2023 gegužės 29 d. pirmadienis, 19:19
Reklama  |  facebook

Tvaresnio būsto idėjos prigyja ir Lietuvoje: tai ne tik medžiagų pasirinkimas, bet ir požiūris į gyvenimą

2022-09-29 11:25
Pastaraisiais metais vis labiau populiarėjančios tvarumo idėjos stipriau skinasi kelią ir nekilnojamojo turto rinkoje. Investicijos į ilgaamžes medžiagas, atsakingas požiūris į energijos taupymą, kuo mažiau greito vartojimo elementų – tai tik keletas tvaraus gyvenimo principų.
nuotrauka
Įmonės „Eika“ nuotr.


Minimos įmonės
Eika, UAB
JUNG Vilnius, UAB
„Tvaraus būsto kūrimo nenorėčiau vadinti tendencija, tai turėtų būti mūsų gyvenimo dalis. Ją sudaro daug faktorių, o vienas iš esminių – erdvė, kurioje galėtume propaguoti tvarų gyvenimo būdą. Tai ne tik tvarios medžiagos, kurias naudojame statydami ar įrengdami būstą, bet ir asmeninės nuostatos. Pavyzdžiui, galbūt bute auginsime daržoves ar uogas, naudosime atsinaujinančius elektros energijos šaltinius ar pirksime baldus iš antrų rankų“, – cituojama Danijoje dirbanti Giedrė Skučaitė, „Lendager“ tvarumo konsultantė, architektė.

Šiuo metu nekilnojamojo turto plėtros įmonė „Eika“, rašoma įmonės pranešime, viename iš savo projektų įrenginėja eksperimentinį butą, kuriame sieks atsižvelgti į tvaresnio gyvenimo principus. Bendradarbiaujant su įmone „Jung“ įrengiamame bute ypatingas dėmesys bus skiriamas elektros sąnaudų sumažinimui, kurios bus valdomos su išmaniomis sistemomis. Šviestuvai bus įrengiami iš perdirbtų medžiagų, didžiojis dalis sprendimų, baldų, interjero detalių įsigyta iš Lietuvos dizainerių.

„Eksperimentiniame bute tvarumas atsiskleis per unikalias, ilgaamžes medžiagas, iš perdirbtų medžiagų sukurtus ar ekologiškus Lietuvos dizainerių gaminius. Čia pritaikysime ir pernai pristatyto išmanaus buto patirtį, žinias bei įdiegsime naujų sprendimų, kurie leis patogiai gyventi ir, kas dabar svarbiausia, sutaupyti“, – teigia Maija Nikitina, „Eika“ inovacijų ambasadorė.

Kuo mažiau medžiagų ir darbų, tuo tvariau

Pasak tvarumo konsultantės G. Skučaitės, kalbant apie tvarumą, pirmiausia, reikia prisiminti, kad kuo mažiau medžiagų ir resursų naudojame būsto apdailai ir įrengimui, tuo tvaresnis yra būstas.


Įmonės „Eika“ nuotr. 

„Tad patartina investuoti į kokybiškas ir ilgaamžes, mažą anglies dioksido pėdsaką paliekančias medžiagas, kurioms nereikėtų daug priežiūros ir dažnų pokyčių. Tai gali būti organinės, lokaliai surandamos medžiagos ar išgautos iš perdirbtų gaminių ar atsinaujinančių šaltinių. Tad ieškant klasikinių sprendimų, galima rinktis medieną ar akmenį ir sukurti estetišką būstą, kuris greit neatsibostų“, – pataria G. Skučaitė.

Buto baldai galėtų būti iš antrų rankų, vintažiniai, pavyzdžiui, derinami su dizainerių kūryba ir sukuriantys harmoningą būsto interjerą. Jeigu atsibodo minkšto baldo spalva, galima pakeisti tekstilę ir audinį, bet neskubėti pirkti naujų gaminių. Vietinių gamintojų pasirinkimas taip pat prisideda prie tvaresnio gyvenimo – nereikia toli keliauti, eikvoti kuro sąnaudų, transportuojant medžiagas bus išskiriama mažiau anglies dioksido, be to, skatinami vietiniai verslai.

Taupyti energiją, naudoti atsinaujinančius šaltinius


Tvaresniam gyvenimo būdui pasitarnauja ir išmaniosios technologijos. Jos padeda optimizuoti ir valdyti energijos suvartojimą. Galima nustatyti, kad išvažiuojant iš namų šiluma automatiškai išsijungtų, o grįžtant vėl būtų įjungiama.

„Dabar yra labai daug įvairių programėlių, kurios valdomos telefonu ir padeda taupyti. Visą apšvietimą ar kitus įrenginius galima kontroliuoti per atstumą. Taip pat išeinant į darbą, išjungti iš elektros lizdo dalį prietaisų, kurie nors ir nepastebimai, bet naudoja energiją. Tokie maži darbai atrodo nereikšmingi, bet paskaičiavus duoda nemažą efektą“, – cituojama tvarumo konsultantė.

Namuose auginti daržoves

Pasak G. Skučaitės, šiuo metu vis labiau populiarėja maisto auginimas namuose – tai yra dar vienas tvarumo pincipas.

„Savo bute ar name augindami daržoves ar vaisius, tampame šiek tiek nepriklausomi nuo bendro vartojimo. Vis dažniau pasitaiko atvejų, kai bendruomenėms sudaromos sąlygos įsirengti šiltnamį ant namo stogo ar bendro naudojimo vidiniame kieme, o užauginamą produkciją naudoti savo reikmėms. Ten pat galima kaupti lietaus vandenį ir juo laistyti auginamas daržoves. Toks principas populiarus Skandinavijoje ir galėtų būti lengvai pritaikomas Lietuvoje“, – pasakoja tvarumo konsultantė.

Pastebima, kad vienas iš didžiausių tvarumo priešų – nuolatinis siekis atsinaujinti ir pirkti naujus, ne ilgaamžius daiktus. Tačiau pasitelkus kūrybiškumą galima pritaikyti tas medžiagas ar gaminius, kurie atrodė nebereikalingi. Jeigu atsibodo būsto išplanavimas, nereikia iš karto griauti sienų, o apsitrynus kėdės paviršiui, pirkti naują. Viena maža detalė ar sprendimas gali pakeisti bendrą vaizdą. Galbūt galima pakeisti baldų ar sienų spalvą, durų rankenėles ar atnaujinti grindis pritaikus medienos raižinius. O gal pakaks tiesiog surasti baldams naujas vietas ir toliau gyventi šiek tiek tvariau. 
Statybunaujienos.ltArchitektūra. Interjeras

nuotrauka
2023-05-25 06:16
Šalia Vilniaus Konstitucijos prospekto iškils žinomos britų projektavimo įmonės „Rogers Stirk Harbour + Partners“ suprojektuotas 7 aukštų verslo centras su požemine dalimi. Po visuomenės pastabų Vilniaus miesto savivaldybė pritarė šio pastato projektiniams pasiūlymams.
nuotrauka
2023-05-22 16:47
Netrukus bus paskelbti pirmųjų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) devynių kategorijų trumpieji nominantų sąrašai. Šiuo metu komisijos nariai vertina pateiktas 127 paraiškas, kurių mažiausiai sulaukta kategorijoje „Tvarios inovacijos architektūroje“.
nuotrauka
2023-05-19 09:51
Įsirenginėjant nedidelį būstą ar perprojektuojant dabartinį, gali kilti klausimų, kaip tinkamai susiplanuoti erdves, kad šios būtų kuo efektyviau išnaudotos bei atlieptų poreikius. Patariama atkreipti dėmesį į kelis dalykus: natūralų apšvietimą, elektros instaliacijos planą ir sudėlioti aiškius prio...
nuotrauka
2023-04-29 09:59
Terasa yra labiau jausmas nei statinys. Nes joje būti gera. Todėl planuodami terasą, pirmiausia galvokite apie save: ką joje veiksite, kiek daug ar mažiau vietos norite, kuo ji turi kvepėti, kokiomis spalvomis džiuginti, ar vaikščiosite joje basomis. Terasa turi būti jūsų oazė. Kaip tai įgyvendinti?
nuotrauka
2023-04-25 13:48
Visos šeimos susibūrimo vieta ir netgi pačių namų vizitinė kortelė, kuriai svarbi estetika, grožis, patogumas bei funkcionalumas. Tokį vaidmenį vienos iš instagramo tinklaraščių autorės ir nuomonės formuotojos Monikos Vilčinskaitės bei jos artimųjų gyvenime vaidina virtuvė. Todėl norėdama šią erdvę ...
nuotrauka
2023-04-24 07:10
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas ir viceministrė Daiva Matusevičė, kartu su Aplinkos ministerijos komanda, susitiko su naujai išrinkta Lietuvos architektų rūmų taryba ir pirmininku. Susitikimo metu diskutuota apie teisėkūros procesus, architektų profesinės savivaldos įsitraukimą į juos kuo anksč...
nuotrauka
2023-04-19 14:00
Beveik prieš trejus metus miesto susigrąžinta ir jau iki šiol kosmetinių pokyčių sulaukusi Stoties turgaus teritorija ruošiasi kur kas ryškesniems pokyčiams. Balandžio 20 d. (ketvirtadienį) viešąjį konkursą laimėjusi architektų komanda rengia viešą projektinių pasiūlymų pristatymą visuomenei. Jų par...
nuotrauka
2023-04-19 11:43
Pirmieji Nacionaliniai architektūros apdovanojimai (NAA) oficialiai baigė paraiškų registraciją. Per kiek daugiau nei du mėnesius apdovanojimų organizatoriai sulaukė 127 paraiškų, iš kurių dabar komisija išrinks trumpąjį nominantų sąrašą, o liepos 1 d. –apdovanojimų vakarą – paskelbs nugalėtojus.
nuotrauka
2023-04-13 07:55
Chrestomatinė frazė apie velnią, slypintį detalėse, gerai žinoma ne tik architektams. Viena detalė gali sugadinti net ir patį įstabiausią pastatą. Bet detalė taip pat gali tapti patraukliu, vizualiai jungiančiu pastato elementu. Viena pastarųjų – nestandartinės žaliuzės, įrengtos Vilniaus Paupyje.
nuotrauka
2023-04-09 09:41
Nemažai gyventojų renkasi įsikurti kompaktiškuose, nedidelio ploto būstuose, kuriuose ypač svarbus protingas erdvių išplanavimas ir ergonomiškas, funkcionalus interjero dizainas. Anot interjero dizainerės Viktorijos Matulevičienės, siekiant tokį sukurti savo namuose reikia nepamiršti keleto pagrindi...
nuotrauka
2023-04-07 11:55
Šnipiškių rajonas istoriniuose šaltiniuose įvardinamas ne tik kaip Vilniaus statyboms reikalingų plytų gamintojas bei miesto kūrybinio potencialo lopšys, bet ir kaip kaip kelio iš Lietuvos sostinės į Vakarų Europą pradžia. Toks Šnipiškių santykis su miestu ir šiandien yra panašus, tik jau labiau per...
nuotrauka
2023-04-06 10:20
Šiuolaikinis miestas – gyvas organizmas, kuriame nuolat kyla nauji pastatai, o jo istoriją mena senamiestis, saugomas paveldo organizacijų. Tačiau kaip išsaugoti unikalų miesto kraštovaizdį leidžiant kilti naujiems statiniams? KTU Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) mokslo prodekanė Aušra Mlin...
nuotrauka
2023-04-05 13:24
Miegamasis – ramiausia namų dalis, skirta poilsiui. Tinkamai įrengta miegamojo erdvė padeda atsipalaiduoti ir gerina miego kokybę. Nesvarbu, ar įsikuriate naujuose namuose, ar atnaujinate dabartinį miegamąjį, yra kelios pagrindinės sritys, į kurias turėtumėte sutelkti dėmesį.
nuotrauka
2023-03-30 13:27
Išrinkta pirmųjų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją, prizo idėja. Iš 11 vizualaus ir tarpdisciplininio meno bei dizaino kūrėjų, komisijos nuomone, geriausiai konkurso kriterijus atspindėjo šiuolaikinio meno kūrėjos, architektės ir dizainerės Aistės Ambrazevičiūtė...
nuotrauka
2023-03-29 08:35
Paraiškas Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją, bus galima teikti dar dvi savaites, iki balandžio 14 d. Architektai ir urbanistai gali pretenduoti į 9 apdovanojimų kategorijas ir didįjį prizą, kuriuo bus apdovanotas geriausias kūrinys, išrinktas iš visų kategor...
nuotrauka
2023-03-28 16:50
Turto banko skelbtą viešą atranką organizuoti A. Goštauto g. administracinio kvartalo architektūrinį konkursą laimėjo Lietuvos architektų sąjunga. Planuojama, kad kvartalo architektūrinis konkursas bus paskelbtas liepą. Jam įvykus paaiškės, kaip atrodys administracinis kompleksas, kuriame įsikurs da...
nuotrauka
2023-03-26 07:02
Sostinės širdyje, prie Bernardinų sodo, esantiems XVII a. pr. Kirdiejų rūmams, kuriuose įsikurs Vilniaus miesto muziejus, architektūrinio konkurso metu pasiūlytos keturios sutvarkymo ir įveiklinimo idėjos.
nuotrauka
2023-03-22 07:24
Moderni architektūra, saugumas, gera garso ir šilumos izoliacija. Tai yra savybės, kurias garantuoja profilių sistema GEALAN-LINEAR®. Dar vienas svarbus jos išskirtinumas šiuolaikinėje rinkoje – suderinamumas su kitomis sistemomis, galimybė panaudoti kitų sistemų priedus, iki minimumo sumažinant ski...
nuotrauka
2023-03-22 05:27
„Geros architektūros apibrėžimas nuolat kinta. Klimato kaitos kontekste gera architektūra yra ta, kuri padeda prisitaikyti prie naujų pokyčių. Karo Ukrainoje kontekste – ta, kuri visų pirma yra saugi. Tačiau šalia kintančių savybių yra ir nekintamų bruožų. Vienas jų – estetika. Gera architektūra vis...
nuotrauka
2023-03-14 16:48
Namai – tai vieta, kur galima atsipalaiduoti ir mėgautis komfortu. Todėl jų apdaila yra vienas svarbiausių interjero dizaino aspektų, atliekančių esminį vaidmenį kuriant svajonių būstą. Jaukūs namai ne tik suteikia estetinę vertę gyvenamajai erdvei, bet ir teigiamai veikia nuotaiką, emocinę būseną.

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras