2024 vasario 29 d. ketvirtadienis, 9:32
Reklama  |  facebook

Universalus dizainas arba kaip oriai nusileisti iš antrojo aukšto

2018-03-12 07:55
Paklaustas, nuo ko pradėti Lietuvoje įtvirtinant universalų dizainą ir įvedant jį į praktiką, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Architektūros fakulteto Dizaino katedros vedėjas doc. dr. Jonas Jakaitis siūlo pirmiausia imtis įtvirtinti pačią universalaus dizaino ideologiją, sampratą ir turinį maksimaliai aukščiausiu lygiu, kurių vienas yra Konstitucijos nuostata dėl žmonių lygiateisiškumo. Pasak jo šią konstitucinę teisę kaip tik ir įtvirtina universalus dizainas.
nuotrauka
Šiaurės šalyse infrastruktūra, įrengta pagal universalaus dizaino principus, – įprastas dalykas. Portalo Statybunaujienos.lt (Sven Michaelis, Norvegija) nuotr.


Minimos įmonės
VILNIUS TECH / Vilniaus Gedimino technikos universitetas,

VGTU Architektūros fakulteto Dizaino katedros vedėjas doc. dr. Jonas Jakaitis atkreipia dėmesį, kad universalus dizainas yra priemonė, kurianti galimybes visiems žmonėms įvairiapusiškai integruotis į visuomenę, dalyvauti lygiomis teisėmis. Todėl universalus dizainas dar neretai vadinamas ir  demokratiniu, įtraukiančiuoju, dalyvaujamuoju dizainu, nes jis verčia atsigręžti į žmones, skatina visuomenę dalyvauti, įsitraukti. Akademinės bendruomenės atstovas apgailestauja, kad Lietuva, priešingai nei daugelis Europos valstybių, neturi dizaino politikos, kurios sudėtine dalimi turėtų būti ir universalus dizainas.

Laikotarpis verčia atsigręžti į žmogų, bet teisėje įtraukimo – lyg nebūta

„Postmodernistinė visuomenė atsigręžė į žmogų, jį skatindama dalyvauti ir jį įtraukdama“, – sako dr. J. Jakaitis, tarstelėdamas, kad kaip tik tokio įtraukimo nėra jokiuose Lietuvos dokumentuose. Tačiau kai matomos, suvokiamos problemos, suvokiama ir tai, kad jas reikia spręsti – tai yra kelias ieškoti sprendimų. Bėda ta, kad mes, kaip pastebėjo jis, dažnai tų problemų, pavyzdžiui, aplinkos pritaikymo, nematome, todėl ir nesistengiame spręsti.

Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė Dr. Asta Kandratavičienė pastebi, kad kaip tik tokio supratimo ir trūksta.

„Sudėtinga paaiškinti, kad jeigu neįgaliesiems bus gerai, tai gerai bus ir visiems“, – sako ji. Neretai atrodo, kad daroma visa, kad nereikėtų daryti nieko, kai kalba pasisuka apie universalų dizainą. 

Kaip išvengti nusileidimo turėklais ant pilvo?

Pokalbyje, kuris įvyko Neįgaliųjų reikalų departamente, dalyvavę įvairių susijusių asociacijų ir sąjungų atstovai sutinka, kad viena iš didžiausių problemų arba kliuvinių universalų dizainą įvedant į kasdienį vartojimą ir praktiką, yra ta, kad trūksta supratimo, kas tai yra universalus dizainas, kaip jis veikia, kaip pagal jį sukurta aplinka, gaminiai, produktai, paslaugos lengvesniu padaro visų žmonių gyvenimą. Pokalbio dalyviai išskyrė du lygmenis, kuriuose turi būti įgyvendinami pokyčiai, kad situacija pasikeistų. Tai švietimas ir įstatyminė bazė.

„Šiais požiūriais, mes esame džiunglėse“, – karčiai pastebėjo Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacijos vadovė Nijolė Milkevičienė. Jos žodžiais, dabar galiojantis STR, kuris siejamas tik su neįgaliaisiais, yra nepatenkinamas. Universalus dizainas jau minimas Statybos įstatyme, tačiau nėra jį lydinčio STR.

„Kaip taikyti universalų dizainą, pavyzdžiui, renovuojant namus, jeigu neapibrėžta, kaip tai padaryti. „Man nepriklauso – nedarau, nes nėra įstatyme“, paprastai sakoma“, – kalba moteris, neslėpdama, kad turintiems judėjimo problemų žmonėms iš antrojo aukšto į pirmąjį nusileisti kartais yra tik vienas kelias – turėklais ant pilvo. Tai pasakytina ir apie anksčiau pastatytas ikimokyklinio ugdymo įstaigas, kuriose judėjimo negalių turinčių vaikų judėjimas yra apribotas dėl nepritaikytų, todėl tampančių neprieinamomis patalpų. N. Milkevičienės žodžiais, universalios aplinkos reikia visur – tiek namuose, tiek viešuosiuose pastatuose, tiek ir aplinkoje, nes ir judėjimo negalią turintis žmogus nori judėti, važiuoti, būti nevaržomas kliūčių. 

„Daiktinė aplinka turi būti orientuota į žmogų – tai yra pradžia“, – sako dr. J. Jakaitis.

Ko mokomi studentai – projektuoti „cool“ ar patogiai?

Būsimi architektai kartais tik šoko būsenoje suvokia, kodėl reikia projektuoti pagal universalaus dizaino principus. „Kartais net ketvirtojo kurso studentai nesuvokia, kas projektuose yra gerai, o kas blogai“, – pastebi Jurgita Masiulionytė, Lietuvos žmonių su negalia sąjungos administratorė. Neįgalieji lankosi universitetuose, organizuoja seminarus apie universalų dizainą. Kaip dalijasi J. Masiulionytė, mokymas neretai prasilenkia su praktika. Tai labai ryškiai pasirodo tuomet, kai studentai su neįgaliais žmonėmis išeina į gatvę: studentams, anot jos, atsiveria akys, ir jie pagaliau pamato kliūtis.

Specialiųjų poreikių turintys žmonės pastebi, kad studentai dažnai orientuojami kurti išskirtinius pastatus, kurie stebintų, priverstų aikčioti, tačiau visiškai pamirštama, kad pastatai turi būti statomi žmonėms, kad visi vienodai jais galėtų naudotis.

J. Masiulionytė, atstovaujanti Lietuvos žmonių su negalia sąjungai, pastebi, kad tokia nuostata veikiausiai galioja dėl to, jog „pritaikymų reikia dėl vieno ar dviejų neįgaliųjų“. Todėl ji viliasi, kad iš teisės aktų išbraukus „pritaikymas neįgaliesiems“ ir įvedus universalaus dizaino terminą, ateitų ir kitoks suvokimas – to reikia visiems. Tada nereikėtų ieškoti būdų, „skylių“, landų, pro kurias reikėtų brukte brukti ar prašyti kurti, statyti, projektuoti pagal universalaus dizaino principus, tai yra daryti ne dėl vienos ar dviejų grupių, o visiems.

Gediminas Jonikaitis, aplinkos pritaikymo specialistas, akcentavo švietimą svarbą, sakydamas, kad jeigu tik atskiros žmonių grupės supras, kas yra universalus dizainas, procesas nepajudės. Jau į bendrojo lavinimo mokyklų programas turėtų būti integruotas universalus dizainas – tik taip užaugs karta, G. Jonikaičio žodžiais, kuri be jokių papildomų aiškinimų žinos, kas yra universalus dizainas ir supras, kodėl jo reikia. 

„Priešingu atveju, bus sunku pajudėti iš vietos, stumdysimės vietoje ir grumsimės pavieniui. Švietimas – svarbiausias dalykas“, – sako aplinkos pritaikymo specialistas G. Jonikaitis.

 

Balandžio 26 d. parodos RESTA metu rengiama tarptautinė konferencija „Universalus dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui“. 
Konferencijoje užsienio šalių pranešėjai dalinsis patirtimi apie prieinamos aplinkos kūrimą, jo vertes. Pranešimus skaitys specialistai iš Norvegijos, Suomijos, Švedijos, Danijos. Šios konferencijos partneriais yra Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM.

Renginio vieta: Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO, Laisvės pr. 5, Vilnius. 

Renginio data: 2018-04-26, parodos RESTA metu.

 

Taip pat skaitykite: 

Universalus dizainas. Gerbti žmogų – apsimoka 

Universalus dizainas. Dėl ko klysta bendrapiliečiai

Statybunaujienos.ltUniversalus dizainas

nuotrauka
2023-12-06 14:12
Šiandien simboliniu kapsulės įkasimu pažymėtos žmonėms su intelekto ar psichosocialine negalia skirtų grupinio gyvenimo namų statybos. Juose gyventojai padedant socialiniams darbuotojams bus mokomi patys pasirūpinti savo buitimi ir pagrindiniais poreikiais: tvarkytis namuose, apsipirkti parduotuvėje...
nuotrauka
2023-12-01 10:07
Sostinės Savanorių prospekte esančiame sklype simboliniu kapsulės įkasimu pradedamos pirmųjų socialinių dirbtuvių ir dienos užimtumo centro statybos. Juose intelekto ar psichosocialinę negalią turintys žmonės vykdys socialinį verslą: daigins augalus, gamins biohumusą, lies žvakes, megs šviesą atspin...
nuotrauka
2023-11-29 12:41
Kultūros infrastruktūros objektų savininkai ir valdytojai kviečiami teikti projektų įgyvendinimo planus ir pretenduoti į paramą objektui atnaujinti.
nuotrauka
2023-10-09 14:10
Druskininkai yra ne tik vienas iš žaliausių ir mėgstamiausių šalies kurortų, bet ir pirmasis miestas, kuriame kursuoja tik elektriniai autobusai, įrengta plati žmonėms su negalia pritaikyta infrastruktūra. Tokios sėkmės paslaptis – miestas keičiamas atsižvelgiant į žmonių ir gamtos dermę.
nuotrauka
2023-01-18 15:37
Vilniaus Taryba patvirtino universalaus dizaino principų strategiją – „Miestas visiems". Jos tikslas – užtikrinti, kad miesto fizinė ir virtuali aplinka būtų lygiai prieinama visiems miestiečiams.
nuotrauka
2022-12-09 10:57
Seimas pritarė Gaminių ir paslaugų prieinamumo reikalavimų įstatymui, kuriuo įgyvendinama europinė direktyva, kad kuo daugiau asmenų su negalia galėtų naudotis atitinkamais gaminiais ir paslaugomis.
nuotrauka
2022-11-28 15:18
Utenoje baigtas įgyvendinti dar vienas miestui ir jo gyventojams svarbus projektas – Utenos miesto darnaus judumo plano priemonių diegimo pirmasis etapas. Jo metu mieste įrengta 21 nauja autobusų sustojimo stotelė, kurios pritaikytos ir žmonėms su negalia.
nuotrauka
2022-11-11 12:37
Sostinės Vingio parke įrengti du nauji stendai, kurie suteikia informacijos visiems lankytojams pagal jų individualius poreikius. Tai pirmieji viešosios erdvės žemėlapiai ir stendai, pagaminti pagal universalaus dizaino principus. Iki 2030 metų Vilniaus mieste visi parkų ir skverų informaciniai sten...
nuotrauka
2022-11-08 14:52
Prieš 15 metų įkurtame kvartale „Bajorų kalvos" po poros savaičių duris atvers naujas Vilniaus savivaldybės darželis „Bajorėlis". Pirmuoju etapu į darželį priimta 140 vaikų, tačiau grupių bus ir daugiau.
nuotrauka
2022-11-03 08:49
Siekiant užtikrinti žmonių su negalia lygias galimybes, mažinti jų diskriminaciją, kompiuteriai, bankomatai, išmanieji telefonai ir kiti gaminiai, transporto, banko, telefonijos, informacijos teikimo ir kitos paslaugos turės atitikti specialius prieinamumo reikalavimus. Tai sudarys galimybę gaminiai...
nuotrauka
2022-09-05 15:43
Vilnius ieško sprendimų, kaip į urbanizuotas teritorijas įlieti gamtos – liepą startavo bandomasis 11 viešojo transporto stotelių apželdinimo projektas.
nuotrauka
2022-09-02 07:47
Grindinį žmonės paprastai pastebi tik dviem atvejais: kai už jo užkliūva arba grožėdamiesi negali atitraukti akių. Kauno rajono Kulautuvos miestelio Akacijų alėjoje ir V.Augausko gatvėje paklota apie 7 tūkst. kv. m „Brikers LT“ trinkelių – patogių pėstiems ir važiuotiems, įspūdingų, derančių prie ap...
nuotrauka
2022-05-06 10:06
Druskininkuose startavo projektas „Druskininkai – be ribų“, kuriuo siekiama įvertinti, kiek Druskininkai yra draugiški neįgaliesiems, bei nustatyti tobulintinus kurorto aspektus turistų ir vietos gyventojų su negalia atžvilgiu.
nuotrauka
2022-04-06 16:20
Nuo 2022 m. lapkričio 1 d. visos naujos įsigyjamos viešojo transporto priemonės turėtų būti pritaikytos regos, klausos, fizinę ar intelekto negalią turintiems ir kitiems žmonėms, turintiems individualių poreikių – vaikams vežimėliuose, senyvo amžiaus žmonėms, nėščiosioms ir pan. Susisiekimo minister...
nuotrauka
2022-01-27 06:40
Jau nuo vasario 1 dienos daugiau žmonių, turinčių negalią, galės būti pritaikomas būstas pagal jų individualius poreikius. Būsto pritaikymą galės organizuoti savivaldybė, pats žmogus savarankiškai arba bus skiriama būsto pritaikymo išlaidų kompensacija, jei žmogus nusipirks jo poreikius atitinkantį ...
nuotrauka
2022-01-21 07:07
Statybos pramonės grupėje UAB „Gelgaudiškio gelžbetonis“ gaminys – plokštė autobusų stotelėms – pelnė „Lietuvos metų gaminio 2021“ aukso medalį. Plokštė sudaro galimybę judėti saugiau, jaustis patogiau ne tik riboto judumo, bet ir kiekvienam žmogui.
nuotrauka
2021-11-11 11:06
Pasirūpinti, kad žmonėms su negalia būtų prieinamos reikalingos įstaigos, objektai, informacija būtų pateikta patogiai ir suprantamai, o paslaugos ir prekės pritaikytos neįgaliųjų poreikiams – tai pasiekti iki 2030 m. numatyta įgyvendinant Neįgaliesiems tinkamos aplinkos visose gyvenimo srityse plėt...
nuotrauka
2021-10-15 21:24
Universalus dizainas – tai aplinkos ir gaminių kūrimas, kuomet sudaromos vienodos galimybės tuo pačiu daiktu ar erdve naudotis kiekvienam, neišskiriant žmonių pagal jų gebėjimus ar poreikius.
nuotrauka
2021-09-17 11:55
Slankiojančios prekybos centrų durys, žemi slenksčiai ar erdvūs liftai, kuriuose patogiame aukštyje įrengti dideli mygtukai su Brailio raštu, taip pat galimybė reguliuoti televizoriaus garsą, telefono ekrano apšvietimą, interneto svetainių puslapių dydį ir ryškumą, reguliuojamos automobilio sėdynės,...
nuotrauka
2021-05-17 13:44
Vasaros pradžioje vilniečių lauks dar daugiau žaliųjų erdvių – baigiami atnaujinti parkai ir skverai taps atviri visuomenei. Birželį jau bus galima grožėtis Reformatų skvero želdynais, pasivaikščioti naujuoju Paplaujos bulvaru, laiką leisti sutvarkytoje dešinėje Neries krantinėje.

Statybunaujienos.lt » Universalus dizainas