RASEINIŲ STATYBA. Inovatyvus proveržis: pirmasis automatizuotas sandėlis Lietuvoje pelnė aukso medalį
Projektas iš arti: technologijos ir efektyvumas
Pastatytas kompleksas apima du statinius, kurių bendras plotas siekia 12,9 tūkst. kv. m. Pagrindinis šio projekto akcentas yra inžinerinis statinys – 30 m aukščio, 7,5 tūkst. kv. m ploto ir 220 tūkst. kub. m automatizuotų sandėliavimo sistemų sandėlis, į kurį negali patekti žmogus. Šiame automatizuotame sandėlyje laikomos 50,4 tūkst. palečių, kiekvienos jų svoris gali siekti iki 1 tonos.
Komplekso statybos sprendimai buvo paremti efektyvumo ir tvarumo principais. Antrojo, mažesniojo statinio paskirtis – komplektavimo ir paskirstymo procesai, apimantys medžiagų iškrovimą ir produkcijos pakrovimą.
Inžineriniai iššūkiai ir konstrukcijų inovacijos
Inžinerinio statinio pamatams buvo atsisakyta paprastai naudojamų, bet brangesnių polių ir suprojektuota bei įrengta 60 cm pamatinė plokštė: 124 m x 62 m. Jos įrengimas, betonuojant (dviem sluoksniais) nepertraukiamu būdu, kad galima būtų išvengti betono susitraukimo, buvo vienas didžiausių technologinių iššūkių.
Iš kairės: LPK prezidentas Vidmantas Janulevičius, UAB „Raseinių statyba“ vadovas Saulius Bekampis ir ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas. LPK nuotr.
Automatizuoto sandėlio konstrukcija yra unikali – jo stelažai atlieka ne tik palečių sandėliavimo, bet ir pastato laikančiųjų konstrukcijų funkciją. Tai leido atsisakyti tradicinių laikančiųjų konstrukcijų, kaip antai kolonų, sijų, santvarų, ryšių sistemos, tuo pačiu taupant gamtos išteklius ir mažinant CO2 emisiją.
Tvarumas ir ekonominis efektyvumasPasirinkti nestandartiniai inžineriniai sprendimai – tokie kaip pamatų įrengimas ant sutankinto grunto, o ne polinių pamatų – leido sumažinti statybos kaštus 1,6 mln. eurų. Taip pat buvo tausojami gamtos resursai, nes sumažėjo papildomų konstrukcijų gamybos ir transportavimo poreikis.
Teisinės inovacijos: pirmasis žingsnis naujiems statiniams
Kadangi tokio tipo statiniai iki šiol nebuvo numatyti Lietuvos teisinėje bazėje, užsakovas, žinoma tarptautinė kompanija „Intersurgical“, inicijavo Statybos techninio reglamento pakeitimus, kurie sudaro sąlygas projektuoti ir statyti automatizuotus sandėliavimo sistemų statinius Lietuvoje be teisinių kliūčių. Įgyvendinant projektą buvo papildytas STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“, kas atvėrė galimybes kitų paskirčių automatizuotų sandėliavimo sistemų statybai.
„Šis projektas yra pavyzdys, kaip nuoseklus inovacijų taikymas ir technologinių iššūkių sprendimas gali ne tik pagerinti statybų sektoriaus efektyvumą, bet ir prisidėti prie šalies ekonomikos augimo bei naujovių diegimo“, – akcentavo „Intersurgical“ generalinis direktorius Sigitas Žvirblis.
Naujasis standartas Lietuvos statybos sektoriujeĮgyvendindama šį unikalų projektą, „Raseinių statyba“ sumaniai suderino inžinerines inovacijas, tvarumo principus ir efektyvumą. Šis statinys ne tik išsprendė daugybę technologinių iššūkių, bet ir prisideda prie Lietuvos statybos sektoriaus modernėjimo.
„Pirmasis automatizuotas sandėlis – tai visos „Raseinių statybos“ suburtos architektų iš „Archimeda“, mūsų projektuotojų grupės bei statybos komandos nuoširdaus ir atsakingo darbo rezultatas, dėl ko esu visiems labai dėkingas, – pabrėžė „Raseinių statybos“ vadovas Saulius Bekampis. – Šis projektas įrodė, kad esame pajėgūs diegti sudėtingiausias technologijas, siūlyti inovatyvius sprendimus ir būti pirmi rinkoje. Tai yra mūsų įsipareigojimas klientams – statyti ateities statinius jau šiandien.“
Pirmasis Lietuvoje automatizuotas sandėliavimo sistemų statinys, kaip generalinio rangovo pastatytas įmonės „Raseinių statyba“, įmonę įrašė į Lietuvos statybos sektoriaus inovacijų lyderius – įmonė žengė svarbų žingsnį, kuris ilgainiui taps sektoriaus progreso varikliu.
Įmonės „Raseinių statyba“ nuotr.