2023 lapkričio 30 d. ketvirtadienis, 10:03
Reklama  |  facebook

Siekiant tvarumo tikslų: ar iš tikrųjų visi vienodai suvokiame sąvokas?

2022-11-28 11:21
Apie tvarumą kalbų apstu: juo susirūpinusi švietimo bendruomenė, verslininkai, valdantieji ir pati visuomenė. Augantis sąmoningumas ir rūpestis ateities kartomis – sveikintinas, tačiau ar iš tikrųjų visi vienodai suprantame, kokia yra tvari visuomenė, tvari gamyba, tvarus verslas? Kas nustato taisykles ir tikslus, kurių turime siekti, kad mūsų aplinka taptų tvaresnė?
nuotrauka
Konferencija „Tvarus vartojimas ir gamyba: kaip to pasiekti?“. KTU nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),
KTU Aplinkos inžinerijos institutas,
LPK (Lietuvos pramonininkų konfederacija),
Tvarumas svarbus dalykas, kuriuo remiantis formuojamos gairės, vystoma politika, siekiant pritaikyti pasaulines ir vietines praktikas atsižvelgiant į procesus, kurie kenkia aplinkai ir žmonių išlikimui. Daugeliui tvarumas asocijuojasi su ekosistemų apsauga, atsinaujinančių šaltinių naudojimu ir aplinką tausojančiu elgesiu. Tačiau, nors aplinkosauga yra tvarumo dalis, tvarumas apima kur kas daugiau – jis taip pat susijęs su ekonomikos vystymusi, socialine lygybe.

Tvarumo sąvokų – daugybė

Pasak Kauno technologijos universiteto (KTU) rektoriaus, profesoriaus Eugenijaus Valatkos, kol negalvojama giliau, tvarumo sąvoka atrodo labai aiški. Tačiau ne viskas taip paprasta.

„Kai galvoju apie tvarumą, pirmoji man kylanti mintis yra susijusi su atsakingu žaliavų panaudojimu, techniniais dalykais, bet iš tikrųjų tvarumas, mano nuomone, pirmiausia yra mąstysena, asmens elgsena su kitais, su pasauliu. Tai – tarsi idealas, kurio mes galbūt niekada nepasieksim, bet jis turi formuoti mūsų elgseną ir mes turime jo siekti“, – cituojamas E. Valatka KTU Aplinkos inžinerijos instituto (APINI) kartu su VšĮ „Mes Darom“ ir „The Baltic University Programme“ (BUP) organizuotoje konferencijoje „Tvarus vartojimas ir gamyba: kaip to pasiekti?“.

Diskusijoje taip pat dalyvavęs Lietuvos pramoninkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius tvarumą asocijavo su perpetuum mobile (lot.) – amžinai judančiu varikliu.

„Apie tvarumą kalbama daug. Pramonės, verslo tvarumą mes norime pasiekti su kuo mažesniais kaštais, mažesne tarša, bet kuo didesne pridėtine verte. Todėl man tai asocijuojasi su perpetuum mobile, kurio visi siekiame, bet kol kas dar nesukūrėme. Galimai kažkada sukursim šį amžinąjį variklį, kuris ves mus į priekį, į šviesią ateitį“, – tikino V. Janulevičius.

Aplinkos viceministrės Ramintos Radavičienės teigimu, kiekvienas iš mūsų privalo suvokti tvarumą iš savo perspektyvos: „Viskas priklauso nuo žmogaus įsitraukimo gylio, galimybių, nuo asmens kuriamos vertės siekiant tvarumo tikslų“.

Stipriausios pasaulio ekonomikos laikosi ant žmonių, o ne ant iškastinio kuro

Tvari visuomenės ateitis neįmanoma be kiekvieno iš mūsų indėlio. Todėl finansų viceministrė Vaida Markevičienė konferencijoje pirmiausia atkreipė dėmesį į tai, kokios svarbios investicijos į žmones ir jų kompetencijas.

„Negalėsime pasiekti nei ekonomikos ir šalies transformacijos, nei tvarumo, jei nebus investicijų į žmones. Stipriosios pasaulio ekonomikos nėra tos, kurios išsikasa daug kuro, o tos, kurios turi išsilavinusius žmones. Todėl man atrodo, kad ilgalaikis tvarumas bus pasiektas tik tuomet, kai mes nuolat investuosime į žmones, o mūsų švietimo sistema bus pažangi“, – tikino V. Markevičienė.

Anot jos, labai svarbu, kad Lietuvoje investuojama į aukštojo mokslo kokybę, profesinį ugdymą ir orientavimą bei mokymąsi visą gyvenimą.

„Nors mokymasis – pačių žmonių atsakomybė, tačiau mes, kaip valstybė, taip pat turime investuoti į persikvalifikavimą, nes natūralu, kad transformuojantis ekonomikai reikės kitokių įgūdžių. Negalime palikti žmonių nuošalyje: jų kompetencijos anksčiau buvo svarbios, darbas reikalingas, tačiau pasikeitus situacijai reikia kitų įgūdžių, todėl mes turime juos ugdyti, žmonės turi augti kartu su ekonomika“, – cituojama finansų viceministrė.

Reikės atverti didžiuosius duomenis

Diskusijos dalyviai vieningai pritarė, kad ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje bei likusiame pasaulyje reikalingas bendras sutarimas, kas yra tvaru, žalia.

„Jei mes Lietuvoje tvariais laikysim vienus dalykus, o kitos šalys – kitus, sistema neveiks. Juk visi esame tiekimo grandinės dalis, todėl tvarumą turime interpretuoti vienodai“, – teigė V. Markevičienė, pridurdama, kad Europos Sąjunga jau rengia taksonomiją šiuo klausimu.

Tačiau, pasak pašnekovų, tam, kad būtų įgyvendinti visi nauji susitarimai ir būtų išvengta vadinamojo „žaliojo smegenų plovimo“ (angl. greenwashing) efekto (kai valdžia ar įmonė save pateikia kaip aplinkai draugišką ir tvarią, tam kad užmaskuotų savo naikinančią veiklą), bus reikalinga daugybė naujų duomenų ir prieigos prie jų.

„Valstybinės institucijos intensyviai dirba duomenų rinkimo ir kaupimo klausimu. Netrukus Aplinkosaugos apsaugos agentūra pristatys naujausius aplinkos būklės duomenis. Į duomenų atvėrimo projekto įgyvendinimą įtrauktas Lietuvos statistikos departamentas, stiprinami analitiniai gebėjimai praktiškai visose valstybės institucijose“, – pažymėjo aplinkos viceministrė R. Radavičienė.

Ji pasakojo, kad Aplinkos ministerija mato Aplinkos apsaugos agentūrą kaip kompetencijų centrą ar patikimų duomenų apie aplinką šaltinį, užtikrinantį aktualius duomenis, kuriais galėtų naudotis visi, pavyzdžiui, verslas, planuodamas investicijas.

Tvarumo tikslų įgyvendinimo pradžia – asmeninis elgesys

Diskusijos moderatorius kvietė įsivaizduoti ir ateitį – kas būtų, jei ateitų 2030-ieji ar net 2050-ieji, o mes dar ne tik nebūtumėm tvarūs, sukūrę žiedinės ekonomikos, bet ir nepakankamai prie to priartėję – kas tada?

„Nepanikuokim. Daugybė puikių iniciatyvų jau yra įgyvendinta, neabejoju, kad iki to laiko labai dar daugiau iniciatyvų bus realizuota. Klausimas – kiek? Ir ką šiandien mes darom? – klausė KTU rektorius E. Valatka. – Kiekvienas turime įvertinti savo elgesį. Pavyzdžiui, KTU kartu su dar 12 universitetų, kuriame jungtinį Europos universitetą, Europos inovatyvių universitetų aljansą (ECIU). Šio jungtinio universiteto idėja – kad iki 2030-ųjų jis taptų efektyvus, gyvybingas. O pamatinė jo idėja, prie kurios mes jau keli metai dirbame ir yra tvarumas“.

Anot KTU rektoriaus, būtina realiai suvokti grėsmes, komunikuoti, kad aplinka būtų inspiruojanti, nes tai leidžia būti kūrybiškesniems. Kūrybiškumas – raktas į geriausius sprendimus.

„Labai norėčiau, kad nepramiegotumėm galimybių, kurios kiekvieną dieną atsiveria su naujomis iniciatyvomis, finansavimo priemonėmis. Patarimas visiems siekiant tvarumo – pradėti nuo paprastų dalykų – tarkim, kas turi rankinėj daugkartinio naudojimo krepšį ar rytinę kavą perka daugkartiniame puodelyje? Pradėkime nuo žemiškų dalykų ir tikslai bus pasiekti“, – sakė aplinkos viceministrė R. Radavičienė.

Tuo tarpu diskusijoje taip pat dalyvavusi KTU APINI direktorė profesorė Žaneta Stasiškienė įsitikinusi, kad reikalingos taisyklės, kurios ne stabdo, o stumia ir skatina veikti.

„Svarbu negąsdinti žmonių. Gąsdinimas verčia priimti kvailus ir nepamatuotus sprendimus, kurie visiškai nesprendžia problemų“, – teigė Ž. Stasiškienė.

Konferencijoje profesorė taip pat pažymėjo, kad kuriant tvarią aplinką svarbus sistemiškumas bei visuotinis supratimas, kuris bus pasiektas tik tada, kai tvarumą suvoksime kiekvienas asmeniškai žvelgdami iš savo pozicijos, rašoma KTU pranešime. 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2023-11-30 09:55
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kartu su Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos (KPD) įgyvendina projektą „Kultūros paveldo informacinių sistemų konsolidavimas ir modernizavimas“.
nuotrauka
2023-11-30 09:47
Vienas iš pagrindinių kriterijų renkantis naują būstą ar ketinantiems perplanuoti pagal savo poreikius jau turimą – patogiai išdėstytos erdvės. Tačiau, siekdami didesnio komforto, būsto savininkai neretai pamiršta pasitikrinti, ar tokie darbai daugiabučiame name galimi ir kokie leidimai tam reikalin...
nuotrauka
2023-11-30 09:29
Nepaisant įvairių per pastaruosius pusantrų metų patirtų iššūkių, Lietuvos gyventojų noras turėti nuosavą būstą nemažėja, tačiau jam besiskolinantys žmonės pasikeitė. 2022–2023 metų „Luminor" banko duomenys rodo, kad būstą su paskola dažniau perka vyresni gyventojai, pastebimi skirtumai ir tarp besi...
nuotrauka
2023-11-30 09:14
Siekiant taikliau ir efektyviau panaudoti mokesčių mokėtojų lėšas, labiau skatinti savivaldybes prisidėti finansiškai prie valstybės teikiamos jaunų šeimų įsigyti būstus paskatos, keičiamas finansinės paramos jaunoms šeimoms teikimo modelis. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtam įstaty...
nuotrauka
2023-11-29 13:30
VĮ Turto bankui bus suteikta iki 57,5 mln. eurų valstybės perskolinama paskola iš Šiaurės investicijų banko (ŠIB). Šios paskolos lėšos bus naudojamos viešųjų pastatų modernizavimui.
nuotrauka
2023-11-29 13:25
Iki Kalėdų liko mažiau nei mėnuo, todėl neišvengiamai pradedame galvoti apie dovanas artimiesiems, Kalėdų eglutės puošybą, jaukias dekoracijas. Namų dekoratorė Karolina Kandrotė siūlo nepamiršti ir kalėdinio stalo dekoro – pasirinkti tinkamas spalvas, medžiagas ir šventiškai paserviruoti.
nuotrauka
2023-11-29 12:41
Kultūros infrastruktūros objektų savininkai ir valdytojai kviečiami teikti projektų įgyvendinimo planus ir pretenduoti į paramą objektui atnaujinti.
nuotrauka
2023-11-29 12:26
Kauno apygardos teismas paskelbė sprendimą, kuriuo patenkino Kauno apygardos prokuratūros prokurorės, ginančios viešąjį interesą, ieškinį ir pripažino negaliojančiomis penkių žemės sklypų Druskininkų savivaldybėje pirkimo-pardavimo sutartis. Taikyta restitucija.
nuotrauka
2023-11-29 10:49
40 šeimų, laukiančių socialinių būstų, jau įsikūrė naujuose namuose. Baigtas įgyvendinti socialinio būsto adresu Rambyno g. 14A, Klaipėda, projektas. Naujos statybos gyvenamasis namas jau yra visiškai apgyvendintas.
nuotrauka
2023-11-29 10:05
Siekiant kuo efektyviau prižiūrėti Panevėžio miesto savivaldybės įstaigų nekilnojamąjį turtą, sukurti ir administruoti sporto salių ar kitų erdvių rezervavimo sistemą, ieškoti būdų pritraukti investicijas į administruojamus objektus šią vasarą buvo įsteigta biudžetinė įstaiga – Panevėžio nekilnojamo...
nuotrauka
2023-11-29 09:57
Kaip tvariai su minimaliai neigiamu aplinkai poveikiu gaminti energiją iš atsinaujinančių šaltinių: saulės, vėjo ir vandens? Kaip išsisukti nenaudojant iškastinio kuro? Šiuos ir kitus klausimus praėjusią savaitę kėlė šalies inžinerinė bendruomenė Projektų ekspertizės ir gaisro saugos įmonių asociaci...
nuotrauka
2023-11-28 12:36
Šiuos metus Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) planuoja baigti su rekordiniu suremontuotų kelių kilometrų skaičiumi. Iki metų pabaigos numatyta sutvarkyti iki 380 km kelių, tai yra beveik 42 proc. daugiau, nei praėjusiais, 2022-aisiais, kai šalyje buvo sutvarkyta 220 km kelių. Taip pat plan...
nuotrauka
2023-11-28 12:23
Tęsdamas ilgalaikį bendradarbiavimą, „Luminor" bankas suteikė 10,4 mln. eurų ilgalaikę paskolą vienai didžiausių nekilnojamojo turto plėtotojų Baltijos šalyse „Sirin Development", plėtojančiai A klasės logistikos parką „Rumbula" Rygoje. Projektas buvo įgyvendinamas keliais etapais – ketvirtasis 28 t...
nuotrauka
2023-11-28 12:14
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sisteminės korupcijos ir finansinių nusikalstamų schemų Vilniaus regiono atliekų tvarkymo srityje, susijusių su stambaus masto kyšininkavimu, papirkimu, prekyba poveikiu, piktnaudžia...
nuotrauka
2023-11-28 11:58
Neseniai užbaigtas, daugiau nei 6 mln. eurų kainavęs naujausias Kauno technologijos universiteto (KTU) projektas – tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. Mokslininkų poreikius atliepiančios aukšto lygio laboratorijos, poilsio ir susitikimų erdvės bei įvairūs technologiniai spr...
nuotrauka
2023-11-28 09:42
Vėstant orams gyventojams vėl pradeda kilti klausimai dėl šildymo – norima, kad kambariuose būtų komfortiška temperatūra, tačiau baiminamasi didesnių sąskaitų. Įtaką sąskaitų dydžiui daro ne tik šilumos suvartojimas, kurį lemia lauko oro temperatūra, drėgmė, vėjo stiprumas, pastato energetinis efekt...
nuotrauka
2023-11-28 09:37
Rusijai tęsiant karą prieš Ukrainą, Lietuvoje netyla svarstymai apie šalies saugumui būtinos infrastruktūros pokyčius. Vienas jų – nuo šių metų sausio įsigaliojęs reikalavimas įrengti priedangas ar slėptuves naujos statybos viešosios paskirties objektuose ir aukštesniuose nei penkių aukštų daugiabuč...
nuotrauka
2023-11-27 14:36
Konkurencijos taryba pakartotinai atkreipė Seimo narių dėmesį, kad Konkurencijos įstatymo (KĮ) pataisos turėtų reikšmingų neigiamų pasekmių institucijos veiklos efektyvumui ir ūkio subjektų atgrasymui nuo konkurencijos teisės pažeidimų. Taip pat siūloma atsisakyti planuojamo Asociacijų įstatymo (AĮ)...
nuotrauka
2023-11-27 12:09
Įsigijus nebaigtos statybos statinį atsiveria galimybės statybas užbaigti ir statinį įsirengti pagal savo poreikius. Tačiau naujajam savininkui, norinčiam tapti statytoju ir tęsti statybą, svarbu žinoti ne tik statytojui keliamus reikalavimus, bet ir kada privaloma persiregistruoti statybos leidimą.
nuotrauka
2023-11-27 11:57
Valstybė kasmet paveldi iki 400 nekilnojamojo turto objektų, kurių neišreiškia noro perimti velionio įpėdiniai arba tokių nėra. Tokių objektų Turto bankas kasmet parduota už 2-3 mln. eurų, tačiau paveldėto turto administravimo kaštai dengiami iš valstybės biudžeto. Pasak Turto banko atstovų, Lietuvo...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos