2019 rugsėjo 16 d. pirmadienis, 3:03
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Klinkerio populiarumas neslūgsta

Jonas MALINAUSKAS      2016-01-20 08:47
Senoviniai plytų statiniai – neatsiejama Lietuvos kultūrinio paveldo dalis, ištvėrusi daugelio amžių išbandymus. Todėl mūsų požiūris į statybinės keramikos gaminius – itin pagarbus, turintis senas ir gilias tradicijas, o kartu tampriai susijęs su šiuolaikine architektūra bei moderniomis statybos technologijomis.
nuotrauka
Klinkerio populiarumas ypač išaugo pastaraisiais metais, kuomet Lietuvos privačių namų architektūroje pradėjo vyrauti vadinamasis „olandiškas“ stilius. Bendrovės nuotr.


Minimos įmonės
Wienerberger, AB

Viena labiausiai garbinamų tradicinės keramikos rūšių yra klinkerinės plytos. Tai ypatinga plytų rūšis, gaminama iš specialių rūšių molio. Gamybos eigoje jis išdegamas 1200 laipsnių temperatūroje iki visiško dalelių sukepimo – tai suteikia jam nepaprasto atsparumo ir ilgaamžiškumo, lyginant su apdailos tinku ar įprastomis molinėmis plytomis. Šias savybes lemia aukštas klinkerio mechaninis tvirtumas, atsparumas vandens įgeriamumui ir šalčiui, leidžiantis įmirkusiai plytai ištverti daugybę sušaldymo ir atitirpimo ciklų. Labiausiai patyrę klinkerinių plytų gamintojai, skaičiuojantys ne vieną veiklos dešimtmetį, savo produkcijai drąsiai suteikia 100 metų garantiją, – ir tai ne pigus marketingo triukas, o tvirtas pažadas, paremtas gamybos ir eksploatacijos patirtimi.

Skirtingų klinkerio plytų atspalvių dėka individualaus namo fasadas tampa dar išraiškingesnis. Bendrovės nuotr.

„Olandiškas“ stilius paskatino klinkerio populiarumą

Vienas iškiliausių ir seniausių Europoje plytų gamintojų yra kompanija „Wienerberger“, įkurta Vienoje 1819 metais. Šiandien ji išaugo į stambų tarptautinį koncerną, turintį daugiau nei 200 gamyklų 27 pasaulio šalyse. Vienas pagrindinių šios įmonės produktų, tiekiamų į Lietuvos rinką, yra „Terca“ keraminės apdailos plytos. Mūsų architektai ir statybininkai aukštai vertina visų pirma jų dekoratyvines savybes, itin platų asortimentą, apimantį net ir vienetinius rankomis formuotus gaminius, o taip pat nepriekaištingą kokybę. Plačiausia klinkerio keramikos taikymo sritis – statinių fasadų apdaila, tačiau nemaža „Terca“ produkcijos dalis taikoma ir interjerų dekoravimui. Klinkerio populiarumas ypač išaugo pastaraisiais metais, kuomet Lietuvos privačių namų architektūroje pradėjo vyrauti vadinamasis „olandiškas“ stilius, paremtas vizualiniu paprastumu bei solidumu, o taip pat kokybiškų natūralių medžiagų naudojimu. O kokia gi statybinė medžiaga gali būti natūralesnė už išdegtą molį?

Kita, ne mažiau populiari „Wienerberger“ keraminė produkcija yra „Penter“ trinkelės, pastaraisiais metais vis plačiau naudojamos mūsų šalies miestų aikštėse, skveruose bei kitose viešose erdvėse – galima paminėti Klaipėdos piliavietę, Vilniaus Bernardinų sodą, aikštes Joniškyje ir Krekenavoje. Įvairių spalvų bei formų keraminės trinkelės, sudėtos gražiais geometriniais raštais, sudaro rimtą konkurenciją niūriai-biudžetinėms betono plytelėms, juolab atsižvelgiant į menką pastarųjų ilgaamžiškumą.

Šiandien Lietuvos rinkoje taip pat auga „Porotherm“ keraminių blokelių paklausa – būdami stambūs, tvirti ir kartu pakankamai lengvi, jie ženkliai paspartina mūro darbus statant individualius, daugiabučius namus bei kitus pastatus. Kvalifikuotai atlikto blokelių mūro paviršius yra kur kas lygesnis, nei įprastų plytų, dėl to ženkliai sumažėja sienų šiltinimo bei tinkavimo išlaidos. Įvairių modelių „Porotherm“ blokeliai naudojami tiek vidaus, tiek ir išorinėms sienoms mūryti – kokybiškai atlikus statybos darbus, ilgaamžiškumu jie nenusileidžia įprastam plytų mūrui. 

Ir pagaliau, ketvirtoji „Wienerberger“ produktų grupė Lietuvos rinkoje – tai „Koramic“ keraminės čerpės. Dauguma čerpių gamintojų atstovų mūsų šalyje siekia sugriauti mitus apie čerpinės stogo dangos brangumą ir jos fizinį sunkumą. Aišku, „Koramic“ atstovai irgi skiria tam dėmesio savo interneto svetainėje, tačiau kartu nepamiršta paminėti ir kitų čerpių dangos pliusų – jos „tylumą“, stabilumą ir ekologiškumą. Būtina pažymėti, kad viso koncerno mastu galiojantys spalvų ir dydžių standartai leidžia lengvai derinti tarpusavyje skirtingų kolekcijų medžiagas, ne tik išgaunant estetinį vaizdingumą, bet ir kokybiškai atliekant jungimus bei sudūrimus – žodžiu, naudojant esminius „vienerių rankų“ privalumus.

Klinkerio plytomis dekoruoti naujų pastatų fasadai Talino centre. Bendrovės nuotr.

Idealiai tinka atstatyti senuosius mūrus ir ... interpretuoti

Dėl mechaninio tvarumo ir specifinės faktūros klinkerio plytos idealiai tinka atstatyti senuosius mūrus arba klasikinės architektūros interpretacijoms. Po degimo aukštoje temperatūroje kiekviena plyta įgauna ne tik natūraliam akmeniui prilygstantį tvirtumą, bet ir unikalų, kartais ne visiškai tolygų paviršiaus atspalvį. Taip pat vienu-dviem milimetrais skiriasi plytų gabaritai, „vaikšto“ kampai ir įstrižainės. 

Priklausomai nuo molio sudėties ir formavimo būdo, plytos gali būti įvairių faktūrų – nuo šiurkščios, primenančios sužiedėjusią duonos plutą, iki visiškai lygios. Norint išgauti papildomą glotnumą, klinkerio paviršius prieš degant tepamas skystu smulkios frakcijos moliu (vadinamoji engobo technika). Statybos metu klinkerio plytos rišamos specialiu skiediniu, per dieną klojant ribotą eilių skaičių; dažnai naudojamas netolygus arba nepilnas siūlių užpildymas, imituojant senovinę mūro techniką. Puikiu tokio atkūrimo pavyzdžiu galėtume laikyti Vilniaus bastėją – unikalų fortifikacinės architektūros statinį, kurio sienos rekonstruojant buvo sudėtos iš klinkerinių plytų; praėjus keliems dešimtmečiams, beveik niekas jau neabejoja šio mūro autentiškumu.

Vilniaus Barbakano išorinės sienos, išmūrytos klinkerio plytomis, atrodo labai autentiškai. Bendrovės nuotr.

Tačiau klinkerio plytos – tai ne vien architektūros praeitis. Dekoratyvinės bei konstrukcinės klinkerio ir kitų rūšių degto molio savybės sėkmingai panaudojamos ir šiandieninėje architektūroje. Vienas žinomiausių pasaulyje mūrinės architektūros konkursų yra koncerno „Wienerberger“ kasmet rengiami „Brick Award“ apdovanojimai. 

„Kai mes kalbame apie plytas, žmonės galvoja, kad kalbame apie tradicijas. Bet šiame konkurse galime pamatyti daugybę inovatyvių projektų, suteikiančių plytų mūrui naują išvaizdą ir prasmę“, – teigia architektas Wang Shu, 2012 m. Pritzkerio premijos laureatas ir 2014 m. konkurso komisijos narys. Dviem metais anksčiau šiame konkurse buvo apdovanotas garsaus lietuvių architekto Algimanto Kančo ir jo dukros Gustės Kančaitės projektas – viešbučio pastatas Danės krantinėje Klaipėdoje. Įdomu, kad šis statinys, savo tauria plokščių klinkerio čerpių apdaila gerokai išsiskyręs iš senamiesčio konteksto ir sukėlęs gyvą klaipėdiečių diskusiją, neįveikė minėto konkurso Baltijos regioninės atrankos ir tik atsitiktinai pateko į pagrindinį etapą, kur įveikė daugiau nei 1000 varžovų iš 28 pasaulio šalių. Architekto teigimu, prie šio projekto sėkmės prisidėjo ir apdailos – plokščiųjų keraminių čerpių – parinkimas, ne tik suteikęs pastatui santūraus solidumo, bet ir darniai sujungęs stogą bei sienas į vieningą tūrį.

„Taip, šis pastatas išsiskiria iš konteksto, tačiau dėl lakoniškos formos ir patvarios apdailos jis taip pat moderniai atrodys ir po 100 metų, tapdamas moderniosios architektūros paminklu“, – tvirtina A. Kančas.

Įvairių atspalvių klinkerio trinkelės Klaipėdos miesto parko aikštelėje. Bendrovės nuotr.

Kas sieja klinkerį ir vyną

Šią statybinės keramikos apžvalgą norėčiau užbaigti citata iš vieno reklaminio leidinio: „Gerai įrengta keraminė danga sensta garbingai, kaip senas vynas, laikui bėgant ji tiktai gražėja, suteikdama namui išskirtinį žavesį.“ Ši savybė yra viena iš daugelio, lemiančių neatslūgstantį tradicinės statybinės keramikos populiarumą.

Tekste ir fotogalerijoje – „Wienerberger“ nuotr.

„Wienerberger“ AB atstovybė
Kernavės 88, LT08216 Vilnius
Tel. +370 5 241 74 35+370 5 241 74 35
Faks. +370 5 279 47 00
www.wienerberger.lt
 

 

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2019-09-12 10:17
„Visų pirma, viešosios erdvės yra vieta demokratijai“, – neabejoja vokiečių kraštovaizdžio architektė Lola Meyer. Šį kartą architektų biuro „Urbikon“ profesionalė į Lietuvą atvyko pasidalinti savo patirtimi su Lietuvos studentais – veda dviejų savaičių kūrybines dirbtuves Vilniaus Gedimino technikos...
nuotrauka
2019-09-11 09:58
Įsigijus naują būstą ar jį renovuojant, iškyla klausimų, kiek kainuoja įsirengti būstą, kokie patys svarbiausi įrengimo etapai. Antradienio pavakarę vykusio renginio metu, šias ir kitas susijusias temas nagrinėjo interjero dizainerė, architektė Simona Vilutė. Seminaras „Interjero įrengimo kaina“ vyk...
nuotrauka
2019-09-05 09:48
Kitą savaitę ant vieno iš Žaliojo tilto postamentų iškils nauja instaliacija „Šeima“, kuri kvies susimąstyti – koks yra šeimos santykis su miestu. Donato Norušio kūrinys ant Žaliojo tilto bus eksponuojamas iki kitų metų kovo vidurio. Ši instaliacija pakeis nuo šių metų balandžio mėnesio čia stovėjus...
nuotrauka
2019-09-04 12:17
Palangos koncertų salės fasadą puošiantis dainininko ir dainų tekstų autoriaus Stasio Povilaičio autografas oficialiai pripažintas didžiausiu parašu šalyje. Šį Lietuvos rekordą įregistravo agentūra „Factum“.
nuotrauka
2019-08-21 14:05
Besirengdama Vilniaus geležinkelio stoties teritorijos pertvarkai bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ kviečia jaunimą kurti meninę savo ateities stoties viziją. Rugsėjo 6 dieną rengiamose moksleivių kūrybinėse dirbtuvėse „Sukurk savo ateities stotį“ gabūs jaunuoliai turės progą pademonstruoti meninius...
nuotrauka
2019-08-12 13:48
Aiškėja preliminarūs laimėtojai Nacionalinės koncertų salės architektūrinių idėjų tarptautiniame konkurse – tarptautinė ekspertų komisija, kuriai vadovavo Ole Gustavsen, pagal konkurso vertinimo kriterijus sudarė darbų įvertinimo sąrašą. Jo viršuje rikiuojasi geriausios idėjos: kol kas pirmauja Ispa...
nuotrauka
2019-08-08 13:24
Populiarėjantis „zero waste“ (nulinių atliekų – liet.) judėjimas įsitvirtina mados ir ekologiškų pakuočių srityse. Dabar tendencijos persikelia ir į kitas gyvenimo sritis – jos ryškios ir namų interjero dizaino sprendimuose. Įkvėpta šio judėjimo entuziastų, internetinė parduotuvė Pigu.lt, bendradarb...
nuotrauka
2019-08-08 11:27
Jei gyvenime pritrūkote iššūkių, kraustykitės į naujus namus. Daugeliui šis procesas tampa tikru išbandymu – kokį būstą rinktis, kurioje vietoje, kokį biudžetą jam galite skirti ir galiausiai – kaip nauji namai turėtų atrodyti? Jei sklandžiai įveikėte etapus, susijusius su būsto tipu, jo kaina ir pa...
nuotrauka
2019-07-31 14:39
Kultūros ministerijos siūlymu Vyriausybė paskelbė Kauno centrinio pašto rūmus kultūros paminklu. Toks išskirtinis Kauno centrinio pašto rūmų statusas įgalina rengti naujus teisės aktus, įrašant šį objektą į Valstybinės reikšmės istorijos, archeologijos ir kultūros objektų sąrašą. Tai reiškia, kad bu...
nuotrauka
2019-07-31 10:15
UAB „Verslo investicijos“ ir Lietuvos architektų sąjungos skelbto administracinio pastato Lvovo g. 21a, Vilniuje atviro projekto tarptautinį architektūros konkursą laimėjo UAB „Architektūros kūrybinė grupė“ projektinis pasiūlymas. Jo autoriai – architektai Remigijus Bimba, Raimondas Gudauskas, Audro...
nuotrauka
2019-07-30 11:55
Lietuvos modernizmo perlu vadinamas KTU Cheminės technologijos fakulteto A korpusas (KTU CTF A) pripažintas tarptautiniu mastu. JAV įsikūręs filantropo John‘o Paul‘o Getty vardu pavadintas fondas pastatą atrinko kaip vieną iš 10 išskirtiniausių architektūros objektų visame pasaulyje ir jo pavyzdinių...
nuotrauka
2019-07-18 11:59
Ilgus metus daugelio daugiabučių balkonai būdavo paversti sandėliukais – juose žmonės laikydavo daiktus, džiaudavo skalbinius. Tačiau, pasak ekspertų, balkono funkcija namuose keičiasi – jis tampa kambariams prilygstančia gyvenamąja erdve. Balkonuose ir terasose gyventojams dabar reikia patogumų: el...
nuotrauka
2019-07-12 10:36
Pagal vidutinės gyvenamojo nekilnojamojo turto (NT) kainos pokytį Lietuva tarp 56 pasaulio šalių užėmė 15 vietą demonstruodama 7% metinį augimą ir per metus sąraše pakilo net 11 pozicijų aukštyn – taip rodo „Registrų centro" ir Lietuvos centrinio banko duomenys, skaičiuojant nuo 2018 m. I ketvirčio ...
nuotrauka
2019-07-09 10:40
Architektūrinio konkurso komisija išrinko geriausius projektus naujam UAB „Hanner“ verslo centrui „Business Stadium North East“. Pirmąją vietą iš 9 dalyvių laimėjo UAB „Architektūros kūrybinė grupė“ pasiūlytas darbas.
nuotrauka
2019-06-26 13:48
Kai kurie interjero elementai yra svarbesni už kitus ir ne taip lengvai pakeičiami. Dėl to jų sprendimus reikėtų apgalvoti atsakingai, neskubotai. Interjero dizaino srityje dirbantis architektas Irmantas Petrauskas sako, kad toks interjero elementas yra grindys. Su jomis ne tik daugiausia liečiamės,...
nuotrauka
2019-06-21 16:19
Klaipėdos regioninė architektūros taryba (toliau – RAT) išnagrinėjo keturių daugiabučių gyvenamųjų namų komplekso Mokyklos g. 18A, Klaipėdoje, projektinius pasiūlymus. Ekspertų vertinimu, jie architektūros kokybei keliamus reikalavimus atitinka iš dalies.
nuotrauka
2019-06-20 12:52
Didelė natūralios šviesos sklaida, grynas oras, bendrosios poilsios erdvės, augalų gausa, atpalaiduojantis vaizdas pro langą. Tokias šiuolaikinių darbo erdvių interjero dizaino tendencijas išskiria specialistai.
nuotrauka
2019-06-11 09:50
Daugybė valstybių sostinių ir didžiųjų miestų išgyvena neeilines transformacijas – geležinkelių ir autobusų stočių rajonai iš pilkų, pramoninių, kartais net apleistų miesto teritorijų virsta prestižiniais kvartalais. Į šiuos dažnai itin netoli istorinio miesto centro esančius rajonus atsikelia vis d...
nuotrauka
2019-06-06 14:28
Rytoj, birželio 7-ąją, kai iki pasaulinės parodos „EXPO 2020“ atidarymo liks lygiai 500 dienų, Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos konferencijų salėje (Gedimino pr. 51, V a.) 11 val. bus pristatytas Lietuvos paviljono Dubajuje projekto konkursą laimėjęs pasiūlymas.
nuotrauka
2019-06-03 11:40
IKEA ir TV3 rengiasi antram „Namų idėja su IKEA“ sezonui ir vėl renka lietuvių namus nemokamam interjero atnaujinimui. Šį kartą IKEA dizaineriai atnaujins ne tik namų patalpas, tačiau įžengs ir į verslo erdves – nedideli šeimų verslai, startuoliai, dirbtuvėlių ar parduotuvių savininkai kviečiami tei...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras

nuotrauka

„UTHERM premium“ – pagerinto šilumos laidumo PIR plokštės

„UTHERM premium“ plokštės pasižymi puikiomis šiluminėmis savybėmis, yra perpus plonesnės negu mineralinės vatos ar EPS sluoksnis. Tokiu būdu taupoma erdvė. Šios plokštės lengvos ir lengvai m...
nuotrauka

Naujos CAT® technikos paklausa Baltijos šalyse didėja

Š. m. gegužės mėn. vyko statybinės technikos šventė „Caterpillar Roadshow“, kurios metu visiems besidomintiems statybinės technikos naujovėmis buvo pademonstruotos pažangiausios „Cat“ prekės...