2023 vasario 6 d. pirmadienis, 5:24
Reklama  |  facebook

Siekiant tvarumo tikslų: ar iš tikrųjų visi vienodai suvokiame sąvokas?

2022-11-28 11:21
Apie tvarumą kalbų apstu: juo susirūpinusi švietimo bendruomenė, verslininkai, valdantieji ir pati visuomenė. Augantis sąmoningumas ir rūpestis ateities kartomis – sveikintinas, tačiau ar iš tikrųjų visi vienodai suprantame, kokia yra tvari visuomenė, tvari gamyba, tvarus verslas? Kas nustato taisykles ir tikslus, kurių turime siekti, kad mūsų aplinka taptų tvaresnė?
nuotrauka
Konferencija „Tvarus vartojimas ir gamyba: kaip to pasiekti?“. KTU nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),
KTU Aplinkos inžinerijos institutas,
LPK (Lietuvos pramonininkų konfederacija),
Tvarumas svarbus dalykas, kuriuo remiantis formuojamos gairės, vystoma politika, siekiant pritaikyti pasaulines ir vietines praktikas atsižvelgiant į procesus, kurie kenkia aplinkai ir žmonių išlikimui. Daugeliui tvarumas asocijuojasi su ekosistemų apsauga, atsinaujinančių šaltinių naudojimu ir aplinką tausojančiu elgesiu. Tačiau, nors aplinkosauga yra tvarumo dalis, tvarumas apima kur kas daugiau – jis taip pat susijęs su ekonomikos vystymusi, socialine lygybe.

Tvarumo sąvokų – daugybė

Pasak Kauno technologijos universiteto (KTU) rektoriaus, profesoriaus Eugenijaus Valatkos, kol negalvojama giliau, tvarumo sąvoka atrodo labai aiški. Tačiau ne viskas taip paprasta.

„Kai galvoju apie tvarumą, pirmoji man kylanti mintis yra susijusi su atsakingu žaliavų panaudojimu, techniniais dalykais, bet iš tikrųjų tvarumas, mano nuomone, pirmiausia yra mąstysena, asmens elgsena su kitais, su pasauliu. Tai – tarsi idealas, kurio mes galbūt niekada nepasieksim, bet jis turi formuoti mūsų elgseną ir mes turime jo siekti“, – cituojamas E. Valatka KTU Aplinkos inžinerijos instituto (APINI) kartu su VšĮ „Mes Darom“ ir „The Baltic University Programme“ (BUP) organizuotoje konferencijoje „Tvarus vartojimas ir gamyba: kaip to pasiekti?“.

Diskusijoje taip pat dalyvavęs Lietuvos pramoninkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius tvarumą asocijavo su perpetuum mobile (lot.) – amžinai judančiu varikliu.

„Apie tvarumą kalbama daug. Pramonės, verslo tvarumą mes norime pasiekti su kuo mažesniais kaštais, mažesne tarša, bet kuo didesne pridėtine verte. Todėl man tai asocijuojasi su perpetuum mobile, kurio visi siekiame, bet kol kas dar nesukūrėme. Galimai kažkada sukursim šį amžinąjį variklį, kuris ves mus į priekį, į šviesią ateitį“, – tikino V. Janulevičius.

Aplinkos viceministrės Ramintos Radavičienės teigimu, kiekvienas iš mūsų privalo suvokti tvarumą iš savo perspektyvos: „Viskas priklauso nuo žmogaus įsitraukimo gylio, galimybių, nuo asmens kuriamos vertės siekiant tvarumo tikslų“.

Stipriausios pasaulio ekonomikos laikosi ant žmonių, o ne ant iškastinio kuro

Tvari visuomenės ateitis neįmanoma be kiekvieno iš mūsų indėlio. Todėl finansų viceministrė Vaida Markevičienė konferencijoje pirmiausia atkreipė dėmesį į tai, kokios svarbios investicijos į žmones ir jų kompetencijas.

„Negalėsime pasiekti nei ekonomikos ir šalies transformacijos, nei tvarumo, jei nebus investicijų į žmones. Stipriosios pasaulio ekonomikos nėra tos, kurios išsikasa daug kuro, o tos, kurios turi išsilavinusius žmones. Todėl man atrodo, kad ilgalaikis tvarumas bus pasiektas tik tuomet, kai mes nuolat investuosime į žmones, o mūsų švietimo sistema bus pažangi“, – tikino V. Markevičienė.

Anot jos, labai svarbu, kad Lietuvoje investuojama į aukštojo mokslo kokybę, profesinį ugdymą ir orientavimą bei mokymąsi visą gyvenimą.

„Nors mokymasis – pačių žmonių atsakomybė, tačiau mes, kaip valstybė, taip pat turime investuoti į persikvalifikavimą, nes natūralu, kad transformuojantis ekonomikai reikės kitokių įgūdžių. Negalime palikti žmonių nuošalyje: jų kompetencijos anksčiau buvo svarbios, darbas reikalingas, tačiau pasikeitus situacijai reikia kitų įgūdžių, todėl mes turime juos ugdyti, žmonės turi augti kartu su ekonomika“, – cituojama finansų viceministrė.

Reikės atverti didžiuosius duomenis

Diskusijos dalyviai vieningai pritarė, kad ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje bei likusiame pasaulyje reikalingas bendras sutarimas, kas yra tvaru, žalia.

„Jei mes Lietuvoje tvariais laikysim vienus dalykus, o kitos šalys – kitus, sistema neveiks. Juk visi esame tiekimo grandinės dalis, todėl tvarumą turime interpretuoti vienodai“, – teigė V. Markevičienė, pridurdama, kad Europos Sąjunga jau rengia taksonomiją šiuo klausimu.

Tačiau, pasak pašnekovų, tam, kad būtų įgyvendinti visi nauji susitarimai ir būtų išvengta vadinamojo „žaliojo smegenų plovimo“ (angl. greenwashing) efekto (kai valdžia ar įmonė save pateikia kaip aplinkai draugišką ir tvarią, tam kad užmaskuotų savo naikinančią veiklą), bus reikalinga daugybė naujų duomenų ir prieigos prie jų.

„Valstybinės institucijos intensyviai dirba duomenų rinkimo ir kaupimo klausimu. Netrukus Aplinkosaugos apsaugos agentūra pristatys naujausius aplinkos būklės duomenis. Į duomenų atvėrimo projekto įgyvendinimą įtrauktas Lietuvos statistikos departamentas, stiprinami analitiniai gebėjimai praktiškai visose valstybės institucijose“, – pažymėjo aplinkos viceministrė R. Radavičienė.

Ji pasakojo, kad Aplinkos ministerija mato Aplinkos apsaugos agentūrą kaip kompetencijų centrą ar patikimų duomenų apie aplinką šaltinį, užtikrinantį aktualius duomenis, kuriais galėtų naudotis visi, pavyzdžiui, verslas, planuodamas investicijas.

Tvarumo tikslų įgyvendinimo pradžia – asmeninis elgesys

Diskusijos moderatorius kvietė įsivaizduoti ir ateitį – kas būtų, jei ateitų 2030-ieji ar net 2050-ieji, o mes dar ne tik nebūtumėm tvarūs, sukūrę žiedinės ekonomikos, bet ir nepakankamai prie to priartėję – kas tada?

„Nepanikuokim. Daugybė puikių iniciatyvų jau yra įgyvendinta, neabejoju, kad iki to laiko labai dar daugiau iniciatyvų bus realizuota. Klausimas – kiek? Ir ką šiandien mes darom? – klausė KTU rektorius E. Valatka. – Kiekvienas turime įvertinti savo elgesį. Pavyzdžiui, KTU kartu su dar 12 universitetų, kuriame jungtinį Europos universitetą, Europos inovatyvių universitetų aljansą (ECIU). Šio jungtinio universiteto idėja – kad iki 2030-ųjų jis taptų efektyvus, gyvybingas. O pamatinė jo idėja, prie kurios mes jau keli metai dirbame ir yra tvarumas“.

Anot KTU rektoriaus, būtina realiai suvokti grėsmes, komunikuoti, kad aplinka būtų inspiruojanti, nes tai leidžia būti kūrybiškesniems. Kūrybiškumas – raktas į geriausius sprendimus.

„Labai norėčiau, kad nepramiegotumėm galimybių, kurios kiekvieną dieną atsiveria su naujomis iniciatyvomis, finansavimo priemonėmis. Patarimas visiems siekiant tvarumo – pradėti nuo paprastų dalykų – tarkim, kas turi rankinėj daugkartinio naudojimo krepšį ar rytinę kavą perka daugkartiniame puodelyje? Pradėkime nuo žemiškų dalykų ir tikslai bus pasiekti“, – sakė aplinkos viceministrė R. Radavičienė.

Tuo tarpu diskusijoje taip pat dalyvavusi KTU APINI direktorė profesorė Žaneta Stasiškienė įsitikinusi, kad reikalingos taisyklės, kurios ne stabdo, o stumia ir skatina veikti.

„Svarbu negąsdinti žmonių. Gąsdinimas verčia priimti kvailus ir nepamatuotus sprendimus, kurie visiškai nesprendžia problemų“, – teigė Ž. Stasiškienė.

Konferencijoje profesorė taip pat pažymėjo, kad kuriant tvarią aplinką svarbus sistemiškumas bei visuotinis supratimas, kuris bus pasiektas tik tada, kai tvarumą suvoksime kiekvienas asmeniškai žvelgdami iš savo pozicijos, rašoma KTU pranešime. 
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2023-02-03 10:08
Itin sparčiai augančiame sostinės rajone, kurį renkasi vis daugiau jaunų šeimų, ruošiamasi statyti vaikų lopšelį-darželį. Numatoma, kad ugdymo įstaigą galės lankyti iki 320 vaikų, jame bus įrengta 16 ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupių.
nuotrauka
2023-02-03 07:28
Paskelbti CV-Online TOP Darbdaviai ’22. Į CV-Online TOP Darbdavio vardą pretendavo apie 1800 įmonių, kurios 2022 m. naudojosi www.cvonline.lt paslaugomis bei per metus paskelbė apie 51 000 darbo pasiūlymų.
nuotrauka
2023-02-02 07:21
Statinio statybos techninis prižiūrėtojas turi turėti ne tik reikiamų kompetencijų, išsilavinimą, bet ir praktinės patirties, įsitikinęs inžinierius Ridas Verpečinskas, MB „Gorikliai“ statybų techninės priežiūros vadovas.
nuotrauka
2023-02-02 06:48
2022 m. Lietuvai pavyko pasiekti rekordinį tiesioginių užsienio investicijų (TUI) – pritraukti net 57 projektai. Šalies verslo paslaugų sektorius – vienas iš patraukliausių Vidurio ir Rytų Europos regione bei įvertintas Europos Verslo paslaugų apdovanojimais. Pernai sudaryti ir dideli komercinio NT ...
nuotrauka
2023-02-02 05:39
Vyriausybė pritarė Turto banko siūlymui statyti naują Klaipėdos mieste veikiančių teismų pastatą Kauno gatvėje. Planuojama, kad naujasis teismų pastatas uostamiestyje iškils po ketverių metų. Dalis projekto investicijų bus padengta pardavus dabar teismų užimamus pastatus. Projekto vertė sieks apie 1...
nuotrauka
2023-02-02 05:25
Nuo šiol visiems gyventojams, norintiems įsirengti vietines nuotekų valyklas nereikės gauti statybą leidžiančio dokumento ir vykdyti statybų užbaigimo procedūrų. Išskyrus atvejus, kai jos statomos miestų, saugomose ar kultūros paveldo objektų teritorijose, kur pirmenybė turi būti teikiama jungimuisi...
nuotrauka
2023-02-02 05:18
Aplinkos projektų valdymo agentūra (toliau – APVA) jau priima paraiškas finansuoti suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimą kitais energijos šaltiniais. Šios priemonės tikslas – užtikrinti dujų balionų pašalinimą iš daugiabučių namų ir saugų bei patikimą elektros energijos ar gamtini...
nuotrauka
2023-02-02 05:14
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko korupcijos rizikos analizę Alytaus miesto, Jonavos, Kėdainių, Šiaulių, Šilutės ir Tauragės rajonų savivaldybių komunalinių atliekų tvarkymo procesuose. Nustatyta, kad komunalinių atliekų tvarkymas ir administravimas skirtingose savivaldybėse nėra pakankamai ko...
nuotrauka
2023-02-01 14:12
Nuo kitų metų naują būstą bus galima pirkti tik visiškai baigtame pastate. Nuo 2024 m. sausio įsigalios nauja Statybos įstatymo redakcija, kurioje numatoma, kad sandorius dėl naujų ar rekonstruotų gyvenamosios paskirties patalpų bus galima sudaryti tik esant šimtaprocentiniam pastato statybos baigtu...
nuotrauka
2023-02-01 07:38
Baseinų, šaldymo patalpų stogai yra veikiami drėgmės, garų, cheminių medžiagų, specifinės temperatūros. Tokia agresyvi aplinka verčia atidžiai rinktis stogo sistemas. Taigi ko reikia vengti ir kuo keisti tradicinius gaminius?
nuotrauka
2023-01-31 07:11
Praėjusiais metais Užimtumo tarnyba išdavė mažiau leidimų dirbti trečiųjų šalių piliečiams bei priėmė mažiau sprendimų dėl darbo atitikties. Darbdaviams suteiktų leidimų dirbti skaičius pernai buvo 1,6 karto mažesnis nei 2021 metais, o sprendimų dėl darbo atitikties – 1,1 karto.
nuotrauka
2023-01-31 06:33
Esamos degalinės Nidoje teritorijoje planuojama teikti naujas paslaugas – įgyvendinus čia esančių pastatų rekonstrukciją numatoma įkurti savitarnos plovyklą, o padidinus prekybos patalpų tūrį – sudaryti galimybes prekybos centro veiklai.
nuotrauka
2023-01-31 05:12
Valstybinė kultūros paveldo komisija išanalizavo didelio rezonanso visuomenėje sulaukusių statybų procesus Vilniaus Baroko ansambliuose. Išvadose teigiama, kad konfliktinę situaciją lėmė sisteminės paveldosaugos problemos, tarp kurių svarbiausios yra teisės aktų trūkumai, nenuoseklus atsakingų insti...
nuotrauka
2023-01-30 13:01
Nuo šiol analizuojant, ar planuojama ūkinė veikla galėtų daryti reikšmingą neigiamą poveikį aplinkai ir ar dėl to jai privaloma atlikti poveikio aplinkai vertinimą, reikės atsižvelgti ne tik į gretimuose žemės sklypuose ar teritorijose vykdomas veiklas ar kitas aplinkybes. Tai numatyta atnaujintuose...
nuotrauka
2023-01-30 05:26
Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) sausio pradžioje paskubėjo viešai pranešti, kad neva bendrovė „Šiaulių plentas“ turi mokėti LAKD 41 tūkst. eurų, nes anksčiau buvo gavusi iš direkcijos didesnę sumą delspinigių nei priteisti 152,2 tūkst. eurų.
nuotrauka
2023-01-27 05:26
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) priėmė sprendimą byloje, kurioje Konkurencijos taryba buvo pripažinusi, kad Panevėžio miesto savivaldybė neįvykdė įpareigojimų – nutraukti komunalinių atliekų tvarkymo sutartį su bendrove „Panevėžio specialus autotransportas“.
nuotrauka
2023-01-27 05:14
Atsižvelgdama į elektros kainos biržoje pokyčius ir naujausius nepriklausomų elektros tiekėjų teikiamus siūlymus, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ragina vartotojus aktyviai pasinaudoti savo teise ir esant poreikiui keisti nepriklausomą elektros energijos tiekėją. VERT primena, kad v...
nuotrauka
2023-01-26 15:11
Viešųjų pirkimų tarnyba (Tarnyba) parengė pirkimų statybos sektoriuje apžvalgą už 2019–2021 metus bei įžvalgas apie kai kuriuos 2022 metų rodiklius.
nuotrauka
2023-01-26 09:47
„Rail Baltica“ projektą Lietuvoje vykdanti įmonė „LTG Infra“ paskelbė Kauno keleivinės stoties teritorijos infrastruktūros konkursą. Artimiausiomis dienomis bus paskelbtas ir regioninių stočių geležinkelių infrastruktūros Kaišiadoryse bei Vievyje projektavimo konkursas. Sutartis su konkursų laimėtoj...
nuotrauka
2023-01-26 05:17
Vidaus reikalų ministerija (VRM) panaudos pagrindais laikinai perduoda Kultūros ir sporto rūmų patalpas Vilniaus m. savivaldybės viešajai įstaigai „Active Vilnius“. Ji iki 2024 m. liepos mėn. užtikrins ikimokyklinio ugdymo, vaikų ir suaugusiųjų neformaliojo švietimo, vaikų ir jaunimo užimtumo paslau...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos