2024 birželio 16 d. sekmadienis, 11:37
Reklama  |  facebook

Statybos sektoriaus skaitmenizavimo iššūkius padeda įveikti profesinis mokymas

2024-05-01 07:58
Statybos sektorius sparčiai skaitmenizuojamas, tačiau šis procesas kelia nemažų įtampų verslui dėl technologijų kompleksiškumo, investicijų, pagaliau – kompetencijų trūkumo. Todėl, kaip sako UAB „Statybos ritmas“ direktorius, Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų (PPAR) Marijampolės filialo tarybos pirmininkas Danielius Pečiulis, profesinis mokymas tampa kritiškai svarbiu veiksniu, įveikiant šiuos iššūkius.
nuotrauka
Marijampolės profesinio rengimo centro nuotr.


Minimos įmonės
Marijampolės PRC (profesinio rengimo centras), VŠĮ
Statybos ritmas, UAB
Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmai,

Įmonė „Statybos ritmas“ statybos organizavimo procesų valdymo skaitmenizavimo ėmėsi daugiau kaip prieš metus. Įmonės vadovo Danieliaus Pečiulio žodžiais, skaitmenizavimas yra vienintelis kelias, sudarantis galimybę verslui našiau dirbti ir būti konkurencingam. Projektai vis sudėtingesni, jie reikalauja kitokių procesų, naujų kompetencijų, tad skaitmenizavimas tampa vienu iš svarbiausių veiklos įrankių.

„Norint sėkmingai įdiegti ir panaudoti skaitmenines technologijas, verslas turi įveikti ne vieną iššūkį. Daugelis skaitmenizavimo procesų statybos sektoriuje apima įvairių technologijų naudojimą, tad įmonėms reikia ne tik jas įgyti, bet ir suprasti, kaip integruoti į savo esamas sistemas ir procesus. Tai reikalauja ir nemenkų investicijų, – sako D.Pečiulis. – Ir pagaliau, o gal ir svarbiausia, šių technologijų naudojimas reikalauja specializuotų įgūdžių, kurių gausos rinkoje nėra. Todėl profesinis mokymas tampa kritiškai svarbus, įveikiant šiuos iššūkius.“

Profesinis mokymas orientuojamas suteikti skaitmeninių kompetencijų

Statybos sektorius yra viena iš pramonės sričių, kuri, siekdama efektyviau valdyti ir plėtoti savo veiklą, aktyviai pradeda naudoti skaitmenines technologijas ir dirbtinio intelekto įrankius. Marijampolės profesinio rengimo centras (MPRC), kaip akcentuoja jo vadovas Gražvydas Juodišius, gerai suvokia šio pokyčio svarbą ir nuolat augina skaitmeninių kompetencijų skaičių statybos sektoriaus mokymo programose, skirtose kelių priežiūros, melioracijos, aplinkotvarkos, apdailos, kompiuterinio projektavimo specialistams. Šios mokymo programos ne tik atitinka rinkos poreikius, bet ir pabrėžia skaitmenizavimo ir dirbtinio intelekto įrankių taikymo svarbą šiuose sektoriuose.

Gražvydas JuodišiusMarijampolės profesinio rengimo centro
vadovas Gražvydas Juodišius.
MPRC nuotr. 
 

„Skaitmeninių technologijų įtaka statybos sektoriui yra akivaizdi. Pvz., Europos Komisija nurodo, kad naudojant skaitmenines technologijas kelių priežiūros srityje, galima sumažinti remonto laiką ir išlaidas bei pagerinti saugumą, – vardina G.Juodišius. – Melioracijos statybos srityje galima greičiau ir efektyviau nustatyti užmirkusius žemės plotus ir pateikti galimus inžinerinius sprendinius, kaip atstatyti tinkamą melioracinės sistemos veikimą. Tuo tarpu skaitmeninės technologijos aplinkotvarkos srityje padeda efektyviau valdyti miestų infrastruktūrą ir išteklius, kovoti su oro tarša ir skatinti tvarų miesto vystymąsi. Konstrukcinės statybos srityje skaitmeninės technologijos, pvz., 3D spausdinimas, leidžia greitai ir kokybiškai gaminti įvairius apdailos elementus, sumažinant gamybos laiką ir išlaidas.“

Dirbtinis intelektas tampa neatsiejama šių skaitmeninių technologijų dalimi, suteikdamas galimybę automatizuoti procesus, analizuoti didžiulius kiekius duomenų ir prognozuoti įvykius. Kaip teigia MPRC vadovas, tai suteikia įmonėms ir specialistams galimybę dirbti efektyviau ir sparčiau priimti informuotus sprendimus. Skaitmenizavimo rinka nuolatos pateikia vis naujos programinės įrangos, kurios naudojimas tampa neatsiejama profesinio mokymo dalimi.

MPRC tapo svarbiu skaitmeninės transformacijos proceso dalyviu

MPRC aktyviai dalyvauja PPAR veikloje, Centro vadovas G.Juodišius yra Rūmų Marijampolės filialo tarybos narys. Tokia mokymo įstaigos ir verslo bendrystė yra naudinga abipusiai: verslas turi galimybę išsakyti savo poreikius, dalyvauti diskutuojant dėl mokymo programų, o profesinio mokymo įstaigai tai yra galimybė sinchronizuoti mokymą, atsižvelgiant į situaciją rinkoje. Toks sinchroniškas veikimas duoda realių rezultatų. MPRC tapo svarbiu skaitmeninės transformacijos proceso dalyviu: įtraukdamas skaitmenines technologijas ir dirbtinio intelekto įrankius į savo mokymo programas, Centras užtikrina, kad specialistai būtų pasirengę dirbti su naujausiomis technologijomis ir sprendimais.

Marijampolės profesinio rengimo centras

Marijampolės PRC yra svarbus modernios rinkos dalyvis, atliekantis svarbų vaidmenį rengiant specialistus skaitmeninių technologijų ir dirbtinio intelekto naudojimo srityse. MPRC nuotr. 

„Nežinau, kokį kelią šiame procese nuėjo kiti regionai, bet mūsų MPRC eina koja kojon su verslo poreikiais: rengia būtinus naujoms rinkos sąlygoms specialistus, mokymo procese naudoja modernią techniką su skaitmeniniu valdymu. Maloniai stebina Centro mokymo bazė, kuri prilygsta pažangiai įmonei, tad tai yra reali pagalba mums rengiant specialistus, kurie būtini skaitmenizuojant procesus“, – sako verslo atstovas ir PPAR Marijampolės filialo tarybos pirmininkas D.Pečiulis.

MPRC daro įtaką ekonominiam bei technologiniam regiono augimui

Skaitmenizavimas reikalauja verslo įmonių kultūros pokyčių. Darbuotojai turi būti pasirengę priimti naujas technologijas, mokytis ir prisitaikyti prie skaitmeninių procesų, reikalaujančių laiko ir pastangų įmonei ir jos personalui.

Danielius PečiulisUAB „Statybos ritmas“ direktorius,
Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų (PPAR)
Marijampolės filialo tarybos pirmininkas
Danielius Pečiulis. 
Pašnekovo nuotr. 
 

Tai yra dar vienas iššūkis, nes neretai, pasak D.Pečiulio, darbuotojai demonstruoja priešpriešą: reikia nueiti ilgą kelią, kol rezultatai tampa apčiuopiamais. Vienas iš būdų sumažinti šias įtampas yra ir betarpiška verslo bei profesinio mokymo bendrystė, verslui dalyvaujant susitikimuose su būsimais darbuotojais – mokiniais, kurie turi gerai suvokti, ko reikia įmonėms, ko verslas tikisi iš savo darbuotojų, o verslui svarbu išgirsti būsimų darbuotojų lūkesčius. Tai, anot D.Pečiulio, yra dvipusis kelias.

