2024 balandžio 25 d. ketvirtadienis, 10:15
Reklama  |  facebook

Didžiųjų duomenų ekspertas Wannes Meert. Didieji duomenys ir dirbtinis intelektas

2020-07-31 11:38
Didžiųjų duomenų (angl. Big Data) nauda jau niekas neabejoja. Tiek verslo gigantai, tiek ir mažesnės įmonės investuoja į didžiųjų duomenų valdymą. Bet kaip tuos duomenis valdyti ir kokius metodus pasitelkti? Ar dirbtinio intelekto (DI) technologijos yra panacėja norint tapti rinkos lyderiu? Apie tai – KTU interviu su KTU Big Data School (renginys mokslininkams ir praktikams, dirbantiems su didžiaisiais duomenimis) lektoriumi KU Leveno universiteto mokslininku Wannes Meert.
nuotrauka
KTU iliustr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),

W. Meert šiuo metu yra tyrimų vadovas DTAI (angl. Declarative Languages and Artificial Intelligence) tyrimų grupėje KU Leveno universitete Belgijoje. Mokslininkas dirba DI, mašininio mokymosi (MM) ir anomalijų detekcijos srityse.

Wannes, pasaulyje kasdien sugeneruojamas duomenų kiekis – stulbinantis ir dar vis sparčiai auga. Ar mes pajėgūs tuos duomenis suvaldyti? Kas laukia ateityje?

Jei kalbėtume apie skaitmeninių didelių duomenų apdorojimą, pavyzdžiui, apsipirkimų elektroninėse parduotuvėse duomenis, socialinių tinklų informaciją, tai dabartinės sistemos yra gana įspūdingos. Pagalvokite apie socialinį tinklą „Twitter“, kuris beveik akimirksniu apdoroja milijonus „like“ ir žinučių.

Tačiau visai kas kita, kai kalbame apie analoginį pasaulį. Turima vis daugiau ir daugiau duomenų, bet dažnai iškyla dvi problemos: yra baigtinis skaičius jutiklių arba trūksta metaduomenų, t. y. informacijos apie duomenų struktūrą ir jų prasmę.

Įsivaizduokite, stebime veikiantį mechanizmą, bet nežinome, ar jis skleidžia išmetamąsias dujas, kuo jis varomas ar panašiai. Lygiai taip pat dažnai mums trūksta informacijos apie duomenis.

Tarkime, mechanizmas nustoja veikti. Mums svarbu žinoti, ar taip yra dėl gedimo, ar, pavyzdžiui, dėl planuojamos techninės patikros. Paprastai šios informacijos nėra arba yra, bet netiesiogiai, kaip kad techninėje mechanizmo kortelėje, kuri yra surašyta ant popieriaus. Čia įžvelgiu nemažų iššūkių.

Visgi, duomenys, kad ir kartais nepilni, tampa vienu vertingiausiu įmonių ištekliu. Ar tie, kas neinvestuos į duomenų valdymą ir analizę, taps nekonkurencingi?

Įmonės, norėdamos valdyti ir suvaldyti didžiuosius duomenis, siekia taikyti DI, tačiau joms tenka susidoroti su dviem iššūkiais: visų pirma, nėra trumpo kelio prie tinkamų ir teisingų DI sprendimų, todėl ilgalaikis bendradarbiavimas tarp skirtingų mokslo ir verslo partnerių yra labai svarbus.

Antra, iš pažiūros panašios problemos reikalauja taikyti visiškai skirtingus jau egzistuojančius ar dar net nesukurtus DI metodus, o tai įgyvendinti gali tik vieningai veikianti skirtingų disciplinų ekspertų komanda. O ekspertų nėra tiek ir daug. 

Jei šie iššūkiai nėra sprendžiami, tuomet DI naudojimas dažnai yra nuviliantis ir neatitinkantis lūkesčių. Šis pastebėjimas nėra grįstas vien tik mano patirtimi – apie tai kalba daug įmonių, kurios yra mėginę panaudoti savo veikloje DI.

Vis tik, dauguma bendrovių planuoja didinti investicijas į DI. Ir ne vien tik todėl, kad tikimasi gauti didelę grąžą, bet ir todėl, kad konkurentai, sėkmingai panaudoję DI, gali pradėti dominuoti rinkoje.

Bėda ta, kad yra sudėtinga prognozuoti, ar bus lengva veiklą automatizuoti. Bet prisiminkime tokias įmones kaip „Amazon“, „Booking“ ar „Uber“, kurios atsikovojo didelę rinkos dalį automatizavę savo paslaugas ir taip pasiekė labai didelius pelnus.

Panašu, kad verslas supranta didžiųjų duomenų ir DI naudą, – skatinti investuoti, matyt, nereikia. Bet ar jie turi pakankamai profesionalų, galinčių sprendimus įgyvendinti? Juos įgalinti?

Manau, egzistuoja didelis ekspertų trūkumas. Ypatingai tų, kurie supranta metodų esmę. Įvairūs DI įrankiai tampa vis geresni ir lengvai prieinami naudoti neekspertams, tačiau svarbu suvokti naudojamų metodų ribas. 

Manau, Wiener‘io dėsnis aviacijai ir žmogaus klaidoms yra tinkamas ir DI: „Skaitmeniniai prietaisai eliminuoja nedideles klaidas, sukurdami galimybes atsirasti didelėms“.

Nebandydamas klaidų neišvengsi. Ir per pastaruosius metus didieji duomenys ir jų valdymas labai pakeitė verslo modelius ir kultūrą. Kas laukia ateityje? Kokiose srityse jie turės didžiausią poveikį, potencialą?

Kaip matyti iš jau esančių pavyzdžių, didžiausią potencialą turės skaitmeninės paslaugos. Kuo daugiau gali išmatuoti ir įvertinti, tuo lengviau automatizuoti. Viskas, kas vyksta internete – lengvai stebima, o kas vyksta analoginiame pasaulyje – fiksuoti žymiai sudėtingiau.

Taikymai medicinoje taip pat greitai tobulėja. Esu nusiteikęs optimistiškai, bet vis tik, žmogaus kūnas yra labai sudėtingas. 

Išmanios gamyklos, daiktų internetas, Pramonė 4.0, manau, yra esminis faktorius, įgalinantis didžiųjų duomenų ir dirbtinio intelekto taikymus industrijoje.

Taigi, didieji duomenys skverbiasi į labai daug sričių. Naudos daug, o žalos? Ar nekyla rizikų? Kokie gali būti neigiami padariniai? Kokios kyla rizikos pasitelkiant didžiuosius duomenis sprendimų priėmimui?

Rizika? Nesupratimas modelių taikymo galimybių ribų ir duomenų stochastinės prigimties. Vėlgi, ir čia verta prisiminti Wiener‘io dėsnį. Kad sumažintume riziką, modeliai, manau, turėtų turėti atsakymų į klausimus galimybę, tokiu būdu įgalinant kontrafaktinį mąstymą.

Pavyzdžiui, ką turėčiau padaryti, kad gaučiau paskolą? Šiuo atžvilgiu, tyrimai paaiškinamo DI (angl. Explainable AI) metodų kūrimo srityje yra ypatingai daug žadantys. Taip pat intriguoja priežastingumo sąvoka šiame kontekste – J. Pearl ir D. Mackenzie knyga „The Book of Why“ yra šiuo požiūriu labai įdomi.

Šaltinis – KTU

Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2024-04-25 10:09
Trečiadienį pilna apimtimi pradėjo veikti naujoji Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) informacinė sistema SSVIS. Naujoje sistemoje kol kas vyksta statybos specialistų ir įmonių atestavimo procedūros.
nuotrauka
2024-04-25 10:03
Bendros Lietuvos-Lenkijos dujotiekio jungties GIPL Lietuvoje, užbaigtos 2021 m. statybų generalinė rangovė UAB „Alvora" sulaukė pirmojo palankaus teismo sprendimo dėl projekto užsakovo „Amber Grid" mestų kaltinimų neva „Alvorai" netinkamai įvykdžius dujotiekio tiesimo darbus. Vilniaus apygardos teis...
nuotrauka
2024-04-25 08:04
Akcinė bendrovė „Via Lietuva“ tęsia strategiškai svarbių projektų įgyvendinimą. Jau birželio pradžioje, bus pradėti įgyvendinti Jonavos aplinkkelio statybų I etapo ir kelio Jonava-Žasliai-Kalniniai Mijaugonys rekonstravimo rangos darbai. Jonavos aplinkkelis papildys magistralinį kelią Kaunas-Zarasai...
nuotrauka
2024-04-25 07:53
Kultūros ministerija paskelbė konkursą eiti naujai įsteigto Nacionalinio architektūros instituto direktoriaus pareigas.
nuotrauka
2024-04-25 07:17
Prognozuojama, kad iki šio šimtmečio pabaigos daugės karščio bangų ir tropinių naktų, o šaltų dienų sumažės. Numatoma, kad toliau didės ir bendras metinis kritulių kiekis nuo dabartinių 684 mm – 42-98 mm, ypač žiemos sezonu. Baltijos jūros lygio pakilimas svyruos nuo 22 cm iki 35 cm.
nuotrauka
2024-04-25 07:10
Balandžio 25 d. „LITEXPO“ vyksiančioje parodoje „RESTA 2024“ Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) organizuoja konferenciją „Pastatų renovacija skydais Lietuvoje: iššūkiai ir perspektyvos“. Konferencijoje išskirtinis dėmesys bus skiriamas efektyviems senų daugiabučių modernizavimo sprendimams. L...
nuotrauka
2024-04-24 14:15
Šalia Klaipėdos miesto savivaldybei priklausančios „Gilijos“ pradinės mokyklos (Taikos pr. 68) atliekami paskutiniai naujo stadiono įrengimo darbai – tvarkoma aplinka. Daugiau nei pusantro hektaro užimančioje mokyklos teritorijoje, seno stadiono vietoje, įrengtas naujas sporto aikštynas.
nuotrauka
2024-04-24 14:05
Du trečdaliai Europos gyventojų veikiami didėjančio nuolatinio triukšmo dėl transporto, o Pasaulinė sveikatos organizacija skelbia, kad tai viena iš didžiausių problemų, po oro užterštumo. Gyventojų skaičiumi augančiame Vilniuje ši problema – taip pat tampa vis aktualesnė, todėl numatyta apie šimtas...
nuotrauka
2024-04-24 13:24
Panevėžyje kultūros ir turiningo laisvalaikio mėgėjams veriasi vis daugiau kokybiško laisvalaikio galimybių. Jau šį šeštadienį, balandžio 27 d., oficialiu atidarymo renginiu bus vainikuotas vienijančio kūrybiškumo centro – Pragiedrulių sodybos projekto II etapo užbaigimas.
nuotrauka
2024-04-24 08:09
Seniausia alaus darykla Lietuvoje aktyviai atsinaujina. Prieš porą metų „Gubernijos" darykloje modernizuota pagrindinė gamybos linija, kurioje gėrimai pilstomi į skardines. Dabar atėjo laikas modernizuoti kitas dvi linijas, kuriose produkcija pilstoma į PET plastiko butelius ir KEG statines. Kartu s...
nuotrauka
2024-04-24 07:59
Valstybinio kelių tinklo plėtrai svarstoma pasitelkti viešojo ir privataus sektorių partnerystės (VPSP) modelį. AB „Via Lietuva“ pradeda parengiamuosius darbus ir konsultacijas su rinkos dalyviais dėl galimybės įgyvendinti kelių infrastruktūros projektus pasitelkiant šią finansinę priemonę.
nuotrauka
2024-04-24 07:43
„Wolf Group“ yra pirmaujanti Europos statybinės chemijos produktų ir sprendimų gamintoja bei platintoja. Įmonė šiemet mini 30 metų veiklos sukaktį. 1994 m. dviejų draugų – Jaan Puusaag ir Jaanus Paeväli – įkurta įmonė išaugo į rinkos lyderę, veikiančią didelėje pasaulio dalyje ir eksportuojančią sav...
nuotrauka
2024-04-24 06:18
Lietuvių įmonė „Acrylicon Baltic“, kuri specializuojasi įrengdama pramoninių grindų dangas, užsienio rinkose vykdo daugiau negu pusę visų užsakymų. 20 metų veiklą vykdanti įmonė pastaruosius 17 metų projektus įgyvendina ne tik Europoje, bet ir Amerikoje, Azijoje, Afrikoje.
nuotrauka
2024-04-23 10:56
Žalia šviesa laivų šliuzo per Nemuną projektui: pasirašyta sutartis dėl projektinių pasiūlymų ir poveikio aplinkai vertinimo.
nuotrauka
2024-04-23 10:25
Į Kultūros paveldą įrašytas Vilniaus pakraštyje esantis Kazbėjų tiltas, kurio rekonstrukcijos ilgai laukė vietos bendruomenė bei sostinės vairuotojai, pagaliau bus sutvarkytas. Jo kapitalinio remonto darbų imasi tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva", laimėjusi Vilniaus mie...
nuotrauka
2024-04-23 08:21
Vilniuje prie pat Vakarinio aplinkkelio, Girulių g. 23 sutvarkyta nauja viešoji erdvė. Joje įrengtas apšviestas pasivaikščiojimo takas su galimybe prisėsti ir pasigrožėti atsiveriančiais vaizdais, obelų sodas, sporto aikštelė.
nuotrauka
2024-04-23 08:03
Minint tarptautinę Motinos Žemės dieną, Turto bankas pristatė kasmetinę tvarumo ataskaitą. Kompleksiškai taikytos priemonės 2023 metais Turto bankui leido sumažinti suvartojamos energijos kiekį net 13 proc., o valdomo nekilnojamojo turto portfeliui CO2 emisiją – 12 proc. (t. y. 7,5 kg CO2 / m2), ly...
nuotrauka
2024-04-23 07:34
„Nemokamas sūris tik pelėkautuose" – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas. Visgi net ir augti pasiryžusi organ...
nuotrauka
2024-04-23 07:26
Iki balandžio 30 d. vilniečiai kviečiami teikti paraiškas istorinių pastatų išorės tvarkymui. Savivaldybė remia nuo 60 iki 80 proc. istorinių pastatų tvarkybos darbų išlaidų. Vilniaus miesto savivaldybės Kultūros paveldo apsaugos skyriaus vedėja Donata Kabelkė pasakoja svarbiausius dalykus, kuriuos ...
nuotrauka
2024-04-23 07:15
Aplinkos ministerijoje pirmadienį atidaryta Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) organizuojama paroda „Lietuvos sienų istorinė raida“. Joje eksponuojami išskirtiniai kartografiniai leidiniai.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

INSTITA dalyvavo infrastruktūros projekte, kuris keičia sostinės nekilnojamojo turto vystymo kryptis ir mažina taršą

INSTITA įgyvendino dar vieną lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstravimo ir lietaus nuotekų valymo įrenginių statybos projektą – vykdė II etapo darbus. Tai itin reikšminga veikla, kuri, užsak...