2025 sausio 14 d. antradienis, 14:31
Reklama  |  facebook

Pramoninis dizainas: geriausi sprendimai išlieka šimtmečius

2017-07-04 10:27
Kai kitą kartą prekybos centre kilsite į viršų, atkreipkite dėmesį į eskalatorių – važiuojantys laiptai iš esmės išliko nepakitę nuo 1896-ųjų, kai Niujorke buvo sukurtas ir sumontuotas pirmasis eskalatorius. Faktas: geras pramoninio dizaino sprendimas skaičiuoja antrą šimtmetį net ir šioje dinamiškoje realybėje, kai technologijos keičia kiekvieną mūsų gyvenimo aspektą.
nuotrauka
KTU nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),
Pifka, UAB

Tą patį tikriausiai bus galima pasakyti apie „Apple“ pramoninio dizaino grupės vadovo, dizainerio Jonathano Paulo Ive‘o darbus, vokiečio Dieterio Ramso projektus bendrovei „Braun“, ar brito Davido Melloro sprendimus, su kuriais galima susidurti ir prie pietų stalo (legendinis įrankių komplektas „Pride“, sukurtas 1950-aisiais ir vis dar puikiai perkamas), ir vaikštant mieste pavakary (gatvių apšvietimas, sėdėjimo zonos), ir vairuojant automobilį (šviesoforų dizainas).

Geras dizainas, pasak D. Ramso, turi būti inovatyvus, palengvinti produkto naudojimą, padaryti jį suprantamą. Jis nėra prikišamai matomas, ilgaamžis, kruopštus, nekenksmingas aplinkai ir tiek mažai „dizaineriškas“, kiek tik įmanoma. Kitaip tariant, geras dizainas yra ne tik meno kūrinys, bet ir inžinerinių sprendimų ir kūrybinio darbo rezultatas.

„Šiais technologijų laikais ypač paprasta įgyvendinti savo produktų idėjas, nes „bendrauti brėžiniais“ galima su viso pasaulio gamintojais ir klientais, o naujausios technologijos (3D spausdinimas, automatizavimas, robotizacija) yra ranka pasiekiamos“, – teigia Jurgis Mikolainis, bendrovės „Pifka“ direktorius.

pramoninis dizainas

Pasak jo, pramonės inžinieriai rinkoje yra visada paklausūs.

Studentės sukurtas projektas sulaukė didžiulio susidomėjimo

„Nuo mokyklos domėjausi tiek tiksliaisiais mokslais, tiek menu – nuolat piešdavau, susidomėjau fotografija ir iki šiol fotografuoju, mėgau kūrybinį rašymą, universitete išmokau dirbti maketavimo programomis. Taip pat labai mėgau matematiką, fiziką“, – teigia Justina Sutkutė, Kauno technologijos universitete (KTU) studijuojanti pramoninio dizaino inžineriją.

Studentės sukurta profesionalios virtuvės bufeto vizualizacija, kurią ji įgyvendino praktikos metu bendrovėje „Pifka“, socialiniame tinkle „Linkedin“ sulaukė daugiau nei 3 tūkst. peržiūrų ir, pasak, J. Mikolainio, didelio klientų susidomėjimo.

„Projektą kūriau iš idėjos. Atlikusi analogų apžvalgą, išnaršiusi internetinius šaltinius tiesiog bandžiau sukurti kažką paprasto, bet tuo pačiu – naujo ir įdomaus“, – sako J. Sutkutė.

Kauno technologijos universiteto atstovai skelbia, kad šiais metais bakalauro studijas Pramoninio dizaino inžinerijos studijų programoje KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakultete baigianti mergina savo baigiamajame darbe sukūrė ir suprojektavo kosmetikos prekybos vitriną.

inžinierius - menininkas

Inžinierius ir menininkas – viename

Sutkutė teigia studijas pasirinkusi dėl tarpdiscipliniškumo – ją sužavėjo idėja, jog inžinerinės studijos Universitete apjungiamos su dizainu.

„Daugiausia mokoma įvairių gaminių kūrimo metodų – nuo idėjos išgryninimo iki galutinio projektavimo. Tam reikalingos dizaino, estetikos ir inžinerijos žinios. Taip pat kartu su Vilniaus dailės akademija vykdomos įvairios kūrybinės dirbtuvės, kurių metu tobulinami komandinio darbo gebėjimai bei gilinamos dizaino žinios“, – pasakoja studentė.

Pasak jos, inžinieriaus, turinčio pramoninio dizaino žinių, dizainerio/konstruktoriaus specialybės rinkoje yra labai paklausios – darbo skelbimų tikrai daug. Ji džiaugiasi savo išsilavinimo išskirtinumu: „Manau, kad turi šiek tiek gilesnį estetinį, meninį, dizaino suvokimą, lyginant su kitais inžinieriais“.

pramoninio dizaino inžinieriai

Studentai įmonei padeda keistis

Mikolainio teigimu, būtent pramoninio dizaino inžinieriai yra esminė grandis įmonei bendraujant su klientais – jie parengia produkto vizualizacijas, brėžinius, brošiūras, kurie padeda idėją pristatyti suprantamiau. Su KTU bendradarbiaujančios įmonės vadovas mielai priima studentus į praktiką – taip jie gali susipažinti su įmonių vidaus struktūra, pareigybėmis, gamybiniais procesais.

„Dažniausiai jauni žmonės skirtingai įsivaizduoja darbo procesą, o, susipažinę su juo iš vidaus, gali drąsiau eiti į pokalbius dėl pirmojo darbo ar tęsti mokslus aukštesniame lygmenyje“, – teigia J. Mikolainis. Pasak jo, studentai, būdami jauni ir veržlūs įmonei dažniausiai atneša šviežių idėjų gūsį. Be to, jie gali pažvelgti į vykstančius procesus iš šalies.

„Dažniausiai įmonėse procesai yra nusistovėję, standartizuoti, o studentų klausimai ir pastebėjimai gali duoti atsakymus į seniai kamuojančius klausimus“, – teigia įmonės „Pifka“ vadovas.

virtuvės baldų inžinerinis dizainas

Profesionalią virtuvės įrangą bei kitus maitinimo ir komercinės paskirties baldus gaminanti įmonė – tik viena iš vietų, kurioje praktiką atlieką ir sėkmingai darbuojasi pramoninio dizaino specialistai. Nuo baldų iki parkų suoliukų, nuo šiukšlių dėžių iki autobuso stotelių, nuo automobilių parkavimo sprendimų apkrautame miesto centre iki populiaraus tinklo picerijos virtuvės – dizaineris, išmanantis naujausias technologijas ir gebantis pritaikyti inžinerinius sprendimus taip, kad palengvintų žmogaus gyvenimą, laukiamas visur. 

