2023 spalio 3 d. antradienis, 16:53
Reklama  |  facebook

Vilniaus būsto rinkos inkaras – mažėjantis būstų sandėlis, o sprendimų reikėjo vakar

2021-10-04 11:37
Išankstiniais „Citus“ analitikų duomenimis, Vilniuje per tris ketvirčius rezervuotų butų ir kotedžų skaičius jau viršijo sėkmingiausių iki 2019–ųjų rezultatą, kai per visus metus šis skaičius siekė 6 178. Per devynis šių metų mėnesius sostinėje plėtotojai susitarė dėl 6 334 būstų (butų ir kotedžų), o rugsėjo rezultatas – 437. 2019 m. per tris ketvirčius rezervuoti 4 744 (25 proc. mažiau), o 2020 m. – 3 283 (48 proc. mažiau) nauji būstai. Tačiau rinkos potencialo, „Citus“ NT ekspertų nuomone, išnaudoti neleidžia toliau besitraukianti pasiūla.
nuotrauka
CITUS nuotr.


Minimos įmonės
Citus, UAB
Lietuvos bankas,
Per pirmą šio rudens mėnesį Vilniaus naujų būstų sandėlį papildė du nauji projektai, dar vienas projektas pasidabino nauju etapu, tačiau dėl sparčių pardavimų pasiūla smuktelėjo iki 3 711. Tokio žemo rodiklio „Citus“ investicijų ir analizės vadovas Šarūnas Tarutis sako nepamenantis.

„Stebėdami savo projektus ir visą rinką matome, kad būsto poreikis nemažėja, tačiau augančios kainos ir tiesiog akyse „džiūstantis“ asortimentas pirkėjus verčia stabtelėti. O kodėl taip auga kainos? Žinoma, dėl to, kad išsibalansavo pasiūlos ir paklausos santykis. Žvilgterėjęs į paskutinių ketverių metų duomenis matau, kad tokios padėties neturėjome: per šį laikotarpį pats žemiausias rezultatas viršijo 4 000, o paklausa toli–gražu nesiekė šiandieninės. Pavasarį buvo etapas, kai buvo graibstomi visi būstai – tai buvo chaosas, tačiau jis varė rinką į priekį. Šiandien yra dar mažiau iš ko rinktis ir tai tampą sunkiu inkaru“, – įmonės pranešime cituojamas ekspertas.

„Citus“ analitikų skaičiavimu, nuo metų pradžios vidutinė kvadratinio metro kaina naujuose būstuose (esančiuose pasiūloje) paaugo 17,5 proc. (paskutinį mėnesį – 1,8 proc.), tačiau atskiruose miesto rajonuose ar būsto segmentuose augimas buvo žymesnis.

„Dabar matome Lietuvos banko iniciatyvas mažinti įtampas Vilniaus būsto rinkoje, nes kainos auga sparčiau nei galėtų, tačiau suplanuoti veiksmai nesprendžia situacijos iš esmės – tik kai kuriuos, net gan smulkius, jos simptomus. O iššūkis yra kompleksinis. Žinoma, institucijos suvaldyti statybų savikainos augimo – statybinių medžiagų ar darbų brangimo – negali, tačiau tikrai yra vietų, kur šie sprendimai būtini. Ir jų reikia jau dabar“, – neabejoja „Citus“ investicijų ir analizės vadovas.

Praėjusią savaitę Lietuvos bankas paskelbė kitais metais didinsiantis pradinio įnašo kartelę nebe pirmą būstą įsigyjantiems pirkėjams ir iš paskolų teikėjų reikalausiantis papildomo rezervo būsto kreditų portfeliui.

Komentuodamas centrinio banko sprendimą, „Citus“ įkūrėjas Mindaugas Vanagas, cituojamas įmonės pranešime, sakė nemanantis, kad šie veiksmai turės labai didelės įtakos rinkos situacijai. Jau dabar, paprastai, paskolas išduodančios įstaigos prašo didesnio nei 15 proc. pradinio įnašo perkant nebe pirmą būstą. Taip pat, didelė tai darančių žmonių dalis moka nuosavomis lėšomis.

M. Vanagas aiškina, kad rinkoje pasiūlos stygiaus didėjimą lemia ilgėjantys statybų leidimų išdavimo terminai, todėl plėtotojai negali pateikti naujų projektų tokiu greičiu, kokiu juos rinka galėtų įsisavinti. Be to, sektoriuje egzistuoja didžiulis darbo jėgos trūkumas, o pastaruoju metu darbuotojus atsivežti iš trečiųjų šalių darosi sunkiau.

„Yra dar vienas būdas, kuris, neabejoju, padėtų spręsti būsto rinkos temperatūros klausimą ir prie kurio tiesiogiai galėtų prisidėti Lietuvos bankas. Gyvenimas Lietuvoje gerėja, žmonės turi vis daugiau santaupų ir investuojantys į antrą būstą žmonės saugo savo pinigus nuo nuvertėjimo. Lietuvos bankas galėtų skatinti paprastiems žmonėms prieinamų investavimo būdų atsiradimą, nes tokių įrankių kūrimas yra labai griežtai reguliuojamas, jam numatyta daugybė biurokratinių kliūčių“, – sako „Citus“ akcininkas.

Jis neabejoja, kad augančio miesto, stiprėjančios ekonomikos, didėjančio darbo užmokesčio ir gerėjančio pragyvenimo sąlygomis sostinėje būtina balansuoti rinką pasiūlos didinimo kryptimi, nes tai gerintų konkurencinę aplinką ir leistų lėtinti kainų augimą.

„Apskritai, man neatrodo teisinga vertinti vien tik kainą. Juk svarbiausias aspektas yra būsto prieinamumas, įperkamumas. Koks tikslas mažinti paklausą, tuo pačiu mažinant būsto prieinamumą? Juk papildomi reikalavimai bankams kaupti rezervą gali auginti palūkanas visiems pirkėjams, o tai gali bloginti įperkamumo rodiklius bei ilgalaikėje perspektyvoje atsiliepti visai būsto rinkai“, – papildo įmonės investicijų ir analizės vadovas Š. Tarutis.

Per paskutinį ketvirtį „Citus“ praneša Vilniuje anonsavęs net tris būsimus projektus: Visorių, Tyzenhauzų ir Kareivių gatvėse. Pirmajame, planuojama, pardavimai prasidės jau per artimiausią mėnesį, tačiau kiti pasiūlą pasieks dar, palyginti, negreitai – numatoma, kad tai įvyks kitų metų pirmą pusmetį.

Kaune rugsėjį rezervuoti 106 nauji būstai (butai ir kotedžai), o per visus devynis šių metų mėnesius – 915. Tokio paties laikotarpio rezultatas pernai siekė 573 (per visus metus – 806), o 2019–aisiais – 1 019 (12 mėn. rezultatas – 1 375). Taigi, Kauno rinka, vertinant ligšiolinį rezultatą, yra aktyvesnė nei 2020 m., tačiau aukštos 2019 m. spartos dar nepasiekė.

Kaune rugsėjį fiksuotas vienas naujas projektas, tačiau pasiūla laikinojoje sostinėje tolygiai auga ir mėnesio gale siekė 1 308 naujus būstus. Palyginimui, nuo metų pradžios, kai sandėlį sudarė 1 031 būstas, pasirinkimas kauniečiams šiame mieste išaugo 27 proc., o nuo žemiausio taško gegužę (779 būstai) – net 68 proc.

Per mėnesį vidutinės kvadratinio metro kainos naujuose projektuose Kaune paaugo panašiai kaip ir sostinėje: nuo 1 848 Eur/kv. m iki 1 883 Eur/kv. m, tačiau nuo metų pradžios augimas, statistiškai, didesnis nei Vilniuje: sausio mėn. fiksuota 1 451 Eur/kv. m vidutinė kaina, taigi kainos šoktelėjo 30 proc. „Citus“ analitikai komentuoja, kad toks skirtumas, greičiausiai, susiformavo dėl santykinai nedidelėje šiųmetinėje rinkoje atsiradus keliems brangesniems projektams.
Statybunaujienos.lt
Žymės  NT rinkaAktualijos

nuotrauka
2023-10-03 13:54
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) už peržiūrai reikalingų dokumentų nepateikimą šešiems mėnesiams sustabdė UAB „Banduva“ kvalifikacijos atestato galiojimą.
nuotrauka
2023-10-03 13:02
Klaipėdoje paskutinius žingsnius žengia sveikatos centro įkūrimo procesas, pradėtas siekiant didesnio sveikatos paslaugų prieinamumo gyventojams. Galimybe dalyvauti kuriant sveikatos centrą Klaipėdoje jau susidomėjo daugiau nei trys dešimtys gydymo įstaigų visame uostamiestyje.
nuotrauka
2023-10-03 11:01
Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Šiame etape kvietimams suplanuota skirti 19,57 mln. eurų. Bendrai jungtinio projekto metu siekiama iki 2026 m. įre...
nuotrauka
2023-10-03 10:11
Planuojama, kad 2024 m. pradžioje Lietuvoje pradės veikti šiuo metu testuojama Nuotekų tvarkymo informacijos sistema, leisianti užtikrinti, kad į aplinką nepatektų nevalytos nuotekos. Taip pat sumažės administracinė našta nuotekų tvarkytojams ir jų veiklą prižiūrinčioms institucijoms.
nuotrauka
2023-10-03 07:21
Nuo praėjusių metų pradžios Lietuvoje įsigaliojo statybos techninis reglamentas (STR), iš esmės keičiantis vėdinamo fasado naudojimą. Pagal STR, vėdinamam fasadui sukurti nebeužtenka to, kad visi komponentai būtų sertifikuoti. Dabar jis turi būti tiekiamas kaip vieno gamintojo elementas ir turėti ET...
nuotrauka
2023-10-02 16:23
Anot architektų, Vilniaus plėtra iki vieno milijono įmanoma nebent darant miestą kompaktiškesnį. Seime diskusiją apie milijoninį miestą surengusio Ateities komiteto pirmininko Raimundo Lopatos teigimu, apie Lietuvos sostinę verta mąstyti ir futuristiškai.
nuotrauka
2023-10-02 15:36
Rugsėjo 29 d. Mickūnuose, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Vilniaus rinktinės teritorijoje, atidarytas pirmasis, pilotinis, Inžinerinių priemonių parkas. Pradedama kurti valstybės gynybos metu kritiškai svarbi nauja kontrmobilumo sistema, kurią sudarys 18-ka tokio pobūdžio Inžinerinių priem...
nuotrauka
2023-10-02 10:47
Nors apie technologinio pramonės perversmo įtaką šalies verslams kalbama jau daugiau nei dešimtmetį, ekspertai prognozuoja, jog Lietuvos įmonių laukia dar didesni pasikeitimai. Anot Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto (KTU EVF) dekanės, profesorės dr. Editos Gimžauskienės...
nuotrauka
2023-10-02 10:36
Kauniečiams seniai pažįstamo studentų laisvalaikio klubo „Kolegos“ vietoje iškilo naujas unikalus pastatas – Kauno technologijos universiteto (KTU) tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. KTU Studentų miestelio vaizdą pakeitęs pastatas ne tik leido išsaugoti buvusio pastato arc...
nuotrauka
2023-10-02 07:48
Stogo langai įneša 3 kartus daugiau dienos šviesos negu fasadiniai langai. Kai kalbama apie stogo langus, dažniausiai pagalvojame apie šlaitinius stogus, bet ar žinojote, kad yra sprendimų, praplečiančių erdvės pojūtį namuose bei leidžiančių mėgautis puikiu vaizdu į dangų, ir plokštiems stogams?
nuotrauka
2023-09-30 14:29
Aplinkos ministerija parengė Statybinių atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimus, kurie paskatins perdirbtas statybines atliekas naudoti kaip antrinę žaliavą, užtikrins aiškesnį teisinį statybinių atliekų tvarkymo reguliavimą. Siūloma nustatyti kriterijų sistemą, kuri užtikrintų tinkamą inertinių staty...
nuotrauka
2023-09-29 15:56
Aplinkos ministerija patikslino, kokios institucijos nagrinės strateginio poveikio aplinkai vertinimo (SPAV) dokumentus, ir suteikė visuomenei daugiau galimybių dalyvauti SPAV procesuose bei į juos įsitraukti.
nuotrauka
2023-09-28 15:09
Mūsų visuomenėje yra išties įprasta praktika, kuomet būsto paskolos galimybėmis žmonės naudojasi prireikus naujo būsto – dažnai didesnio, erdvesnio ar tiesiog patogesnėje lokacijoje. Gauta suma panaudojama nekilnojamojo turto įsigyjimui ar būsto statymui, taip sukuriant visiškai naujas sąlygas komfo...
nuotrauka
2023-09-28 13:58
Nacionalinio stadiono vietoje intensyviai vyksta pasiruošimo darbai – sunkiasvorė technika kasa žemę ir ruošia vietą pamatams, įrengiami bandomieji pamatų poliai, gaminamos ir montuojamos statybinės konstrukcijos.
nuotrauka
2023-09-28 13:28
Aplinkos ministerijos apklausa atskleidė, kad žaliuosius pirkimus, t.y. darančius kuo mažesnį poveikį aplinkai visuose produkto gyvavimo ciklo etapuose, Lietuvoje vykdyti tampa vis paprasčiau.
nuotrauka
2023-09-28 12:07
Nuspręsta, kad fizinis barjeras gali būti įrengiamas ir prie valstybės sienos esančiose valstybės saugomų teritorijų šlapiose bei pelkėtose vietose.
nuotrauka
2023-09-28 11:53
Rengiantis Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais 2025 m. vasarį, Telšiuose ir Alytuje pradėti montuoti vieni svarbiausių sinchronizacijos įrenginių – sinchroniniai kompensatoriai. Jie padeda stabilizuoti elektros sistemos dažnį ir padidina tinklo dinaminį ...
nuotrauka
2023-09-27 12:48
Valstybės duomenų agentūra praneša, kad šių metų rugpjūtį statybos sąnaudų elementų kainos, palyginti su liepa, sumažėjo 0,3 procento, bet nuo pernai vasaros jos iš viso paaugo 2,9 proc.
nuotrauka
2023-09-27 12:18
Pernai Lietuvoje įvyko daugiau kaip 130 tūkst. nekilnojamojo turto (NT) sandorių, o turto įsigijimams su paskola prireikė profesionaliai įvertinti, kokia objektyvi įsigyjamo turto vertė. „Spinter tyrimų" atliktos apklausos duomenimis, už tai, kad turtą vertintų tik kvalifikuoti specialistai, pasisak...
nuotrauka
2023-09-27 11:17
Nuo rugsėjo 23 d. įsigaliojo Gaisrinės saugos pagrindinių reikalavimų pakeitimai, atveriantys galimybes statyti aukštesnius nei 5 aukštų visuomeninius pastatus, naudojant iš medienos ir organinių medžiagų pagamintus statybos produktus. Iki šiol maksimalus tokių pastatų aukštis negalėjo viršyti 5 auk...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos