„Rafako“ dėl neapmokėtų sąskaitų kaltina Vilniaus kogeneracinę jėgainę: „VKJ mums yra skolinga 26 mln. eurų“
„Mus labai stebina Vilniaus kogeneracinėje jėgainės (toliau VKJ) ir „Ignitis grupės“ atstovų vieši pareiškimai, esą VKJ yra visiškai atsiskaitęs su „Rafako“, nes tai nėra tiesa. Faktą, jog „Ignitis grupė“ Lenkijos įmonei yra sumokėjusi mažiau, nei ji atliko darbų 2020 metų spalio 14 dieną Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos nariams pranešė ir Nerijus Rasburskis, „Ignitis grupės“ Šilumos ir elektros sprendimų departamento vadovas“, Lietuvos žiniasklaidai išplatintame pranešime cituojamas „Rafako“ atstovas Jacek Balcer.
„Rafako“ teigia turinti daugiau nei 70 metų patirties teikdama specializuotus sprendimus ir paslaugas elektros ir šilumos gamybos sektoriui Lenkijoje ir užsienyje. Bendrovė, išrinkta vienu iš naujosios Vilniaus termofikacinės elektrinės generalinių rangovų, buvo nusiteikusi darbingai ir pozityviai. Deja, kaip rašoma pranešime, netrukus paaiškėjo, kad VKJ projektas turi rimtų problemų. Nepaisydama jų, „Rafako“ tęsė VKJ projekto darbus. „Rafako“ tvirtinimu, VKJ neužtikrino reikiamos darbų koordinacijos, todėl „buvo užkirstas kelias tinkamam darbų planavimui ir įgyvendinimui objekte“. Tai buvo priežastis, tikina Lenkijos įmonė, dėl ko „Rafako“ atlikti savo įsipareigojimų tapo neįmanoma.
„Prie to esmingai prisidėjo nuolatinis atliktų darbų apmokėjimo vėlavimas, kuris ir tapo priežastimi nutraukti sutartį iš „Rafako“ pusės“, – aiškina Lenkijos įmonė.Generalinis rangovas teigia dėl užsakovo kaltės negalėjęs tęsti darbų
Po 40 mėnesių trukusio komplikuoto darbo proceso, „Rafako“ 2020 m. spalio 5 dieną informavo užsakovą VKJ, jog generalinis rangovas dėl užsakovo kaltės negali tęsti darbų ir yra priverstas nutraukti sutartį. Tada „Rafako“ pateikė visus duomenis VKJ apie kokybiškai atliktus darbus, kurie iki sutarties nutraukimo dienos nebuvo apmokėti.
Po kontrakto nutraukimo „Rafako“ tvirtina pateikusi raštą VKJ, kad „Rafako“ kaip gen. rangovas neprieštarautų, jei VKJ tiesiogiai atsiskaitytų su Lietuvos rangovais už darbus, atliktus jėgainės biokuro bloke. Tačiau VKJ atsisakė tokios galimybės, tvirtina Lenkijos įmonė, palikdama Lietuvos bendroves sudėtingoje finansinėje būklėje.
„Rafako“ siūlė, kad VKJ tiesiogiai atsiskaitytų su Lietuvos rangovais
Dėl VKJ neapmokėtų sąskaitų „Rafako“ teigia negalėjusi atsiskaityti su Lietuvos bendrovėmis už jų atliktus darbus Vilniaus kogeneracinėje jėgainėje. Po kontrakto nutraukimo „Rafako“ tvirtina pateikusi raštą VKJ, kad „Rafako“ kaip gen. rangovas neprieštarautų, jei VKJ tiesiogiai atsiskaitytų su Lietuvos rangovais už darbus, atliktus jėgainės biokuro bloke. Tačiau VKJ atsisakė tokios galimybės, tvirtina Lenkijos įmonė, palikdama Lietuvos bendroves sudėtingoje finansinėje būklėje.
„Rafako“ išsakomi priekaištai neturi faktinio pagrindo ir yra labiau paremti emocijomis, – Ignitis grupės pranešime rašo ryšių su visuomene vadovas Artūras Ketlerius. – Vilniaus kogeneracinė jėgainė už visus pagal sutarties sąlygas tinkamai atliktus ir FIDIC inžinieriaus patvirtintus darbus yra atsiskaičiusi su Lenkijos restruktūrizuojama bendrove „Rafako", mokėjimai nevėlavo, tą patvirtina ir atitinkami dokumentai.“
Ignitis grupės vertinimu, tokie su finansiniais sunkumais susidūrusios bendrovės „Rafako“ pareiškimai gali būti traktuojami kaip bandymas atidėlioti savo įsipareigojimus Lietuvos subrangovams, kuriems ši yra skolinga.
„Esame įsitikinę, kad arbitražo procese bus atsakyti visi keliami klausimai. Taip pat norėčiau atkreipti dėmesį, kad projektas, nepaisant dėl „Rafako“ kilusių trikdžių, toliau įgyvendinamas – paskelbti svarbūs rangos konkursai“, – rašo A. Ketlerius.