2025 m. liepos 6 d. sekmadienis, 19:12:28
Reklama  |  facebook

Universalus dizainas arba kaip oriai nusileisti iš antrojo aukšto

2018-03-12 07:55
Paklaustas, nuo ko pradėti Lietuvoje įtvirtinant universalų dizainą ir įvedant jį į praktiką, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Architektūros fakulteto Dizaino katedros vedėjas doc. dr. Jonas Jakaitis siūlo pirmiausia imtis įtvirtinti pačią universalaus dizaino ideologiją, sampratą ir turinį maksimaliai aukščiausiu lygiu, kurių vienas yra Konstitucijos nuostata dėl žmonių lygiateisiškumo. Pasak jo šią konstitucinę teisę kaip tik ir įtvirtina universalus dizainas.
nuotrauka
Šiaurės šalyse infrastruktūra, įrengta pagal universalaus dizaino principus, – įprastas dalykas. Portalo Statybunaujienos.lt (Sven Michaelis, Norvegija) nuotr.


Minimos įmonės
VILNIUS TECH / Vilniaus Gedimino technikos universitetas,

VGTU Architektūros fakulteto Dizaino katedros vedėjas doc. dr. Jonas Jakaitis atkreipia dėmesį, kad universalus dizainas yra priemonė, kurianti galimybes visiems žmonėms įvairiapusiškai integruotis į visuomenę, dalyvauti lygiomis teisėmis. Todėl universalus dizainas dar neretai vadinamas ir  demokratiniu, įtraukiančiuoju, dalyvaujamuoju dizainu, nes jis verčia atsigręžti į žmones, skatina visuomenę dalyvauti, įsitraukti. Akademinės bendruomenės atstovas apgailestauja, kad Lietuva, priešingai nei daugelis Europos valstybių, neturi dizaino politikos, kurios sudėtine dalimi turėtų būti ir universalus dizainas.

Laikotarpis verčia atsigręžti į žmogų, bet teisėje įtraukimo – lyg nebūta

„Postmodernistinė visuomenė atsigręžė į žmogų, jį skatindama dalyvauti ir jį įtraukdama“, – sako dr. J. Jakaitis, tarstelėdamas, kad kaip tik tokio įtraukimo nėra jokiuose Lietuvos dokumentuose. Tačiau kai matomos, suvokiamos problemos, suvokiama ir tai, kad jas reikia spręsti – tai yra kelias ieškoti sprendimų. Bėda ta, kad mes, kaip pastebėjo jis, dažnai tų problemų, pavyzdžiui, aplinkos pritaikymo, nematome, todėl ir nesistengiame spręsti.

Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė Dr. Asta Kandratavičienė pastebi, kad kaip tik tokio supratimo ir trūksta.

„Sudėtinga paaiškinti, kad jeigu neįgaliesiems bus gerai, tai gerai bus ir visiems“, – sako ji. Neretai atrodo, kad daroma visa, kad nereikėtų daryti nieko, kai kalba pasisuka apie universalų dizainą. 

Kaip išvengti nusileidimo turėklais ant pilvo?

Pokalbyje, kuris įvyko Neįgaliųjų reikalų departamente, dalyvavę įvairių susijusių asociacijų ir sąjungų atstovai sutinka, kad viena iš didžiausių problemų arba kliuvinių universalų dizainą įvedant į kasdienį vartojimą ir praktiką, yra ta, kad trūksta supratimo, kas tai yra universalus dizainas, kaip jis veikia, kaip pagal jį sukurta aplinka, gaminiai, produktai, paslaugos lengvesniu padaro visų žmonių gyvenimą. Pokalbio dalyviai išskyrė du lygmenis, kuriuose turi būti įgyvendinami pokyčiai, kad situacija pasikeistų. Tai švietimas ir įstatyminė bazė.

„Šiais požiūriais, mes esame džiunglėse“, – karčiai pastebėjo Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacijos vadovė Nijolė Milkevičienė. Jos žodžiais, dabar galiojantis STR, kuris siejamas tik su neįgaliaisiais, yra nepatenkinamas. Universalus dizainas jau minimas Statybos įstatyme, tačiau nėra jį lydinčio STR.

„Kaip taikyti universalų dizainą, pavyzdžiui, renovuojant namus, jeigu neapibrėžta, kaip tai padaryti. „Man nepriklauso – nedarau, nes nėra įstatyme“, paprastai sakoma“, – kalba moteris, neslėpdama, kad turintiems judėjimo problemų žmonėms iš antrojo aukšto į pirmąjį nusileisti kartais yra tik vienas kelias – turėklais ant pilvo. Tai pasakytina ir apie anksčiau pastatytas ikimokyklinio ugdymo įstaigas, kuriose judėjimo negalių turinčių vaikų judėjimas yra apribotas dėl nepritaikytų, todėl tampančių neprieinamomis patalpų. N. Milkevičienės žodžiais, universalios aplinkos reikia visur – tiek namuose, tiek viešuosiuose pastatuose, tiek ir aplinkoje, nes ir judėjimo negalią turintis žmogus nori judėti, važiuoti, būti nevaržomas kliūčių. 

„Daiktinė aplinka turi būti orientuota į žmogų – tai yra pradžia“, – sako dr. J. Jakaitis.

Ko mokomi studentai – projektuoti „cool“ ar patogiai?

Būsimi architektai kartais tik šoko būsenoje suvokia, kodėl reikia projektuoti pagal universalaus dizaino principus. „Kartais net ketvirtojo kurso studentai nesuvokia, kas projektuose yra gerai, o kas blogai“, – pastebi Jurgita Masiulionytė, Lietuvos žmonių su negalia sąjungos administratorė. Neįgalieji lankosi universitetuose, organizuoja seminarus apie universalų dizainą. Kaip dalijasi J. Masiulionytė, mokymas neretai prasilenkia su praktika. Tai labai ryškiai pasirodo tuomet, kai studentai su neįgaliais žmonėmis išeina į gatvę: studentams, anot jos, atsiveria akys, ir jie pagaliau pamato kliūtis.

Specialiųjų poreikių turintys žmonės pastebi, kad studentai dažnai orientuojami kurti išskirtinius pastatus, kurie stebintų, priverstų aikčioti, tačiau visiškai pamirštama, kad pastatai turi būti statomi žmonėms, kad visi vienodai jais galėtų naudotis.

J. Masiulionytė, atstovaujanti Lietuvos žmonių su negalia sąjungai, pastebi, kad tokia nuostata veikiausiai galioja dėl to, jog „pritaikymų reikia dėl vieno ar dviejų neįgaliųjų“. Todėl ji viliasi, kad iš teisės aktų išbraukus „pritaikymas neįgaliesiems“ ir įvedus universalaus dizaino terminą, ateitų ir kitoks suvokimas – to reikia visiems. Tada nereikėtų ieškoti būdų, „skylių“, landų, pro kurias reikėtų brukte brukti ar prašyti kurti, statyti, projektuoti pagal universalaus dizaino principus, tai yra daryti ne dėl vienos ar dviejų grupių, o visiems.

Gediminas Jonikaitis, aplinkos pritaikymo specialistas, akcentavo švietimą svarbą, sakydamas, kad jeigu tik atskiros žmonių grupės supras, kas yra universalus dizainas, procesas nepajudės. Jau į bendrojo lavinimo mokyklų programas turėtų būti integruotas universalus dizainas – tik taip užaugs karta, G. Jonikaičio žodžiais, kuri be jokių papildomų aiškinimų žinos, kas yra universalus dizainas ir supras, kodėl jo reikia. 

„Priešingu atveju, bus sunku pajudėti iš vietos, stumdysimės vietoje ir grumsimės pavieniui. Švietimas – svarbiausias dalykas“, – sako aplinkos pritaikymo specialistas G. Jonikaitis.

 

Balandžio 26 d. parodos RESTA metu rengiama tarptautinė konferencija „Universalus dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui“. 
Konferencijoje užsienio šalių pranešėjai dalinsis patirtimi apie prieinamos aplinkos kūrimą, jo vertes. Pranešimus skaitys specialistai iš Norvegijos, Suomijos, Švedijos, Danijos. Šios konferencijos partneriais yra Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM.

Renginio vieta: Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO, Laisvės pr. 5, Vilnius. 

Renginio data: 2018-04-26, parodos RESTA metu.

 

Taip pat skaitykite: 

Universalus dizainas. Gerbti žmogų – apsimoka 

Universalus dizainas. Dėl ko klysta bendrapiliečiai

Statybunaujienos.lt



Universalus dizainas

nuotrauka
2025-06-25 11:59
Valstybė dar nepasirengusi užtikrinti visų gyventojų apsaugos ekstremaliųjų situacijų ar karo atveju – daugiau nei pusė savivaldybių neturi galimybių užtikrinti trumpalaikės gyventojų apsaugos priedangose, rašoma Valstybės kontrolės pranešime. Priedangoms numatyti senos statybos statiniai, nevertina...
nuotrauka
2025-06-25 09:36
Klaipėdos gyventojai ir miesto svečiai jau džiaugiasi pokyčiais take, vedančiame į Girulių paplūdimį. Prieigose jau panaikintos senosios, prastos būklės betoninės sienelės. Vietoj jų suformuotos stilizuotos sienelės iš akmenų, atgabentų iš karjerų, kurių bendras svoris siekia net 332 tonas. Tarp nau...
nuotrauka
2025-06-16 09:25
Gegužės 23 d. apie pusantro šimto moksleivių iš 7 Lietuvos mokyklų ir jų mokytojai bei palaikymo komandos, įvairių įmonių atstovai ir ekspertai rinkosi į Kauno „Mokslo salą“. Čia vyko KTU Statybos ir architektūros fakulteto jau šeštus metus organizuoto moksleivių projekto „Design. Engineer. Construc...
nuotrauka
2025-06-05 09:53
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) nuo birželio 9 d. kvies įmones pasinaudoti teikiama parama ir įrengti elektromobilių įkrovimo stoteles 18-oje miestų. Paramai skirta arti 6 mln. eurų. Už šią sumą planuojama įrengti net 500 viešai prieinamų įkrovimo prieigų.
nuotrauka
2025-04-28 10:07
Lietuvoje priskaičiuojama apie 230 tūkst. asmenų, turinčių kokią nors negalią. Nors apie šią socialinę grupę ir jos problemas daug kalbama, didelė dalis asmenų su negalia lieka tarsi nematomi ne tik dėl biurokratiško valstybės ir stereotipinio visuomenės požiūrio, bet ir dėl savo pačių pasirinkimo p...
nuotrauka
2025-04-23 09:09
Vilniuje judėti pėsčiomis, dviračiais ar vežimėliais nuo šiol bus kur kas patogiau – įvairiose sostinės seniūnijose remontuojami laiptai, įrengiami pandusai. Per pirmą šių metų ketvirtį suremontuota daugiau kaip 70 laiptų, darbai visame mieste tęsiami toliau – bendra jų vertė viršija 600 tūkst. eurų...
nuotrauka
2025-03-19 12:23
Susisiekimo ministerija pristatė tris naujoves, kurios elektromobilių naudotojams leis plačiau ir patogiau naudotis viešai prieinama elektromobilių įkrovimo infrastruktūra.
nuotrauka
2025-03-18 09:28
Buvusi Radviliškio rajono Pakalniškių mokykla netrukus atgims naujam gyvenimui – verslininkai parengė projektą, kuriuo siekia pastatą pritaikyti gydymo ir slaugos paslaugoms, o visai neseniai buvo išduotas leidimas pradėti statybos darbus.
nuotrauka
2025-01-29 08:21
Vilniaus Lazdynų baseinas jau vasaros pabaigoje turės savo poilsio ir sveikatingumo zoną (SPA), kurią įrengs statybų bendrovė „Vilmstata“. Ji laimėjo viešąjį konkursą, kurį skelbė Vilniaus m. savivaldybės užsakymu projektą plėtojanti Vilniaus vystymo kompanija.
nuotrauka
2025-01-15 14:21
Visuomenės nuostatos apie žmones su negalia Lietuvoje po truputį keičiasi. Vis tik išlieka akivaizdūs skirtumai tarp požiūrio į gyvenimą šalia jų ir bendrą darbą drauge, atskleidžia apklausa. Neigiamas nusiteikimas ypač ryškus žmonių su intelekto ar psichosocialine negalia atžvilgiu – vos kiek daugi...
nuotrauka
2025-01-10 14:50
Marijampolės savivaldybės administracija pasirašė projekto „Visos dienos mokyklos erdvių sukūrimas ir pritaikymas Marijampolės savivaldybės vaikų lopšeliuose-darželiuose“ finansavimo sutartį. Šis projektas skirtas modernizuoti ir pritaikyti ugdymo aplinką, siekiant užtikrinti kokybišką, visiems vaik...
nuotrauka
2024-12-13 10:13
Ignalinoje jau greit prasidės Atviros jaunimo erdvės transformacija – tai ne tik paprasta patalpų renovacija, bet ir inovatyvios erdvės sukūrimas. Ignalinos rajono savivaldybės administracija ir Centrinė projektų valdymo agentūra pasirašė sutartį dėl projekto „Ignalinos atviros jaunimo erdvės veiklų...
nuotrauka
2024-12-09 13:49
Palangoje esantis Lietuvos nacionalinio muziejaus (LNM) padalinys Jono Šliūpo muziejus dabar lankytojus pasitinka ne tik atnaujintu pastatu, bet ir tvarkinga, estetiška aplinka. Bendradarbiaujant Lietuvos nacionaliniam muziejui ir Palangos miesto savivaldybei, baigti aplinkos sutvarkymo darbai muzie...
nuotrauka
2024-12-04 15:18
Pastatų, miestų, aplinkos prieinamumas daugeliui iš pirmo žvilgsnio neatrodo kaip XXI amžiaus iššūkis. Tačiau erdvėse skirtingus keblumus patiria tėvai su vežimėliais, senjorai, žmonės su įvairiomis negaliomis. Ar įmanoma suderinti skirtingus poreikius ir pritaikyti aplinką visiems? Vilniaus Gedimin...
nuotrauka
2024-12-03 12:04
Gruodžio 3 d. jau daugiau nei tris dešimtmečius minima Tarptautinė žmonių su negalia diena. Nors tądien primenama apie būtinybę užtikrinti lygias galimybes kiekvienam visuomenės nariui, taip pat ir viešojoje infrastruktūroje, visuomeniniai pastatai vis dar nėra visiškai pritaikyti judėjimo negalią t...
nuotrauka
2024-11-15 14:18
Šiaulių miesto savivaldybė pastaraisiais metais skyrė ženklias sumas biudžeto lėšų, kurdama aplinką ir užtikrindama socialines paslaugas žmonėms turintiems negalią. Per pastaruosius ketverius metus buvo investuojama ne tik į socialinės infrastruktūros plėtrą, bet ir ženkliai didinamos lėšos socialin...
nuotrauka
2024-10-07 15:43
Tik trečdalis Lietuvos gyventojų yra patenkinti savo gyvenvietėse esančiomis viešosiomis erdvėmis. 42 proc. „Bipa“ tyrimo apklaustųjų pasigenda daugiau poilsio zonų: suoliukų, stalų bendriems susibūrimams. 59 proc. mano, kad infrastruktūra nėra pritaikyta žmonėms su negalia bei 50 proc. pasisako, ka...
nuotrauka
2024-09-26 15:12
Klaipėdos miesto valdžia Melnragėje planuoja įkurti nauji globos namus senyvo amžiaus asmenims – tam bus pritaikytas pastatas Aušros g. 41. Pastato rekonstrukcijos darbus bei naujo priestato statybą planuojama pradėti jau ateinančiais metais.
nuotrauka
2024-09-18 14:43
Oficialiai pasibaigus maudynių sezonui, Kauno miesto savivaldybė pradeda darbus Lampėdžio ežero pakrantėje. Kitapus Raudondvario plento, ties Gervių gatvėje naujai įrengta automobilių stovėjimo aikštele, pradedami paplūdimio kapitaliniai atnaujinimo darbai – nuo persirengimo kabinų iki gelbėtojų pun...
nuotrauka
2024-09-05 10:29
Rugsėjo 1-ąją duris atvėrė atsinaujinusi Tauragės Meno mokykla. Į naujus mokslo metus žengiančiuosius čia pasitiko moderni koncertų salė, garso įrašų studija ir didesnės bei patogesnės mokymosi erdvės. Pritaikius pastatą žmonių su negalia poreikiams, jis tapo prieinamas visiems, todėl meno mokyklos ...

Statybunaujienos.lt » Universalus dizainas