2022 rugsėjo 28 d. trečiadienis, 19:35
Reklama  |  facebook

5 dalykai, kurie padės išnaikinti ledo gėles nuo durų ir langų

Birutė ŽEMAITYTĖ      2016-01-08 13:00
Gerokai spustelėjus šalčiams, lauko durys ir langai kartais pasipuošia šerkšnu. Gal kai kam apšarmoję langai ir gražu, bet bute dėl to tamsu, o kai prie durų dėl tirpstančio ledo kaupiasi balutė – irgi nieko gero.
nuotrauka
Šaltis ir ledas piešė gėles ant langų. Portalo nuotrauka


Minimos įmonės
Vauksa, UAB

Dėl ko taip nutinka ir ką daryti, kad tokių bėdų išvengtume, šiomis dienomis teiraujasi portalo Statybunaujienos.lt skaitytojai.

Apšerkšnijo durys ir langai

„Atšalus orams įstiklinto mūsų buto balkono langai iš vidaus pasidengia šerkšnu. Jei šąla labiau, apšarmoja net mediniai rėmai. Bandėme purkšti automobiliams skirtais aerozoliais, kad ant stiklo nesikauptų rasa, tačiau tai nepadeda. Kol ledukas ištirpsta, bute būna gerokai tamsiau. Gal yra kokių nors specialių priemonių, kuriomis galima padengti stiklą?“, – teiraujasi Elena S. iš Kauno.

„Mūsų gyvenamojo namo lauko durys yra iš kalto medžio. Per šalčius jos peršąla iš vidaus susidaro šerkšno sluoksnis. Kaip galima būtų jas apšildyti?“, – rūpi viename sostinės priemiesčių gyvenančiam Antanui J.

Išlinkusios varčios neatitiesi, bet nauja tarpinė padės

Durys dažniausiai apšarmoja dėl to, kad yra susidėvėjusi ar blogai prisispaudusi tarpinė ir dėl kitų mechaninių priežasčių, aiškina UAB „Vauksa“ projektų vadovas Virginijus Kuprys: „Gali būti pačios šilčiausios durys, bet jei jos bus išsikreipusios, nudilusi, nuplyšusi ar neteisingai pritvirtinta tarpinė – jei tik bus mažiausias plyšelis, pro kurį į pastato vidų patenka šaltas oras, durys apledės, ant jų kaupsis šerkšnas, nes susimaišius šaltam ir šiltam orui susidaro vadinamasis „rasos taškas“, o susikaupusi ten drėgmė sušąla. Kol nešalta tokioje vietoje paprastai „traukia“ lengvas vėjelis.

Į portalo skaitytojų klausimus sutikęs atsakyti specialistas medinių lauko durų, prie kurių buvome įpratę senais laikais, net nerekomenduoja rinktis, nes mūsų klimato sąlygomis jos „vaikšto“ ir iškrypsta, nuo drėgmės medžio masyvo durys išbrinksta ir ima strigti, o medžio šiluminės varžos koeficientas yra per mažas tokiems šalčiams, kurie į Lietuvą atėjo pastarosiomis dienomis. Jei medinės durys papildomai neapšiltintos, jos paprasčiausiai peršals. Geriau rinktis karkasines, su apšiltinimo medžiagos sluoksniu ir skarda, nes „sumuštinio“ tipo durų šiluminė varža bus didesnė, o tikimybė, kad jos iškryps, mažesnė.

Svarstydamas, dėl kokių priežasčių gali būti apšalusios Antano J. namų durys, V. Kuprys sako manantis, kad jos gali būti išsikreipę ar išlinkę, nes išlinkti gali ir eksploatuojant, arba blogai sumontuotos.

„Greičiausiai taip ir atsitiko, o tada apačioje arba viršuje atsiranda plyšelis, ir kai taip stipriai atšąla, toje vietoje iš karto apšerkšnija ir prišąla. Jei anksčiau taip nebuvo, didelė tikimybė, kad išlinko varčia. Viskas vyksta pagal termodinamikos dėsnius: temperatūra aplink duris tarsi ratu sukasi – vienoje pusėje šilta, kitoje šalta, viršuje šilta, apačioje šalta, o medis, kuris sudrėksta, gali išlinkti. Tada atsiveria plyšiai, pro kuriuos patenka šaltas oras, kuris drėgmę paverčia ledu ar šerkšnu, – sako jis ir priduria: – Klijuotas medis iškrypimo pavojų sumažina, bet vis tiek lieka didelė tikimybė, kad eksploatacijos metu durys ilgainiui iškrypsta“.

Jei plyšiai atsirado dėl netinkamo montavimo ar sudilusių tarpinių, o būsto šeimininkas medinių durų keisti nenori, V. Kuprys pataria kreiptis į specialistus, nes kai kada gali pakakti paprasčiausiai sureguliuoti ar pakeisti tarpines.

„O pats paprasčiausias ir greičiausias būdas, jei nenorite keisti varčios, nes jei ji išlinko – jau neatitiesite, įdėti storesnę tarpinę, kuri uždengs plyšį, ir vėjas nepripūs šalto oro į patalpos vidų. Kai nesusidarys rasos taškas, nebus kam prišalti. Tiesa, tai tik laikinas sprendimas, nes durys gali sunkiau užsidaryti, o priklijuota tarpinė po kurio atplyšti. O jei tarpinė tvirtinama į specialų frezuotą griovelį, reikės ieškoti meistrų, kurie ją pakeis.

Apšalęs langas. Svetainės morguefile.com nuotr.

Plastikinius langus reikia prižiūrėti

Plastikiniai langai apšąla dėl panašių problemų kaip ir durys – gal tarpinė blogai prisispaudžia prie varčios ar koks nors plyšelis atsirado. Pašnekovas juokauja, kad užsandarinti tokius langus šaltą žiemą labai paprasta ir net nereikia rėmų popieriais apklijuoti: apipurškei vandeniu, jis sušalo į ledą, užpildė visus tarpus ir joks vėjas neprapūs, kol orai atšils. Ir jau rimtai priduria, kad susidėjus plastikinius nereikia manyti, jog jie amžini.

„Gal taip ir būti, bet labai maža tikimybė, kad jų niekada nereikės pareguliuoti. Paprastai plastikinius langus iš naujo reguliuoti reikia maždaug kas penkerius metus. Reikia kviesti meistrus, kad jie sureguliuotų furnitūrą, nes tarpinės susidėvi, varčios išsikreipia, o dėl to langai prasčiau užsidaro ir atsiranda plyšiai“, – aiškina V. Kuprys.

Anot patyrusio specialisto, jei prasidėjo bėdos, visų pirma reikėtų kreiptis į įmonę, kuri sumontavo langus ir duris, o jei jos jau nėra ar dėl kitų priežasčių nenorite į ją kreiptis, galima kviesti meistrus, kurių specializuojasi teikdami priežiūros paslaugas. Tačiau tokius darbus – apžiūrėti lauko duris ir langus bei patikrinti, kaip jie užsidaro, ar neatsirado plyšių, nesudilo tarpinės, sureguliuoti, o gal ir patepti vyrius – geriau atlikti vasarą. Nors tada „nepajusi, pro kurią vietą vėjas košia, geras meistras vien pagal garsą gali pasakyti, ar langai gerai užsidaro, ar blogai“, bet bus daugiau laiko susirasti meistrus ir išspręsti problemą anksčiau, negu atėjus šalčiams viskas pasidengs ledu.

Balkonai – kaip seni namai


Balkono langai aprasoja, o paskui pasidengia šerkšnu dėl to, kad ant stiklo susikaupia iš buto sklindanti drėgmė. Kaip smarkiai jie apšals, priklauso nuo drėgmės kiekio balkone ir temperatūros anapus lango.

 „Susiformuoja rasos taškas. Dėl tos pačios priežasties šerkšnu pasidengia senų namų langai. Nesvarbu, ar rėmai bus mediniai, ar aliumininiai, ar berėmės konstrukcijos, rezultatas bus toks pats. Juk ir atvažiavę į ilgai nekūrentą sodybą randate gražiai apšalusius langus. Kai oras patalpoje sušyla, šerkšnas ištirpsta, o stiklas išdžiūsta. O balkonai šąla dėl to, kad nei grindys, nei jo pagrindas, nei sienos neapšiltinti. Ir langai iš paprasto stiklo“, – pastebi V. Kuprys.

Pasak pašnekovo, net jei langai labai sandarūs, šerkšno nepavyks išvengti, nes bute esanti drėgmė kondensuojasi ant balkono lango stiklo. Jis šaltas, todėl vanduo pavirsta ledu. Todėl norint išvengti langų rasojimo, kuris atšalus pavirsta į ledą, galima tik šildant balkoną, kad susikaupusi drėgmė išdžiūtų – ledas ištirps ir pavirtęs garais išsisklaidys pro plyšius. Tačiau tai neracionalu.

„Manau, kad bent iš dalies padėtų geresnė balkono ventiliacija, kuri bent dalį drėgmės „ištrauktų“. Panašiai, kaip darome automobilyje. Todėl Elenai S. siūlau, jei yra galimybė, pabandyti praverti balkoną iš abiejų pusių, kad pagerėtų ventiliacija. Gal tada ledo susikaups mažiau. Dar vienas būdas – užsandarinti ir apšiltinti grindis, lubas, šonus. Visą balkoną. Kad būtų kaip kambariuose“, – pataria UAB „Vauksa“ projektų vadovas V. Kuprys.  

                                               Apšalęs langas. Svetainės morguefile.com nuotr.

Statybunaujienos.lt
Žymės  Langai, Durys, Rasojimas
Aktualijos

nuotrauka
2022-09-28 12:54
Aplinkos ministerija patikslino Vyriausybės nutarimu patvirtintus Daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų administravimo nuostatus ir kviečia projektui teikti pastabas ir pasiūlymus.
nuotrauka
2022-09-28 06:46
Nuo spalio 3 d. neprijungtų prie centrinio šildymo sistemos daugiabučių namų gyventojai ir individualių gyvenamųjų namų savininkai, norintys pasikeisti iškastiniu kuru kūrenamus katilus į netaršius šildymo įrenginius, galės teikti paraiškas paramai gauti.
nuotrauka
2022-09-27 07:47
Pagal Valstybinės žemės sklypų perdavimo valdyti, naudoti ir disponuoti jais patikėjimo teise savivaldybėms taisykles ir atsižvelgiant į Marijampolės savivaldybės tarybos prašymą, Marijampolės savivaldybei perduodama 10 valstybinės žemės sklypų gatvėms ir vietiniams keliams, komunaliniams inžinerini...
nuotrauka
2022-09-26 11:20
Nuo 2022 m. lapkričio 1 d. ketindami atsiskaityti grynaisiais pinigais turime įsivertinti, ar mūsų mokamos sumos dydis yra leistinas įstatymais, nes net nenorėdami galime tapti įstatymo pažeidėjais, kai neigiamų pasekmių sulaukia tiek grynųjų pinigų mokėtojas, tiek juos priėmęs asmuo.
nuotrauka
2022-09-26 11:00
Vilnius kviečia architektus teikti projektus ir idėjas naujoms ugdymo įstaigoms. „Vilniaus vystymo kompanija“ skelbia architektūros projektų konkursus, kuriuose ieškoma geriausių idėjų vaikų darželiams Šnipiškėse ir Balsiuose bei Pavilnyje ir Perkūnkiemyje planuojamoms statyti progimnazijoms.
nuotrauka
2022-09-26 07:14
Nusėdęs, pakrypęs, skylantis statinys – gal ir nedažna, bet labai sunki liga, galinti pasibaigti ir avarija ar pastato nugriovimu. Baltijos šalyse ir Lenkijoje lietuviško kapitalo bendrovė „Geolift Baltic“ siūlo konstrukcijų stabilizavimą ir pakėlimą geopolimerinėmis injekcijomis – greita ir elegant...
nuotrauka
2022-09-23 09:27
Šalies ekonomistai prognozuoja, kad situacija Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinkoje netrukus stabilizuosis – kainos turėtų išsilyginti, o naujų butų pasiūla pradėti augti. Todėl svajojantiems apie savo nuosavą būstą sąlygos jį įsigyti, ekspertų teigimu, ateityje vėl numatomos palankios. Tačiau n...
nuotrauka
2022-09-22 14:13
Visoje Lietuvoje vykstant viešame masinio vertinimo dokumentų svarstyme visuomenė gali susipažinti su Registrų centro perskaičiuotomis projektinėmis žemės ir statinių vidutinėmis rinkos vertėmis, kurios įsigalios nuo kitų metų sausio. Vidutinės rinkos vertės ne rečiau kaip kas penkerius metus prilyg...
nuotrauka
2022-09-22 06:20
Valstybės įmonė Turto bankas pajūryje skelbia išskirtinį aukcioną – ketinama parduoti nuo jūros 600 m nutolusius beveik 2000 kv. m dydžio poilsio namus. Pradinė kaina aukcione sieks 2 mln. 168 tūkst. eurų. Iš parduoto turto gautos lėšos bus investuojamos į policijos komisariato Klaipėdoje daugiaaukš...
nuotrauka
2022-09-22 06:17
15 tūkstančių sėdimų vietų, stogas virš tribūnų, du didžiuliai ekranai, automatiškai laistoma ir šildoma žalia veja bei aukščiausios kokybės bėgimo takai. Visa tai – tik dalis nuo pamatų atstatyto naujutėlaičio Dariaus ir Girėno stadiono privalumų. Sportininkai ir žiūrovai juos išbandys jau netrukus...
nuotrauka
2022-09-22 06:02
Dviračių ir pėsčiųjų infrastruktūros plėtra nuo 3 tūkst. iki 5 tūkst. km takų, patogesnės ir saugesnės šių eismo dalyvių kelionės, motyvacija iš nuosavo transporto persėsti ant gamtai ir sveikatai draugiškų dviračių ir daugiau nei 300 mln. eurų investicijų šiems tikslams pasiekti. Tokia dviračių Lie...
nuotrauka
2022-09-21 07:01
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) dažnai sulaukia statytojų klausimų, ką privalu žinoti planuojant ir organizuojant statybos darbus, kieno prievolė ir kompetencija prižiūrėti statybos atitiktį statinio projektui ir kontroliuoti st...
nuotrauka
2022-09-21 07:01
Teritorijos, dėl neatsakingos veiklos sovietmečiu užterštos cheminėmis medžiagomis, po sutvarkymo pamažu virsta poilsio zonomis.
nuotrauka
2022-09-20 07:44
Termostatiniai maišymo vožtuvai yra aukštos kokybės jungiamosios detalės, būtinos palyginti pigioje ir lengvai montuojamoje instaliacijoje. Vožtuvai užtikrina energijos vartojimo efektyvumą ir naudojimo patogumą buitinio karšto vandens įrenginiuose. Dėl daugybės privalumų ir ilgalaikės naudos termos...
nuotrauka
2022-09-20 06:12
Panevėžyje atnaujinamas dar vienas ypatingos reikšmės sporto infrastruktūros objektas - Panevėžio miesto savivaldybė su AB „Panevėžio statybos trestu“ pasirašė daugiafunkcio sporto ir sveikatinimo centro „Aukštaitija“ rangos darbų sutartį.
nuotrauka
2022-09-19 07:21
Vilniuje, Nacionalinio stadiono statybų aikštelėje, specializuota įmonė AB „Detonas“ susprogdino gelžbetonio pamatų bloką. Nepaisant papildomų saugos priemonių, tikėtina, kad iš statybvietės atskriejusi skeveldra išdaužė netoli teritorijos stovėjusio automobilio lango stiklą.
nuotrauka
2022-09-19 06:38
Šiuo metu biudžetinių įstaigų įgyvendinamiems viešųjų pastatų atnaujinimo projektams, kuriems, įvykdžius viešųjų pirkimų procedūras, nepakanka lėšų projektų tikslams pasiekti dėl padidėjusių statybos darbų rinkos kainų, papildomai skirta 10 mln. eurų iš Klimato kaitos programos lėšų.
nuotrauka
2022-09-14 12:57
Viena didžiausių Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ vykdo uždarą kviestinį architektūrinį konkursą sklypui Justiniškių g. 126, kur vystys naują ekonominės klasės gyvenamųjų namų kompleksą.
nuotrauka
2022-09-14 06:50
Lietuvos oro uostai baigė vykdyti viešąjį pirkimą, kurio metu atrinktas rangovas, statysiantis naują Vilniaus oro uosto keleivių išvykimo terminalą. Juo tapo kompanija „Eikos statyba“. Naujasis terminalas bus statomas tarp VIP terminalo su konferencijų centru ir senojo keleivių terminalo. Bendra pir...
nuotrauka
2022-09-12 08:43,      papildyta 2022-09-14 08:02, Papildyta nuotraukomis
Rugsėjo 9 d., Palangoje, įvyko didžiausias renginys Lietuvos statybininkų bendruomenei – STATYBININKŲ DIENOS ŠVENTĖ 2022. Iškilmingame renginyje apdovanoti ir pagerbti geriausi šalies statybų sektoriaus darbuotojai.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Likviduojant istorinę taršą, bus išvalyta virš 6 tūkst. kub. m užteršto grunto

Teritorijos, dėl neatsakingos veiklos sovietmečiu užterštos cheminėmis medžiagomis, po sutvarkymo pamažu virsta poilsio zonomis.
nuotrauka

Pagal universalaus dizaino principus paklotas nestandartinių formų trinkelių grindinys Kulautuvoje

Grindinį žmonės paprastai pastebi tik dviem atvejais: kai už jo užkliūva arba grožėdamiesi negali atitraukti akių. Kauno rajono Kulautuvos miestelio Akacijų alėjoje ir V.Augausko gatvėje pak...