2023 gruodžio 4 d. pirmadienis, 9:25
Reklama  |  facebook

Tvaresnio būsto idėjos prigyja ir Lietuvoje: tai ne tik medžiagų pasirinkimas, bet ir požiūris į gyvenimą

2022-09-29 11:25
Pastaraisiais metais vis labiau populiarėjančios tvarumo idėjos stipriau skinasi kelią ir nekilnojamojo turto rinkoje. Investicijos į ilgaamžes medžiagas, atsakingas požiūris į energijos taupymą, kuo mažiau greito vartojimo elementų – tai tik keletas tvaraus gyvenimo principų.
nuotrauka
Įmonės „Eika“ nuotr.


Minimos įmonės
Eika, UAB
JUNG Vilnius, UAB
„Tvaraus būsto kūrimo nenorėčiau vadinti tendencija, tai turėtų būti mūsų gyvenimo dalis. Ją sudaro daug faktorių, o vienas iš esminių – erdvė, kurioje galėtume propaguoti tvarų gyvenimo būdą. Tai ne tik tvarios medžiagos, kurias naudojame statydami ar įrengdami būstą, bet ir asmeninės nuostatos. Pavyzdžiui, galbūt bute auginsime daržoves ar uogas, naudosime atsinaujinančius elektros energijos šaltinius ar pirksime baldus iš antrų rankų“, – cituojama Danijoje dirbanti Giedrė Skučaitė, „Lendager“ tvarumo konsultantė, architektė.

Šiuo metu nekilnojamojo turto plėtros įmonė „Eika“, rašoma įmonės pranešime, viename iš savo projektų įrenginėja eksperimentinį butą, kuriame sieks atsižvelgti į tvaresnio gyvenimo principus. Bendradarbiaujant su įmone „Jung“ įrengiamame bute ypatingas dėmesys bus skiriamas elektros sąnaudų sumažinimui, kurios bus valdomos su išmaniomis sistemomis. Šviestuvai bus įrengiami iš perdirbtų medžiagų, didžiojis dalis sprendimų, baldų, interjero detalių įsigyta iš Lietuvos dizainerių.

„Eksperimentiniame bute tvarumas atsiskleis per unikalias, ilgaamžes medžiagas, iš perdirbtų medžiagų sukurtus ar ekologiškus Lietuvos dizainerių gaminius. Čia pritaikysime ir pernai pristatyto išmanaus buto patirtį, žinias bei įdiegsime naujų sprendimų, kurie leis patogiai gyventi ir, kas dabar svarbiausia, sutaupyti“, – teigia Maija Nikitina, „Eika“ inovacijų ambasadorė.

Kuo mažiau medžiagų ir darbų, tuo tvariau

Pasak tvarumo konsultantės G. Skučaitės, kalbant apie tvarumą, pirmiausia, reikia prisiminti, kad kuo mažiau medžiagų ir resursų naudojame būsto apdailai ir įrengimui, tuo tvaresnis yra būstas.


Įmonės „Eika“ nuotr. 

„Tad patartina investuoti į kokybiškas ir ilgaamžes, mažą anglies dioksido pėdsaką paliekančias medžiagas, kurioms nereikėtų daug priežiūros ir dažnų pokyčių. Tai gali būti organinės, lokaliai surandamos medžiagos ar išgautos iš perdirbtų gaminių ar atsinaujinančių šaltinių. Tad ieškant klasikinių sprendimų, galima rinktis medieną ar akmenį ir sukurti estetišką būstą, kuris greit neatsibostų“, – pataria G. Skučaitė.

Buto baldai galėtų būti iš antrų rankų, vintažiniai, pavyzdžiui, derinami su dizainerių kūryba ir sukuriantys harmoningą būsto interjerą. Jeigu atsibodo minkšto baldo spalva, galima pakeisti tekstilę ir audinį, bet neskubėti pirkti naujų gaminių. Vietinių gamintojų pasirinkimas taip pat prisideda prie tvaresnio gyvenimo – nereikia toli keliauti, eikvoti kuro sąnaudų, transportuojant medžiagas bus išskiriama mažiau anglies dioksido, be to, skatinami vietiniai verslai.

Taupyti energiją, naudoti atsinaujinančius šaltinius


Tvaresniam gyvenimo būdui pasitarnauja ir išmaniosios technologijos. Jos padeda optimizuoti ir valdyti energijos suvartojimą. Galima nustatyti, kad išvažiuojant iš namų šiluma automatiškai išsijungtų, o grįžtant vėl būtų įjungiama.

„Dabar yra labai daug įvairių programėlių, kurios valdomos telefonu ir padeda taupyti. Visą apšvietimą ar kitus įrenginius galima kontroliuoti per atstumą. Taip pat išeinant į darbą, išjungti iš elektros lizdo dalį prietaisų, kurie nors ir nepastebimai, bet naudoja energiją. Tokie maži darbai atrodo nereikšmingi, bet paskaičiavus duoda nemažą efektą“, – cituojama tvarumo konsultantė.

Namuose auginti daržoves

Pasak G. Skučaitės, šiuo metu vis labiau populiarėja maisto auginimas namuose – tai yra dar vienas tvarumo pincipas.

„Savo bute ar name augindami daržoves ar vaisius, tampame šiek tiek nepriklausomi nuo bendro vartojimo. Vis dažniau pasitaiko atvejų, kai bendruomenėms sudaromos sąlygos įsirengti šiltnamį ant namo stogo ar bendro naudojimo vidiniame kieme, o užauginamą produkciją naudoti savo reikmėms. Ten pat galima kaupti lietaus vandenį ir juo laistyti auginamas daržoves. Toks principas populiarus Skandinavijoje ir galėtų būti lengvai pritaikomas Lietuvoje“, – pasakoja tvarumo konsultantė.

Pastebima, kad vienas iš didžiausių tvarumo priešų – nuolatinis siekis atsinaujinti ir pirkti naujus, ne ilgaamžius daiktus. Tačiau pasitelkus kūrybiškumą galima pritaikyti tas medžiagas ar gaminius, kurie atrodė nebereikalingi. Jeigu atsibodo būsto išplanavimas, nereikia iš karto griauti sienų, o apsitrynus kėdės paviršiui, pirkti naują. Viena maža detalė ar sprendimas gali pakeisti bendrą vaizdą. Galbūt galima pakeisti baldų ar sienų spalvą, durų rankenėles ar atnaujinti grindis pritaikus medienos raižinius. O gal pakaks tiesiog surasti baldams naujas vietas ir toliau gyventi šiek tiek tvariau. 
Statybunaujienos.ltArchitektūra. Interjeras

nuotrauka
2023-11-30 09:55
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kartu su Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos (KPD) įgyvendina projektą „Kultūros paveldo informacinių sistemų konsolidavimas ir modernizavimas“.
nuotrauka
2023-11-29 13:25
Iki Kalėdų liko mažiau nei mėnuo, todėl neišvengiamai pradedame galvoti apie dovanas artimiesiems, Kalėdų eglutės puošybą, jaukias dekoracijas. Namų dekoratorė Karolina Kandrotė siūlo nepamiršti ir kalėdinio stalo dekoro – pasirinkti tinkamas spalvas, medžiagas ir šventiškai paserviruoti.
nuotrauka
2023-11-29 12:41
Kultūros infrastruktūros objektų savininkai ir valdytojai kviečiami teikti projektų įgyvendinimo planus ir pretenduoti į paramą objektui atnaujinti.
nuotrauka
2023-11-28 11:58
Neseniai užbaigtas, daugiau nei 6 mln. eurų kainavęs naujausias Kauno technologijos universiteto (KTU) projektas – tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. Mokslininkų poreikius atliepiančios aukšto lygio laboratorijos, poilsio ir susitikimų erdvės bei įvairūs technologiniai spr...
nuotrauka
2023-11-28 09:37
Rusijai tęsiant karą prieš Ukrainą, Lietuvoje netyla svarstymai apie šalies saugumui būtinos infrastruktūros pokyčius. Vienas jų – nuo šių metų sausio įsigaliojęs reikalavimas įrengti priedangas ar slėptuves naujos statybos viešosios paskirties objektuose ir aukštesniuose nei penkių aukštų daugiabuč...
nuotrauka
2023-11-23 10:04
Vietoje Pavilnyje esančio avarinės būklės bibliotekos pastato numatyta įkurti naują bendruomenės centrą, atitinkantį vietos gyventojų ir visų vilniečių poreikius. Vilniaus vystymo kompanija visuomenei pristato keturiolika viešame konkurse gautų architektūrinių idėjų pasiūlymų.
nuotrauka
2023-11-21 13:23
Vonios kambarys yra ta vieta, į kurią užsukame ne vieną kartą per dieną, todėl norėtųsi, kad jis būtų kuo jaukesnis ir patogesnis. Tokią aplinką sukurti tikrai yra įmanoma – tereikia pasitelkti kelias paprastas gudrybes. Šį kartą atskleisime pagrindines paslaptis, kurios padės sukurti malonesnę voni...
nuotrauka
2023-11-21 10:45
Į Vilniaus miesto savivaldybės skelbtą tarptautinį Žirmūnų irklavimo bazės architektūrinės idėjos konkursą atsiliepė net 13 projektavimo įmonių. Iš 8 reikalavimus atitikusių pasiūlymų viena idėja dėl funkcionalumo ir darnios integracijos į aplinką lenkė kitus pasiūlymus. Vertinimo komisija daugiausi...
nuotrauka
2023-11-16 12:35
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia sostinės verslininkus, įmones, įstaigas ir bendruomenes kurti kalėdinę nuotaiką kartu ir puošti savo vitrinas, langus, pastatų fasadas šventine tematika. Laikinų šventinių dekoracijų suderinti su miesto Savivaldybe ar gauti leidimą nereikia.
nuotrauka
2023-11-10 11:26
Šviesos jungiklis, kištukinis lizdas ar termostatas ilgą laiką buvo svarbūs tik dėl savo funkcijų, neteikiant per daug reikšmės jų išvaizdai ir derėjimui interjere. Dizainerių teigimu, būtina griauti mitą, kad šie prietaisai privalo būti tik balti: jų spalvą ir formą apsprendžia vieta interjere.
nuotrauka
2023-11-10 06:05
XVII Lietuvos urbanistiniame forume diskutuojama, kaip siekiant tvarumo urbanistikoje teoriją paversti praktika, kokių įrankių, kompetencijų trūksta, kad miestų erdvės būtų sparčiau ir efektyviau transformuojamos į tvarias ir geriau atspindinčias kasdienius gyventojų poreikius. Aptarti iššūkiai, su ...
nuotrauka
2023-11-09 14:47
Ergonomiškos virtuvės įrengimas – tikras mokslas, kuriam reikia nemenko bagažo žinių ir pasirengimo. Salono „Gintaro baldai" interjero dizainerė Jūratė Sventickienė dalijasi įžvalgomis, kokios klaidos planuojant virtuvę pasitaiko dažniausiai, ir pataria, kaip jų išvengti.
nuotrauka
2023-11-08 12:45
Turto bankas skelbė atvirą tarptautinį urbanistinį-architektūrinį A. Goštauto kvartalo Vilniuje konkursą. Apie 2,7 ha ploto teritorijoje Vilniaus centre Turto bankas planuoja sukurti kvartalą, kuriame įsikurs ministerijos ir kitos valstybės įstaigos. Bendras pastatų plotas siektų apie 55 000 kv. m. ...
nuotrauka
2023-11-07 13:31
Išmanieji namai, kur į bendrą tinklą sujungtos įvairios namų funkcijos jau dabar leidžia turėti didesnį komfortą ir efektyviai vartoti energiją, pasitelkus dirbtinį intelektą dar labiau patobulės. Ekspertai tikina, kad pakankamai greitai toks namas šeimininko norus tenkins gavęs ne tik pavienes žodi...
nuotrauka
2023-11-06 09:11
Artimiausiu metu kultūros paminklų ir valstybės saugomų kultūros paveldo objektų sąrašą papildys nauji objektai. Jau rengiami kultūros ministro įsakymai Didžiosios Daunoravos dvaro sodybos, Libertavos dvaro sodybos, Staškūniškio dvaro sodybos ir Panevėžiuko dvaro sodybos paskelbimo valstybės saugoma...
nuotrauka
2023-11-03 13:07
Televizijos laidų ir renginių vedėjas, aktorius Vytautas Rumšas jaunesnysis kartu su tėčiu nesenai įsigijo savo svajonių sodybą. Visgi jos vaizdas iš pirmo žvilgsnio tikrai nepriminė poilsiui skirto kampelio, todėl nusprendė ją atnaujinti, išsaugant autentišką stilių.
nuotrauka
2023-10-26 12:54
Vilniaus miesto savivaldybė atnaujina finansavimo tvarką, skirtą kultūriškai vertingų pastatų išorės tvarkymui. Nuo šiol į dalinį finansavimą galės pretenduoti ne tik Senamiestyje, bet ir kituose rajonuose esančių istorinių pastatų savininkai.
nuotrauka
2023-10-25 13:06
Sparčiai vėstantant orams ir ilgėjant vakarams namuose praleidžiame vis daugiau laiko. Psichologų teigimu, pastangos puoselėti patrauklią aplinką ne tik džiugina akį, bet ir prisideda prie mūsų emocinės gerovės. Susikurti jaukumą padeda šiaurietiško laimės būdo „hygge“ paslaptys. Tad kaip kurti namu...
nuotrauka
2023-10-20 11:39
Statistiniai duomenys rodo, kad darbingo amžiaus žmonės kasdien namuose praleidžia apie 11 valandų. Todėl natūralu, kad savo namuose norime sukurti jaukią atmosferą bei dažnai pagalvojame apie namų atnaujinimą arba tam tikrus interjero pakeitimus.
nuotrauka
2023-10-16 11:21
Ilgalaikė Lietuvos medinės statybos patirtis ir tradicija sėkmingai pasireiškia ir šiuolaikinėje architektūroje. Vienas tokių pavyzdžių – architektūros estetikos studijos „Arches“ projektuotas gyvenamasis namas vienai šeimai – „Kedro namai“. Slovėnijoje rengiamame BIG SEE Wood Design Award’23 šis pr...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras