2024 balandžio 18 d. ketvirtadienis, 16:35
Reklama  |  facebook

Pramonės rinka apie efektyvų energijos vartojimą: esame priversti keistis

2023-04-19 11:29
Pramonėje vis labiau atsigręžiama į atsakingą energijos vartojimą ir žaliąją ekonomiką. Kompleksinis energijos taupymas ir gamybos procesų optimizavimas tapo pramonės įmonių darbotvarkės prioritetu, tačiau didžiausiu iššūkiu išlieka transformaciją lemiančių technologijų ir inovacijų diegimas.
nuotrauka
„Ignitis“ / FB nuotr.


Minimos įmonės
LINPRA (Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociacija ),
Ignitis grupė (buvusi Lietuvos energija), AB
„Sunkiausiu periodu didžiausius energijos kiekius sunaudojančioms pramonės įmonėms rekomenduojame pradėti nuo įrenginių ir sistemų darbo detalios analizės. Elektros ir gamtinių dujų energijos vartojimo duomenų stebėsena padės suprasti tikrąją situaciją ir aptikti atvejus, kai energija yra švaistoma ar naudojama nepagrįstai. Gamybos įmonės itin jautriai reaguoja į energetikos kainų svyravimus, todėl joms svarbu priimti savalaikius sprendimus, leidžiančius sutaupytą energiją dėl efektyvesnio vartojimo arba veiklos korekcijų, prisitaikant prie energijos kainos, atspindėti gamybos kaštuose“, – „Ignitis grupė“ pranešime cituojama energetinio efektyvumo programos vadovė Asta Vaitulevičė.

Pasak Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociacijos (LINPRA) vadovo Dariaus Lasionio, prieš keletą metų, kai elektros kaina dar buvo žema, įmonės neskyrė daug dėmesio energetiniam efektyvumui. Tik prasidėjus karui ir Rusijos išprovokuotai energetinei krizei, įmonės pradėjo labiau domėtis, kaip mažinti energijos vartojimą. Tos, kurios turi pasirinkusios kintamus elektros energijos planus pradėjo sekti ir stebėti kainų pokyčius ir tokiu būdu planuoti savo darbus, įrengimų apkrovimą.

„Piko valandomis įmonės siekia, kad tuo metu įrengimai nedirbtų. Išmanių sprendimų diegimas ir atsinaujinimas pramonės įmonėse aktyviai vyksta pastarąjį dešimtmetį siekiant konkurencingumo, tačiau dabar šį atsinaujinimą skatina ir siekis veikti energetiškai efektyviau. Gamybos įmonės diegia naujus, našius, energetiškai efektyvius technologinius įrengimus. Be abejo, biuruose ir gamybinėse patalpose instaliuojamos energiją taupančios išmanios apšvietimo ir šildymo sistemos“, – cituojamas D. Lasionis.

LINPRA vadovas atkreipia dėmesį, kad pramonės rinkoje vis aiškiau matomas supratimas, kad reikia keistis ir pradėti taupyti elektrai ar dujoms skirtus kaštus. Tačiau dar nėra sukaupta pakankamai gerosios praktikos, iš kurios būtų galima pasimokyti. Be to, energetinį efektyvumą galinčioms užtikrinti inovacijoms reikalingos investicijos.

„Vienas iš iššūkių – finansavimas. Reikalingi finansavimo mechanizmai, kurie leistų įmonėms intensyviau investuoti į technologinę transformaciją, pakeisti senus įrengimus naujais“, – teigia asociacijos vadovas.

Pasak A. Vaitulevičės, pramonės įmonėse galima šiuo metu išskirti du pagrindinius iššūkius: lėšų skyrimą investuojant į energetinio efektyvumo priemones ir darbuotojų įsitraukimą. Dažnai energetinio efektyvumo sprendimai yra tik papildoma veikla, todėl tvirtinant investicijas susiduriama su ne iki galo tinkančiu kaštų-naudos analizės metodu, kuris naudojamas įvertinti sprendimų atsipirkimą, ir atsakingo žmogaus – komandos iššūkiu, kas imsis šią papildomą veiklą vykdyti prie dabartinio krūvio.

„Siekiant visgi išjudinti efektyvaus energijos vartojimo laivą, rekomenduoju tarp įmonės pagrindinių metinių tikslų iškelti nuosaikų, pvz. 3 proc. energijos taupymo tikslą. Jis gali būti pasiekiamas pradėjus analizuoti energijos suvartojimo duomenis – pradėkite vertinti, pavyzdžiui, vidutinį elektros energijos suvartojimą per dieną, valandą, kiek produkcijos per dieną, valandą pagaminote ir išveskite energijos intensyvumo rodiklį. Lygindami dienos, savaitės ir mėnesio tendencijas, pradėsite kelti klausimus ir atrasti tas vietas, kurias be investicijų galite pakoreguoti. Visada siūlome apie energetinį efektyvumą kalbėtis tarpusavyje su kolegomis bei išgirsti kitų įmonių sėkmės istorijas. Bendradarbiaujant lengviau pasiekti rezultatų“, – pataria „Ignitis grupė“ energetinio efektyvumo programos vadovė.

Lietuvai Europos Sąjungos mastu, pavyzdžiui, lyginant su Švedija, energijos vartojimo efektyvumo srityje yra kur pasitempti. Tai yra ne tik verslo išgyvenimo klausimas, bet ir tolesnio konkurencingumo užtikrinimo sąlyga, siekiant didėjančių Europos žaliojo kurso tikslų.

2020 m. gruodžio mėn. „Ignitis grupė“ ir jos dukterinė bendrovė „Ignitis“ su Energetikos ministerija pasirašė energijos vartotojų švietimo ir konsultavimo susitarimą. Juo „Ignitis“ įsipareigoja šviesti ir konsultuoti vartotojus energijos vartojimo efektyvumo didinimo klausimais taip padedant vartotojams mažinti energijos vartojimo kaštus bei didinti energijos vartojimo efektyvumą. 
Statybunaujienos.ltInfrastruktūra

nuotrauka
2024-04-16 18:27
Žemės gelmėse slypi neišnaudotas potencialas, kurį galima paversti energijos šaltiniu. Bendradarbiaujant su tarptautinėmis įmonėmis, KTU „M-Lab“ įsikūręs „Geoenergy Lab“ paramos būdu gavo beveik 3 mln. eurų vertės programinę įrangą, leidžiančią efektyviai modeliuoti žemės gelmių reiškinius. Tai svar...
nuotrauka
2024-04-12 13:47
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" veikla rodo ryžtą tausoti aplinką. Prisijungusi prie ekspedicijos „Išsaugokime Baltiją", įmonė savo aplinkosauginių iniciatyvų sąrašą papildė dar viena svarbia priemone. Pasak įmonės atstovų, šis žingsnis taps dar vienu būdu užtikrinti,...
nuotrauka
2024-04-12 10:00
Klaipėdoje atnaujinta dar viena viešoji infrastruktūra – baigti šaligatvio nuo Sausio 15-osios g. iki Tiltų g. remonto darbai. Suremontuoto šaligatvio ruožas yra reprezentacinėje miesto vietoje, kultūros paveldo teritorijoje, prie vienos pagrindinių uostamiesčio gatvių – Taikos prospekto rytinėje pu...
nuotrauka
2024-04-10 12:56
Kovo pradžioje „Via Lietuva“ inicijuoti blogiausios šalyje kokybės magistralinio kelio A14 Vilnius-Utena rekonstrukcijos darbai įgauna pagreitį. Per mėnesį netoli 30 km siekiančioje atnaujinamo kelio atkarpoje jau atlikta 70 proc. visų paruošiamųjų darbų, išardyta 10 km ilgio betoninio kelio atkarpa...
nuotrauka
2024-04-08 10:44
Nepastovių orų lydima pavasario pradžia vis dar sunkina kelių su žvyro danga būklę. Nepaisant to, AB „Kelių priežiūra“ mechanizmai vien per šių metų kovo mėnesį jau sugreideriavo daugiau kaip 7 tūkst. kilometrų žvyrkelių. Kai kuriuose ypač sudėtinguose ruožuose darbai buvo kartojami kelis kartus. Be...
nuotrauka
2024-04-05 09:39
Turto bankas atidarė saulės parkus, kurie elektra aprūpina įmonės valdomus visuomeninės paskirties pastatus. Skaičiuojama, kad 2,21 MW suminės galios saulės parkai per 25 metų eksploatacijos laikotarpį CO2 emisiją sumažins kone 7 tūkst. tonų ir padengs didžiąją dalį elektros energijos poreikio pasta...
nuotrauka
2024-04-04 17:04
Pavasarį uostamiestyje skelbia intensyvėjantys miesto gatvių ir šaligatvių dangų atnaujinimo darbai. Kai kurios dangos nebuvo remontuotos jau kelis dešimtmečius – nuo tada, kai buvo paklotos. Atnaujintos dangos ne tik saugesnės pėstiesiems bei kitiems eismo dalyviams, bet ir atrodo estetiškiau.
nuotrauka
2024-04-03 13:11
Panevėžyje iki rudens planuojama pabaigti su europine magistrale „Via Baltica“ besijungiančios Smėlynės gatvės kapitalinio remonto darbus. Šiems darbams, kaip valstybei svarbiam vietinės reikšmės kelių projektui, 2024 m. skirta 722 tūkst. eurų Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšų.
nuotrauka
2024-04-03 09:39
Atlikus kasmetę A. Goštauto g. estakados virš Geležinio Vilko g. apžiūrą, specialistai nustatė, jog reikia atlikti tilto sujungimo siūlių ir lietaus nuvedimo tinklo remontą. Kol kas remonto apimtys ir trukmė nėra žinomi, tam būtina atlikti detalesnį konstrukcijų vertinimą.
nuotrauka
2024-03-29 15:29
Kauno oro uostui ilgalaikiame Lietuvos oro uostų tinklo plėtros plane (angl. master plan) iki 2052 m. numatytas svarbus vaidmuo. Oro uosto plėtra ir diegiamos inovacijos leis žengti svarbius žingsnius plėtojant konkurencingą Lietuvos oro uostų modelį ir gerinant efektyvumą. Kauno oro uosto plėtra tu...
nuotrauka
2024-03-29 10:05
„Ignitis", valdanti didžiausią greito elektromobilių įkrovimo tinklą Lietuvoje „Ignitis ON", neapleidžia lyderio pozicijų elektromobilių įkrovimo tinklo plėtros srityje – sudarė sutartį su „Baltic Shopping Centers", valdančia Kaune įsikūrusį prekybos ir laisvalaikio centrą „Mega", dėl iš viso 20 ele...
nuotrauka
2024-03-28 14:43
Šiauliuose po žiemos sezono startavo darbai tranzitinėse miesto gatvėse – kapitalinio remonto darbai prasidėjo intensyvioje Pramonės gatvėje, toliau rekonstruojama ir modernizuojama Aukštabalio gatvė. Abu šie valstybei svarbūs vietinės reikšmės kelių projektai iš dalies finansuojami Kelių priežiūro...
nuotrauka
2024-03-27 17:02
Penkios Armėnijoje įsikūrusios įstaigos, įskaitant vaikų darželius, kultūrinį centrą ir nacionalinį politechnikos universitetą, netrukus naudosis lietuvių įrengtos saulės jėgainės elektros energija. Elektrinę įrengs Lietuvos saulės energetikos bendrovė „Solet".
nuotrauka
2024-03-27 16:57
Nepatvirtinta Seimo nario abejonė, kad leistinos generuoti galios rezervavimo ribojimai hibridinėms elektrinėms, kurias sudaro saulės ir vėjo elektrinės, yra neteisėti.
nuotrauka
2024-03-27 13:32
2024 m. Vilniaus miesto savivaldybės planuose – net 120 kilometrų ištisiniu būdu išasfaltuotų gatvių, apie 40 km sutvarkytų šaligatvių ir 12,5 km įrengtų dviračių takų. Šiemet sostinės susisiekimo infrastruktūros tvarkymui bus skiriama 74 mln. Eur.
nuotrauka
2024-03-26 09:51
Lietuvoje žaliąją elektros energiją jau perka daugiau nei kas dešimtas Lietuvos gyventojas. Labiausiai tarp jų išsiskiria 26-25 m. gyventojai, bendrai jie sudaro daugiau nei trečdalį (35,5 proc.) perkančiųjų žalią elektros energiją.
nuotrauka
2024-03-25 16:03
„Via Lietuva“ (anksčiau – Lietuvos automobilių kelių direkcija), Susisiekimo ministerijos siūlymu, parengė atnaujintus reikalavimus asfalto sluoksnių įrengimo darbams valstybinės reikšmės keliuose. Nurodoma, kad atnaujintas taisyklių projektas padidins naujų asfalto dangų tarnavimo laiką, sumažins k...
nuotrauka
2024-03-25 15:47
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" pasirašė 82 mln. eurų finansavimo sutartį su Europos investicijų banku (EIB) ir Šiaurės investicijų banku (NIB) dėl 94 megavatų (MW) Pomeranijos vėjo parko Lenkijoje.
nuotrauka
2024-03-25 13:46
Aplinkos ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos teikimo komisija patvirtino reikalavimus projektams, kuriais siekiama besivystančiose šalyse švelninti klimato kaitą ir diegti atsinaujinančius energijos išteklius perduodant Lietuvos patirtį.
nuotrauka
2024-03-22 12:53
Iki šiol viešojoje Lietuvos geležinkelių infrastruktūroje buvo naudojamos tokios garsą atspindinčios ir jį sugeriančios sienelės, kurios negeneruoja papildomos pridėtinės vertės, tik nuolatines sąnaudas. Tačiau tai pakeis šalyje vykdomas analogų neturintis pilotinis projektas – jo kūrėjai pasiūlė in...

Statybunaujienos.lt » Infrastruktūra