Dabartinė situacija rodo, jog Marijampolės PRC yra svarbus modernios rinkos dalyvis, atliekantis svarbų vaidmenį rengiant specialistus skaitmeninių technologijų ir dirbtinio intelekto naudojimo srityse. Šie specialistai daro didelę įtaką statybos sektoriui ir prisideda prie ekonominio bei technologinio regiono augimo. „Bendradarbiavimas su įmonėmis užtikrina, kad mokymo programa atitiktų realius pramonės poreikius ir specialistai būtų pasirengę veikti sparčiai besikeičiančioje darbo rinkoje“, – sako Marijampolės profesinio rengimo centro vadovas G.Juodišius. 
Statybunaujienos.ltSkaitmeninė statyba

nuotrauka
2024-05-22 09:17
Statybų sektorius vaidina svarbų vaidmenį darydamas įtaką klimato kaitai, nes jis sudaro didelę pasaulinės energijos naudojimo ir išmetamo anglies dioksido (CO2) dalį. Apytiksliai net 39 proc. pasaulinio išmetamo CO2 kiekio tenka statybos pramonei. Pasak Kauno technologijos universiteto Aplinkos inž...
nuotrauka
2024-05-21 12:56
Kada prekybos centras gali vadintis tvariu? Ar tam užtenka deramai surūšiuoti atliekas ir pakeisti lemputes? Vienas iš technologiškai pažangiausių „Nordika“ tvarumo aspektų – R8 tech įrankio, kuris paremtas dirbtiniu intelektu, naudojimas. Ši automatizavimo sistema valdo prekybos centro šildymo, vė...
nuotrauka
2024-05-14 20:17
Alytaus profesinio rengimo centre įvyko konferencija-susitikimas, kuriame Alytaus regiono statybos įmonės aptarė abipusius lūkesčius su tame pačiame regione dirbančiais statybos inžinieriais. Pastaruosius atstovavo Lietuvos statybos inžinierių sąjungos Alytaus apskrities bendrija. Rangovų atstovai i...
nuotrauka
2024-05-13 10:05
Reaguodama į Seimo priimtą Kelių įstatymo pakeitimą, kad "Automobilių keliams, išskyrus sudėtingus konstrukcinius kelių elementus (viadukus, estakadas, tiltus, dviejų lygių sankryžas, sankirtas, tunelius ir kt.), statinio informacinio modeliavimo metodas netaikomas", Lietuvos projektavimo įmonių aso...
nuotrauka
2024-05-10 07:11
Visų statybos darbų pagrindas yra įrankiai ir mechanizmai: išlaidos jiems siekia 10–30 % nuo bendros projektų kainos. Todėl efektyvus jų valdymas yra svarbus verslo sėkmei.
nuotrauka
2024-05-04 07:54
Parodos „RESTA 2024“ metu įvyko tarptautinė konferencija „Skaitmeninė statyba 2024. Vilnius“. Tryliktus metus iš eilės rengiama konferencija, laikoma didžiausiu skaitmeninės statybos ir BIM (Building Information Modeling) metodologijos tematikos forumu šalyje, subūrė kelis šimtus NT vystytojų, valdy...
nuotrauka
2024-04-29 16:39
Balandžio 26 d. didžiausiame skaitmeninės statybos forume Lietuvoje – tarptautinėje konferencijoje „Skaitmeninė statyba 2024. Vilnius" – paskelbti ir apdovanoti geriausi praėjusiais metais Lietuvos įmonių įgyvendinti skaitmeninės statybos projektai.
nuotrauka
2024-04-29 07:56
Statytojai (užsakovai), statantys tiek valstybės biudžeto (viešieji finansai), tiek privačiomis lėšomis, turi naudoti elektroninį statybos darbų žurnalą. Jie privalo užtikrinti, kad, pildant šį žurnalą, būtų naudojamos elektroninės priemonės, kurios leidžia identifikuoti kiekvieną pildantį ir pasira...
nuotrauka
2024-04-26 16:47
Tarptautinėje statybų verslo parodoje „RESTA 2024" buvo diskutuojama ir apie tai, ar duomenys apie pastato techninę eksploataciją yra svarbūs ir ar jie padidina pastato vertę.
nuotrauka
2024-04-15 13:46
Balandžio 26 d. „Litexpo“ parodų rūmuose vyks tarptautinė konferencija „Skaitmeninė statyba 2024. Vilnius“, subursianti nekilnojamo turto (NT) vystytojus, valdytojus, projektuotojus bei statytojus kalbėti apie Lietuvos statybų sektoriaus pažangą skatinančias temas.
nuotrauka
2024-02-22 09:17
Devintus metus „Skaitmeninė statyba“ drauge su Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) organizuoja unikalų konkursą „Lietuvos BIM projektai“. Konkursu siekiama išrinkti geriausią šalies įmonių praktiką skaitmeninės statybos srityje – taikant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir me...
nuotrauka
2024-01-05 09:46
Šveicarijos tarptautinio vadybos instituto IMD pristatomame pasaulio skaitmeninio konkurencingumo indekse Lietuva užėmė 28 vietą iš 64 valstybių – tai viena iš aukščiausių pozicijų per penkerius metus. Šioje srityje mūsų šalies stiprybė yra žinios, reikalingos naujų technologijų atradimui, supratimu...
nuotrauka
2023-05-29 11:00
Skaitmeninius sprendimus statybos ir gamybos pramonei sėkmingai vysčiusios Lietuvos įmonės sutelkia jėgas naujam etapui prancūzų kapitalo grupėje.
nuotrauka
2023-05-18 11:45
Skaitmenizacija ir verslo procesų integracija visada buvo svarbiausiais Pramonės 4.0 aspektais, tačiau COVID-19 pandemijos kontekste verslų skaitmeninimas įgavo tik dar didesnį pagreitį ir reikšmę. Skaitmenizacijos nauda akivaizdi, ji dažnai tampa ir didelių verslui kylančių iššūkių priežastimi. Kas...
nuotrauka
2023-05-02 11:53
Balandžio 28 d. apie infrastruktūros skaitmenizaciją ir jos tarptautinius gerosios praktikos pavyzdžius, Vilniaus metro idėją ir reikalingus pokyčius vystant šalies infrastruktūrą, diskutuojama jau 12-us metus iš eilės vykstančiame didžiausiame skaitmeninės statybos tematikos renginyje Lietuvoje – t...
nuotrauka
2023-04-26 05:21
Balandžio 28 d. apie infrastruktūros skaitmenizaciją ir jos tarptautinius gerosios praktikos pavyzdžius, Vilniaus metro idėją ir reikalingus pokyčius šalies infrastruktūros vystymui bus diskutuojama jau 12-us metus iš eilės vykstančiame didžiausiame skaitmeninės statybos tematikos renginyje Lietuvoj...
nuotrauka
2023-04-24 11:04
Pandemija negrįžtamai pakeitė darbo rinką – saugant darbuotojų sveikatą pradėtas taikyti hibridinis darbo modelis, ilgainiui tapęs bemaž įprastu darbuotojų pageidavimu atrankose. Šis pokytis sprendimų ieškoti privertė ne tik personalo specialistus, tačiau ir NT vystytojus bei valdytojus, sukančius g...
nuotrauka
2023-03-28 11:24
Sparčiai besikeičiantis statybų sektorius, veikiamas daiktų interneto, pastatų informacinio modeliavimo ir skaitmeninių dvynių bei kitų naujovių, verčia nuolat tobulėti ir verslo įmones, ir akademinę bendruomenę. Efektyviai pritaikius šias naujas technologijas galima padidinti statybos sektoriaus ef...
nuotrauka
2023-03-23 07:45
Balandžio 28 d. apie infrastruktūros skaitmenizaciją ir jos tarptautinius gerosios praktikos pavyzdžius, Vilniaus metro idėją ir reikalingus pokyčius šalies infrastruktūros vystyme bus diskutuojama jau 12-us metus iš eilės vykstančiame didžiausiame skaitmeninės statybos tematikos renginyje Lietuvoje...
nuotrauka
2023-03-08 14:44
Lietuvos veiksmus įgyvendinant nuo karo ir kitų nelaimių nukentėjusių valstybių atstatymo paramos iniciatyvas nuo šiol koordinuos VšĮ Statybos sektoriaus vystymo agentūra, iš Aplinkos ministerijos taip pat perimanti pažangos ir plėtros skatinimo statybose politiką.

Statybunaujienos.lt » Skaitmeninė statyba