Švietimo įstaigos pastate suderino modernumą, saugumą ir praktiškumą
Kolegialiai aptarti pakeitimai sukūrė pridėtinių verčių
Nors projekto vykdymo metu buvo daroma nemažai pakeitimų, tačiau jie nestabdė darbų spartos. Kaip tvirtina „Aldastos“ vadovas Algimantas Daugėla, gerą tempą lėmė efektyvus komandos – užsakovo, generalinio rangovo ir architektų (projekto autoriai – UAB A405) – bendravimas. Projektas buvo koreguojamas ieškant geriausių apdailos sprendimų. Kaip sako E.Gerazimas, kiekvienas proceso dalyvis dirbo pagal savo kompetencijas, girdėdamas kitų komandos narių pasiūlymus, todėl buvo lengva rasti bendrus sprendimus, neprarandant operatyvumo.
„Didžiuojamės pastatę išskirtinę vaikų įstaigą klaipėdiečiams. Kruopštumas ir atsakingumas, kurio pareikalavo objektas, sugrįžta pasitenkinimu savo darbu – stengtis buvo verta“, – sako „Aldasta“ direktorius Algimantas DAUGĖLA.
Koreguojami šiame projekte, siekiant paties geriausio rezultato, buvo ne tik apdailos sprendimai. „Mūsų siūlymu, metalinės konstrukcijos buvo perprojektuotas į gelžbetonines konstrukcijas, kurios ne tik padarė pastatą stambesnį, bet ir pagerino kokybę ir pagreitino statybą“, – sakė A.Daugėla, akcentuodamas išskirtinį UAB A405 projektuotojų ir užsakovų „Pamario troba“ gebėjimą lanksčiai reaguoti į pasiūlymus ir įgyvendinti naudingus pokyčius. Jo pastebėjimu, ne konfliktai ar kategoriškos nuostatos, o sunešamos kompetencijos ir aiškus suvokimas, kad jų visų tikslas vienas, padeda pasiekti optimaliausią galutinį rezultatą.
Darbus spartino daugiasluoksnės sieninės plokštės
„Aldasta“ pastatė 4 aukštų pastatą iš dviejų sublokuotų (perstumtų vienas kito atžvilgiu) tūrių, sutapdintu stogu. Kadangi vaikų įstaiga statyta Dragūnų gyvenamojo kvartalo erdvėje, fasadų apdailai buvo naudotos medžiagos, būdingos šiam kvartalui, – įvairiaspalvės „Fundermax“ fasadinės plokštės.
„Kadangi pastate vyks ugdymas, o tokio pobūdžio patalpoms keliami padidinto akustinio komforto sąlygų reikalavimai, įrengiant visas vidines atitvaras buvo naudojama „Knauf“ metalinio karkaso pertvarų sistema: sienos tarp grupių bei koridorių – dvigubas metalinis karkasas, kiekvienas iš jų užpildytas 100 mm storio mineralinės vatos plokštėmis su dviguba smūgiams atsparių gipskartonio plokščių danga iš abiejų sienos pusių. Taip buvo sukurtos numatytos akustinio komforto sąlygos“, – pasakojo UAB „Pamario troba“ direktoriaus pavaduotojas statybai Nerijus Levinskas.
Izoliuojant plokščią, sutapdintą vėdinamą stogą, buvo naudojamos akmens vatos plokštės. Hidroizoliacija įrengta ant stogo naudojant prilydomas bitumines dangas, kurios buvo mechaniškai pritvirtintos ir sulydytos tarpusavyje. Rangovai įrengė vidinį lietaus vandens nuo stogo nuvedimą, surenkant vandenį į latakus. Ant stogo taip pat įrengta apsauginė tvorelė, o parapetai apskardinti lygia dažyta plieno skarda.
Rūsyje po centrine pastato dalimi įrengtos techninės ir pagalbinės patalpos.
Pastate įrengta rekuperacinė vėdinimo ir oro vėsinimo sistema. Patalpas nuo tiesioginių saulės spindulių ir perkaitimo saugo modernios automatiškai reguliuojamos išorinės žaliuzės ir piliastrai.
Per du aukštus įrengė amfiteatrą
„Šios ugdymo įstaigos statyba gerokai skyrėsi nuo panašaus pobūdžio pastatų. Ne vien išskirtine, nedažnai mokyklų ar darželių pastatuose sutinkama skandinaviško stiliaus architektūra, bet ir, pavyzdžiui, per du aukštus besitęsiančiu daugiafunkciu amfiteatru“, – pasakoja „Aldastos“ vadovas.
Amfiteatras įrengtas per trečią ir ketvirtą pastato aukštus, kompoziciniame pastato centre – hole. Po amfiteatru įrengtos patalpos bibliotekai, o pats amfiteatras bus naudojamas kaip skaitykla ir įvairių renginių erdvė.
Parenkant apdailos medžiagas, pasak A.Daugėlos, svarbu buvo ne tik tai, kad jos būtų ilgaamžės, aktualu, kad jos nekeltų pavojaus vaikų saugumui bei būtų lengvai prižiūrimos, kad joms nereikėtų ypatingai sudėtingos priežiūros.
Pastate buvo įrengta neslidi grindų danga, kuri lengvai valoma drėgnu būdu ir yra atspari valymo priemonėms. Tai heterogeninės PVC dangos. Didžioji dalis grindų – lygaus paviršiaus, kad nekeltų rizikos užkliūti ir parvirsti. Grindų aukščio pokyčiai pažymėti įspėjamaisiais ženklais arba kontrastinga spalva.
Vestibiulių, koridorių-rekreacinių erdvių sienas „Aldasta“ įrengė iš monolitinio betono – tinkuotas ir netinkuotas, – nudažė drėgnam valymui atspariais dažais. Šių patalpų lubos – akustiniai laisvai kabantys elementai ir akustinės gipskartonio lubos.
Kabinetų ir kitų patalpų sienos nutinkuotos ir taip pat nudažytos trinčiai ir drėgnam valymui atspariais dažais.
„Įrengiant sienas, lubas ir grindis buvo įvertinta, kokios paskirties tai patalpos ir kokių savybių reikia tokioms patalpoms – įgyvendinome projekto reikalavimus“, – sakė A.Daugėla.
Įvertinti neįgaliųjų poreikiai
Pastatas ir visa jo infrastruktūra įrengta taip, kad patogiai galėtų judėti ir neįgalieji. Neįgaliesiems skirtų automobilių aikšteles „Aldasta“ įrengė arti įėjimų į mokomąjį ir sporto korpusus. Įrengtos varstomos durys su žemu slenksčiu bei įgilinti kojų valymo įtaisai. Pastate įrengtas liftas, kuriais patogu naudotis ir neįgaliesiems, judantiems vežimėliu, į juos galima įkelti ir žmogų neštuvuose. Neįgaliųjų poreikiams pritaikytos ir sanitarinės patalpos, kuriose – jiems patogūs įrenginiai.
„Mes didžiuojamės pastatę išskirtinę vaikų lavinimo įstaigą klaipėdiečiams. Kruopštumas ir atsakingumas, kurio pareikalavo iš mūsų šis objektas, sugrįžta pasitenkinimu savo darbu – stengtis buvo verta“, – tvirtina generalinis rangovas – UAB „Aldasta“ direktorius Algimantas Daugėla.
Simo Bernoto nuotr.