KTU nuotr. ir informacija

Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-01-06 13:58
Architektas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Algirdas Žebrauskas šiandien pažymi 70-metį.
nuotrauka
2024-12-23 13:12
Glitiškių dvaro rūmai, esantys Paberžės seniūnijoje, Vilniaus rajone, yra reikšmingas istorinis ir architektūrinis objektas, kurio atkūrimas ir konservavimas buvo svarbus darbas, siekiant išsaugoti dvarą kaip kultūros paveldo dalį. XVI-XX a. pr. susiformavusią Glitiškių dvaro sodybą (unikalus kodas ...
nuotrauka
2024-12-23 13:06
Po ilgesnio laiko sugrįžusieji į gimtąjį Užventį švęsti Kalėdų gali sunkiai pažinti atsinaujinusį pagrindinį miestelio statinį – Šv. Marijos Magdalenos bažnyčią (Kelmės r.). 2019 metais Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu pradėti jos tvarkybos darbai baigėsi šių metų rudenį.
nuotrauka
2024-12-20 14:21
Medinės Šnipiškės – istorinė Vilniaus miesto dalis, šiuo metu kelianti daug diskusijų. Kultūros paveldo departamentui patvirtinus Medinių Šnipiškių ribas, nustačius vertingąsias šios vietos savybes, vis kyla diskusijos, ką reikėtų saugoti šioje vietoje. O kaip šią miesto dalį mato architektai, urban...
nuotrauka
2024-12-19 13:37
Dar vasaros viduryje, tarptautinę architektų dieną, paroda „Architektūra: Kaunas 2024" paskelbė eilę geriausių miesto architektūros projektų – nuo gyvenamųjų iki visuomeninių pastatų. Pastarasis apdovanojimas, kaip ir geriausio visuomeninio interjero titulas, atiteko Gražinos Janulytės-Bernotienės s...
nuotrauka
2024-12-19 09:38
Visuomenei atvirame Lietuvos architektų sąjungos renginyje, architektų ir kultūros bendruomenei bei piliečiams pristatyta, kaip šaliai sekasi ruoštis vienam svarbiausių šiuolaikinės architektūros įvykių pasaulyje – kitąmet vyksiančiai Venecijos architektūros bienalei.
nuotrauka
2024-12-18 14:02
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia gyventojus pradėti ruoštis antrajam Paveldotvarkos programos kvietimui teikti paraiškas dalinai finansuoti kultūriškai vertingų pastatų išorės – fasadų, stogų, medinių langų ir durų tvarkymo išlaidas. Istorinių pastatų savininkai gali atgauti iki 60 proc. pastatų ...
nuotrauka
2024-12-17 10:23
Atsinaujinanti energija sparčiai keičia mūsų gyvenimą, o saulės moduliai tapo vienu iš pagrindinių šios revoliucijos simbolių. Ilgą laiką jie buvo matomi kaip grynai techninis sprendimas, kuris yra skirtas energijai gaminti, tačiau šiandien jie vis dažniau integruojami į šiuolaikinę architektūrą kai...
nuotrauka
2024-12-16 11:43
Vokietijos kompanijos „JUNG" dukterinė įmonė Lietuvoje – „JUNG Vilnius", pristato naujos kartos „JUNG DALI-2" sukamuosius šviesos reguliatorius, dar kitaip vadinamus dimeriais. Naujieji reguliatoriai namų šeimininkams suteikia ženkliai daugiau galimybių nei klasikiniai šviesos jungikliai ar reguliat...
nuotrauka
2024-12-14 06:56
Vieni eglutę Kalėdoms perka supakuotą dėžėje prekybos centre, kiti – vazone, o treti ima kirvį į rankas ir leidžiasi į tobulos žaliaskarės paieškas netoliese esančiame miške. Pastarasis variantas Lietuvoje draudžiamas – už savavališką eglutės ar šakų kirtimą svetimame miške gali grėsti net 300 eurų ...
nuotrauka
2024-12-14 06:41
Ruošdamiesi gražiausioms metų šventėms dauguma šventinę nuotaiką kuria puošdami ne tik namus, bet ir biurus, rinkdami dovanas kolegoms, verslo partneriams. Specialistai neabejoja – iš anksto planuojant ir veikiant kūrybiškai, gamtai palankesnes šventes biuruose galima sukurti net ir neatsisakant įpr...
nuotrauka
2024-12-12 10:48
Šįvakar, gruodžio 12 d., atgims vienas gražiausių Vilniaus baroko palikimų – Vilniaus šv. vyskupo Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedros bazilikos Valavičių (Karališkoji) koplyčia. Tai paskutinė vartus tikintiesiems ir šventovės svečiams atverianti Vilniaus arkikatedros koplyčia, restauruota pači...
nuotrauka
2024-12-11 14:17
Kultūros paveldo departamentui patvirtinus Medinių Šnipiškių ribas, nustačius vertingąsias šios vietos savybes, vilniečiams kyla klausimų apie vietovės pokyčius. Ar tikrai bus saugomi visi mediniai pastatai, net lauko tualetai? Ar bus galima statyti naujus pastatus ir rekonstruoti senus? Ar mediniai...
nuotrauka
2024-12-09 09:26
Kasmetinės apklausos apie Kalėdas duomenimis, beveik pusė Lietuvos gyventojų per šventes planuoja pasikviesti svečių. Nors penktadaliui apklaustųjų patinka rengti susibūrimus savo namuose, maždaug tiek pat pripažįsta, kad tai kelia pernelyg daug streso, ir mieliau Kalėdas švęstų kitur. Interjero diz...
nuotrauka
2024-12-06 10:13
Daugybę metų buvo manoma, kad darbo aplinka turėtų būti sterili – kad niekas neblaškytų žmonių dėmesio ir nemažintų jų produktyvumo. Tačiau pastaraisiais metais vis daugiau tyrimų bei studijų rodo, kad yra priešingai – meno kūriniai, laisvalaikio erdvės ir kuo jaukesnė aplinka gerina darbuotojų savi...
nuotrauka
2024-12-05 15:54
Prie vienos pirmųjų nepriklausomybės atkūrimo laikotarpiu įkurtos architektūros projektavimo įmonės „Architektūros linija“ partnerių komandos prisijungė du nauji vardai – Simonas Čaikauskas ir Faustas Lasys. Šie jauni architektai tampa svarbia daugiau nei tris dešimtmečius veikiančios įmonės raidos ...
nuotrauka
2024-12-04 15:03
Dešimt pareiškėjų – įmonės ir privatūs asmenys – kreipėsi į Regionų administracinį teismą, kad būtų panaikintas Vilniaus miesto Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos spalio 25 d. priimtas aktas, kuriuo patikslintos kultūros paveldo vietovės – Vilniaus miesto istorinės dalies, vadinamos ...
nuotrauka
2024-12-04 09:48
Kiekvienais metais kartu su artimaisiais džiaugdamiesi gražiausiomis žiemos šventėmis, į savo namus pakviečiame ir dar vieną ypatingą viešnią – tviskančią žaliaskarę. Pasiūla – kiekvieno poreikiams: namus dabinsime gyva ar dirbtine eglute, galbūt puošime žaliaskarės šaką ar vazone įsitaisiusią eglę....
nuotrauka
2024-12-03 14:34
Prieš metus Lietuvoje bendrovės „Spinter tyrimai" atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa atskleidė, kad šaltuoju sezonu beveik pusė (49 proc.) lietuvių prisipažįsta nerimaujantys dėl išlaidų būsto šildymui. Tačiau priemonių šiai problemai spręsti imamasi vangiai. Galime pasiguosti, kad mes tokie ...
nuotrauka
2024-12-03 12:19
Vilniaus senamiestyje įsikūręs Paupio rajonas tradiciškai pasipuošė gražiausioms metų šventėms. Šį kartą rajono gyventojus bei svečius pasitiks net iki 4 metrų aukščio išstypę ir spalvingai apsirengę Kalėdų senelio palydovai elniai, kuriuos sutikti bus galima visame rajone.

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras