2024 rugsėjo 13 d. penktadienis, 7:05
Reklama  |  facebook

Universalus dizainas arba kaip oriai nusileisti iš antrojo aukšto

2018-03-12 07:55
Paklaustas, nuo ko pradėti Lietuvoje įtvirtinant universalų dizainą ir įvedant jį į praktiką, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Architektūros fakulteto Dizaino katedros vedėjas doc. dr. Jonas Jakaitis siūlo pirmiausia imtis įtvirtinti pačią universalaus dizaino ideologiją, sampratą ir turinį maksimaliai aukščiausiu lygiu, kurių vienas yra Konstitucijos nuostata dėl žmonių lygiateisiškumo. Pasak jo šią konstitucinę teisę kaip tik ir įtvirtina universalus dizainas.
nuotrauka
Šiaurės šalyse infrastruktūra, įrengta pagal universalaus dizaino principus, – įprastas dalykas. Portalo Statybunaujienos.lt (Sven Michaelis, Norvegija) nuotr.


Minimos įmonės
VILNIUS TECH / Vilniaus Gedimino technikos universitetas,

VGTU Architektūros fakulteto Dizaino katedros vedėjas doc. dr. Jonas Jakaitis atkreipia dėmesį, kad universalus dizainas yra priemonė, kurianti galimybes visiems žmonėms įvairiapusiškai integruotis į visuomenę, dalyvauti lygiomis teisėmis. Todėl universalus dizainas dar neretai vadinamas ir  demokratiniu, įtraukiančiuoju, dalyvaujamuoju dizainu, nes jis verčia atsigręžti į žmones, skatina visuomenę dalyvauti, įsitraukti. Akademinės bendruomenės atstovas apgailestauja, kad Lietuva, priešingai nei daugelis Europos valstybių, neturi dizaino politikos, kurios sudėtine dalimi turėtų būti ir universalus dizainas.

Laikotarpis verčia atsigręžti į žmogų, bet teisėje įtraukimo – lyg nebūta

„Postmodernistinė visuomenė atsigręžė į žmogų, jį skatindama dalyvauti ir jį įtraukdama“, – sako dr. J. Jakaitis, tarstelėdamas, kad kaip tik tokio įtraukimo nėra jokiuose Lietuvos dokumentuose. Tačiau kai matomos, suvokiamos problemos, suvokiama ir tai, kad jas reikia spręsti – tai yra kelias ieškoti sprendimų. Bėda ta, kad mes, kaip pastebėjo jis, dažnai tų problemų, pavyzdžiui, aplinkos pritaikymo, nematome, todėl ir nesistengiame spręsti.

Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė Dr. Asta Kandratavičienė pastebi, kad kaip tik tokio supratimo ir trūksta.

„Sudėtinga paaiškinti, kad jeigu neįgaliesiems bus gerai, tai gerai bus ir visiems“, – sako ji. Neretai atrodo, kad daroma visa, kad nereikėtų daryti nieko, kai kalba pasisuka apie universalų dizainą. 

Kaip išvengti nusileidimo turėklais ant pilvo?

Pokalbyje, kuris įvyko Neįgaliųjų reikalų departamente, dalyvavę įvairių susijusių asociacijų ir sąjungų atstovai sutinka, kad viena iš didžiausių problemų arba kliuvinių universalų dizainą įvedant į kasdienį vartojimą ir praktiką, yra ta, kad trūksta supratimo, kas tai yra universalus dizainas, kaip jis veikia, kaip pagal jį sukurta aplinka, gaminiai, produktai, paslaugos lengvesniu padaro visų žmonių gyvenimą. Pokalbio dalyviai išskyrė du lygmenis, kuriuose turi būti įgyvendinami pokyčiai, kad situacija pasikeistų. Tai švietimas ir įstatyminė bazė.

„Šiais požiūriais, mes esame džiunglėse“, – karčiai pastebėjo Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacijos vadovė Nijolė Milkevičienė. Jos žodžiais, dabar galiojantis STR, kuris siejamas tik su neįgaliaisiais, yra nepatenkinamas. Universalus dizainas jau minimas Statybos įstatyme, tačiau nėra jį lydinčio STR.

„Kaip taikyti universalų dizainą, pavyzdžiui, renovuojant namus, jeigu neapibrėžta, kaip tai padaryti. „Man nepriklauso – nedarau, nes nėra įstatyme“, paprastai sakoma“, – kalba moteris, neslėpdama, kad turintiems judėjimo problemų žmonėms iš antrojo aukšto į pirmąjį nusileisti kartais yra tik vienas kelias – turėklais ant pilvo. Tai pasakytina ir apie anksčiau pastatytas ikimokyklinio ugdymo įstaigas, kuriose judėjimo negalių turinčių vaikų judėjimas yra apribotas dėl nepritaikytų, todėl tampančių neprieinamomis patalpų. N. Milkevičienės žodžiais, universalios aplinkos reikia visur – tiek namuose, tiek viešuosiuose pastatuose, tiek ir aplinkoje, nes ir judėjimo negalią turintis žmogus nori judėti, važiuoti, būti nevaržomas kliūčių. 

„Daiktinė aplinka turi būti orientuota į žmogų – tai yra pradžia“, – sako dr. J. Jakaitis.

Ko mokomi studentai – projektuoti „cool“ ar patogiai?

Būsimi architektai kartais tik šoko būsenoje suvokia, kodėl reikia projektuoti pagal universalaus dizaino principus. „Kartais net ketvirtojo kurso studentai nesuvokia, kas projektuose yra gerai, o kas blogai“, – pastebi Jurgita Masiulionytė, Lietuvos žmonių su negalia sąjungos administratorė. Neįgalieji lankosi universitetuose, organizuoja seminarus apie universalų dizainą. Kaip dalijasi J. Masiulionytė, mokymas neretai prasilenkia su praktika. Tai labai ryškiai pasirodo tuomet, kai studentai su neįgaliais žmonėmis išeina į gatvę: studentams, anot jos, atsiveria akys, ir jie pagaliau pamato kliūtis.

Specialiųjų poreikių turintys žmonės pastebi, kad studentai dažnai orientuojami kurti išskirtinius pastatus, kurie stebintų, priverstų aikčioti, tačiau visiškai pamirštama, kad pastatai turi būti statomi žmonėms, kad visi vienodai jais galėtų naudotis.

J. Masiulionytė, atstovaujanti Lietuvos žmonių su negalia sąjungai, pastebi, kad tokia nuostata veikiausiai galioja dėl to, jog „pritaikymų reikia dėl vieno ar dviejų neįgaliųjų“. Todėl ji viliasi, kad iš teisės aktų išbraukus „pritaikymas neįgaliesiems“ ir įvedus universalaus dizaino terminą, ateitų ir kitoks suvokimas – to reikia visiems. Tada nereikėtų ieškoti būdų, „skylių“, landų, pro kurias reikėtų brukte brukti ar prašyti kurti, statyti, projektuoti pagal universalaus dizaino principus, tai yra daryti ne dėl vienos ar dviejų grupių, o visiems.

Gediminas Jonikaitis, aplinkos pritaikymo specialistas, akcentavo švietimą svarbą, sakydamas, kad jeigu tik atskiros žmonių grupės supras, kas yra universalus dizainas, procesas nepajudės. Jau į bendrojo lavinimo mokyklų programas turėtų būti integruotas universalus dizainas – tik taip užaugs karta, G. Jonikaičio žodžiais, kuri be jokių papildomų aiškinimų žinos, kas yra universalus dizainas ir supras, kodėl jo reikia. 

„Priešingu atveju, bus sunku pajudėti iš vietos, stumdysimės vietoje ir grumsimės pavieniui. Švietimas – svarbiausias dalykas“, – sako aplinkos pritaikymo specialistas G. Jonikaitis.

 

Balandžio 26 d. parodos RESTA metu rengiama tarptautinė konferencija „Universalus dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui“. 
Konferencijoje užsienio šalių pranešėjai dalinsis patirtimi apie prieinamos aplinkos kūrimą, jo vertes. Pranešimus skaitys specialistai iš Norvegijos, Suomijos, Švedijos, Danijos. Šios konferencijos partneriais yra Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM.

Renginio vieta: Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO, Laisvės pr. 5, Vilnius. 

Renginio data: 2018-04-26, parodos RESTA metu.

 

Taip pat skaitykite: 

Universalus dizainas. Gerbti žmogų – apsimoka 

Universalus dizainas. Dėl ko klysta bendrapiliečiai

Statybunaujienos.lt



Universalus dizainas

nuotrauka
2024-09-05 10:29
Rugsėjo 1-ąją duris atvėrė atsinaujinusi Tauragės Meno mokykla. Į naujus mokslo metus žengiančiuosius čia pasitiko moderni koncertų salė, garso įrašų studija ir didesnės bei patogesnės mokymosi erdvės. Pritaikius pastatą žmonių su negalia poreikiams, jis tapo prieinamas visiems, todėl meno mokyklos ...
nuotrauka
2024-08-22 13:35
Užbaigti statybos darbai take tarp J. Basanavičiaus g. ir Josvainių g. Kėdainių mieste. Savivaldybės vadovai pasidžiaugė, kad takas užbaigtas ir kėdainiečiams bus patogesnis susisiekimas tarp šių dviejų svarbių gatvių.
nuotrauka
2024-08-20 19:40
Artėjant naujiems mokslo metams, Plungės specialiojo ugdymo centre tebeverda remonto darbai: įgyvendinamas 4 mln. eurų vertės projektas.
nuotrauka
2024-08-09 10:04
Aplinkos ministras patvirtino statybos techninio reglamento „Statinių techninės ir naudojimo priežiūros tvarka. Naujų nekilnojamojo turto kadastro objektų formavimo tvarka“ pakeitimus, kuriais įgyvendinamos Statybos įstatymo pataisos, susijusios su statinio paskirtimi, architektūros kokybe, patiksli...
nuotrauka
2024-07-11 09:22
Baigti Panevėžio autobusų stoties statybų rangos darbai. Šiuo metu tvarkoma aplinka, gaminami baldai, pagal sutartį iki spalio mėnesio turi būti baigti sutvarkyti statybos užbaigimo dokumentai. Su kelis dešimtmečius lauktu nauju statiniu panevėžiečiams ir miesto svečiams sudaryta galimybė susipažint...
nuotrauka
2024-06-28 08:38
Praėjusiais metais modernizavus net 20 sporto aikštynų prie sostinės ugdymo įstaigų, spartūs darbai tęsiami ir šiemet. Aikštynų remonto projektų įgyvendinimui 2024 m. savivaldybės biudžete skirta apie 6 mln. eurų – numatoma, kad šių lėšų pakaks beveik dviejų dešimčių aikštynų įrengimui ar atnaujinim...
nuotrauka
2024-05-08 13:19
Panevėžys plėtoja paslaugas neįgaliesiems ir įgyvendina „Harmonijos miesto“ statybos projektą. Ties Aguonų ir A. Baranausko g. sankirta sparčiai kylantis „Harmonijos miestas“ – modernus kompleksinių paslaugų centras vaikams su negalia ir jų šeimos nariams. Šiemet planuojama užbaigti statybos darbus,...
nuotrauka
2024-05-08 09:13
Turto bankas Šiauliuose atidarė atnaujintą pastatų komplekso Vilniaus g. 265 korpusą. Po atliktų darbų 910 kv. m pastatas tapo draugiškesnis darbuotojams ir aplinkai. Projekto vertė beveik 1,2 mln. eurų. Šiuolaikiškuose biuruose įsikūrė Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (Šiaulių AV...
nuotrauka
2024-04-16 18:41
Panevėžio Beržų progimnazijos stadione šiuo metu įrengiamas pripučiamas futbolo maniežas. Minėtos progimnazijos teritorijoje jau darbuojasi statybininkai – modernizuojama futbolo aikštė, netrukus prasidės komunikacijų įrengimo darbai.
nuotrauka
2024-03-13 09:24
Ketvirtadienį oficialiai startavo Plungės geležinkelio stoties teritorijos ir prieigų sutvarkymo, pritaikant autobusų stoties veiklai, darbai – konkursą laimėjusiam rangovui – UAB „VVARFF“ – perduota statybvietė.
nuotrauka
2024-03-10 08:11
Yra dvi priežastys, kodėl gamintojai gręžiasi į universalų dizainą. Nes patogu visiems ir estetiška. Kaip ši koncepcija realizuojama GEALAN įmonės, PVC langų bei durų profilių sistemų kūrėjos, gaminiuose?
nuotrauka
2023-12-06 14:12
Šiandien simboliniu kapsulės įkasimu pažymėtos žmonėms su intelekto ar psichosocialine negalia skirtų grupinio gyvenimo namų statybos. Juose gyventojai padedant socialiniams darbuotojams bus mokomi patys pasirūpinti savo buitimi ir pagrindiniais poreikiais: tvarkytis namuose, apsipirkti parduotuvėje...
nuotrauka
2023-12-01 10:07
Sostinės Savanorių prospekte esančiame sklype simboliniu kapsulės įkasimu pradedamos pirmųjų socialinių dirbtuvių ir dienos užimtumo centro statybos. Juose intelekto ar psichosocialinę negalią turintys žmonės vykdys socialinį verslą: daigins augalus, gamins biohumusą, lies žvakes, megs šviesą atspin...
nuotrauka
2023-11-29 12:41
Kultūros infrastruktūros objektų savininkai ir valdytojai kviečiami teikti projektų įgyvendinimo planus ir pretenduoti į paramą objektui atnaujinti.
nuotrauka
2023-10-09 14:10
Druskininkai yra ne tik vienas iš žaliausių ir mėgstamiausių šalies kurortų, bet ir pirmasis miestas, kuriame kursuoja tik elektriniai autobusai, įrengta plati žmonėms su negalia pritaikyta infrastruktūra. Tokios sėkmės paslaptis – miestas keičiamas atsižvelgiant į žmonių ir gamtos dermę.
nuotrauka
2023-01-18 15:37
Vilniaus Taryba patvirtino universalaus dizaino principų strategiją – „Miestas visiems". Jos tikslas – užtikrinti, kad miesto fizinė ir virtuali aplinka būtų lygiai prieinama visiems miestiečiams.
nuotrauka
2022-12-09 10:57
Seimas pritarė Gaminių ir paslaugų prieinamumo reikalavimų įstatymui, kuriuo įgyvendinama europinė direktyva, kad kuo daugiau asmenų su negalia galėtų naudotis atitinkamais gaminiais ir paslaugomis.
nuotrauka
2022-11-28 15:18
Utenoje baigtas įgyvendinti dar vienas miestui ir jo gyventojams svarbus projektas – Utenos miesto darnaus judumo plano priemonių diegimo pirmasis etapas. Jo metu mieste įrengta 21 nauja autobusų sustojimo stotelė, kurios pritaikytos ir žmonėms su negalia.
nuotrauka
2022-11-11 12:37
Sostinės Vingio parke įrengti du nauji stendai, kurie suteikia informacijos visiems lankytojams pagal jų individualius poreikius. Tai pirmieji viešosios erdvės žemėlapiai ir stendai, pagaminti pagal universalaus dizaino principus. Iki 2030 metų Vilniaus mieste visi parkų ir skverų informaciniai sten...
nuotrauka
2022-11-08 14:52
Prieš 15 metų įkurtame kvartale „Bajorų kalvos" po poros savaičių duris atvers naujas Vilniaus savivaldybės darželis „Bajorėlis". Pirmuoju etapu į darželį priimta 140 vaikų, tačiau grupių bus ir daugiau.

Statybunaujienos.lt » Universalus dizainas