2023 vasario 7 d. antradienis, 23:07
Reklama  |  facebook

Už neteisėtą juodalksnių sunaikinimą privačios žemės sklype – 4 764 Eur žalos atlyginimas

2021-07-02 06:49
Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje dėl aplinkai padarytos žalos priteisimo konstatavo, jog visi atsakovams nuosavybes teise priklausančiame sklype augę medžiai – 21 juodalksnis – buvo saugotini, nes augo aerodromo apsaugos zonoje.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt (MEGAPLANTAS) nuotr.


Minimos įmonės
AAD (Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos),
Ieškovas Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos prašė priteisti iš atsakovų 4 764 Eur aplinkai padarytos žalos atlyginimą bei 5 proc. metines palūkanas nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo iki teismo sprendimo visiško įvykdymo. Ieškovas teigė, kad atsakovams nuosavybės teise priklausančiame žemės sklype augę 42 juodalksniai yra žuvę (nudžiūvę), kamienuose matomos gręžimo žymės, saugotini želdiniai buvo neteisėtai sunaikinti pragręžiant kamienus bei įterpiant chemines medžiagas, taip pažeidžiant jų gyvybines funkcijas. Atsakovai, būdami saugotinų želdinių savininkai, nevykdė pareigos išsaugoti želdinius. Ieškovas prašė priteisti žalą už 21 neišsaugotą juodalksnį. Atsakovai su dalimi ieškinio sutiko ir sutiko atlyginti žalą už 5 neišsaugotus juodalksnius, teigdami, kad pagal dokumentus jie turėjo pareigą išsaugoti tik 5 medžius.

Plungės apylinkės teismas, kaip pranešama, ieškinį tenkino, priteisė iš atsakovų 4 764 Eur žalos atlyginimą ir 2 000 Eur bylinėjimosi išlaidų atsakovams iš ieškovo, nes nustatė, kad dėl atsakovo pateiktų duomenų ieškovas sumažino prašomos priteisti žalos dydį. Su teismo sprendimu atsakovai nesutiko ir prašė sumažinti iš jų priteistą žalą iki 600 Eur už 5 neišsaugotus juodalksnius.

Apygardos teismas, išnagrinėjęs atsakovų apeliacinį skundą, paliko nepakeistą sprendimo dalį, kuria iš atsakovų priteistas žalos atlyginimas, tačiau padidino atsakovams priteistas bylinėjimosi išlaidas proporcingai pagal sumažinto ieškinio reikalavimus. Teisėjų kolegija nustatė, kaip rašoma Klaipėdos apygardos teismo pranešime, kad pradiniu ieškiniu ieškovas įrodinėjo, jog atsakovai turi atlyginti 12 564 Eur žalą aplinkai, kadangi būdami saugotinų želdinių savininkais nevykdė pareigos išsaugoti 42 vnt. juodalksnių.

Bylos nagrinėjimo metu ieškovas pagal atsakovų pateiktus duomenis perskaičiavo prašomą priteisti žalos atlyginimą ir prašomos priteisti žalos atlyginimą sumažino iki 4 764 Eur nurodęs, jog nebuvo išsaugota 21 vnt. juodalksnių. Įvertinęs bylos duomenis, apygardos teismas padarė išvadą, kad, priešingai nei teigia atsakovai, visi neišsaugoti želdiniai priskirtini saugotiniems, nes augo aerodromo apsaugos zonoje bei yra saugotini nepriklausomai nuo jų skersmens. Teismas pažymėjo, kad atsakingų institucijų leidimas pašalinti želdinius reikalingas net tiems želdiniams, kurie Želdinių inventorizavimo kortelėje pažymėti kaip šalintini, o tokio leidimo atsakovai neturėjo. Atmesti kaip neįrodyti atsakovų teiginiai, kad jų sklype augę medžiai buvo beverčiai, todėl už jų neišsaugojimą neturėtų būti skaičiuojama žala. Byloje buvo surinkta pakankamai įrodymų, kad iki medžių žuvimo dėl atsakovų kaltės medžiai buvo sveiki, vešlūs ir puikiai derėjo.

Atsakovai nesutiko su teismo sprendimu priteisti procesines palūkanas nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme dienos, motyvuodami tuo, kad tarp šalių nebuvo susiklostę sutartiniai santykiai, kad pats ieškovas delsė tikslinti ieškinį, bei tuo, kad bylos nagrinėjimas užsitęsė dėl pandemijos. Teisėjų kolegija, remdamasi byloje surinktais įrodymais, atmetė šiuos atsakovų argumentus ir padarė išvadą, kad ieškovo reikalavimo priteisti procesines palūkanas netenkinimas pažeistų teisingumo, protingumo, sąžiningumo principus, lemtų ieškovo interesų pažeidimą ir nepagrįstai palengvintų dėl šio reikalavimo kaltų atsakovų padėtį.

Vis dėlto teismas padidino atsakovams priteistinų bylinėjimosi išlaidų atlyginimą nuo 2 000 Eur iki 3 675,98 Eur, nes vertino, kad ieškinio reikalavimai, tikėtina, buvo sumažinti atsižvelgus į atsakovų argumentus dėl neteisingai pradiniu ieškiniu apskaičiuotos žalos. Dėl to ieškovui sumažinus prašomą priteisti žalos atlyginimą nuo 12 564 Eur iki 4 764 Eur atsakovams proporcingai priteistos bylinėjimosi išlaidos.

Apygardos teismo nutartis įsiteisėja nuo paskelbimo dienos, tačiau per 3 mėnesius gali būti skundžiama.
Statybunaujienos.lt
Aplinka

nuotrauka
2023-01-14 07:04
Vilniuje, tarp Giedraičių ir Kintų gatvių esančioje teritorijoje, bus įrengtas skveras su pakelta terasa, kurios apačioje bus galima rengti įvairius renginius, muges, koncertus, o viršuje esančiu taku pasivaikščioti ir pasigrožėti rajonu iš viršaus.
nuotrauka
2023-01-06 15:09
Sausio 6-oji – tradicinė Trijų karalių šventė, pažyminti Kalėdinio laikotarpio pabaigą. Dažnai būtent šią dieną į dėžes vėl pakuojamos šventinės dekoracijos ir nupuošiamos kalėdinės eglės.
nuotrauka
2023-01-05 07:24
Kaune kasmet sugeneruojama apie 400 tonų asbesto atliekų. Sveikatai kenksmingų statybinių šiukšlių utilizavimas jau dešimtmetį kompensuojamas iš miesto biudžeto. Startavo nauja programa: kauniečiams bus pilnai padengiamos ne tik pavojingų atliekų surinkimo bei sutvarkymo, bet ir transportavimo į sąv...
nuotrauka
2022-12-28 13:54
Artėjant Naujiesiems metams visuomenėje vis garsiau kalbama apie fejerverkų daromą žalą ne tik gyvūnams, aplinkai, bet ir žmonėms. Svarbu atkreipti dėmesį, kad fejerverkų sukeliamas garsas didelį stresą varo ir nuo karo bėgantiems, šiuo metu Lietuvoje apsistojusiems ukrainiečiams. Naujųjų metų naktį...
nuotrauka
2022-12-27 15:04
Vis dar neatsiejama Naujųjų Metų sutikimo dalis yra fejerverkai. Švęsdami kasmet į orą paleidžiame daug įvairių pirotechninių gaminių, kurių sprogimai padidina triukšmo lygį, degimo produktai iškart pablogina vietos aplinkos oro kokybę, į aplinką išmetami sveikatai kenksmingi teršalai (kietosios dal...
nuotrauka
2022-12-27 06:06
Seimas pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Aplinkos apsaugos rėmimo programos, Mokesčio už aplinkos teršimą, Angliavandenilių išteklių mokesčio ir Mokesčio už valstybinius gamtos išteklius įstatymų pakeitimams, kuriais įgyvendinamas Konstitucinio Teismo nutarimas ir mažinama administracinė naš...
nuotrauka
2022-12-27 05:27
Seimas priėmė Želdynų įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimus, kuriais siekiama sustiprinti želdinių apsaugą. Šie pakeitimai įsigalios nuo 2023 m. gegužės 1 d.
nuotrauka
2022-12-22 04:53
Aplinkos ministerija nepradės Suvalkijos (Sūduvos) nacionalinio parko planavimo, kol su vietos bendruomenėmis išsamiai neaptars galimų ūkininkavimo, miškų kirtimo, statybos ir architektūros pasikeitimų.
nuotrauka
2022-12-06 10:43
Jūrės miestelyje (Kazlų Rūda), kuriame gyvena 400 žmonių, įgyvendintas neeilinis projektas – prie 30 sodybų įrengti buitinių nuotekų valymo įrenginiai, kurie ne tik daro gyvenimą patogesnį, bet ir saugo aplinką.
nuotrauka
2022-12-01 11:13
Nors kalendorinė žiema prasideda šiandien, vilniečiai jau turėjo progų prasilenkti su miesto teritoriją tvarkančių įmonių traktoriais, motoblokais, kompaktiškais sniego valytuvais bei kita įranga. Šį šaltąjį sezoną sostinės viešąsias erdves prižiūrės daugiau kaip 200 skirtingos technikos.
nuotrauka
2022-11-25 06:58
Seimas pritarė Želdynų įstatymo pataisoms įstatyme įtvirtindamas, kad savivaldybių atstovaujamosios institucijos galės pačios spręsti dėl didesnių atkuriamosios vertės įkainių nustatymo savo sprendimu saugotinais paskelbtiems želdiniams.
nuotrauka
2022-11-24 16:15
Ketvirtadienį, lapkričio 24 d., Seimas pritarė Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinojo įstatymo pataisoms, numatančioms palengvinimus gyventojams. Nuo 2023 m. įteisinti gręžinius bus dar paprasčiau, o įteisinimo procedūros tais atvejais, kai požeminio vandens išteklių naudojimui...
nuotrauka
2022-11-21 14:47
Kauno apygardos prokuratūros prokuroras teismui su kaltinamuoju aktu perdavė baudžiamąją bylą, kurioje Jonavos rajone veikianti naftos atliekų tvarkymo įmonė kaltinama dėl aplinkos apsaugos pažeidimų. Įtariama, jog įmonės padarytos žalos aplinkai vertė siekia daugiau nei 2,3 mln. eurų.
nuotrauka
2022-11-14 10:03
Tvarumo ataskaitos seniai nebėra naujiena verslo pasaulyje – didelės viešojo intereso įmonės yra įpareigotos atskleisti nefinansinę informaciją jau penkerius metus, o nuo 2024 m. įsigaliosianti direktyva dėl įmonių informacijos apie tvarumą teikimo (angl. CSRD – Corporate Sustainability Reportin...
nuotrauka
2022-10-31 09:14
Kiekvienais metais komunalininkai, atliekų tvarkytojai pastebi, kad nuo spalio iki lapkričio mėnesio vidurio, Vėlinių laikotarpiu, atliekų srautas kapinių teritorijoje padidėja kone dvigubai. Šiuo laikotarpiu žmonės stengiasi aplankyti artimųjų kapavietes ir jas sutvarkyti. Pavyzdžiui, sugrėbti lapu...
nuotrauka
2022-10-27 09:17
Vilniaus Pilaitės bendruomenė susirūpino, kad tiesiant dviračių taką Pilaitės prospekto ir Elbingo gatvių sankryžoje bus pašalinta prieš 40 metų pasodinta beržų alėja. Vilniaus savivaldybės specialistai ramina – alėja išliks, o gyventojai turės patogesnę sankryžą.
nuotrauka
2022-10-26 15:19
Lietuvos jūrų muziejuje kartu su Aplinkos ministerija spalį surengta konferencija „Gyvūnų gerovės, apsaugos ir globos pokyčiai Lietuvoje: rezultatai, iniciatyvos ir iššūkiai ateičiai“ pažymėjo naujojo muziejaus objekto – Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centro veiklos pradžią. Pirmieji šio centr...
nuotrauka
2022-10-26 15:00
Vilniaus sprendimas nešienauti žaliųjų plotų šiemet tapo vienu iš labiausiai aptarinėjamų įvykių. Visgi tikėtina, kad ateityje miestuose nešienaujamų plotų ir pievų bus daugiau – šešiose Europos valstybėse atlikta gyventojų apklausa parodė, kad jei miestai nori būti tvarūs ir efektyviai prisidėti pr...
nuotrauka
2022-10-25 10:27
Vilniaus apygardos administracinis teismas iš dalies patenkino akcinės bendrovės „Eglės sanatorija“ skundą ir nuo 125 503 Eur iki 25 100,6 Eur sumažino jai Aplinkos apsaugos departamento paskirtą ekonominę sankciją už sunaudotą vandenį.
nuotrauka
2022-10-21 05:50
Vilnius ruošiasi būsimosios Nacionalinės koncertų salės aplinkos tvarkymui – per artimiausius metus teritoriją planuojama sutvarkyti taip, kad ji ne tik pabrėžtų koncertų salės architektūrą, bet ir taptų patogia viešąja erdve susitikti ir pailsėti miestiečiams.

Statybunaujienos.lt » Aplinka