2024 liepos 22 d. pirmadienis, 11:11
Reklama  |  facebook

„Vilniaus vandenys“ iš nuotekų dumblo pernai pasigamino apie ketvirtadalį elektros

2024-01-17 13:54
Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys" iš nuotekų dumblo pernai jau pasigamino beveik ketvirtadalį – 23 proc. įmonės veiklai reikalingos elektros energijos, o siekdama apsisaugoti nuo elektros ir gamtinių dujų kainų šuolių, bendrovė iki 2032 m. ketina tapti nepriklausoma nuo išorinių energijos išteklių.
nuotrauka
Freepik nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus vandenys, UAB
„Energijos išteklių kainų nestabilumas yra vienas didesnių iššūkių tokiai įmonei kaip „Vilniaus vandenys", kurios svarią dalį sąnaudų sudaro būtent elektros kaštai. Turime nustatytus tarifo įsipareigojimus vartotojams, kartu privalome išlikti finansiškai tvaria įmone, kad galėtume palankiomis sąlygomis užsitikrinti finansavimą infrastruktūros modernizacijos projektams, itin svarbiems visam miestui ir juos įgyvendinti laiku, nes miestas nuolat auga ir poreikiai infrastruktūros plėtrai ir atnaujinimui nuolat didėja.

Todėl nuoseklios investicijos į atsinaujinančią energetiką ir energijos resursų diversifikavimą yra būtinybė. Sausio mėnesio pradžia yra iškalbingas pavyzdys, kai elektros energijos kainos šauna į viršų – dėl šalčio nulemtos padidėjusios paklausos, dėl apniukusio oro apribotos elektros gamybos iš saulės bei vėjo. Pasigamindami elektrą iš nuotekų dumblo šiandien galime jau ketvirtadaliu amortizuoti energijos sąnaudas", – kalba pranešime cituojamas Saulius Savickas, bendrovės „Vilniaus vandenys" vadovas.

Pasak S. Savicko, elektros energijos gamyba iš dumblo leidžia „Vilniaus vandenims" amortizuoti elektros pabrangimą 23 procentais. Pavyzdžiui, brangiausią šiais metais – sausio 5 d., bendrovės pagaminama elektra padėjo bendrą elektros kainą sumažinti 15 ct / kWh, gruodžio mėnesį iš dumblo gaminama elektra vidutiniškai leido elektros kainą sumažinti 9 ct už kilovatvalandę.

„Vilniaus vandenys" iki 2032 m. siekia tapti energetiškai nepriklausoma nuo išorinių energijos resursų įmone – visą veiklai reikalingą elektros bei šilumos energiją pasigaminti iš atsinaujinančių išteklių. Todėl rengiasi dar vienam reikšmingam investicijų etapui, išgaunant energiją iš nuotekų dumblo – diegiant monodeginimo įrenginius, nuotekų dumblas bus panaudotas dar efektyviau.

Su nauja technologija apsirūpins 38 proc. elektros poreikių

„Vilniaus vandenys" savo didžiausioje Vilniaus nuotekų valykloje iš nuotekų dumblo jau dabar pasigamina beveik ketvirtadalį bendrovei per metus reikalingos elektros energijos – 12,5 mln. kWh iš reikiamų maždaug 55 mln. kWh. Bendrovė dar prieš dešimtmetį investavo apie 45,3 mln. eurų į specialius įrenginius, leidžiančius išnaudoti nuotekų dumblą elektros gamybai.

SavickasSaulius Savickas,
Linkedin nuotr.

„Atlikome studiją ir vertiname galimybes naujam investicijų etapui – nuotekų valykloje pastatyti monodeginimo gamyklą, kurioje būtų deginimas dumblas, gaminama šilumos energija, kuri pakeis gamtines dujas ir bus gaminama elektros energija. Taigi, bus atsisakoma iškastinio kuro – gamtinių dujų, maksimaliai sumažinama CO2 emisija bei pasigaminama papildomai iki 15 proc. elektros energijos nuo viso įmonės poreikio. Įgyvendinę šį projektą užsitikrinsime 38 proc. metinio elektros poreikio. Preliminariai planuojame šį projektą įgyvendinti 2029 m. Jam reikės apie 90 mln. eurų investicijų – ieškome finansavimo įvairiose finansinėse priemonėse bei fonduose, kad investicijos į šią būtiną modernizaciją nebūtų perkeltos vartotojams", – pasakoja S. Savickas.

„Vilniaus vandenys" taip pat numato ir daugiau galimybių gamintis energiją iš nuotekų. Bendrovės planuose testuoti inovaciją – iš išvalytų nuotekų išgauti šilumos energiją ir ją naudoti šildymui ir karšto vandens gamybai. Šį projektą numatyta pilotuoti 2027-2028 m. kartu su „Vilniaus šilumos tinklais". 

