2025 m. liepos 11 d. penktadienis, 17:26:48
Reklama  |  facebook

KTU sukurtos medžiagos rekordinio efektyvumo saulės elementams – pakeliui į rinką

2020-02-10 11:35
Lietuvių ir vokiečių mokslininkai, kartu kuriantys tandeminius saulės elementus, pasiekė naują efektyvumo rekordą – jų sukurtas saulės elementas elektros energija paverčia 29,15 proc. krintančios šviesos. (Šiandien rinkoje paplitusių monokristalinio silicio elementų efektyvumas tesiekia 20 proc.) Rekordas buvo užfiksuotas Fraunhoferio saulės energijos sistemų institute „CalLab“; rekordą pasiekusiame saulės elemente pritaikyta Kauno technologijos universiteto laboratorijose sukurta inovatyvi medžiaga.
nuotrauka
KTU chemikai sukūrė medžiagą, kurios molekulės pačios persitvarko į vienos molekulės storio plėvelę, lygiai padengiančią bet kokius paviršius. KTU nuotr.


Minimos įmonės
KTU Cheminės technologijos fakultetas,

Visame pasaulyje augant atsinaujinančios energijos šaltinių poreikiui, Lietuvos ir Vokietijos mokslininkų sukurtas naujas metodas leidžia saulės elementus gaminti pigiau. Taip yra dėl to, kad KTU chemikai sukūrė medžiagą, kurios molekulės pačios persitvarko į vienos molekulės storio plėvelę, lygiai padengiančią bet kokius paviršius.

 

„Saulės elementas yra kaip sumuštinis, kuriame kiekvienas sluoksnis atlieka savo funkciją, t.y. sugeria energiją, atskiria skyles nuo elektronų ir panašiai. Mes kuriame medžiagas, kurios geba suformuoti sluoksnį net ant nelygių paviršių, kas yra svarbu konstruojant tandeminius saulės elementus. Savitvarkės molekulės formuojasi ant bet kokio oksido paviršiaus“, – aiškina KTU Cheminės technologijos fakulteto (CTF) doktorantas Artiom Magomedov, vienas iš išradimo autorių, cituojamas KTU pranešime.

KTU nuotraukoje – 
Cheminės technologijos fakulteto doktorantas Artiom Magomedov

Savitvarkė medžiaga leidžia lengvai realizuoti labai efektyvius perovskitinius tandeminius saulės elementus.

Viena valanda saulės energijos – visos Žemės poreikiams patenkinti

Monosluoksnio formavimas saulės elementuose – pigus ir paprastas metodas. Panardinus elektrodą (pvz. indžio-alavo oksido) į sukurtos medžiagos praskiestą tirpalą, jos molekulės nusėda ant paviršiaus, tolygiai padengdamos jį visą 1-2 nm plonumo sluoksniu. Inovatyvios medžiagos molekulės yra sudarytos iš fotolaidaus karbazolo fragmento sujungto su fosforo rūgšties „inkarine“ grupe; jos gali suformuoti sluoksnį ant įvairių oksidų.

Mokslininkai aiškina, kad savitvarkių molekulių sluoksniu galima padengti net ir šiurkščius tandeminių saulės elementų paviršius. Šiandien šis perovskito ir silicio pagrindu sukurtas tandeminis saulės elementas jau pasiekė 29,15 proc. efektyvumą. Pasak ekspertų, tik laiko klausimas, kada bus peržengta 30 proc. efektyvumo riba.

„Perovskitiniai tandeminiai elementai yra saulės energijos ateitis. Jie efektyvesni už šiandien naudojamus monokristalinio silicio saulės elementus. Be to, galima panaudoti jau esančius silicio saulės elementų gamybinius pajėgumus “, – teigia KTU CTF profesorius Vytautas Getautis, tyrimo grupės vadovas.

KTU nuotraukoje –
CTF prof. Vytautas Getautis, tyrimo grupės vadovas

Pasak A. Magomedov, saulės energijos, kuri per vieną valandą pasiekia Žemės paviršių, pakaktų metiniam visų pasaulio gyventojų elektros energijos poreikiui patenkinti.

„Saulės energijos potencialas yra didžiulis“, – teigia jaunasis mokslininkas. 

Pirmoji šio išradimo komercinimo licencija suteikta Japonijos bendrovei

Naudojant tradicines technologijas, 1 g silicio (Si) užtenka pagaminti tik porai kvadratinių centimetrų saulės elemento. Tačiau 1 g KTU tyrėjų susintetintos medžiagos galima padengti 1 000 kv. m paviršiaus. Be to, ši medžiaga yra gerokai pigesnė nei šiuo metu fotovoltiniuose elementuose naudojamos alternatyvos. 

KTU chemikų komanda jau porą metų tiria savitvarkių molekulių naudojimą saulės elementuose. KTU susintetinta medžiaga buvo panaudota veikiančio saulės elemento gamybai kartu su Berlyno „Helmholtz-Zentrum“ (HZB) mokslinių tyrimų instituto ir Fizinių ir technologijos mokslų centro fizikais.

„Pirmoji licencija gaminti šią KTU laboratorijose susintetintą medžiagą suteikta vienai Japonijos bendrovei, kuri pradėjo derybas dėl licencijos iš karto po išradimo patento paraiškos registravimo. Susidomėjimas šiuo produktu tikrai didelis. Sulaukėme ne vienos užklausos dėl šio išradimo licencijavimo galimybių ir šiuo metu vedame derybas dar su keliomis įmonėmis dėl šios medžiagos gaminimo licencijų. Džiugina, kad tai jau antrasis šios KTU mokslinės grupės sukurtas patentuotas išradimas, kuris licencijuojamas užsienio kompanijoms“, – teigia Greta Žėkienė, intelektinės nuosavybės valdymo projektų vadovė KTU Nacionaliniame inovacijų ir verslo centre (NIVC).

KTU NIVC veikiantis „vieno langelio“ principu yra tarpininkas tarp mokslo grupių ir verslo bei pramonės įmonių, užtikrinantis sklandų abipusį bendradarbiavimą.

Rinkoje jau pasirodė medžiagos, pavadintos 2PACz ir MeO-2PACz. Tai reiškia, kad ši inovatyvi technologija, kurioje naudojami savitvarkiai junginiai, rašoma Universiteto pranešime, bus tiriama geriausiose pasaulio laboratorijose, ieškant jai greitesnio kelio į komercinį pritaikymą.

Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2025-07-11 06:44
Europos Komisijai pradėjus viešąsias konsultacijas dėl karinio mobilumo paketo, Lietuva aktyviai sieks daugiau Europos Sąjungos (ES) investicijų strateginiams projektams, gerinantiems Baltijos šalių regiono susisiekimą ir karinio mobilumo jungtis su Europa.
nuotrauka
2025-07-10 12:42
Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pardavė 218 būstų ir komercinių patalpų Vilniuje ir Kaune. Šis skaičius beveik pasiekė visų 2024-ųjų metų rezultatą, kai buvo parduoti 239 objektai, ir gerokai viršija visų 2023 metų pardavimus, k...
nuotrauka
2025-07-09 06:55
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) sprendimas nutraukti narystę Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK) sulaukė viešo dėmesio. Liepos 3 d. LSA paskelbė apie išėjimą iš organizacijos, su kuria ją siejo net 35 metų partnerystė. Po šio žingsnio abi pusės pateikė savo vertinimus – LSA akcentavo...
nuotrauka
2025-07-08 09:02
Dar prieš porą metų Kauno tarpukario architektūrai patekus į UNESCO paveldo sąrašą daugelio kauniečių ir miesto svečių akys atsigręžė į jų kasdien praeinamus istorinius pastatus. Visgi, nors kultūrinio paveldo požiūriu tokie pastatai yra vertybė, energetiškai jie gali būti vieni nuostolingiausių.
nuotrauka
2025-07-08 07:34
Pasibaigus Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) organizuotiems Metų renovacijos projekto rinkimams, paaiškėjo, kad vienas iš trijų daugiausiai visuomenės balsų surinkusių projektų – penkiaaukštis daugiabutis Marijampolėje. Pastatą atnaujino generalinis rangovas UAB „Coner“, o jo transformacija...
nuotrauka
2025-07-07 08:17
Naujamiestis – vienas iš greičiausiai augančių sostinės rajonų ir strateginė Vilniaus teritorija, kur sprendimai dėl plėtros šiandien gali nulemti ne tik šio rajono, bet ir miesto gyvybingumo ateitį, sako NT ir verslo ekspertai. Sparčiai besikeičiantis buvęs pramoninis rajonas vis dar neturi aiškaus...
nuotrauka
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
nuotrauka
2025-07-03 15:36
Kaune, A. Juozapavičiaus pr. 57, duris atvėrė atnaujintas Turto banko administracinis pastatas, kuriame patogesnėmis darbo sąlygomis jau džiaugiasi 6 valstybės įstaigos. Atlikti darbai leido reikšmingai pagerinti pastato energinį naudingumą nuo F iki A klasės. Teigiami pokyčiai leidžia energijos sąn...
nuotrauka
2025-07-03 09:52
2024-ieji Elinta Charge komandai tapo kryptingo virsmo metais. Reaguodama į rinkos pokyčius ir augančius klientų lūkesčius, įmonė perorientavo pardavimų strategiją, sustiprino fokusą į B2B segmentus ir performavo komandą. Šie sprendimai tapo pagrindu investicijoms į produktų kokybę, sertifikavimą, n...
nuotrauka
2025-07-02 13:13
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) pasirašė 19-ąją stambaus investicinio projekto sutartį su bendrove „Pentasweet“, kuri Vilniuje plėtos gamybos projektą, paremtą pažangiomis biosintezės technologijomis. Įgyvendinant projektą planuojama investuoti 44 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-02 12:07
Vilniaus oro uostas tęsia keleiviams skirtų erdvių modernizavimo darbus – senosiose išvykimo erdvėse prasidėjo pertvarkos. Nuo keleivių atitvertose patalpose vyksta pasiruošimo rekonstrukcijai etapas. Planuojama, kad po maždaug pusantrų metų senoji erdvė pasikeis neatpažįstamai – terminalas taps ne ...
nuotrauka
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
nuotrauka
2025-07-02 09:55
2025 m. pirmąjį pusmetį Vilniaus pirminė būsto rinka demonstravo įspūdingą atsigavimą – pardavimų apimtys išaugo daugiau nei dvigubai, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Aktyvumas fiksuotas ne tik sostinėje, bet ir Kaune bei Klaipėdoje. Rinkos dalyvės „EIKA Development“, „Citus“ ir „Realco“ v...
nuotrauka
2025-07-02 07:31
Jei esate architektas ar interjero dizaineris ir jaučiate, kad technologijos sparčiai keičia jūsų profesiją, greičiausiai esate susidūrę su klausimu: kaip suspėti su pokyčiais ir tuo pačiu dirbti efektyviau? Šiandien mokymai – tai ne tik naujų mygtukų pažinimas, bet visos darbo kultūros atnaujinimas...
nuotrauka
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
nuotrauka
2025-06-30 14:15
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno pareigybė. Ji skirta nagrinėti SVV subjektų skundus. Tam šiandien pritarė Seimas.
nuotrauka
2025-06-30 09:31
Šiemet prekės ženklą atnaujinusi „PST Group" tęsia strateginius pokyčius: įmonėje įsteigtas Tvarumo skyrius ir paskirtas pirmasis tvarumo vadovas. Anot pranešime cituojamo bendrovės vadovo Tomo Stuko, šis struktūrinis sprendimas atspindi įmonės siekį sistemingai į kasdieninę veiklą integruoti tvarum...
nuotrauka
2025-06-27 14:34
Naujausias Turto banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad, renkantis darbdavį, kas penktam gyventojui svarbi ergonomiška darbo vieta. Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas pritaria – kai darbo erdvė jauki, yra oro, šviesos, darnos, kūnas atsipalaiduoja, imama giliau kvėpuoti, mąstyti ir ku...
nuotrauka
2025-06-27 07:29
Architektų ir interjero dizainerių darbe technologijos vis dažniau tampa nebe pagalbinėmis, o pagrindinėmis darbo priemonėmis. Jos keičia ne tik projektavimo eigą, bet ir pačią profesinę tapatybę. Duomenų analizė, dirbtinio intelekto (DI) įrankiai, CLOUD sprendimai, generatyvinio dizaino algoritmai ...
nuotrauka
2025-06-26 15:07
Tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „Kantar“ (UAB „TNS LT“) Vilniaus biuras praėjusią savaitę persikėlė į naujas patalpas baigiamo rekonstruoti Šv. Jokūbo komplekso teritorijoje. Atskirame 19 amžiaus pabaigos pastate bendrovė suderino istorinį paveldą su šiuolaikiniu darbo organizavimu.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas