2023 rugsėjo 24 d. sekmadienis, 2:40
Reklama  |  facebook

Susisiekimo sektorius: pasikeitė kryptys, pradėti nauji strateginių projektų etapai

2022-12-09 10:22
Besibaigiantys 2022 metai susisiekimo sektoriuje buvo išskirtiniai įgyvendinant strateginius infrastruktūros projektus – pradėti nauji projektų „Via Baltica“ ir „Rail Baltica“ etapai, modernizuojama Klaipėdos uosto ir oro uostų infrastruktūra. Tarp svarbiausių nuveiktų darbų Susisiekimo ministerija taip pat išskiria šalyje pradėtą elektromobilumo plėtrą ir kitus žaliojo kurso projektus bei lankstesnį, pažangesnį valdymą užtikrinančią valstybės įmonių pertvarką į akcines bendroves.
nuotrauka
Susisiekimo ministerijos nuotr.


Minimos įmonės
LTG (Lietuvos geležinkeliai), AB
Oro navigacija (iki 2023 m. VĮ), AB
Klaipėdos valstybinis jūrų uostas (iki 2023 m. VĮ), AB
Kelių direkcija (Lietuvos automobilių kelių direkcija) (iki 2023 m. VĮ), AB
Lietuvos oro uostai, VĮ,
„Nuo pat darbo ministerijoje pradžios 2020-ųjų pabaigoje daugybė krizių stipriai veikė susisiekimo sektorių ir ministerijos darbą. Džiaugiuosi, kad nepaisant to, visgi pavyko išlaikyti kryptį ir pasiekti daugelį užsibrėžtų tikslų ir įgyvendinti nemažai darbų visose susisiekimo sektoriaus srityse“, – ministerijos pranešime cituojamas susisiekimo ministras Marius Skuodis.

Pajudėjo Lietuvos kelių infrastruktūros gerinimo darbai

Magistraliniame kelyje A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda ties Kaunu pastatytas naujas (šiaurinis) tiltas per Nerį, pradėtas rekonstruoti A. Meškinio (vidurinysis) tiltas. Pradėti darbai įgyvendinant strateginius kelių projektus: pradėta „Via Balticai“ kelio A5 ruožo tarp Marijampolės ir Lietuvos–Lenkijos sienos rekonstrukcija, vyksta kelio A14 Vilnius–Molėtai–Utena dalies ruožų rekonstrukcijos projektavimo darbai, rengiami kelio Nr. 130 Kaunas–Prienai–Alytus priešprojektiniai sprendiniai, vykdomos kompensavimo už žemę visuomenės poreikiams procedūros.

Kelių sektoriuje vykdomiems darbams svarbi praėjusiais metais pertvarkyta kelių finansavimo sistema, rašoma ministerijos pranešime. Siekdama toliau kryptingai gerinti šalies kelių infrastruktūrą, Susisiekimo ministerija šiemet patvirtino Valstybinės reikšmės kelių priežiūros ir plėtros 2022–2035 m. strategines gaires. Jose numatyti ilgalaikiai kelių priežiūros ir plėtros prioritetai, tikslai ir veiksmai, taip pat žaliojo kurso ir inovacijų diegimo projektai – pėsčiųjų ir dviračių takų tinklo atnaujinimas ir plėtra, energiją taupantys ir pažangiais technologiniais sprendiniais pagrįsti projektai keliuose.

Šiemet žengtas svarbus žingsnis įgyvendinant projektą „Rail Baltica“ – didžiausią geležinkelių infrastruktūros projektą Baltijos šalių istorijoje. Pradėta tiesti „Rail Baltica“ geležinkelio linija nuo Kauno Latvijos link, statomas ilgiausias 1,5 km ilgio tiltas per Nerį Jonavos rajone. Siekiama, kad iki 2024 m. pabaigos būtų atlikta didžioji dalis rangos darbų ruože Kaunas–Panevėžys ir būtų pasirengta rangos darbams likusiuose ruožuose.

Sektorius perorientuotas į Vakarus

Pasikeitusi geopolitinė situacija dėl Rusijos pradėto karo prieš Ukrainą paskatino greitesnį Lietuvos susisiekimo sektoriaus perorientavimą iš Rytų į Vakarus, ypač geležinkelių ir jūrų uosto veiklos srityse. „Lietuvos geležinkeliai“ pradėjo reguliariai vežti krovinius iš Kauno į Duisburgą Vokietijoje, išbandytas naujas krovinių maršrutas į Triestą Italijoje, stiprinami ryšiai su kitomis Vidurio ir Vakarų Europos šalimis. Klaipėdos uostas tiesiogine jungtimi susietas su rytine JAV pakrante, Dominikos, Kosta Rikos, Peru, Kolumbijos ir kitų šalių jūrų uostais.

Sparčiai gerinama laivybos infrastruktūra – siekiant užtikrinti galimybę priimti didelio tonažo laivus, Klaipėdos uoste gilinamas išorinis (iki 16 m gylio) ir vidinis (iki 15,5 m) laivybos kanalai, rekonstruojami bangolaužiai. Laivybos sąlygoms Nemunu gerinti pastatytos 396 bunos, užtikrinančios palankias sąlygas laivybai visu navigacijos laikotarpiu ir leidžiančios plėtoti krovinių gabenimą vidaus vandenų laivais.

Skatinant aviacijos plėtrą šiemet patvirtintos su visais sektoriaus dalyviais suderintos Lietuvos aviacijos gairės iki 2030 m. Vienas iš gairėse keliamų tikslų – kad iki 2030 m. Lietuva būtų pasiekiama ne mažiau kaip 150 tiesioginių skrydžių krypčių. Parengtas skrydžių skatinimo planas, kurį numatoma pradėti įgyvendinti jau artimiausiu metu. Gerinama ir Lietuvos oro uostų infrastruktūra: praėjusiais metais rekonstruotas Palangos oro uostas, šiemet Vilniaus oro uoste pradėta ruoštis naujo keleivių išvykimo terminalo statybai.

Ypatingas 2022 m. įvykis telekomunikacijų srityje – lietuvis Tomas Lamanauskas išrinktas JT Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos generalinio sekretoriaus pavaduotoju. Lietuva taip pat tapo pirmaujanti tarp Baltijos šalių teikiant spartaus palydovinio ryšio „Starlink“ interneto paslaugas. Jas Susisiekimo ministerijos iniciatyva nuo praėjusių metų gruodžio teikia JAV astronautikos bendrovės „Space X“ įmonė „Starlink“. 2022 m. rugsėjį mobiliojo ryšio operatoriai pradėjo masinę 5G ryšio plėtrą – apie 80 proc. šalies gyventojų jau pasiekia 5G ryšys.

Darnus judumas ir žaliasis kursas

Šiais metais daug dėmesio skirta darniam judumui ir žaliajam kursui, skatinama dviračių transporto ir elektromobilumo plėtra. Parengtas nacionalinis dviračių ir pėsčiųjų takų infrastruktūros plėtros žemėlapis, kuriame sukaupta informacija apie esamą ir planuojamą pėsčiųjų ir dviračių infrastruktūrą visoje Lietuvoje. Taip pat sukurtas viešosios elektromobilių įkrovimo infrastruktūros ir jos plėtros iki 2030 m. žemėlapis, numatyta 50 mln. Eur Modernizavimo fondo lėšų kompensacijoms už įsigytus elektromobilius.

Šiemet įsigaliojo Kelių eismo taisyklių pakeitimai, suteikę galimybę miestuose įrengti dviračių gatves, efektyviau organizuoti specialiojo ir viešojo transporto eismą, įrengti atskirus šviesoforo signalus maršrutiniam transportui.

Susisiekimo ministerijos iniciatyva teisės aktais įtvirtintas reikalavimas, kad nuo 2022 m. lapkričio 1 d. pirmą kartą Lietuvoje registruojamos viešojo transporto priemonės turi būti pritaikytos asmenims, turintiems individualių poreikių.

Ginami Lietuvos vežėjų interesai: sudarytos vienodos konkurencinės sąlygos Lietuvos ir trečiųjų šalių vežėjams, sukurta skaidri ir atvira derybų dėl dvišalių leidimų vežti krovinius sistema, kuri užtikrina, kad derybose bus laikomasi valstybės institucijų ir šalies vežėjų asociacijų suderintos pozicijos.

Parama Ukrainai

Susisiekimo ministerijos reguliavimo srities valstybės įmonės pertvarkomos į akcines bendroves. Jau pertvarkyta Vidaus vandens kelių direkcija ir pasirengta, kad 2023 m. pradžioje akcinėmis bendrovėmis taptų „Oro navigacija“, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto ir Lietuvos automobilių kelių direkcijos, o vėliau 2023 m. – ir Lietuvos oro uostai. 2021–2022 m. ministerijai pavadžioms įmonėms atrinkti ir paskirti 44 valdybos nariai, 4 nauji įmonių ir įstaigų vadovai.

Visus 2022-uosius paženklino Rusijos karas prieš Ukrainą. Susisiekimo ministerijai koordinuojant logistiką, nuo karo pradžios išsiųsti 159 vilkikai su įvairia parama Ukrainai, vykdomas pabėgėlių pervežimas.

Su Susisiekimo ministerijos 2021–2022 m. veiklos ataskaita galite susipažinti čia. 

Statybunaujienos.ltInfrastruktūra

nuotrauka
2023-09-21 07:47
Klaipėdoje vieši 20-ies Nyderlandų įmonių delegacija, suinteresuota Lietuvos jūrinių jėgainių parko statyba. Vizito tikslas - susipažinti su vietos verslais, pasiūlyti savo ekspertizę, bendradarbiavimą būsimiems jūrinio vėjo parko vystytojams ir susijusioms įmonėms.
nuotrauka
2023-09-20 13:51
Jau šį ketvirtadienį sostinėje bus žengtas dar vienas reikšmingas žingsnis tvarios energijos pritaikymo link. AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) rugsėjo 21 d., 10 val. Vilniuje, Elektrinės g. 2 kviečia tapti istorinio įvykio liudininkais – ketvirtadienį galingiausio Baltijos šalyse absorbcinio šilumo...
nuotrauka
2023-09-20 12:41
Šią savaitę Lietuvos automobilių kelių direkcija pasirašė sutartį dėl magistralinio kelio Vilnius–Utena ruožo, esančio Utenos mieste, rekonstravimo darbų. Darbus kelio atkarpoje planuojama pradėti artimiausiu metu, baigti – kitų metų liepą.
nuotrauka
2023-09-20 11:51
Rugsėjį į Vilniaus gatves grįžusios transporto spūstys primena liūdną statistiką, kad vidutiniškai vilniečiai kamščiuose praleidžia maždaug 35 minutes per dieną arba 136 valandas per metus. Ekspertai įvardija dvi pagrindines to priežastis – infrastruktūros silpnybės ir gyventojų įpročiai.
nuotrauka
2023-09-19 14:42
Jau atlikta daugiau nei du trečdaliai suplanuotų dviejų (II ir III) kelio ruožų modernizavimo darbų įgyvendinant didžiausią nepriklausomos Lietuvos kelių infrastruktūros projektą, „Via Baltica" Kaunas–Marijampolė–Suvalkai kelio rekonstrukciją. Taip pat sparčiai įsibėgėja ir ilgiausio, beveik 16 km i...
nuotrauka
2023-09-18 16:04
Pasvalio rajone pradėjo veikti „Tube Green“ biometano gamykla, kuri per metus pagamins 100 tūkst. megavatvalandžių (MWh) biometano. Tokio kiekio užtektų visus metus dujomis aprūpinti 110 tūkst. Lietuvos gyventojų arba pilnai patenkinti 26 proc. dujomis šalyje varomo transporto poreikio. Pagal gamybo...
nuotrauka
2023-09-18 15:39
AB „Panevėžio energija“ atstovai pristatė planuojamą Panevėžio elektrinės rekonstrukcijos, pritaikant naudoti atsinaujinančius energijos išteklius, projektą – rekonstruoti termofikacinę elektrinę ir dujinę kogeneraciją pakeisti biokuro kogeneracija.
nuotrauka
2023-09-18 11:48
Prasideda priėjimo prie Gulbino ežero atvėrimo darbai. Vilniečiai galės patogiai ateiti prie ežero, esančio šalia Gulbinų kvartalo, iš šiaurinės ir pietinės pusių. Planuojamas įrengti apie 250 m ilgio medinis takas, ežero pakrantėje taip pat bus kuriama poilsiavietė, įrengiamos grilio vietos su suol...
nuotrauka
2023-09-15 15:08
Rugpjūčio pabaigoje pabaigtas trejų metų trukmės projektas - modernizuotas laivybos kelias Nemunu. Šios upės 200 km ilgio ruožas nuo Kauno iki Kuršių marių tapo tinkamas keleivinei, krovininei ir pramoginei laivybai visu laivybos sezonu.
nuotrauka
2023-09-13 16:03
Šiais metais Vilniaus miesto gatvės vėl bus skenuojamos siekiant įvertinti asfalto dangos nusidėvėjimą. Remiantis gautais duomenimis bus sudėlioti gatvių remonto prioritetai – tai leidžia ir kasmet sutaupyti apie 5 proc. gatvių remontui skiriamų lėšų.
nuotrauka
2023-09-11 12:28
Generolo Silvestro Žukausko poligone Pabradėje pristatytas NATO itin aukštos parengties greitojo reagavimo pajėgų poreikiams skirtos infrastruktūros vystymo projektas.
nuotrauka
2023-09-07 09:54
Avaringumu garsėjantis Vakarų Lietuvoje esantis krašto kelias Plungė-Vėžaičiai netrukus bus sutvarkytas. Tvarių miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pradeda atkarpos remonto darbus, taip užtikrindama kelio saugumą ir kokybę. Per penkis mėnesius planuojamo įgyvendinti projekto ver...
nuotrauka
2023-09-06 09:43
Nuo Čekijos širdies Prahos iki Suomijos sostinės Helsinkio – Europos šalis sujungsiantis transeuropinio tinklo kelias E67 ypač reikšmingas Lietuvai. Čia, nuo Marijampolės iki Lietuvos ir Lenkijos sienos, įgyvendinamas vienas didžiausių pastaraisiais dešimtmečiais projektų – magistralinio kelio „Via ...
nuotrauka
2023-09-05 14:22
Baigėsi kvietimas investicinei paramai biometano dujų gamybai bei biodujų valymo įrenginiams įrengti. Gautas rekordinis skaičius paraiškų – net 22 paraiškos už 67,75 mln. eurų.
nuotrauka
2023-08-30 14:12
Dar iki liepos pradžioje sostinėje vykusio NATO viršūnių susitikimo atnaujinus dalį Vilniaus gatvių, tvarių miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ imasi antrojo šio projekto etapo. Jo metu bus sutvarkytos Vilniaus vakarinės dalies gatvių, kiemų, pėsčiųjų ir dviračių takų dangos. Pe...
nuotrauka
2023-08-30 06:05
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables“ Tauragės rajone pradėjo saulės elektrinės statybas prie jau veikiančio vėjo elektrinių parko, taip sukuriant pirmąjį bendrovės hibridinį saulės ir vėjo elektrinių parką ir atveriant didesnes galimybes efektyviau išnaudoiti valdomą infra...
nuotrauka
2023-08-30 05:57
Po istorinės krovinio kelionės įvertinta Klaipėdos miesto gatvių būklė. Iš Klaipėdos uosto į bendrovės „Orlen Lietuva“ gamyklą Mažeikiuose vežtas krovinys Klaipėdos gatvėmis judėjo rugpjūčio 6-osios ir 7-osios naktimis.
nuotrauka
2023-08-25 08:10
Šiemet AB Lietuvos automobilių kelių direkcija planuoja skirti 13,5 mln. eurų inžinerinių saugaus eismo priemonių įrengimui, o tai dvigubai daugiau nei praėjusiais metais. 2022 m. inžinerinių saugaus eismo priemonių plėtrai panaudota kiek daugiau nei 6 mln.
nuotrauka
2023-08-14 07:02
Lietuvai rengiantis Baltijos jūroje statyti pirmąjį vėjo jėgainių parką, Klaipėdos jūrų uostas aktyviai ruošiasi būti pagrindine platforma vėjo jėgainių gamybos pramonei bei jų priežiūros baze. Klaipėdos uosto pietinėje dalyje, buvusioje Tarptautinėje jūrų perkėloje, jau vyksta paruošiamieji darbai.
nuotrauka
2023-08-10 14:42
Skaitmenizacija palietė visas verslo sritis – prie daiktų interneto prijungta milijonai įrenginių, kurie generuoja didžiulius kiekius įvairių duomenų, tačiau daugelis sistemų vis dar veikia be „smegenų“, tai yra – ją apdorojančios programinės įrangos, nes trūksta ne tik duomenų analitikos specialist...

Statybunaujienos.lt » Infrastruktūra