Tyrimas: Baltijos šalyse vadovų atlyginimai dar auga, bet taikysis prie mažesnės infliacijos
2024-12-20 09:36
Besibaigiantys 2024-ieji buvo dosnūs absoliučiai daugumai dirbančiųjų: kilo ir vidutinis, ir minimalus mėnesinis atlyginimas. Kiek šiemet augo įmonių vadovų atlyginimai, rodo „Figure Baltic Advisory" atlikto Baltijos šalių tyrimo duomenys.

Pexels nuotr.
Minimos įmonės
Figure Baltic Advisory, UAB
Anot „Figure Baltic Advisory" vyriausiojo konsultanto Povilo Blusiaus, toks atlygių augimas – vis dar spartesnis nei prieš pandemiją. Tačiau, palyginti su 2023 m., jo sparta sulėtėjo daugiau nei perpus, ir tam įtakos labiausiai turėjo lėtėjanti infliacija.
„Metais anksčiau – 2022-aisiais, vidutinis pokytis Lietuvoje siekė apie 10 proc., o pernai – beveik 14 proc. Dabartinis augimo tempas vis dar juda iš inercijos po itin aukštos infliacijos metų. Nors ir tikimasi sugrįžimo prie įprastesnio 4 ar 5 proc. metinio augimo, tai neįvyks iš karto", – aiškina pranešime cituojamas P. Blusius.
.jpg)
Aukščiausio lygio vadovų atlyginimų tyrimas Baltijos šalyse atliktas jau 11 kartų iš eilės. Tyrime analizuojami atlyginimai ir jų dedamosios, tendencijos bei atlygio politika. Šiemet tyrime iš viso dalyvavo 751 organizacija iš įvairių verslo veiklos sektorių Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje bei apėmė 1228 aukščiausio lygio pozicijas: generalinius direktorius, valdybos pirmininkus ir narius bei kt.
Skirtumai tarp vadovų atlygio paketų – itin akivaizdūs
Atlygio rinkos tyrimus atliekanti bendrovė, vertindama trijų Baltijos šalių įmonių vadovų atlygio paketus, taikė 10 skirtingų vertinimo kriterijų: nuo bendrovės pelningumo iki užimamos rinkos dalies. Kiekvienas jų buvo suskirstytas pagal tai, kiek jis svarbus nulemiant vadovo atlyginimą.
„Tyrimo metu paaiškėjo, kad visose trijose šalyse du patys svarbiausi kriterijai – sutampa: pelnas ir kiti esminiai finansiniai rodikliai. Vis dėlto, pastebėjome ir tam tikrų skirtumų, pavyzdžiui, Lietuvoje daugiau svarbos suteikiama bendrovės užimamai rinkos daliai, bet mažiau – grynųjų pinigų srautui. Be to, mūsų šalyje veikiančių įmonių vadovų atlygiai itin priklauso ir nuo apyvartos: tai – trečias pagal svarbą kriterijus", – teigia P. Blusius.
Skiriasi ir aukščiausio lygio vadovams sukurti kompensaciniai paketai. Anot darbo rinkos konsultanto, Lietuvoje kur kas dažniau – 88 proc. visų atvejų – nei Latvijoje ar Estijoje randama papildomų naudų, susijusių su automobiliais: priskirtas asmeninis automobilis ar vairuotojas, kuro kompensavimas ir pan. Kas ketvirtoje šalies įmonėje vadovams taikomos naudos, susijusios su sveikatos draudimu.
Tačiau Latvijoje ir Estijoje bendrovių direktoriams kur kas dažniau nei Lietuvoje suteikiamos papildomos atostogų dienos: atitinkamai 31 proc., 28 proc. lyginant su 13 proc. atvejų. Be to, tik 6 proc. Lietuvos įmonių jų vadovams taikomi išeitinių išmokų sprendimai, kai Estijoje tokių bendrovių yra 40 proc.
Jakub Zerdicki nuotr.
Be išsamios atlygio rinkos tendencijų Baltijos šalyse apžvalgos, „Figure Baltic Advisory" tyrime pateikiamos ir apklaustų įmonių prognozės dėl atlygio pokyčių artimiausiems metams. Tyrimo duomenimis, optimistiškiausiai nusiteikusios Lietuvos organizacijos: jos tikisi, kad mėnesinis bazinis atlyginimas vidutiniškai augs 6,4 proc., o bendra metinė pinigų suma – 6,9 proc. Tuo metu Estijoje ir Latvijoje tikimasi vidutinio 5,4-5,6 proc. augimo.
Išskirtinai generalinių direktorių ir kitų vadovų segmente prognozuojama, kad atlyginimai Lietuvoje vidutiniškai augs 5,4 proc., o bendra metinė pinigų suma augs beveik 7 proc. – iki 6,8 proc. Estijoje tikimasi 4,9 proc. augimo, o Latvijos organizacijos nusiteikusios geriausiai: bendra metinė pinigų suma vidutiniškai augs net 7,7 proc.
Numatoma, kad įmonių valdybose Lietuvoje vidutiniai atlyginimai gali augti 5,8-5,9 proc. Panašaus augimo – apie 5,2-5,4 proc. – gali tikėtis Estijos įmonių valdybos. Kiek prastesnė situacija Latvijoje, kur planuojamas atlygio augimas gali siekti 3,6-3,9 proc.
„Jei nebus staigių ir nenumatytų išorinių aplinkybių, kitąmet visoje darbo rinkoje galime tikėtis nuosaikesnio atlygio augimo tempo. Ir nors gali būti psichologiškai sunku po dviženklio skaičiaus sugrįžti prie 4-6 proc. augimo, tai būtų gerokai tvaresnis scenarijus darbo rinkai", – sako „Figure Baltic Advisory" vyriausiasis konsultantas P.Blusius.
Objektai. Technologijos. Verslas
2025-07-14 10:03
PS „MB.MS" – jungtinės veiklos įmonė, įsteigta UAB Merko statyba ir SIA Merko Būve (AS Merko Ehitus grupės dukterinių įmonių) bei SIA WPR 2, – pasirašė rangos sutartį dėl vėjo jėgainių parko statybos Latvijoje, Smiltenės rajone. Sutarties vertė – daugiau kaip 30 mln. eurų.
2025-07-11 06:44
Europos Komisijai pradėjus viešąsias konsultacijas dėl karinio mobilumo paketo, Lietuva aktyviai sieks daugiau Europos Sąjungos (ES) investicijų strateginiams projektams, gerinantiems Baltijos šalių regiono susisiekimą ir karinio mobilumo jungtis su Europa.
2025-07-10 12:42
Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pardavė 218 būstų ir komercinių patalpų Vilniuje ir Kaune. Šis skaičius beveik pasiekė visų 2024-ųjų metų rezultatą, kai buvo parduoti 239 objektai, ir gerokai viršija visų 2023 metų pardavimus, k...
2025-07-09 06:55
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) sprendimas nutraukti narystę Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK) sulaukė viešo dėmesio. Liepos 3 d. LSA paskelbė apie išėjimą iš organizacijos, su kuria ją siejo net 35 metų partnerystė. Po šio žingsnio abi pusės pateikė savo vertinimus – LSA akcentavo...
2025-07-08 09:02
Dar prieš porą metų Kauno tarpukario architektūrai patekus į UNESCO paveldo sąrašą daugelio kauniečių ir miesto svečių akys atsigręžė į jų kasdien praeinamus istorinius pastatus. Visgi, nors kultūrinio paveldo požiūriu tokie pastatai yra vertybė, energetiškai jie gali būti vieni nuostolingiausių.
2025-07-08 07:34
Pasibaigus Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) organizuotiems Metų renovacijos projekto rinkimams, paaiškėjo, kad vienas iš trijų daugiausiai visuomenės balsų surinkusių projektų – penkiaaukštis daugiabutis Marijampolėje. Pastatą atnaujino generalinis rangovas UAB „Coner“, o jo transformacija...
2025-07-07 08:17
Naujamiestis – vienas iš greičiausiai augančių sostinės rajonų ir strateginė Vilniaus teritorija, kur sprendimai dėl plėtros šiandien gali nulemti ne tik šio rajono, bet ir miesto gyvybingumo ateitį, sako NT ir verslo ekspertai. Sparčiai besikeičiantis buvęs pramoninis rajonas vis dar neturi aiškaus...
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
2025-07-03 15:36
Kaune, A. Juozapavičiaus pr. 57, duris atvėrė atnaujintas Turto banko administracinis pastatas, kuriame patogesnėmis darbo sąlygomis jau džiaugiasi 6 valstybės įstaigos. Atlikti darbai leido reikšmingai pagerinti pastato energinį naudingumą nuo F iki A klasės. Teigiami pokyčiai leidžia energijos sąn...
2025-07-03 09:52
2024-ieji Elinta Charge komandai tapo kryptingo virsmo metais. Reaguodama į rinkos pokyčius ir augančius klientų lūkesčius, įmonė perorientavo pardavimų strategiją, sustiprino fokusą į B2B segmentus ir performavo komandą. Šie sprendimai tapo pagrindu investicijoms į produktų kokybę, sertifikavimą, n...
2025-07-02 13:13
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) pasirašė 19-ąją stambaus investicinio projekto sutartį su bendrove „Pentasweet“, kuri Vilniuje plėtos gamybos projektą, paremtą pažangiomis biosintezės technologijomis. Įgyvendinant projektą planuojama investuoti 44 mln. eurų.
2025-07-02 12:07
Vilniaus oro uostas tęsia keleiviams skirtų erdvių modernizavimo darbus – senosiose išvykimo erdvėse prasidėjo pertvarkos. Nuo keleivių atitvertose patalpose vyksta pasiruošimo rekonstrukcijai etapas. Planuojama, kad po maždaug pusantrų metų senoji erdvė pasikeis neatpažįstamai – terminalas taps ne ...
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
2025-07-02 09:55
2025 m. pirmąjį pusmetį Vilniaus pirminė būsto rinka demonstravo įspūdingą atsigavimą – pardavimų apimtys išaugo daugiau nei dvigubai, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Aktyvumas fiksuotas ne tik sostinėje, bet ir Kaune bei Klaipėdoje. Rinkos dalyvės „EIKA Development“, „Citus“ ir „Realco“ v...
2025-07-02 07:31
Jei esate architektas ar interjero dizaineris ir jaučiate, kad technologijos sparčiai keičia jūsų profesiją, greičiausiai esate susidūrę su klausimu: kaip suspėti su pokyčiais ir tuo pačiu dirbti efektyviau? Šiandien mokymai – tai ne tik naujų mygtukų pažinimas, bet visos darbo kultūros atnaujinimas...
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
2025-06-30 14:15
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno pareigybė. Ji skirta nagrinėti SVV subjektų skundus. Tam šiandien pritarė Seimas.
2025-06-30 09:31
Šiemet prekės ženklą atnaujinusi „PST Group" tęsia strateginius pokyčius: įmonėje įsteigtas Tvarumo skyrius ir paskirtas pirmasis tvarumo vadovas. Anot pranešime cituojamo bendrovės vadovo Tomo Stuko, šis struktūrinis sprendimas atspindi įmonės siekį sistemingai į kasdieninę veiklą integruoti tvarum...
2025-06-27 14:34
Naujausias Turto banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad, renkantis darbdavį, kas penktam gyventojui svarbi ergonomiška darbo vieta. Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas pritaria – kai darbo erdvė jauki, yra oro, šviesos, darnos, kūnas atsipalaiduoja, imama giliau kvėpuoti, mąstyti ir ku...
2025-06-27 07:29
Architektų ir interjero dizainerių darbe technologijos vis dažniau tampa nebe pagalbinėmis, o pagrindinėmis darbo priemonėmis. Jos keičia ne tik projektavimo eigą, bet ir pačią profesinę tapatybę. Duomenų analizė, dirbtinio intelekto (DI) įrankiai, CLOUD sprendimai, generatyvinio dizaino algoritmai ...