2024 balandžio 20 d. šeštadienis, 7:25
Reklama  |  facebook

Siekiant tvarumo tikslų: ar iš tikrųjų visi vienodai suvokiame sąvokas?

2022-11-28 11:21
Apie tvarumą kalbų apstu: juo susirūpinusi švietimo bendruomenė, verslininkai, valdantieji ir pati visuomenė. Augantis sąmoningumas ir rūpestis ateities kartomis – sveikintinas, tačiau ar iš tikrųjų visi vienodai suprantame, kokia yra tvari visuomenė, tvari gamyba, tvarus verslas? Kas nustato taisykles ir tikslus, kurių turime siekti, kad mūsų aplinka taptų tvaresnė?
nuotrauka
Konferencija „Tvarus vartojimas ir gamyba: kaip to pasiekti?“. KTU nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),
KTU Aplinkos inžinerijos institutas,
LPK (Lietuvos pramonininkų konfederacija),
Tvarumas svarbus dalykas, kuriuo remiantis formuojamos gairės, vystoma politika, siekiant pritaikyti pasaulines ir vietines praktikas atsižvelgiant į procesus, kurie kenkia aplinkai ir žmonių išlikimui. Daugeliui tvarumas asocijuojasi su ekosistemų apsauga, atsinaujinančių šaltinių naudojimu ir aplinką tausojančiu elgesiu. Tačiau, nors aplinkosauga yra tvarumo dalis, tvarumas apima kur kas daugiau – jis taip pat susijęs su ekonomikos vystymusi, socialine lygybe.

Tvarumo sąvokų – daugybė

Pasak Kauno technologijos universiteto (KTU) rektoriaus, profesoriaus Eugenijaus Valatkos, kol negalvojama giliau, tvarumo sąvoka atrodo labai aiški. Tačiau ne viskas taip paprasta.

„Kai galvoju apie tvarumą, pirmoji man kylanti mintis yra susijusi su atsakingu žaliavų panaudojimu, techniniais dalykais, bet iš tikrųjų tvarumas, mano nuomone, pirmiausia yra mąstysena, asmens elgsena su kitais, su pasauliu. Tai – tarsi idealas, kurio mes galbūt niekada nepasieksim, bet jis turi formuoti mūsų elgseną ir mes turime jo siekti“, – cituojamas E. Valatka KTU Aplinkos inžinerijos instituto (APINI) kartu su VšĮ „Mes Darom“ ir „The Baltic University Programme“ (BUP) organizuotoje konferencijoje „Tvarus vartojimas ir gamyba: kaip to pasiekti?“.

Diskusijoje taip pat dalyvavęs Lietuvos pramoninkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius tvarumą asocijavo su perpetuum mobile (lot.) – amžinai judančiu varikliu.

„Apie tvarumą kalbama daug. Pramonės, verslo tvarumą mes norime pasiekti su kuo mažesniais kaštais, mažesne tarša, bet kuo didesne pridėtine verte. Todėl man tai asocijuojasi su perpetuum mobile, kurio visi siekiame, bet kol kas dar nesukūrėme. Galimai kažkada sukursim šį amžinąjį variklį, kuris ves mus į priekį, į šviesią ateitį“, – tikino V. Janulevičius.

Aplinkos viceministrės Ramintos Radavičienės teigimu, kiekvienas iš mūsų privalo suvokti tvarumą iš savo perspektyvos: „Viskas priklauso nuo žmogaus įsitraukimo gylio, galimybių, nuo asmens kuriamos vertės siekiant tvarumo tikslų“.

Stipriausios pasaulio ekonomikos laikosi ant žmonių, o ne ant iškastinio kuro

Tvari visuomenės ateitis neįmanoma be kiekvieno iš mūsų indėlio. Todėl finansų viceministrė Vaida Markevičienė konferencijoje pirmiausia atkreipė dėmesį į tai, kokios svarbios investicijos į žmones ir jų kompetencijas.

„Negalėsime pasiekti nei ekonomikos ir šalies transformacijos, nei tvarumo, jei nebus investicijų į žmones. Stipriosios pasaulio ekonomikos nėra tos, kurios išsikasa daug kuro, o tos, kurios turi išsilavinusius žmones. Todėl man atrodo, kad ilgalaikis tvarumas bus pasiektas tik tuomet, kai mes nuolat investuosime į žmones, o mūsų švietimo sistema bus pažangi“, – tikino V. Markevičienė.

Anot jos, labai svarbu, kad Lietuvoje investuojama į aukštojo mokslo kokybę, profesinį ugdymą ir orientavimą bei mokymąsi visą gyvenimą.

„Nors mokymasis – pačių žmonių atsakomybė, tačiau mes, kaip valstybė, taip pat turime investuoti į persikvalifikavimą, nes natūralu, kad transformuojantis ekonomikai reikės kitokių įgūdžių. Negalime palikti žmonių nuošalyje: jų kompetencijos anksčiau buvo svarbios, darbas reikalingas, tačiau pasikeitus situacijai reikia kitų įgūdžių, todėl mes turime juos ugdyti, žmonės turi augti kartu su ekonomika“, – cituojama finansų viceministrė.

Reikės atverti didžiuosius duomenis

Diskusijos dalyviai vieningai pritarė, kad ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje bei likusiame pasaulyje reikalingas bendras sutarimas, kas yra tvaru, žalia.

„Jei mes Lietuvoje tvariais laikysim vienus dalykus, o kitos šalys – kitus, sistema neveiks. Juk visi esame tiekimo grandinės dalis, todėl tvarumą turime interpretuoti vienodai“, – teigė V. Markevičienė, pridurdama, kad Europos Sąjunga jau rengia taksonomiją šiuo klausimu.

Tačiau, pasak pašnekovų, tam, kad būtų įgyvendinti visi nauji susitarimai ir būtų išvengta vadinamojo „žaliojo smegenų plovimo“ (angl. greenwashing) efekto (kai valdžia ar įmonė save pateikia kaip aplinkai draugišką ir tvarią, tam kad užmaskuotų savo naikinančią veiklą), bus reikalinga daugybė naujų duomenų ir prieigos prie jų.

„Valstybinės institucijos intensyviai dirba duomenų rinkimo ir kaupimo klausimu. Netrukus Aplinkosaugos apsaugos agentūra pristatys naujausius aplinkos būklės duomenis. Į duomenų atvėrimo projekto įgyvendinimą įtrauktas Lietuvos statistikos departamentas, stiprinami analitiniai gebėjimai praktiškai visose valstybės institucijose“, – pažymėjo aplinkos viceministrė R. Radavičienė.

Ji pasakojo, kad Aplinkos ministerija mato Aplinkos apsaugos agentūrą kaip kompetencijų centrą ar patikimų duomenų apie aplinką šaltinį, užtikrinantį aktualius duomenis, kuriais galėtų naudotis visi, pavyzdžiui, verslas, planuodamas investicijas.

Tvarumo tikslų įgyvendinimo pradžia – asmeninis elgesys

Diskusijos moderatorius kvietė įsivaizduoti ir ateitį – kas būtų, jei ateitų 2030-ieji ar net 2050-ieji, o mes dar ne tik nebūtumėm tvarūs, sukūrę žiedinės ekonomikos, bet ir nepakankamai prie to priartėję – kas tada?

„Nepanikuokim. Daugybė puikių iniciatyvų jau yra įgyvendinta, neabejoju, kad iki to laiko labai dar daugiau iniciatyvų bus realizuota. Klausimas – kiek? Ir ką šiandien mes darom? – klausė KTU rektorius E. Valatka. – Kiekvienas turime įvertinti savo elgesį. Pavyzdžiui, KTU kartu su dar 12 universitetų, kuriame jungtinį Europos universitetą, Europos inovatyvių universitetų aljansą (ECIU). Šio jungtinio universiteto idėja – kad iki 2030-ųjų jis taptų efektyvus, gyvybingas. O pamatinė jo idėja, prie kurios mes jau keli metai dirbame ir yra tvarumas“.

Anot KTU rektoriaus, būtina realiai suvokti grėsmes, komunikuoti, kad aplinka būtų inspiruojanti, nes tai leidžia būti kūrybiškesniems. Kūrybiškumas – raktas į geriausius sprendimus.

„Labai norėčiau, kad nepramiegotumėm galimybių, kurios kiekvieną dieną atsiveria su naujomis iniciatyvomis, finansavimo priemonėmis. Patarimas visiems siekiant tvarumo – pradėti nuo paprastų dalykų – tarkim, kas turi rankinėj daugkartinio naudojimo krepšį ar rytinę kavą perka daugkartiniame puodelyje? Pradėkime nuo žemiškų dalykų ir tikslai bus pasiekti“, – sakė aplinkos viceministrė R. Radavičienė.

Tuo tarpu diskusijoje taip pat dalyvavusi KTU APINI direktorė profesorė Žaneta Stasiškienė įsitikinusi, kad reikalingos taisyklės, kurios ne stabdo, o stumia ir skatina veikti.

„Svarbu negąsdinti žmonių. Gąsdinimas verčia priimti kvailus ir nepamatuotus sprendimus, kurie visiškai nesprendžia problemų“, – teigė Ž. Stasiškienė.

Konferencijoje profesorė taip pat pažymėjo, kad kuriant tvarią aplinką svarbus sistemiškumas bei visuotinis supratimas, kuris bus pasiektas tik tada, kai tvarumą suvoksime kiekvienas asmeniškai žvelgdami iš savo pozicijos, rašoma KTU pranešime. 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-04-19 13:00
Tankiai apgyvendintame Vilniaus Perkūnkiemio rajone bus statomas naujas darželis, kurį galės lankyti apie 290 vaikų. Vilniaus miesto savivaldybė uždegė žalią šviesą šio projekto įgyvendinimui – pritarė projektiniams pasiūlymams. Gavus statybų leidimus, statybos darbus tikimasi pradėti kitų metų prad...
nuotrauka
2024-04-19 12:45
Klaipėdos miesto savivaldybė jau baigė konkursines procedūras ir pasirašė sutartį su laimėjusia projektavimo bendrove, taigi, miesto poliklinikos kapitalinio remonto techninis projektas bus pradėtas rengti artimiausiu metu.
nuotrauka
2024-04-19 12:36
Viena didžiausių dolomito ir granito skaldos gamintojų Lietuvoje „Milsa“ grupė įsigijo Estijos bendrovės „Voglers Eesti“ kontrolinį akcijų paketą. Toks žingsnis leidžia įmonei ne tik sustiprinti paslaugų plėtrą už Lietuvos ribų, bet ir suteikia galimybę perimti svarbius procesus „Milsa“ įmonių grupė...
nuotrauka
2024-04-19 09:57
2024 m. balandžio 11 d. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu pakeistos Projekto konkurso organizavimo taisyklės. Pakeitimai įsigalios 2024 m. gegužės 1 d.
nuotrauka
2024-04-19 09:40
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) baigė Bučos ir Borodyankos teritorijų fotografavimą dronais siekiant sukurti 3D miestų planavimo įrankį. Aviacinio kartografavimo paslaugas šiose savivaldybėse teikė SSVA skelbtą konkursą kiek anksčiau laimėjusi Ukrainos bendrovė Artificial Intelligence Ma...
nuotrauka
2024-04-18 15:01
KTU mokslininkai ir verslo atstovai sako, kad ieškant konkurencinio pranašumo ekonominėje erdvėje, padėti gali verslo skaitmenizavimas – vienas prioritetinių Pramonės 4.0 tikslų. Tuo tarpu skaitmenizacijai diegti ir palaikyti jau reikalingi naujos kartos specialistai.
nuotrauka
2024-04-18 14:49
Lietuvos nekilnojamojo turto rinkos situacija – bene daugiausiai diskusijų pastaruoju metu viešojoje erdvėje kelianti tema. Laukiama jos atsigavimo požymių, netyla kalbos apie būstų kainas, aptariami nauji reikalavimai statytojams. Tačiau kaip mūsų šalį ir jos sąlygas statybų vystymui mato čia jau n...
nuotrauka
2024-04-18 13:10
Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) atstovai Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narių ir administracijos darbuotojų mokymų metu pristatė Lietuvos bendrojo plano sprendinius, gerąją savivaldybių ir miestų bendrųjų planų rengimo praktiką, diskutavo apie ekstensyvios miestų plėtros keliamus...
nuotrauka
2024-04-18 10:42
Išrinktas architektūrinio konkurso nugalėtojas Pavilnio bibliotekos ir aplink ją esančios teritorijos prikėlimui naujam gyvenimui. Avarinės būklės biblioteka bus rekonstruojama – joje įsikurs bendruomenės namai, edukacijų erdvės, vaikų kambarys, skaitykla. Kartu čia įsikurs ir Naujosios Vilnios seni...
nuotrauka
2024-04-18 10:17
Šį pavasarį Turto banko aukcione Klaipėdos ir Kauno rajonuose parduoti ilgą laiką nenaudoti pastatai virs senelių ir socialinio užimtumo namais. Taip nusprendė pastatus įsigiję pirkėjai, kurie pažymi, kad Lietuvoje trūksta patalpų, kuriose būtų teikiamos kokybiškos socialinės paslaugos. Abu pirkėjai...
nuotrauka
2024-04-18 09:52
Ryškiomis spalvomis pleškančios gėlės – vienas iš gražiausių ir pigiausių namų akcentų. Tai, kad šiemet daug namų balkonų, terasų ir sodų pražys įvairiais žiedais, rodo ir gėlių, sėklų pardavimo skaičiai, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Tiesa, planuojant jomis dekoru...
nuotrauka
2024-04-18 08:42
Klaipėdoje pirmą kartą įvyko tarptautinis profesinio meistriškumo konkursas „Statybininkas 2024“. Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centre būsimieji statybininkai iš 7 mokyklų rungėsi mūrydami, apšiltindami ir tinkuodami sienas. Tačiau konkursas pateikė pamokų ir verslui, ir profesinio rengimo į...
nuotrauka
2024-04-17 16:32
Didelę infrastruktūros pastatų statybos ir kultūros paveldo objektų atnaujinimo patirtį Baltijos šalyse turinti Lietuvos statybos bendrovė „HSC Baltic" pasirašė ilgalaikės nuomos sutartį su „Baltic Horizon" valdomais „Meraki" verslo namais.
nuotrauka
2024-04-17 14:26
Vilniaus paukštyno akcininkai patvirtino investicijų į poveikio aplinkai mažinimą planą. Šiam planui įgyvendinti įmonė skirs 852 tūkst. eurų. Skaičiuojama, kad įgyvendinus numatytas priemones Vilniaus rajone, Rudaminoje, veikiančiuose bendrovės objektuose kvapų sklaida gali mažėti 40 proc.
nuotrauka
2024-04-17 10:48
Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Viešųjų pirkimų tarnyba penktąjį kartą kviečia organizacijas dalyvauti konkurse – pristatyti savo pasiektus rezultatus šių metų efektyviausių viešųjų pirkimų rinkimuose.
nuotrauka
2024-04-17 10:11
Šiandien aukščiausiame Lietuvos statinyje – Vilniaus televizijos bokšte – surengtos bokšto viršutinės taurės naujų erdvių rekonstrukcijos pabaigtuvės. Pabaigus šį darbų etapą, lankytojams atveriamos naujos erdvės, kuriose jų laukia naujos paslaugos bei pramogos.
nuotrauka
2024-04-17 09:35
Turto bankas paskelbė pastato Vilniuje, Gedimino pr. 38, rangos ir projektavimo darbų viešąjį pirkimą. Pastatą ketinama iš esmės atnaujinti per dvejus su puse metų. Projekto įgyvendinimui jau gauta beveik 10 mln. eurų Aplinkos projektų valdymo agentūros parama.
nuotrauka
2024-04-17 08:53
Tai, apie ką kažkada svajojo vien rašytojai fantastai, tampa realybe. Dirbtinis intelektas milžinišku greičiu keičia mūsų gyvenimus – ne vien laisvalaikį ir pramogas, bet ir darbinę veiklą. Bendrovės „Emplonet" IT atrankų padalinio vadovė, dirbtinio intelekto personalo sprendimuose ekspertė Ieva Kil...
nuotrauka
2024-04-17 08:35
Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorė surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai piktnaudžiavimu siekiant turtinės naudos, disponavimu suklastotu dokumentu bei sukčiavimu pareikšti buvusiam Vilni...
nuotrauka
2024-04-17 08:01
Antradienį pasirašytas Lietuvos institucijų ir Vokietijos gynybos pramonės įmonės „Rheinmetall“ ketinimo protokolas dėl amunicijos gamyklos Lietuvoje statybų. Dokumentą, rodantį Lietuvos pasirengimą stiprinti savo ir regiono saugumą bei glaudžią partnerystę su Vokietija, pasirašė ekonomikos ir inova...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos