2024 birželio 20 d. ketvirtadienis, 9:46
Reklama  |  facebook

Tvaresnio būsto idėjos prigyja ir Lietuvoje: tai ne tik medžiagų pasirinkimas, bet ir požiūris į gyvenimą

2022-09-29 11:25
Pastaraisiais metais vis labiau populiarėjančios tvarumo idėjos stipriau skinasi kelią ir nekilnojamojo turto rinkoje. Investicijos į ilgaamžes medžiagas, atsakingas požiūris į energijos taupymą, kuo mažiau greito vartojimo elementų – tai tik keletas tvaraus gyvenimo principų.
nuotrauka
Įmonės „Eika“ nuotr.


Minimos įmonės
Eika, UAB
JUNG Vilnius, UAB
„Tvaraus būsto kūrimo nenorėčiau vadinti tendencija, tai turėtų būti mūsų gyvenimo dalis. Ją sudaro daug faktorių, o vienas iš esminių – erdvė, kurioje galėtume propaguoti tvarų gyvenimo būdą. Tai ne tik tvarios medžiagos, kurias naudojame statydami ar įrengdami būstą, bet ir asmeninės nuostatos. Pavyzdžiui, galbūt bute auginsime daržoves ar uogas, naudosime atsinaujinančius elektros energijos šaltinius ar pirksime baldus iš antrų rankų“, – cituojama Danijoje dirbanti Giedrė Skučaitė, „Lendager“ tvarumo konsultantė, architektė.

Šiuo metu nekilnojamojo turto plėtros įmonė „Eika“, rašoma įmonės pranešime, viename iš savo projektų įrenginėja eksperimentinį butą, kuriame sieks atsižvelgti į tvaresnio gyvenimo principus. Bendradarbiaujant su įmone „Jung“ įrengiamame bute ypatingas dėmesys bus skiriamas elektros sąnaudų sumažinimui, kurios bus valdomos su išmaniomis sistemomis. Šviestuvai bus įrengiami iš perdirbtų medžiagų, didžiojis dalis sprendimų, baldų, interjero detalių įsigyta iš Lietuvos dizainerių.

„Eksperimentiniame bute tvarumas atsiskleis per unikalias, ilgaamžes medžiagas, iš perdirbtų medžiagų sukurtus ar ekologiškus Lietuvos dizainerių gaminius. Čia pritaikysime ir pernai pristatyto išmanaus buto patirtį, žinias bei įdiegsime naujų sprendimų, kurie leis patogiai gyventi ir, kas dabar svarbiausia, sutaupyti“, – teigia Maija Nikitina, „Eika“ inovacijų ambasadorė.

Kuo mažiau medžiagų ir darbų, tuo tvariau

Pasak tvarumo konsultantės G. Skučaitės, kalbant apie tvarumą, pirmiausia, reikia prisiminti, kad kuo mažiau medžiagų ir resursų naudojame būsto apdailai ir įrengimui, tuo tvaresnis yra būstas.


Įmonės „Eika“ nuotr. 

„Tad patartina investuoti į kokybiškas ir ilgaamžes, mažą anglies dioksido pėdsaką paliekančias medžiagas, kurioms nereikėtų daug priežiūros ir dažnų pokyčių. Tai gali būti organinės, lokaliai surandamos medžiagos ar išgautos iš perdirbtų gaminių ar atsinaujinančių šaltinių. Tad ieškant klasikinių sprendimų, galima rinktis medieną ar akmenį ir sukurti estetišką būstą, kuris greit neatsibostų“, – pataria G. Skučaitė.

Buto baldai galėtų būti iš antrų rankų, vintažiniai, pavyzdžiui, derinami su dizainerių kūryba ir sukuriantys harmoningą būsto interjerą. Jeigu atsibodo minkšto baldo spalva, galima pakeisti tekstilę ir audinį, bet neskubėti pirkti naujų gaminių. Vietinių gamintojų pasirinkimas taip pat prisideda prie tvaresnio gyvenimo – nereikia toli keliauti, eikvoti kuro sąnaudų, transportuojant medžiagas bus išskiriama mažiau anglies dioksido, be to, skatinami vietiniai verslai.

Taupyti energiją, naudoti atsinaujinančius šaltinius


Tvaresniam gyvenimo būdui pasitarnauja ir išmaniosios technologijos. Jos padeda optimizuoti ir valdyti energijos suvartojimą. Galima nustatyti, kad išvažiuojant iš namų šiluma automatiškai išsijungtų, o grįžtant vėl būtų įjungiama.

„Dabar yra labai daug įvairių programėlių, kurios valdomos telefonu ir padeda taupyti. Visą apšvietimą ar kitus įrenginius galima kontroliuoti per atstumą. Taip pat išeinant į darbą, išjungti iš elektros lizdo dalį prietaisų, kurie nors ir nepastebimai, bet naudoja energiją. Tokie maži darbai atrodo nereikšmingi, bet paskaičiavus duoda nemažą efektą“, – cituojama tvarumo konsultantė.

Namuose auginti daržoves

Pasak G. Skučaitės, šiuo metu vis labiau populiarėja maisto auginimas namuose – tai yra dar vienas tvarumo pincipas.

„Savo bute ar name augindami daržoves ar vaisius, tampame šiek tiek nepriklausomi nuo bendro vartojimo. Vis dažniau pasitaiko atvejų, kai bendruomenėms sudaromos sąlygos įsirengti šiltnamį ant namo stogo ar bendro naudojimo vidiniame kieme, o užauginamą produkciją naudoti savo reikmėms. Ten pat galima kaupti lietaus vandenį ir juo laistyti auginamas daržoves. Toks principas populiarus Skandinavijoje ir galėtų būti lengvai pritaikomas Lietuvoje“, – pasakoja tvarumo konsultantė.

Pastebima, kad vienas iš didžiausių tvarumo priešų – nuolatinis siekis atsinaujinti ir pirkti naujus, ne ilgaamžius daiktus. Tačiau pasitelkus kūrybiškumą galima pritaikyti tas medžiagas ar gaminius, kurie atrodė nebereikalingi. Jeigu atsibodo būsto išplanavimas, nereikia iš karto griauti sienų, o apsitrynus kėdės paviršiui, pirkti naują. Viena maža detalė ar sprendimas gali pakeisti bendrą vaizdą. Galbūt galima pakeisti baldų ar sienų spalvą, durų rankenėles ar atnaujinti grindis pritaikus medienos raižinius. O gal pakaks tiesiog surasti baldams naujas vietas ir toliau gyventi šiek tiek tvariau. 
Statybunaujienos.ltArchitektūra. Interjeras

nuotrauka
2024-06-19 11:05
Paėjusią savaitę ambasadoje Vilniuje įteikti Suomijos valstybiniai apdovanojimai nusipelniusiems lietuviams. Suomijos Liūto ordino riterio kryžiumi apdovanotas architektas, LAS Tarybos narys, prof. Gintaras Čaikauskas.
nuotrauka
2024-06-19 10:23
Dažnas įsivaizduoja, kaip turėtų atrodyti svajonių namas, o tie, kuriems pritrūksta idėjų ar įkvėpimo, pagalbos gali kreiptis į dirbtinį intelektą. Anot dirbtinio intelekto programos „ChatGPT", lietuviai nori gyventi miškingoje vietovėje prie vandens telkinio, mediniame name su atviru išplanavimu, t...
nuotrauka
2024-06-14 12:18
Paskelbti prekybos ir laisvalaikio centro „Panorama“ kviestinio architektūrinio projekto konkurso nugalėtojai, žadantys dideles šalia prekybos centro esančios teritorijos transformacijas. Konkursui savo projektus pateikė penki architektų biurai iš Lietuvos bei užsienio šalių, o geriausiais išrinkti ...
nuotrauka
2024-06-14 10:40
Turto bankas baigė derybas ir pasirašė projektavimo sutartį su „Studija Archispektras“, laimėjusia tarptautinį A. Goštauto kvartalo architektūrinį-urbanistinį konkursą. Projektas „Demokratijos uostas“ apima senų kvartalo pastatų atnaujinimą, naują statybą ir aplinkos sutvarkymą. Sutarties vertė siek...
nuotrauka
2024-06-14 08:40
Interjero dizainas – tai ne vien tik gražūs baldai ir sienų spalvos. Norint sukurti harmoningą ir jaukią erdvę, net ir tokia smulki detalė kaip jungiklis ar kištukinis lizdas tampa labai svarbia. Todėl kartais įprastų sprendimų – paprastų plastikinių elektros instaliacijos elementų – neužtenka. Namų...
nuotrauka
2024-06-12 11:01
Baigėsi nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Darnu Group“ inicijuotų trijų kviestinių architektūrinių konkursų pasiūlymų teikimo terminas pirmiesiems dviem „Launagių“ rajono etapams. Kviestiniuose konkursuose dalyvavo 19 Lietuvos architektūros įmonių, kurios pasiūlė savo vizijas, kaip vystyti dalį...
nuotrauka
2024-06-12 10:29
MB „Lapukas ir pieštukas“, kaip mozaikinio betono tiekimo ir įrengimo lyderė Lietuvoje, buvo vienintelė Baltijos šalių regiono įmonė, pakviesta į didžiausio Europoje mozaikinio betono (terrazzo) gamintojo (AGGLOTECH) organizuojamą išskirtinį renginį Italijoje.
nuotrauka
2024-06-11 12:37
Lietui ir tiesioginiams saulės spinduliams atsparūs lauko baldai gali būti ne tik funkcionalūs, bet ir stilingi. Jie gali tapti išskirtiniu jūsų kiemo akcentu ir sukurti erdvę patogiai bei jaukiai leisti laisvalaikį.
nuotrauka
2024-06-05 11:16
Kultūros ministerijos konkursą vadovauti naujai įsteigtam Nacionaliniam architektūros institutui laimėjo menotyrininkas ir kuratorius Kęstutis Kuizinas. Iš konkurse dalyvavusių aštuonių pretendentų jis surinko daugiausiai komisijos balų.
nuotrauka
2024-06-03 16:26
Nuo metų pradžios Vilniaus miesto savivaldybė kvietė pastatų savininkus dalyvauti paveldotvarkos programoje ir pasinaudoti parama susitvarkyti namų, tarp jų ir daugiabučių, išorę, balkonus, atkurti senus medinius langus ir duris. Iš viso gauti 145 prašymai, paramos vertė siekia apie 10 mln. Eur.
nuotrauka
2024-05-31 14:39
Klaipėdos miesto savivaldybė pradeda rengti uostamiesčio centrinio pašto įveiklinimo koncepciją. Pasirašyta paslaugų teikimo sutartis dėl Frydricho Vilhelmo Augusto Argelanderio mokslo ir meno centro – buvusio Klaipėdos centrinio pašto – įveiklinimo koncepcijos parengimo tarp Klaipėdos miesto saviv...
nuotrauka
2024-05-30 14:38
Sostinės A. Goštauto kvartalas, kur Turto bankas plėtoja didžiausią valstybės biurų projektą, šiuo metu atrodo nykiai, tačiau, pasak vyriausiosios Vilniaus architektės Lauros Kairienės, turi didžiulį potencialą sukurti reprezentatyvią valdžios institucijų būstinę, kokybiškai išplėsti vaikščiojamąją ...
nuotrauka
2024-05-30 10:04
Šiuolaikiniuose namuose, biuruose ir komercinėse patalpose interjero sprendimai vis labiau prisideda prie tvaresnės ir gražesnės ateities kūrimo. Tai apima LED apšvietimo, energiją taupančių prietaisų ir kitų gaminių, pagamintų iš perdirbtų medžiagų, diegimą. Tačiau dažnai pamirštamas vienas aspekta...
nuotrauka
2024-05-29 15:09
Kiekvienas savo namuose norime jaustis saugiai, o kur nors išvykę – būti ramūs, kad saugūs išliks ir jie. Interjero dizainerė dalijasi keturiais paprastais ir nebrangiais sprendimais, kurie padės užtikrinti namų saugumą atostogų metu.
nuotrauka
2024-05-29 11:02
Lietuvos oro uostai (LTOU) ir Lietuvos architektų sąjunga pasirašė architektūrinių idėjų konkurso organizavimo paslaugų sutartį. LTOU kartu su šalies ekspertais iki šių metų pabaigos arba kitų pradžioje siekia atrinkti ir vėliau įgyvendinti geriausias architektų idėjas iki 2028 metų pabaigos planuoj...
nuotrauka
2024-05-23 10:29
Tvarumas nekilnojamojo turto (NT) ir statybų rinkai šiandien aktualus kaip niekada. Tačiau tvari sektoriaus strategija gali būti sutelkta ne tik į atliekų, neigiamo poveikio aplinkai ir CO2 mažinimą, žaliųjų sprendimų bei atsinaujinančios energijos naudojimą, bet ir teritorijų konversiją. Tai – tars...
nuotrauka
2024-05-23 10:01
2024 m. padėtas pagrindas ilgai lauktam architektūros ir urbanistikos kokybės proveržiui Lietuvoje. Sukurti įrankiai savivaldybėms, regioninėms architektų taryboms, architektams ir projektuotojams, kurie suteikia daugiau aiškumo, skaidrumo verslui, įtvirtina gyventojų ir bendruomenių lūkesčius.
nuotrauka
2024-05-22 14:22
Sparčiai augančiame Vilniaus Kalnėnų mikrorajone bus statomas darželis-pradinė mokykla. Architektūros projekto konkursų dalyviai pateikė net 12 idėjų, kaip galėtų atrodyti naujoji švietimo įstaiga. Iš jų bus renkamas nugalėtojas. Planuojama, kad nauja ugdymo įstaiga adresu Moravų g. 4, duris turėtų ...
nuotrauka
2024-05-14 10:59
XX a. architektūros tyrimai Lietuvoje įgauna naujų atspalvių – Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Architektūros fakultete gegužės 9-10 dienomis vyko tarptautinė mokslinė konferencija „Netobulas Modernizmas".
nuotrauka
2024-05-09 08:58
Virtuvė sujungta kartu su valgomuoju ir svetaine jau seniai tapo norma naujuose būstuose. Tam priežasčių yra įvairių. Vieni tokį namų planą renkasi norėdami erdvesnės virtuvės zonos, o kiti – dėl galimybės vienu metu bendrauti su kitais šeimos nariais, kol ruošiamas maistas. Tad jeigu svarstote įren...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras