2021 rugsėjo 26 d. sekmadienis, 18:31
Reklama  |  facebook

Už neteisėtą juodalksnių sunaikinimą privačios žemės sklype – 4 764 Eur žalos atlyginimas

2021-07-02 06:49
Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje dėl aplinkai padarytos žalos priteisimo konstatavo, jog visi atsakovams nuosavybes teise priklausančiame sklype augę medžiai – 21 juodalksnis – buvo saugotini, nes augo aerodromo apsaugos zonoje.
nuotrauka
Portalo Statybunaujienos.lt (MEGAPLANTAS) nuotr.


Minimos įmonės
AAD (Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos),
Ieškovas Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos prašė priteisti iš atsakovų 4 764 Eur aplinkai padarytos žalos atlyginimą bei 5 proc. metines palūkanas nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo iki teismo sprendimo visiško įvykdymo. Ieškovas teigė, kad atsakovams nuosavybės teise priklausančiame žemės sklype augę 42 juodalksniai yra žuvę (nudžiūvę), kamienuose matomos gręžimo žymės, saugotini želdiniai buvo neteisėtai sunaikinti pragręžiant kamienus bei įterpiant chemines medžiagas, taip pažeidžiant jų gyvybines funkcijas. Atsakovai, būdami saugotinų želdinių savininkai, nevykdė pareigos išsaugoti želdinius. Ieškovas prašė priteisti žalą už 21 neišsaugotą juodalksnį. Atsakovai su dalimi ieškinio sutiko ir sutiko atlyginti žalą už 5 neišsaugotus juodalksnius, teigdami, kad pagal dokumentus jie turėjo pareigą išsaugoti tik 5 medžius.

Plungės apylinkės teismas, kaip pranešama, ieškinį tenkino, priteisė iš atsakovų 4 764 Eur žalos atlyginimą ir 2 000 Eur bylinėjimosi išlaidų atsakovams iš ieškovo, nes nustatė, kad dėl atsakovo pateiktų duomenų ieškovas sumažino prašomos priteisti žalos dydį. Su teismo sprendimu atsakovai nesutiko ir prašė sumažinti iš jų priteistą žalą iki 600 Eur už 5 neišsaugotus juodalksnius.

Apygardos teismas, išnagrinėjęs atsakovų apeliacinį skundą, paliko nepakeistą sprendimo dalį, kuria iš atsakovų priteistas žalos atlyginimas, tačiau padidino atsakovams priteistas bylinėjimosi išlaidas proporcingai pagal sumažinto ieškinio reikalavimus. Teisėjų kolegija nustatė, kaip rašoma Klaipėdos apygardos teismo pranešime, kad pradiniu ieškiniu ieškovas įrodinėjo, jog atsakovai turi atlyginti 12 564 Eur žalą aplinkai, kadangi būdami saugotinų želdinių savininkais nevykdė pareigos išsaugoti 42 vnt. juodalksnių.

Bylos nagrinėjimo metu ieškovas pagal atsakovų pateiktus duomenis perskaičiavo prašomą priteisti žalos atlyginimą ir prašomos priteisti žalos atlyginimą sumažino iki 4 764 Eur nurodęs, jog nebuvo išsaugota 21 vnt. juodalksnių. Įvertinęs bylos duomenis, apygardos teismas padarė išvadą, kad, priešingai nei teigia atsakovai, visi neišsaugoti želdiniai priskirtini saugotiniems, nes augo aerodromo apsaugos zonoje bei yra saugotini nepriklausomai nuo jų skersmens. Teismas pažymėjo, kad atsakingų institucijų leidimas pašalinti želdinius reikalingas net tiems želdiniams, kurie Želdinių inventorizavimo kortelėje pažymėti kaip šalintini, o tokio leidimo atsakovai neturėjo. Atmesti kaip neįrodyti atsakovų teiginiai, kad jų sklype augę medžiai buvo beverčiai, todėl už jų neišsaugojimą neturėtų būti skaičiuojama žala. Byloje buvo surinkta pakankamai įrodymų, kad iki medžių žuvimo dėl atsakovų kaltės medžiai buvo sveiki, vešlūs ir puikiai derėjo.

Atsakovai nesutiko su teismo sprendimu priteisti procesines palūkanas nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme dienos, motyvuodami tuo, kad tarp šalių nebuvo susiklostę sutartiniai santykiai, kad pats ieškovas delsė tikslinti ieškinį, bei tuo, kad bylos nagrinėjimas užsitęsė dėl pandemijos. Teisėjų kolegija, remdamasi byloje surinktais įrodymais, atmetė šiuos atsakovų argumentus ir padarė išvadą, kad ieškovo reikalavimo priteisti procesines palūkanas netenkinimas pažeistų teisingumo, protingumo, sąžiningumo principus, lemtų ieškovo interesų pažeidimą ir nepagrįstai palengvintų dėl šio reikalavimo kaltų atsakovų padėtį.

Vis dėlto teismas padidino atsakovams priteistinų bylinėjimosi išlaidų atlyginimą nuo 2 000 Eur iki 3 675,98 Eur, nes vertino, kad ieškinio reikalavimai, tikėtina, buvo sumažinti atsižvelgus į atsakovų argumentus dėl neteisingai pradiniu ieškiniu apskaičiuotos žalos. Dėl to ieškovui sumažinus prašomą priteisti žalos atlyginimą nuo 12 564 Eur iki 4 764 Eur atsakovams proporcingai priteistos bylinėjimosi išlaidos.

Apygardos teismo nutartis įsiteisėja nuo paskelbimo dienos, tačiau per 3 mėnesius gali būti skundžiama.
Statybunaujienos.lt
Aplinka

nuotrauka
2021-09-15 11:42
Aplinkos ministerija sugriežtino atliekų deginimo metu susidariusių nepavojingųjų pelenų ir šlako atliekų tvarkymo reikalavimus. Nuo šiol šias atliekas bus galima saugiai panaudoti keliams tiesti, pastatų pamatams, šalinamų atliekų sluoksniams perdengti, sąvartynų uždarymui ir laikiniems keliams juo...
nuotrauka
2021-09-10 09:41
Darbas iš namų naudingas planetai – tokios nuotaikos pasklido pasaulyje 2020 m., pasirodžius palydovinėms Kinijos nuotraukoms, kuriose vaizdo netemdė čia anksčiau tvyrojęs smogas.
nuotrauka
2021-09-07 09:01
Visuomenės svarstymui rugsėjo 21 d. bus pristatomas viešosios erdvės ties V. Kudirkos g. 14 ir Z. Sierakausko g. 15 Vilniuje sutvarkymo projektas. Netoli būsimos Nacionalinės koncertų salės projektuojamos teritorijos plotas – 2015 kv. m. Didžiąją dalį šios erdvės dabar užima automobilių privažiavimo...
nuotrauka
2021-09-01 11:07
Ateityje Europos Sąjunga neberems tiesioginių investicinių vandentvarkos projektų – nebent pačių vandens paslaugų įmonių jungimąsi.Apie tai pranešė aplinkos ministras Simonas Gentvilas, lankydamasis Marijampolės savivaldybės įmonėje „Sūduvos vandenys“.
nuotrauka
2021-08-30 07:57
Aplinkos ministerijos patikslinta Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo tvarka, tikimasi, prisidės šalyje plėtojant vėjo energetiką, o vertingiausias šalies kraštovaizdžio erdves apsaugos nuo vizualinės taršos aukštais statiniais.
nuotrauka
2021-08-25 16:25
Vilniaus miesto Taryba pritarė sprendimui pirkti beveik hektaro ploto žemės sklypo dalį Perkūnkiemio kvartale, Girulių gatvėje 5. Suformavus atskirą sklypą, jis bus skirtas įrengti viešąjį želdyną.
nuotrauka
2021-08-24 14:18
Bendruomenių rūmų teritorijoje toliau vyksta atnaujinimo darbai – įgyvendinamas viešųjų erdvių sutvarkymo prie Panevėžio bendruomenių rūmų projektas.
nuotrauka
2021-08-20 09:54
Vandens gurkšnojimas daugeliui jau tapo kasdieniu įpročiu, tačiau nuostatos dėl to, koks vanduo yra saugus vartoti, skiriasi. Šeši iš dešimties (63 proc.) vilniečių saugiu gerti laiko vandenį iš čiaupo, tačiau yra nemažai manančių, kad prieš tai jį būtina išfiltruoti ar užvirinti, arba geriau geriam...
nuotrauka
2021-08-20 07:03
Vilniečiams, matyt, jau tapo įprastu reiškiniu matyti nuolat besikeičiančias, renovuojamas miesto gatves, atgimstančius rajonus. Naujos vietos greitai tampa traukos objektais, pritraukiančios tiek ir naujus gyventojus, tiek ir naujų ofisų ieškančias įmones. Viena tokių vietų – ir Manufaktūrų gatvė b...
nuotrauka
2021-08-19 07:23
Siekdama perdirbti arba atiduoti perdirbimui visas akmens vatos atliekas, izoliacinių sprendimų kompanija „Paroc“ parengė ir pradėjo vykdyti žiedinės ekonomikos principais pagrįstą 5 veiksmų planą savo gamyklose.
nuotrauka
2021-08-18 14:29
Jau kitąmet bus sutvarkyta ilgą laiką buvusi apleista Šnipiškių dalis - šiandien prasideda teritorijos tarp Giedraičių ir Kintų gatvių tvarkymas. Čia bus įrengta aikštelė, aplink ją išsidėstys sėdimos vietos, tad atsiras puiki vieta koncertams, mugėms ir kitiems renginiams, kvartalas taps dar vienu ...
nuotrauka
2021-08-09 09:59
Iniciatyva „Mes Darom“, žinoma kaip pavasario tvarkymosi akcija, į Klaipėdą atvyksta su nauju projektu „Švarūs miestai“. Bendradarbiaudami su šveicarų startuoliu „Cortexia“ ir Klaipėdos miesto savivaldybe, organizatoriai uostamiesčiui pristatys miestų švarinimo srityje taikomas inovacijas. Dvi savai...
nuotrauka
2021-08-04 15:30
Želdynų pasigendantys sostinės Viršuliškių gyventojai greitu metu turės dar vieną sutvarkytą žalią viešąją erdvę ties J. Rutkausko g. ir Pilaitės pr. Į jos įrengimą bus įtraukti aplinkinių teritorijų vystytojai. Projektinius pasiūlymus, kurie po kelių savaičių bus pristatyti viešai, greta statomo da...
nuotrauka
2021-08-03 10:28
Nemenčinėje esančio Gaukštonių kaimo gyventojai ir toliau sulaukia dėmesio dėl čia sklindančio nemalonaus kvapo. „Vilniaus vandenims“ sutelkus visas pajėgas ir pasitelkus atitinkamų specialistų rekomendacijas, bendrovė problemai spręsti imasi ir unikalių bei inovatyvių sprendimų.
nuotrauka
2021-07-29 10:27
Miestams vis labiau puoselėjant žaliąsias erdves, nekilnojamojo turto (NT) vystytojai taip pat vis daugiau dėmesio skiria kiemo želdynams savo projektuose. Kaip formuojami želdynai daugiabučių kiemuose ir kiek laisvės sodinti augalus turi patys gyventojai, atskleidžia NT plėtros bendrovės „Realco“ e...
nuotrauka
2021-07-28 09:51
23 arų ploto teritorija tarp L. Sapiegos ir Kuosų gatvių Antakalnyje gali virsti sutvarkyta viešąja erdve, jei projektui pritars ir vilniečiai, ir savivaldybė. Rugpjūčio 12 dieną bus pristatyti projektiniai pasiūlymai, kaip atnaujinti ir įveiklinti teritoriją, esančią laisvoje valstybinėje žemėje ta...
nuotrauka
2021-07-27 15:06
Aplinkos ministerija patikslino Mažareikšmių pažeidimų aplinkos apsaugos ir gamtos išteklių naudojimo srityje kriterijų aprašą ir nustatė kriterijus, kokie smulkūs, formalūs pažeidimai laikomi mažareikšmiais. Taps aišku, kas yra reikšmingi ir mažareikšmiai aplinkosaugos pažeidimai.
nuotrauka
2021-07-21 14:30
Per mėnesį trukusią akciją aplinkosaugininkai surengė 71 reidą visoje Lietuvoje ir patikrino 603 transporto priemones, 111 iš jų gabeno atliekas. Nustatyti 23 pažeidimai.
nuotrauka
2021-07-21 11:40
„IKEA Industry Lietuva“, įsikūrusi Kazlų Rūdoje, šį mėnesį baigė svarbų aplinkosauginį projektą – 70 metrų kaminą, kurio statybai buvo skirtas 1 milijonas eurų. Šis kaminas padės dar labiau sumažinti kvapų koncentraciją aplink esančiame rajone didinant sklaidą.
nuotrauka
2021-07-21 08:04
Aplinkos ministerijos siūlomos Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo pataisos leistų mažinti aplinkos taršą ir skatintų pereiti prie žiedinės ekonomikos. Įgyvendinus numatytas priemones, šalyje nuo 2030 m. atliekos iš viso nebūtų šalinamos sąvartynuose, išskyrus tas, kurių negalima kitaip panaudoti.

Statybunaujienos.lt » Aplinka