Plečia saulės jėgainių pajėgumus

„Vilniaus vandenys" lygiagrečiai investuoja ir į saulės parkų plėtrą, kad energijos resursai būtų kuo labiau diversifikuoti. Juose pagaminama 3 proc. visos bendrovei reikalingos elektros energijos.

Šiuo metu daugumą saulės jėgainių bendrovė stato ant jai priklausančių pastatų stogų. Tačiau vien tuo neapsiribojama – vystomi ir saulės elektrinių parkai ant žemės. Tokios elektrinės dabar veikia Šalčininkų nuotekų valykloje, Antavilių, Jankiškių, Žemųjų Panerių, Naujos Vilnios vandenvietėse. Į saulės elektrines pirmaisiais trimis etapais įmonė investavo 1,7 mln. Eur, dar dviem numatytiems etapams šiemet skirta 1,4 mln. Eur, o iki 2032 m. suplanuotos 9 mln. eurų investicijos.

„Mūsų saulės jėgainės šiuo metu įrengtos taip, kad visas elektros energijos kiekis iš karto sunaudojamas mūsų reikmėms. Bendrovė jau ruošiasi ir didesnei elektros energijos gamybai: prie saulės elektrinių statomi energiją kaupiantys įrenginiai. Pirmieji pradės veikti jau 2025 metais. Ateityje naujos jėgainės bus statomos iškart su energijos kaupikliais. Šiandien diegiame infrastruktūrą, kuri teigiamą naudą turės mažiausiai 30 ateinančių metų. Nėra abejonių, kad investicijos atsipirks ir bus pelningos", – sako S. Savickas.
Statybunaujienos.ltInfrastruktūra

nuotrauka
2024-07-19 10:10
Lietuvos ir tarptautiniam susisiekimui strategiškai svarbaus magistralinio kelio „Via Baltica“ paskutinės atkarpos nuo Marijampolės iki Lenkijos sienos rekonstrukcijai Europos Komisija (EK) šią savaitę papildomai skyrė 48 mln. eurų Europos infrastruktūros tinklų priemonės (Connecting Europe Facility...
nuotrauka
2024-07-18 11:06
Nuo 2023 metų pabaigos plėtojamas Kauno oro uosto šiaurinio perono projektas pasiekė tarpinį finišą ir nuo liepos vidurio orlaivių riedėjimui jau atidaryta būsimo naujojo perono dalis (orlaivių riedėjimo maršrutas).
nuotrauka
2024-07-17 09:27
Vilniaus miesto savivaldybė tęsia senamiesčio gatvių atnaujinimą. Šiais metais tvarkomos Subačiaus, Paupio, V. Šopeno, Vingrių, Žygimantų, T. Kosciuškos, Seinų, M. Daukšos, Aušros Vartų gatvės, dalis Pylimo gatvės šaligatvių. Ateinančiais metais bus pradėtos tvarkyti Trakų, Barboros Radvilaitės ir M...
nuotrauka
2024-07-15 13:09
Siekiant išsiaiškinti, kaip ateityje būtų galima pagreitinti Utenos rajono savivaldybei priklausančių vietinės reikšmės kelių su žvyro danga asfaltavimo darbus, Utenoje išbandyta nauja technologija – kelio pagrindo stabilizavimas ligninu.
nuotrauka
2024-07-12 11:19
Liepos 15 d. pradedami fiziniai tilto per Dubysą rekonstravimo darbai. Siekiant užtikrinti eismo dalyvių saugumą, keisis eismo organizavimo tvarka – transporto eismas vyks apylanka, pėsčiųjų ir dviratininkų – laikinu tiltu. Planuojama, kad tilto rekonstravimo darbai bus baigti keliais mėnesiais anks...
nuotrauka
2024-07-12 09:45
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" Tauragės rajone baigė saulės elektrinės statybas prie jau veikiančio vėjo parko, taip sukuriant pirmąjį bendrovės hibridinį saulės ir vėjo elektrinių parką ir atveriant didesnes galimybes efektyviau išnaudoti valdomą infrastruktūrą ir ž...
nuotrauka
2024-07-12 09:38
Viena populiariausių vasaros atostogų vietų – Kunigiškių priemiestis Palangoje – nuo šiol dar patogiau pasiekiama kurorto gyventojams bei svečiams. Miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pabaigė į šį rajoną vedančio kelio remontą.
nuotrauka
2024-07-11 13:28
Siekiant nukreipti tranzitinį transportą nuo miesto centrinės dalies, Tauragėje šiemet toliau tiesiamas pietinis aplinkkelis. Šiuo metu darbai vyksta ruože nuo Vytauto gatvės iki Dariaus ir Girėno gatvės.
nuotrauka
2024-07-11 13:21
Atsinaujinančios energetikos investicinių fondų valdymo įmonė „Modus Asset Management", vykdanti veiklą Baltijos bei Vidurio Rytų Europos šalyse, ir bankas „Swedbank AS" susitarė dėl 20 mln. eurų finansavimo 57 MW galios saulės jėgainių portfelio statyboms Latvijoje.
nuotrauka
2024-07-11 09:38
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) birželio 11 d. paskelbusi 4 paramos kvietimus gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines arba padidinti jau turimų saulės elektrinių galią, jau sulaukė virš 13 tūkst. gyventojų paraiškų. Iš Energetikos ministerijos skirtų 40 mln. eurų, jau rezervuot...
nuotrauka
2024-07-10 07:24
Įmonė „Gerbūvio projektai“ įgyja pagreitį. Jau trečius metus sparčiai auga užsakymų portfelis, o nuo 2020 m. apyvarta kasmet auga kone dvigubai. 2023-aisiais įmonė tempo nemažino.
nuotrauka
2024-07-09 11:03
Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse didėjo 5 proc. ir vidutiniškai siekė 99,70 Eur/MWh.
nuotrauka
2024-07-09 09:52
Antakalnio seniūnijos teritorijoje pradedami Moliakalnio ir P. Morkūno gatvių dalių atnaujinimo darbai. Šiose Dvarčionių gyvenamajame rajone esančiose gatvėse, užtikrinant saugų tiek pėsčiųjų, tiek automobilių judėjimą, bus paklota nauja asfalto danga, įrengti šaligatviai, pakeistas apšvietimas.
nuotrauka
2024-07-09 09:45
Didėjant vandenilio gamybos apimtims ir susiduriant su jo saugojimo problemomis, KTU mokslininkai siekia ištirti požeminio vandenilio saugojimo Lietuvoje galimybes. Projekto tikslas – prisidėti prie vandenilio energijos saugojimo infrastruktūros kūrimo ir skatinti švarios bei tvarios energijos spren...
nuotrauka
2024-07-05 14:13
„Via Lietuva“ toliau vykdo darnaus judumo infrastruktūros plėtrą šalyje – iki šių metų pabaigos planuojama įrengti daugiau nei 40 km naujų bei suremontuoti netoli 30 km pėsčiųjų ir dviračių takų visoje Lietuvoje.
nuotrauka
2024-07-04 13:50
Prieš dešimtmetį įvykęs Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostų sujungimas buvo tarsi Lietuvos aviacijos pakilimas naujam skrydžiui. Dešimtmetį skaičiuojanti Lietuvos oro uostų kelionė buvo pažymėta įspūdingų projektų. Visi jie stiprina Lietuvos aviacijos pozicijas regione, padeda auginti ekonomiką ir...
nuotrauka
2024-07-04 13:29
Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Inovacijų agentūra ir Aplinkos projektų valdymų agentūra kviečia įmones ir toliau konsultuotis dėl naujų finansavimo priemonių investicijoms į atsinaujinančių energijos išteklių bei švaresnės gamybos, energijos vartojimo efektyvumo technologijų diegimo pr...
nuotrauka
2024-07-04 09:36
Iki liepos 1 d. Lietuvos verslo įmonės buvo kviečiamos teikti paraiškas įgyvendinti klimato kaitos švelninimo projektus besivystančiose šalyse, diegiant atsinaujinančius energijos išteklius ir perduodant gerąją Lietuvos patirtį. Per tris mėnesius Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) sulaukė 10 ...
nuotrauka
2024-07-03 09:29
idžiausio Baltijos šalių viešo elektromobilių įkrovimo tinklo operatorė bei techninės ir programinės įrangos kūrėja „Inbalance grid" susitarė dėl strateginės plėtros su stambiu Lenkijos prekybos tinklu „Stokrotka". Lietuvos bendrovė įdiegs ir valdys išmaniąsias įkrovimo stoteles ties 114 „Stokrotka"...
nuotrauka
2024-07-02 15:04
Vilniaus miesto savivaldybė pristato sostinės gynybos politikos planą, kurį sudaro dvi pagrindinės – civilinės saugos stiprinimo ir paramos gynybai – dalys. Planuojama įsigyti kontrmobilumo priemonių, įrengti treniruočių erdvę dronams, plėsti priedangų tinklą.

Statybunaujienos.lt » Infrastruktūra