2021 rugsėjo 26 d. sekmadienis, 19:10
Reklama  |  facebook

5 dalykai, kurie padės išnaikinti ledo gėles nuo durų ir langų

Birutė ŽEMAITYTĖ      2016-01-08 13:00
Gerokai spustelėjus šalčiams, lauko durys ir langai kartais pasipuošia šerkšnu. Gal kai kam apšarmoję langai ir gražu, bet bute dėl to tamsu, o kai prie durų dėl tirpstančio ledo kaupiasi balutė – irgi nieko gero.
nuotrauka
Šaltis ir ledas piešė gėles ant langų. Portalo nuotrauka


Minimos įmonės
Vauksa, UAB

Dėl ko taip nutinka ir ką daryti, kad tokių bėdų išvengtume, šiomis dienomis teiraujasi portalo Statybunaujienos.lt skaitytojai.

Apšerkšnijo durys ir langai

„Atšalus orams įstiklinto mūsų buto balkono langai iš vidaus pasidengia šerkšnu. Jei šąla labiau, apšarmoja net mediniai rėmai. Bandėme purkšti automobiliams skirtais aerozoliais, kad ant stiklo nesikauptų rasa, tačiau tai nepadeda. Kol ledukas ištirpsta, bute būna gerokai tamsiau. Gal yra kokių nors specialių priemonių, kuriomis galima padengti stiklą?“, – teiraujasi Elena S. iš Kauno.

„Mūsų gyvenamojo namo lauko durys yra iš kalto medžio. Per šalčius jos peršąla iš vidaus susidaro šerkšno sluoksnis. Kaip galima būtų jas apšildyti?“, – rūpi viename sostinės priemiesčių gyvenančiam Antanui J.

Išlinkusios varčios neatitiesi, bet nauja tarpinė padės

Durys dažniausiai apšarmoja dėl to, kad yra susidėvėjusi ar blogai prisispaudusi tarpinė ir dėl kitų mechaninių priežasčių, aiškina UAB „Vauksa“ projektų vadovas Virginijus Kuprys: „Gali būti pačios šilčiausios durys, bet jei jos bus išsikreipusios, nudilusi, nuplyšusi ar neteisingai pritvirtinta tarpinė – jei tik bus mažiausias plyšelis, pro kurį į pastato vidų patenka šaltas oras, durys apledės, ant jų kaupsis šerkšnas, nes susimaišius šaltam ir šiltam orui susidaro vadinamasis „rasos taškas“, o susikaupusi ten drėgmė sušąla. Kol nešalta tokioje vietoje paprastai „traukia“ lengvas vėjelis.

Į portalo skaitytojų klausimus sutikęs atsakyti specialistas medinių lauko durų, prie kurių buvome įpratę senais laikais, net nerekomenduoja rinktis, nes mūsų klimato sąlygomis jos „vaikšto“ ir iškrypsta, nuo drėgmės medžio masyvo durys išbrinksta ir ima strigti, o medžio šiluminės varžos koeficientas yra per mažas tokiems šalčiams, kurie į Lietuvą atėjo pastarosiomis dienomis. Jei medinės durys papildomai neapšiltintos, jos paprasčiausiai peršals. Geriau rinktis karkasines, su apšiltinimo medžiagos sluoksniu ir skarda, nes „sumuštinio“ tipo durų šiluminė varža bus didesnė, o tikimybė, kad jos iškryps, mažesnė.

Svarstydamas, dėl kokių priežasčių gali būti apšalusios Antano J. namų durys, V. Kuprys sako manantis, kad jos gali būti išsikreipę ar išlinkę, nes išlinkti gali ir eksploatuojant, arba blogai sumontuotos.

„Greičiausiai taip ir atsitiko, o tada apačioje arba viršuje atsiranda plyšelis, ir kai taip stipriai atšąla, toje vietoje iš karto apšerkšnija ir prišąla. Jei anksčiau taip nebuvo, didelė tikimybė, kad išlinko varčia. Viskas vyksta pagal termodinamikos dėsnius: temperatūra aplink duris tarsi ratu sukasi – vienoje pusėje šilta, kitoje šalta, viršuje šilta, apačioje šalta, o medis, kuris sudrėksta, gali išlinkti. Tada atsiveria plyšiai, pro kuriuos patenka šaltas oras, kuris drėgmę paverčia ledu ar šerkšnu, – sako jis ir priduria: – Klijuotas medis iškrypimo pavojų sumažina, bet vis tiek lieka didelė tikimybė, kad eksploatacijos metu durys ilgainiui iškrypsta“.

Jei plyšiai atsirado dėl netinkamo montavimo ar sudilusių tarpinių, o būsto šeimininkas medinių durų keisti nenori, V. Kuprys pataria kreiptis į specialistus, nes kai kada gali pakakti paprasčiausiai sureguliuoti ar pakeisti tarpines.

„O pats paprasčiausias ir greičiausias būdas, jei nenorite keisti varčios, nes jei ji išlinko – jau neatitiesite, įdėti storesnę tarpinę, kuri uždengs plyšį, ir vėjas nepripūs šalto oro į patalpos vidų. Kai nesusidarys rasos taškas, nebus kam prišalti. Tiesa, tai tik laikinas sprendimas, nes durys gali sunkiau užsidaryti, o priklijuota tarpinė po kurio atplyšti. O jei tarpinė tvirtinama į specialų frezuotą griovelį, reikės ieškoti meistrų, kurie ją pakeis.

Apšalęs langas. Svetainės morguefile.com nuotr.

Plastikinius langus reikia prižiūrėti

Plastikiniai langai apšąla dėl panašių problemų kaip ir durys – gal tarpinė blogai prisispaudžia prie varčios ar koks nors plyšelis atsirado. Pašnekovas juokauja, kad užsandarinti tokius langus šaltą žiemą labai paprasta ir net nereikia rėmų popieriais apklijuoti: apipurškei vandeniu, jis sušalo į ledą, užpildė visus tarpus ir joks vėjas neprapūs, kol orai atšils. Ir jau rimtai priduria, kad susidėjus plastikinius nereikia manyti, jog jie amžini.

„Gal taip ir būti, bet labai maža tikimybė, kad jų niekada nereikės pareguliuoti. Paprastai plastikinius langus iš naujo reguliuoti reikia maždaug kas penkerius metus. Reikia kviesti meistrus, kad jie sureguliuotų furnitūrą, nes tarpinės susidėvi, varčios išsikreipia, o dėl to langai prasčiau užsidaro ir atsiranda plyšiai“, – aiškina V. Kuprys.

Anot patyrusio specialisto, jei prasidėjo bėdos, visų pirma reikėtų kreiptis į įmonę, kuri sumontavo langus ir duris, o jei jos jau nėra ar dėl kitų priežasčių nenorite į ją kreiptis, galima kviesti meistrus, kurių specializuojasi teikdami priežiūros paslaugas. Tačiau tokius darbus – apžiūrėti lauko duris ir langus bei patikrinti, kaip jie užsidaro, ar neatsirado plyšių, nesudilo tarpinės, sureguliuoti, o gal ir patepti vyrius – geriau atlikti vasarą. Nors tada „nepajusi, pro kurią vietą vėjas košia, geras meistras vien pagal garsą gali pasakyti, ar langai gerai užsidaro, ar blogai“, bet bus daugiau laiko susirasti meistrus ir išspręsti problemą anksčiau, negu atėjus šalčiams viskas pasidengs ledu.

Balkonai – kaip seni namai


Balkono langai aprasoja, o paskui pasidengia šerkšnu dėl to, kad ant stiklo susikaupia iš buto sklindanti drėgmė. Kaip smarkiai jie apšals, priklauso nuo drėgmės kiekio balkone ir temperatūros anapus lango.

 „Susiformuoja rasos taškas. Dėl tos pačios priežasties šerkšnu pasidengia senų namų langai. Nesvarbu, ar rėmai bus mediniai, ar aliumininiai, ar berėmės konstrukcijos, rezultatas bus toks pats. Juk ir atvažiavę į ilgai nekūrentą sodybą randate gražiai apšalusius langus. Kai oras patalpoje sušyla, šerkšnas ištirpsta, o stiklas išdžiūsta. O balkonai šąla dėl to, kad nei grindys, nei jo pagrindas, nei sienos neapšiltinti. Ir langai iš paprasto stiklo“, – pastebi V. Kuprys.

Pasak pašnekovo, net jei langai labai sandarūs, šerkšno nepavyks išvengti, nes bute esanti drėgmė kondensuojasi ant balkono lango stiklo. Jis šaltas, todėl vanduo pavirsta ledu. Todėl norint išvengti langų rasojimo, kuris atšalus pavirsta į ledą, galima tik šildant balkoną, kad susikaupusi drėgmė išdžiūtų – ledas ištirps ir pavirtęs garais išsisklaidys pro plyšius. Tačiau tai neracionalu.

„Manau, kad bent iš dalies padėtų geresnė balkono ventiliacija, kuri bent dalį drėgmės „ištrauktų“. Panašiai, kaip darome automobilyje. Todėl Elenai S. siūlau, jei yra galimybė, pabandyti praverti balkoną iš abiejų pusių, kad pagerėtų ventiliacija. Gal tada ledo susikaups mažiau. Dar vienas būdas – užsandarinti ir apšiltinti grindis, lubas, šonus. Visą balkoną. Kad būtų kaip kambariuose“, – pataria UAB „Vauksa“ projektų vadovas V. Kuprys.  

                                               Apšalęs langas. Svetainės morguefile.com nuotr.

Statybunaujienos.lt
Žymės  Langai, Durys, Rasojimas
Miestiečiai

nuotrauka
2021-09-22 18:19
Per pandemiją gyventojų dėmesys savo gyvenamajai aplinkai išaugo, tačiau norintys atnaujinti namus jau kurį laiką susiduria su problema – augančiomis remonto darbų ir medžiagų kainomis bei reikiamų meistrų trūkumu.
nuotrauka
2021-09-22 09:50
Didmeninėms elektros kainoms pastaruoju metu mušant dešimtmečio rekordus, artėjantis šaltasis sezonas ir laukiantis elektros bei kitų energetinių išteklių vartojimo pikas neleidžia tikėtis, kad jos galėtų pasukti žemyn.
nuotrauka
2021-09-21 10:04
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) įrankis – skaičiuoklė skaiciuokle.vert.lt – leis patogiai ir greitai priimti sprendimą dėl elektros energijos tiekėjo.
nuotrauka
2021-09-17 08:37
„Vilniaus vandenys“ nusprendė 300 tūkst. eurų skirti vienos seniausių ir labiausiai apsinešusių vandentiekio atkarpų išplovimui, dėl kurios remonto darbų laikinai suprastėjo vandens kokybė daliai sostinės Naujamiesčio rajono gyventojų. Tokio masto darbus ir rekordinę sumą jiems atlikti bendrovė pla...
nuotrauka
2021-09-16 09:08
Pastaruosius metus stebime nekilnojamojo turto sandorių bumą. Taigi, tiek būsto pardavėjui, tiek ir būsto pirkėjui kyla nemažai klausimų, kaip parduoti/įsigyti būstą nepatiriant papildomų ir neplanuotų išlaidų.
nuotrauka
2021-09-13 07:25,      papildyta 2021-09-14 21:38, Papildyta nuotraukomis
Svarbiausios priežastys dvi: išmanioji šildymo dujomis sistema garantuoja maksimalų komfortą su minimalia priežiūra, o išmanieji skaitikliai užtikrins tikslų atsiskaitymą ir garantuos nenutrūkstamą dujų tiekimą.
nuotrauka
2021-09-09 18:46
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo įtvirtinti įstatymo pakeitimus, pagal kuriuos būstas taps labiau prieinamas šeimoms, kuriose vaikus augina vienas iš tėvų, auginančioms tris ar daugiau vaikų, neįgaliesiems, tremtiniams.
nuotrauka
2021-09-07 11:49
Lietuvoje įsibėgėja elektros tiekimo rinkos liberalizavimas – seniai lauktas pokytis, įgyvendintas daugelyje Europos Sąjungos valstybių. Kartu su juo byra elektros energijos tiekimo monopolis, o rinkoje atsirandanti nepriklausomų tiekėjų konkurencija vartotojams garantuos daugiau kokybiškų paslaugų ...
nuotrauka
2021-09-06 16:19
Individualių namų ir daugiabučių gyventojai, kurie būstą šildo dyzeliu, anglimi ar durpių briketais, bet nori atsisakyti neefektyviai naudojančių šilumą, orą teršiančių šildymo įrenginių ir prisijungti prie centralizuotų šilumos tinklų, jau gali pasinaudoti subsidijomis.
nuotrauka
2021-09-01 15:46
Mažas pajamas gaunantys gyventojai nuo trečiadienio, rugsėjo 1 d., jau gali teikti paraiškas kompensacijoms atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimui elektros energijos reikmėms ir iškastinį kurą naudojančių šilumos įrenginių pakeitimui.
nuotrauka
2021-08-31 12:06
2021 m. pavasarį naujomis energijos vartojimo efektyvumo etiketėmis pradėta žymėti 4 prekių grupes: šaldytuvus ir šaldiklius (įskaitant vyno laikymo šaldytuvus); indaploves; skalbimo mašinas ir skalbykles-džiovykles; televizorius ir elektroninius vaizduoklius. Nuo 2021 m. rugsėjo 1 d. pagal naujas t...
nuotrauka
2021-08-30 10:27
Iki to laiko, kol sodyba atitiks įsivaizduojamą objektą, ją reikia įrengti, o tai reiškia – pastatyti statinius ir sutvarkyti aplinką. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) primena, kad statinių statybos eiliškumą reglamentuoja teisės...
nuotrauka
2021-08-26 12:29
Vilniaus miesto savivaldybės Taryba pritarė tvarkos pateikimui, kuri leis efektyviau tvarkyti sodų bendrijų kelius. Sodininkų bendrijų teritorijose nuolat gyvenančių gyventojų skaičius auga ir jose esantys keliai vis intensyviau naudojami.
nuotrauka
2021-08-25 16:53
Gruodžio 1 d. baigsis terminas, kai Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) turi būti pateikti mokėjimo prašymai kompensuoti dujų balionų pakeitimą daugiabučiuose.
nuotrauka
2021-08-23 14:35
Elektros skaitiklis namuose dažnai sukasi net ir būsto šeimininkams atostogaujant. Dėl to kalti vadinamieji „energijos vampyrai“ – prietaisai, kurie ir nenaudojami gali sueikvoti nemažai elektros. Pažabojus juos, per metus galima sutaupyti reikšmingas pinigų sumas, o taip pat sumažinti savo neigiamą...
nuotrauka
2021-08-23 08:18
Įvertinusi Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos pateiktą informaciją, Energetikos ministerija pateikė Vyriausybei apibendrinimus dėl artėjančio šildymo sezono. Juose kaip viena iš galimybių reguliuoti šilumos kainas nurodoma Šilumos ūkio įstatyme įtvirtinta dvinarė kainodara, apie kurią vartotojai n...
nuotrauka
2021-08-20 09:10
Aplinkos ministerija pasiūlė Vyriausybei priemones, kurios, brangstant gamtinėms dujoms, leistų gyventojams sumažinti centralizuotai tiekiamos šilumos gamybos kainas.
nuotrauka
2021-08-18 13:05
Dabartinės Statybinių atliekų tvarkymo taisyklės įpareigoja rūšiuoti visas statybvietėje susidariusias atliekas, bet ši nuostata netaikoma buityje susidarančioms griovimo ir statybinėms atliekoms. Aplinkos ministerijos parengtas Atliekų prevencijos ir tvarkymo 2021-2027 m. plano projektas numato, ka...
nuotrauka
2021-08-18 10:59
Jau dešimtmetį tęsiasi ydinga praktika, kai daugiau nei pusė Vilniaus daugiabučių šilumos punktų vis dar nepriklauso šių namų gyventojams. AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) nori vilniečiams grąžinti tai, kas jiems visada ir priklausė, todėl gyventojai kviečiami savo nuosavybėn perimti šilumos punktu...
nuotrauka
2021-08-17 10:13
Nekilnojamojo turto pirkimas – vienas didžiausių žingsnių, kurį dažnas prisiruošiame žengti tik kartą gyvenime, o įsipareigojame net keliems dešimtmečiams. Perkantys bene visuomet atsižvelgia į nekilnojamojo turto kainą, plotą ir vietą mieste, tačiau yra ir kitų kintamųjų, galinčių paveikti jūsų būs...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai