2023 spalio 4 d. trečiadienis, 10:01
Reklama  |  facebook

Tvarią gavybą „Dolomitas“ sieja ne su ribojimais, o su ekonominėmis galimybėmis

2021-08-13 07:14
Gyvename laikmečiu, kai auga išteklių ir energijos paklausa, tačiau tuo pat metu pasaulis žengia į tvarumo epochą, kuri įpareigoja „su mažiau daryti daugiau“. AB „Dolomitas“, išgaunanti dolomito uolieną ir rinkai tiekianti jos produktus, atsiduria šio iššūkio epicentre.
nuotrauka
AB „Dolomitas“ nuotr.


Minimos įmonės
Dolomitas, AB
Pakruojo r. savivaldybė,
Valstybinių miškų urėdija, valstybės įmonė,

ES palaiko iniciatyvas, užtikrinančias tvarų vartojimą ir gamybą, kad gaminami produktai visiškai atitiktų aplinkosauginius reikalavimus. Ši nuostata skatina kokybiškesnių produktų ir gamybos technologijų paklausą.

„Įpareigojimas „su mažiau daryti daugiau“ kelia nemažai iššūkių, – sako AB „Dolomitas“ generalinis direktorius Mindaugas Gudas. – Vienas iš didžiausių – aplinkos tvarumą paversti ekonomikos augimo, didinimo generatoriumi.“

Paradoksalu, bet šios aplinkybės, kaip pastebi M. Gudas, tampa ir verslo varikliu.

Vietoj cheminių medžiagų pasitelkė mechaniką ir natūralius procesus

Tvarumas versle tampa pažangos, šiuolaikiškumo ir atsakomybės sinonimu. Ieškoti novatoriškų sprendimų įpareigoja ne tik augantis visuomeninis sąmoningumas, reiklumas gamintojams, bet ir tarptautiniai susitarimai bei nacionaliniai įsipareigojimai.

Mindaugas Gudas DOLOMITAS
 
„Mes veikiame jautrioje –
kokia yra kasyba – ūkio šakoje,
mums yra svarbus
valstybės gebėjimas nuosekliai,
bent 3–5 metams suplanuoti lėšas kelių plėtrai.
Nenuoseklumas ne tik išderina,
bet ir riboja tvarios gamybos,
tvaraus vartojimo,
pagaliau – tvarios ekonomikos siekiamybę“, –
įžvalgomis dalijasi
AB „Dolomitas“ generalinis direktorius
Mindaugas GUDAS.

 

 

 

 

 

„Mūsų atveju tai reiškia, jog turime gaminti daugiau mažesnėmis sąnaudomis, mažesne kaina ir daryti minimalų poveikį aplinkai. Reikia pasiekti daugiau, naudojant mažiau“, – sako įmonės vadovas, akcentuodamas, kad tai jis vertina ne kaip verslo ribojimus, o kaip pažangą skatinantį veiksnį.

Vienas iš svarbiausių „Dolomito“ veiksnių, įgyvendinant tvarumą, – perėjimas prie atsinaujinančių energijos išteklių. 2009 m. įmonės teritorijoje pastatytos 3 vėjo jėgainės vidutiniškai per mėnesį pagamina apie 1,2 mln. kWh žaliosios elektros energijos arba beveik ¼ Pakruojo rajone sunaudotos elektros kiekio. Per 5 metus pagaminta ir pateikta į tinklą daugiau kaip 82 mln. kWh žaliosios energijos, naudojamos elektriniuose ekskavatoriuose, technologinėse linijose ir tenkinant kitas įmonės reikmes.

Mažinant gamybos poveikį gamtai ir aplinkai, žaliavos paruošimo procese vis labiau naudojami hidrokūjai, t.y. gamtai draugiškesnė technologija. Gaminant dolomito skaldą, nenaudojamos cheminės medžiagos – visi procesai mechaniniai.

„Eidami beatliekinės gamybos keliu, diegiame inovatyvias technologijas, pavyzdžiui, naudojame mechaninius dehidratorius. Žaliavai plauti naudojama tik uždaro ciklo vandens sistema: molio ir kitos mineralinės priemaišos natūraliai nusėda specialiuose baseinuose, o vanduo vėl grąžinamas į gamybą“, – pasakoja M. Gudas.

Procesuose nuolat ieško efektyviausių sprendimų

„Dolomito“ įmonėje veikia 4 skaldos gamybos linijos. Planuojamas statyti 1,3 km ilgio transporteris, kuriuo žaliavą gabens elektra. Siekiant mažinti oro taršą ir poveikį aplinkai, elektra varomas transporteris pakeis autotransportą.

AB DOLOMITASNuotraukoje – 
2009 m. įmonės teritorijoje pastatytos 3 vėjo jėgainės vidutiniškai per mėnesį pagamina apie 1,2 mln. kWh žaliosios elektros energijos 

„Įdiegę modernias technologijas, padvigubinome gamybos našumą, sumažinome taršą, – sako M. Gudas. – Sprendimai nukreipti į visą įmonės veiklą: nuo įmonės valdymo iki gamybos ir remonto procesų. Visuose gamybos etapuose nuolat ieškome efektyviausių sprendimų.

Taip į įmonę atėjo ir Lean filosofija, kurios esmė itin glaudžiai siejasi su tvarumo principu: padaryti daugiau su mažiau.

Įmonė suskaičiavo: per 3 metus darbo užmokestis išaugo apie 12 %, elektra – apie 20 %, o dyzelinas brango apie 3 % – per pastaruosius metus – dvigubai tiek. Gerinant valdymo ir gamybos sprendimus, 2018 m. įmonėje pradėta diegti Lean sistema: jau po metų padidėjo darbo našumas, efektyvesnis tapo procesų valdymas. Autotransporto našumas išaugo per 37 %, technologinių linijų našumas – per 30 % Įmonė suskaičiavo, kad vien 2020 m. CO2 taršą sumažino 5 360 t. AB „Dolomitas“ tapo labiau matoma kaip tvarumo tikslų siekianti įmonė: turi žaliosios energijos sertifikatą, įdiegta kokybės vadybos sistema ISO 9001:2015, produktams suteikta poveikio aplinkai deklaracija (EPD), kuri viešinama tarptautinėse duomenų bazėse; įmonė yra socialiai atsakinga, pelnyti Lietuvos pramonininkų konfederacijos (už eksporto pasiekimus, kaip „Sėkmingai dirbanti įmonė“, o mikroužpildas pelnė „Lietuvos metų gaminio 2019“ aukso medalį) bei Šiaulių pramonininkų asociacijos (už investicijas į žmogiškuosius išteklius) apdovanojimai.

Dolomito“ karjerų rekultivavimą ministras vadina pavyzdiniu

AB „Dolomitas“ veikia sektoriuje, kur būtina ieškoti pusiausvyros, kad prieš imdamas suplanuotum, kaip atiduosi.

„Aktyviai Petrašiūnai II ir III karjerus eksploatuojanti įmonė yra viena didžiausių Lietuvos žemės gelmių turto išgavėjų ir viena didžiausių rekultivuotojų – kai kuriose karjero vietose pušynui jau 15 metų, – pastebėjo Pakruojo krašte apsilankęs aplinkos ministras Simonas Gentvilas. – „Dolomito“ karjerų rekultivavimas – pavyzdinis, miško atsodinimas – sektino ir sėkmingo bendradarbiavimo su Valstybinių miškų urėdija atvejis.“ Pastaraisiais metais įmonė mišku atsodina 2–3,5 ha ploto. Rekultivuojama karjerų teritorija bus pritaikoma gyventojų pramogoms ir poilsiui – tam pagrindas rengiamas jau dabar.

Įgyvendinant reikalavimus dulkėtumui mažinti, įmonės Kauno aikštelėje sumontuota nauja dulkių ir triukšmo sulaikymo sienelė, įrengtas vandens gręžinys, recirkuliacinio tipo ratų plovimo įranga, sumontuota laistymo sistema. Analogiškos priemonės diegiamos ir kitose aikštelėse.

Kuo pavojingas nenuoseklumas

„Mes imame žemės gelmių išteklius, o grąžiname miškais, švariu vandeniu, poilsio ir pramogų vietomis, kurios džiugina vietos gyventojus“, – sako M. Gudas ir akcentuoja, kad karjeras tampa unikaliausia Pakruojo rajono vieta su itin švariu vandeniu. Rekultivavimą AB „Dolomitas“ derina su Pakruojo rajono savivaldybe, o darbai atliekami pagal specialųjį planą.

DOLOMITAS

Paprastai geriausi sprendimai priimami bendradarbiaujant su visomis suinteresuotomis pusėmis. Partnerystė ir bendradarbiavimas yra atsakingo verslo pagrindas. Verslui reikia laiko pasirengti pokyčiams, numatyti lėšų ir skirti laiko privalomiesiems reikalavimams įgyvendinti, todėl valdžios sprendimai neturėtų būti skuboti.

Didžiausias AB „Dolomitas“ produkcijos vartotojas yra kelių tiesimo įmonės – abi šakos glaudžiai susijusios viena su kita, abi itin priklausomos nuo valstybės biudžeto skiriamų lėšų kelių plėtrai ir remontui. Tai, kad mūsų šalis apsirūpinusi dolomito, žvyro, smėlio ištekliais, yra didelis privalumas. Tai ekonominė nauda visuomenei, nes importinėmis medžiagomis būtų sunku užtikrinti dabartinės šalies plėtros apimtis ir konkurencingas kainas. Tai ir tvarumo prielaida, nes vietinis produktas palieka mažesnį CO2 pėdsaką.

„Mes veikiame jautrioje – kokia yra kasyba – ūkio šakoje, mums yra svarbus valstybės gebėjimas nuosekliai, bent 3–5 metams suplanuoti lėšas kelių plėtrai. Nenuoseklumas ne tik išderina, bet ir riboja tvarios gamybos, tvaraus vartojimo, pagaliau – tvarios ekonomikos siekiamybę“, – įžvalgomis dalijasi AB „Dolomitas“ generalinis direktorius M.Gudas.

AB „Dolomitas“ nuotr.

Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2023-10-04 07:52
Statybų procese itin svarbu ne tik rinktis kokybiškas medžiagas, kurios tarnaus ilgus metus, bet ir būti atidiems įsigyjant montavimo bei apdailos priemones, kurios padėtų siekti efektyvaus rezultato. Prekės ženklas PENOSIL pristato naujieną – paruoštą naudoti gipso kartono plokščių siūlių glaistą „...
nuotrauka
2023-10-03 12:20
Turto valdymo bendrovė „Nter Asset Management“ įsigijo 1,03 ha ploto sklypą su buvusios gydyklos ir kitais statiniais prestižiniame Vilniaus Antakalnio rajone, adresu P. Širvio g. 5.
nuotrauka
2023-10-03 07:21
Nuo praėjusių metų pradžios Lietuvoje įsigaliojo statybos techninis reglamentas (STR), iš esmės keičiantis vėdinamo fasado naudojimą. Pagal STR, vėdinamam fasadui sukurti nebeužtenka to, kad visi komponentai būtų sertifikuoti. Dabar jis turi būti tiekiamas kaip vieno gamintojo elementas ir turėti ET...
nuotrauka
2023-10-02 10:47
Nors apie technologinio pramonės perversmo įtaką šalies verslams kalbama jau daugiau nei dešimtmetį, ekspertai prognozuoja, jog Lietuvos įmonių laukia dar didesni pasikeitimai. Anot Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto (KTU EVF) dekanės, profesorės dr. Editos Gimžauskienės...
nuotrauka
2023-10-02 10:36
Kauniečiams seniai pažįstamo studentų laisvalaikio klubo „Kolegos“ vietoje iškilo naujas unikalus pastatas – Kauno technologijos universiteto (KTU) tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. KTU Studentų miestelio vaizdą pakeitęs pastatas ne tik leido išsaugoti buvusio pastato arc...
nuotrauka
2023-10-02 08:17
Vienai iš pirmaujančių statybos bendrovių „Naresta“ beveik tris dešimtmečius vadovavusį generalinį direktorių Arūną Šlenį keičia šiemet vasarį prie vadovų komandos prisijungęs vykdomasis direktorius Tadas Grincevičius. Jis pareigas eiti pradeda spalio 2 d. Buvęs vadovas A. Šlenys lieka vadovauti nau...
nuotrauka
2023-09-30 14:29
Aplinkos ministerija parengė Statybinių atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimus, kurie paskatins perdirbtas statybines atliekas naudoti kaip antrinę žaliavą, užtikrins aiškesnį teisinį statybinių atliekų tvarkymo reguliavimą. Siūloma nustatyti kriterijų sistemą, kuri užtikrintų tinkamą inertinių staty...
nuotrauka
2023-09-29 15:47
Vilnius pripažintas draugiškiausiu verslui augančios Europos miestu – paskelbė organizacija „Emerging Europe" šių metų indekse „The Business-Friendly City Perception". Atrankos komisija buvo sudaryta iš 100 visame pasaulyje garsių investavimo ekspertų, kurie vertino miestus su daugiau nei 200 tūkst....
nuotrauka
2023-09-28 13:58
Nacionalinio stadiono vietoje intensyviai vyksta pasiruošimo darbai – sunkiasvorė technika kasa žemę ir ruošia vietą pamatams, įrengiami bandomieji pamatų poliai, gaminamos ir montuojamos statybinės konstrukcijos.
nuotrauka
2023-09-27 07:20
Dėl ydingos verslo aplinkos, viešųjų pirkimų praktikos, politikų baimės imtis sprendimų stringa projektai, griūva įmonių planai. Nors politikai deklaruoja mažinantys administracinę naštą verslui, statybos įmonės verčiamos vykdyti joms nebūdingas veiklas, kiekviename konkurse vis iš naujo įrodinėti, ...
nuotrauka
2023-09-26 11:49
Žaliakalnio karūna tituluojamoje laikinosios sostinės vietoje kompanijos „Citus“ valdomame projekte „Radio City by CITUS“ baigtas pirmasis etapas. Į jį investuota daugiau nei 8,3 mln. eurų.
nuotrauka
2023-09-26 08:36
Užsienio kapitalo įmonė LAYHER BALTIC jau 11 metų dalyvauja Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA), kuriai šiemet suėjo 30 metų, veikloje. Įmonės vadovas Viktoras Voroncovas sako, kad tapusi įtakinga, LSA turi žengti dar toliau – jungti kuo daugiau statybininkų: ne tik statybos ir susijusias įmones...
nuotrauka
2023-09-25 16:39
Rugsėjo 22d. Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalione Alytuje atidarytos rekonstruotos kareivinės. Kareivinių rekonstrukcijai buvo skirta 2,7 mln. eurų, darbus atliko UAB „Statrama“. Rekonstruotose kareivinėse galės tarnauti ir gyventi apie 200 karių.
nuotrauka
2023-09-22 12:59
Diskusijose apie kvalifikuotų darbuotojų stoką bei jų pritraukimo galimybes vis dažniau atsigręžiama į emigracijoje gyvenančius ir į Lietuvą sugrįžti svajojančius mūsų piliečius. Juolab, kad grįžtančių į gimtinę ar rimtai ketinančių tai daryti skaičiai kasmet auga. Emigrantų, ypač kvalifikuotų darbu...
nuotrauka
2023-09-22 11:30
Nekilnojamojo turto vystymo bendrovė „Homa Group“ keičia 2021 m. įsigyto viešbučio „Simple Plus“ pastato koncepciją ir pavadinimą. Šiuo metu Ševčenkos g. 21, Vilniaus Naujamiesčio rajone, atliekami paprastojo remonto darbai.
nuotrauka
2023-09-21 09:30
Pasaulyje gerai žinomas SIKA prekinis ženklas, kuriuo žymimos specifinės cheminės medžiagos, skirtos statybai, turi 113 metų patirtį, kuri prasidėjo Šveicarijoje. Šimtametė kompanijos istorija yra pagrindas, ant kurio kuriami modernios rinkos produktai ir kuris liudija šimtmečio patikrintą patikimum...
nuotrauka
2023-09-20 13:35
Tvarių miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ sostinės Viršuliškių rajone baigiamą vystyti naują 18 aukštų „Sky Office“ verslo centrą savo naujiesiems biurams jau pasirinko keletas nuomininkų.
nuotrauka
2023-09-19 20:06
Viena didžiausių šalies statybos bendrovių „Naresta“ pasirašė generalinės rangos sutartį dėl nacionalinio stadiono komplekso Vilniuje pirmojo etapo statybų. Sutartis pasirašyta su stadiono projektą įgyvendinančiu koncesininku – „BaltCap Infrastructure Fund“ valdoma įmone „Vilniaus daugiafunkcinis ko...
nuotrauka
2023-09-18 13:47
Turto bankas paskelbė du aukcionus ir siūlo įsigyti patalpas Vilniaus Naujamiesčio rajone – Algirdo ir Vytenio gatvėse esančiuose pastatuose – iš viso daugiau nei 1,6 tūkst. kv. m ploto.
nuotrauka
2023-09-18 07:17
Statyba tradiciškai laikoma inertiška, ją sunku įsivaizduoti be sunkiasvorės technikos, kalno medžiagų. Bet statyba taip pat įgyja vis daugiau lankstumo, kurio jai suteikia naujos technologijos. Viena tokių – geopolimerų injekcijų technologija.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas