulė, kuria remiantis yra apskaičiuojamas pastato baigtumo procentas. Tačiau, kaip pastebi teisininkė, pati formulė neturi aiškiai apibrėžtų jos pritaikymo kriterijų: nors ir yra pateikta formulė, pastato baigtumo procento apskaičiavimas iš esmės priklauso nuo specialisto vertinamojo požiūrio į pastato projektą ir pagal jį pastatytas konstrukcijas, įrengtas inžinerines sistemas bei likusius pastatyti pastato elementus.
„Tad iš esmės vieno specialisto vertinimu pastato baigtumo procentas gali būti didesnis, o kito specialisto – mažesnis“, – sako E. Voverienė.
Pastato „dėžutė“ gali reikšti apie 50–80 proc. baigtumą
Įstatyminis reglamentavimas, akcentuoja E. Voverienė, aiškiai nenumato, ką būtų galima laikyti, pvz., 80 proc. ar 85 proc. pastato baigtumu. Tačiau pagal įprastą praktiką yra laikomasi tokių nuostatų: pastačius pamatus – baigtumas apie 7–10 proc.; pastačius pastato „dėžutę“ – baigtumas apie 50–80 proc.; pabaigus pastato įrengimą – baigtumas – 100 proc..
„Kalbant konkrečiai, pavyzdžiui, apie 80 proc. pastato baigtumą, jį sudaro paruoštos statybinės konstrukcijos, pastate įrengtos inžinerinės sistemos: šildymas, vandentiekis, karšto vandens tiekimas, nuotekų šalinimas ir (ar) dujų tiekimas, – aiškina teisininkė. – Pastato 80 proc. baigtumas galėtų būti laikomas pastatyta pastato „dėžutė“ su išorine apdaila, į kurią atvestas vandentiekis, šildymas (išvedžiota šildymo sistema), elektra bei įrengti nuotekų šalinimo įrenginiai, taip pat įmontuotos durys, langai, grindų pagrindas (juodgrindės). Kiti 20 proc. galėtų būti pastato projekte numatyti likusieji darbai: pilnas grindų įrengimas (su apdailos medžiagomis), pilna sienų apdaila (glaistymas, dažymas ar pan.), sanitarinių mazgų įrengimas, rekuperacinės/vėdinimo sistemos įvedimas ir pajungimas (rekuperatoriaus įrenginio įrengimas), jei tokia projekte yra numatyta, kiti projekte numatyti apdailos (įrengimo) darbai.“
Taigi tikslus pastato baigtumo procentas nustatomas kiekvienu atveju individualiai, matininkams atlikus atitinkamus kadastrinius matavimus ir užfiksavus visus reikalingus duomenis.