2025 sausio 24 d. penktadienis, 21:36
Reklama  |  facebook

2024-ieji tampa kokybiškos architektūros proveržio metais

2024-05-23 10:01
2024 m. padėtas pagrindas ilgai lauktam architektūros ir urbanistikos kokybės proveržiui Lietuvoje. Sukurti įrankiai savivaldybėms, regioninėms architektų taryboms, architektams ir projektuotojams, kurie suteikia daugiau aiškumo, skaidrumo verslui, įtvirtina gyventojų ir bendruomenių lūkesčius.
nuotrauka
Simonas GENTVILAS, aplinkos ministras. Aplinkos ministerijos nuotr.


Minimos įmonės
SSVA (Statybos sektoriaus vystymo agentūra),

„Šiuos metus galime laikyti kokybinio architektūros, urbanistikos lūžio metais. Įteisinome pakeitimus, kurie svarbūs ir architektų bendruomenei, ir kiekvienam Lietuvos gyventojui. Rengiant svarbių visuomeninių objektų architektūrinius konkursus nuo šiol bus privaloma taikyti ekonominio naudingumo vertinimo kriterijus, paremtus sąnaudų ir kokybės santykiu, meno kūriniams sukurti ar įsigyti turės būti numatoma ne mažiau kaip 1 proc. suma nuo statinio statybos sąmatinės vertės, jei jis statomas valstybės lėšomis, įteisintas tęstinis autorių dalyvavimas statinio projekto rengime“, – pažymi Aplinkos ministerijos pranešime cituojamas aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Gyventojų lūkesčiai aplinkos kokybei auga

Pasak ministro, Aplinkos ministerija dar niekada laisvos Lietuvos istorijoje neskyrė tiek dėmesio šioms sritims, įvyko esminės struktūrinės pertvarkos. Prieš pusantrų metų ministerijoje įkurta Architektūros ir inovacijų politikos grupė, pernai Statybos sektoriaus vystymo agentūroje pradėjo veikti Urbanistikos padalinys, atgaivinti Nacionaliniai architektūros apdovanojimai, skirti skatinti aukštos kokybės, darnios, ilgaamžės architektūros objektų kūrimą.

„Vykstanti transformacija atspindi naujas tendencijas: žmonės tampa vis reiklesni juos supančios aplinkos kokybei, jos tvarumui, funkcionalumui, estetikai. Architektūrinių, urbanistinių sprendimų dalis statybų procese įgyja vis didesnį svorį, daugėja supratimo, kaip mus veikia aplinka, tiek fizine, tiek emocine prasme“, – sako aplinkos viceministrė dr. Daiva Matusevičė.

Architektūroje ir urbanistikoje išskirtas ir kultūrinis kontekstas, ir socialinė atsakomybė, ir kraštovaizdžio, paveldo išsaugojimas.

„Patikslinus ir išplėtus architektūros kokybės kriterijų sampratą paneigta prieš kurį laiką vyravusi skeptiška žmonių ir institucijų nuomonė, kad architektūrą galima vertinti tik remiantis kriterijais „gražu-negražu“. Šiandien suvokimas apie architektūros kokybę keičiasi ir apima daugybę sričių: atitiktį darnaus vystymosi principams, darną su esama urbanistine struktūra, paveldėtomis vertėmis, aplinką, kuria be specialaus pritaikymo gali naudotis visos visuomenės grupės. Tai ir sprendinių ekonomiškumas užtikrinant efektyvų statinio gyvavimo ciklą, optimalų kokybės ir kainos santykį. Svarbus aspektas yra inovatyvumas – naujos originalios architektūrinių ir urbanistinių sprendimų idėjos, pažangios technologijos, medžiagos ir funkcionali, lanksti struktūra. Galiausiai – vientisa architektūrinė idėja ir estetika, objekto meninė išraiška“, – pažymi aplinkos viceministrė dr. Daiva Matusevičė.

Patvirtinta metodika, kuri padės savivaldybėms aktyviau įsitraukti į architektūros kokybės gerinimo procesus. Savivaldybių tarybos iki šių metų pabaigos įgaliotos parengti gaires dėl metodikos taikymo konkrečioje savivaldybėje, atsižvelgiant į jos teritorijoms būdingus urbanistinius ypatumus.

Statybos sektoriaus vystymo agentūros Urbanistikos padalinio vadovas Mindaugas Pakalnis sako, kad savivaldai suteiktas stiprus įrankis parengti savo regiono charakterį atitinkančius architektūros ir urbanistikos kokybės vertinimo kriterijus ir pagal juos spręsti apie teritorijų planavimo dokumentų ir statybos projektų sprendinių kokybę.

„Kaip parodė Vilniaus mieste taikomų 10 architektūros taisyklių pavyzdys, visiems vienodai taikomi projektų sprendinių kokybės vertinimo kriterijai gali ypač padidinti miesto patrauklumą, pagerinti gyvenimo kokybę. Dabar savo miestų ir miestelių poreikius atitinkančius kokybinius kriterijus galės nusistatyti visos savivaldybės, o SSVA yra pasiruošusi joms suteikti visą reikiamą pagalbą“, – teigia Mindaugas Pakalnis.

Objektai, kuriems būtinas architektūrinis konkursas: sąrašas atnaujinamas

Taip pat bus lengviau įsigyti kokybiškesnes architektūros paslaugas. Papildytas nuo 2017 m. galiojantis reikalavimas savivaldybėms sudaryti objektų, kuriems privaloma rengti architektūrinius konkursus, sąrašą. Be to, prieš jį patvirtinant reikės gauti atitinkamos regioninės architektūros tarybos rekomendaciją. Regioninės architektūros tarybos galės ir savo iniciatyva rekomenduoti tokių objektų sąrašus savivaldybėms, kurios dar nėra jų sudariusios.

Regioninėms architektūros taryboms suteiktas svarbesnis vaidmuo ir statybą leidžiančių dokumentų išdavimo procese. Savivaldybių vyriausieji architektai galės kreiptis į jas, atidedant leidimų išdavimų terminus, kai architektūros kokybės įvertinimui reikalingos papildomos ekspertinės išvados.

Kitas svarbus pasikeitimas – rengiant šių objektų architektūrinius konkursus bus taikomi ekonominio naudingumo vertinimo kriterijai. Architekto paslaugos bus perkamos ne už mažiausią kainą, o remsis kainos ar sąnaudų ir kokybės santykiu. Ši nuostata bus taikoma perkant bet kokią architektūros paslaugą viešųjų pirkimų būdu ir tai yra didelis žingsnis į priekį, nes dažniausiai šiuo būdu įsigyjamos paslaugos projektuojant visuomenei svarbius pastatus, viešas erdves, objektus.

Įtvirtintas reikšmingas ir architektų bendruomenės labai lauktas pokytis – sujungti architektūrą ir meną. Tai atspindi ir EK Naujojo europinio bauhauzo iniciatyvos idėjas. Kai pastatui projektuoti skelbiamas architektūrinis konkursas, turi būti numatytos lėšos meno kūriniams sukurti ar įsigyti. Kai objektas statomas valstybės biudžeto lėšomis, meno kūriniams turi būti numatoma ne mažiau kaip 1 proc. suma nuo statinio statybos sąmatinės vertės. Reikalavimas galios architektūriniu, urbanistiniu, valstybiniu požiūriu svarbioms statyboms. Pavyzdžiui, mokykloms, darželiams, bibliotekoms.

Numatytas tęstinis autorių dalyvavimas statinio projekto rengime užtikrins geresnę jų teisų apsaugą. Projektuotojas projekte ir projektiniuose pasiūlymuose turės nurodyti kūrinio autorius. Autoriai turės pasirašyti projektinius pasiūlymus, techninį darbo projektą pritardami statinio architektūros sprendiniams. Aiškiai įvardijama prievolė keičiant projektą projektuotojui turėti statinio architektūros kūrinio autoriaus sutikimą. Tai leis išvengti atvejų, kai besikeičiant projektuotojams nukenčia ir architektūros kokybė, teisminių, architektų profesinės etikos ginčų. 
Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2025-01-21 15:31
„Švyturys UP | Urban Park" – tai urbanistinis šuolis, kokio dar iki šiol uostamiestyje nebuvo. Multifunkciniame, 16.000 m² dydžio centre veiks bendradarbystės erdvė, jau įrenginėjami loftai su įspūdingomis terasomis ant stogo, įsikurs žinomi restoranai, sporto klubas, vienas geriausių padelio aikšty...
nuotrauka
2025-01-17 15:00
„EXPO 2025“ parodoje Osakoje bendrą paviljoną kuriančios Lietuva ir Latvija oficialiai pristatė jo dizaino koncepciją Japonijos sostinėje Tokijuje. Pagrindiniu Baltijos paviljono akcentu tapsianti interaktyvi instaliacija „Mes esame viena“ išryškina gamtos, žmonių ir technologijų sąveiką.
nuotrauka
2025-01-15 16:48
Prasideda paraiškų teikimas vienam svarbiausių ir prestižiškiausių architektūros įvertinimų Lietuvoje – Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA). Šie apdovanojimai, organizuojami Aplinkos ir Kultūros ministerijų, vyks birželio 30-ąją, Tarptautinės architektų dienos išvakarėse.
nuotrauka
2025-01-15 14:57
Tamsiu mėliu mistinėje migloje nušvitusiame televizijos bokšte „PPG Tikkurila“ pristatė savo 10-ąją spalvų kolekciją ir 2025 m. spalvą – naktinį dangų primenančią „Nocturne N348“. Ši kerinti spalva padės namuose sukurti ramybės oazę ir leis pajusti vidinę ramybę.
nuotrauka
2025-01-15 09:36
Lietuvoje neretai nauji ar rekonstruojami pastatai sukelia aštrių diskusijų ne tik tarp įvairių sričių profesionalų, bet ir visuomenėje, tačiau dar daugiau skandalų sulaukia projektai UNESCO paveldo teritorijose, ypač Vilniuje ir Kuršių Nerijoje.
nuotrauka
2025-01-10 11:39
Įsivaizduokite, kad vaikštinėjate po Vilniaus, Kauno ar net Palangos miesto parką ir stebite kitų parko lankytojų bėgikų, jaunų šeimų ar šunų vedžiotojų šurmulį. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai neįpareigojantis, nerūpestingas reginys.
nuotrauka
2025-01-06 13:58
Architektas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Algirdas Žebrauskas šiandien pažymi 70-metį.
nuotrauka
2024-12-23 13:12
Glitiškių dvaro rūmai, esantys Paberžės seniūnijoje, Vilniaus rajone, yra reikšmingas istorinis ir architektūrinis objektas, kurio atkūrimas ir konservavimas buvo svarbus darbas, siekiant išsaugoti dvarą kaip kultūros paveldo dalį. XVI-XX a. pr. susiformavusią Glitiškių dvaro sodybą (unikalus kodas ...
nuotrauka
2024-12-23 13:06
Po ilgesnio laiko sugrįžusieji į gimtąjį Užventį švęsti Kalėdų gali sunkiai pažinti atsinaujinusį pagrindinį miestelio statinį – Šv. Marijos Magdalenos bažnyčią (Kelmės r.). 2019 metais Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu pradėti jos tvarkybos darbai baigėsi šių metų rudenį.
nuotrauka
2024-12-20 14:21
Medinės Šnipiškės – istorinė Vilniaus miesto dalis, šiuo metu kelianti daug diskusijų. Kultūros paveldo departamentui patvirtinus Medinių Šnipiškių ribas, nustačius vertingąsias šios vietos savybes, vis kyla diskusijos, ką reikėtų saugoti šioje vietoje. O kaip šią miesto dalį mato architektai, urban...
nuotrauka
2024-12-19 13:37
Dar vasaros viduryje, tarptautinę architektų dieną, paroda „Architektūra: Kaunas 2024" paskelbė eilę geriausių miesto architektūros projektų – nuo gyvenamųjų iki visuomeninių pastatų. Pastarasis apdovanojimas, kaip ir geriausio visuomeninio interjero titulas, atiteko Gražinos Janulytės-Bernotienės s...
nuotrauka
2024-12-19 09:38
Visuomenei atvirame Lietuvos architektų sąjungos renginyje, architektų ir kultūros bendruomenei bei piliečiams pristatyta, kaip šaliai sekasi ruoštis vienam svarbiausių šiuolaikinės architektūros įvykių pasaulyje – kitąmet vyksiančiai Venecijos architektūros bienalei.
nuotrauka
2024-12-18 14:02
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia gyventojus pradėti ruoštis antrajam Paveldotvarkos programos kvietimui teikti paraiškas dalinai finansuoti kultūriškai vertingų pastatų išorės – fasadų, stogų, medinių langų ir durų tvarkymo išlaidas. Istorinių pastatų savininkai gali atgauti iki 60 proc. pastatų ...
nuotrauka
2024-12-17 10:23
Atsinaujinanti energija sparčiai keičia mūsų gyvenimą, o saulės moduliai tapo vienu iš pagrindinių šios revoliucijos simbolių. Ilgą laiką jie buvo matomi kaip grynai techninis sprendimas, kuris yra skirtas energijai gaminti, tačiau šiandien jie vis dažniau integruojami į šiuolaikinę architektūrą kai...
nuotrauka
2024-12-16 11:43
Vokietijos kompanijos „JUNG" dukterinė įmonė Lietuvoje – „JUNG Vilnius", pristato naujos kartos „JUNG DALI-2" sukamuosius šviesos reguliatorius, dar kitaip vadinamus dimeriais. Naujieji reguliatoriai namų šeimininkams suteikia ženkliai daugiau galimybių nei klasikiniai šviesos jungikliai ar reguliat...
nuotrauka
2024-12-14 06:56
Vieni eglutę Kalėdoms perka supakuotą dėžėje prekybos centre, kiti – vazone, o treti ima kirvį į rankas ir leidžiasi į tobulos žaliaskarės paieškas netoliese esančiame miške. Pastarasis variantas Lietuvoje draudžiamas – už savavališką eglutės ar šakų kirtimą svetimame miške gali grėsti net 300 eurų ...
nuotrauka
2024-12-14 06:41
Ruošdamiesi gražiausioms metų šventėms dauguma šventinę nuotaiką kuria puošdami ne tik namus, bet ir biurus, rinkdami dovanas kolegoms, verslo partneriams. Specialistai neabejoja – iš anksto planuojant ir veikiant kūrybiškai, gamtai palankesnes šventes biuruose galima sukurti net ir neatsisakant įpr...
nuotrauka
2024-12-12 10:48
Šįvakar, gruodžio 12 d., atgims vienas gražiausių Vilniaus baroko palikimų – Vilniaus šv. vyskupo Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedros bazilikos Valavičių (Karališkoji) koplyčia. Tai paskutinė vartus tikintiesiems ir šventovės svečiams atverianti Vilniaus arkikatedros koplyčia, restauruota pači...
nuotrauka
2024-12-11 14:17
Kultūros paveldo departamentui patvirtinus Medinių Šnipiškių ribas, nustačius vertingąsias šios vietos savybes, vilniečiams kyla klausimų apie vietovės pokyčius. Ar tikrai bus saugomi visi mediniai pastatai, net lauko tualetai? Ar bus galima statyti naujus pastatus ir rekonstruoti senus? Ar mediniai...
nuotrauka
2024-12-09 09:26
Kasmetinės apklausos apie Kalėdas duomenimis, beveik pusė Lietuvos gyventojų per šventes planuoja pasikviesti svečių. Nors penktadaliui apklaustųjų patinka rengti susibūrimus savo namuose, maždaug tiek pat pripažįsta, kad tai kelia pernelyg daug streso, ir mieliau Kalėdas švęstų kitur. Interjero diz...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras