2021 rugsėjo 26 d. sekmadienis, 18:20
Reklama  |  facebook

Stereotipai stabdo pramonės augimą

2017-07-12 09:03
Prasidėjusi 4-oji pramonės revoliucija, dar žinoma kaip „Industry 4.0“, jau dabar keičia darbo rinką ir reikalauja naujų įgūdžių iš ateities darbuotojų. Ekspertų teigimu, nekvalifikuotos darbo jėgos, neturinčios skaitmeninių žinių bei gebėjimų jas taikyti, poreikis ženkliai sumažės iki 2020 metų, o gerų specialistų trūksta jau šiandien.
nuotrauka
Asociatyvi Pixabay.com nuotr.


Minimos įmonės
LINPRA (Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociacija ),
Baltec CNC Technologies, UAB

Keičiasi reikalingi įgūdžiai

Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos prezidiumo nario ir „Baltec CNC Technologies“ valdybos pirmininko dr. Gintaro Rimšos teigimu, neišvengiamas automatizacijos bei robotizacijos procesas jau prasidėjo ir Lietuvoje, todėl prie jo prisitaikyti turi ne tik kompanijos, bet ir būsimi darbuotojai.

„Kaip pasikeitė darbo rinka, puikiai atspindi mūsų kompanijos, kuri dirba metalo ir kitų medžiagų apdirbimo srityje, pavyzdys. Kiekvienais metais augame 20% automatizavimo ir produktyvumo dėka. Laboratorijose atsiranda vis daugiau robotų, kurie lengvina darbą žmonėms, o tai, ką uždirba robotas – keliauja į darbo užmokesčio fondą. Visgi, savo pajėgumus galėtume padidinti dar labiau, tačiau nerandame darbuotojų. Per 20 veiklos metų nebuvo, kad mums netrūktų bent 10 specialistų ir čia aš kalbu ne apie augimo stadiją. Visoje Lietuvoje medžiagų apdirbimo specialistų trūkumas siekia 2000 – 3000.

Problema ta, kad jaunimas turi klaidingą suvokimą apie specialybes ir karjeros galimybes. Pavyzdžiui, Kauno technikos kolegija (KTK) moderniai ruošia „deficitinius“ medžiagų apdirbimo inžinierius, kurie jau nuo pirmo kurso atlieka praktiką įvairiose kompanijose ir tikrai be problemų įsidarbina ne tik Lietuvoje. Tačiau ši specialybė nepritraukia reikalingo studentų skaičiaus, kurie užpildytų rinkos poreikį.

Viena iš pagrindinių to priežasčių – pasenęs profesijų įvaizdis. Daugelis medžiagų apdirbimo inžinierių įsivaizduoja kaip tepaluotą, geriausiu atveju, prie rankinių frezavimo staklių stovintį darbuotoją. Situacija yra kardinaliai pasikeitusi. Dabar automatizuotų staklių variklius įjungia ir išjungia kompiuteris. Specialistui tereikia įkelti brėžinį, kurį pats kompiuteris apdoroja, parenka priėmimo programą, reikiamus įrankius. Nebeliko jokio fizinio darbo. Tokio specialisto veiklos baras – programavimas, proceso kontroliavimas ir priežiūra“, - pokyčius pristato dr. G. Rimša.

Norint konkuruoti – reikia jaunų specialistų

Dr. G. Rimšos teigimu, atėjusi 4-oji pramonės revoliucija Lietuvai išlikti konkurencinga pasaulinėje rinkoje leis tik pasitelkus jaunus specialistus ar suteikus skaitmenizacijos žinias vyresnio amžiaus darbuotojams.

„Vienu metu mes manėme, kad mūsų rinką papildys ukrainiečiai ir jais labai džiaugėmės. Realybė yra tokia, kad jie yra nekvalifikuoti darbuotojai, kurie neturi skaitmeninių įgūdžių, todėl juos išmokyti ir parengti yra dvigubai sunkiau ir brangiau. Panaši situacija ir su vyresnio amžiaus žmonėmis, kurie augo kitoje aplinkoje. Mūsų konkurencinis pranašumas yra jaunų žmonių gebėjimas naudotis šiuolaikinėmis technologijomis, kuriomis dabar paremta visa gamyba.

Pavyzdžiui, kiek daug galima padaryti su išmaniuoju telefonu, kuris neatskiriamas nuo kiekvieno jauno žmogaus. Išmaniuoju galima matyti, kiek vakar padarei darbų, ką reikia tobulinti, koks rytojaus užsakymas ir t.t. Nebereikia kito meistro klausti, nes viską gali rasti internete ir pasitikslinti. Mažiau popierizmo ir biurokratijos“, - sako dr. G. Rimša.

Pasak LINPRA viceprezidento, tik pasitelkdami laikmetį atitinkančius, konkurencingus specialistus, galime tikėtis įsilieti į pasaulinę technologinę grandinę.

„Lietuvos ateitis – kažką gaminti labai gerai ir būti didelės grandinės dalimi, kurios gale stovi „Siemens“, „Mercedes“, „Bosch“ ir kiti didieji prekių ženklai, kurie valdo pardavimo kanalus. Jau dabar yra apie 10-20 įmonių, kurios dirba šioje grandinėje, tačiau joms nuolat reikia naujų pajėgumų, naujų specialistų, norinčių augti kartu su kompanijomis. Žinoma, atsidurti tokioje grandinėje ir pačiam specialistui yra labai didelis privalumas, nes jis dirba su žinomais prekės ženklais, tais pačiais brėžiniais, techninėmis užduotimis, integruojasi į bendrą sistemą. Todėl lengvai gaus darbą bet kurioje pasaulio šalyje, nes jo portfolio yra, pavyzdžiui, 5 metai gamintų vienų ar kitų „Mercedes“detalių. Tokie darbuotojai yra išgraibstomi akimirksniu. Vien šiandien JAV trūksta virš 200 tūkst. medžiagų apdirbimo specialistų, kurie iškart gautų darbą“, - teigia LINPRA atstovas.

Nekvalifikuoto darbo poreikis smuks

LINPRA išplatintame pranešime skelbia, kad kad 2020 m. 90% darbo vietų reikalaus skaitmenizavimo įgūdžių. Dr. G. Rimšos teigimu, ES atliktos analizės duomenimis, tuo pačiu laikotarpiu iki 2020 m. darbo neteks ir keli milijonai nekvalifikuotų darbuotojų, kurie neturės minėtų įgūdžių.

„ES ataskaitoje teigiama, kad gamyboje iki 2020 m. 18% sumažės nekvalifikuotų darbo vietų. Tai ypač blogos žinios mūsų emigrantams, kurie išvyko dirbti fizinio darbo į fabrikus. Jie bus keičiami robotais. Kol kas tose šalyse, kur yra masto ekonomija, šis procesas užtrunka ilgiau ir jie dar randa darbus, tačiau tai labai trumpalaikė perspektyva, nes, pavyzdžiui, jau dabar Jungtinė Karalystė kiekvienais metais patiria 2 milijardų nuostolį dėl sunkumų rasti kvalifikuotą, su tinkamais įgūdžiais personalą. Tačiau tuo pačiu iki 2020 m. atsiras 1 mln. naujų darbo vietų tiems specialistams, kurie turės skaitmenizavimo įgūdžių ir gebės dialogo rėžime bendrauti su mašina. Dabar gamintojai stengiasi eliminuoti žmogiškąjį faktorių, sumažinti klaidų skaičių ir patys integruoja programinėje įrangoje visą veiksmų seką, čia atsiranda dirbtinis intelektas, kuriam tenka visa atsakomybė. Tačiau žmogaus dalyvavimas visada išliks, nes mašinas reikia prižiūrėti, atnaujinti, adaptuoti prie naujų produktų ir besikeičiančių sąlygų“, - perspektyvas pristato „Baltec CNC Technologies“ valdybos pirmininkas. 

Statybunaujienos.lt
Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka
2021-09-23 06:51
Pristatyta Kauno centrinio pašto įveiklinimo galimybių studija, kurioje pateiktos rekomendacijos dėl šio unikalaus pastato išsaugojimo ir pritaikymo visuomenės reikmėms. Pagrindinė rekomendacija – čia įsteigti Architektūros centrą (institutą), vykdantį ir muziejaus funkcijas.
nuotrauka
2021-09-23 06:49
„Vilniaus vandenys“ eksploatuojamiems vandentiekio tinklams sukūrė ir jau sėkmingai naudoja skaitmeninį „dvynį“. Keli šimtai vamzdyne įrengtų specialių jutiklių ne tik leidžia į skaitmeninę erdvę perkelti visą Vilniaus miesto vandentiekį, realiu laiku vertinti vandens tiekimo situaciją sostinėje, be...
nuotrauka
2021-09-22 11:22
Su Rinktinės gatve Vilniuje besiribojančiame sklype Ceikinių g. 2 planuojamas naujas daugiafunkcis administracinių ir viešbučio pastatų kvartalas.
nuotrauka
2021-09-21 07:22
UAB „INSTITA“ įgyvendino unikalų projektą Lietuvoje. Pirmą kartą vandens valymo įrenginiai buvo pastatyti ežero dalyje. Šis projektas, įgyvendintas bendrovės „Dzūkijos vandenys“ užsakymu, Alytaus miestui yra itin svarbus gamtosauginiu požiūriu.
nuotrauka
2021-09-17 13:37
Klaipėdos centrinio pašto rūmų komplekse tikslingiausia yra įkurti daugiafunkcę kultūros erdvę – Klaipėdoje gimusio pasaulinio garso mokslininko astronomo F. W. Argelanderio vardo mokslo ir meno centrą su muziejinėmis, renginių, rezidencijų funkcijomis, įprasminant istorinį palikimą ir orientuojanti...
nuotrauka
2021-09-17 13:30
NT plėtros bendrovė „Sirin Development“ užbaigė Kauno logistikos centro antrąjį statybų etapą. Martinavos kaime, Kauno rajone, greta automagistralės Vilnius-Kaunas, atidaryta 16 tūkst. kv. m ploto sandėlių su administracinėmis patalpomis.
nuotrauka
2021-09-16 12:14
Didžiausio Baltijos šalyse ir Suomijoje greitojo maisto restoranų tinklo „Hesburger“, gavęs reikiamus statybos leidimus, pradeda statyti pirmąjį savo restoraną Druskininkuose, M.K. Čiurlionio g. 78. Naujasis restoranas turėtų pradėti veikti po metų, iš viso į šį projektą planuojama investuoti 1,3 ml...
nuotrauka
2021-09-16 12:00
Rugsėjo 15 d. gautas Vilniaus m. savivaldybės leidimas DHL skubių siuntų terminalo statyboms Vilniaus oro uosto teritorijoje. Terminalo statybų build-to-suit tipo projektą valdo investicinės bendrovės UAB „Eika Asset Management“ (EAM) fondas UAB „Eika Real Estate Fund“ (EREF), kuris per II platinimo...
nuotrauka
2021-09-16 11:48
Ant Tauro kalno sostinėje kuriamo naujo, modernaus ir daugiafunkcio meno centro – Nacionalinė koncertų salės „Tautos namai“ naujienos – projekto eiga ir tikslai nuo šiol bus skelbiami naujoje interneto svetainėje.
nuotrauka
2021-09-16 10:21
Įmonių grupė „Panevėžio keliai“, efektyvindama veiklą ir reaguodama į rinką, pertvarko dalį įmonių. Per artimiausius mėnesius bus įgyvendinti Grupei priklausančių kelių infrastruktūros įmonių pokyčiai, po kurių bus išgrynintas veikiančių įmonių portfelis, konsoliduotos kompetencijos ir atsakomybės.
nuotrauka
2021-09-16 10:00
Rugsėjo pradžioje rekonstrukcijai uždarytame Palangos oro uoste bus atnaujintas ne tik kilimo ir tūpimo takas, peronas ir riedėjimo takas – rekonstrukcijos metu diegiami tvarūs inžineriniai sprendimai, dėl kurių visi procesai taps draugiškesni aplinkai.
nuotrauka
2021-09-15 11:42
Aplinkos ministerija sugriežtino atliekų deginimo metu susidariusių nepavojingųjų pelenų ir šlako atliekų tvarkymo reikalavimus. Nuo šiol šias atliekas bus galima saugiai panaudoti keliams tiesti, pastatų pamatams, šalinamų atliekų sluoksniams perdengti, sąvartynų uždarymui ir laikiniems keliams juo...
nuotrauka
2021-09-15 10:12
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“ prekybinių biuro sandėlių plėtrai (angl. stock office) įsigijo 1,7 ha sklypą sostinės Gariūnų gatvėje.
nuotrauka
2021-09-15 07:00
„Naresta“ pranešė pasirašiusi rangos sutartį su įmonės „Lords LB Asset Management“ valdomam fondui „LB Special Fund IV“ priklausančia bendrove „Orkela“.
nuotrauka
2021-09-14 06:32
Klaipėdoje atidaryta atnaujinta, šiuolaikinius reikalavimus atitinkanti ir moderni sporto bazė – Paryžiaus Komunos gatvėje esanti Klaipėdos futbolo mokykla.
nuotrauka
2021-09-13 05:56
Balta stogo danga dengtas žaliausias Lietuvoje logistikos centras WESTHUB visą eksploatacijai reikalingą energiją planuoja gauti iš saulės elektrinės, sumontuotos ant stogo. Dėl specialios stogo dangos „RENOLIT ALKORPLAN Bright“ šio pastato energinis naudingumas yra kur kas aukštesnis – tokie stogai...
nuotrauka
2021-09-07 14:19
Įmonių grupė „KG Constructions Group“ įsteigė dvi antrines įmones – „KGC Facades UK Ltd“ Jungtinėje Karalystėje, kuri atsakinga už pardavimų plėtrą ir projektų įgyvendinimą, bei projektavimo įmonę „KGC Switzerland AG“ Šveicarijoje, kuri atsakinga už projektavimą, o ateityje ir už projektų vykdymą vi...
nuotrauka
2021-09-07 10:12
Pramoninėms sostinės vietoms transformuojantis į darnias miesto zonas, Drujos g. 2 esantį pramoninės paskirties pastatą rengiamasi rekonstruoti į administracinį, o jo projektiniai pasiūlymai netrukus nuotoliniu būdu bus pristatyti visuomenei.
nuotrauka
2021-09-06 13:56
Tarptautinis viešbučių tinklas „Accor“ plečia visame pasaulyje žinomų prekių ženklų portfelį Baltijos regione. Tinklas pasirašė sutartį su UAB „Ramusis pamarys“ dėl naujo „Mercure“ viešbučio Klaipėdoje.
nuotrauka
2021-09-06 07:00,      papildyta 2021-09-14 21:36, Papildyta nuotraukomis
Visi pokyčiai – dideli ar mažesni, esminiai ar mažareikšmiai – turi turėti patikimą, išbandytą atramą. 25-tus metus rinkoje veikiančioje UAB „Empower-Fidelitas“ pasikeitė vadovai. Generaliniu direktoriumi tapęs Artūras Lapinskas sako, kad didelių pokyčių artimiausiu laiku neplanuoja, tačiau perspekt...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslo naujienos