2023 rugsėjo 28 d. ketvirtadienis, 3:32
Reklama  |  facebook

Pramonės rinka apie efektyvų energijos vartojimą: esame priversti keistis

2023-04-19 11:29
Pramonėje vis labiau atsigręžiama į atsakingą energijos vartojimą ir žaliąją ekonomiką. Kompleksinis energijos taupymas ir gamybos procesų optimizavimas tapo pramonės įmonių darbotvarkės prioritetu, tačiau didžiausiu iššūkiu išlieka transformaciją lemiančių technologijų ir inovacijų diegimas.
nuotrauka
„Ignitis“ / FB nuotr.


Minimos įmonės
LINPRA (Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociacija ),
Ignitis grupė (buvusi Lietuvos energija), AB
„Sunkiausiu periodu didžiausius energijos kiekius sunaudojančioms pramonės įmonėms rekomenduojame pradėti nuo įrenginių ir sistemų darbo detalios analizės. Elektros ir gamtinių dujų energijos vartojimo duomenų stebėsena padės suprasti tikrąją situaciją ir aptikti atvejus, kai energija yra švaistoma ar naudojama nepagrįstai. Gamybos įmonės itin jautriai reaguoja į energetikos kainų svyravimus, todėl joms svarbu priimti savalaikius sprendimus, leidžiančius sutaupytą energiją dėl efektyvesnio vartojimo arba veiklos korekcijų, prisitaikant prie energijos kainos, atspindėti gamybos kaštuose“, – „Ignitis grupė“ pranešime cituojama energetinio efektyvumo programos vadovė Asta Vaitulevičė.

Pasak Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociacijos (LINPRA) vadovo Dariaus Lasionio, prieš keletą metų, kai elektros kaina dar buvo žema, įmonės neskyrė daug dėmesio energetiniam efektyvumui. Tik prasidėjus karui ir Rusijos išprovokuotai energetinei krizei, įmonės pradėjo labiau domėtis, kaip mažinti energijos vartojimą. Tos, kurios turi pasirinkusios kintamus elektros energijos planus pradėjo sekti ir stebėti kainų pokyčius ir tokiu būdu planuoti savo darbus, įrengimų apkrovimą.

„Piko valandomis įmonės siekia, kad tuo metu įrengimai nedirbtų. Išmanių sprendimų diegimas ir atsinaujinimas pramonės įmonėse aktyviai vyksta pastarąjį dešimtmetį siekiant konkurencingumo, tačiau dabar šį atsinaujinimą skatina ir siekis veikti energetiškai efektyviau. Gamybos įmonės diegia naujus, našius, energetiškai efektyvius technologinius įrengimus. Be abejo, biuruose ir gamybinėse patalpose instaliuojamos energiją taupančios išmanios apšvietimo ir šildymo sistemos“, – cituojamas D. Lasionis.

LINPRA vadovas atkreipia dėmesį, kad pramonės rinkoje vis aiškiau matomas supratimas, kad reikia keistis ir pradėti taupyti elektrai ar dujoms skirtus kaštus. Tačiau dar nėra sukaupta pakankamai gerosios praktikos, iš kurios būtų galima pasimokyti. Be to, energetinį efektyvumą galinčioms užtikrinti inovacijoms reikalingos investicijos.

„Vienas iš iššūkių – finansavimas. Reikalingi finansavimo mechanizmai, kurie leistų įmonėms intensyviau investuoti į technologinę transformaciją, pakeisti senus įrengimus naujais“, – teigia asociacijos vadovas.

Pasak A. Vaitulevičės, pramonės įmonėse galima šiuo metu išskirti du pagrindinius iššūkius: lėšų skyrimą investuojant į energetinio efektyvumo priemones ir darbuotojų įsitraukimą. Dažnai energetinio efektyvumo sprendimai yra tik papildoma veikla, todėl tvirtinant investicijas susiduriama su ne iki galo tinkančiu kaštų-naudos analizės metodu, kuris naudojamas įvertinti sprendimų atsipirkimą, ir atsakingo žmogaus – komandos iššūkiu, kas imsis šią papildomą veiklą vykdyti prie dabartinio krūvio.

„Siekiant visgi išjudinti efektyvaus energijos vartojimo laivą, rekomenduoju tarp įmonės pagrindinių metinių tikslų iškelti nuosaikų, pvz. 3 proc. energijos taupymo tikslą. Jis gali būti pasiekiamas pradėjus analizuoti energijos suvartojimo duomenis – pradėkite vertinti, pavyzdžiui, vidutinį elektros energijos suvartojimą per dieną, valandą, kiek produkcijos per dieną, valandą pagaminote ir išveskite energijos intensyvumo rodiklį. Lygindami dienos, savaitės ir mėnesio tendencijas, pradėsite kelti klausimus ir atrasti tas vietas, kurias be investicijų galite pakoreguoti. Visada siūlome apie energetinį efektyvumą kalbėtis tarpusavyje su kolegomis bei išgirsti kitų įmonių sėkmės istorijas. Bendradarbiaujant lengviau pasiekti rezultatų“, – pataria „Ignitis grupė“ energetinio efektyvumo programos vadovė.

Lietuvai Europos Sąjungos mastu, pavyzdžiui, lyginant su Švedija, energijos vartojimo efektyvumo srityje yra kur pasitempti. Tai yra ne tik verslo išgyvenimo klausimas, bet ir tolesnio konkurencingumo užtikrinimo sąlyga, siekiant didėjančių Europos žaliojo kurso tikslų.

2020 m. gruodžio mėn. „Ignitis grupė“ ir jos dukterinė bendrovė „Ignitis“ su Energetikos ministerija pasirašė energijos vartotojų švietimo ir konsultavimo susitarimą. Juo „Ignitis“ įsipareigoja šviesti ir konsultuoti vartotojus energijos vartojimo efektyvumo didinimo klausimais taip padedant vartotojams mažinti energijos vartojimo kaštus bei didinti energijos vartojimo efektyvumą. 
Statybunaujienos.ltInfrastruktūra

nuotrauka
2023-09-26 13:40
AB Lietuvos automobilių kelių direkcija su rangovu pasirašė rangos darbų sutartį, pagal kurią planuojama nutiesti arti penkių km ilgio taką nuo Kretingos iki Vydmantų gyvenvietės, t. y. pusiaukelės tarp Kretingos ir Palangos. Naujasis takas susijungs su Vydmantuose jau esančia trasa, vedančia į didž...
nuotrauka
2023-09-25 16:27
Elektromobilių įkrovimo tinklo vystytoja „Eleport“ gavo 13,8 mln. eurų finansavimą viešosios europinio TEN-T kelių tinklo įkrovimo infrastruktūros plėtrai. Įgyvendindama pagal Europos infrastruktūros tinklų priemonę (EITP) finansuojamą projektą Estijos įmonė šalia svarbiausių transporto arterijų Bal...
nuotrauka
2023-09-21 07:47
Klaipėdoje vieši 20-ies Nyderlandų įmonių delegacija, suinteresuota Lietuvos jūrinių jėgainių parko statyba. Vizito tikslas - susipažinti su vietos verslais, pasiūlyti savo ekspertizę, bendradarbiavimą būsimiems jūrinio vėjo parko vystytojams ir susijusioms įmonėms.
nuotrauka
2023-09-20 13:51
Jau šį ketvirtadienį sostinėje bus žengtas dar vienas reikšmingas žingsnis tvarios energijos pritaikymo link. AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) rugsėjo 21 d., 10 val. Vilniuje, Elektrinės g. 2 kviečia tapti istorinio įvykio liudininkais – ketvirtadienį galingiausio Baltijos šalyse absorbcinio šilumo...
nuotrauka
2023-09-20 12:41
Šią savaitę Lietuvos automobilių kelių direkcija pasirašė sutartį dėl magistralinio kelio Vilnius–Utena ruožo, esančio Utenos mieste, rekonstravimo darbų. Darbus kelio atkarpoje planuojama pradėti artimiausiu metu, baigti – kitų metų liepą.
nuotrauka
2023-09-20 11:51
Rugsėjį į Vilniaus gatves grįžusios transporto spūstys primena liūdną statistiką, kad vidutiniškai vilniečiai kamščiuose praleidžia maždaug 35 minutes per dieną arba 136 valandas per metus. Ekspertai įvardija dvi pagrindines to priežastis – infrastruktūros silpnybės ir gyventojų įpročiai.
nuotrauka
2023-09-19 14:42
Jau atlikta daugiau nei du trečdaliai suplanuotų dviejų (II ir III) kelio ruožų modernizavimo darbų įgyvendinant didžiausią nepriklausomos Lietuvos kelių infrastruktūros projektą, „Via Baltica" Kaunas–Marijampolė–Suvalkai kelio rekonstrukciją. Taip pat sparčiai įsibėgėja ir ilgiausio, beveik 16 km i...
nuotrauka
2023-09-18 16:04
Pasvalio rajone pradėjo veikti „Tube Green“ biometano gamykla, kuri per metus pagamins 100 tūkst. megavatvalandžių (MWh) biometano. Tokio kiekio užtektų visus metus dujomis aprūpinti 110 tūkst. Lietuvos gyventojų arba pilnai patenkinti 26 proc. dujomis šalyje varomo transporto poreikio. Pagal gamybo...
nuotrauka
2023-09-18 15:39
AB „Panevėžio energija“ atstovai pristatė planuojamą Panevėžio elektrinės rekonstrukcijos, pritaikant naudoti atsinaujinančius energijos išteklius, projektą – rekonstruoti termofikacinę elektrinę ir dujinę kogeneraciją pakeisti biokuro kogeneracija.
nuotrauka
2023-09-18 11:48
Prasideda priėjimo prie Gulbino ežero atvėrimo darbai. Vilniečiai galės patogiai ateiti prie ežero, esančio šalia Gulbinų kvartalo, iš šiaurinės ir pietinės pusių. Planuojamas įrengti apie 250 m ilgio medinis takas, ežero pakrantėje taip pat bus kuriama poilsiavietė, įrengiamos grilio vietos su suol...
nuotrauka
2023-09-15 15:08
Rugpjūčio pabaigoje pabaigtas trejų metų trukmės projektas - modernizuotas laivybos kelias Nemunu. Šios upės 200 km ilgio ruožas nuo Kauno iki Kuršių marių tapo tinkamas keleivinei, krovininei ir pramoginei laivybai visu laivybos sezonu.
nuotrauka
2023-09-13 16:03
Šiais metais Vilniaus miesto gatvės vėl bus skenuojamos siekiant įvertinti asfalto dangos nusidėvėjimą. Remiantis gautais duomenimis bus sudėlioti gatvių remonto prioritetai – tai leidžia ir kasmet sutaupyti apie 5 proc. gatvių remontui skiriamų lėšų.
nuotrauka
2023-09-11 12:28
Generolo Silvestro Žukausko poligone Pabradėje pristatytas NATO itin aukštos parengties greitojo reagavimo pajėgų poreikiams skirtos infrastruktūros vystymo projektas.
nuotrauka
2023-09-07 09:54
Avaringumu garsėjantis Vakarų Lietuvoje esantis krašto kelias Plungė-Vėžaičiai netrukus bus sutvarkytas. Tvarių miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pradeda atkarpos remonto darbus, taip užtikrindama kelio saugumą ir kokybę. Per penkis mėnesius planuojamo įgyvendinti projekto ver...
nuotrauka
2023-09-06 09:43
Nuo Čekijos širdies Prahos iki Suomijos sostinės Helsinkio – Europos šalis sujungsiantis transeuropinio tinklo kelias E67 ypač reikšmingas Lietuvai. Čia, nuo Marijampolės iki Lietuvos ir Lenkijos sienos, įgyvendinamas vienas didžiausių pastaraisiais dešimtmečiais projektų – magistralinio kelio „Via ...
nuotrauka
2023-09-05 14:22
Baigėsi kvietimas investicinei paramai biometano dujų gamybai bei biodujų valymo įrenginiams įrengti. Gautas rekordinis skaičius paraiškų – net 22 paraiškos už 67,75 mln. eurų.
nuotrauka
2023-08-30 14:12
Dar iki liepos pradžioje sostinėje vykusio NATO viršūnių susitikimo atnaujinus dalį Vilniaus gatvių, tvarių miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ imasi antrojo šio projekto etapo. Jo metu bus sutvarkytos Vilniaus vakarinės dalies gatvių, kiemų, pėsčiųjų ir dviračių takų dangos. Pe...
nuotrauka
2023-08-30 06:05
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables“ Tauragės rajone pradėjo saulės elektrinės statybas prie jau veikiančio vėjo elektrinių parko, taip sukuriant pirmąjį bendrovės hibridinį saulės ir vėjo elektrinių parką ir atveriant didesnes galimybes efektyviau išnaudoiti valdomą infra...
nuotrauka
2023-08-30 05:57
Po istorinės krovinio kelionės įvertinta Klaipėdos miesto gatvių būklė. Iš Klaipėdos uosto į bendrovės „Orlen Lietuva“ gamyklą Mažeikiuose vežtas krovinys Klaipėdos gatvėmis judėjo rugpjūčio 6-osios ir 7-osios naktimis.
nuotrauka
2023-08-25 08:10
Šiemet AB Lietuvos automobilių kelių direkcija planuoja skirti 13,5 mln. eurų inžinerinių saugaus eismo priemonių įrengimui, o tai dvigubai daugiau nei praėjusiais metais. 2022 m. inžinerinių saugaus eismo priemonių plėtrai panaudota kiek daugiau nei 6 mln.

Statybunaujienos.lt » Infrastruktūra