2024 liepos 22 d. pirmadienis, 12:04
Reklama  |  facebook

Teismas anuliavo pretenzijas dėl statybinių atliekų neva padarytos 21 mln. eurų žalos aplinkai

2024-02-01 10:01
Sklypo užteršimas atliekomis ir žala aplinkai, ar vis dėlto nekenksminga ir teisėtai sklype įmonės sandėliuojama bei statyboms ir sklypų formavimui tinkama perdirbta žaliava: gruntas ir atsijos? Tokią dilemą teko nagrinėti teismui kilusiame ginče tarp Aplinkos apsaugos departamento ir atliekų tvarkymo bendrovės UAB „Ekobazė", kuriame aplinkosaugininkai apkaltino atliekų tvarkytojus užteršus sandėliavimui naudojamą žemės sklypą atliekomis ir priskaičiavo net 21 mln. eurų žalą aplinkai.
nuotrauka
„Ekobazės" nuotr.


Minimos įmonės
Ekobazė (prekinis ženklas EKOFINA), UAB
AAA (Aplinkos apsaugos agentūra),
LKATA (Lietuvos komunalininkų ir atliekų tvarkytojų asociacija),
Vilniaus apygardos administracinis teismas patenkino „Ekobazės" skundą dėl šių metų birželį Aplinkos apsaugos departamento priimto sprendimo ir konstatavo, kad Aplinkos apsaugos departamentas nepagrįstai apkaltino įmonę ir pripažino neteisėtu privalomąjį nurodymą sklype Lentvario gatvėje, Vilniuje, laikomas atliekas pašalinti ir perduoti tinkamai sutvarkyti. Aplinkos apsaugos departamento teismo sprendimo per galimą terminą aukštesnės instancijos teismui neskundė, todėl „Ekobazės" reputacija galutinai atstatyta, o priskaičiuota neva padaryta žala gamtai – anuliuota.

„Privalomasis nurodymas neatitinka teisės aktų reikalavimų, todėl naikintinas kaip neteisėtas dėl to, kad jį priimant buvo pažeistos pagrindinės procedūros, ypač taisyklės, turėjusios užtikrinti objektyvų visų aplinkybių įvertinimą ir sprendimo pagrįstumą", – rašoma 2023 m. gruodžio 6-osios teismo sprendime.

Pasak pranešime cituojamos „Ekobazės" direktorės Marinos Curko-Notkuvienės, šis ginčo atvejis labai gerai iliustruoja, kad Lietuvoje vis dar yra pernelyg daug erdvės interpretacijoms, kas yra laikoma aplinkosauginiu pažeidimu, o kas yra teisėta norma, galimo pažeidimo nustatymo procedūros yra neapibrėžtos.

ekobazė„Ekobazės" nuotr.

„Suprantame, kad atliekų tvarkymo verslas yra po padidinamuoju stiklu ir dėl to tikrai jokių problemų niekada nematėme, aplinkosaugininkų patikrinimai yra mūsų darbo rutinos dalis. Mūsų įmonė vykdo atliekų tvarkymo veiklą 8 skirtingose veiklavietėse Lietuvoje, tad kasmet sulaukiame 30-40 planinių ir neplaninių patikrinimų. Tikrai gali pasitaikyti tam tikrų nedidelių neatitikimų, tačiau priskaičiuota ir aplinkos apsaugos departamento viešai paskelbta 21 mln. eurų vertės žala aplinkai yra precedento neturintis atvejis, sukėlęs mums pasekmių versle ir padaręs žalą įmonės reputacijai“, – komentavo įmonės vadovė.

Jos teigimu, 21 000 000 eurų suma skambėjusi kaip nuosprendis įmonės veiklos tęstinumui. „Nors dabar reputacija apginta, tačiau kurį laiką, užuot užsiėmę tiesiogine veikla, turėjome skubiai neigti viešai mestus kaltinimus, informuoti mūsų partnerius ir klientus Lietuvoje ir užsienyje, pasakoti jiems, kas vyksta, gintis visomis įmanomomis priemonėmis – teisme ir viešojoje erdvėje. Tikrai labai norėtųsi, kad ateityje būtų aiškios procedūros, kaip nustatomi galimi pažeidimai, nepaliekant jokios erdvės interpretacijoms. Esame patikima, stabiliai auganti įmonė, viena iš atliekų tvarkymo Baltijos šalyse rinkos lyderių, veikianti jau 16 metų. Keliame sau aukščiausios kokybės kartelę ir griežtai laikomės visų privalomų teisės aktuose įtvirtintų reikalavimų. Diegiame naujausias technologijas, dirbame su pirmaujančiomis tvarumo sektoriaus įmonėms, tad toks smūgis reputacijai mums buvo ypač skaudus", – sako Marina Curko-Notkuvienė.

Marina Curko-Notkuvienė,
„Ekobazės"
nuotr.

