2025 m. liepos 11 d. penktadienis, 3:16:47
Reklama  |  facebook

Didžiųjų duomenų ekspertas Wannes Meert. Didieji duomenys ir dirbtinis intelektas

2020-07-31 11:38
Didžiųjų duomenų (angl. Big Data) nauda jau niekas neabejoja. Tiek verslo gigantai, tiek ir mažesnės įmonės investuoja į didžiųjų duomenų valdymą. Bet kaip tuos duomenis valdyti ir kokius metodus pasitelkti? Ar dirbtinio intelekto (DI) technologijos yra panacėja norint tapti rinkos lyderiu? Apie tai – KTU interviu su KTU Big Data School (renginys mokslininkams ir praktikams, dirbantiems su didžiaisiais duomenimis) lektoriumi KU Leveno universiteto mokslininku Wannes Meert.
nuotrauka
KTU iliustr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),

W. Meert šiuo metu yra tyrimų vadovas DTAI (angl. Declarative Languages and Artificial Intelligence) tyrimų grupėje KU Leveno universitete Belgijoje. Mokslininkas dirba DI, mašininio mokymosi (MM) ir anomalijų detekcijos srityse.

Wannes, pasaulyje kasdien sugeneruojamas duomenų kiekis – stulbinantis ir dar vis sparčiai auga. Ar mes pajėgūs tuos duomenis suvaldyti? Kas laukia ateityje?

Jei kalbėtume apie skaitmeninių didelių duomenų apdorojimą, pavyzdžiui, apsipirkimų elektroninėse parduotuvėse duomenis, socialinių tinklų informaciją, tai dabartinės sistemos yra gana įspūdingos. Pagalvokite apie socialinį tinklą „Twitter“, kuris beveik akimirksniu apdoroja milijonus „like“ ir žinučių.

Tačiau visai kas kita, kai kalbame apie analoginį pasaulį. Turima vis daugiau ir daugiau duomenų, bet dažnai iškyla dvi problemos: yra baigtinis skaičius jutiklių arba trūksta metaduomenų, t. y. informacijos apie duomenų struktūrą ir jų prasmę.

Įsivaizduokite, stebime veikiantį mechanizmą, bet nežinome, ar jis skleidžia išmetamąsias dujas, kuo jis varomas ar panašiai. Lygiai taip pat dažnai mums trūksta informacijos apie duomenis.

Tarkime, mechanizmas nustoja veikti. Mums svarbu žinoti, ar taip yra dėl gedimo, ar, pavyzdžiui, dėl planuojamos techninės patikros. Paprastai šios informacijos nėra arba yra, bet netiesiogiai, kaip kad techninėje mechanizmo kortelėje, kuri yra surašyta ant popieriaus. Čia įžvelgiu nemažų iššūkių.

Visgi, duomenys, kad ir kartais nepilni, tampa vienu vertingiausiu įmonių ištekliu. Ar tie, kas neinvestuos į duomenų valdymą ir analizę, taps nekonkurencingi?

Įmonės, norėdamos valdyti ir suvaldyti didžiuosius duomenis, siekia taikyti DI, tačiau joms tenka susidoroti su dviem iššūkiais: visų pirma, nėra trumpo kelio prie tinkamų ir teisingų DI sprendimų, todėl ilgalaikis bendradarbiavimas tarp skirtingų mokslo ir verslo partnerių yra labai svarbus.

Antra, iš pažiūros panašios problemos reikalauja taikyti visiškai skirtingus jau egzistuojančius ar dar net nesukurtus DI metodus, o tai įgyvendinti gali tik vieningai veikianti skirtingų disciplinų ekspertų komanda. O ekspertų nėra tiek ir daug. 

Jei šie iššūkiai nėra sprendžiami, tuomet DI naudojimas dažnai yra nuviliantis ir neatitinkantis lūkesčių. Šis pastebėjimas nėra grįstas vien tik mano patirtimi – apie tai kalba daug įmonių, kurios yra mėginę panaudoti savo veikloje DI.

Vis tik, dauguma bendrovių planuoja didinti investicijas į DI. Ir ne vien tik todėl, kad tikimasi gauti didelę grąžą, bet ir todėl, kad konkurentai, sėkmingai panaudoję DI, gali pradėti dominuoti rinkoje.

Bėda ta, kad yra sudėtinga prognozuoti, ar bus lengva veiklą automatizuoti. Bet prisiminkime tokias įmones kaip „Amazon“, „Booking“ ar „Uber“, kurios atsikovojo didelę rinkos dalį automatizavę savo paslaugas ir taip pasiekė labai didelius pelnus.

Panašu, kad verslas supranta didžiųjų duomenų ir DI naudą, – skatinti investuoti, matyt, nereikia. Bet ar jie turi pakankamai profesionalų, galinčių sprendimus įgyvendinti? Juos įgalinti?

Manau, egzistuoja didelis ekspertų trūkumas. Ypatingai tų, kurie supranta metodų esmę. Įvairūs DI įrankiai tampa vis geresni ir lengvai prieinami naudoti neekspertams, tačiau svarbu suvokti naudojamų metodų ribas. 

Manau, Wiener‘io dėsnis aviacijai ir žmogaus klaidoms yra tinkamas ir DI: „Skaitmeniniai prietaisai eliminuoja nedideles klaidas, sukurdami galimybes atsirasti didelėms“.

Nebandydamas klaidų neišvengsi. Ir per pastaruosius metus didieji duomenys ir jų valdymas labai pakeitė verslo modelius ir kultūrą. Kas laukia ateityje? Kokiose srityse jie turės didžiausią poveikį, potencialą?

Kaip matyti iš jau esančių pavyzdžių, didžiausią potencialą turės skaitmeninės paslaugos. Kuo daugiau gali išmatuoti ir įvertinti, tuo lengviau automatizuoti. Viskas, kas vyksta internete – lengvai stebima, o kas vyksta analoginiame pasaulyje – fiksuoti žymiai sudėtingiau.

Taikymai medicinoje taip pat greitai tobulėja. Esu nusiteikęs optimistiškai, bet vis tik, žmogaus kūnas yra labai sudėtingas. 

Išmanios gamyklos, daiktų internetas, Pramonė 4.0, manau, yra esminis faktorius, įgalinantis didžiųjų duomenų ir dirbtinio intelekto taikymus industrijoje.

Taigi, didieji duomenys skverbiasi į labai daug sričių. Naudos daug, o žalos? Ar nekyla rizikų? Kokie gali būti neigiami padariniai? Kokios kyla rizikos pasitelkiant didžiuosius duomenis sprendimų priėmimui?

Rizika? Nesupratimas modelių taikymo galimybių ribų ir duomenų stochastinės prigimties. Vėlgi, ir čia verta prisiminti Wiener‘io dėsnį. Kad sumažintume riziką, modeliai, manau, turėtų turėti atsakymų į klausimus galimybę, tokiu būdu įgalinant kontrafaktinį mąstymą.

Pavyzdžiui, ką turėčiau padaryti, kad gaučiau paskolą? Šiuo atžvilgiu, tyrimai paaiškinamo DI (angl. Explainable AI) metodų kūrimo srityje yra ypatingai daug žadantys. Taip pat intriguoja priežastingumo sąvoka šiame kontekste – J. Pearl ir D. Mackenzie knyga „The Book of Why“ yra šiuo požiūriu labai įdomi.

Šaltinis – KTU

Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2025-07-10 13:06
Nuo šių metų pradžios Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) pradėjo aktyviai konsultuoti savivaldybių specialistus, siekdama užtikrinti sklandų valstybinės žemės valdymą. Šių pastangų rezultatai jau matomi – per mėnesį nustatomų pažeidimų skaičius žemės sandoriuose sumažėjo 7 proc.
nuotrauka
2025-07-10 12:58
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) primena: įvykdžius privalomąjį nurodymą, pranešti apie tai reikia ne tik teismui ar antstoliui – svarbiausia raštu informuoti pačią Statybps inspekciją. Priešingu atveju gali kilti nereikalingų teisinių pasekmių.
nuotrauka
2025-07-10 10:00
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė reikšmingą nutartį dėl nekilnojamojo turto agentūrų sutarčių – vienašališkai parengtos brokerių sutartys, kuriose numatytos pareigos mokėti komisinius ir už neįvykdytas paslaugas, laikytinos nesąžiningomis vartotojų atžvilgiu.
nuotrauka
2025-07-10 07:18
Vilniaus Markučių rajone esantis lopšelis-darželis sulauks pokyčių – Vilniaus vystymo kompanija skelbia atvirą jo rekonstrukcijos architektūrinio projekto konkursą. Konkursu siekiama išrinkti 1966 m. statyto darželio rekonstrukcijai geriausią architektūrinį pasiūlymą, pagal kurį būtų visiškai atnauj...
nuotrauka
2025-07-09 15:25
Lietuvoje žinoma architektė, dvi kadencijas Lietuvos architektų sąjungai vadovavusi Rūta Leitanaitė pavasarį sugrįžo į KTU Statybos ir architektūros fakultetą kaip Architektūros studijų programos vadovė.
nuotrauka
2025-07-09 10:30
Siekdama užtikrinti matininkų teikiamų paslaugų kokybę, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) stiprina šių ūkio subjektų priežiūrą ir pažeidimų prevenciją. Per šių metų I pusmetį buvo atlikta 90 planinių matininkų veiklos patikrinimų, o per likusį metų pusmetį patikrinimų numatyta 4 kartus daugiau – 410.
nuotrauka
2025-07-09 09:33
Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė Viešųjų pirkimų įstatymų pakeitimus, kuriais siekiama supaprastinti pirkimų procesus. Pokyčiais numatoma mažinti perteklinius reikalavimus ir skatinti efektyvesnį viešųjų lėšų panaudojimą. Daug dėmesio skiriama verslo – ypač smulkiojo – įtraukimui į konkur...
nuotrauka
2025-07-08 15:28
Geros žinios gyventojams, planuojantiems su parama įsirengti saulės elektrines ar padidinti jau turimų elektrinių įrengtąją galią. Energetikos ministerija skiria papildomus 9,245 mln. Eur paramos saulės elektrinių įsirengimui namų ūkiuose bei papildomus 100 tūkst. Eur – esamų elektrinių galios didin...
nuotrauka
2025-07-08 13:32
Finansų ministerijos paskelbtą viešosios įstaigos Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) vadovo atranką laimėjo ir valdyba naująja CPVA vadove penkeriems metams paskyrė Indrę Šuolienę. Darbą agentūroje naujoji vadovė pradės nuo šių metų liepos 14 d.
nuotrauka
2025-07-08 11:35
Net 85 proc. Lietuvos gyventojų savo namuose jaučiasi saugūs – rodo saugos tarnybos „Ekskomisarų biuras“ užsakymu atliktas tyrimas. Nors tai ir nuteikia pozityviai, tyrimas taip pat atskleidė nevienodą saugumo namuose jausmo suvokimą. Vieni ramybę jaučia laikydami didelį šunį kieme, o kiti – galėdam...
nuotrauka
2025-07-08 09:17
Nuo rugpjūčio 1 d. paslaugas, susijusias su valstybinės žemės valdymu, bus galima gautiir internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Siekdama užtikrinti sklandžią naujosios sistemos veiklą, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) surengė intensyvius mokymus 840 specialistų, kurie dirbs su...
nuotrauka
2025-07-08 09:08
Kompetentinga institucija pataria, perkančioji organizacija pasinaudoja rekomendacija ir vėliau pripažįstama pažeidusi Viešųjų pirkimų įstatymą (VPĮ) bei patiria finansinių nuostolių. Advokatų kontoros TEGOS (buv. „TGS Baltic“) vyresnioji teisininkė Vitalija Varnaitienė ieško atsakymo, kas tokiu atv...
nuotrauka
2025-07-08 09:02
Dar prieš porą metų Kauno tarpukario architektūrai patekus į UNESCO paveldo sąrašą daugelio kauniečių ir miesto svečių akys atsigręžė į jų kasdien praeinamus istorinius pastatus. Visgi, nors kultūrinio paveldo požiūriu tokie pastatai yra vertybė, energetiškai jie gali būti vieni nuostolingiausių.
nuotrauka
2025-07-08 07:32
Statinio paprastasis remontas – tai viena iš statybos rūšių, kurios esmė – esamo statinio atnaujinimas, tačiau nekeičiant jo paskirties, neatliekant rekonstrukcijos ar kapitalinio remonto darbų. Ką būtina žinoti imantis paprastojo remonto?
nuotrauka
2025-07-07 14:32
Lietuvos darbo rinkoje vis dar vyrauja stiprūs lyčių pasirinkimų stereotipai – moterys ir vyrai telkiasi į skirtingas profesines sritis. Užimtumo tarnybos duomenys rodo, kad statybos sektorius – viena ryškiausių vyrų dominuojamų sričių, kur pokyčiai vyksta labai lėtai.
nuotrauka
2025-07-07 13:47
Aplinkos ministerija skelbia konkursą Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) direktoriaus (-ės) pareigoms užimti. Kandidatai prašymus ir dokumentus gali teikti iki liepos 21 d.
nuotrauka
2025-07-07 13:35
Nuo š.m. liepos 1 d. įsigaliojo Energetikos ministerijos inicijuoti pokyčiai, kuriais siekiama skatinti gyventojus ir verslus efektyviau išnaudoti ESO technines sąlygas, skirtas saulės elektrinių įrengimui bei energijos kaupimo sprendimams. Nuo šiol gaminantys vartotojai, įsirengę elektrinę ar kitus...
nuotrauka
2025-07-07 08:29
Nors kasmet gyventojai išrūšiuoja vis daugiau atliekų, klaidų rūšiuojant vis dar netrūksta. Ekspertė paaiškino, kodėl plastiko konteineriuose atsiduriantys plastikiniai žaislai ar buities daiktai nėra perdirbami.
nuotrauka
2025-07-07 07:50
Elektrėnai – raktinis žodis, kuriant Lietuvos ateities energetikos scenarijus. Tuo įsitikinęs energetikos viceministras Arnoldas Pikžirnis, dalyvavęs konferencijoje apie šio miesto ateities scenarijus.
nuotrauka
2025-07-04 09:57
Aplinkos ministerija rengia Socialinio klimato planą – svarbų nacionalinį dokumentą, pagal kurį bus planuojamas Europos Sąjungos Socialinio klimato fondo lėšų panaudojimas Lietuvoje. Šios lėšos bus skirtos padėti tiems gyventojams ir įmonėms, kuriuos gali paveikti pastatų ir kelių transporto sektori...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos