2024 vasario 25 d. sekmadienis, 13:11
Reklama  |  facebook

Susisiekimo sektorius: pasikeitė kryptys, pradėti nauji strateginių projektų etapai

2022-12-09 10:22
Besibaigiantys 2022 metai susisiekimo sektoriuje buvo išskirtiniai įgyvendinant strateginius infrastruktūros projektus – pradėti nauji projektų „Via Baltica“ ir „Rail Baltica“ etapai, modernizuojama Klaipėdos uosto ir oro uostų infrastruktūra. Tarp svarbiausių nuveiktų darbų Susisiekimo ministerija taip pat išskiria šalyje pradėtą elektromobilumo plėtrą ir kitus žaliojo kurso projektus bei lankstesnį, pažangesnį valdymą užtikrinančią valstybės įmonių pertvarką į akcines bendroves.
nuotrauka
Susisiekimo ministerijos nuotr.


Minimos įmonės
LTG (Lietuvos geležinkeliai), AB
Oro navigacija (iki 2023 m. VĮ), AB
Klaipėdos valstybinis jūrų uostas (iki 2023 m. VĮ), AB
Kelių direkcija (Lietuvos automobilių kelių direkcija) (iki 2023 m. VĮ), AB
Lietuvos oro uostai, VĮ,
„Nuo pat darbo ministerijoje pradžios 2020-ųjų pabaigoje daugybė krizių stipriai veikė susisiekimo sektorių ir ministerijos darbą. Džiaugiuosi, kad nepaisant to, visgi pavyko išlaikyti kryptį ir pasiekti daugelį užsibrėžtų tikslų ir įgyvendinti nemažai darbų visose susisiekimo sektoriaus srityse“, – ministerijos pranešime cituojamas susisiekimo ministras Marius Skuodis.

Pajudėjo Lietuvos kelių infrastruktūros gerinimo darbai

Magistraliniame kelyje A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda ties Kaunu pastatytas naujas (šiaurinis) tiltas per Nerį, pradėtas rekonstruoti A. Meškinio (vidurinysis) tiltas. Pradėti darbai įgyvendinant strateginius kelių projektus: pradėta „Via Balticai“ kelio A5 ruožo tarp Marijampolės ir Lietuvos–Lenkijos sienos rekonstrukcija, vyksta kelio A14 Vilnius–Molėtai–Utena dalies ruožų rekonstrukcijos projektavimo darbai, rengiami kelio Nr. 130 Kaunas–Prienai–Alytus priešprojektiniai sprendiniai, vykdomos kompensavimo už žemę visuomenės poreikiams procedūros.

Kelių sektoriuje vykdomiems darbams svarbi praėjusiais metais pertvarkyta kelių finansavimo sistema, rašoma ministerijos pranešime. Siekdama toliau kryptingai gerinti šalies kelių infrastruktūrą, Susisiekimo ministerija šiemet patvirtino Valstybinės reikšmės kelių priežiūros ir plėtros 2022–2035 m. strategines gaires. Jose numatyti ilgalaikiai kelių priežiūros ir plėtros prioritetai, tikslai ir veiksmai, taip pat žaliojo kurso ir inovacijų diegimo projektai – pėsčiųjų ir dviračių takų tinklo atnaujinimas ir plėtra, energiją taupantys ir pažangiais technologiniais sprendiniais pagrįsti projektai keliuose.

Šiemet žengtas svarbus žingsnis įgyvendinant projektą „Rail Baltica“ – didžiausią geležinkelių infrastruktūros projektą Baltijos šalių istorijoje. Pradėta tiesti „Rail Baltica“ geležinkelio linija nuo Kauno Latvijos link, statomas ilgiausias 1,5 km ilgio tiltas per Nerį Jonavos rajone. Siekiama, kad iki 2024 m. pabaigos būtų atlikta didžioji dalis rangos darbų ruože Kaunas–Panevėžys ir būtų pasirengta rangos darbams likusiuose ruožuose.

Sektorius perorientuotas į Vakarus

Pasikeitusi geopolitinė situacija dėl Rusijos pradėto karo prieš Ukrainą paskatino greitesnį Lietuvos susisiekimo sektoriaus perorientavimą iš Rytų į Vakarus, ypač geležinkelių ir jūrų uosto veiklos srityse. „Lietuvos geležinkeliai“ pradėjo reguliariai vežti krovinius iš Kauno į Duisburgą Vokietijoje, išbandytas naujas krovinių maršrutas į Triestą Italijoje, stiprinami ryšiai su kitomis Vidurio ir Vakarų Europos šalimis. Klaipėdos uostas tiesiogine jungtimi susietas su rytine JAV pakrante, Dominikos, Kosta Rikos, Peru, Kolumbijos ir kitų šalių jūrų uostais.

Sparčiai gerinama laivybos infrastruktūra – siekiant užtikrinti galimybę priimti didelio tonažo laivus, Klaipėdos uoste gilinamas išorinis (iki 16 m gylio) ir vidinis (iki 15,5 m) laivybos kanalai, rekonstruojami bangolaužiai. Laivybos sąlygoms Nemunu gerinti pastatytos 396 bunos, užtikrinančios palankias sąlygas laivybai visu navigacijos laikotarpiu ir leidžiančios plėtoti krovinių gabenimą vidaus vandenų laivais.

Skatinant aviacijos plėtrą šiemet patvirtintos su visais sektoriaus dalyviais suderintos Lietuvos aviacijos gairės iki 2030 m. Vienas iš gairėse keliamų tikslų – kad iki 2030 m. Lietuva būtų pasiekiama ne mažiau kaip 150 tiesioginių skrydžių krypčių. Parengtas skrydžių skatinimo planas, kurį numatoma pradėti įgyvendinti jau artimiausiu metu. Gerinama ir Lietuvos oro uostų infrastruktūra: praėjusiais metais rekonstruotas Palangos oro uostas, šiemet Vilniaus oro uoste pradėta ruoštis naujo keleivių išvykimo terminalo statybai.

Ypatingas 2022 m. įvykis telekomunikacijų srityje – lietuvis Tomas Lamanauskas išrinktas JT Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos generalinio sekretoriaus pavaduotoju. Lietuva taip pat tapo pirmaujanti tarp Baltijos šalių teikiant spartaus palydovinio ryšio „Starlink“ interneto paslaugas. Jas Susisiekimo ministerijos iniciatyva nuo praėjusių metų gruodžio teikia JAV astronautikos bendrovės „Space X“ įmonė „Starlink“. 2022 m. rugsėjį mobiliojo ryšio operatoriai pradėjo masinę 5G ryšio plėtrą – apie 80 proc. šalies gyventojų jau pasiekia 5G ryšys.

Darnus judumas ir žaliasis kursas

Šiais metais daug dėmesio skirta darniam judumui ir žaliajam kursui, skatinama dviračių transporto ir elektromobilumo plėtra. Parengtas nacionalinis dviračių ir pėsčiųjų takų infrastruktūros plėtros žemėlapis, kuriame sukaupta informacija apie esamą ir planuojamą pėsčiųjų ir dviračių infrastruktūrą visoje Lietuvoje. Taip pat sukurtas viešosios elektromobilių įkrovimo infrastruktūros ir jos plėtros iki 2030 m. žemėlapis, numatyta 50 mln. Eur Modernizavimo fondo lėšų kompensacijoms už įsigytus elektromobilius.

Šiemet įsigaliojo Kelių eismo taisyklių pakeitimai, suteikę galimybę miestuose įrengti dviračių gatves, efektyviau organizuoti specialiojo ir viešojo transporto eismą, įrengti atskirus šviesoforo signalus maršrutiniam transportui.

Susisiekimo ministerijos iniciatyva teisės aktais įtvirtintas reikalavimas, kad nuo 2022 m. lapkričio 1 d. pirmą kartą Lietuvoje registruojamos viešojo transporto priemonės turi būti pritaikytos asmenims, turintiems individualių poreikių.

Ginami Lietuvos vežėjų interesai: sudarytos vienodos konkurencinės sąlygos Lietuvos ir trečiųjų šalių vežėjams, sukurta skaidri ir atvira derybų dėl dvišalių leidimų vežti krovinius sistema, kuri užtikrina, kad derybose bus laikomasi valstybės institucijų ir šalies vežėjų asociacijų suderintos pozicijos.

Parama Ukrainai

Susisiekimo ministerijos reguliavimo srities valstybės įmonės pertvarkomos į akcines bendroves. Jau pertvarkyta Vidaus vandens kelių direkcija ir pasirengta, kad 2023 m. pradžioje akcinėmis bendrovėmis taptų „Oro navigacija“, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto ir Lietuvos automobilių kelių direkcijos, o vėliau 2023 m. – ir Lietuvos oro uostai. 2021–2022 m. ministerijai pavadžioms įmonėms atrinkti ir paskirti 44 valdybos nariai, 4 nauji įmonių ir įstaigų vadovai.

Visus 2022-uosius paženklino Rusijos karas prieš Ukrainą. Susisiekimo ministerijai koordinuojant logistiką, nuo karo pradžios išsiųsti 159 vilkikai su įvairia parama Ukrainai, vykdomas pabėgėlių pervežimas.

Su Susisiekimo ministerijos 2021–2022 m. veiklos ataskaita galite susipažinti čia. 

Statybunaujienos.ltInfrastruktūra

nuotrauka
2024-02-23 10:13
„Paraiškos užpildymo greitis bus esminis faktorius teikiant prašymą paramai saulės elektrinės įrengimui gauti. Pavyks sparčiausiems“, – sako Vaidas Brazinskas, vienos bendrovės atstovas.
nuotrauka
2024-02-21 15:07
Antradienį, vasario 27 d., gyventojai sulauks naujo paramos kvietimo nuosavoms saulės elektrinėms iki 10 kW savo gyvenamajame būste įsirengti ir tapti gaminančiais vartotojais. Šiam kvietimui Energetikos ministerija skyrė 12 mln. Eur.
nuotrauka
2024-02-20 10:26
Vilniaus miesto savivaldybė, įgyvendindama „LIFE GreenMe5" projektą, dalyje Salomėjos Neries gatvės išbandys įvairias priemones sumažinti transporto keliamą triukšmo ir oro taršą. Planuojama, kad pasiteisinusios priemonės vėliau bus pritaikomos ir kitose Vilniaus gatvėse.
nuotrauka
2024-02-20 09:56
Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) atnaujino 17 erdvinių duomenų rinkinių – M1:50 000 ir M1:250 00 georeferencinius erdvinių duomenų rinkinius, geografinių vietovardžių duomenų rinkinius. Erdvinių duomenų rinkinys – susistemintų ir metodiškai sutvarkytų erdvinių duomenų, kurie apibūdina konkrečią vietą...
nuotrauka
2024-02-19 10:28
Lietuvos automobilių kelių direkcija tęsia blogiausios būklės šalies kelių atnaujinimą. Įmonė skelbia pasirašiusi sutartį dėl beveik 10 km ilgio automobilių kelio Smiltynė-Nida remonto darbų atlikimo. Planuojama, kad kelio atnaujinimo darbai viename unikaliausių šalies regionų prasidės jau šį pavasa...
nuotrauka
2024-02-15 13:11
Lietuvos automobilių kelių direkcija informuoja, kad vasario mėn. pabaigoje, jei leis oro sąlygos, bus pradėtas kapitaliai rekonstruoti Marvelės sankryžos viadukas. Vykdant kapitalinio remonto darbus, eismas viaduku vyks viena eismo juosta, o po viaduku – dviem susiaurintomis eismo juostomis. Darbus...
nuotrauka
2024-02-13 15:04
Atliepiant Druskininkų gyventojų ir svečių poreikius turėti laivuojamą Nemuno upę visoje Druskininkų savivaldybėje, Druskininkų meras ir VVKD sukirto rankomis dėl vandens kelio (17,7 km) paruošimo, pritaikymo laivybai Nemuno upės atkarpoje ties Druskininkais.
nuotrauka
2024-02-12 14:34
Lietuvos automobilių kelių direkcija šiais metais didina dėmesį pasienio kelių ruožų infrastruktūros atnaujinimui ir plėtrai. Bendrovė pasirašė sutartį dėl kelio atnaujinimo darbų šalia Lazdijų pasienio punkto. Taip pat bus tvarkoma buvusio Lazdijų pasienio kontrolės punkto teritorija. Šiais metais ...
nuotrauka
2024-02-09 13:34
Už „Rail Baltica" geležinkelio Lietuvos teritorijoje statybas atsakinga „LTG Infra“ pradėjo konsultacijas su rinka dėl planuojamo viršutinės geležinkelio kelio konstrukcijos įrengimo darbų pirkimo ruože nuo Kauno Latvijos sienos link.
nuotrauka
2024-02-09 13:24
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ baigė Automatinio generacijos valdymo sistemos diegimo projektą. Tai vienas svarbiausių pasiruošimo sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais projektų. Ši programinė įranga prisidės prie šalies elektros sistemos stabilumo užtikrinimo ...
nuotrauka
2024-02-09 13:15
Daugelį metų pavojų pėstiesiems ir vairuotojams kėlusi keturšalė sankryža Ginkūnuose, Šiaulių rajone, dar šiemet bus rekonstruota į žiedinę. Darbai čia turėtų prasidėti jau kovo mėnesį. Sutarties vertė – 1,318 mln. eurų, darbai šioje sankryžoje turi būti atlikti per 7 mėnesius.
nuotrauka
2024-02-09 09:49
Siekdama gerinti šilumos tiekimo kokybę, centralizuotai šilumą tiekianti AB „Panevėžio energija“ tęsia nuoseklią šilumos tinklų rekonstrukciją, tad šiemet planuoja atnaujinti 6,24 km įvairaus skersmens vamzdynų visame bendrovės eksploatuojamame regione. Bendra investicijų vertė sieks apie 4,2 mln. e...
nuotrauka
2024-02-08 12:41
Klaipėdos gatvėse remonto darbai aktyviai vyksta ir žiemą. Dėl temperatūros pokyčių atsirandantys asfalto pažeidimai – kasmetinė daugelio miestų ir rajonų problema. Siekiant užtikrinti eismo saugumą ir komfortą, Klaipėdoje pavasario nelaukiama ir duobės tvarkomos iškart. Kol neturima pakankamos karš...
nuotrauka
2024-02-06 11:44
Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys" šią savaitę išsiunčia paramos atsarginėmis dalimis siuntą į Ukrainos Mykolajivo sritį. Atsarginės dalys bus naudojamos vandentiekio ir nuotekų infrastruktūrai atkurti karo nuniokotame regione. Tai yra trečioji „Vilniaus vandenų" siunta,...
nuotrauka
2024-02-05 10:50
Lietuvos automobilių kelių direkcija šių metų pavasarį planuoja pradėti tilto per Kruną tvarkymą. Pastarasis užimą pirmąją vietą prasčiausios būklės tiltų šalyje sąraše. Įmonė paskelbė viešojo pirkimo konkursą tilto rekonstrukcijos ir laikino tilto statybos darbams atlikti.
nuotrauka
2024-02-02 08:41
Paskelbtas kvietimas įmonėms teikti paraiškas įsirengti biometano dujų gamybos ir valymo įrenginius. Šiai priemonei skirta 11,8 mln. eurų iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės lėšų.
nuotrauka
2024-02-01 13:39
Lietuvos automobilių kelių direkcija paskelbė Jonavos aplinkkelio statybų (I etapo) ir kelio Jonava-Žasliai-Kalniniai Mijaugonys rekonstravimo rangos darbų viešąjį konkursą. Jonavos aplinkkelis papildys magistralinį kelią Kaunas-Zarasai-Daugpilis, bus ypatingai svarbus karinėms reikmėms bei leis sum...
nuotrauka
2024-01-30 09:39
Kuršių nerijoje, vos tik leidus orams, bus pradėti rekonstruoti du paskutinieji populiaraus pėsčiųjų ir dviračių tako, jungiančio Smiltynę su Nida ruožai. Taip pat bus sutvarkyti takai, jungiantys Preilos ir Pervalkos miestelius su pagrindiniu krašto keliu bei pajūriu. Lietuvos automobilių kelių dir...
nuotrauka
2024-01-26 10:49
Energetinė nepriklausomybė – anksčiau nei planuota: sparčiai augant Lietuvoje pagaminamos elektros daliai bendrame vartojime, prognozuojama, jog visiškai savarankiškai apsirūpinti elektra Lietuva galės jau 2027-aisiais, t.y., trejais metais anksčiau nei planuota šios Vyriausybės programoje.
nuotrauka
2024-01-26 08:44
VĮ Ignalinos atominėje elektrinėje (IAE) tęsiami išmontavimo darbai. 2023 m. IAE personalas išmontavo 4,6 tūkst. tonų įrangos bei 5,2 tūkst. tonų konstrukcijų (pastatų gelžbetonio ir metalo konstrukcijų komponentai). Daugiausia įrangos išmontuota vykdant reaktoriaus technologinės įrangos išmontavimo...

Statybunaujienos.lt » Infrastruktūra