2024 balandžio 18 d. ketvirtadienis, 20:14
Reklama  |  facebook

Darniam miestų vystymuisi – tinkamos statybinės medžiagos

2019-07-30 10:06
Chaotiška miestų plėtra turi neigiamos įtakos natūralioms ekosistemoms. Integruotas požiūris į urbanizaciją, saugant gamtinius išteklius, skatina investuoti į ekosistemų atkūrimą, taip padeda padidinti miestų atsparumą gamtinėms nelaimėms, mažinti oro taršą ir kitą miestų neigiamą poveikį aplinkai bei užtikrinti būtinų ekosistemų paslaugų tiekimą.
nuotrauka
Saules energijos stogai. Nelskamp. UAB „Progressus group“ iliustr.


Minimos įmonės
Progressus group, UAB

Darnaus miestų vystymosi koncepcijoje numatyta, kad, planuojant miestų infrastruktūrą, turėtų būti svarbu išsaugoti ir atkurti biologinę įvairovę bei gamtos ir kultūros paveldą.

Dabar daug ir plačiai kalbama apie darnaus urbanistinio vystymosi svarbą, vis dažniau keliamas klausimas – kaip teisingai atrinkti statybines medžiagas, atitinkančias darnaus vystymosi koncepciją. 

Darnus vystymasis – ne tik aplinkos apsauga pagrįsta ekonominė plėtra ir visuomenės gerovės siekis, tai gilesnė koncepcija, paliečianti vartojimo stilių, keičianti pagrindinių vertybių nuostatas, formuojanti ir palaikanti etinę būties filosofiją.

Reikėtų problemą skaidyti dalimis, siaurinti užduotį, tada pasirinkti vieną ar kelis iš siūlomų problemos sprendimo būdų. Pavyzdžiui, oro tarša miestuose – viena didžiausių problemų. Pagrindinis akcentuojamas rodiklis yra dulkės (kietosios dalelės). Ne mažiau svarbus užterštumo rodiklis – NOx (azoto oksidais). Azoto oksidai yra vieni iš keturių teršalų, kuriuos gamina vidaus degimo varikliai. Kiti teršalai – tai anglies monoksidas (CO), angliavandeniliai (HC) ir sieros dvideginis (SO2). Azoto oksidai mažai pastebimi, bet tai daugelio kvėpavimo takų ligų priežastis (pavyzdžiui, astmos). Paskutiniaisiais metais atliekant taršos tyrimus aiškėja, kad Vilniuje oro tarša NOx yra gal net aktualesnė problema nei užterštumas kietosiomis dalėlėmis.

Švari gamta yra ne tai, ką tu gavai iš protėvių, o tai, ką pasiskolinai iš savo vaikų.
Kęstutis Girdzijauskas

Azoto oksidus sunku techniškai surinkti, pagrindiniai taršos skleidėjai yra automobiliai. Riboti automobilių eismą – tolygu politinei savižudybei (nors ir tokių sprendimų priimti bandoma). Pasitaiko dar ir egzotiškesnių atvejų – žmonės šneka, kad viename iš Lietuvos didmiesčių NOx matavimo stotys sustatytos ant kalnų, o dar ir miegamuosiuose rajonuose. Kas paneigs, kad tai padaryta tam, kad būtų kuo geresni rezultatai, nes už juos mes atsiskaitome ES? Tada „viskas gerai“– „tobulas oras“, galima leisti kirsti miškus, mažinti parkų plotus miestuose, nes juk oro taršos rodikliai yra geri. 

O ką visgi daryti, kad nors kiek galima būtų sušvelninti NOx poveikį?

Pasidomėkime kaip sprendžiama ši problema Europoje. Vokiečių kompanija NELSKAMP sukūrė betonines stogo čerpes „Climalife“, kurios perdirba ore esančius NOx, paversdamos juos nitratais, kurie prilimpa prie stogo. „Climalife“ čerpės yra padengtos specialiu „Longlife“ paviršiumi, kuris nuplauna prilipusius prie stogo nitratus. Lietaus vandens nuotekos sudaro iki 10 proc. leistino nitratų kiekio geriamam vandeniui. Ši ekosistema puikiai veikia. Taip mažiausiai 30 metų galima „valyti“ miestus ir miestelius. Kiek gi išvalo oro toks stogas? 200 kv. m stogas išvalo teršalų per metus tiek, kiek jų išmeta „Euro4“ variklį turintis lengvasis automobilis, kuris nuvažiuoja 17000 km per metus. 

Jei valstybė ryžtųsi sukurti NOx perdirbimui skirtą kompensacinį fondą ir kompensuotų bent po 5 €/kv. m stogo, galėtų paskatinti žmones investuoti į aktyvią aplinkosaugą.

Betoninėmis ir keraminėmis čerpėmis dengti pastatai yra ilgaamžiškesni, o tai didina gyventojų pasitenkinimo indeksą, kelia šalies ilgalaikį konkurencingumą. Galima remtis ir Vokietijos pavyzdžiu, kur privaloma visuomeninius pastatus (ligonines, mokyklas ir vaikų darželius) dengti „Climalife“ čerpėmis. Betoninės čerpės „Climalife“ kainuoja panašiai tiek pat, kiek ir įparsta stogo danga, bet valo orą, yra pritaikyta permainingam Lietuvos klimatui.

Atliekant čerpių stogo renovaciją, Vokietijos gamintojas „Nelskamp“ gali pasiūlyti įrengti ant stogų saulės jėgaines (fotovoltinės jėgaines) ir hibridinių modulių saulės šildymo sistemas. Visi „Nelskamp“ stogai su saulės jėgainėmis pasižymi efektyvumu ir estetika, turi plačią spalvinę gamą, tinka naujai statybai ir senamiesčių stogų renovacijai.

Sveika aplinka, švarus oras, žemė, vanduo, biologinė įvairovė daro tiesioginę įtaką žmonių gyvenimo kokybei. Kaip tai pasiekti mūsų miestuose ir kaimuose? Į šiuos klausimą greito atsakymo nereikia tikėtis, nes tai verčia mus keistis, keistis kokybiškai iš vidaus. Pokyčiai, kartais labai sunkūs, yra labai reikalingi. Mes savo ruožtu raginame – tobulėkime kartu su UAB „Progressus group“. 

UAB „Progressus group“ inf. 

Statybunaujienos.lt



Žaliasis kursas

nuotrauka
2024-04-17 09:35
Turto bankas paskelbė pastato Vilniuje, Gedimino pr. 38, rangos ir projektavimo darbų viešąjį pirkimą. Pastatą ketinama iš esmės atnaujinti per dvejus su puse metų. Projekto įgyvendinimui jau gauta beveik 10 mln. eurų Aplinkos projektų valdymo agentūros parama.
nuotrauka
2024-04-11 10:29
„Orientuokimės į tai, kad mūsų vaikai neprisimintų tokio reiškinio kaip sąvartynas. Į Europos Sąjungą prieš 20 metų Lietuva įstojo prižiūrėdama šalyje 850 sąvartynų, šiuo metu yra tik 11 jų, o ateityje jų turėtų iš viso nebelikti“, – teigė pranešime cituojamas aplinkos ministras Simonas Gentvilas tr...
nuotrauka
2024-04-11 10:09
2023 m. vasarį Kėdainių laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) pradėtos gerai žinomos pasaulyje dviračių gamintojos „Pon.Bike" gamyklos statybos pasiekė finišo tiesiąją. Beveik 40 tūkst. kv. metrų ploto pastatą per vienerius metus užbaigė tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva".
nuotrauka
2024-04-05 09:39
Turto bankas atidarė saulės parkus, kurie elektra aprūpina įmonės valdomus visuomeninės paskirties pastatus. Skaičiuojama, kad 2,21 MW suminės galios saulės parkai per 25 metų eksploatacijos laikotarpį CO2 emisiją sumažins kone 7 tūkst. tonų ir padengs didžiąją dalį elektros energijos poreikio pasta...
nuotrauka
2024-04-03 15:05
Balandžio 2d. baigėsi kvietimas norintiems atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą ir padidinti energinio naudingumo klasę. Mėnesį laiko trukęs kvietimas sulaukė didelio gyventojų susidomėjimo – gauta arti 2 000 paraiškų už daugiau nei 16 mln. eurų. Aktyviausiai namų modernizavimo galimybėmis do...
nuotrauka
2024-04-03 13:28
Trečdalis visų į aplinką išskiriamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų – tokį kiekį Europos Sąjungoje generuoja pastatai, kuriuose gyvename ir dirbame. Skaičiuojama, kad šiuo metu net 75 proc. visų pastatų yra energetiškai neefektyvūs. Vis dėlto, augantis susidomėjimas „žaliaisiais“ pastatais situaci...
nuotrauka
2024-03-27 17:02
Penkios Armėnijoje įsikūrusios įstaigos, įskaitant vaikų darželius, kultūrinį centrą ir nacionalinį politechnikos universitetą, netrukus naudosis lietuvių įrengtos saulės jėgainės elektros energija. Elektrinę įrengs Lietuvos saulės energetikos bendrovė „Solet".
nuotrauka
2024-03-27 10:56
Besirūpinantiems savo individualaus gyvenamojo namo energiniu efektyvumu verta suskubti. Iki balandžio 2d. 17h. gyventojai, norintys atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą, padidinti energinio naudingumo klasę ir tuo pačiu pagerinti savo gyvenimo sąlygas, gali kreiptis į Aplinkos projektų valdy...
nuotrauka
2024-03-26 10:18
Architektai pastebi, kad dėmesys aplinkosaugai jau skiriamas ir įsirenginėjant būstą: gyventojai ieško sprendimų, kurie galėtų sumažinti poveikį aplinkai, todėl populiarėja produktai, pagaminti iš biologinės kilmės atliekų. Biocikliniai elektros instaliacijos gaminiai – naujovė tvariems namams, kuri...
nuotrauka
2024-03-26 09:51
Lietuvoje žaliąją elektros energiją jau perka daugiau nei kas dešimtas Lietuvos gyventojas. Labiausiai tarp jų išsiskiria 26-25 m. gyventojai, bendrai jie sudaro daugiau nei trečdalį (35,5 proc.) perkančiųjų žalią elektros energiją.
nuotrauka
2024-03-22 12:53
Iki šiol viešojoje Lietuvos geležinkelių infrastruktūroje buvo naudojamos tokios garsą atspindinčios ir jį sugeriančios sienelės, kurios negeneruoja papildomos pridėtinės vertės, tik nuolatines sąnaudas. Tačiau tai pakeis šalyje vykdomas analogų neturintis pilotinis projektas – jo kūrėjai pasiūlė in...
nuotrauka
2024-03-21 13:52
Daugiau nei pusė maisto atliekoms rūšiavimui skirtų priemonių atsiėmusių sostinės gyventojų ėmėsi rūšiuoti maisto atliekas. Tai atskleidė naujausias Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) atliktas tyrimas. Kaip teigia VAATC direktorius, džiugina ne tik rūšiuojančių žmonių skaičius, bet ...
nuotrauka
2024-03-21 10:30
Kovo 20 d. paskelbtas kvietimas teikti paraiškas Žaliųjų pirkimų lyderių apdovanojimams, kurie skirti viešojo sektoriaus įmonėms, organizacijoms ir institucijoms, taip pat prekių ir paslaugų tiekėjams, tiekėjus vienijančioms organizacijoms ar viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančioms organizacijoms, į...
nuotrauka
2024-03-15 09:28
Aplinkotvarkos bendrovė „Ecoservice" investuoja 18 mln. eurų į nuo gaisro nukentėjusio Gariūnų rūšiavimo centro atstatymą ir infrastruktūros gerinimą. Pastatuose projektuojamos moderniausios gaisro aptikimo bei automatinės gaisro gesinimo sistemos. Projektą planuojama užbaigti iki šių metų pabaigos.
nuotrauka
2024-03-13 09:16
Antradienį Europos Parlamentas patvirtino teisiškai įpareigojantį planą dėl pastatų sektoriuje suvartojamos energijos ir išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo.
nuotrauka
2024-03-12 14:32
Turto bankas užbaigė Kauno teritorinės muitinės ir Muitinės departamento pastato atnaujinimo projektą. Pastatas ne tik tapo šiuolaikiškesnis ir itin taupus, bet ir pats apsirūpins atsinaujinančia saulės energija. Negana to, čia esančių pastatų komplekso stogai ateityje tarnaus kaip nuotolinis saulės...
nuotrauka
2024-03-12 09:22
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas dalyvavo Paryžiuje vykusiame Pastatų ir klimato kaitos pasauliniame forume, kuriame su kitų valstybių atstovais aptarė pastangas didinti statybų sektoriaus dekarbonizaciją ir atsparumą klimato kaitai.
nuotrauka
2024-03-08 13:06
Turto bankas paskelbė BREEAM vertinimo ir konsultavimo paslaugų pirkimą, ekspertai dirbs prie A.Goštauto kvartalo konversijos. Siekiama, kad visi projekto etapai atitiktų keliamus tvarumo reikalavimus, o pastatų kompleksas gautų aukščiausią „Išskirtinis“ (angl. – „Outstanding“) sertifikatą.
nuotrauka
2024-03-08 12:55
Gyventojai, siekiantys atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą, nuo kovo 1d. visą mėnesį gali kreiptis į APVA ir pasinaudoti finansine parama. Per pirmąją kvietimo savaitę jau sulaukta beveik 600 paraiškų. Aktyviausi šį kartą Vilniaus, Kauno ir Alytaus rajonų gyventojai, norintys padidinti savo ...
nuotrauka
2024-03-07 13:16
Didžiausios šalyje vandentvarkos bendrovės „Vilniaus vandenys" ekspertai kartu su Lietuvos mokslininkais ketina plėtoti technologiją, kuri iš nuotekų gamintų elektrą. Mokslininkų komanda jau eksperimentuoja su kuro elementais, kurie pasitelkdami mieles gamina energiją iš biologinėse atliekose esanči...

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas