Tokios apimties statybų, kokios laukia Ukrainoje, Europoje dar nebuvo
Draudimo kompanijos atsisako drausti statybininkus, važiuojančius į Ukrainą
Varšuvoje vykusiame forume LSA prezidentas D.Gedvilas ragino pirmiausia išspręsti draudimo klausimus, kurie gali tapti rimta problema padedant karo niokojamai šaliai. Draudimo kompanijos atsisako drausti statybininkus, techniką, medžiagas, gaminius, keliaujančius į Ukrainą. Tad ištikus nelaimėms, žalą tektų atlyginti įmonėms, savo darbuotojus ir techniką, medžiagas siunčiančius savo rizika. LSA prezidentas mato tik vieną išeitį – draudimo problemą spręsti Europos lygmeniu,
„Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) ir Aplinkos ministerija rengia planą, kaip Lietuva gali dalyvauti Ukrainos atstatyme. Manau, kad jo įgyvendinimas Lietuvos biudžetui nebūtų per sunki našta, o Ukrainai – sričiai ar miestui – tai būtų reikšminga pagalba, – sakė D.Gedvilas. – Tačiau Ukraina turi užtikrinti procesų skaidrumą, nes pasitikėjimas valdžios institucijomis yra itin žemas. Pažymėtina, kad renginyje Varšuvoje kalbėję Ukrainos atstovai ir patys griežtai smerkė korupciją ir pritarė didesnei skiriamos paramos lėšų panaudojimo kontrolei.“Lietuva siūlo įrankius, spartinančius ir skaidrinančius statybos procesus
Sprendžiant tiek skaidrumo problemą, tiek efektyvios statybos sektoriaus pagalbos teikimą, Lietuva turi ką pasiūlyti. Vieni tokių – skaitmeniniai sprendiniai. Pasak D.Gedvilo, jeigu Lietuvos statybos sektoriuje dirba apie 20 tūkst. nelegalių darbuotojų, tai Ukrainoje šis skaičius siekia apie 80 proc. statybos sektoriaus dalyvių.
Viduryje iš kairės: FIEC komiteto Ukrainos reikalams vadovas Kjetil Tonning ir LSA prezidentas Dalius Gedvilas. LSA nuotr.
„Mes galime Ukrainai pasiūlyti Statybininko ID (statybininko kortelę), perteikti viešųjų pirkimų patirtį, elektroninius statybos žurnalus – suteikti tuos instrumentus, kurie didina procesų skaidrumą, didina pasitikėjimą partneriais, – akcentavo D.Gedvilas. – Mes turime jau sukurtų BIM projektų, kuriuos galėtume pasiūlyti Ukrainos architektams, kurie atsirinktų ir taikytų juos savo šalyje, taip spartinant statybą.“
FIEC sukurtas specialus komitetas Ukrainos atstatymo klausimams koordinuoti
Renginyje Varšuvoje dalyvavo ir Europos statybų pramonės federacijos (FIEC) delegacija. FIEC vadovas Philip Crampton federacijos vardu išreiškė paramą Ukrainai ir jos statybų pramonei bei patvirtino, kad FIEC kurs planą, kaip tiekti statybines medžiagas Ukrainai ir kaip padėti atstatyti sugriautus miestus.
FIEC specialiai sukurtas komitetas, kuris buria Europos statybininkų bendruomenę spręsti technines problemas, susijusias su Ukrainos atstatymu ir ES bei Ukrainos teisės aktų suderinamumu. Jam vadovauja Kjetil Tonning.
„Lietuva – maža šalis, bet vis tiek galime prisidėti prie Ukrainos atstatymo, – sakė D.Gedvilas. – Klausantis pranešimų, tik dar labiau tapo aišku, kad paramos tiekimą mūsų šalyje reikia labiau koordinuoti vyriausybiniu lygmeniu, kaip tai daroma, pavyzdžiui, Estijoje“.
JUNG Vilnius žada perduoti modernias technologijas
Varšuvoje vyko ne tik forumas, skirtas Ukrainos atstatymui aptarti, bet ir paroda, kurioje dalyvavo ir įmonių iš Lietuvos.
Nuotraukoje antras iš dešinės – LSA prezidentas D.Gedvilas JUNG Vilnius stende„Mums pirmiausia reikėjo suvokti, kokie yra Ukrainos poreikiai ir ką galime pasiūlyti, – sakė Raimundas Skurdenis, jungiklių ir išmanių namų sistemų centro JUNG Vilnius vadovas. – Ukrainoje veikia antrinė mūsų įmonė JUNG Ukraina, todėl mes prisidedame prie įvairių paramos iniciatyvų. Tačiau buvo svarbu susitikti su Ukrainos valdžios, taip pat ir savivaldybių atstovais, kad galėtume išsiaiškinti, kaip vyks atstatymas, kuo galime prisidėti.“
Dėl įmonės veiklos specifikos, JUNG Vilnius į atstatymo procesą įsijungs Ukrainoje atstačius pirmojo būtinumo infrastruktūrą. Įmonė teiks pagalbą įgyvendinant energijos taupymo priemones, diegiant išmaniąsias sistemas. Šiuolaikiniai sprendimai, pasak R.Skurdenio, Ukrainoje turi tapti norma, todėl apie juo reikia pradėti galvoti jau projektuojant. Įmonė yra pasirengusi perduoti modernias technologijas.
Renginyje Varšuvoje dalyvavo jungtinė komanda – JUNG Vilnius ir antrinės jos įmonės iš Ukrainos ir Lenkijos. Nors ir gerokai sumažėjusi, JUNG Ukraina vykdo veiklą, šalia Kijevo veikia jų biuras ir sandėlis.
Varšuvoje Lietuva turėjo atskirą stendą
Nuotraukoje – Lietuvos stendas parodoje „Rebuild Ukraine“Varšuvoje Lietuvai atstovavo Ekonomikos ir inovacijų ministerija.
„Ukrainai ir jos žmonėms reikalinga ne tik karinė pagalba. Todėl, nelaukdami karo pabaigos, pradėjome šalies atstatymo darbus, kuriems Lietuvos Vyriausybė yra skyrusi daugiau kaip 11 mln. eurų“, – sakė Varšuvoje dalyvavęs ekonomikos ir inovacijų viceministras Vincas Jurgutis.Renginyje „Rebuild Ukraine“ taip pat dalyvavo įmonės iš Lietuvos: „Ryterna modul“, „House concept“, „Auction Baltic“, „Layher Baltic“.
Parodoje „Rebuild Ukraine“ dalyvavo per 300 įvairių šalių – Lenkijos, Danijos, Latvijos, Čekijos, Slovakijos, Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Estijos ir Šveicarijos – valstybinių institucijų, organizacijų ir verslo atstovų.
Papildyta
Lietuva kuria ilgalaikį paramos Ukrainai planą
„Teikiant paramą Ukrainai, jau baigiamas Lietuvos įgyvendinamas mobilios gyvenvietės, kur apsigyvens 36 šeimos, įkūrimo Borodiankoje projektas. Taip pat įgyvendiname mokyklos Borodiankoje ir darželio Irpinėje atstatymo ir renovacijos projektai, – sakė SSVA direktorius Aidas Vaičiulis. – Ši parama yra dalis ilgalaikio Vyriausybės plano, kurio esmė – apjungti viešojo ir privataus sektorių pastangas pirmiesiems atstatymo darbams bei ilgalaikiam įsitraukimui į ES bei kitų tarptautinių organizacijų mechanizmus. Ilgalaikės paramos Ukrainai planas šiuo metu yra rengimo stadijoje."
Gruodį darbą pradėjo speciali tarpinstitucinė darbo grupė, kurioje dalyvauja ir Aplinkos ministerijos atstovai. Grupė koordinuoja trumpojo laikotarpio dvišales atstatymo iniciatyvas ir rengiasi ilgojo laikotarpio planui, kuris apims Europos Sąjungos, tarptautinių organizacijų Ukrainos atstatymo programas.
„Mūsų tikslas yra suformuluoti konkrečius Ukrainos poreikius, suprojektuoti ir prižiūrėti, t. y užtikrinti procesų kontrolę ir kokybę", – sakė A.Vaičiulis, kurio vadovaujama Agentūra įtraukta į ilgalaikės Lietuvos pagalbos atstatant Ukrainą programą.
LSA nuotr.