Pernai vasarą netikėtas Aplinkos apsaugos departamento sprendimas dėl bendrovės neva padarytos žalos aplinkai sudrebino visą atliekų rūšiavimo ir perdirbimo ekosistemą. Aplinkosaugininkų patikrintame žemės sklype UAB „Ekobazė" laikė perdirbtą, atsijotą inertinę medžiagą, gruntą, kuris gali būti naudojamas kelių tiesimui ar sklypų formavimui. Ši produkcija pagaminta iš statybos ir griovimo darbų metu susidarančių atliekų gaminama laikantis taršos leidimo sąlygų ir teisinio reguliavimo nuostatų. Paaiškėjo, kad Aplinkos apsaugos departamentas neva padarytos žalos gamtai dydį nustatė formaliuoju aritmetiniu skaičiavimo būdu, nepaisydamas to, jog nėra žalos aplinkai fakto įrodymų, t. y. departamentas neatliko jokių žemės ar grunto taršos tyrimų, produkto atitikties ir eksploatacinių savybių tyrimų. Išvados priimtos nesulaukus, kol įmonė pateiks papildomus paaiškinimus, ekspertų išvadas dėl produkcijos.

Pasak M. Curko-Norkuvienės, Lietuvoje vis dar nėra teisės aktais aiškiai sureglamentuota statybinių medžiagų atliekų laikymo ne atliekomis tvarka ir kriterijai, todėl nuolat atsiranda skirtingų interpretacijų ir ginčus su institucijomis tenka spręst teismuose. Ši problematika minima ir Aplinkos ministerijos užsakymu atliktoje Statybinių atliekų panaudojimo vertinimo studijoje.

„Esame pasiruošę geranoriškai bendradarbiauti ir su Aplinkos apsaugos departamentu, Aplinkos ministerija bei kitomis Lietuvos teisėkūros institucijomis dėl aiškios galimų pažeidimų vertinimo praktikos sukūrimo, aktyviai teikiame pasiūlymus per atliekų tvarkymo įmones vienijančią asociaciją LKATA, tad labai norėtųsi, kad panašių precedentų būtų išvengta ateityje", – teigia „Ekobazės" vadovė. 
Statybunaujienos.ltAplinka

nuotrauka
2024-07-19 14:22
NT plėtros bendrovė „Darnu Group“ kviečia į puikiai vilniečiams ir sostinės svečiams pažįstamas vietas pažvelgti nauju bei netikėtu rakursu. Bendrovė sostinės gyventojams pristato du kartu su mokslininkais ir ekspertais paruoštus unikalius bei interaktyvius pasivaikščiojimo maršrutus, kuriuose bus g...
nuotrauka
2024-07-18 10:17
Vis dažnesnė vasaros kasdienybė Lietuvoje: alinantys karščiai, šešėlių paieškos ir vakare kylanti šiluma nuo asfalto bei pastatų. Pastebima, kad miestuose formuojasi karščio salos, kuriose aukštesnė temperatūra ne tik laikosi, bet ir išlieka ilgiau nei priemiesčiuose ar mažiau užstatytose vietovėse.
nuotrauka
2024-07-17 09:38
Seimas priėmė Aplinkos ministerijos parengtas Želdynų įstatymo pataisas, kurios leis optimizuoti ir efektyvinti savivaldybių vykdomą želdynų ir želdinių inventorizaciją bei stebėseną, sumažins administracinę naštą savivaldybių administracijoms ir užtikrins kokybišką, centralizuotą duomenų apie želdi...
nuotrauka
2024-07-16 12:05
VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (toliau – ŠRATC) visuomenei pristatė ilgai lauktą naujieną – naują didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę (DGASA), adresu S. Dariaus ir S. Girėno g. 1D, Šiauliai. Apie 3,7 tūkst. kvadratinių metrų plote įsikūrusioje atliekų surinkimo aikštelėje gyven...
nuotrauka
2024-07-16 09:14
Europos Komisija (EK) patvirtino Ekonomikos ir inovacijų ministerijos 122 mln. eurų vertės pagalbos priemonę, kuri bus skiriama įmonei „Achema“. Šis finansavimas atveria galimybes diegti inovatyvią technologiją, leisiančią sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Tuo tikslu trąšų gamybos p...
nuotrauka
2024-07-15 16:01
Panevėžio miesto savivaldybė primena, kad vyksta gražiausios aplinkos konkursas ir kviečia jame dalyvauti Panevėžio miesto daugiabučių gyvenamųjų namų bendrijas, įstaigas, įmones, privačių valdų savininkus.
nuotrauka
2024-07-15 12:48
Nuo šiandien, liepos 15 d., įsigalioja birželį Seimo patvirtinto Klimato kaitos valdymo įstatymo naujos redakcijos dauguma nuostatų, kuriomis į nacionalinę teisę perkeliamos ir įgyvendinamos naujai priimtų Europos Sąjungos „Fit for 55“ teisėkūros paketo teisės aktų nuostatos.
nuotrauka
2024-07-12 09:45
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" Tauragės rajone baigė saulės elektrinės statybas prie jau veikiančio vėjo parko, taip sukuriant pirmąjį bendrovės hibridinį saulės ir vėjo elektrinių parką ir atveriant didesnes galimybes efektyviau išnaudoti valdomą infrastruktūrą ir ž...
nuotrauka
2024-07-10 13:50
Skundų iš Klaipėdos regiono gyventojų skundų dėl iš įmonių sklindančių nemalonių kvapų savivaldybė sulaukia kasmet. Šią savaitę aplinkos ministras Simonas Gentvilas su uostamiesčio vadovais, bendruomene, miesto ir rajono savivaldybių Aplinkosaugos komitetų nariais bei įmonių atstovais aptarė kvapų p...
nuotrauka
2024-07-10 11:18
Energinis efektyvumas Lietuvos gyventojams vis dar yra svarbiausia tvaraus pastato savybė – šį aspektą kaip svarbiausią nurodo kas antras šalies gyventojas (54 proc.), rodo reprezentatyvi „Spinter tyrimai" apklausa. Tuo tarpu pastato neutralumas klimatui, bioįvairovės apsauga ar turimi tarptautiniai...
nuotrauka
2024-07-10 07:24
Įmonė „Gerbūvio projektai“ įgyja pagreitį. Jau trečius metus sparčiai auga užsakymų portfelis, o nuo 2020 m. apyvarta kasmet auga kone dvigubai. 2023-aisiais įmonė tempo nemažino.
nuotrauka
2024-07-08 14:07
Vilniaus miesto savivaldybė kreipėsi į Aplinkos apsaugos agentūrą (AAA) su prašymu naujai peržiūrėti statybų atliekas tvarkančiai įmonei UAB „Atliekų rūšiavimo centras" dar 2016 m. suteiktą leidimą vykdyti veiklą. Gauta informacija, kad AAA nustatė 20 dienų terminą per kurį statybų atliekas tvarkant...
nuotrauka
2024-07-02 13:47
Šiąnakt apie 1 val. nakties kilo gaisras Kauno regioniniame nepavojingų atliekų sąvartyne Lapių seniūnijoje, Kauno rajone.
nuotrauka
2024-06-28 14:49
„Via Lietuva“ šiais metais didina savo veikloje taikomus aplinkosauginius sprendimus. Dar šiais metais įmonė ant triukšmą mažinančių užtvarų netoli Vilniaus įrengs saulės modulius. Jų pagaminta žalioji energija bus naudojama kelio ženklų apšvietimui.
nuotrauka
2024-06-27 10:11
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtam įstatymų pakeitimų paketui, tobulinančiam atliekų prevencijos ir tvarkymo sistemą. Daugelis pakeitimų susiję su apmokestinamųjų gaminių, ypač padangų, taip pat alyvos, elektros ir elektroninės įrangos, baterijų ir akumuliatorių, pakuočių atliekų, ek...
nuotrauka
2024-06-27 09:35
Būsto pirkėjams labai svarbus aspektas yra žalia namų aplinka ir vaizdas pro langą. Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojai pastebi, kad ypač geidžiami yra būstai, šalia kurių yra miškas, parkas, kita žalioji erdvė ar vandens telkinys. Tačiau miestuose natūralios gamtos „pasiūla“ yra ribota, tad urbanis...
nuotrauka
2024-06-26 14:24
Rygos biurų nuomos kompleksui „Elemental Business Centre" suteiktas aukščiausias BREEAM New Construction „Outstanding" įvertinimas. Tai yra pirmasis nekilnojamojo turto (NT) projektas Latvijoje, gavęs tokio aukšto lygio įvertinimą. Tuo tarpu „Outstanding" įvertinimą Lietuvoje jau turi du verslo cent...
nuotrauka
2024-06-13 10:55
Nuo š. m. sausio pradėjusioje veikti Aplinkos ministerijos sukurtoje Nuotekų tvarkymo informacinėje sistemoje (NTIS) jau yra užsiregistravę daugiau nei 1 tūkst. vartotojų: apie 550 organizacijų atstovų ir panašus skaičius privačių asmenų, turinčių individualius nuotekų tvarkymo įrenginius.
nuotrauka
2024-06-07 09:36
Vasaros sezono daugelis neįsivaizduoja be šašlikų ar kitų ant grotelių kepamų patiekalų. Kokias galimybes mėgautis ant grotelių kepamais patiekalais turi daugiabučių namų gyventojai pasakoja daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity Namai“ atstovas Arūnas Armanavičius.
nuotrauka
2024-06-06 09:30
„Vilniaus duona" pradėjo įgyvendinti šilumogrąžos sistemos projektą Panevėžio kepykloje. Duonos gamybos metu susidaranti energija, anksčiau leidžiama per kaminus vėjais, virs nauda: šildys karštą vandenį ir patalpas. Taip bus taupoma šilumos reikmėms skirta energija ir mažinama CO2 emisija. Į projek...

Statybunaujienos.lt » Aplinka